Kus na jury-uitspraak Overleg over vakbondstientje weer op gang Meerderheid Kamer voor afschaffing opkomstplicht Oranjeboompje stond op grond van bevriende staat Alarmtoestand onder Palestijnse guerrilla's JORDAANS LEGER TREKT TANKS SAMEN IN AMMAN morgen lekkere biefstuk tartaar Ard Schenk- tulpen vertrapt morris Actie tegen duurdere crèches AGENDA pagina 9 Verder in de krant HET WEER Nieuwe gevallen van pokken in Duitsland Agnew komt naar Griekenland Speels antwoord op vragen van Roel van Duyn: „Winstuitkering" voor personeel Verolme in studie before you buy your real sheepskin coat. 60e JAARGANG NUMMER 91 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 Lichte dooi George Habash Volgens Grieks blad Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mtfe, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Een goed stuk vlees hoort erbtf sperzieboontjes of doperwten met gebakken aardappelen of f riten! Het woord is aan Haarlem: Barteljorisstraat.Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 2235 96 In Amsterdam „DE POORT" - door „concurrenten" Autobedrijf /KONING N.V. De jury van het federaal gerechtshof in Chicago heeft de zeven beklaagden, die tijdens de democratische conventie van 1968 zouden hebben aangezet tot geweld, vrijgesproken van samen zwering tegen de openbare orde tij dens die conventie. Vijf beklaagden werden wel schuldig bevonden aan het eerst genoemde punt, het aan zetten tot geweld. De jury heeft veer tig uur beraadslaagd over deze uit spraak. Twee beklaagden, John Froi- nes en Lee Weiner, werden geheel vrijgesproken. David Dellinger, Tho mas Hayden, Rennie Davis, Abbie Hoffman en Jerry Rubin werden onder meer schuldig bevonden aan het overschrijden van staatsgrenzen om ongeregeldheden te verwekken. Rechter Julius Hoffman heeft echter geweigerd de vijf beklaagden op borg tocht vrij te laten hangende hoger beroep. Op de foto: Michelle Del linger, dochter van een der beklaag den krijgt na de jury-uitspraak van advocaat William Kunstier een kus. (Zie verder pagina 3) Uit het binnenland 2, 13, 15, 17 Buitenlands nieuws 3, 17 Van Das tot Dag3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Films7 Weerrapporten 9 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Aangestipt 9 Kunst 11 Radio en tv11 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport21 Luidsprekers 20 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot vrijdag avond: Vrij veel bewolking met tijde lijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en zuid oost. Morgen overwegend ma tige westelijke wind. Vannacht slechts in het noorden hier en daar lichte vorst. Morgen over het algemeen lichte dooi. DEN HAAG Donderdag 26 februari zullen werkgevers en werknemers in de metaalnijverheid elkaar in Den Haag ont moeten voor besprekingen over het „vak bondstientje". Nadat de president van de rechtbank in Den Haag zijn uitspraak in het korte geding van de NV Lomefa tegen de vak bonden had gedaan, hebben de hoofdbe sturen van de werknemersorganisaties in een brief aan de federatie van werkge versverenigingen in de metaalnijverheid voorgesteld opnieuw te gaan overleggen om alsnog te pogen overeenstemming te bereiken over een bijdrage van werkge vers voor de kosten van vakbondsactivi teiten. In haar antwoord heeft de federatie voorgesteld op 26 februari het overleg over nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten in deze bedrijfstak te hervatten. Van de kant van de vakbonden heeft men zich daarop akkoord verklaard met de datum, (Zie voor achtergronden van het con- flicht pagina 17). DÜSSELDORF, (DPA). In het West- duitse pokkengebied bij Meschede (Noord- rijn-Westfalen) is het aantal zieken gis teren tot zeventien gestegen. In het qua rantaine-centrum van Meschede zijn twee nieuwe gevallen geconstateerd. De toe stand van de 15 andere zieken blijft be vredigend. Wegens de twee nieuwe gevallen moe ten de nog circa 25 mensen in de quaran- tainepost nog achttien dagen in afzonde ring blijven. BEIROET (AFP en Reuter) In de hoofdstad Amman hebben Jor daanse militairen tanks samengetrok ken. De crisis tussen de Palestijnse guerrilla's en koning Hoessein lijkt opnieuw te verscherpen. De guerrilla strijders zijn in staat van alarm ge bracht. Incidenten hebben zich van ochtend niet voorgedaan. Bij de Jordaanse strijdkrachten zijn spanningen ontstaan, nadat een aantal officieren op non-actief is gesteld. Dit gebeurde nadat de Jordaanse regering tot een tijdelijke overeenstemming kwam met de Palestijnse Bevrijdingsorganisa ties. Gisteren deed zich wel een incident voor tussen Jordaniërs en militairen uit Irak. De Jordaanse militairen weigerden een vrachtwagenkonvooi van het Iraakse leger door te laten. De zes vrachtwagens mochten niet een weg volgen die door het centrum van Amman leidt maar moesten een omweg maken. De Palestijnse commando's zijn vast besloten vergaande eisen te stellen bij de besprekingen die dit weekeinde met de Jordaanse regering zullen worden gehouden. De steeds machtiger geworden leider van het „Volsfront voor de Bevrijding van Palestina" George Habash heeft een sleutelpost verworven in het gezamenlij ke Palestijnse oppercommando. Het was juist Habash op wiens initia tief de kapingen van en de aanslagen op Israëlische vliegtuigen werden uitge voerd. Zijn organisatie wenst een algehele politieke revolutie. President Nasser heeft gisteren in een vraaggesprek in het Franse dagblad „Le Monde" onthuld, dat hij de Egyptische piloten opdracht heeft gegeven gevechten uit de weg te gaan met Israëlische vlieg tuigen, die diep 'in Egypte bombardemen ten uitvoeren. „Egypte mag zijn krachten niet verspillen. Israels luchtmacht is drie maal zo sterk als die van Egypte", maar de tijd werkt volgens Nasser ten gunste van zijn land. Van het overleg der Grote Vier verwacht Nasser niet veel. VN-secretaris-generaal Oe Thant ziet op het ogenblik „geen voldoende basis voor re-activering van de vredesmissie in het Midden-Oosten" van zijn speciale gezant Gunnar Jarring. Thant zei dit vandaag in een gesprek met Jarring in Genève. Tientallen jonge vrouwen met een groot aantal kleine kinderen zijn gisteren in optocht van de Amster damse Dam naar het stadhuis ge trokken om te protesteren tegen het intrekken van de subsidies op crèches voor kinderen van gehuw den. Alleen ongetrouwde werken de vrouwen krijgen nog deze bij stand. Volgens de leidster van de actie, mevrouw M. Duppen, is de prijs hierdoor opgelopen van f 25 tot f 65 per week per kind. ATHENE. (AP) Het Griekse junta dagblad „Nea Politeia" in Athene meldt dat de Amerikaanse vice-president Spi- ro Agnew Griekenland zal bezoeken. Een datum heeft het blad niet genoemd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De opkomstplicht voor de kiezers zal worden afgeschaft. De Tweede Kamer schaarde zich gisteravond in grote meerderheid achter het voorstel van minister Beernink van binnenlandse zaken om de verplichting in de stembut reaus te verschijnen uit de Kieswet te schrappen. Alleen de C.P.N, de meer derheid van de fractie van de V.V.D. en een minderheid van de C.H.U. verklaar den zich tegen. De Eerste Kamer zal zich over een dag of veertien met het voorstel bezighouden, waardoor de op komstplicht waarschijnlijk al niet meer voor de statenverkiezingen zal gelden. Minister Beernink ontkende met klem dat afschaffing van de opkomstplicht een eerste stap zou zijn naar invoering van een districtenstelsel. Voor de kiezer blijft de morele plicht bestaan naar de stem bus te komen. Politieke partijen hebben de taak de kiezer daarop te wijzen. De minister veroordeelde de gemeentebestu ren die de verwijzing naar de opkomst plicht reeds van de oproepbiljetten heb ben laten schrappen. Drs. Van Thijn (P.v.d.A. nam het de minister kwalijk dat deze de voetballief hebbers in een tv-uitzending zou hebben aangeraden niet in stembureaus zitting te nemen, als zij het televisieverslag van de voetbalwedstrijd FeyenoordBerlin Vor- warts niet willen missen. De minister zei dat hij die opmerking anders heeft bedoeld en vertrouwde erop dat de stembureaus voldoende bemand zullen worden. Hij kreeg van de bóeren- afgevaardigde Koekoek de vraag voorge legd of de voetbalwedstrijd niet kan wor den uitgesteld. (Zie verder pagina 2) (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Het plaatsen van een boompje op de Dam door de „Oranje Vrij staat" betekent in feite het bezetten van grondgebied van een bevriende staat. Ui teraard is zulks niet toelaatbaar" Aldus het waarlijk ludieke antwoord van Burge meester en Wethouders van Amsterdam op vragen van het provo-raadslid Roel van Duyn. Van Duyn had gevraagd of B. en W. kon den verklaren waarom zij de vestiging'van een alternatieve, anti-autoritaire maat schappij, de „Oranje Vrijstaat", hadden ontluisterd door het symbool ervan, het al ternatieve monument op de Dam (een oranjeboompje in een grasperkje) te laten verwijderen. Roel van Duyn had ook verzocht hem te erkennen als ambassadeur van de „Oranje Vrijstaat" bij het Koninkrijk der Neder landen en de gemeente Amsterdam. B. en W. verwezen Van Duyn voor deze zaak naar Den Haag. „Het agrement op de benoeming van een diplomatiek vertegen woordiger door een vreemde staat, is een rijkszaak en behoort derhalve niet tot de gemeentelijke competentie, al verheugen burgemeester en wethouders zich erover dat zich nu ook in Amsterdam een ambas sadeur heeft gevestigd, welk voorrecht tot dusver aan 's-Gravenhage was voorbehou den. Wel vragen B. en W. zich af of het in dienst treden van een vreemde staat zich verenigt met de wettelijke bepalingen ter zake het lidmaatschap van een Nederland se gemeenteraad". De „Oranje Vrijstaat" is onlangs gepro clameerd door een aantal jongeren die wil len aantonen dat een andere maatschap pelijke structuur in de praktijk ook mo gelijk is. IJmuider Courant Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven /vWVVVrVWWVWWWVVt»Vv WWW Prof. R. F. Beerling: De technologie is onze grote bevrij der, onze grote verleider, onze grote bedreiger. ADVERTENTIES JUWELIERSBEDRIJF Spaarnwouderstraat 97 Goud 25% korting Zaanse klokken, groot form. 159.— Gouden dameshorloges 25% korting Herenhorloges vanaf 45. Gouden herenhorloges v.a. 75. BSF tafelbestek Alle soorten verlovingsringen (Van onze correspondent) BOVENKARSPEL. Bloemenkweker G. P. Rood uit Grootebroek is teleurge steld. De speciaal gekweekte tulpen, die hij trots de naam „Ard Schenk-tulp" heeft gegeven, zijn vertrapt op de West- friese Flora in Bovenkarspel. „Nog wel door mensen uit de streek waar Ard van daan komt", zegt hij triest. De paars-rode variëteit van de Darwin „ik had er maar vijf" werden door een groepje bezoekers van de Flora ver trapt voordat iemand kon ingrijpen. „Ze riepen: Jullie in De Streek moeten van onze Ard afblijven", zegt de kweker. „Die mensen kwamen uit Anna Paulownapol- der, waar Ard Schenk woont. Daar kwe ken ze ook bloemen. Ze konden het zeker niet hebben dat ik het eerst op het idee ben gekomen." (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In antwoord op vragen van het A.R.-Tweede-Kamerlid drs. B. Goudzwaard heeft minister Nelissen van Economische Zaken meegedeeld dat hij met het Verolme-concern een uitkering aan het personeel van 8 percent be spreekt. De heer Goudzwaard had de be windsman gevraagd of het juist is dat een winstuitkeringsregeling is getroffen, waarbij dit percentage een rol speelt en of het te verantwoorden is, dat die uit kering wordt gedaan, nu de staat zoveel krediet in het Verolme-concern heeft ge pompt. ADVERTENTIES Officie' dealer v./h. W. ZWIER Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 15141 ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN IN ONZE SHOWRUIMTE Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1