Minister: de morele plicht voor kiezers blijft bestaan Welkom voor mr. Toxopeus - Richtlijnen vastgesteld voor vrijstelling dienst Parlement verwerpt moties Eten in kazerne smakeloos Milieuhygiëne op politieke verlangiljst Houding van kardinaal Alfrink is halfslachtig VRAGEN ROND ETHIEK VAN VERHOOR PAUW al# f I AFSCHAFFING OPKOMSTPLICHT Legeroefeningen wellicht weer in La Courtine Wisselwachters krijgen vaak ongelukken Avro-zendtijd niet rechtstreeks uitbreiden VOOR BOUWVAKKERS Medisch hulpteam naar Nigerië Aangehouden wegens moord op Belgische taxichauffeur Mr. Van der Ven in open brief: Kopieerapparaten in postkantoor ZAAK UTRECHTSE MOORDENAAR A. van der Louw (Nieuw Links) naar de Kamer? Geef slachtoffers van oorlog waardevast pensioen DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 HENSEN confectiebedrijf Kamerlid Gortzak: Kamerlid Voogd: de in expert OVER DE WEST Van den Doel: - PvdA-VROUWEN: Brief uit Madrid Joodse sociale werksters: 0 ADVERTENTIE meisjes er zijn nog enkele plaatsen vrij op ons atelier, bekend om zijn goede sfeer en vlak bij station en bushalte. Hoog loon, goede sociale voorzie ningen. Bel. 023-311550 voor nadere inlichtingen. Phoenixstraat 6, HAARLEM. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Er zijn onderhandelin gen gaande met de Franse regering over de mogelijkheid weer legeroefeningen in Frankrijk te gaan houden. Voor dit jaar wordt gedacht aan manoeuvres in Ia Courtine. Voor volgende jaren zou er een keuze mogelijk zijn uit een aantal moder ne Franse oefenterreinen. De defensie-specialist van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer, de heer Jansen, ziet in deze plannen een mogelijk alternatief voor de uitbreiding van de oefenterreinen in de Harskamp naar het Kuinderbos. De heer Jansen zei in de Kamer dat de K.V.P. bereid is met voor de huur van Franse terreinen benodigde fondsen akkoord te gaan. De K.V.P. blijft echter het plan-Kikkert voor de aan leg van militaire oefenterreinen in Oos telijk Groningen vanwege de sociaal-eco nomische aspecten van dat plan met be- langstelling gadeslaan. In La Courtine zijn ook enkele jaren ge leden Nederlandse legeroefeningen gehou den. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Gortzak (P.S.P.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd de wis- ■elwachtersdiensten bij de spoorwegen zodanig te laten bezetten dat zij hun functie zo veilig mogelijk kunnen uitoefe nen.^" De laatste tijd zou het aantal ongeluk ken, ook dodelijke, onder de wisselwach ters toenemen. Schoonmaakdiensten, die vroeger door twee man werden verricht, zouden thans door een enkele man moe ten worden uitgevoerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een minderheid in de Tweede Kamer verklaarde zich gisteren tegen afschaffing van de opkomstplicht by verkiezingen. De fractieleider van de V.V.D., mr. Geertsema, wees namens de meerderheid van zyn fractie het voorstel af. Hy was bang dat vooral de kiezer die vindt dat het allemaal wel goed gaat, zal thuisblijven. Daardoor ontstaat het gevaar dat extreme groeperingen oververtegenwoordigd zullen worden. Het succes van de Studentenvakbeweging by de studentenverkiezingen, waar- bij ook geen opkomstplicht geldt, noemde mr. Geertsema daarvan een sprekend voor beeld. Minister Bernink verwachtte niet dat de kiezers straks in grote getale thuis zullen blijven. Hij achtte hen in de vijf tig jaar dat de opkomstplicht nu geldt mondig en volwassen genoeg geworden om dat zelf uit te maken. Ook mr. Ko ning, woordvoerder van de minderheid van de V.V.D.-fractie, wees de opkomst plicht af als een stukje paternalisme, welke volgens hem alleen maar het op treden van protestkiezers bevordert. De heer Bakker (C.P.N.) vreesde dat de afschaffing van de opkomstplicht de in voering van een districtenstelsel tot ge volg zal krijgen. Minister Beernink ont kende dat echter met klem. Vrees voor wijziging van het kiesstel sel bleek vooral onder de kleinere partij en te bestaan. Drs. Wiebenga (P.S.P.) vond de opkomstplicht verwerpelijk maar noemde de pogingen van D'66 om het districtenstelsel ingevoerd te krijgen ondemocratisch. Dat systeem houdt in dat P.S.P. en S.G.P. het recht wordt ont zegd zich te laten vertegenwoordigen, zei hij. De heer Jongeling (G.P.V.) vroeg de minister af te zien van zijn plannen de kiesdrempel te verhogen, waardoor kleine partijen uit de Kamer zouden wor den geweerd. Minister Beernink was het met mej. Haars (C.H.U.) en mr. Kolfschoten (K.V.P.) eens, dat voor de kiézer de mo rele plicht blijft bestaan naar de stem bus te komen. De minister vond dat de gemeentebesturen die de verwijzing naar de opkomstplicht reeds van de oproep- biljetten hebben laten verwijderen, licht vaardig hebben gehandeld. De daardoor dreigende verwarring zal volgens de mi- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Drs. J. J. Voogd, Twee de Kamerlid voor de P.v.d.A., wil dat de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk geen ingrijpende wijzi ging in de verdeling van de omroep-zend- tijd aanbrengt, voordat de vaste Kamer commissie voor CRM over haar eventuele plannen is ingelicht. De heer Voogd heeft dit schriftelijk ge vraagd naar aanleiding van het verzoek van de AVRO om meer zendtijd en we gens een mogelijke uitbreiding van het aantal zendgemachtigden. Het lijkt de heer Voogd in overeenstemming met de geest van het Kamerdebat bij de invoe ring van de Omroepwet indien de vaste Kamercommissie voordat eventuele be slissingen vallen, daarover wordt inge licht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In overleg met de mi nister van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening heeft de minister van De fensie de richtlijnen van vrijstelling van militaire dienst voor bouwvakkers be kendgemaakt. Deze regeling, die eind ja nuari door de minister-president reeds was aangekondigd om de achtergebleven woningbouw weer op peil te brengen, geldt voor dienstplichtigen van de lichting 1970 voor wie de ee.ate oefening nog niet is begonnen. De vrijstelling van militaire dienst geldt voor twee jaar maar kan voor een zelfde periode worden verlengd als de be trokkene dan nog in de bouw werkzaam is Daarna kan de vrijstelling definitief worden. Voor wie in de zo genoemde toe leveringsbedrijven werkt geldt de rege ling echter niet. Vrijstelling kan worden verleend aan dienstplichtigen die zijn goedgekeurd voor militaire dienst en werkzaam zijn als bouwvakarbeider in de nieuwbouw van woningen in Nederland. Voor arbeiders in woningfabrieken geldt dezelfde rege ling. De betrokkenen moeten in het bezit zijn ADVERTENTIE Wilt u de caravan die u koopt volgend jaar inruilen, dan tot vol gend jaar. Wilt u met een de goede caravan, kom dan Knaus be kijken. in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef. Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579. van een diploma of getuigschrift voor zo ver dat voor hun functie bestaat. Indien dit niet het geval is moeten ze aan de hand van een werkgeversverklaring kun nen aantonen hoelang ze in de bouw werkzaam zijn. Ook moeten ze kunnen aantonen door middel van een werkge versverklaring dat ze bij voortduring in de bouw werkzaam blijven. Voor arbeids analisten en tariefcalculators geldt bo vendien dat ze in loondienst moeten zijn van een woningbouwbedrijf in Nederland. De vrijstelling moet worden aange vraagd door tussenkomst van de burge meester, zodra bekend is dat de betrok kene voor de militaire dienst is goedge keurd. Men moet dus niet wachten totdat de oproep voor het in werkelijke dienst komen is ontvangen. Met de werkge versverklaring gaat de aanvraag via de burgemeester naar het gewestelijk ar beidsbureau, waarna deze voorzien van advies naar het ministerie van Defensie gaat waar de uiteindelijke beslissing wordt genomen. nister zonodig met een publikatie moeten worden rechtgetrokken. Drs. Van Thijn (PvdA) verweet de minis ter de gemeentebesturen niet tijdig van richtlijnen te hebben voorzien. Hij voor zag dat de statenverkiezingen door af schaffing van de opkomstplicht een ver tekend beeld te zien zullen geven. De minister beloofde mej. Haars (C.H.U.) de Kiesraad haar suggestie, in grote plattelandsgemeenten rijdende stembureaus in te zetten, voor te leggen. Hij noemde ook de inrichting van stem bureaus in bejaardencentra een goede zaak. Voorts toonde de minister zich be reid aandacht te schenken aan de staat kundige vorming van de schooljeugd en deze eventueel financieel te steunen. (Zie verder pagina 3). DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag zoals verwacht de vier moties over de West verworpen. Mi nister Bakker had reeds dinsdagavond laat aanvaarding ervan ontraden. De motie-De Goede (D'66) om een ini tiatief te nemen tot vervanging van het statuut door nieuwe staatkundige verhou dingen verkreeg slechts de steun van de fracties van de P.v.d.A., D'66, P.S.P., Boe renpartij en de groep-Aarden. De motie- De Goede om te komen tot de opstelling van een sanerings- en woningbouwplan werd gesteund door de fracties van de P.v.d.A., P.S.P., de groep-Aarden en D'66. Het oordeel van drs. Den Uyl (P.v.d.A.) dat een wijziging van de staatkundige verhoudingen tussen de drie koninkrijks- delen geen invloed mag hebben op de omvang van de hulpverlening van Ne derland aan Suriname en de Nederlandse Antillen verkreeg evenmin een meerder heid in de Kamer. Voor zijn motie, waar in dit oordeel was neergelegd, stemden de fracties van de P.v.d.A., de groep- Aarden, de P.S.P. en D'66. De motie-Van der Spek (P.S.P.) tenslotte, waarin de regering gevraagd wordt het initiatief te nemen om te geraken tot beëindiging van het statuut, werd gesteund door de frac ties van de P.S.P. en de C.P.N. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid drs. Van den Doel (P.v.d.A.) heeft de minister van Defensie gevraagd maatre gelen te nemen opdat het eten van de dienstplichtigen en marechaussees die in de Koning Willem m kazerne in Apel doorn zijn gelegerd, drastisch wordt ver beterd. De laatste vier maanden zou niet een maal rauwe groente zijn opgediend, per week zouden slechts een of twee vruchten worden verstrekt. De bereidingswijze is smakeloos en on verzorgd, aldus drs. Van den Doel: „In de andijvie werden bijvoorbeeld steen kool en slakken aangetroffen, in de sla vond men muggen". De eetketels bevatten ook na het was sen nog etensresten, aldus het Kamerlid. DEN HAAG. Een Nederlands me disch team vertrekt vrijdagochtend om kwart voor acht van Schiphol naar Nige rië om te helpen bij het op gang brengen van de gezondheidszorg in het zuidooste lijk deel van het land, eertijds Biafra. Het team bestaat uit vijftien personen. Op verzoek van de Nigeriaanse autori teiten zal het team in kleine eenheden opereren vanuit het Iquita-ziekenhuis in Oron, waar reeds sinds medio vorig jaar een ander Nederlands medisch team, on der leiding van de heer S. de Klerk, werkzaam is. :-v-' Bij de eerste Statenvergadering in Groningeri onder voorzitterschap van mr. E. H. Toxopeus werd deze onder meer verwelkomd door het commu nistisch Statenlid Fré Meis, die recen telijk in de belangstelling kwam door zijn acties voor loonsverbeteringen in de strokartonindustrie. AMSTERDAM. Het vrouwencontact van de P.v.d.A. heeft tijdens een studie conferentie over de milieuhygiëne in Am sterdam aan het Partijbestuur van de P.v.d.A. een brief gestuurd waarin een aantal punten worden aangegeven tegen de milieuverontreiniging dat inzet zou moeten zijn van de politiek van deze par ty. De organisatie meent dat, hoewel de economische groei moet doorgaan, deze niet ten koste mag gaan van een algehele verontreiniging van het milieu, waardoor het welzijn steeds ernstiger wordt be dreigd. Bij de maatregelen die getroffen die nen te worden ter bescherming van het klimaat is uitbreiding van het weten schappelijk onderzoek dringend noodza kelijk. Ruime financiering hiervan en het opheffen van de personeelsstop van de op dit terrein werkzame ambtenaren zijn middelen hiertoe, aldus de P.v.d.A. vrouwen. Voorts moet de wetgeving op dit punt worden uitgebreid en op de naleving zal strenge controle moeten worden uitge oefend. Het vrouwencontact denkt hierbij onder meer aan de voorschriften van de Keuringsdienst voor Waren, voorschriften ten aanzien van het verkeer, voorkoming van lucht- en waterverontreiniging en ge luidshinder door industrie en/of tuin- gevallen van ziekte, die het gevolg zijn van de slechte situatie op het gebied van de milieuhygiëne. Het handvest voor het water dat in 1968 is aangenomen door de Raad van Europa, moet zo spoedig mogelijk wets-kracht van wet krijgen, zo zegt het vrouwencontact. (Van onze correspondent) OSSENDRECHT. In het Franse plaatsje Pontallier, op 15 km van de Zwitserse grens, zyn een 19-jarige jongen uit Ossendrecht en zijn 20-jarige Belgische vriend aangehouden. Zij worden verdacht vorige week vrijdag een 61-jarige taxi chauffeur uit het Belgische Harelbeeke te hebben vermoord. De taxichauffeur werd zaterdagmorgen dood in zijn wagen gevonden op een land weg bij Kortrijk. Zijn geldtas was leeg. In een vijver bij de wagen werd een dolk mes gevonden, waarmee de moord ge pleegd moet zijn. Het tweetal is in Frankrijk gearresteerd wegens diefstal. Tegenover de Franse po litie zouden beiden de moord op de taxi chauffeur hebben bekend. Zij zullen bin nenkort door Frankrijk worden uitgele verd aan de Belgische autoriteiten. (Van onze correspondent) DEN HAAG Mr. A. C. M. van de Ven, directeur-generaal voor sociale voorzie ningen aan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, heeft in een open brief stelling genomen tegen kardinaal Alfrink, die hij een halfslachtige houding tegenover de paus verwijt. Reeds eerder in augustus van het vorige jaar had mr. Van de Ven in een open brief naar aanleiding van het aftreden van de hulpbis schop van Utrecht, mgr. Hendriksen, te kennen gegeven, dat het voor katholiek Neder land wellicht beter ware geweest, wanneer kardinaal Alfrink was heengegaan en mgr. Hendriksen hem was opgevolgd. Thans vraagt mr. Van de Ven aan de kardinaal, hoe deze in redelijkheid kan verwachten, dat zijn gezag erkend wordt gelet op de houding die de kardinaal zelf tegenover het gezag van paus Paulus aan neemt in zaken als de nieuwe kathechis- mus, de encycliek „Humanae Vitae" en de celibaatskwestie. Mr. Van de Ven vindt, dat de kardinaal op het Pastoraal Concilie schromelijk te kort is geschoten door zich aan de stem van de paus maar weinig gelegen te heb ben laten liggen. „Het is voor zeer vele katholieken een doorn in het oog, dat u zich enkel terzijde laat staan door pro gressieve adviseurs-theologen, terwijl u rechtzinnige godgeleerden, die zich aan paus Joannes, Vaticanum II en paus Pau lus houden, eenvoudig links laat liggen Hoe kunnen wij waardering voor u op brengen, wanneer de Limburgse priester- groep, die openlijk voor de authentieke kerkleer opkomt, bij u geen gehoor vindt, terwijl de rebellerende septuagint-pries- •ters door u met fluwelen handschoen worden behandeld?" aldus mr. van de Ven. Mr. Van de Ven doet tenslotte een be roep op de kardinaal de paus loyaal tege moet te treden. De Oostenrijkse bisschoppen hebben woensdag een verklaring uitgegeven waar in zij zich in de kwestie van het celibaat achter de paus stellen en zeggen de be sluiten van het Nederlandse Pastorale Concilie over het celibaat te betreuren. In een brief aan kardinaal Alfrink heb ben inmiddels 146 Madrileense priesters hun trouw aan de paus betuigd, maar tevens hun dank geuit voor „diens be reidheid te overwegen, gehuwde mannen tot het ambt toe te laten waar dat nodig is voor de kerk". In de brief zeggen de priesters „erken telijk en vol bewondering te zijn voor het Nederlandse episcopaat wegens de geest van liefde en bereidwilligheid die het ge toond heeft ten aanzien van de gevoelens van zijn gelovigen". De priesters zeggen DEN HAAG. Binnenkort zullen in de hallen van vijf postkantoren kopieerappa raten worden geplaatst, waarvan het pu bliek gebruik kan maken om zelf foto kopieën te vervaardigen van brieven en zovoort. De PTT heeft tot deze nieuwe service, die voorlopig als proef geldt, besloten omdat bij velen behoefte bestaat aan een gemakkelijke manier om van allerlei do cumenten zelf afschriften te maken. De proef wordt genomen in Arnhem, Maastricht, Eindhoven, Tilburg en Nij megen. DEN HAAG De commissarissen R. Trip en Tj. de Vries hebben in het „Tijd schrift voor de politie" geschreven dat bij het verhoor van de veelvoudige Utrechtse moordenaar buiten medewe ten van de verdachte een verborgen bandrecorder is gebruikt, hetgeen een ethisch probleem veroorzaakte. De beide commissarissen hebben destijds het on derzoek in de zaak van de moordenaar verricht. „Hij was een meervoudige, koelbloedige en sadistische moordenaar. Hij was niet zo maar een inbrekertje. Telkens kwam weer de aloude vraag naar voren: Mag men bij zo'n moordenaar „verder gaan" dan bij een diefje?", aldus de politieman nen. Bepaalde verhoormethodes waren niet bruikbaar. Bij het wat hardere verhoor „klapte hij dicht", het toepassen van „truc jes" bij het verhoor had evenmin veel zin, aangezien hij dit meteen door had. Alle bekentenissen die hij deed, kwamen na (meestal langdurige) „zachte" verhoren, bij langdurige gesprekken waarbij lang zaam een zeker vertrouwen tussen de par tijen ontstond. Het „harde verhoor" le verde dus geen ethische problemen op, aldus de commissarissen, wel de tijdsduur van het verhoor. Op de vraag hoe lang achter elkaar men een man als de Utrechtse moordenaar mag horen en tussen welke tijdstippen het ver hoor dan dient te liggen, laat de wetge ving ons vrijwel in de steek, vonden de heren Trip en De Vries. De politiemannen gingen over tot het gebruik van de recorder omdat de ver dachte een zo grote woordenvloed over de rechercheurs uitstortte dat het ondoen lijk was deze op schrift te stellen. Er was op een gegeven ogenblik niet meer vast te stellen wat de verdachte over een be paald detail had gezegd. Naderhand bleek dat de Utrechtse moordenaar in het geheel geen bezwaar had tegen het gebruik van een recorder. Toen kon men het apparaat openlijk be nutten. Bij het verhoor van de verdac.hte is de langste tijdsduur ongeveer veertien uren onafgebroken per etmaal geweest gedurende enkele dagen. Het werd afge nomen door twee en een enkele keer door drie rechercheurs. De Utrechter mocht tijdens het verhoor roken en kreeg koffie en brood tegelijk met de rechercheurs. De beide commis sarissen schrijven eigenlijk nog steeds niet te weten hoever ze zouden hebben mo gen gaan. Ze vragen zich af hoe men in het algemeen en bij de Nederlandse re cherche in het bijzonder tegenover deze tijdsduur van het verhoor staat. Ze zeg gen de Utrechter niet zwaarder te hebben willen aanpakken uit taktische overwe gingen. „bedroefd" te zijn over de recente ver klaringen van Spaanse bisschoppen over het concilie en het Nederlandse episco paat, waarin geen rekening is gehouden met het geweten van talrijke gelovigen. Zonder hem met name te noemen le veren de priesters hiermee critiek op hun aartsbisschop Casimiro Morcillo die aan kardinaal Alfrink heeft verzocht „open lijk de aanbeveling van de Nederlandse vergadering te verwerpen en voortaan elk besluit dat tegen de leer en de orde van de kerk indruist aan de paus voor te leggen. Daarentegen hebben honderd pries ters en leken een telegram gestuurd waarin zij verklaren „geestdriftig in te stemmen" met de verklaring van het pastoraal con cilie inzake celibaat. DEN HAAG. Het is niet uitgesloten dat de heer G. Ruygers, overleden Tweede- Kamerlid voor de P.v.d.A., in de Kamer zal worden opgevolgd door André van der Louw, vice-voorzitter van de P.v.d.A. en een van de voormannen van Nieuw Links. André van der Louw staat welsiwaar als derde op de lijst van opvolgers, na W. J. Schuitemaker (Apeldoorn) en A. van Urk (Nijmegen), maar men houdt rekening met de mogelijkheid dat beiden zullen afzien van een benoeming. De heren Schuitemaker en Van Urk heb ben reeds eerder deel uitgemaakt van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, de heer Schuitemaker van 1965 tot 1967 en de heer Van Urk van 1963 tot 1967. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de heer Geert Ruygers herdacht. De heer Ruygers is bijna 24 jaar Kamerlid geweest. Voorzitter mr. Van Thiel prees vooral zijn inzet voor de mensheid. Namens de regering betuigde vice-minis ter-president Bakker zijn medeleven met mevrouw Ruygers. Minister Bakker sprak van een constructieve persoonlijkheid, die zich in dienst had gesteld van het ontwik kelingsbeleid. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Oorlogsslachtoffers zouden een waardevast pensioen moeten krijgen, zo menen de sociaal werksters van de Stichting Joods Maatschappelijk Werk in Amsterdam. 7 c vinden dat Ne derland zijn oorlogsslachtoffers met de huidige regelingen in de kou laat staan. In een open brief aan de regering ver wijten de maatschappelijk werksters de Nederlandse samenleving dat de vervolg den uit de oorlog na 1'45 hebben moe ten leven met de herinnering aan een afschuwelijke ellende in een maatschap pij die daar nauwelijks oog voor had en die er nu nog makkelijk aan voorbij gaat. „Het feit dat ons volk aan de maatre gelen van de bezetters geen schuld had, betekent niet dat wij geen verantwoor delijkheid dragen ten aanzien van deze groep. In de plicht ;ot hulpverlening heb ben wij tot op heden gefaald". In de brief wordt aangekondigd, dat de maatschappelijk werksters niet langer zullen proberen de oorlogsslachtsoffers „aan te passen" aan de regelingen die nu van kracht zijn. Zii stellen zich daar entegen op naast de vervolgden van de nazi's en zullen „met hun strijden voor een voorziening die "--■gepast is aan hun specifieke noden". Zij denken daarbij aan het instellen van een waardevast pensioen".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2