Strijd om „vakbondstientje" gaat door VAKBONDEN STAAN STERKER NA VERLOREN KORT GEDING V 4 Vi 29 Bolletje 25 american cigarettes 1.40 constructie bankwerkers en machine bankwerkers lil Tarwi-rog roggebrood nu V» 10 ct. grootpak Rechter: uitkering aan leden is geen discriminatie F acsimile-her druk van het illegale Vrij Nederland Residentie-orkest naar Duitsland Jimójeptoevmf Margje Toonder exposeert in Mexico Onderzoek naar pacificatie in Vietnam NIET GEÏSOLEERD HOOGOVENS IJMUIDEN GELD VRIJ EXTRA LASTEN ONTVINGEN: U weet, Ed Laurens maakt ze. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 m ct. enkelpak vacuum verpakt! Oude muntstempels in Roemenië gevonden AMERICAN CIGARETTES Komt er na de uitspraak van de Haag je rechtbank-president in de stakings kwestie Lomefa nu een „vakbondstien tje" of niet? Met die kwestie houden de Werknemersorganisaties zich thans in tensief bezig. De lijst van afzonderlijke bedrijven, waarvan de directies een ul timatum voorgelegd hadden gekregen, is tot nader order ingetrokken. De vakbon den proberen het overleg opnieuw op gang te brengen, omdat ze in de rech terlijke uitspraak steun voor hun visie op de werkgevers-bijdrage zien. Zolang er geen overeenstemming in de hele me taalnijverheid over de tientjes-affaire komt, zullen de besprekingen met de af zonderlijke bedrijven voortduren. De bonden zullen er daarbij tegen wa ken, dat uitspraken als die van de Haag se rechter, dat de staking bij Lomefa te onzorgvuldig was voorbereid omdat niet alle overlegmogelijkheden waren be nut, hun verdere activiteiten in de weg staan. Wat het gebaar van die staking betreft, hebben de bonden verloren. Maar zij hebben in de uitspraak van het ge ding tevens als mening van de onpartij dige rechter gelezen, dat de zaak waar om gestaakt werd, in beginsel een recht vaardige is. De bonden vinden daarom, dat de Haagse rechtbank-president een Salomons-oordeel heeft geveld. Er mag overigens ook bij de afzonderlijke bedrij ven wel degelijk worden gestaakt, zo zeggen zij, als maar alle middelen zijn beproefd om met de bedrijfsdirecties tot een akkoord te komen. 4 In zijn algemeenheid, zo zegt het von nis, kan niet worden gezegd dat staking bij één bepaald bedrijf een te zwaar middel is om betaling van het vakbonds tientje bij de werknemers af te dwingen. Bij de onderlinge samenhang in de maat schappij reikt een staking tegenwoordig verder dan alleen de onderneming waar ze zich voordoet. Een staking mag men dus niet geïsoleerd bezien, zo is uit het vonnis op te maken. De metaalbedrijfs- bond van het NW zegt dat die staking ook zo lang mogelijk moet worden ver meden. Maar als alle mogelijkheden voor overleg zijn benut, dan kunnen wij niet anders dan naar zo'n staking grijpen als uiterste middel dat ons dan nog overblijft, aldus het commentaar. De Federatie van Werkgeversorganisa ties in de metaalnijverheid hebben tot heden de bijdrage aan de vakbondsacti viteiten geweigerd. De werkgevers zien het als „discriminatie" dat de vakbon den dat geld voor uitkeringen aan ge pensioneerde leden besteden. Bovendien zouden de werkgevers, als het tot een bijdrage komt, deze niet beperkt willen zien tot hun georganiseerde collega's al leen. De Haagse rechtbank-president heeft over het onderscheid gezegd, dat ADVERTENTIE Hoogovens Umuiden vraagt voor onderhoud s- en reparatiewerkza amheóen aan zeer uiteenlopende werktuigkundige apparatuur en installaties. Goede theoretische opleiding en ruime ervaring. Leeftijd 25 tot 45 jaar. Constructiebankwerkers worden m dagdienst geplaatst; voor machinebankwerkers is plaatsing zowel in dagdienst als in ploegendienst mogelijk. Aanvangssalaris 11.612,- per jaar, overeenkomend met bruto ca. 223,- per week in dagdienst en bruto ca. 264,-per week in ploegendienst. Schriftelijke sollicitatie* onder nr. HF 66, te richten aan: Hoogovens IJ muiden. Personeelsafdeling. Hoofdkantoor 2. 1 HAARLEM. Ter gelegenheid van de 25e herdenking op 4 en 5 mei a.s. van verzet en bevrijding gaat bij de Baarnse uitgeverij Het Wereldvenster een her druk in facsimile verschijnen van de be langrijkste nummers en bladzijden van het in de jaren 1940-1945 illegaal ver schenen verzetsblad Vrij Nederland. Dat van de bijna 1200 ondergrondse bladen en blaadjes thans Vrij Nederland herdrukt wordt, is voornamelijk omdat het een der oudste en belangrijkste ver zetsbladen is geweest. Deze documentaire wordt ingeleid door Mr. A. H. van Namen, voorzitter van de Stichting 1940-1945 en zelf een der oudste leden van Vrij Nederland uit Wereldoor log II. Uit de officiële monografie,, De ondergrondse pers" is bovendien de uit voerige geschiedenis van Vrij Nederland opgenomen, zoals deze destijds door Ly- dia E. Winkel is te boek gesteld. De uitgave verschijnt in samenwer king met Vrij Nederland, waarvan de hoofdredactie en enkele redacteuren de keuze der opgenomen nummers hebben gemaakt. DEN HAAG Het Residentie-Orkest zal van 22 tot 28 februari een concert reis door West-Duitsland maken. Onder leiding van Willem van Otterloo zal ge concerteerd worden in achtereenvolgens Wuppertal, Stuttgart, Leverkusen, Duis burg, Bielefeld en Oberhausen. Het Resi dentie-Orkest maakte dit seizoen in no vember eveneens een tournee door Duits land. Solisten bij de komende concertreis zullen zijn Theo Olof, het Guarneri-trio (Herman Krebbers, Danielle Dechenne, Jean Decroos) en de Franse trompettist Maurice André. de opvatting, als zou zo'n werkgeversbij drage discriminerend zijn ten opzichte van de ongeorganiseerden, moeilijk houdbaai De president heeft zich volledig ach ter het standpunt van de bonden gesteld als hij zegt, dat die bijdrage veeleer recht trekt wat vakbonden in feite te kort komen doordat zij tijd en geld spen deren aan zaken, waarvan de hele be drijfstak profiteert, de on-georganiseer- den inbegrepen. De vakbonden hebben inmiddels ver duidelijkt waarom zij het tientje de be twiste bestemming hebben gegeven. De regeling in de groot-metaal staat daar voor model. De werkgevers in deze sec tor maken jaarlijks tien gulden per werk nemer over aan een fonds, dat onder be heer staat van de Raad van Overleg in de Metaal-industrie. Werkgevers en vak bonden werken daarin samen. Dit ROM- fonds stort het geld weer in de kas van het Fonds Metaalvakbonden. De bonden, zo luidt de regeling, krijgen daaruit een bijdrage in de kosten die direct of indi rect zijn verbonden aan vakbondsactivi teiten, mits van belang voor de hele be drijfstak. Voorbeelden: kosten van over leg, scholings- en vormingswerk en zake lijke voorlichting over de contracten. Voorheen betaalden de vakbonden die kosten zelf. Nu de werkgevers er een deel van voor hun rekening hebben ge nomen, komt er dus geld bij de bonden vrij. De CAO groot-metaal verbiedt, dat dit beschikbaar komende geld in de weer- standskassen wordt gestort of wordt ge bruikt om contributies terug te betalen. De vakbonden zijn weliswaar bereid zich aan dat verbod te houden, maar voelen er anderzijds niets voor van de werkge vers de bestemming te krijgen gedic teerd. Ze willen het vrijgekomen geld niet op de normale manier in de bonds- huishouding gebruiken. Omdat nog maar moet worden afgewacht, of de werkge vers na verloop van drie jaar nog tot de bijdrage bereid zijn. Zou die uitke ring dan ophouden, dan lopen de bonds- financiën vast. Daarom is besloten tot de zogeheten „post-actieve" uitkeringen. In de praktijk zouden die neerkomen op een van dienstjaren afhangende uitke ring aan gepensioneerden. Asl het overleg over het vakbonds tientje opnieuw op gang komt, zal de zienswijze van de Haagse rechtbank-pre sident ten aanzien van de „discrimina tie" daarbij zeker de onderhandelings positie van de vakorganisaties verster ken. Zij zullen blijven hameren op het feit, dat georganiseerden meer presteren dan ongeorganiseerden omdat ze naast hun CAO-verplichtingen nog de lasten van het vakbondslidmaatschap dragen. Die lasten zijn uit te drukken in tijd (extra cursussen om het vakbonds- of ondernemingsraadswerk beter te kunnen doen) en in geld (contributies). De in spanningen van de bonden, noch die van de georganiseerde werknemers zijn in de klein-metaal ooit gehonoreerd, aldus de bonden. Sterker nog: in feite staat er een premie op het ongeorganiseerd zijn. Want wie geen contributie hoeft te beta len, houdt meer netto besteedbaar loon over. Omdat het een zaak van ieders vrije wil is, of hij zich al of niet wil aansluiten bij een vakbond, is het idee van het vak- Het is Lomefa-directeur v. d. Laan uit Hoorn, die zelf aan de draaibank ging staan toen zijn werknemers staakten. Hij won het geding, waaruit de vakbonden sterker te voorschijn kwamen. bondstientje uitgewerkt, na een lijdens weg van onderhandelen. Het is de vraag of het nog zin heeft dat de werkgevers in de klein-metaal volharden in hun weigerachtigheid, nu het Haagse vonnis de bonden principieel in het gelijk heeft gesteld. Het „uiterste middel", de werkstaking, blijft stok ach ter de deur. JOHN BINDELS boeken boekenboekenboeki boeken hoeken boekenboek» boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken boekenboeken boeken umk boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboek' W. GAADE-DEN HAAG. Walter R Fuchs: „Moderne Wiskunde", als eerste deel in een nieuwe serie van deze uitge ver: „Wegwijzers door de wetenschap": de volgende delen moeten nog verschij nen: „Denken met computers" (februari 1970), „Moderne Natuurkunde" (juni 1970), .Moderne Biologie" (oktober 1970), „Moderne Scheikunde" (februari 1971). Deze serie wil een brug slaan tussen leek en vakman in een uiterst moderne benade ring Wie tegenwoordig niet weet wat het moderne onderzoek aan nieuws uitvindt kan gewoon niet meer meekomen. Het zijn dus weliswaar alle vijf boeken over „exacte" vakken, maar bepaald geen vervelende leerboekei of delen van een encyclopedie. Er is veel uit te leren, wat anders verborgen blijft, aangaande oplei ding of scholing stelt de auteur geen be paalde eisen, de lezer moet slechts zijn eigen gezonde verstand laten werken; de vaktaal wordt min of meer in alledaagse woorden omgezet en de abstracte beel den vervangen voor wat meer vertrouwd is. Door de heldere tekst en de talloze meesterlijke en „weldoordachte" illustra ties. (220. waarvan de meeste in kleur) wordt men spelenderwijs vertrouwd ge maakt met het moderne wiskundige den ken. Het eerste deei is tegelijk de basis voor de volgende delen. UITGEVERIJ L. J. VEEN-AMSTER DAM. Dr F. K. Eohn: ABC voor de hondenliefhebber" is een naslagwerkje alfabetisch op trefwoorden gerangschikt, dat antwoord geeft op alle vragen, die zich bij de verzorging van een hond kun nen voordoen; de schrijver is zelf dieren arts. In de serie Amstelreisgidaen: „Duits land", Allgau, Opper-Beieren, Zwarte Woud, Fichtelgebergte, Rhön, Taunus Vogelsberg, Sauerland en Harz samenge steld door G. Rob Speciaal voor de win- tervakantie, dus veel praktische informa tie over: Wintersportplaatsen, skiterrei nen. skiliften, afdalingen, kampeerterrei nen, en een woordenlijst, om het geheu gen op te frissen Foto's en tekeningen van kaartjes zorgen voor een duidelijke illustratie In de serie Amsteltips: de nummers 24 „Papierplastieken" 25: ..Vlechten met Pitriet" 26: „Maak zelf meubels voor de kinderkamer", 27: Versieringen voor de kerstboom". 28: „Intarsia, inlegwerk van verschillende houtsoorten". ADVERTENTIE MEXICO STAD. De Nederlandse ambassadeur in Mexico, S. Baron van Heemstra, openit woensdag 18 februari in het Palacio de Bellas Artes in Mexico- stad een tentoonstelling van schilderijen van schrijfster-schilderes Margje Toon der. Deze expositie werd voorbereid en ingericht door de Nederlandse culturele attaché A. Ekker en prof. Jorge Hernan dez Campos van het Instituto Nacionalde Bellas Artes. Margje Toonder begon haar schilders- carrière in september 1966 op 59-jarige leeftijd en had reeds succesrijke exposi ties in Los Angeles en San Francisco, in Rome, Portofino en Santa Margherita Ligure. In Amsterdam debuteerde zij in november 1967 in Galerie Mokum. De tweede Amsterdamse tentoonstel ling van Margje Toonder is nu ingericht in Galerie Podulke aan de Anjelierstraat, waar ruim 60 werken zijn te zien tot 7 maart a.s., tesamen met de litho's van John Lennon. BOEKAREST, (DPA) Roemeense archeologen hebben in de buurt van Her- manovice een munterswerkplaats uit de vijfde eeuw voor Christus ontdekt. Volgens het Roemeneens persbureau „Agerpress" zijn de muntstempels nog in zeer goede toestand. De vondst wordt door deskundigen als zeer belangrijk voor de oudste geschiedenis van Roeme nië genoemd. WASHINGTON (AP). Een, met behulp van de Verenigde Staten opgesteld pro gramma waarbij Zuid-Vietnam de Viet- congleiders gevangen wil nemen, wil be keren of doden is gisteren tijdens de eerste hoorzitting over de nieuwe oorlogspolitiek van de Verenigde Staten in de Senaat kri tisch bekeken. Het programma heeft de naam „Phoe nix" en is volgens senator J. W. Fulbright een systeem voor moord. De senaatcommissie voor buitenlandse betrekkingen, waarvan Fulbright de lei ding heeft, zal Phoenix bespreken als on derdeel van een algemeen onderzoek naar de Amerikaanse hulp en raadgeving in Vietnam. De hoorzittingen van de commissie zullen in maart worden gehouden. Men zal de ac tiviteiten van de Amerikaanse militaire adviseurs bespreken, de Amerikaanse eco nomische steun aan Zuid-Vietnam en de activiteiten van de inlichtingendienst. Het belangrijkste onderwerp is echter de pacificatie en Phoenix vormt een onder deel van het pacificatieprogramma. Vol gens Fulbright willen Amerikaanse func tionarissen niet veel over het project los laten. De senator gaat dan ook akkoord met besloten zittingen over Phoenix. Er zullen door negen betrokken functio narissen verklaringen worden afgelegd over de pacificatie- en politieke program ma's in Zuid-Vietnam. ADVERTENTIE Nu ook zonder filter iiiiHiiiiiinminHiiiiiHHHigiuiiiiniuiiiiiiiii 11! p i TiMiniiiniiii IIHIIIIllll iiüülill Ed. LAURENS CONTINENTAL Doen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17