Nico Groen staan concrete punten voor ogen RCH heeft beschikking over vaste public-relationsman Sporttoto ALSMAAR PARTIES Schaatsers kregen geen kans om te trainen HAARLEM - G.V.A.V. De Kleine vond zijn grote vorm terug Telstar in Enschede tegenstander FC Twente Kees Rijvers en Jan Rab komen tot zelfde conclusie Basketbalteam gelijk tegen Frankrijk Dokter Rolink stelde Rini Wagtmans gerust Van Kuilenburg in zwemploeg KNZB benoemde een coördinator 13 ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 Schotse trainer White wellicht naar Benfica Speciaal door de K.N.V. B. ingelaste wedstrijd 10 uur. DOOR DICK BRU YNESTEYN MBEkfeK)p (Van onze sportredactie) AMSTERDAM RCH timmert aan de weg. Sedert enkele dagen heeft de Racing een onbezoldigd public- relationsman aangetrokken. Een ech te wel te verstaan. Nico Groen (36 jaar) startte zijn maatschappelijke carrière als redacteur bij een uit geverij van vakbladen, behartigde vervolgens vier jaar de public-rela- tions-zaken van de Amsterdamse RAI en oefent nu sedert anderhalf jaar deze functie zelfstandig (zelf noemt hij het een „one-man-show") uit. In de lounge van het Amsterdamse ApoIIo-hotel legt Groen het belang van goede piublic-relations uit en hij denkt daarbij terug aan zijn RAIperiode: „Er waren tal van evenementen die ogen schijnlijk nauwelijks de moeite waard waren. Toch heeft de pers aan deze za ken enorm veel aandacht besteed. Zoiets bereik je alleen met goede public-rela tions". Hoewel het besturen van een betaalde voetbalvereniging een keiharde zaak is, dient men toch rekening te houden met andere factoren dan in een „normaal" bedrijf. Groen hierover: „Dat ligt na tuurlijk anders. Er zijn wel veel pun ten van overeenkomst met een bedrijf. Bij een voetbalvereniging heb je een emotionele binding, die je bij gewone be drijven mist". Hoewel hij nog geen vastomlijnd plan in zijn hoofd heeft (hij zal zich tenslot te eerst moeten inwerken) heeft hij wel enkele concrete punten die hem duide lijk voor ogen staan. De driehoeksverhouding vereniging-pers- publiek verloopt vaak dit geldt niet speciaal voor RCH, maar voor de mees te voetbalclubs moeilijk en stroef. Groen: „Die verhouding moet beter wor den. Ik sta schriftelijk en persoonlijk contact met de pers voor. Verder moet er een ruime mate van openheid zijn. Je moet geen dingen tenzij er be paalde belangen mee gemoeid zijn verzwijgen. De pers moet in principe overal kunnen komen. Ook in bestuurs kamers. Alleen op die manier kan het publiek juist worden voorgelicht. Je moet deze openheid ook op de één of andere manier op het publiek projecteren. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan het uitge ven van periodieken of andere drukwer ken, zodat ze tenminste weten wat er bij een vereniging leeft en aan de hand is". Groen denkt echter niet alleen aan ex terne public-relations ook naar binnen moet de zaak worden aangepakt. Hier be ginnen vaak de moeilijkheden met be stuursleden die niet met het betaalde voetbal dat vooral de laatste jaren een enorme verandering heeft ondergaan zijn meegeëvolueerd. Goedwillende amateurs zijn ook de zelfwerkzamen in een vereniging, die twee, drie avonden In de week werken en alles voor hun club over hebben. Groen: „Het merk waardige is, dat je deze mensen niet kunt missen. Ik neem er mijn petje voor af wat ze allemaal verrichten. In feite is het echter een onhoudbare toestand". Hoewel er op dit punt nog veel voor verbetering vatbaar is begint toch lang zamerhand het besef door te dringen dat een goede communicatie onontbeerlijk is. Er zijn mensen die deze gedachte aardig in praktijk brengen en Groen denkt daarbij met name aan Haarlem trainer Barry Hughes en Ajax-praeses Jaap van Praag. Groen: „Hughes is een man die gevoel heeft voor publiciteit. Hij zorgt er wel voor dat er over Haar lem iedere week iets in de krant staat. Misschien doet hij het bewust, dat weet ik niet. Maar hij zorgt ervoor." En over Van Praag: „Hij is voor mij de goed lachse figuur, die het uitstekend doet. Het is iemand die iedereen kent. Hij is een begrip. Net zoals Ajax en Johan Cruijff. Een stuk nationaal bezit als het ware." Toch blijft het een feit dat de zaak met nationale figuren ook niet altijd op zijn pootjes terecht komt. Groen: „Een goed voorbeeld vormen onze schaatsers. Men sen als Schenk en Verkerk zorgen voor een complete show, waar honderd mil joen mensen naar zitten te kijken. Ik vraag mij dan echter toch onwillekeurig af, wat krijgen die jongens ervan." Men blijft echter aan een bepaalde maat gebonden. Ook Groen realiseert zich: „Het beleid wordt evenals in het bedrijfsleven bepaald door een zeker budget. Bovendien ben je sterk afhanke lijk van de resultaten die een vereniging behaalt. Dat staat primair." Het gaat dus zuiver om een image- (Van onze sportredactie) VELSEN. Rini Wagtmans heeft gis teren van de Velser sportarts Rolink de geruststellende verzekering gekregen, dat zijn blessure niets te maken heeft met een meniscus, zoals de Brabander vrees de. Dokter Rolink constateerde een aan doening van een spier in de kuit, waar van de pijn optrok naar de knie. Eerder had een andere arts als diagnose ge steld, dat er een vetbultje in de knie was gekomen. Wagtmans gaat nu de knie met be straling en massage behandelen. Hij heeft de wielermasseur Breemer een week bij zich in huis genomen, zodat deze de kuit- spier onder handen kan nemen. GLASGOW David White, de voor malige manager van Glasgow Rangers, heeft bevestigd dat hij is benaderd door de Portugese club Benfica, die een nieuwe trainer zoekt na vorige week de verbinte nis met Otto Gloria te hebben verbroken. White vertelde dat een contactman van Benfica hem had gevraagd een volledig dossier van zijn voetbalcarrière naar Lissa bon te sturen. „Dat heb ik", aldus de Schot, „gedaan en nu wacht ik de ontwikkelingen maar af. Ik ben zeer geïnteresseerd in de baan". Donderdag wees de Engelse nationale coach Sir Alf Ramsey een aanbod van de Portugezen van de hand. DEN HAAG De cijfers van sporttoto nummer 28 van de afgelopen week zijn: Deelnemers: 723.342. Inleg: f 1.537.540,20. Prijzenbedrag: f 691.893,09. Eerste prijs: f 207.567,93 13 meldingen, uitkering bruto f 15.966,60. Tweede prijs: f 138.378,62 297 meldingen, uitkering f 465,90. Derde prijs: f 207.567,93 3.680 meldingen, uitkering f 56,40. Extra prijs: f 138.378,62 719 meldingen, uitkering f 192,50. UTRECHT. Op 12 en 13 maart zal een Nederlandse zwemploeg deelnemen aan de wedstrijden in Milaan om de Tro- feo dei Navigli. De volgende zwemsters zijn hiervoor aangewezen: Yvonne van Kuilenburg (100 meter, 200 meter en 400 meter vrije slag); Anke Rijnders (100 meter, 200 meter en 400 meter vrije slag); Cobie Buter (100 meter en 200 meter rugslag); Marie-José Janzen (100 meter en 200 meter vlinderslag); Hennie Pen- terman (200 meter en 400 meter wissel slag). )AAA/\AAA/VV\AnA/\/VVVAAAAAAAAAAAAAAAZ\AAA/\AAAA/\AAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAA/\AA/l WEST ALLIS. West Allis had beter Wind Allis kunnen heten. De harde wind, die in Milwaukee de rook van de honderden fabrieksschoorste nen neerslaat in de stratenkloven tus sen de wolkenkrabbers maakt de trai ning op de naar alle kanten open lig gende kunstijsthaan tot een vrijwel onmogelijke zaak. Een half uur per dag hoogstens kan er gereden wor den. Dat geldt ook voor de aan wind gewende Nederlandse ploeg. Het is bo vendien niet zonder gevaar. De Fin Leo Linkovesi kwam voor de wind het rechte stuk afvliegen, schoot dwars over de bevroren sneeuwrand de stalen bijzettribunes in en moest met een ambulance naar een zieken huis worden vervoerd. Dat is één van de redenen waarom Kees Broekman en Leen Pfrommer zich steeds weer afvragen wat zij hier eigenlijk doen. De andere reden is de overstelpende reeks activiteiten, die de van vriende lijkheid overlopende Amerikaanse or ganisatoren voor de deelnemers aan het sprintkampioenschap en het we reldkampioenschap dames op touw hebben gezet. Bustochten, parties, folk loristische avonden, er komt geen einde aan. Een weigering zal al gauw verkeerd worden opgevat. De Ameri kanen zijn trots op hun land en willen dat tonen. Dat schaatsenrijden een sportieve aangelegenheid is, kan niet tot hen doordringen. De deelnemers zijn ondergebracht op de achttiende verdieping van een groot hotel, waarin zij verloren gaan tussen velerlei congresgangers. Op de baan is geen kleedgelegenheid en geen massa getafel. Twee autowegen, die elkaar vlak achter de noordelijke bocht snij den, maken het vrijwel onmogelijk ruimte te vinden voor loopoefeningen. En de baan zelf ligt volkomen onbe schut. Aan de ene zijde zijn wat lage gebouwtjes die deel uitmaken van het tentoonstellingsterrein van de staat Wisconsin, en in de andere bocht is een scherm opgesteld, waarvan wordt ver ondersteld dat het de wind tegenhoudt. Tot dusverre heeft echter de wind steeds in lengterichting van de baan gestaan. In het begin kwam hij nog wel eens over het meer, maar de laat ste dagen vanuit de onafzienbare vlak te in het westen. Het is wel zeer interessant, maar geen omgeving om je voor te bereiden op de sprint", aldus Ard Schenk. „Al- leen het ijs is goed. Voor mij zelf maakt het niet zoveel uit. Ik behoef het niet zo serieus meer op te nemen. Maar de meisjes kunnen hier wereldkam pioene wonden. En denk eens aan Jan Bazen. Hij heeft het hele seizoen ge traind. Uitsluitend voor deze ene wed strijd." building. „Maar", reageert Groen, „dan wel een image-building met een reële ondergrond". Er blijft echter een be langrijk showevenement bij de benadering van de problematiek aanwezig. Groen: (hij heeft zelf gekorfbald en is momen teel nog actief basketballer en daardoor een tikkeltje emotioneel met de sport verbonden) merkt op: „Het is tenslotte geen bedrijf dat boter of snijkoek ver koopt. Het heeft iets emotioneels. Dat kun je niet uitschakelen, want daar komt het publiek voor. Daarom wil ik de zaak niet alleen zakelijk benaderen. Ik wil be wust meedoen. Ik ben benieuwd wat er uitkomt. Ik verwacht niet onmiddellijk resultaat Wei op de lange duur." UTRECHT. De Koninklijke Neder landse Zwem Bond heeft per 1 mei de heer C. de Vos benoemd tot coördinator bij de KNZB. De heer De Vos die 43 jaar is, heeft twintig jaar waterpolo ge speeld bij Surae te Breda. Hij is al twin tig jaar lid van het kringbestuur van Noord-Brabant en secretaris van de tech nische commissie van zijn vereniging. De heer De Vos heeft enige jaren zitting ge had in de sportcommissie en in 1969 was hij voorzitter van de organisatiecommis sie van de nationale kampioenschappen. De heer De Vos zal zijn taak uitvoe ren naast de vier trainingsadviseurs van de KNZB, Nico van Dam, Jan Jiskoot, Jo Schreurs en André van der Sluis. Hij zal zich bezighouden op organisatorisch gebied en met de contacten in de top sport. Bovendien zal hij het „samenspel" verzorgen met overheden, zwembaddirec ties en verenigingen, mede om de best mogelijke omstandigheden te scheppen voor trainingsmogelijkheden. Ook sociaal maatschappelijke begeleiding van de at leten behoort tot de taak van de nieuwe coördinator. NICO GROEN ADVERTENTIE ZONDAGMIDDAG - AANVANG 14.30 UUR G.V.A.V. met o.a. Tonny van Leeuwen en de Deense international Jensen. Loketten geopend vanaf APELDOORN. Zonder schokkende gebeurtenissen is het toernooi om de Eu ropese titel in het bandstoten, die de laatste zeven jaar zonder onderbreking in het bezit van Raymond Ceulemans is, door de derde en vierde ronde gerold. De vier kandidaten in het Apeldoomse toernooi, Ceulemans, Dielis, Dufetelle en De Kleine wonnen zonder uitzondering hun partijen maar hadden het niet allen even gemakkelijk. In tegenstelling tot de uitslagen zou den doen vermoeden bijvoorbeeld, streed Henk de Kleine in de middagontmoeting met de twintigjarige student Mario Ri- beiro in de eerste helft meer tegen zich zelf dan tegen de Portugees. Alles wat de Nederlandse kampioen in deze fase van de strijd probeerde mislukte en na twintig beurten stonden er schamele to talen op het scorebord: 65-75 in het voor deel van De Kleine. Nu werd zijn zelfvertrouwen ook yoort- durend op de proef gesteld door Ribeiro die van huis uit een zeer verdienstelijk driebander is. Zo won de jonge Portu gees onlangs het kampioenschap van zijn land met het vorstelijke gemiddelde van 1.026. De geheimen van het carotte maken voor een driebander een belang rijk onderdeel uit van h et leerplan en nu Ribeiro al snel had ontdekt in het bandstoten nooit verder te komen dan een zeer matige plaats op de ranglijst bracht hij de oefenstof van de verdedi ging tegen De Kleine in praktijk. Maar het moment van overgave kwam in de drie beurten, waarin De Kleine met se ries van 33 en 26 zijn tegenstander dui delijk maakte dat hij het nu welletjes vond. De Kleine was opeens niet meer te stuiten, scoorde nog series van 19, 11 en weer 19 en was in de dertigste beurt aan de finish. De resultaten van de vier avondpartij en brachten een nog grotere afscheiding tussen kop- en staartgroep. Ceulemans haalde opnieuw fors uit, hetgeen ten kos te ging van de apathisch voor zich uit starende Munoz, die weinig of niets kon stellen tegen het geweld, die virtuositeit en de gedurfdheid van een Ceulemans op z'n best, die slechts 16 beurten nodig had voor de tweehonderd caramboles. Uitstekend was het optreden van De Kleine, die zichzelf terugvond en tegen Hitzinger eindelijk de ware kampioens- (Van onze sportredactie) IJMOND De KNVB heeft met be trekking tot de voetbalcompetitie voor het komende weekeinde rigoureuze maat regelen genomen. De wedstrijd NEC GVAV gaat niet door. De terreingesteld heid van het Goffert-stadion was giste ren nog een dubieuze zaak en aangezien de KNVB niet het risico wilde lopen dat de Groningers nog een wedstrijd achter raken op hun mededegradatiekandidaten besloot men om de Groningers in Haar lem tegen Haarlem te laten spelen. Dit heeft weer tot gevolg dat MVV, dat oor spronkelijk hier op bezoek zou komen, morgen gedwongen vrijaf heeft. Hoewel de gesteldheid van de terreinen in het westen verreweg het best is, begonnen gistermiddag ook gunstige berichten uit het oosten en zuiden bij de KNVB binnen te rollen. De kans dat Telstar morgen in Enschede tegen Twente speelt, moet dan ook beslist reëel worden geacht. RCH en EDO moeten naar het zuiden. De Racing is in Sittard de tegenstander van FSC, terwijl EDO het in Venlo moet opnemen tegen het onderaanstaande VVV. Haarlem-trainer Hughes is nauwelijks door de wisseling uit zijn evenwicht ge bracht. Hij stelt wel: „Ik had liever te gen MVV gevoetbald. Het is tegen clubs als GVAV, die in degradatiegevaar ver keren, altijd moeilijker, maar het voor naamste voor mij is dat wij morgen ten minste kunnen spelen." Boszhardt heeft nog steeds last van een opgelopen knie blessure in de wedstrijd tegen SW. Hij wordt vervangen door De Jong. Haar lem: Paternotte Wentink, Peijs, De Haan en Koopman Fransz, Burgers en De Jong Lefering, Hoeben en Coupe rus. Bij GVAV waar men al weer ernstig rekening hield met een nieuwe afgelas ting vernam een verbaasde elftallei der Menno Boon gistermiddag uit de mond van de secretaris-penningmeester van het betaalde voetbal van de KNVB, Huijbregts, dat het Haarlem was gewor den. Hij toonde zich uitermate verheugd, omdat het Haarlem-terrein in dergelijke staat verkeerde, dat het praktisch zeker is dat daar morgen wordt gevoetbald. De Groningers die morgen sedert lange tijd hun tweede wedstrijd in successie spelen komen met de volgende opstelling naar Haarlem: GVAV: Van Leeuwen, - Schipper, Koeman, Kornelis en Van Vlierden - Roossien, Hovenkamp en Oos- terwold - Beuvink, Jensen en Fritsen. FC Twente-trainer Kees Rijvers is be slist niet van plan om Telstar te onder schatten. Zijn gedecideerd oordeel luidt: „Ze draaien de laatste wedstrijden uit stekend. De vraag is nu maar wie het beste heeft overwinterd." Rijvers die er nog niet helemaal van overtuigd was of de wedstrijd door zou gaan, maakt pas morgen zijn definitieve opstelling bekend. Telstar-trainer Rab komt min of meer tot dezelfde conclusie als zijn Twente- collega. Rab: „De vraag is welk elftal het minste last heeft ondervonden van de gedwongen rustperiode. Ik ben echter wel optimistisch. De geschiedenis leert namelijk, dat Telstar tegen FC Twente altijd goede resultaten behaalt." Zestien geselecteerde spelers, waaruit morgen het elftal wordt geformeerd, zullen de reis naar Enschede meemaken. Het zijn: Van der Meeren, Van Bergen, Van Es sen, André, Zwaan, Verschoor, Van Eg- mond, Bond, Geestman, Theunissen, Sta- nic, Beek, Clement, Van der Lugt Fens en De Wit. RCH verloor op eigen terrein nogal on fortuinlijk van FSC. De Racing gaat het morgen in ongewijzigde opstelling op nieuw proberen. RCH: Bes - Driessen, Wijers, Van Eijden en Croes - Neeskens, Smit en Van Doesselaar - Kamoen, Van den Berg en Meijer. FSC: Vogels - Dullens - Ernst, Benen en Van 't Hek - Blum en Hermans en S. Dullens - Pijpers, Schunck en Hansen. EDO-trainer Kistemaker „Ik laat de jongens morgen bij elkaar komen, als het niet doorgaat, ga ik naar het strand met ze om te trainen" brengt tegen VVV de volgende opstelling in het veld. EDO: Amama - Van der Putten, Breeu- wer, Nijssen en Koster - Van Haalem en Kroonsberg - Koenekoop, Bosdijk, Koek en Van Polanen. VVV: Vervoort - Orval, Schuurs, Hermans en Stoter - Verborg en Burhenne - Kooiman, Weeres, Jacobs en Simons. 113 29 25 3,89 200 29 26 6,89 103 30 16 3,43 200 30 33 6,66 200 30 60 6,66 137 30 28 4,56 200 24 37 8,33 104 24 30 4,33 ;n van de vierde ronde zijn: 81 24 16 3,37 200 24 55 8,33 94 30 14 3,13 200 30 32 6,66 200 46 25 4,34 173 46 20 3,76 62 16 11 3,87 200 16 46 12,50 crmb, brt, hs alg. gem.) 8 800 87 46 9,19 8 800 140 39 5,71 8 800 146 71 5,47 6 755 126 55 5,99 2 652 145 36 4,49 0 559 124 31 4,50 0 442 112 41 3,94 0 371 118 16 3,14 vorm demonstreerde. Met series van 55, 25, 24 en 23 werkte De Kleine niet alleen zijn gedeukte prestige weg, maar ook zijn geschokte zelfvertrouwen. Doordat hij slechts 24 beurten nodig had, kon hij ook zijn algemeen gemiddelde belang rijk opschroeven. Hitzinger (Oost.) Dufetelle (Fra.) Ribeiro (Port.) De Kleine (Ned.) Dielis (Belg.) Munoz (Spa.) Ceulemans (Belg.) Slebert (Wdl.) De eerste uitslag Hitzinger De Kleine Ribeiro Dufetelle Dielis Siebert Munoz Ceulemans Stand (resp. ptn, 1. Ceulemans 2. Dufetelle 3. Dielis 4. De Kleine 5. Siebert 6.Munoz 7. Hitzinger 8. Ribeiro DEN HELDER. Basketbal kent geen gelijkspel. Toch eindigde het duel tussen de herenteams van Nederland en Frankrijk gisteravond onbeslist: 58-58. De Nederlandse coach Egon Steuer was, hoewel zijn ploeg een gewonnen wed strijd uit handen had gegeven, met het gelijke spel tevreden en stelde geen prijs op verlenging. Zijn Franse collega Joe Jaunay redeneerde, terecht, dat de ploe gen elkaar zaterdagavond in Heerlen weer ontmoeten en dat hij daar alle kans heeft op revanche. Dat de Fransen evenmin als de Ne derlanders prijs stelden op verlenging schonk het Nederlandse basketbal een stukje faam Frankrijk is tenslotte een gereputeerde tegenstander dat als men, zoals normaal is, zou hebben doorge speeld, stellig verdwenen zou zijn. In de strijd raakte Nederland zijn beste spelers Ton Boot en Eric van Woerkom door vijf persoonlijke fouten kwijt en ook de zeer waardevolle Peter Rijsewijk balan ceerde met vier „peetjes" op de rand van de afgrond. Juist die mensen kon Egon Steuer niet missen. In een team zonder Kales en Franke heeft de Neder landse coach geen opvang achter de hand. Nadat de eerste wedstrijdzenuwen wa ren overwonnen, Frankrijk kwam op 2-5 door een paar pass-fouten, liep Ne derland geleidelijk (10-7 20-17 29-24) weg tot een perspectiefrijke ruststand van 33-27 tegen de afwisselend floating en pressing men to men verdedigende Fran sen. De goede lijn werd na de hervat ting voortgezet tot 44-34. Toen moest Steuer Rijsewijk en Van Woerkom ver vangen. Dekker speelde aanvaardbaar goed maar Ruud Harrewijn miste het scoringsinstinct van Van Woerkom. De produktie viel plotseling stil en toen Van Woerkom weer werd ingezet, was het verschil geslonken tot vijf punten: 44-39. Ook Rijsewijk kwam weer terug maar de lijn in het spel was verdwenen en ge lijk daarmee ook de rebound-kracht. Drie minuten voor tijd, Van Woerkom had net zijn vijfde persoonlijke fout op gelopen, kwamen de Fransen op gelijke hoogte: 54-54 en vlak voor tijd door Boot (56-54), Ledant (56-56) en Bonato (56-58) zelfs voor. Pieter van Tuyll van Serooskerken redde tenslotte in de cha otische laatste seconde het gelijke spel voor Nederland. Nederland: Van Tuyll van Seroosker ken 6-2, Hugo Harrewijn 2-6, Ruud Har rewijn 2-0, Rijsewijk 4-2., Dekker 0-2, Boot 8-4, Van Woerkom 11-9. Frankrijk: Bonato 6-10, Cachemière 0-3, Ledant 12-8, Longeville 5-0, Sfaelens 2-6. Tassin 2-4. H'J M0E6T weten, ujat ■aovteNV HoopoHAMSt. tw scueetxe Nier VEEL...BLUF Ne© &J6N OP 'M AFSTAND SMAKELOOS EefcEN MAAÏ2 DAT- |E PA'L'JK KjUESMO OP kUKT, ciï*z Wachten

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13