Geen initiatief tot wijziging van Koninkrijksstatuut Nederland moet in VN kolonialisme afwijzen Castvrouwen voor de Expo 70 ft iii Van Stuyvenberg maakt vergissing van zijn leven Alleen met Arabieren onderhandelen AS VA roept op tot sabotage Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten MINISTER BAKKER WIJST MOTIES VAN P.v.d.A. EN D'66 AF Kamer wil duidelijker houding tegen Portugal Weer geelzucht bij de militairen in Tunesië Kamerlid Ruygers overleden Homofielenpartij tegen koninklijke goedkeuring COC VONDELING OVER DS'70: Man verduisterde twee tlon MINISTER ABBA EBAN VASTBESLOTEN: Amsterdam gaat wilde duiven uitroeien Vragen over komst premier Petronia WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 Wetsontwerp Veringa (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vice-minister-president Bakker (Koninkrijkszaken) voelt niets voor wijziging van het statuut tussen Nederland, de Antillen en Suri name. Minister Bakker verklaarde gisteravond in de Tweede Kamer geen gevolg te zullen geven aan de aandrang van de oppositie om van Neder landse zijde initiatieven te ondernemen. Dat zou de onzekerheid maar in de hand werken, aldus de heer Bakker, die desbetreffende moties van D'66 en de P.S.P. met klem van de hand wees. fanJpqsla Behoud van Uw tanden DEBROT Buitenland-expert PvdA SLANKE WMi.'.7 ffiV! 99- (Van een onzer redacteuren) HAARLEM „Israël zal nooit toe stemmen in een terugkeer naar de gevaarlijke toestand zoals die bestond vóór de juni-oorlog van 1967", aldus de Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban gisteren tijdens een rede op een perslunch in Scheveningen. 99 Rechtstreeks Geen interventie Demonstratie Wegens doopplechtigheid AMSTERDAM. De Algemene Stu denten Vereniging Amsterdam zal niet meewerken aan de door minister Veringa voorgestelde bestuursorganisatie van uni versiteiten en hogescholen. De ASVA zal sabotagetechnieken ontwikkelen om deze organisatie te ondermijnen en alle krach ten inzetten om te voorkomen „dat Ve ringa's raden hun rol gaan spelen als aan- passers van de universiteit aan de eisen die de ontwikkeling van het moderne kapitalisme stelt." Dat is de reactie van de ASVA op het wetsontwerp over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs. Hierover hebben wij gisteren reeds bericht. Dt studentenvereniging beschuldigt de regering ervan dat hoe dichter de werk situatie van de studenten wordt benaderd, hoe meer hij van beslissingsprocedures wordt uitgesloten. Verder zegt de ASVA over de inspraak dat commissies ter bestudering van zetel verdeling en verkiezingsprocedures door de ASVA zullen worden geboycot. Via adviesprocedures, beroepsprocedu res, goedkeurings- en initiatief-regelingen en via getalsverhoudingen wordt elke reële invloed van de studenten verhin derd. Dit vindt het bestuur van de Ne derlandse Studentenraad (NSR) van het wetsontwerp voor de universitaire be- bestuurshervorming. De NSR meent, dat de voorstellen van de minister de stu denten dwingen hun eigen belangen in directe acties te verdedigen. Nog deze week zullen vertegenwoordi gers van de grondraden zich beraden over een nadere houding ten opzichte van de voorstellen. Ook de grondraad van de Utrechtse Studenten Faculteit (USF) heeft beslo ten de (Utrechtse) studenten op te roe pen niet mee te werken aan de uitwer king van het nieuwe wetsontwerp van minister Veringa. Het stuk wordt onde mocratisch genoemd. Volgens minister Bakker moet in de Antillen en Suriname nu eerst rustig gewerkt worden aan de sociaal-economische opbouw. Hjj meende dat het KoninkrUksstatuut in dit opzicht meer mogelijkheden biedt dan tot nu toe gebleken is. „Er is behoefte aan vertrouwen. De regering laat zich primair leiden door de belangen van Suriname en Antillen", verzekerde minister Bakker. Vooral P.v.d.A., D'66 en P.S.P. dron gen aan op wijziging of eventueel beëin diging van het statuut. P.v.d.A.-fractie- leider drs. Den Uyl meende dat het in trekken van de benoeming van dr. Jonck- heer tot gouverneur van de Antillen heeft bewezen dat er geen sprake is van een gelijke rechtspositie van de drie partners Volgens de heer Den Uyl is het besluit in feite door Nederland genomen. Hij constateerde een breuk in het statuut, die de verhouding onhoudbaar heeft gemaakt. De D'66-er De Goede zei af te willen van het statuut. Nederland zou volgens hem in een periode van vijf jaar samen met de partners een andere staatkundige verhouding moeten creëren. In een mo tie verlangde de heer De Goede zelf standigheid binnen een afzienbare ter mijn. De heer Van der Spek (P.S.P.) vond dat de regering nu al moet pleiten voor beëindiging van het statuut. De regeringspartijen wilden eerst het standpunt van de nieuwe regeringen in Suriname en de Antillen afwachten. Vol gens de C.H.U.-woordvoerder mr. Schol ten zou herziening de onzekerheid in de hand werken. De K.V.P.'er drs. Wester terp pleitte voor uitbouw van de zelfstan digheid van Suriname en de Antillen bin nen het statuut. De heer Vonhoff (V.V.D.) ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de motie-Visser (D'66) aangenomen waarin minister Luns van Buitenlandse Zaken wordt gevraagd in de toekomst bij ■temmingen in de Verenigde Naties over anti-Portugalresoluties duidelijker te laten blijken dat Nederland het Portugese koloniale bewind principieel verwerpt. De be windsman had laten weten de moties „zeer onplezierig" te vinden. Drs. Visser had nog voor de officiële «temming zijn motie, die aanvankelijk scherpe afkeuring inhield van het stem gedrag van de Nederlandse delegatie bij de VN over resoluties die tegen Portugal en de oorlog in Angola waren gericht, wat afgezwakt. „De K.V.P. zal voor de motie stemmen, zo had hij vernomen, als in plaats van „afkeuren" werd gesproken van „betreuren". De Kamer aanvaardde bovendien nog een andere motie, waarmee de bewinds man niet erg gelukkig was. Met 67 tegen 60 stemmen werd de motie van de heer Dankert (P.v.d.A.) aangenomen, waarbij aan de regering gevraagd wordt een bij drage te geven aan het fonds van de Ver enigde Naties ter ondersteuning van de slachtoffers van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Vorige week donderdag had mr. Luns al verklaard wel te willen over wegen om een bijdrage ter beschikking te stellen voor de slachtoffers van de apart heid, maar dan alleen voor rechtskundige bijstand. De P.v.d.A. raakte bij de stemming over de in totaal dertien moties die tij dens de debatten over de begrotingen van buitenlandse zaken en ontwikkelingshulp waren ingediend, tot tweemaal toe ver deeld door moties van de P.S.P.'er Van der Spek. In het eerste geval werd ge vraagd om volkenrechtelijke erkenning van Noord-Vietnam, daarbij stemden tien P.v.d.A.'ers vóór. Ook D'66 stemde ver deeld: De Goede, Nypels en Imkamp wa ren vóór, de vier andere tegen. In het tweede geval betrof het de mo tie van de heer Van der Spek, waarin ge vraagd wordt om volkenrechtelijke er kenning van de D.D.R. Met de P.S.P., C.P.N. en D'66 steunden zes leden van de P.v.d.A. deze motie. Behalve de twee eerder genoemde mo ties nam de Kamer nog twee moties aan. Op de C.P.N. na werd de motie van mr. DEN HAAG. Opnieuw is bij Neder landse militairen, die in Tunesië helpen bij waterwinningsprojecten, geelzucht ge constateerd. Het gaat dit keer om zeven militairen. Zij zullen naar Nederland worden overgevlogen. Begin februari de den zich de eerste gevallen voor. Eerst werden negen patiënten gerepatrieerd, daarna nog eens vijf. Berkhouwer, waarin afkeuring wordt uit gesproken over de wat hij noemde discri minerende maatregelen t egen joden in enkele Oosteuropese landen, aangeno men. De heer Bakker (C.P.N.) vond deze motie „een anti-communistisch stuntje". Voorts steunde de meerderheid van de Tweede Kamer een andere motie van de heer Dankert, waarin de regering wordt gevraagd om bij de westelijke bondgeno ten van Portugal aan te dringen op stop zetting van wapenleverancies aan dat land, zoals in een resolutie van de Veilig heidsraad was bepleit. Minister Luns ver klaarde deze motie onnodig te vinden. De Boeren Partij, de P.S.P. en de C.P.N. stemden tegen de gehele begro ting van Buitenlandse Zaken. was wel voorstander van wijziging, maar legde de nadruk op een „evenwichtige en planmatige ontwikkeling". Ook de an tirevolutionair Kieft sprak zich uit voor „aanpassing aan de groeiende behoefte aan zelfstandigheid". Minister Bakker deelde mee dat gou verneur Debrot van de Antillen eind de ze maand naar ons land zal komen om zijn vertrek te bespreken. De Kamer was het eens met het besluit om de be noeming van dr. Jonckheer In te trek ken. Over mogelijke nieuwe kandidaten kon minister Bakker nog niets zeggen. Minister Bakker was het met drs. Den Uyl eens dat alles gedaan moet worden om het financiële hulpplan aan de beide koninkrijkspartners te realiseren. Vooral in de Antillen is vorig jaar door de mei crisis een flinke achterstand opgelopen. Minister Bakker hoopte dat het dit jaar beter zal gaan. In een motie vroeg de P.v.d.A. de re gering om de garantie dat de hulpverle ning aan Suriname en de Antillen niet te lijden mag hebben onder wijziging in de staatkundige verhoudingen. Drs. Den Uyl, die zich nog niet uitsprak over de beide „statuutmoties" dacht als uiteinde lijke oplossing aan een verhouding die bij verdrag geregeld wordt. Minister Bakker zei aan de motie geen behoefte te heb ben. De regering zal het vakbondsplan voor een ziektekostenverzekering steunen, deel de minister Bakker mee. Ook zal Neder land meewerken aan de financiering van een stelsel van sociale voorzieningen. De Antilliaanse economie zal worden geïn ventariseerd. Vandaag stemt de Kamer over de mo ties. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid G. J. N. M. Ruygers (P.v.d.A.) is de af gelopen nacht in Den Haag overleden. De heer Ruygers was ruim een maand ge leden ernstig ziek geworden en in een ziekenhuis in Den Haag opgenomen. Hij is 58 jaar geworden. De in Rijswijk woonachtige heer Ruy gers was sinds 1946 lid van de Tweede Kamer. In zijn partij gold hij als buiten land-expert. Hij maakte tal van vergade ringen van de Verenigde Naties mee. De laatste jaren legde hij zich vooral toe op de internationale ontwikkelingssamen werking. Verder was hij actief in de PAX- Christi beweging, de Raad van Europa en als medewerker van enkele dagbla den. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Over de opvolging van de heer Ruygers in de Tweede Kamer is nog niet beslist. Het partijbestuur komt in een moeilijke situatie te verkeren omdat de twee eerst in aanmerking komende kandidaten ban den hebben met de uitgetreden socialisten in Eindhoven en met de stroming Demo cratisch Appel. HH Het Haagse gemeentebestuur heeft een groep Nederlandse en Japanse meisjes die als hostess op de Expo '70 gaan werken een receptie aange boden. Hier mr. J. Cals, commissaris- generaal van het Nederlandse pavil joen in gesprek met enkele „gast vrouwen" die zich komen oriënteren op onze samenleving. UTRECHT. De Nederlandse Homo fielenpartij in oprichting, waarvan de Utrechter H. A. Thomas voorzitter is, heeft zich in een brief aan de minister van Justitie tegen de koninklijke goed keuring van de Nederlandse vereniging van homofielen C.O.C. in Amsterdam ver klaard. De minister wordt gevraagd zijn fiat aan een eventuele goedkeuring te uithouden. De homofielenpartij vreest dat deze goedkeuring zal leiden tot een grotere homosexuele invloed in homofiele krin gen. De wijziging van de moraal, die het C.O.C. nastreeft, zal de maatschappij niet ten goede komen en de homofiele groe pering benadelen, zo vreest de homofielen partij. De enige functie die het C.O.C. nog vervult, is het bieden van bijna altijd op sexualiteit gerichte contacten in zijn so ciëteiten. De Homofielenpartij acht zulks „volkomen pretentieloos en uitsluitend in het voordeel van de homosexueel en niet van de homofiel". ADVERTENTIE SV;C 4 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Ik geloof dat de heer Van Stuyvenberg de vergissing van zjjn leven maakt. Overal is er een streven naar samenwerking. Juist op zo'n moment gaat hjj een splinterpartij vormen" Dit verklaarde gisteravond dr. A. Vondeling, voorzitter van de Partij van de Arbeid in het KRO-televisieprogramma „Vanavond in Nieuws poort", naar aanleiding van de plannen van een aantal socialisten, onder wie drs. A. van Stuyvenberg, wethouder in Eindhoven, om de P.v.d.A. te verlaten en een nieuwe party te stichten. „Ik kan me niet voorstellen dat deze partij succes zal hebben", zei dr. Von deling, nadat drs. Van Stuyvenberg had verklaard dat hij voor de toekomst van zijn nieuwe partij zeer optimistisch is Hij verwacht in 1971 meer zetels in de Kamer te zullen veroveren dan D'66 in 1967. Deze partij haalde, zoals bekend is. toen zeven zetels. Drs. Van Stuyvenberg betoogde dat de P.v.d.A., sinds de groepering Nieuw Links in de afdelingen meer macht kreeg, ondemocratisch is geworden. „On lustgevoelens leven in bijzonder grote groepen van de P.v.d.A., aldus de Eind- hovense wethouder. Hij voegde eraan toe dat zijn geestverwanten gehandicapt worden in hun actie om een nieuwe par tij op te richten doordat veel prominen ten in de P.v.d.A. er net zo over denken als zij, maar de stap niet durven wagen Dr. Vondeling wees erop dat het grote punt en de grote opgave van de P.v.d.A. is om de jeugdigen met de ervaren oude ren te combineren. „Jongeren moeten zich ook in onze partij thuis kunnen voe len", zo zei hij. Het Kamerlid merkte voorts op dat de tragiek is dat drs. Van Stuyvenberg en anderen geschrokken zijn van de onstuimigheid van de jeugd ROERMOND. De 32-jarige beheer der van het postkantoortje in Herderen bij Tongeren is er met 200.000 gulden vandoor. De postmeester is met dat geld vermoedelijk naar een vriendin in Praag vertrokken. De gehuwde postmeester was vooral de laatste tijd nogal avontuurlijk aangelegd. Hij ging vaak een weekeinde in het bui tenland doorbrengen. Eind vorige week vroeg hij aan een centrale een aanzienlijk bedrag aan om uitbetalingen op tijd te kunnen doen. De heer Eban, die maandag in ons land arriveerde en vandaag naar West- Duitsland vertrekt, sprak zich opnieuw uit tegen het denkbeeld van een algeme ne terugtocht uit de VA jaar geleden be zette gebieden. „Wij kunnen de resultaten van die on vergetelijke zomer van 1967 niet zo maar teniet doen, zonder dat daar de garantie tegenover staat dat wij met rust wor den gelaten. Want dat is, ik heb het al zo vaak gezegd maar ik herhaal het, dat is het enige wat wij willen. Wij streven niet naar gebiedsuitbreiding, wij willen geen roem of glorie. Als men ons met rust laat, zijn wij tevreden". De heer Eban meende dat Israel en de Arabische Staten moeten trachten sa men iets op te bouwen wat in het Midden- Oosten nog niet heeft bestaan: een blij vende stabiele vrede. „Een verstandig man redt zich uit een situatie waarin een wijs man nooit zou zijn beland", zo zei de minister. Eban vond niet dat men tot vrede kan komen door gevolg te geven aan de re solutie van de Veiligheidsraad van no vember 1967. In deze resolutie wordt van Israel geëist zich terug te trekken ach ter de grenzen die vóór de juni-oorlog be stonden, alvorens er definitieve vredes onderhandelingen met de Arabische lan den kunnen beginnen. „Als wij dat zouden doen, zouden wij ons hoofd vrijwillig in de strop steken. Daar passen wij voor", aldus de Israëlische bewindsman. Minister Eban verduidelijkte waarom Israel de recente Russische en Ameri kaanse vredesvoorstellen zonder meer van de hand heeft gewezen. „Als Israel gehoor zou geven aan de voorstellen van Kosygin, dat wil zeggen onvoorwaarde lijke terugkeer op de oude stellingen, zou den wij opnieuw belanden in de toestand die tot de oorlog heeft geleid". Het voorstel van de Verenigde Staten was voor Israel veel te veel een „blauw druk". Het Amerikaanse plan stelde te veel van te voren vast. Er werd in be paald hoe en waar over men zou onder handelen. „Dat is voor ons niet aanvaard baar. Wij willen alleen met de Arabische landen praten", aldus Eban die meende dat alleen op deze wijze een blijvende oplossing kan worden gevonden. De minister van buitenlandse zaken wees er op dat alle middelen om het con flict uit de wereld te helpen nu zijn ge probeerd, behalve vrede. Pogingen om de kwestie met geweld tot een oplossing te brengen hebben tot driemaal toe gefaald. Bemiddelingspogingen zijn steeds op niets uitgelopen en de wankele wapenstil standen zijn in feite nooit iets anders geweest dan een bestendiging van een werkelijke oorlogstoestand tussen Israel en zijn buren. Minister Eban meende dat men niet moet denken dat een staat van buiten het Midden-Oosten tussenbeide zal komen om de partijen gewapenderhand een oplos sing af te dwingen. „Niemand zal naar het Midden-Oosten komen om voor het Midden-Oosten bloed te vergieten. Daar voor is ons gebied niet belangrijk genoeg meer", aldus Eban, die er op wees dat het strategische belang van het gebied is achterhaald door de moderne manier waarop strategie wordt gepleegd. Bases zijn overbodig geworden als ge volg van de komst van schepen en vlieg tuigen met een enorme actieradius, kern onderzeeërs etcera. De olie van het Mid den-Oosten is nog steeds zeer belangrijk maar men kan dit product ook op andere plaatsen kopen. Toen de Arabische landen na de juni-oorlog de oliekraan voor het westen dichtdraaiden, bleek dit dan ook bijzonder weinig effect te sorteren", al dus Eban, die er op wees dat de Arabi sche staten dan ook maar snel weer heb ben besloten hun leveranties aan landen die met Israël sympathiseren te hervat ten. Ook de sluiting van het Suezkanaal heeft bijzonder weinig effect gehad, zo meende Eban. „Het kanaal is nu al meer dan twee jaar gesloten en Europa merkt er niets van", zo meende hij. De wil tot vrede zal echter ook bij de Arabische staten aanwezig moeten zijn. „Onze veiligheid kunnen wij verzekeren zonder instemming van onze buren, zoals de recente geschiedenis heeft aangetoond. Maar voor vrede zijn wij afhankelijk van overeenstemming met hen." Bij de ingang van het Kurhaus waar de heer Eban op initiatief van het Neder lands Genootschap voor Internationale Zaken sprak, trotseerden gistermiddag enkele tientallen betogers de felle sneeuw jacht om uiting te geven aan hun sympa thie voor de Palestijnse vluchtelingen. Zij hadden borden bij zich waarop „recht voor de Palestijnse vluchtelingen" werd geëist. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. AMSTERDAM. Amsterdam gaat een groot aantal verwilderde duiven uitroeien Het doel is in het duivenbestand zo ver in te grijpen dat de schade, het gevaar en de hinder die de verwilderde duiven met zich brengen tot een minimum wor den beperkt, zonder dat de verlevendi ging die hun aanwezigheid in het stads beeld brengt, wordt aangetast. Geduren- de de laatste jaren hadden duiven in Am sterdam vrij spel. Door het ontbreken van natuurlijke vijanden hebben de duiven die aanvankelijk verspreid voorkwamen, zich zo vermeerderd, dat thans in de ge hele stad zeer grote groepen voorkomen. Er zijn door gehele stadswijken be zwaarschriften ingediend, voorzien van zeer veel handtekeningen. Eén van de belangrijkste bezwaren tegen de aanwe zigheid van de verwilderde duiven is van economische aard. Doordat de duiven nes telen in dakgoten, nissen en op venster banken veroorzaken ze grote schade. In grote delen van de stad kan de huisvrouw het wasgoed nauwelijks buiten hangen. Ook de parken en plantsoenen hebben te lijden omdat de duiven het zaaigoed weg pikken en de jonge aanplant aanvreten. Ook zijn de vogels veelal dragers van parasieten, zoals duivenmijt en duiveluis, die gemakkelijk op de mens overgaan. Ook kunnen ze bronnen zijn van besmet telijke ziekten, zoals paratyfus. ORANJESTAD. Het Statenlid L. Ma- duro van de Arubaanse Volkspartij-com binatie (oppositie) heeft de Antilliaanse premier E. O. Petronia vragen gesteld naar aanleiding van diens plan in Utrecht het doopsel van de twee prinsen bij te wonen. Hij vraagt of de minister niet meent dat, gezien de moeilijke politieke sociale en economische situatie van de Neder landse Antillen, er belangrijkere dingen te doen zijn dan het bijwonen van een doopplechtigheid of dat het in de bedoe ling ligt om belangrijke besprekingen te voeren met de Nederlandse regering. In dien dat zo is wil hij graag weten of de minister kan meedelen van welke aard deze besprekingen zullen zijn. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aao de haard ran de pijn p eumatlsehe pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer 'er verlichting van pijn dan Algesai-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt \lgesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of Irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot In de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat tl thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn t« verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2