Je bent nu wel kapitalist maar voelt het gelukkig niet99 je kJI Dossier van medisch drama Vader Mia Versluis schreef boek over de harde waarheid Ruim 100.000 gereformeerden verlieten kerk Onderzoek naar druggebruik -Haar journaal WINTER- EN ZOMERBRILLEN Sovjet-Unie en spelen politiek Italiël spel ratiS ecpreqt oldoot eodorant p De Kleine Wereld Moeilijkheden met maxi's dD GERARD GOOSSENS, GROOTSTE KIPPENSLACHTER VAN EUROPA: 55 55 TOT WERKKAMP VEROORDEELDE ITALIANEN TERUG IN ROME FEBRUARI 1970 DINSDAG (Van onze correspondent) ASTEN In de vrachtauto op het parkeerterrein is plaats voor 25.000 slachtkuikens. Op het zeil staat „Goossens Brathanchen aus Holland". Achter de auto bevindt zich de kippenslachterij. De 38-jarige Gerard Goos sens staat voor het raam van zijn kantoor en kijkt uit op het bedrijf, waarin op hetzelfde ogenblik op de lopende band een verse voorraad van 9.000 kui kens de dood tegemoet rolt. De wekelijkse produktie aan diepvrieskruikens in Goossens slachterijen in Asten en Rosmalen bedraagt 600.000. In augustus komt hier op de aan jong kuikengebroed steeds rijkere Brabantse bodem een nieuw bedrijf in gebruik, die de lijvige boutjes-expedities zal ver dubbelen. Een beetje trots (Van onze correspondent) ZWOLLE „Mia Versluis, het dos sier van een medisch drama" is de titel van een boek dat op 27 februari bij uitgeverij „Het Medium" in Epe (Gld.) zal verschijnen. Uitgever Maarten Wijkhuizen zegt ervan: „Het is een klinkend appèl tegen het on recht, dat de familie Versluis is aan gedaan. Het boek geeft de waarheid weer van wat werkelijk is gebeurd. Een harde waarheid, maar één die om rechtvaardigheidswille niet kan wor den verdoezeld". Veel te regelen Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant Juridisch bekeken EE3 O L_D OOT" UTRECHT. Op grond van onderzoe kingen wordt aangenomen dat onder de buitenkerkelijken in Nederland rond 100.000 ex-gereformeerden zijn. Over de redenen waarom zij de kerk hebben ver laten, is weinig bekend. Daarom zal het gereformeerd evangelisatiecentrum in Baarn gaan onderzoeken welke factoren leiden tot het uittreden uit de kerk. Men heeft de indruk, dat het aantal uittre dingen met name de laatste jaren sterk is toegenomen. Een bijzonder probleem vormen dege nen, die „in stilte" afscheid nemen van de kerk. Bij vertrek naar 'n andere woon plaats vragen zij geen attestatie meer op, of zij leveren die niet in bij aankomst in de nieuwe gemeente. Van 1959 tot 1963 verloren de gereformeerde kerken op die manier gemiddeld 572 leden per jaar. Sinds 1964 i« dit gemiddelde gestegen tot 728. BREDA Een in Breda opgericht drug team, een initiatief van de gezamenlijke reclasseringsinstanties in het arrondisse ment van de Bredase rechtbank, en als zodanig het eerste in ons land, gaat een uitgebreid onderzoek instellen naar het druggebruik in dit arrondissement. Ook zijn voorbereidende besprekingen gaande om te komen tot een adviescentrum, waar toe druggebruikers, ook zij die niet met de justitie in aanraking zijn gekomen, zich kunnen wenden. De aanleiding tot de oprichting van het drugteam is een explosie van druggebruik geweest, welke enkele maanden geleden door de Bredase politie bij een inval in twee huurkamertjes van pensions aan het licht werd gebracht. Acht jonge mensen, die daarbij waren betrokken, zullen op 19 februari voor de Bredase rechtbank te, recht moeten staan. Gerard Goossens zal dan Europa's grootste kippenslachter zijn. Acht jaar geleden nog stond hij als boerenzoon achter de ploeg. In het directie-apparte ment en tijdens de rondgang langs de band waarop de aanvankelijk nog geve derde aanvoer zijn uiterst rationeel uit gevoerde laatste ronde maakt, vertelt de heer Goossens het een en ander over zijn bedrijf. Hij zegt: „Ik ben van verschillende be drijven directeur. Ik heb een geweldig salaris. Ik verdien meer dan waarop ik eigenlijk recht heb. Wat kun je dan doen? Ik laat mijn personeel meer verdienen dan mag. De premietoeslag die ik elke maand uitbetaal loopt op tot twintig per- cent", „Er zijn jongens die er 120 bijkrij-1 Er is een zaak van 137 te hoge KtppeflOOriOg weeklonen voor de officier van Justitie geweest. Maar hij durfde er toch niet aan. Het is natuurlijk ook levensgevaarlijk om je in deze tijd te bemoeien met een be drijf dat teveel betaalt. Maar die pre mietoeslag, dat is een principiële zaak voor mij. Ik wil mezelf echt niet als een sociale voorvechter opwerpen. De ande ren zeggen al dat ik een echte kapitalist ben en dat ben ik in feite ook. Dat zoudt u met me eens zijn als u mijn huis zag Gerard Goossens toont een advertentie uit het vakblad „Boer en Tuinder". Daar in staat onder meer dat de weekproduk- tie in het laatste jaar is gestegen van 370.000 tot 600.000 kuikens. Hij zegt: We werken ten opzichte van de collega's enorm efficiënt. Alles gaat zo modern mogelijk. Ik ben ook in Amerika geweest. Met de machines zijn we helemaal bij. Bovendien werken we met een team van jonge mensen. Zelf ben ik 38. De rest van het leidinggevend personeel is alle maal jonger. Waarom? Ik heb een hekel aan het commanderen van oudere men sen. Jonge mensen werken bovendien sneller. Ik sta ervan te kijken waartoe ze in staat zijn. Ik geef ze ook allemaal eigen verantwoordelijkheid". Wat meer over Goossens flitsende route van de eenmansploeg op de akker naar de behaaglijke EEG-top. Hij zegt: „Be halve onze eigen verpakking hebben we bijna alle grootwinkelbedrijven. Dat spruit voort uit het systeem dat ik zeven jaar geleden gekozen heb. Ik zag de con currenten werken met hun grossiers. Wij zijn toen met een kippenoorlog begonnen, Daar is toen veel over te doen geweest. Wij sloegen de grossier over en leverden rechtstreeks aan de supermarkets. Onze concurrenten vroegen 4,50. Wij kwa men met een prijs van 2,98. Het verschil is er nog steeds. Als de anderen die ene schakel die er teveel is op zouden willen doeken, gaan de grossiers op hun achter ste benen staan. Er zijn concurrenten geweest die het I niet willen geloven, die zeiden dat ik schipbreuk zou lijden. Maar bij De Gruy- ter bijvoorbeeld bestaat die 2,98 nog I steeds. Ondanks de BTW, om maar wat te noemen. Dat heeft ook weer alles met j de rationalisatie te maken. Vijf jaar gele den duurde het elf weken voordat een kip I klaar was. Dat is nu zeven weken. Voor één kilo vlees hebben we nu nog maar twee kg voer nodig. Straks gaan we één miljoen 200.000 kuikens per week slach ten. De hele Nederlandse markt krijgen I we nooit. We gokken op een-derde. Ik heb meer dan 400 toeleveringsbedrijven. Ook die betaal ik goed, zonder meer. I Hier vlakbij heb ik in 24 loodsen 900.000 kuikentjes. Dat is nog maar 15 percent van wat we in de twee slachterijen nodig hebben". De schrijver van het boek, Mia's vader W. J.. B. Versluis, is blij dat „het dos sier" binnenkort in de openbaarheid komt. Hij ziet het min of meer als een bekroning van wat hij noemt „mijn strijd." De strijd rond zijn dochter Mia, die op 14 april 1966 een onschuldige operatie on derging in het Enschedese „Ziekenzorg" Zo valt in Gerard Goossens nieuwe we al in het begin heb ik veel zorgen ge reld veel te regelen. Hij vertelt: „Voor had. Maar ik zag echt wel iets in die slachtkuikens. Ineens liep het vanzelf. Mijn vrouw en ik konden het niet meer alleen af. Er moest een knecht bij, plot seling had ik er al 100.000 kuikens bij en zo ging het maar door. Ik heb van alle kanten geluk gehad, hoewel het achteraf toch blijkbaar zo is, dat ik veel dingen goed heb gezien. Straks heb ik het groot ste bedrijf in de EEG." aldus de heer Goossens. „Ik heb ook een bedrijf met 8500 mest- varkens. Geen ander bedrijf in Nederland dat dat haalt". tfu In boekvotm door Jos Lodewijks Een keuze uit de gelijknamige rubriek die sinds 1948 in onze bladen ver schijnt. In paperback-uitvoering Prijs 3.64 p. stuk, afgehaald aan onze loketten. Wilt u het boekje per post gezonden hebben, maakt u dan 3,64 1, verzendkosten 4,64 over op post giro 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Gr. Houtstraat 93. Haarlem. Vermeldt u dan op het biljet „De Kleine Wereld". Een speciale uitgave voor de abon nees van „Het is allemaal ook zo vlug gegaan. Maar de 600 mensen die bij mij werken, moeten het ook goed hebben. Daartoe voel ik me verplicht, met mijn hele hart. Pas was er een officieel bezoek. Het per soneel stond tijdens het werk met de radiomuziek mee te zingen. Dan ben ik echt een beetje trots. Dan denk ik: ze kunnen zeggen van je wat ze willen, maar je personeel staat toch maar te zingen on der het werk. Dan zeg je: je bent nu wel een kapitalist geworden, maar ]e voelt je gelukkig geen kapitalist". „Die 600 mensen heb ik ook zomaar I kunnen aantrekken. Straks komen daar nog 400 bij. Ook dat is voor mij geen probleem. Elders in deze branche is het dat wel. Overal wordt gewerkt met bui tenlandse arbeiders. Wij niet. Dat be-1 grijpt in onze branche niemand". iyy\AAAAA/VW\AAAAAArtAA/WVAAA/VWWIA«WVUV/ (Van onze correspondent) ROME Maandag keerden de beide in Moskou veroordeelde jeugdige Italia nen in Rome terug, die anti-communis tische pamfletten in een warenhuis lie ten neerdwarrelen. Het zijn Theresa Ma- rinuzzi en Vaientinio Tacchi, die op 11 februari tot een jaar werkkamp waren veroordeeld. Het is voorlopig de laatste zet in een bizar schaakspel waar van geen der partijen winnaar of verlie zer wil zijn. De opwinding in Italië na de pamflet ten-actie van de beide landgenoten was «norm, waarbij over het hoofd werd ge zien dat een dergelijk optreden nu een maal in een land als de S/ovjet-Unie een onmiddellijke arrestatie tengevolge heeft. In diezelfde periode echter werd de Moskouse correspondent van het lande lijke Italiaanse dagblad La Stampa uit Moskou uitgewezen, om redenen die niets met de pamfletten-actie te maken had den. Hij had eenvoudig iets geschreven wat de Sovjet-Unie niet beviel. Hierop verscheen een artikel in het neutrale weekblad Panorama, waaruit moest blij ken, dat de Italiaanse regering zo groot moedig was, dat ze zeker geen maatre gelen zou nemen tegen een of meer van de Russische correspondenten in Rome. De voorzitter van de buitenlandse pers- vereniging in Rome liet desgevraagd zelfs weten dat in Italië niet de wet van het oog-om-oog, tand-om-tand zou gelden en dat bovendien in de afgelopen kwart eeuw niemand van de buitenlandse jour nalisten het land was uitgezet. Kort daarop werd echter door het mi nisterie van buitenlandse zaken in Rome de correspondent van de Izwestia, Lolli Zamoiski, aangezegd het land te verla ten. Het was dezelfde Zamoiski, wiens foto het artikel had gesierd in het blad met de bemoedigende woorden van de naïeve president van de buitenlandse persclub. Intussen sprak de communistische par tij in Italië in haar blad l'Unita haar genoegdoening uit over de straffen die de beide pamflettenstrooiers hadden opgelopen, een houding die overigens niet in overeenstemming is met de poli tiek van de communistische partij om Italiaanser dan de Italianen te willen zijn. De Italianen hadden zich na de ar restatie van de jongelui heel verontwaar digd getoond over het breidelen van de vrijheid van meningsuiting in de Sovjet- Unie, alsof ze daar toen voor het eerst van hoorden. Wat l'Unita zegt nu de beide pamflet tisten in het land zijn teruggekeerd is duidelijk. Maar intussen is de Izwestia- correspondent al van het toneel verdwe nen, tegelijk met een functionaris van de Russische ambassade in Rome, die van spionage werd verdacht. Om het evenwicht te herstellen zal nu ook de Ita liaanse functionaris op de Italiaanse am bassade in Moskou dienen te worden uit gewezen. Toch zou de Italiaanse regering een gebaar moeten maken na de terugkeer van Theresa Marinuzzi en Vaientinio Tacchi. Het zal dan ook nog wel even schuiven blijven. en niet meer ontwaakte uit haar narcose, de strijd tegen de behandelende artsen via het Medisch Tuchtcollege in Zwolle en de gerechtshoven in Arnhem en Am sterdam, de strijd tegen, zoals vader Ver sluis het zegt, de wantoestanden in Ne derland, de misdadigheid van bepaalde artsen. Het kankergezwel in een overigens gezond medisch lichaam," schrijft hij. Hij zegt: „Mijn boek geeft de feiten, aangevuld met letterlijke citaten uit de officiële stukken die in deze zaak zijn uit gebracht. Ik heb het geschreven omdat ik vond dat het geval van mijn dochter niet op zichzelf staat. Ik heb het ook ge-* schreven om de hele zaak vanachter de gesloten deuren, waarin ze is behandeld, vandaan te halen. Er is weliswaar de af gelopen jaren bijzonder veel publiciteit geweest rond de zaak, maar die publici teit kon niet volledig zijn. Mijn boek wil nu een verduidelijking zijn." De heer Versluis is met zijn ma nuscript eerst naar een andere uitgever gestapt. Toen de advocaat van de nar- cotiseur van „Ziekenzorg" in Enschedé met een aanklacht bij de justitie dreigde als het boek op de markt zou komen, werden de onderhandelingen met deze uitgever afgebroken. Het manuscript is toen een tijdje blij ven liggen tot de heer Versluis in con tact werd gebracht met uitgever M. Wijk huizen in Epe. Het resultaat was, dat het boek nu over enkele weken zal verschij nen met een voorwoord van de raadsman van de heer Versluis, mr. dr. Benno J. Stokvis, en een inleiding en nawoord van de uitgever. Uitgever Wijkhuizen: „Het boek is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de heer Versluis en mij. Ik was tot de overtuiging gekomen dat het relaas uitgeschreven moest worden. De familie Versluis is door bijna elke instantie on recht aangedaan. Het is één lange na vrante geschiedenis. Toen ik er mee ge confronteerd werd in het manuscript, vond ik dat ik iets moest doen. Ik sta volledig achter de inhoud en de strekking van het boek, waarvan ik verwacht dat het veel mensen de ogen zal openen. Het is voor mij primair geen commercieel ob ject, al weet ik zeker dat de eerste druk van tienduizend exemplaren snel uitver kocht zal zijn. Het boek wil beslist geen natrappen van de heer Versluis zijn en hij wil er ook niet aan verdienen. Het gaat ons om dat appèl tot het Nederlandse volk." De uitgever zegt desgevraagd dat het uitgeven van „Mia Versluis" ook juri disch is bekeken. Er is ook naar ge streefd om de inhoud zo min mogelijk op het sentiment van de mensen te laten werken. „Wij willen geen medelijden wek ken, maar alleen de harde waarheid door geven." Dit standpunt komt volgens de uitgever duidelijk tot uiting in de keuze van de foto's, waarvan er enkele bijzon der onthullend zullen zijn. De nu 24-jarige Mia Versluis heeft van dit alles geen weet. Zij is sinds haar op neming in het protestants streekzieken huis in Bennekom wel vooruit gegaan, maar de levenslustige sportlerares van vroeger zal ze nooit meer worden. Het gezin Versluis is verhuisd naar Ede om Mia zoveel mogelijk te kunnen bezoeken. De heer Versluis zegt: „Het is moeilijk te zeggen wat ons beweegt tot onze ge dragingen in deze zaak. Maar ik ben waanzinnig van angst om mijn dochter te verliezen." DE EUROPESE CONFECTIE-indu- strie zit door de Parij se maxi's nu al in de moeilijkheden. Talrijke in pa niek geraakte warenhuis-directies an nuleerden ijling de allerkortste, dit najaar al bestelde, minirokken. Het ziet er overigens nog lang niet naar uit -dat elke vrouw zich aan de maxi's te buiten zal gaan. Vooral niet nu iedere vrouw meer vrijheid heeft zelf te dragen wat zij leuk vindt. WERKENDE VROUWEN KRIJGEN momenteel veel aandacht. Het nut of onnut en het voor of tegen worden niet alleen door Dolle Mina's uitvoe rig bekeken. Voor een oudere vrouw met de kin deren de deur uit zal het niet mee vallen weer te gaan werken. Als zij al een vak heeft gekend is dat veelal verouderd. Mocht zij door herscho lingscursussen of op andere wijze toch werk vinden dan staat haar al lereerst één ding te doen. Geen kri tiek leveren op nieuwe arbeidsmetho- den die in haar tijd niet werden toe gepast. Het is bijzonder onverstandig om steeds weer te vertellen dat men achttien jaar geleden „de rechter hand van meneer-zelf" was en hoe veel beter alles toen werd geregeld. Deze oudere vrouwen zullen ook niet met de jonge meisjes mee moe ten doen, maar gewoon evenwichtig zichzelf blijven. „GLAASJE OP, LAAT JE RIJDEN" is nog steeds een advies dat helaas te weinig wordt opgevolgd. Een En gelse automobielclub gaat nog wat verder in het verstrekken van goede Hoewel deze brillen als zomer- zonnebrillen worden gebracht kunnen zij nu nog als sneeuwbril- len dienst doen. Heel toepasselijk heet het linkermodel van Jean d'Or dan ook „Blizzard". Het exem plaar op de rechterfoto is naam loos, maar wel van Jean d'Or. t'.M 'tl V' t bm/r/ssc/iend a/s een £oe/i> £rvrt a/s Be- 6/öemen EAU de COLOGNE IMPERIALE «I. C. B OLDOOT raad: „Houd op met roken achter het stuur." Bij het aansteken van sigaar of si garet is de aandacht niet op de weg gericht. Soms valt brandende as naar beneden en komt op de vreemdste plaatsen terecht. Al rijdend trachten autobestuurders die vurige as dan te doven. Fitter worden autorijders van al die nicotine ook niet. Een wetenschappe lijk onderzoek heeft vastgesteld dat bij het roken in de auto de bestuurder tot 35 percent van zijn concentratie verliest. Er zijn zelfs chauffeurs die onder het rijden een „shaggie" draaien. Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaan de thuis. «yfir> Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9