Sleepboot „Friesland" bergt Ruit ingegooid bij juwelier Wetsontwerp herindeling komt nog vóór reces in de Kamer Nieuwe luchthaven liefst in IJsselmeerpolders DOLLE MINA IN DE IJMOND Verhoging tarieven zwembaden Britse vrachtschip „Rio Cobre Voor 7.000,- weg J. J. Voogd voor P.v.d.A. Beverwijk: Onderscheiding Gift van Velsen voor kunstijsbaan in Alkmaar Coniradstraat wordt opgeheven Speelterrein bij Vechtstraat IN DE VISHAL Zware storm in Golf van Biscaje voor zuster M. A. L. Kwast PvdA nummer 1 in Noord-Holland WD PLEIT VOOR SCHIPHOLLIJN WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 IJMUIDER COURANT 5 week zware zeeën de luiken van het IJMUIDEN Nadat verleden (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Bij de firma Strego, horloger-juwelier, in het winkelcentrum De Wijkerbaan wordt momenteel geïn ventariseerd wat er verdwenen is uit de etalage, waarvan in de nacht van dins dag op woensdag de ruit werd ingegooid. De waarde wordt al geschat op zes- a zevenduizend gulden. 's Nachts om ongeveer drie uur werd De Wijkerbaan opgeschrikt door glasge rinkel, waarna de politie werd gewaar schuwd. Met een steen bleek een ruit bij de juwelier te zijn ingegooid, terwijl er duidelijk een flinke greep in de etalage was gedaan. Op de grond voor de win kel had de dader in de haast sieraden laten vallen die een waarde van 1.400 vertegenwoordigen. Hij heeft echter min stens voor zes- a zevenduizend gulden aan horloges, ringen, broches- enzovoort mee weten te nemen. voorste ruim van het 4.852 ton meten de Britse vrachtschip „Rio Cobre" hadden ingeslagen en de Brit met het voorschip diep wegzonk in de door zware storm opgezweepte Golf van Biscaje, is de IJmuidense zeesleep boot „Friesland" van n.v. Bureau Wijsmuller onder bevel van kapitein H. Korendijk, voortdurend in touw geweest, om het met kunstmest ge laden schip van de ondergang te red den. In de loop van vrijdagmiddag werd het schip bereikt op 275 mijl westnoordwest van Brest en kon een sleeptros worden vastgemaakt op het achterschip om verdere schade aan het voorschip te voorkomen. Langzaam trekt de „FRIESLAND" de onwillige sleep mee naar de Engelse ha ven Falmouth. Vrijdagavond brak de sleeptros in de zware storm die het trans port heeft te doorstaan, maar de beman ning van de „FRIESLAND" slaagde erin na enige moeilijke uren weer vast te ma ken. De „RIO COBRE" stond inmiddels onder een grote hoek in het water als ge volg van het vollopen van het ruim met daarin de lading kunstmest. Zondag konden van de sleepboot ber- gingspompen worden overgebracht om er althans een gedeelte van het binnenge drongen zeewater weer uit te pompen. Uit IJmuiden werd een bergingsinspec teur naar Falmouth gezonden om van daaruit verdere assistentie te organiseren voor het binnenlopen van de haven. Via de radio worden voortdurend berichten naar het hoofdkantoor van Bureau Wijs muller te IJmuiden geseind over de toe stand van het schip. De waterdichte schot ten houden het tot nu toe en met het na deren van de haven wordt de hoop groter het schip te kunnen behouden. In de loop van dinsdagavond werd het transport op de rede van Falmouth verwacht, waar be sloten zal worden of het schip kan wor den binnengebracht. In Santpoort-Noord, oostelijk van het spoorstationnetje, bij het bejaardentehuis Velserhooft, is de laatste dagen een on gewoon grote concentratie van verschei dene vogelsoorten te zien, waaronder bij zonder fraaie exemplaren. Het zijn vooral watervogels, die hier een toevlucht heb ben gezocht. Het hongerige vliegend volk je mikt op de barmhartigheid van de om wonenden en voorbijgangers, van welke laatsten velen later op de dag terugke ren met royale porties vogelmaagver- warming. Maar de vogels zouden nog wel meer lusten. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op 23 februari verga dert de vaste commissie voor binnenland se zaken voor het uitbrengen van het eindverslag voor het wetsontwerp tot sa menvoeging van de IJmondgemeenten. Wordt het een blanco verslag dan zal het wel door het presidium van de Tweede Kamer zo vlug mogelijk op de agenda geplaatst worden. Is het eindverslag niet blanco en meent de commissie dat er nog vragen gesteld moeten worden, waarop de minister dan weer een antwoord dient te geven, dan zal de procedure wellicht nog zes tot acht weken verlengd worden. Ook in dat geval echter zal het betreffen de wetsontwerp wel vóór het zomerreces door de Tweede Kamer behandeld wor den. Dit zei het Tweede Kamerlid voor de P.v.d.A., de heer J. J. Voogd, tijdens de openbare bijeenkomst van de afdeling Beverwijk in het verenigingsgebouw De Wijkerbaan. Ook sprak de heer Voogd als zijn verwachting uit dat de verkiezin gen voor de gemeenteraad in de IJmond wel zullen worden uitgesteld. Dit meende hij te kunnen afleiden uit het antwoord van minister Bernink op zijn vragen hierover in de Kamer. Tijdens de bijeenkomst, die ook werd bijgewoond door de lijstaanvoerder in de IJmond voor de P.v.d.A., G. Oort, en de twee Beverwijkse wethouders E. Gerrit- se en F. R. W. Kaebisch, werd ook de vraag besproken: „Wat doet de P.v.d.A. aan de afsplitsingen in de partij?" In zijn antwoord zei de heer Voogd dat het hoofd bestuur eindeloze pogingen heeft onder nomen de partijen met elkaar te verzoe nen, hetgeen echter is mislukt. Het Tweede Kamerlid meende de afsplitsin gen enerzijds te moeten zien als gevolg van menselijke factoren, terwijl ander zijds ook wel politieke overwegingen een rol zullen hebben gespeeld. Hij betreur de deze afsplitsingen evenzeer als de heer Mol, de afdelingsvoorzitter, die de afsplitsing zag als een gemanipuleer van „individueel gefrustreerden", die verder willen gaan dan de partij. Tevens werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de wenselijkheid van het invoeren van een kiesdrempel. Het me rendeel van de aanwezigen toonde zich voorstander hiervan omdat een kiesdrem pel sanerend kan werken en het werk van de Kamer kan vergemakkelijken. Wel zagen de meesten de noodzaak deze drempel zeker niet boven de vijf percent te laten uit komen. De heer Mol meende dat het recht tot het invoeren van een kiesdrempel eenvoudig niet aanwezig was en zag het afschaffen van de op komstplicht bij de verkiezing al als een sanerende werking in dit opzicht. Ook de heer Voogd zei tegen een kiesdrempel te zijn. Hij voegde hier echter wel aan toe er niet van overtuigd te zijn dat de meer derheid van de partij er hetzelfde over zou denken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Gezien het feit dat de capaciteit van Schiphol zijn grenzen gaat naderen is het van belang dat op korte termijn een beslissing wordt geno men met betrekking tot het al of niet uit breiden van de bestaande luchthaven van Schiphol. De V.V.D. is daarbij vóór aan leg van een luchthaven in de IJsselmeer polders maar ook al zal daar niet toe be sloten worden dan is het toch van belang dat zo snel mogelijk bekend wordt wat er wél gaat gebeuren opdat men er met planningen rekening mee kan houden, aldus drs. A. Pais, lijsttrekker in de kies kring Amsterdam voor de Statenverkie zingen voor Noord-Holland, op een gis termiddag in Amsterdam gehouden pers conferentie. De heer Pais pleitte ook voor een spoe dige aanleg van de spoorlijn van Amster dam naar Schiphol. De grote aantallen passagiers die per jumbo-jet zullen wor den aangevoerd kunnen alleen op die ma nier snel worden afgevoerd, zo meent de V.V.D. Andere punten die de V.V.D. na streeft in haar programma voor de ko mende verkiezingen zijn onder meer openheid van bestuur en bevordering van welvaart. In verband met dit laatste punt wil de V.V.D. spoedige vestiging van een Nederlands wereldhandelscen trum in Amsterdam, versterking van de economische structuur voor de kop van Noord-Holland en afschaffing van het erf pacht-dogma dat de ontwikkeling van Amsterdam met betrekking tot de wo ningbouw belemmert. Immers, aldus de heer Pais, grote institutionele beleggers worden afgeschrikt door dit erfpachtsy steem van Amsterdam, waardoor de wo ningnood groter blijft dan noodzakelijk is en met name woningen voor arbeiders niet op tijd gereed komen. Verder moeten er informatie- en klach- tenbureaus worden ingesteld voor de ver schillende soorten van milieu-verontreini ging, waarbij echter anders dan tot nu toe het geval is de inspraak van de bur gers een veel groter accent zal moeten krijgen. Met betrekking tot de bevordering van de recreatiemogelijkheden wil de V.V.D. met name de bouw van zwembaden en sporthallen en het reserveren van ruim ten voor volkstuincomplexen in de nieu we polders bevorderen. Onder dit hoofd stuk bracht hij ook de wens van de V.V.D. tot realisering van een of meer casino's onder. Tenslotte heeft de V.V.D. nog eigen op vattingen over de zinvolle bestemming van nieuw land. Men zou in de IJssel- meerpolders moeten zorgen voor aan trekkelijke nieuwe woonkernen. Hij noem de met name het woord „aantrekkelijk", omdat men niet moet overgaan tot het bouwen van flats als betonnen gevange nissen voor de bevolking. Ook zou in de IJsselmeerpolders ruimte moeten zijn voor een nieuwe universiteit daar de bei de universiteiten van Amsterdam weldra tekort zullen schieten. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De in 1967 ogperichte Stich ting IJssport Noord-Holland in Alkmaar stelt zich ten doel in die gemeente onder andere een kunstijsbaan en een ijshockey- baan aan te leggen. Deze baan wordt ge zien als een streekvoorziening van zeer groot belang in Noord-Holland ten noor den van 't Noordzeekanaal. Voor de finan ciering van dit oroject heeft het stich tingsbestuur zich gewend tot de gemeen ten in dit gebied, het provinciaal bestuur van Noord-Holland en tot vele anderen. Het resultaat van deze activiteit is, dat de stichting zich reeds verzekerd weet van een bijdrage van de gemeente Alk maar van 2.000.000,-, waarvan de helft beschikbaar wordt gesteld a fonds perdu en het restant als lening, waarbij even wel dient te worden bedacht, dat bij de vaststelling van -ze steun mede in aan merking is genomen, dat de stichting te vens zorg zal dragen voor de bouw van een sporthal met café-restaurant. Van de overige Noordhollandse gemeenten boven het Noordzeekanaal en particulieren wordt voor de financiering gerekend op een bij drage in de vorm van renteloze leningen tot een gezamenlijk bedrag van 345.000. Voor de gemeente Velsen betekent dit, dat wordt gevraagd om een renteloze le ning tot een bedrag van 5.500,-, af te lossen in twintig j; ar. Burgemeester en wethouders van Vel sen stellen zich op het standpunt, dat een kunstijsbaan met hockeybaan moet wor den gezien als een streekvoorziening die van zeer groot belang is voor de inwo ners van het genoemde gebied. Zij eer wachten, dat gelet op de beperkte moge lijkheden voor de beoefening van de schaatssport in Velsen, zelfs tijdens de slechts spaarzaam voorkomende vorstpe rioden, velen de baan in Alkmaar zullen gaan bezoeken. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In de begroting van de dienst voor de lichamelijke opvoeding, sport- en jeugdzaken en de recreatie voor het jaar 1970 is ten aanzien van het Velserbad en het Openluchtbad De Heerenduinen rekening gehouden met een verhoging van de inkomsten als ge volg van een herziening van enkele ta rieven tot een gezamenlijk bedrag van 10.400. Deze wijziging achten B. en W. namelijk noodzakelijk in verband met de aanzienlijke stijging van de kosten van deze baden. Voor het Velserbad is gedacht aan een verhoging van de prijs van de leskaart met 2.50, waardoor deze 12.50 zal gaan kosten. Bovendien komt het B. en W. billijk voor de vergoeding voor het deel nemen aan een examen voor een zwem diploma anders dan ter gelegenheid van het schoolzwemmen, te brengen van 1,- op 1,50. Ten aanzien van De Heerenduinen me nen B. en W., dat de prijs van de sei zoen-abonnementen voor kinderen dienen te worden herzien, dat de prijs van een abonnement afgenomen vóór de opening van het bad wordt gebracht van 8,- op ƒ10,- en van die, afgenomen na de ope ning, van 10,- op 12,50. Bovendien dient de prijs van een leskaart te worden gebracht van 6,- op 7,50. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. In het kader van de re alisering van het wederopbouwplan C voor IJmuiden zal de Conradstraat ge heel worden opgeheven. Het is thans mo gelijk gebleken het westelijk gedeelte van deze straat over een lengte van on geveer 35 meter aan het openbaar ver keer te ontrekken. Niemand heeft ge bruik gemaakt van de gelegenheid bezwa ren tegen het aangekondigde besluit in te dienen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. In de omgeving van de Vechtstraat is voor kinderen weinig speel- gelegenheid. Nu er een parkeergelegen heid aan de Burgemeester Rambonnet- laan wordt aangelegd, bestaat er tevens gelegenheid hier een speelterrein te re aliseren, uitgerust met eenvoudige speel toestellen, zoals een klimhek, een duikel- rek en een zandbak. Burgemeester en Wethouders hebben hiervoor aan de raad een krediet van 12.000,- gevraagd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Vijf vaartuigen hebben woensdagmorgen in IJmuiden aangevoerd 4510 kisten en 382 kleine kisten vis, 1000 kilogram tong en 1300 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 90 kisten schelvis, 10 kisten en 220 kleine kisten wijting, 160 kisten gul en kabeljauw, 4000 kisten kool- vis, 20 kisten en 102 kleine kisten haring. 41 kleine kisten heek, 180 kisten en 20 kleine kisten schol, 20 kisten en 40 kleine kisten varia. Prijzen ,per kilogram, in guldens: tra- bot 9.30-8.30, grote tong 6.91-6.70 groot middel tong 7.91-7.50, kleinmiddel tong 8.47-8.46, tong I 9-8.91, tong II 8.698.40. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 120- 88, middel kabeljauw 110-90, grote kool- vis 94-90, middel koolvis 45-40, grote long 120, grote witte koolvis 150. Per tien stuks: grote kabeljauw 80-60, middel kabeljauw 65-55. Per 50 kilogram: grote schelvis 82-80, middel schelvis 84-82, kleinmiddel schel vis 88, schelvis I 90, schelvis II 62-35, kabeljauw I 60-52, schelvis II 55-50, schel vis III 54-50, grote schol 24-20, schol I 32-28, schol II 40-36, schol III 50-43, schar 66, gestripte wijting 61-35, haring 20-14, tarbot 350-250, griet 150, schartong 45, kleine kuit 86-77, grote kuit 31-28, lever 28-23. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond woensdagmorgen uit: 15 kisten gul en ka beljauw, 40 kisten schol en 400 kilogram tong. (Van een verslaggever) VELSEN Aan zuster M. A. L. Kwast, werkzaam bij de Velsense Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst als verpleegster bij de schoolartsen en dus bekend bij talloze kinderen en ouders, zal vrijdag een onderscheiding worden uitge reikt. Zuster Kwast ontvangt de onderschei ding voor haar werk voor de kinderuit zending. Gedurende dertig jaar vervult zij het secretariaat van de Velsense afdeling van het Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden en Gezondheidskolo nies en gezien haar verdiensten is haar door het hoofdbestuur de Dr. A. Schuckink Kool-legpenning verleend. De bronzen legpenning zal haar tijdens een bijeenkomst in het stadhuis, die vrij dag 20 februari om half vijf begint, door wethouder J. van Leeuwen worden over handigd. i, van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. In het clubhuis De Meerpaal is gisteravond een actie groep in het leven geroepen, die de begin selen van Dolle Mina nastreeft. Voor een bijeenkomst op initiatief van buurthuisleider Harry Hageman en zijn echtgenote waren vertegenwoordigers van de kerngroep uit Amsterdam uitgenodigd, maar door zeer drukke werkzaamheden soms vier lezingen per dag ergens in het land had alleen een mannelijke afge vaardigde, Huub Philippens zich kunnen vrijmaken. Het viel duidelijk tegen dat er geen „echte" Dolle Mina's waren bij de 26 aanwezigen, bijna allemaal jongeren, waarbij het vrouwelijk gedeelte slechts licht de overhand had. Philippens legde geduldig en uitvoerig uit dat het ook om de emancipatie van de man ging. Volgens hem heeft Dolle Mina in het land min stens 350 leden in een ongeteld aantal af delingen. die overal spontaan tot stand schijnen te komen. Ondanks de ludieke acties, waarmee de groep de aandacht op zich heeft gevestigd, gaat het om een bij zonder serieuze zaak, aldus Philippens, die uiteenzette dat de actie eigenlijk ont staan was toen vrouwelijke bezetters een veel lagere straf kregen in de Maagden- De toekomstige Dolle Mina's van de IJmond in vergadering bijeen in De Meerpaal. huisprocessen dan mannelijke. Er ont stond een boeiende, maar naar zijn aard zeer rustige discussie, die uitmondde in de oprichting van de actiegroep, welke ongeveer twaalf mensen sterk is. Zij gaan in de IJmond onderzoeken hoe het staat met de status van de vrouw en zullen aanstaande dinsdagavond weer bijeenko men in De Meerpaal om ervaringen uit te wisselen. Mensen die actief willen mee werken zijn ook op deze avond welkom. Burgemeester en wethouders van Vel sen geven er evenwel de voorkeur aan de gevraagde renteloze lening van 5.500,- te vervangen door een start-subsidie tot een gelijk bedrag. Aan de raadsleden hebben zij inmiddels voorgesteld een bijdrage a fonds perdu van f 5.500.te verstrekken. HAARLEM. Het centraal stembu reau heeft vanmorgen in het stadhuis de nummering van de kandidatenlijsten voor de Statenverkiezingen van Noord- Holland vastgesteld. De volgorde: 1. P.v.d.A., 2. K.V.P., 3 V.V.D., 4. P.S.P., 5. C.H.U., 6. A.R., 7. Boerenpartij, 8 C.P.N. 9. P.P.R., 10. Binding Rechts, 11. D'66, 12. S.G.P., 13. C.D.U., 14. Lijst Steur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5