Rusiand^Chma Kwestie echtscheiding is struikelblok voor Rumor Na onderbreking van ruim 3 maanden ONTWAPENIN GSO VERLEG IN GENÈVE HERVAT Onderwerp: uitbanning b- en c- wapens Sovjet-Unie beschuldigt de NAVO Arabier bekent overval op vliegveld München Bolletje Rassenvermenging op scholen in ELKE DAG EEN STEEN „Alleen Ariërs MMÓje/Moevefv/ T s j echoslowaakse schrijver tot anderhalf jaar veroordeeld Oe Thanit boos over berichtgeving uit Nigerië REGENMANTELS WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 3 Spanning op Cyprus Niet eens Gasexplosie in Hagen Snel DRIE JORDANIëRS OP LUCHTHAVEN AANGEHOUDEN Stringent (Van onze correspondent) WASHINGTON In het streven om de blanke en zwarte leerlingen gescheiden te houden, is het zuiden van de Verenigde Staten overgegaan tot methoden om de wet te ontduiken. De meest-gebruikte hiervan is het uit de grond stampen van zogenaamde „particuliere" scholen. Dit zijn veelal niet veel meer dan in der haast ingerichte verlaten fabrieksge bouwen, kerkfaciliteiten (de baptistische kerk speelt hierbij een belang rijke rol), en leegstaande woonhuizen. Zo werden er naar schatting in het gebied rondom Jackson alleen al drieduizend van zulke schooltjes in de afgelopen zes weken opgericht. Uittocht Lelieblank Laag peil SPECIALE AANBIEDING met Borgvoering vanaf 70, SPECIAALHUIS REGENKLEDING Een door het officiële regeringspersbu reau Tass in Moskou gepubliceerde ver klaring over „oorlogsvoorbereidingen in China" vestigt weer eens de aandacht op de merkwaardige verhouding tussen de twee grote communistische machten, die eens broederlijk samen leken te spannen tegen de rest van de wereld maar nu el kander naar het leven staan. De verhouding tussen Moskou en Pe king is een factor van wezenlijk belang in de internationale situatie, maar het kost derden de grootste moeite om erach ter te komen hoe die verhouding precies is. Dat men niet van vriendschap, zelfs niet van leninistische lotgenootschap tus sen de twee mogendheden kan spreken, is wel duidelijk, maar de vraag of werke lijk rekening moet worden gehouden met een vijandschap die zou kunnen uitmon den in een oorlog kan zelfs door Ameri kaanse computers niet worden beant woord. De wisselende stemmingen bij de hoge politieke figuren van beide landen ver schaffen een onzeker en ondoorzichtig beeld. De ware bedoelingen achter de nu eens gematigde, dan weer woedende beje geningen die Moskou en Peking elkander toevoegen, is niet te achterhalen. Zeker is wel, dat de Sovjet-Unie de enorm snel groeiende macht van China vreest en Peking ervan verdenkt te streven naar een Aziatische hegemonie in economische en militaire zin, maar volkomen onzeker is de vraag of Moskou geen mogelijkhe den ziet om in de toekomst met een steeds machtiger wordend China een op ideolo gische overeenkomsten gebaseerd ak koord te sluiten, waarmee tegenover Ja pan als Aziatische kandidaat voor de macht en tegenover de Verenigde Staten als westerse supermogendheid een bijzon der sterk en gevaarlijk bastion zou kun nen worden opgericht. Intussen regent het nu en dan aan weerszijden van de Russisch-Chinese grenzen felle verwijten, vijandige bespie gelingen en dreigementen. Wat Tass nu weer heeft gepubliceerd, ruikt naar een regelrechte verdachtmaking aan Chinees adres dat Peking oorlogsvoorbereidingen treft. De argumentatie: Chinese burgers wordt geadviseerd te hamsteren, zuinig te rijn met materialen, vrije dagen op te of feren aan verdubbelde ijver bij de pro duktie van zwaar materieel en voedings middelen. Dat alles zou betekenen dat Peking erop uit is, de bevolking ook men taal voor te bereiden op oorlog. Moskou concludeert dan vrij lichtzinnig, dat Pe king erop uit is een oorlog te bewerkstel ligen. Zich voorbereiden op een eventuele oorlog wil natuurlijk niet zeggen dat men die oorlog ook werkelijk wil of wil uitlok ken. In de Sovjet-Unie wordt eveneens gewerkt en geleefd op een manier die is aangepast aan de eventualiteit van een oorlog. De Atlantische en de Warschau- pact-landen voeren hun verdedigings maar ook hun aanvalsbewapening op en richten hun industrie voor een groot deel op oorlogsproduktie. De organisatie van een burgerlijke verdediging, de aanleg van schuilkelder, de training van ram pendiensten, het gehele complex van maatregelen en voorzieningen dat gericht is op een eventuele vermindering van de gevolgen die een moderne oorlog zou heb ben, is uiteraard in ieder land openlijk en voortdurend onderwerp van staats bemoeiing en gesprek. Als men in China probeert voorbereid te zijn op een even tuele oorlog, wil dat niet zeggen dat men op oorlog uit is. Natuurlijk is de manier waarop in wes terse landen en ook in de Sovjet-Unie de bevolking vertrouwd wordt gemaakt met dat procédé van oorlogshuiver, dat moet dienen om militaire en strategische voor bereidingen met de volkswil en de leef- mentaliteit in overeenstemming te bren gen, wezenlijk anders dan de wijze waar op dat in China gebeurt. In „gevestigde landen" kan men volstaan met te propa geren dat men wil proberen te houden en te verdedigen wat men heeft, of dat nu „christelijke beschaving" of mate riële welstand wordt genoemd. In China heeft een groot deel der bevolking hele maal niets. Als men van zo'n volk opoffe ringen wil eisen, moet er met zwaarder geschut worden gewerkt om de offers aanvaardbaar te maken. Het creëren van een directe dreiging van buiten ligt dan het meest voor de hand. De Chinezen worden tot grote inspanningen aange spoord in diénst van een zich nog in het primitieve stadium bevindende industrië le potentie, door het spookbeeld van een komende oorlog. China wil economisch en industrieel op eigen kracht groot wor den. De culturele revolutie van Mao en de ruzie van Moskou zijn dankbare hefbo men om de toewijding en de ambitie van het volk van de grond te krijgen. Als China eenmaal industrieel en technisch werkelijk een wereldmacht zal zijn, komt de politieke vraag pas werkelijk aan de orde: waar is de Chinese politieke koers op gericht? Dat kan evengoed op een vergelijk als op een oorlog met Rusland zijn. Voorlo pig is Mao uit op de mobilisatie van alle krachten die in het Chinese volk schuilen. Het „Russische gevaar" is, naast het „ka pitalistische gevaar", een uitstekend mid del om de massa tot driftig arbeiden te zetten. En als Moskou tegen deze propa ganda protesteert, doet het dat waar schijnlijk niet zozeer omdat het direct de oorlog met China ziet aankomen, maar omdat het de opgang van China tot ma terieel hoog ontwikkelde mogendheid vreest. fW\/V\^/\/\/\/WV\/\/\/\/\/\AAA/\AAAAAAAf\AA/VAA/WWtfWWAAAAAA/\/WV\AAAAfW\AA/W\AAAA/WAAA/VAAAVWWWi AAAAAAAAWAAArtAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMAAAAftAAAWAAAAAAAAAAAAAAAAftAAAAAAAAAAAAAAAWWWVWWW GENÈVE (DPA en Reuter) Na een onderbreking van drieëneenhalve maand is de ontwapeningsconferen tie in Genève gistermiddag hervat. In het afgelopen jaar is het aantal deel nemende landen van achttien tot zes entwintig gestegen. Zeven westelijke Frankrjjks stoel blijft echter on bezet zeven communistische en twaalf tot geen wereldblok behorend. De twee voornaamste onderwerpen die besproken zullen worden, zijn de vast stelling van de definitieve tekst van het ontwerpverdrag over het vrijhouden van de zeebodem van kern- en andere ver nietigingswapens en de uitbanning van de bacteriologische en chemische wapens. De V.S. en Groot-Brittannië hebben ech ter al laten weten dat zij alleen willen praten over een verbod op het gebruik en de produktie van bacteriologische wapens. West-Duitsland heeft de deelnemers aan de conferentie een document voorge legd over het toezicht op de naleving var een verbod op de produktie van bacte riologische en chemische wapens met de bedoeling een bijdrage tot de discussie te leveren. De Bondsrepubliek heeft al in 1954 vrijwillig afgezien van de produktie van kernwapens en bacteriologische er chemische wapens. Lord Chalfont, de leider van de Britse delegatie, gaf gisteren een verklaring uit. Hierin wordt gezegd dat de Britse strijd krachten, zo zij ooit in een oorlog gebruik zouden maken van chemische wapens, dit alleen zullen doen om mensenlevens te redden en gevangenen te maken. MOSKOU (Reuter) De Russische regering heeft in een lange officiële ver klaring gezegd dat de NAVO een voor wendsel zoekt om op Cyprus in te grijpen. Moskou houdt de toestand nauwlettend in het oog. „De buitenlandse militaire bases en troe pen op het eiland zijn een bron van voort durende spanning en vormen een ernstige bedreiging van de onafhankelijkheid 'en veiligheid van het land. De NAVO hecht steeds meer belang aan Cyprus, vooral in verband met de groeiende activiteit van het Noordatlantische blok in de Middel landse Zee en het Midden-Oosten". „Daardoor wordt de spanning in dit ge bied groter. De Sovjet-Unie wil opheffing van de buitenlandse bases op het eiland en een vreedzame regeling van de Cyprio tische kwestie zonder buitenlandse in menging, aldus de Russische verklaring. ff WEST-BERLIJN. Een 25-jarige Westberlijnse caféhouder is veroor deeld tot een boete van 1.500 mark omdat hij tot rassenhaat zou hebben aangezet door de joden de toegang tot zijn café te ontzeggen. De man had het vorig jaar op zijn verjaardag een biljet voor het raam van zijn café gehangen waarop stond: „Alleen toegang voor Ariërs". De ca féhouder voerde tot zijn verontschul diging aan dat het biljet een verjaar dagsgeschenk was en dat hij de bete kenis van het woord „Ariër" niet ken de. Het hof verwierp dit excuss. Het betrokken café is een stamkroeg van leden van de neo-nazistische N.P.D. Al op de eerste dag bleek dat de Sov jet-Unie en de V.S. het lang niet eens zijn over een verbod op bacteriologische en chemische wapens. De Russische mede-voorzitter van de conferentie, Rosjtsjin, verklaarde nog voor het begin van de vergadering tegenover journalisten dat scheiding van deze twee zaken „ondienstig" is, terwijl zijn Ame rikaanse collega Gerard Smith aanvoerde dat eerst gestreefd moet Worden naar een verbod op bacteriologische wapens. Dat is alleen al wenselijk om redenen van po tentiële militaire kracht, zei hij in zijn rede, waarbij hij wees op het eenzijdige besluit van de V.S. tot afschaffing van chemische en bacteriologische wapens. Chemische wapens zijn allereerst van tactische aard, biologische wapens zijn echter uit de aard der zaak strategische wapens waarmee een zeer groot gebied en hele volken worden bedreigd. Tegen deze wapens is nog geen kruid gewassen. HAGEN, (DPA) Een 63-jarige vrouw is in het Westduitse stadje Hagen om het leven gekomen bij een gasexplo sie, die een heel huis verwoestte. Een 50-jarige medebewoonster werd gewond. Een Jordaans echtpaar dat zich op het moment van de ontploffing eveneens in het huis bevond, is sinds het ongeluk spoorloos. terwijl veel landen al een verdediging tegen chemische strijdmiddelen hebben ontwikkeld. Smith gaf daarop in grote trekken weer wat in Helsinki met de Sovjet-Unie is besproken. „Als we op deze manier kun nen doorgaan, lijken mij de vooruitzich ten beter dan voorheen." Smith zal van daag in Brussel deelnemen aan de NAVO- besprekingen over de volgende ronde van de Amerikaans-Russische „salt"-bespre- kingen. Rosjtsjin vervolgens drong aan op snel le uitwerking van een verdrag waaron der b- en c-wapens volledig worden ver boden. De socialistische landen hebben de al gemene vergadering daartoe een ontwerp voorgelegd waarover men zich kan bera den „het is geen overdrijving te zeggen dat de noodzaak tot het volledig laten verdwijnen van chemische en bacteriolo gische wapens uit de levende menselijke wereldopinie wordt aanvaard", zei hij Hij verzocht alle landen, die het protocol van Genève van 1965 nog niet hebben ge ratificeerd, dat onverwijld te doen. f::~l' De 32-jarige Surinder Maini uit de stad Dehadrun in India eet elke dag een baksteen op. Maini, die zichzelf „natuurgenezer" noemt, zegt dat hij al van kindsbeen af stenen eet en dat hij zich daar uitstekend bij voelt. MUENCIIEN (DPA). De 27-jarige Jordaniër Mohammed Hadidi die heeft verklaard de leider te zijn geweest van het Arabische commando dat de vorige week dinsdag op het vliegveld van Mün- chen-Riem de bemanning en passagiers van een toestel van de Israëlische lucht vaartmaatschappij „El Al" overviel, heeft gisteren een volledige bekentenis afge legd. Hadidi zei tegen de politie dat het plan voor het kapen van het El-Al-toestel in Bagdad is besproken. De 24-jarige Egyp tenaar Mohammed El Hanafi, de 21-jarige Jordaniërs Abder Rachfman Saleh en Ha- ADVERTENTIE 's 0t pelt (Van onze correspondent) ROME. Als vandaag de Italiaanse kabinetsformateur Rumor zijn eerste be sprekingen zal hebben met de vertegen woordigers van de partijen die op de no minatie staan om tot een nieuwe midden linkse regering toe te treden, blijkt er plotseling een nieuw en bijzonder onaan genaam struikelblok op de weg naar een eventueel succes van de onderhandelingen te liggen. Het is de kwestie van de echtscheiding in Italië, die door het Vatikaan sinds mid den vorige week weer danig is opge warmd. Op 11 februari verklaarde paus Paulus VI ter gelegenheid van de 41ste verjaar dag van het Verdrag van Lateranen, dat een eenzijdige verbreking van dit verdrag door de Italiaanse staat zeer hoog door het Vatikaan zou worden opgenomen. Het in werking treden van de intussen al door het parlement op 28 november j.l. aange nomen echtscheidingswet, zal door het Vatikaan als een dergelijke eenzijdige Verbreking van het verdrag worden op gevat. Het verdrag van Lateranen bepaalt na melijk ondermeer dat alle, in Italië ge sloten huwelijken alleen door de „Sacra Rota" een Vatikaanse instantie even tueel kunnen worden ontbonden. De nieu we Italiaanse wet voorziet daarin dat de Italiaanse echtscheiding ook door middel van een Italiaanse regeling en niet door die van een andere staat, met name het Vatikaan wordt afgewikkeld. Daarbij zou deze wet echtscheiding mo gelijk maken in al die honderd duizend tragische gevallen waarin de „Sacra Rota" om welke reden dan ook blijft weigeren de toestemming tot de echtscheiding te geven. Ook voor niet-Italianen is de kwestie van de Italiaanse echtscheiding van be lang. Wanneer de wet alsnog zal worden aangenomen, en de Italiaanse staatsbur gers onder de West-Europa algemeen gel dende maatstaven volgens de wet van hun eigen staat zouden kunnen scheiden, zou het Vatikaan met zijn Sacra Rota haar oude stringente politiek niet langer kun nen volhouden. Zo werden in deze staat niet min der dan achttien wetjes ingediend om deze particuliere scholen te financie ren uit de opbrengsten van de grond belasting door middel van rechtstreek se giften aan de leerlingen, subsidies voor het onderhoud van de bussen die deze leerlingen naar hun scholen moe ten vervoeren en ook een wet die het voor negers bijna onmogelijk moet maken om een zetel te verwerven in de plaatselijke onderwijsraad. (Dit wordt gedaan door de eis te stellen dat leden van deze raad een middel bare schoolopleiding genoten moeten hebben, een eis die door weinig negers beantwoord kan worden.) Het ministerie van Justitie onder leiding van de conservatieve minister John Mitchell, dat geen geheim heeft gemaakt van zijn sympathie voor de blanke ouders die hun kinderen niet naar „gemengde scholen" willen stu ren, heeft verdere stappen ondernomen om ondanks een rechtbankuitspraak te proberen om de bestaande belasting vrijdom voor deze particuliere scholen te handhaven. Het systeem van deze „particuliere scholen" is in tweeërlei opzicht een onderwijstragedie. Allereerst omdat de faciliteiten voor deze scholen uiterst beperkt zijn. Als privéscholen komen zij niet in aanmerking voor de fond sen die van regeringswege ter beschik king worden gesteld van de openbare scholen. De leerkrachten worden min der betaald dan die aan de openbare scholen, en worden bovendien gere- cruteerd uit de kringen van gepen sioneerde onderwijzers, huisvrouwen of pas-afgestudeerden van middelma tige universiteiten. Het resultaat hier van is dat deze scholen niet geaccre diteerd zijn, en dat de leerlingen om die redenen niet tot het universitaire onderwijs zullen worden toegelaten. IN DE TWEEDE plaats heeft de in stelling van deze scholen ook nadelige gevolgen voor de openbare scholen. Want de federale fondsen voor deze scholen worden toegewezen op basis van het leerlingenaantal, en nu er een uittocht van blanke scholieren heeft plaatsgevonden, zijn de middelen van deze toch al arme scholen aanzienlijk besnoeid. In sommige Amerikaanse staten, zoals Mississippi, worden bo vendien maatregelen getroffen om de particuliere scholen bij te springen. OOK OP andere fronten wordt door het zuiden geprobeerd de lelieblank heid van de scholen te behouden. Ver leden week reisden de officieren van justitie van Alabama, Mississippi en New Orleans naar Californië om daar een proces aanhangig te maken tegen de stad Pasadena, op grond van het feit dat daar de rassenscheiding in het schoolsysteem werd gehandhaafd. Deze manoeuvre heeft de bedoeling om de scheiding tussen wettelijke discriminatie (die in Californië niet bestaat) en feitelijke discriminatie (in Pasadena het gevolg van de ver uiteen liggende woonwijken, waar Mexica nen, negers en blanken in eigen ge meenschappen samenwonen) ongedaan te maken. Deze tactiek sluit aan op de strategie van senator Stennis, die ook de rest van het land onder pressie wil zetten. Deze zuidelijke strategie heeft ver der de onverwachte steun gekregen van een rechtbank in Los Angeles die het tot nog toe gemaakte principiële onderscheid tussen wettelijke en fei telijke discriminatie heeft aangetast, door te verklaren dat het een school systeem is van wettelijke discrimina tie. Wanneer deze uitspraak ook in hoger beroep gestand blijft, zijn de gevolgen voor de gehele Verenigde Staten niet te overzien. Het zou betekenen dat er tiendui zenden schoolbussen ingelegd moeten worden om kinderen in alle steden van de ene wijk naar de andere te brengen, om daar een „gemengde school" te vormen. De fondsen hier van (de kosten van één bus worden geschat op 30.000 gulden) zouden dan onttrokken moeten worden aan de gel den die anders ten goede zouden ko men aan onderwijzerssalarissen, schoolgebouwen en leermateriaal. Een dergelijke onttrekking zou ernstige ge volgen hebben voor scholen in ver armde gebieden. HET ONDERWIJS in de Verenigde Staten staat volgens experts op een alarmerend laag peil. Schrijven en le zen zijn zelfs op middelbare scholen een ernstig probleem. Duizenden jongeren vallen jaarlijks af zonder dat ze iets meer dan een lagere schoolopleiding hebben gehad. In vele staten wordt les gegeven door onderwijskrachten, die ver beneden de daarvoor aan te leggen maatstaven blijven, omdat de betere krachten zich liever in andere delen van het land vestigen. De roos- tercriteria verschillen van staat tot staat en soms van stad tot stad in de zelfde staat. De oorzaak van deze chaotische on derwijssituatie ligt in het zogenoemde „states rights"-principe, waardoor de staten een grote mate van autonomie genieten. Dit principe is in de Ver enigde Staten zo'n heilige koe, dat zij die zich ertegen durven uit te spre ken zich bloot stellen aan aantijgin gen van gebrek aan patriottisme en eerbied voor de grondwet. Dat de regering-Nixon zich in deze situatie niet ontziet om op slinkse wij ze en om partijpolitieke redenen een toestand te bevorderen die het onder wijs noch de rassenverhoudingen ten goede komt, moet laakbaar worden geacht. didi zelf hadden daar van iemand, wiens naam Hadidi niet wilde noemen, de op dracht gekregen het vliegtuig op 10 fe bruari in München te kapen. De drie had den zich daartoe onder de passagiers moe ten mengen en hen met hun wapens moe ten bedreigen. Daarna hadden zij de be manning moeten dwingen naar een vlieg veld in Libië koers te zetten. De opdracht gever had verteld dat het toestel in Mün chen brandstof zou innemen én dat de hoeveelheid hiervan voldoende was om zonder tussenlanding naar Libië te vlie gen. De politie van München heeft gister middag op de luchthaven Münehen-Riem drie Jordaniërs gearresteerd die volgens de eerste berichten op de vlucht van Pa rijs naar de Beierse hoofdstad een woor denwisseling met de piloot van het toestel hadden. De drie mannen waren volgens onbevestigde berichten gewapend. Na de landing had de piloot de drie mannen uit het toestel gezet. Nadere bijzonderhe den 'over het voorval ontbreken nog. PRAAG (Reuter) De Tsjechoslowaak- se schrijver Oto Filip is gisteren door de arrondissementsrechtbank in Ostrava tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens belediging van de Tsjecho- ilowaakse leiders en „ondermijning van de republiek". Volgens de tenlastelegging had Filip tussen begin 1968 en juli 1969 zich in arti kelen, brieven en toespraken onder meer beledigend uitgelaten over het bondge nootschap met de Sovjet-Unie en had hij de president en de eerste partijsecretaris beledigd. Filip had voor de Westduitse radio een programma geschreven waarin hij op ongunstige wijze zich had uitgelaten over de ontwikkeling van de Tsjechoslo- waakse literatuur. NEW YORK (AFP) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, is gisteren op een persconferen tie fel uitgevaren tegen de westerse pers „Van Oslo tot Wenen". Deze was in haar berichtgeving over Nigerië partijdig ge weest tegen hemzelf en tegen de federa le Nigeriaanse regering, zei hij. Het was interessant op te merken, dat het pers kantoor dat de publiciteit van de Bia- fraanse leider Ojoekwoe in Europa ver zorgde, destijds ook de publiciteit van Moise Tsjombe had verzorgd, aldus Oe Thant. ADVERTENTIE l

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3