Oplossing voor problemen in industrie: NEDERLANDER MOET VAKER VAN SCHOENEN WISSELEN BOTERBERG STEEDS HOGER ga meluw tijd mee-ga marde nmb! OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING Heineken maakt 45% hogere netto-winst Campagne voor omzetvergroting Nog maar één schoen op drieduizend makerij Nederlanders Kabinet akkoord met 3% meer vakantiegeld vanaf januari Walserij Demka blijft apart functioneren Wall Street Na fusie met Amstel en Vrumona Meer aandacht voor goede vakopleiding SCHEEPVAART DRUGS NIET ZO GELIEFD ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 33 miljoen paar Kleine bezetting Voor AOW-ers Rotterdamse veemarkt Omkeer voorzien Mode-bewust (Van onze correspondent) UTRECHT Sinds de tweede wereldoorlog is het aantal ingeschre ven schoenmakerijen in Nederland, met 10.000 teruggelopen tot 4.000 be drijven. Dat is één schoenmakerij voor elke 3.000 Nederlanders. In de Ver enigde Staten is de verhouding op het ogenblik 1 8.000. Niettemin grap pen de schoenherstellers daar: „NoU wat meer voetstappen op de maan en ze hebben ons nodig". Combineren Terug krijgen Nipo-onderzoek Kort economisch nieuws (Van onze redactie economie) TILBURG Ondanks het feit dat ook dit jaar weer schoenfabrieken zullen gaan duiten de meest recente is die van een bedrijfje in Oisterwijk gelooft deze bedrijfstak toch in zijn toekomst. Een toekomst die er overigens toch anders uit zal zien dan de afgelopen jaren. Er zit de laatste jaren geen enkele groei in de „consump tie" van schoenen. De Nederlander gebruikt al zes jaar lang gemiddeld 3,5 paar nieuwe schoenen per jaar. Toch zit de tendens naar groei er weer in. Dit is de mening van de heer A. J. A. van Gerwen, secretaris van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten in Tilburg. Natuurlijk zijn er niet alleen optimis ten in de schoenindustrie. Toch is er voor de werknemers op een enkele uitzondering na nauwelijks iets te vre zen. Voor hen zijn er voldoende moge lijkheden, zegt de heer Van Gerwen. Er is meer vraag naar arbeidskrachten dan aanbod. „We hebben wel eens het verzoek vin een schoenfabrikant gekregen ons tij - dig te waarschuwen als ergens een bedrijf ging sluiten, zodat hij tijdig van de vrij komende arbeidskrachten kon profite ren". In het gebied rondom Waalwijk, in de omgeving van Loon op Zand, van Ois terwijk en van Dongen is de Nederland se schoenindustrie geconcentreerd. Onge veer tachtig percent van de hele indus trie zit in Noord-Brabant, merendeels in het gebied direct ten noorden van Til burg. Nationaal-economisch gezien neemt de schoenindustrie in ons land niet zo'n bij zonder belangrijke plaats in. Maar 1,5 percent van het nationale produkt komt voor haar rekening. Maar dit cijfer be tekent niettemin dat er vorig jaar in ons land 33 miljoen paar schoenen zijn ge produceerd. Tweederde hiervan bestond uit leren schoenen. De rest is gelijkelijk verdeeld over pantoffels en huisschoei sel enerzijds en werk- sport- en ander schoeisel anderzijds. Met deze produktie is een omzet gemoeid van ongeveer vier honderd miljoen gulden. Goed 23 miljoen paar vinden afzet op de Nederlandse markt. Een evengrote hoeveelheid wordt in ons land ingevoerd. Opmerkelijk is dat de cijfers over 1969 nagenoeg gelijk zijn aan die over 1964 en de daar tussen liggende jaren. De laatste zes jaar is er nauwelijks iets ver anderd. Tot 1964 werd er elk jaar een niet al te grote, maar toch duidelijke groei geconstateerd. De produktie in 1960 bedroeg 31 miljoen paar schoenen en er was een omzet van 360 miljoen gulden. Het aantal werknemers in de schoenin dustrie is in de laatste zes jaar gedaald met bijna een kwart (van 15.500 tot 12.000) en het aantal bedrijven eveneens (van 207 tot 155). Tegenover deze daling van aantal arbeidskrachten en vestigin gen moet toch uitdrukkelijk de omzetstij ging in dezelfde periode met ongeveer tien percent worden gezet. De gemiddelde bedrijfsgrootte van de schoenfabrieken is vrij klein. Van de 155 bedrijven zijn er maar 4 met meer dan 500 man personeel. Deze 4 beschikken sa men over 29 percent van het beschikba re personeel. Samen met de 9 bedrijven die tussen 200 en 500 werknemers in dienst hebben, beschikken de grootste be drijven over bijna de helft van het to tale personeelsbestand. Verder zijn er in ons land nog 20 bedrijven met tussen 50 en 100 man personeel. Verreweg het groot ste deel van de bedrijven (namelijk 103) heeft een personeelsbezetting van maar 10 tot 50 man. Bedrijven met een nog kleinere bezetting dan 10 man personeel en daarvan bestaan er ook nog talrijke in ons land worden niet tot de schoen fabrieken, althans niet tot de industriële gerekend. Dat zijn ambachtelijke bedrij ven, meer middenstandszaken. Een bijzonder kleine gemiddelde bezet ting dus in de Nederlandse schoenindus trie. De heer Van Gerwen vindt dat op zich niet verontrustend, want in andere landen ziet men ditzelfde verschijnsel. De gemiddelde bedrijfsgrootte in Italië en België is zelfs nog aanzienlijk kleiner dan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het kabinet-De Jong is gisteren akkoord gegaan met de uit kering van drie percent vakantiegeld voor AOW'ers met terugwerkende kracht van 1 januari af. Met ingang van volgend jaar zal dit percentage worden verhoogd tot 6 percent. Om een dekking te verkrijgen voor de ze verhoging heeft het kabinet besloten de premie AOW en AWW met ingang van 1 juli te verhogen met 0,8 percent. De eerste 3 zal in september worden uitgekeerd en de 6 in mei 1971. in Nederland, terwijl die in Frankrijk hiervan ook nauwelijks verschilt. Er zijn andere problemen waarmee de schoenindustrie in ons land kampt dan die kleine bezetting. De schoen is bijzon der modegevoelig en dat betekent dat de produktie enkele malen per jaar moet worden omgezet. Vroeger geschiedde dit als regel twee keer. Maar de mode ver andert zo vaak, dat er soms vier maal per jaar op andere modellen moet wor den omgeschakeld. Opmerkelijk is, aldus de heer Van Gerwen, dat nu juist de klei ne eenheden veel soepeler blijken te kun nen switchen dan de grote. Mechaniseren in de schoenindustrie blijkt ook niet zo gemakkelijk te kunnen geschieden. Een schoen is iets anders dan een plastic drinkbeker, waarbij gro- IJMUIDEN. De walserij van Dem ka, het Utrechtse staalbedrijf dat als dochter van Hoogovens gisteren een fu sie met het Franse concern Sambre et Meuse bekend heeft gemaakt, blijft als Demka-bedrijf afzonderlijk functioneren, parallel met de staaf- en draadwalserij van Hoogovens in IJmuiden. De walse rij is opgenomen in het tien-jarenplan van Hoogovens en er is geen enkele aan leiding om te veronderstellen, dat de walserij in de eerstkomende tien jaar zou moeten worden stopgezet. Ook aan verplaatsing wordt niet gedacht. De wal serij is niet verliesgevend. Welke werknemers bij Demka moeten afvloeien is nog niet vastgesteld. Hoog ovens, die dit jaar duizenden mensen zal moeten werven, biedt de handarbeiders vervangende werkgelegenheid. Maar de meeste betrokkenen prefereren waar schijnlijk een nieuwe werkkring in Utrecht of omgeving. Ruim drie jaar geleden kondigde Dem ka al ingrijpende saneringsmaatregelen aan, waaruit uiteindelijk ontslag voor ruim 1150 van de 2000 personeelsleden resulteerde. Met name waren de resul taten met massastaai teleurstellend. Er werden in deze sector forse miljoenen- verliezen geïncasseerd. In de interna tionale concurrentiestrijd kon Demka uiteindelijk niet meer meekomen. Van de ruim 900 mensen die er nu nog over zijn, werkt tweederde in de staal- gieterij. De walserij, het technisch bu reau en het draadbedrijf in Blerick ston den los van het fusiegesprek. De draad en draadproduktenfabriek in Blerick en het technisch bureau in Utrecht zijn begin december los gemaakt van Demka- Utrecht om het fusiegesprek te vergemak kelijken. ROME De boterberg wordt steeds hoger. Terwjjl de EEG-ministers van Landbouw op het punt staan hun bespre kingen voort te zetten over de afzet van de overschotproduktie van boter, heeft de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) bekend gemaakt, dat de botervoorraden in de voornaamste boter-producerende landen zjjn toegeno men van 630.000 ton op I november 1968 tot 680.000 ton op 1 november 1969. De FAO is van mening dat voorraden ter grootte van 200.000 ton „redelijk" zijn. De vooruitzichten voor de prijsontwik keling voor boter op de internationale markt zijn onzeker. De hoeveelheden die beschikbaar komen voor export zullen voor de meeste producentenlanden (in het bijzonder voor de EEG) nog groter worden. De botervoorraden van de EEG zijn toe genomen van 380.000 ton op 1 november 1968 tot 420.000 ton op 1 november 1969. De FAO verwacht dat de voorraden dit jaar nog verder zullen zijn toegenomen. ROTTERDAM. De Rotterdamse vee markt gaat verdwijnen. Streefdatum voor de opheffing is 1 december. De handel zal zich dienen te gaan richten op de grote veemarkten elders in het land, zo als in Utrecht, Den Bosch en Leiden. Na de opheffing zullen de Rotterdamse vee markthallen zo snel mogelijk worden De omzet in Wall Street was 10.8 miljoen aandelen, tegen 12.9 miljoen de beursdag ervoor. Dow Jonescijfers: industrie 757.46 0.46), vervoer 170.76 0.24), nutsbedrijven 110.17 0.79). Avondverkeer AKZO 63.50—93.80 93.20), Kon. Olie 133—134.30 (133.20), Philips 64.90 —65 gl (64.80), (Jnilever 115.50— 115.70 (133.20). Santa Fé Ind. Can. PacMlc Illinois Cent. Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup.de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. afgebroken. gisteren heden 23% 23% 64 64 29 28% 26i/4 26 y4 33 32% 37 Vb 37Va 22% 22% 40% 39 46 46 ex 32 Va 33 Va 50Va 50% ex 30% 30% 28% 28 Va 27 Va 27V4 23 Va 24Va 29 26% 69% 71% 26% 26% 20 V4 20% 95% 95% 80% 78% 69 Va 68% 67% 26 Va 69% 25% Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum. Stand Br. Stand. Oil N.J Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. gisteren 9% 26% 43% 57% 46 30', 's 34% 36% 65% 39% 41% 53% 53% 40% 26% 32% 11% 51% 17% 38% 61% 35% 39% 33% heden 9% 27% 43% 57% ex 47% 30% 34% 36% 65 40% 41% 53% 55% 40% 27% 33% 11% 51% 17% 36% 61% 35% 39% 34% te aantallen de aanmaakkosten per exem plaar aanzienlijk kunnen drukken. Schoe nen moeten nu eenmaal nog geen bepaal de exclusiviteit verbeelden. Dat is een absolute eis, niet alleen voor vrouwen maar steeds meer ook voor mannen. Er kunnen dus niet veël dezelfde exempla ren van worden geproduceerd. Daarom moet er meer gezocht worden in het toe- leveringsprodukt, in de onderdelen van de schoenen die door aparte bedrijven worden geleverd. De vele pogingen die chemische be drijven ondernemen om een kunststof te produceren die de gunstige ademende eigenschappen van leer heeft en toch even soepel en plooibaar is, spelen bij de toekomstige ontwikkeling eveneens een rol. Daarbij komt het vooral op de kos ten aan. Leer is in feite een afvalpro- dukt en als de vraag er naar geringer wordt is het in het geheel niet denkbeel dig dat de prijs zakt. Het is de vraag of ook de kunststof voor deze lage prijs te leveren zal zijn. Of het kunstprodukt alle eigenschappen van leer kan krijgen, is evenmin zeker. De heer Van Gerwen verwacht nog meer sluitingen, maar op niet al te lan ge termijn voorziet hij een wending ten goede. De georganiseerde schoenindustrie is volop bezig de toekomstige ontwikkelin gen op te vangen. Zo loopt er momen teel onder leiding van oud-minister dr. Veldkamp een structuuronderzoek, dat al enkele resultaten heeft afgeworpen. De hele Nederlandse schoenindustrie zal op 20 februari in zee gaan met het Engelse onderzoekbureau Satra (Shoe and Allied Trades Research Association). Het insti- hoog gaat. tuut zal nauw gaan samenwerken met het aan het TNO in Waalwijk verbonden centrum voor schoentechniek. Dit cen trum zal de gegevens van Satra maar ook van de eigen instituten en EEG-in- formatie verzamelen, bewerken en in verteerbare vorm tot bij de machines in de schoenindustrie brengen. Ook de vakopleiding zal aanzienlijk worden verbeterd, en de marktbenadering zal volgens moderne methoden worden aangepakt. Begin maart zal in het nieu we Beatrixgebouw van de jaarbeurs in Utrecht een permanente tentoonstelling worden ingericht. Meer dan vijftig schoen fabrikanten krijgen hier 2.800 vierkante meter expositieruimte beschikbaar, waar schoenwinkeliers alle collecties naast el kaar kunnen bewonderen, beoordelen en bestellen. Naast deze verkoopmogelijk heid blijft natuurlijk de normale verkoop methode via de „handelsreiziger". De grootste zorg in de schoenindustrie is op dit moment de loonkostenstijging, die ongeveer een derde deel van de kost prijs uitmaakt en een bijzonder moeilijke concurrentiepositie ten opzichte van met name Italië betekent. In dat land kost een uur arbeid in deze industrie name lijk 20 percent minder dan in Nederland. Hoe dan ook, de nu zes jaar gelijkblij vende „consumptie" zal omhoog moeten, want kostenverhoging kan gezien de concurrentie uit het buitenland de Ne derlandse industrie geen soelaas bieden. Omzetvergroting van de een brengt het gevaar van verlaging voor de ander mee, tenzij de Nederlander ten aanzien van zijn schoenen nog meer modebewust wordt en de gemiddelde consumptie van 31/» paar schoenen per jaar weer eens om- ADVERTENTIE leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 3000,-. U lost af 18 x 186,28. Rente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! (Van onze redactie economie) AMSTERDAM Heineken's concern heeft in de periode 1968-1969 per 30 sep tember vorig jaar een nettowinst gemaakt Ook in Nederland leggen de schoen makers het moede hoofd niet in de schoot, hoewel naar verwachting over v(jf a tien jaar pas een eind komt aan de vermin dering van het aantal bedrijven. Dat zal dan tot de helft zijn teruggebracht, waar mee een verhouding is bereikt als nu in Engeland: 1 bedrijf voor 6.000 inwoners. Deze prognose is van de heer F. Deck ers (51), directeur van de in Venlo ge vestigde stichtingen vakontwikkeling en voorlichting schoenmakerij en vakoplei ding en vakexamens.- Hij ziet vooral de kleine onrendabele werkplaatsen achter het woonhuis of in een gesloten huis ver dwijnen. „Herstelinrichtingen zonder be hoorlijke presentatie passen niet in ons economisch bestel. Die hebben geen kan sen", zegt hij. Volgens de heer Deckers blijven de éénmanszaken of de bedrijven met één kracht over, mits het moderne bedrijven op behoorlijke stand zijn. Het beeld van de kromgewerkte man met zwarte handen op een krukje verdwijnt, voorzover dat nog bestaat. De moderne schoenmaker paart vakkennis aan economisch inzicht. Hij zal het halen en brengen van reparatie opgeven, omdat daarmee te veel tijd ver loren gaat voor een rendabele bedrijfs voering. De prijs voor zolen en hakken mag namelijk niet meer bedragen dan eenderde van wat de schoenen nieuw heb ben gekost. „En het zullen niet alleen reparatie bedrijven zijn, maar zaken voor comple te schoenservice. Voor alles op het ge bied van voeten en schoenen. Het is niet nodig dat 90 percent van de onderhouds middelen niet bij de schoenmaker wordt gekocht. In de bevolkingscentra is verder een combinatie schoenmakerij-stomerij goed mogelijk en kan een assortiment eenvoudig schoeisel worden gevoerd, zoals pantoffels of slippertjes. Gewone schoe nen liever niet, want een sortering als in de schoenenzaken is niet mogelijk", vindt de heer Deckers. Om de schoenmakers van meer werk te voorzien en het aanzien van de schoen herstellers te verbeteren, is een collec- -v. De heer F. Deckers, directeur van de in Venlo gevestigde stichtingen vakont wikkeling en voorlichting Schoenmakerij en vakopleiding en vakexamens. tieve reclamecampagne voorbereid. „Het is net of de oude beroepen besmet zijn", verklaart de heer Deckers. „Ten onrech te wordt nog steeds gepraat over de luie bakker, de zwarte smid en de arme schoenmaker. Maar de tegenwoordige schoenmaker heeft 30.000 gulden nodig voor een moderne inrichting om produk tie te kunnen maken. Dat is noodzakelijk voor het juiste evenwicht tussen nieuw prijs en reparatiekosten", De bedoeling van de reclame-actie is nu het publiek ervan te doordringen, dat het goedkoper uit is en gemakkelijker loopt door het kopen van een goede schoen en die op gezette tijden te laten repare ren. De propaganda hirvoor krijgt het motto: „Voorrang voor uw voeten, voor rang voor de vakman-schoenhersteller". Ingeschakeld worden pers, radio en tele visie, terwijl ook een prijsvraag en ac ties met zegels en kalenders op het pro gramma staan. De campagne moet omstreeks augus tus van start gaan en zal een half jaar duren. Waarom een actie in de zomer, als de schoenmakers juist in de winter met de handen in de schoot zitten? De heer Deckers: „De hausse die er vroe ger zomers was moeten we zien terug te krijgen. In de winter is het nooit veel ge weest. Het heeft geen zin tegen de men sen te zeggen dat ze op leer moeten lopen, als er op straat een laag sneeuw ligt". Voortbordurend op het leer zegt hij: „de schoenherstellers moeten ook niet zo bang zijn voor de vervangingsmateria- rwlen. De hele wereldbevolking zou niet eens leren schoenen kunnen dragen, want daarvoor zjjn er geen huiden genoeg. Nee, de lederen kwaliteitsschoen zal een sta tussymbool worden, zoals het ook met de damestassen is gegaan. Eigenlijk zou er een keurmerk moeten komen, zodat men sen die schoenen kopen weten of ze met leer te doen hebben. Nu is het dikwijls bij het kopen moeilijk te zien, later wel". Met de komende campagne hoopt de heer Deckers te bereiken, dat er voor de Nederlandse schoenmakers in het jaar erop 10 miljoen gulden meer omzet is. De kosten die daaraan ten grondslag moe ten worden gelegd, bedragen enkele ton nen, naar draagkracht te betalen door de ingeschreven schoenmakerijen. De ac tie gaat door, wanneer de meerderheid daartoe besluit. De heer Deckers heeft goede hoop, want op de vijftien vergade ringen in het land die aan de actie zijn gewijd, bleek 87 percent van de aanwe zigen voorstander. Alleen was de op komst op die bijeenkomsten bedroevend. Naast een grotere omzet voor de schoenherstellers, hoopt de heer Deckers door de actie ook meer animo voor de vakopleiding te kweken. Vorig jaar wa ren er 50 kandidaten voor het diploma hersteller en slechts 6 voor het vakdiplo ma orthopedisch schoenmaker. Vooral dat laatste spijt hem. „Orthopedisch schoenmaker is een vak met een enorme sociale achtergrond. Een kleine 50.000 Nederlanders hebben ortho pedisch schoeisel nodig. Dat zijn even zo veel mensen die niet door de fabrieken kunnen worden geholpen. Daar zijn men sen bij die zonder hun aangepaste schoe nen aan een rolstoel gekluisterd zijn. Ook in de toekomst moeten die worden gehol pen. Daar willen wij graag mensen van niveau voor opleiden", aldus de heer Deckers. Alcor 20 te Bremen Ameland p. 20 Bomholm nr Rotterdam Aristoteles 20 te San Juan del Sur Blitar 21 te Pandan verw. Ceres 20 vn Moengo nr Paramaribo Dahomeykust 20 te Matadi Eemhaven 20 te Bremen Grootekerk 20 te Takoradl Karachi 20 vn Labuan nr Manila Kenia 20 vn Saigon nr Singapore Kossmatella 22 te Bandar Mashhahr verw. Krebsia 20 te Teesport Kryptos 20 te Tripoli Medon 20 vn Kingston nr pto Cortes Neder Eems 20 vn Penang nr Belawan Pooldrecht 20 rede Chiba Servaaskerk 22 te Kobe verw. Straat Johore 20 vn Wellington nr Auckland Simonskerk 21 te Kaapstad verw. Tjiluwah 20 vn Hongkong nr Port Moresby Vlieland 21 te Abidjan verw. Westerkerk 21 te Vlissingen verw. van f 38.679.000. Dat betekent een ver hoging van ongeveer 45 percent. De toe neming is voor een deel te verklaren door het opnemen van de resultaten van de Amstel (bier) en van Vrumona (frisdran ken). Het jaarverslag zegt dat de consoli datie van deze beide ondernemingen in het concern veel extra werk met zich heeft gebracht, waardoor het verschijnen van het jaarverslag is vertraagd. De totale con- cernomzet steeg met 67 pereent van bijna 278 miljoen naar 464,5 miljoen. Uit het winstsaido van Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij van bijna 14 miljoen wordt een dividend voorgesteld van f 3,50 per aandeel van f 25. Bovendien wordt voor gesteld ten laste van de agioreserve een uitkering van 5 percent in aandelen te doen, vrij van inkomstenbelasting. Op de binnenlandse markt nam de om zet van Heineken en Amstel in de bier- sector toe met ongeveer 10 percent, tot ongeveer 3,5 miljoen hectoliter, hetgeen vrijwel met de landelijke stijging overeen komt. Vermoedelijk zal, aldus het verslag, na achttien jaar wachten per 1 november overeenkomstig het Beneluxverdrag van 1951 een gemeenschappelijk tarief voor de bieraccijns gaan gelden. De bieraccijns van f 18,50 per liter werd in Nederland per 1 januari 1966 verhoogd met 17 percent tot f 21,57 en daarna nog eens op 1 juli 1969 „tijdelijk" tot f 23,92. Als de unificatie in de Benelux een feit is, wordt de bier accijns f 12 per hectoliter. In het jaarverslag is in Heineken- en Amstelbrouwerijen 4,5 miljoen hectoliter bier geproduceerd. In het binnenland werd 78 nercent oftewel 4,5 miljoen hectoliter verkocht. Ruim 1 miljoen hectoliter (22 percent) werd geëxporteerd. (Van onze correspondent) UTRECHT. Een eind vorig jaar ge houden NIPO-onderzoek onder 587 meis jes-en jongens uit 1541 Nederlandse ge zinnen, heeft uitgemaakt dat 6 percent der ondervraagden wel eens soft-drugs gebruikt en 11 percent een kalmerend middel. De helft van de drug-gebruikers houdt het bij hasjiesj: 28 percent neemt uitsluitend marihuana, de resterende 22 percent zoekt zijn toevlucht tot andere verdovende middelen. Driekwart der ondervraagden meent, dat soft-drugs verboden moeten blijven, maar 16 percent meent dat het helemaal geen kwaad kan. Dertien percent (509 van de ondervraagde meisjes en jongens) heeft wel eens een hun aangeboden mid del geweigerd en 12 percent (69) zou op een dergelijke aanbieding ingaan: 9 per cent van de niet-gebruikers en 65 per cent van de gebruikers. Het bestuur van Amsterdam Chemie Far macie n.v. (AOF) zal voorstellen het dividend over het boekjaar 1969 te verhogen en te be palen op 23 pet, overeenkomende met 5.75 per aandeel van 25 nominaal (over het boek jaar 1968 werd uitgekeerd 20 pet of 5 per aandeel). SComissarissen en directie van de konink- ke textiel fabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v. te Almelo stellen voor over het boekjaar 1969 een dividend uit te keren van 5 pet. Over 1968 werd 4 pet uitgekeerd. De nv Scholten en Van Heek nv, eem band elastiek- en treksluitingfabriek heeft in het kader van een aal aangekondigde herstructu rering voor 96 van de 224 werknemers een aan vraag voor korter werken ingediend bij de arbeidsinspectie in Deventer. Het bedrijf is redelijk van orders voorzien, maar diverse op drachten zijn op afroep geplaatst, en de afzet hiervan is momenteel aan stagnatie onderhe vig. De aanvraag geldt voorlopig voor zes weken fDe Skandinavische luchtvaartmaatschappij S. heeft een verdrag gesloten met de KLM, de Swissair en de Franse luchtvaartmaatschappij Uta voor samenwerking bij de aankoop en het onderhoud van 36 Douglas DC-10-30 er straalver- keersvliegtuigen. Deze driemotorige „jumbo's" hebben een capaciteit van 30 passagiers en kun nen zonder tussenlanding een afstand van bijna 10.000 kilometer afleggen, voldoende voor een rechtstreekse vlucht van Kopenhagen naai Los Angeles of naar Bangkok. De KLM heeft acht van deze vliegtuigen besteld en de SAS zal binnen zes maanden een beslissing nemen over de aankoop van de Douglas DC-10. Zij heeft een optie op acht vliegtuigen en zal deze in 1972 geleverd krijgen, als de order bevestigd wordt. De DC-10-30 er kost 16 miljoen dollar. De Olland industrie en handelmaatschap pij n.v te De Bilt gaat haar produktieafdeling vestigen in Emmeloord. De reden daarvoor is het grote personeelstekort, waardoor de n.v. een grote produktieachterstand heeft opgelopen. Voor het personeel in De Bilt en een neven vestiging in Soest samen een personeelsbe stand van 175 mensen heeft de Emmeloordse vestiging geen consequenties.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11