TEGEN 1978 EEN JUNTA-A UTOOTJE PAUW Zuiveringsacties in China POLITIE-KONINGIN Vijf verdachten tot vijf jaar veroordeeld ZWARE STRAFFEN BIJ PROCES IN CHICAGO - RENDIER MET RADIOZENDER - Redelijke kans op zinvol gesprek in Oost-Berlijn Bahr gaat weer naar Moskou China haalde kerncentrum weg uit Lop Nor topgesprek in Oost-Berlijn Stotusdroom van Griekse kolonels: WELLICHT VERVOLG OP CULTURELE REVOLUTIE Drie jaar voor oplichter in zaak McKay REGERING BRANDT ONTPLOOIDE VIJF MAANDEN LANG GROTE ACTIVITEIT Op 2 maart begin voorbereidingen ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 3 Waardering in Moskou Beter klimaat expert Dode Daytona Beach Volgens blad van Franse luchtmacht ADVERTENTIE De regering Brandt heeft een impone rende activiteit ontplooid. Op 15 novem ber werd de Sovjet-Unie besprekingen over het afzien van geweld voorgesteld, vijf dagen later werd besloten contact met de Polen op te nemen, 28 novem ber ondertekende de bondsregering het non-proliferatieverdrag. En., al zou van volkenrechtelijke erkenning geen sprake kunnen zijn, ook de D.D.R. werd onder handelingen aangeboden over het grote pakket gemeenschappelijke problemen. In Bonn, waar een hyper-gevoelige an tenne werd opgericht om de reacties in het oosten te vernemen, registreerde men een algemene waardering en sinds dien zijn Brandts politieke en diploma tieke reizigers in verschillende Oosteuro- pese hoofdsteden actief geweest. De gesprekken met Russen en Polen genoten de meeste belangstelling, maar een volledig beeld van het Westduitse offensief geven zij niet. Zij vielen samen met tal van minder opmerkelijke gebeur tenissen: het Roemeens-Westduits akkoord over intensiever economische samenwer king, een bezoek van staatssecretaris van economische zaken Arndt en S.P.D.-poli ticus Wischnewski aan Hongarije, econo mische besprekingen met Polen en de Sovjet-Unie, het sluiten van een verdrag met de Russen over de levering van Siberisch aardgas en bijvoorbeeld het gesprek over de directe vliegverbinding Prankfurt-Moskou, hetgeen interessant is, want de D.D.R. wil nog altijd geen Lufthansa-toestellen boven haar grond gebied. Het conservatieve deel van de West duitse pers stelt vast, dat de overal ver kondigde bereidheid om over betere be trekkingen te praten, niet meer oplevert dan dat men inderdaad praat. Van grote betekenis is echter de manier waarop dat gebeurt. De vrees dat de Sovjet- Unie het aangeboden gesprek onmiddel lijk zou gebruiken om erkenning van de D.D.R. als voorwaarde voor welke over eenkomst ook te lellen, is praktisch ver geten. Maar een paar maanden geleden bestond die bepaald in brede kring. Er zijn in Moskou inderdaad nog geen concrete resultaten geboekt, maar staats secretaris Bahr (die als de voornaamste architect van de huidige Duitse Oost- politiek kan worden beschouwd) confe reerde de afgelopen drie weken vijf keer met minister Gromiko en werd door pre mier Kosygin ontvangen voordat hij woensdag voor een „denkpauze" van ver moedelijk een week naar Bonn terug reisde. De regering .van het land, waar prak tisch elk politiek geheim pleegt uit te lek ken, voert in Moskou een reeks onder handelingen, die volstrekt vertrouwelijk blijft, hetgeen door de van nature zwijg zame Russische politici wordt gewaar deerd. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat twee politici die zo doorkneed zijn in de materie als Gromiko en Bahr vijf verga deringen nodig hebben voor het bespre ken der (bekende) wederzijdse standpun ten en daarna Insluiten het algemene overleg nog voort te zetten. Zonder twij fel bespreekt Bahr in Moskou een breed scala van vraagstukken, inclusief het Berlijnse. En zonder twijfel bestaat in Moskou grote bereidheid om met de hui dige regering in Bonn tot overeenkomsten te komen. De kans bestaat, dat daarbij het „lief zijn voor Brandt" een rol speelt want de eerste Westduitse kanselier voor wie in het oosten waardering bestaat, regeert nu eenmaal met een heel kleine meer derheid. In Bonn zelf vraagt men zich overigens juist de laatste dagen af (voor al ook bij de behandeling van de Oost- duitse uitnodiging), of de oppositie werke lijk onverzoenlijk tegen de regeringspo- litiek blijft. Niet voor rede vatbaar is alleen nog altijd Franz-Josef Strauss, maar die is zo langzamerhand meer een probleem voor zijn politieke vrienden dan voor de regering. Nee, het klimaat is vjjf maanden na het aan de macht komen van Willy Brandt aanzienlek verbeterd. Tegen die achtergrond bereidt de kanselier zich nu voor op het gesprek met collega Stoph. De D.D.R. is in zijn beleid een hoofd stuk apart. De concrete voorstellen zijn tot dusver van Ulbrichts kant gekomen, helaas zonder de hoop op een succesvol overleg groter te maken. Ulbricht heeft de Westduitsers al een ontwerpverdrag over de wederzijdse erkenning voorge legd, men behoeft wat hem betreft slechts te ondertekenen. Bonn sluit erkenning weliswaar niet meer volstrekt uit, maar is er in de eerste plaats nog lang niet aan toe, wil haar in de tweede plaats langs aller lei zijweggetjes (volkenrechtelijk opge zette verdragen over onderwerpen als het afzien van geweld, bereiken en ten slotte ook liefst nog zo, dat een erken ning zoals tussen geheel los van elkaa staande landen gebruikelijk is, wordt ver meden. Voor die goocheltoer gaat Brandt niet naar Berlijn. Hij had zich de gang van zaken dan ook anders voorgesteld. Het is ongebruikelijk met een „topgesprek" een reeks onderhandelingen in te luiden, waarvoor de papieren nog niet eens Be- sorteerd zijn. Maar afwijzing past niet in Brandts beleid, terwijl hij zich dat te genover zijn gesprekspartners in Moskou en Warschau waarschijnlijk bovendien niet meer zou kunnen veroorloven. En waarom zou zo'n begin verkeerd zijn? Willy Brandt is niet de slechtste politi cus, die Bonn voor een moeilijk overleg te bieden heeft. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse regering heeft gisteren de uitnodiging uit de DDR aan vaard om op 2 maart „technische voor besprekingen" te laten beginnen met het oog op de ontmoeting tussen kanselier Brandt en premier Stoph. De Oostduitse delegatie bij die bespre kingen zal worden geleid door een hoofd ambtenaar van het bureau van de minis terraad, Schüssler, de Westduitse waar schijnlijk door „ministerial-dirigent" Sahm van het kanseliersbureau. Hun taak is een datum voor het „topgesprek" vast te stellen. Zoals gemeld heeft kanselier Brandt zich woensdag bereid verklaard in de tweede of derde week van maart naar Oost-Berlijn te komen, nadat Stoph hem eerder voor de 19e of de 26e februari had uitgenodigd. MADRID (Rtr). In Madrid zijn gis teren 25 Spanjaarden tot gevangenis straffen van een tot vijf jaar veroordeeld wegens hun activiteit als lid van de ver boden communistische partij. Negen an deren zijn vrijgesproken. (Van onze correspondent) ISTANBOEL. Athene gonst van spe culaties over een nieuw en avontuurlijk plan van de junta ter verkrijging van meer „status": de opbouw, door drie vol slagen onbekende particulieren, van een eigen auto-industrie. Het gaat om een be drijf dat bij Saloniki moet worden ge vestigd, 110 miljoen dollar gaat kosten en tegen 1978 op top-capaciteit zou komen met 120 a 150 duizend wagens per jaar. De drie particulieren, zijn twee betrekke lijk kleine Italiaanse fabrikanten van re serve-onderdelen e.d., Conti en Venturi, en een 33-jarige Griekse technicus, George Karakostas, die bij Maserati heeft ge werkt. Naar hem zal het bedrijf Kara kostas motors worden genoemd. Geen as semblage-industrie dus, zoals in Turkije, waartoe verscheidene Italiaanse fabrieken ook in Griekenland bereidheid hadden ge toond, maar een eigen Grieks wagentje, daar wil men heen. Reeds is, zonder voorafgaande inschrij ving, met de drie heren een overeenkomst getekend door de plaatsvervangend minis ter van economische coördinatie, waarbij zij voor zes jaar het alleenrecht krijgen op de fabricage van personen- en vracht auto's, voertuigen en machines voor de landbouw en voor wegenaanleg. De „drie" verplichten zich vóór 1 maart een bankgarantie op tafel te leggen en gedu rende de eerstvolgende acht jaar 60 mil joen dollar te importeren aan contanten, leningen, machines en reserve-onderde len. Waar de resterende 50 miljoen van daan moeten komen vermeldt het con tract niet. „Die drukken we zelf" schrijft de Estia bitter. „De schepping van een Griekse auto industrie is al lang een droom van de regering," verklaarde de heer Karakos tas, die echter weigerde om zijn finan ciële bronnen te noemen. Hij verklaarde dat men de technische medewerking no dig zou hebben van een grote autofabriek, maar dat men nog niet had besloten bij welke aan te kloppen. De Italiaanse am bassade deelde mee, dat bij haar weten geen van de grote Italiaanse industrieën in de zaak was gemengd. De junta is tot nu toe niet gelukkig geweest met de aantrekking van buiten lands kapitaal en de vele kortlopende le ningen tegen ongunstige condities die zij op de Amerikaanse en Duitse geldmarkt heeft moeten aangaan, zouden wel een haar voornaamste zorg van dit jaar kun nen gaan worden De kort na de coup gesloten overeenkomst met de firma Lit ton, die zou zorgen voor de aantrekking van 840 miljoen dollar investeringen ter ontwikkeling van Kreta en de westelijke Peloponnesos, is op een volslagen fiasco uitgelopen. De inschrijving voor een der de olie-raffinaderij waaraan o.a. Onassis en Niarchos deelnamen, heeft ook geen bevredigende aanbiedingen opgeleverd. Het Las Vegas-achtige casino (alleen voor-buitenlanders) in Atene, in juni met veel vertoon geopend, heeft daags na nieuwjaar zijn poorten moeten sluiten. Een nieuwe mislukking zou de minister van economische coördinatie geen goed doen. Eén der vele dingen waarover men zich in Athene verbaast is, dat hij de over eenkomst niet zelf heeft ondertekend. De reden kan zijn dat hij juist enige weken tevoren de ambassadeurs van zeven lan den had gewaarschuwd dat economische sancties zouden volgen wanneer ze zich in de Raad van Europa onvriendelijk zou den opstellen tegen het Griekse bewind. Het krantje Estia vraagt zich dan ook af „waarom geen verbinding gezocht met landen die ons wèl goed zijn gezind, zo als Frankrijk en de V.S.?" Dit scnilderachtige junta-gezinde dag blaadje, in financiële zaken eigengereid, heeft de spits afgebeten van de critiek op de ongewone gar.g van zaken, waar bij men wel moet bedenken dat een en ander werd geschreven voor Nieuwjaars dag waarop de perswet van kracht werd die strenge straffen stelt. o.m. op het verbreiden van economisch defaitisme Het heeft zelfs de voordelen van het par lementaire systeem herontdekt: „de be trokkenen toonden geen enkele neiging om het verontruste publiek die inlichtin gen te geven waar dit om verzocht be treffende de drie onbekende personen, over hun financiële antecedenten en over hun tevoren in Griekenland en Italië ont plooide activiteit. Ervaren caravanners weten dat vaak pas de tweede caravan de de juiste is. Voorkom dit, kies Tabbert: 36 modellen DAYTONA BEACH. De Amerikaan se autocoureur Talmadge Prince is giste- teren om het leven gekomen bij een on geluk tijdens een race op het circuit van Daytona Beach in Florida. Zijn wagen vatte vlam nadat de motor bij een bot sing was geëxplodeerd. Eén van de twee coureurs, die met de wagen van Prince in aanraking kwamen, moest met ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef. Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579. HONG KONG (Reuter). Er zijn toe nemende aanwijzingen dat de momen teel in China gaande zijnde zuivering van „klassevijanden" wel wat meer is dan een campagne tegen profiteurs en kleine delinkwenten. De Chinese pers en radio laten er weliswaar geen twijfel over be staan dat er op tamelijk grote schaal sprake is van corruptie, verduistering en speculatie in weerwil van de afgelopen culturele revolutie, maar er wordt ook melding gemaakt van samenzweringen. ven. Mogelijk de grootste klap kregen zij kortgeleden van het partijblad „Rode vlag", dat afrekende met de gedachte dat rode gardisten uitsluitend op grond van hun optreden tijdens de culturele revolu tie het recht hadden verworven tot de partij toe te treden. (Van onze correspondent) BONN Hoe zal de ontvangst in Oost-Berlijn verlopen? Een plechtige erewacht van de Volksarmee met hamer- en passervlaggen, waar de hoge gast uit Bonn langs heen stapt alsof er geen D.D.R. bestaat? Onge twijfeld zullen honderden journalis ten naar Berlijn reizen om er getuige van te zijn, want in de „heroriën teringscampagne", die Bondskanse lier Brandt met zijn regeringsver klaring van 28 oktober begon, is het aannemen van de invitatie om voor een gesprek naar Oost-Berlijn te ko men, de tot dusver interessantste ge beurtenis. Het is bovendien een duidelijk symp toom van een verandering in het politie ke klimaat, al houden Westduitse waar nemers, die de gedragingen van Walter Ulbricht met groot „Fingerspitzengefühl" analyseren, het erop dat de Oostduitsers vooral willen praten, omdat zij na de voorbeelden van Moskou en Warschau met goed fatsoen niet anders kunnen. Kern van de zaak is, dat vijf maanden na het aan de macht komen van de so- cialistisch-liberale regering in Bonn al een gesprek mogelijk is tussen de rege ringsleiders van de beide Duitslanden. LONDEN (DPA). Een van de op lichters in de nog altijd niet opgehelderde ontvoeringszaak-Muriel McKay is giste ren door een rechtbank in Londen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 26-jarige werkloze Roy Edward Roper had in verscheidene brieven aan de krantenuitgever Alec McKay tweedui zend pond sterling voor „de vrijlating" van diens vrouw geëist. Roper verklaar de zich voor de rechter schuldig. In zijn laatste brief had Roper McKay gevraagd, het geld te deponeren op het toilet van een station van de Londense ondergrondse. De politie zette een val, en arresteerde Roper toen deze het geld kwam ophalen. V 1 WBk "!-•-« Nog een beetje versuft krabbelt dit rendier overeind, met een radiozen der van ongeveer tien kilo om zijn nek. Het betreft hier een proefneming van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart. Een Nimbus-3-satel- liet, die op een hoogte van ongeveer duizend kilometer om de aarde draait, zal de bewegingen van het dier nu precies kunnen volgen en aan het grondstation doorgeven. BONN. (DPA) De Westduitse staats secretaris Egon Bahr vertrekt binnenkort weer naar Moskou voor verdere voorbe reidende besprekingen met de Russische regering over het niet-aanvalsverdrag. Dit heeft Bondskanselier Brandt gisteren bekendgemaakt. Brandt zei vender, dat staatssecretaris Duckwitz van Buitenlandse Zaken op 9 maart de besprekingen met de Poolse regering zal hervatten. De 21-jarige Priscilla Hairston is door de politie in Miami Beach gekozen als koningin van het jaar 1970 tijdens het jaarlijkse weldadigheidsbal van de plaatselijke politie. Op de foto Pris cilla in volle uitrusting. PARIJS (Rtr). De Amerikanen zijn er met behulp van spionagesatellieten achter gekomen dat China zijn nucleair centrum van de provincie Sinkiang, aan de Russische grens, heeft verplaatst naar de Himalaja-staat Tibet. Dit heeft het maandblad van de Franse luchtmacht ge meld in een uitvoerig artikel over de kunstmanen, dat een overvloed van ge gevens over hun activiteit bevat. Volgens het blad zijn de Chinezen vo rig jaar oktober met de verplaatsing van hun kerninstallaties van het proefterrein Lop Nor begonnen. Ze hadden namaak- installaties achtergelaten om spionnen te misleiden, maar Amerikaanse waarne mingssatellieten hadden de operatie ont dekt. Volgens het blad had de Amerikaan se luchtmacht tot eind vorig jaar met zul ke kunstmanen 146 spionagemissies uit gevoerd, die van de Sovjet-Unie 141. De Amerikanen hadden op deze wijze ook de bouw van Russische intercontinanetale ballistische raketten van het type SS-9 bij kunnen houden. De Russen bezitten minstens 230 van zulke projectielen, die kunnen worden uitgerust met meervoudi ge kernkoppen. CHICAGO (Reuter) Rechter Ju lius Hoffman heeft gisteren vijf van de zeven verdachten in het monster proces van Chicago veroordeeld tot elk vijf jaar gevangenisstraf en een boete van ongeveer 18.000 gulden. Bovendien zullen alle verdachten de kosten van het proces moeten be talen. De vijf zijn David Dellinger, Thomas Hayden, Rennie Davis, Abbie Hoffman en Terry Rubin. Ze waren allen beschul- dingd van het overschrijden van staats grenzen met de opzet rellen te schoppen. De twee andere verdachten, John Froi- nes en Lee Weiner, werden van alle be schuldigingen vrijgesproken. Eerder deze week had de jury de ver dachten vrijgesproken van het eerste punt van de beschuldiging: het beramen van een samenzwering tot het aanzetten van rellen tijdens de conventie van de De mocratische partij in 1968. Zoals bekend zijn alle verdachten wel door rechter Hoffman veroordeeld wegens het beledigen van de rechtbank tot straf fen oplopend tot 2V2 jaar. Om dezelfde reden werden toen ook de beide advoca ten tot fikse straffen veroordeeld. De kosten van het proces worden ge schat op ongeveer 200.000 gulden. Elk van de verdachten zal naast de gevange nisstraf dus nog een bedrag aan geld moe ten betalen van 18.000 en 40.000 is 58.000. Zo meldde radio-Peking dat in een staalfabriek in de aan Noord-Korea gren zende provincie Liao Nin „verborgen klassevijanden" hadden getracht anar chisme te ontketenen, hun complotten waren echter verijdeld en een contrare volutionaire voorman was „eruit ge sleept" wat gewoonlijk arrestatie en openbare berechting betekend. In een fabriek in Sjanghai hadden ar beiders vier zuiveringen uitgevoend en „pro-kapitalisten" en saboteurs ontmas kerd. In de provincie Hoenan waren alle klassevijanden in een rubberfabriek weg gezuiverd. Volgens diplomatieke berichten uit Pe king verschenen onlangs enkele biljetten contra premier Tsjoe En Lai op muren in de Chinese hoofdstad, die echter wer den weggehaald en vervangen door pam fletten waarin steun aan hem werd be tuigd en tegenstanders werden gewaar schuwd dat ze zouden worden neergesla gen". De biljetten tegen Tsjoe, een pragma tisch man die tijdens de culturele revo lutie excessen van de maoïstische rode garde hielp beteugelen, waren volgens de berichten kennelijk door uiterst-linkse ele menten aangeplakt. De al lang bestaan de geschillen tussen linksen en conser vatieven van de communistische partij zijn verscherpt door de machtsstrijd bij de reorganisatie der communistische partij. De linksen schijnen op het ogenblik de verliezende partij. Uit radioberichten valt op te maken dat in de provincies Sjansi, Sjantoeng en Kweisjow linkse leiders, die in 1967 de macht hadden gegrepen, door het leger aan de kant zijn gescho-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3