Kamerlid oneens met minister Schut: Slecht weer niet de oorzaak van lage houw cijfe Minister wil af van nadere vleeskeuring PETRONIA IN NEDERLAND Op een kat Man bekent 15 aanrandingen Alleen drs. Goudzwaard heeft geen nevenfuncties Antilliaanse premier Pretonia over kwestie-Jonckheer: WIJZIGING STATUU T IS VERHAAST" Schuitemaker volgt Geert Ruygers op in Tweede Kamer Meer doelmatigheid nodig in slachthuiswezen o uure n v Tweede verdachte ook in vrijheid gesteld DICHTER BIJ Prins Bernhard en prinses Irene winnen proces Bezwaren tegen ontwerp herziening echtscheidingswet LIJST AR-KAMERLEDEN Aankondiging in kazernes van politieke bijeen komsten Tientje extra voor tandartshulp in weekeinde UNIEKE COLLECTIE BRUIDS- JAPONNEN v.a. 195,- DE DIEREN ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 2 ZAT Schilderijenzaak Een boordevolle bel jenever Met groeten van de gulle gever En tien gram rattekruid als tic Heeft nooit een kat uit Medemblik Bereikt, daar niemand van haar vrinden De kat de bel aan dorst te binden. Trijntje Fop Minister akkoord ff (Van onze correspondent) WILLEMSTAD Ernesto Petronia is minister-president van de Neder landse Antillen. Nadat hij begin de cember vorig jaar zijn ambt aan vaardde, werd hij behalve door een maagkwaal, ook nog door een reeks wilde stakingen en de kwestie-Jonck heer getroffen. Aan een regeringsver klaring is hij nog niet toegekomen. Mariniers Minimumloon (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ei) ferg van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het aan tal improduktieve uren in de bouw in het laatste kwartaal van 1969 hebben minister Schut van Volkshuisvesting een belangrijk argument voor de tegenvallende woning- bouwproduktie uit handen geslagen. Dit is de mening van het Tweede-Kamerlid drs. J. van den Doel (P.v.d.A.), die de bewindsman hierover volgende week vragen zal stellen. DRS. J. VAN DEN DOEL (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De heer W. J. Schuite maker uit Apeldoorn zal het overleden Kamerlid G. Ruygers opvolgen in de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer. De heer Schuitemaker, die ten tijde van het kabinet-Cals ook al in de Kamer zat, heeft na enig beraad besloten een benoe ming te aanvaarden. Thans is de heer Schuitemaker econo misch adviseur. In de P.v.d.A. is de heer Schuitemaker lid van de behoudende vleugel Democratisch Appèl. Volgens het CBS waren er in het vierde kwartaal van vorig jaar 60 improduktieve uren. Drs. Van den Doel verwijst naar de periode 1960 tot en met 1967, toen het gemiddelde lag tussen 65 en 95. Hij wil van minister Schut weten of deze nog steeds het slechte weer ziet als voor naamste oorzaak van de ongunstige bouw- cijfers. De cijfers over januari 1970 leveren voor de periode 1 februari 1969 tot 1 februari van dit jaar 117.000 begonnen en 121.000 gereedgekomen woningen op. Volgens het Kamerlid betekent dat, dat de 12-maandtotalen met 2000 zijn ge daald. Drs. Van den Doel vraagt minister Schut of deze nog steeds staat achter zijn uitspraak tijdens het interpellatiedebat eind januari, toen de bewindsman zei: „De resultaten (over 1969) hebben mij een groot gevoel van opluchting gegeven". De fundamentele oorzaak van de in zinking is volgens drs. Van den Doel de vermindering van het woningwetcontin gent met 15.000, welke een stagnatie in de plannenproduktie van de gemeenten heeft uitgelokt. Het Kamerlid vraagt de minister of deze nog altijd niet bereid is het contingent voor dit jaar drastisch te verhogen. Hij noemt als verdere oor zaken van de daling: afschaffing van de contingenttoeslag in de arbeidsbesparen de bouw, de onderbreking van dienst plichtfaciliteiten, de langdurige procedure en de financiering van bouwrijp te ma ken gronden, en de verminderde belang stelling voor het doorwerken in de winter. Tenslotte vraagt drs. Van den Doel minister Schut of deze nog steeds meent dat het aantal gereedgekomen woningen dit jaar dicht om de 125.000 zal schom melen en dat hij de ingelopen achter stand (sinds 1967) zal inhalen. Minister Schut zal waarschijnlijk vol gende week ook ingaan op de vragen over DEN HAAG Opheffing van de „nadere keuring" van vlees wordt door de Com missie Organisatie Slachthuiswezen als be langrijkste voorwaarde gezien voor ver betering van de doelmatigheid van het slachthuiswezen. De nadere keuring is de keuring die by „invoer" van vlees in het gebied van een andere vleeskeuringsdienst moet worden verricht. De nadere keuring Is, naar de onder voorzitterschap van de directeur-generaal van de voedselvoorzie ning en de visseryen ir. J. A. P. Franke staande commissie meent, vooral een rem op de gewenste schaalvergroting van het slachthuiswezen en mede daardoor op de verbetering van de bezettingsgraad van slachthuizen. Verwacht kan worden dat in de nabije toekomst slachthuizen in ons land een minimum-grootte van 10.000 tot 20.000 ton vleesproduktie per jaar moeten hebben. Hierdoor zal met een aanzienlijk geringer aantal slachthuizen kunnen worden vol staan. Minister Lardinois van Landbouw en Visserij kan in beginsel met de interim conclusies van de commissie-Franke in stemmen. Hij schrijft dit in zijn memorie van antwoord op de begroting 1970 van zijn departement aan de Eerste Kamer, onder toevoeging van genoemde conclusies der commissie. Deze commissie werd eind april 1969 gelijktijdig ingesteld met de Commissie Organisatie Vleeskeuring. Wanneer een wetswijziging van de Vleeskeuringswet wordt ingediend is nog niet te zeggen. De regering staat overigens op het standpunt dat in het nieuwe sy steem, zonder nadere keuring, de keurings kosten op het produkt moeten rusten en niet ten laste van de schatkist kunnen worden gebracht. De commissie-Franke is van mening dat de nadere keuring slechts kan worden afgeschaft indien de finan- ADVERTENTIE ÏJiM MAISON Kalverstraat 134, Amsterdam. tel. (020) 2443 64 ciële consequenties daarvan door een re geling worden opgevangen, die in geleide lijke afbouw van de inkomsten uit deze keuring voorziet. De vertegenwoordiger van het ministerie van Financiën in de commissie acht deze conclusie te vérgaand. Een verbetering van de doelmatigheid van het slachthuiswezen door schaalvergroting is naar zijn mening evenzeer bereikbaar door vergroting van de vleeskeurings kringen. De commissie is voorts tot de conclusie gekomen dat m het algemeen de efficiency zodanig zal moeten zijn dat het slachthuis een tenminste sluitende exploitatie heeft in open concurrentie met de andere slacht huizen en slachterijen op basis van de in komsten, die verkregen zijn uit de vergoe dingen die het slachthuis in rekening brengt voor zijn verleende diensten. de woningbouwproduktie, die gesteld zijn door het Tweede-Kamerlid Andriessen (KVP). De heer Andriessen, die voorspelde dat de woningnood tot 1980 zal duren, wil van de bewindsman weten wat hij denkt te doen om de achterstand weg te werken. BREDA. De Bredase politie heeft een 25-jarige man uit Wiesbaden vrijge laten, die was ingesloten op verdenking van een overtreding op de wet invoer en accijnzen en vermoedelijke diefstal van schilderijen. Dinsdagavond werd hij, samen met een 24-jarige Antwerpenaar, betrapt toen het tweetal probeerde vier zeventiende-eeuw- se schilderijen aan de man te brengen in een woning in Breda. De politie was over de aanwezigheid van de mannen en de schilderijen getipt. De Antwerpenaar werd donderdag al vrijgelaten. Het on derzoek in deze duistere zaken zal vol gens de Bredase officier van Justitie nog wei maanden duren. Hij vond het onjuist het tweetal nog lang in arrest te houden. (Van onze correspondent) HAMBURG Het gerechtshof in Ham burg heeft het beroep van het weekblad „Neue Welt" tegen het vonnis van het „Landesgericht" van Hamburg van 17 januari 1969 verworpen en de uitgever veroordeeld tot het betalen van 50.000 mark aan prins Bernhard en hetzelfde be drag aan prinses Irene. De uitgever van het weekblad was ver oordeeld op grond van „de aantasting van de privé-sfeer". „Neue Welt" had geschre ven dat prinses Irene vóór haar huwelijk met prins Carel Hugo in verwachting was geweest en dat met medeweten van haar ouders voortijdig een eind aan de zwan gerschap was gemaakt. Het geld moet volgens een bepaling van prins Bernhard en prinses Irene gegeven worden aan het Internationale Rode Kruis. Gisteren arriveerde premier Petronia van de Nederlandse Antillen op Schiphol. Hij werd er begroet door de plaatsvervangend gevolmachtigd mi nister van de Antillen, de heer A. E. Booi. (Van onze correspondent) DEN HAAG In een brief aan de bij zondere Tweede-Kamercommissie inzake het wetsontwerp tot herziening van het echtscheidingsrecht hebben besturen en stafleden van vijf organisaties, die zich bezig houden met advisering bjj huwelijks moeilijkheden en de geestelijke gezond heidszorg in het algemeen, een reeks be zwaren aangevoerd tegen het Ontwerp- Echtscheidingswet. Kernpunt van de critiek is dat in het ontwerp onvoldoende onderscheid wordt gemaakt tussen het huwelijk als sociale structuur en als een zeer persoonlijke relatievorm tussen twee mensen. Daarom dient de echtscheidingsgrond „duurzame ontwrichting" te vervallen, want de over heid kan en mag niet treden in de persoon lijke achtergrond van het echtscheidings- verzoek, aldus de brief. Ook moet volgens de organisaties de wachttijd van een jaar na het verzoek om echtscheiding vervallen. Een dergelijke wachttijd zou alleen moeten gelden bij een eenzijdig verzoek, met name om de andere partner gelegenheid te geven zich in te stellen op de nieuwe situatie. Geforceerde verzoeningspogingen hebben geen zin, daarom moet de overheid iedere poging tot verzoening nalaten. De overheid, aldus de vijf organisaties, bemoeilijkt het aangaan van een huwe lijksrelatie niet en heeft dus ook niet de taak de beëindiging ervan te bemoeilijken. Een nieuwe gedachte van de briefschrij vers is dat de belangen van de kinderen in de echtscheidingsprocedure moeten moeten behartigd door een speciale per soon of instantie. De vijf organisaties zijn het Katholiek Nationaal Bureau voor de Geestelijke Ge zondheidszorg, het Nationaal Protestants Centrum voor de Geestelijke Volksgzond- heid, het Algemeen Centraal Bureau voor de Geestelijke Volksgezondheid, de Neder landse Federatie van Bureaus voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden en het Centrum van Katholieke Huwelijks bureaus. BUSSUM In Bussum is een 18-ja rige inwoner van Naarden gearresteerd, die bekend heeft meer dan vijftien keer een aanranding in het Gooi-Noord te heb ben gepleegd. Zijn signalement was bekend geworden, dank zij het kordate optreden van een 18-jarige inwoonster van Huizen, die donderdagavond, toen de man haar las tig viel, hevig verzet pleegde. Zij slaagde erin te ontkomen en kon op het politie bureau een nauwkeurig signalement op geven. DEN HAAG Drs. B. Gaudzwaard is het enige lid van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, dat geen nevenfuncties vervult. Aldus blijkt uit een vrijdag ge publiceerd overzicht van de nevenfuncties van de A.R.-Kamerleden in de Tweede Kamer. Een dergelijk overzicht werd eer der gepubliceerd door de fracties van de P.v.d.A., K.V.P. en V.V.D. Vier leden van de fractie vervullen com missariaten, te weten fractievoorzitter mr. B. W. Biesheuvel (Wessanen's Koninklijke Fabrieken n.v. in Wormerveer), de heer G. A. Kieft (n.v. Kersbergen in Utrecht en n.v. Bemco in Utrecht), H. de Mooij (Ne- derlandse Middenstands Bank) en drs. R. Zijlstra (n.v. Grontmij). De fractie telt twee curatoren, te weten prof. dr. I. A. Diepenhorst (Utrechtse uni versiteit) en dr. mr. N. G. Geelkerken (Vrije Universiteit). Lid van de raad van bijstand van de zelfde universiteit zijn dr. C. Boertien en J. A. van Bennekom, die tevens bestuurs lid van het vormingscentrum „Hedenese" in Zeeland is. Van de raad van bestuur van het vormingscentrum „Oud-Poelgeest" in Oegstgeest maakt deel uit de heer G. A. Kieft. Bovendien is deze laatste secretaris van de omroepvereniging NCRV en advi seur voor fiscale aangelegenheden bij het C.N.V. en het Christelijke Werkgeversver bond. De fractie kent ook gemeentebestuur ders: J. A. van Bennekom (wethouder in Middelburg), M. Schakel (burgemeester van Noordeloos), dr. A. Veerman (lid van DEN HAAG. Minister Den Toom van Defensie is bereid toe te staan dat op publikatieborden in kazernes mededeling wordt gedaan van buiten de kazernes te houden bijeenkomsten van politieke par tijen. Deze mededelingen dienen zich te beperken tot de zakelijke vermelding van datum, uur en plaats. De minister heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Wiel draai j er (P.v.d.A.). Er bestaan, aldus mi nister Den Toom, geen wettelijke voor schriften die aan politieke partijen de mogelij kheden onthouden om via de pu blikatieborden in de kazernes mededelin gen over politieke bijeenkomsten te doen. de raad van Rijswijk), en Tj. Walburg (lid van de raad van Het Bildt). Dr. C. Boertien is ook bestuurslid van de Christelijke Persstichting, evenals H. de Mooij en drs. R. Zijlstra. In het bestuur van het Nederlands Instituut voor Toege past Huishoudkundig Onderzoek zitten drs. J. Boersma en mej. J. van Leeuwen, welke laatste tevens zitting heeft in het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank. Zij heeft twaalf nevenfuncties en is daarmee de koploper in dit gezelschap. De fractie kent ook nog andere advi- seus, te weten mr. W. Aantjes (algemeen adviseur Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid), dr. C. Boertien (adviseur voor Buitenlandse Zaken van het Neder lands Instituut van Register-accountants), dr. mr. N. G. Geelkerken (adviseur Pro vincie Diaconale Commissie (Zuid-Holland) van de Hervormde Kerk en mej. J. van Leeuwen (adviserend lid van de commissie voorlichting en stichting welzijn ten platte- lande van de NCBTB). Mr. B. W. Biesheuvel is voorzitter van het College voor de Scheepsbouw, voorzit ter van het bestuur stichting Noordzee Mijnbouw en voorzitter van het Medisch Wetenschappelijk Instituut Paramaribo. Ook is hij voorzitter van de Commissie heroriëntatie-overheidsvoorlichting. Prof. Diepenhorst is ook nog erelid van het vrou welijk studentendispuut van de V.U. UTRECHT Om tegen te gaan dat patiënten anders dan in spoedeisende ge vallen in het weekeinde naar de tandarts gaan, hebben de ziekenfondsen en de tandartsen een regeling getroffen. Deze regeling houdt de mogelijkheid in, dat de patiënt voor een behandeling tussen za terdagochtend acht uur en zondagavond twaalf uur een vast bedrag van 18 50 moet betalen: een „entreebedrag" van 10 plus de nrijs van een gemiddelde behandeling, 8.50. Wanneer geen sprake is van een wer kelijk spoedeisend geval of een nabloe- ding mag de tandarts het tientje laten betalen. Als het gaat hm patiënten die een geldig saneringsbewijs hebben of kinderen met een melkgebit, kan de tand arts eventueel besluiten de extra beta ling niet te vragen Het tientje wordt niet gerestitueerd door het ziekenfonds. Het bedrag van 8.50 voor de behandeling krijgt men op vertoon van de door de tandarts af gegeven kwitantie wêl van het fonds terug. Tussen een Statenvergadering, waar 22 volksvertegenwoordigers zich zaten op te winden over de vraag, of hanengevechten een toelaatbare of ontoelaatbare vorm van dierenmishandeling zijn. en een af scheidsdiner bij gouverneur Debrot in, was hij bereid op een paar vragen ant woord te geven. (Premier Petronia arri veerde gisteren in Nederland in verband met de prinselijke doopplechtigheid. De kwestie-Jonckheer heeft op de Ne derlandse Antillen nogal wat deining ver oorzaakt. Wat is het standpunt van de Antilliaanse regering in deze zaak? De heer Petronia: „Wij vinden het heel erg jammer, vooral voor de persoon van dr. Jonckheer, dat de beslissing in de Koninkrijksregering zo is uitgevallen. De regering beraadt zich op dit moment nog over de in deze zaak te ondernemen stap pen. Maar ik wil eerst overleg plegen met de heer Jonckheer zelf. Want hoe we deze zaak ook wenden of keren, het blijft op de eerste plaats een kwestie, die hem persoonlijk aangaat. Er zijn natuurlijk veel Antillianen, die de beslissing van de Koninkrijksregering als een koloniale daad kenmerken, zoals er ook velen zijn, die het hele Statuut een koloniaal werk stuk vinden. Destijds heeft men dat mis schien niet zo ingezien. Nu voelt men het sterker aan". „Een feit is, dat in de ministerraad van het koninkrijk de Antillen en Suri name altijd overstemd kunnen worden." Heeft de kwestie-Jonckheer spanningen veroorzaakt binnen de Antilliaanse rege ring? Premier Petronia: „Er zijn de laatste tijd veel dingen gebeurd, waar niet alle regeringspartijen gelukkig mee zijn. Er zijn dan ook hier en daar wel redenen om je minder prettig te voelen. Ik geloof niet, dat het tot een breuk zal komen tussen de regeringspartijen. Bij het „ak koord van Kralendijk" is afgesproken, dat alle problemen besproken zullen worden in bijeenkomsten van de samenwerkende partijen. Er kan pas sprake zijn van een breuk als men in deze vergadering niet tot overeenstemming kan komen." „Ik heb niet direct kunnen merken, dat Frente Obrero van plan was de regering te verlaten, indien dr. Jonckheer als gou verneur naar de Antillen zou komen. Dat ex-premier Ciro Kroon zich niet zo ge lukkig toont met dit kabinet, zie ik niet als een verzwakking van de positie van mijn regering. U moet niet vergeten, dat zijn persoonlijke mening is. Als voor zitter van de Democratische Partij geeft de heer Kroon zijn volledige steun aan dit kabinet. Onderschat niet, dat de DP het grootste aantal ministers in mijn re gering heeft. Bovendien hebben zij het recht op de zetel van de gevolmachtigd minister in Den Haag. Ik zie in de hou ding van de heer Kroon zeker geen ver zwakking van mijn kabinet." Vóór het bezoek van minister Bakker aan de Antillen hebt u de politieke par tijen gepolst over hun wensen met be trekking tot het statuut. Welke reacties hebt u hier op gekregen? „De enige reactie kwam van de Na tionale Volkspartij. Naderhand heb ik nog om een onderhoud verzocht met de ver schillende Statenfracties. De wensen, die toen naar voren zijn gekomen, zijn ver vat in het protocol, dat is opgesteld tij dens het bezoek van minister Bakker. Ik geloof dat de behandeling van de kwestie-Jonckheer, zowel in de Konink rijksregering als in het „intern appèl" wat de Antillen betreft een wijziging van het Statuut wel zal bespoedigen." Verder merkt hij op: „De Antilliaanse regering zal zeker aan de andere partners in het koninkrijk kenbaar maken, dat wij gaarne op een nader vast te stellen datum een aanvang willen maken met de be sprekingen over het Statuut." In hoeverre kunnen de Antillen een zelfstandige status voeren? De premier: „Ik acht het prematuur om op deze vraag een concreet antwoord te geven. Wij zijn van plan commissies in het leven te roepen, die de regering in deze zaak van advies moeten dienen." Bij de onlusten van 30 mei 1969 zijn mariniers ingezet om de orde te hand haven. Bent u er een voorstander van Nederlandse strijdkrachten voor dit doel te gebruiken? De heer Petronia: „Ik ben voorstander van een situatie, waarbij op de eerste plaats het politiekorps zorg kan dragen voor handhaving van de orde. Alleen in uiterste gevallen, in die welke we niet kunnen voorzien, is het noodzakelijk dat wij hulp inroepen. Nu zijn het de Neder landse mariniers geweest. Gesteld, dat zij er niet waren.Indien er een noodsitua tie ontstaat, waarbij het politiekorps niet kan zorgen voor orde en rust, dan geloof ik dat het de taak van de overheid is om hulp in te roepen. Het Statuut voorziet trouwens in deze mogelijkheid." Wat zijn de voornaamste programma punten van uw regering in het sociale vlak? Premier Petronia: „Ik wil op dit punt op het regeringsprogramma niet vooruit lopen. Dit zijn zaken, die ik nog moet uitpraten met de overige leden van de regering en met de fracties van de poli tieke partijen die de regering steunen." Acht u de financiële steun, die Neder land tot nu toe verleend heeft, voldoende? Hierover zegt hij: „Dat is betrekkelijk. Voor de infrastructuur is het voldoende geweest. Het is ook voldoende geweest wat betreft de rendable projecten. Als u mij vraagt of de steun onze behoeften in alle sectoren kon bevredigen, dan moet ik zeggen: nee. Maar ik moet direct stellen, dat we in iedere fase zoveel hebben ge kregen, dat uit de praktijk is gebleken dat we niet alles binnen de gestelde ter mijn konden besteden." „Er zijn uiteraard wel eens menings verschillen geweest over de wijze waarop de gelden konden worden besteed. De ene keer zaten de moeilijkheden aan de Antilliaanse kant, dan weer aan de Ne derlandse. Ik geloof niet, dat er van enige opzet sprake is geweest, maar meer van een ongelukkige samenloop van omstan digheden." In december 1969 is er door de Staten een wet op het minimumloon voorge steld, die nogal ingrijpend is. De Kamer van Koophandel op Curacao ziet hierin een aanslag op de economie van de Ne derlandse Antillen. In deze wet realiseer baar? Petronia: „Of de voorgestelde wet op het minimumloon realiseerbaar is, kan ik nu niet zeggen. De Kamer van Koop handel heeft op mijn verzoek hierover een rapport opgesteld. Er is behoefte aan het invoeren van minimumlonen, maar ik meen te moeten betwijfelen of dit dient te gebeuren zoals dat in december vorig jaar op Curacao heeft plaatsgehad en zoals dit later in de Staten is voor gesteld." „Ik ben echter wel van mening, dat wij gevolg moeten geven aan de motie, zoals deze met algemene stemmen door de volksvertegenwoordiging is aangenomen. De regering moet de wet aanbieden waar in de minimumlonen zijn verwerkt. Maar het is tevens de taak van de regering de Staten voor ogen te houden, wat de eventuele consequenties van deze wet kunnen zijn." Ziet u mogelijkheden voor verminde ring van de werkloosheid op de Antillen? De premier: „Wij doen pogingen daar toe. Tastbare resultaten hebben wij tot nu toe niet bereikt. Tot op zekere hoogte is de sociale revolutie van vorig jaar na delig bij het aantrekken van nieuwe in dustrieën. Het is daarom noodzakelijk, dat iedere ingezetene van de Antillen zijn steentje bijdraagt tot het doen weer keren van de rust en orde, die hier zo duidelijk merkbaar waren vóór 30 mei 1969." Bij veel Macamba's (Nederlanders, die op de Antillen werkzaam zijn) heerst de stemming: „Wij hebben hier onze langste tijd wel gehad". Hebben zij gelijk? De heer Petronia: „Ik vind dat jammer. Ik geloof, dat zij niet helemaal gelijk hebben. Het is eerder een gevolg van het vergelijken van de toestand van nu met die van vroeger. Er is wel een wijziging gekomen, maar ik geloof niet in die mate, dat men moet gaan denken, zoals veel Nederlanders hier dat doen, dat men een ongewenste figuur is geworden in de An tillen. Dit is beslist niet het geval."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2