Akkoord met regering - krediet van f 195 miljoen AMSTERDAM START BOUW METRO Dode bij brand in chemisch RECHTER IN CASSATIE Brand in Heliomare tijdig bedwongen El Fatah keurt sabotage af Pilotenorganisatie dreigt met staking V orwarts-veld woensdag nog onbespeelbaar? Achterstand ten opzichte van buitenland Koopvaardij vraagt rijkssteun Pokken in Frankrijk IRmEWt Half miljoen valse marken onderschept Lawine: vier doden; dertig vermisten malse blinde vinken Ton schade in Wijk aan Zee bedrijf Dwarsgebakken lekker! Hemspoortunnel in 1971 op begroting AGENDA pagina 7 Verder in de krant HET WEER Jordaanse minister van Binnenlandse Zaken neemt ontslag Israel: Waar blijft de post v. d. V00REN bakt het Schade 2 miljoen Harde wind Het woord is aan C H U lijst 5 In Zwitserland SPIJKER woninginrichters SNELLIUSSTRAAT 23-27 IJMUIDEN lekker eten tips een goed stuk vlees hoort erbij 60e JAARGANG NUMMER 95 DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur teL 10519. Redactie teL 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling f 14,35 per kwartaal, f 16,franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (Van onze correspondent) AMSTERDAM Binnen vier maanden begint Amsterdam met de aanleg van zijn eerste metrolijn. Voor de verbinding tussen de Bijlmermeer en het Centraal Station krijgt Amsterdam een krediet van f 195 miljoen, de helft van het benodigde bedrag voor de aanleg van de Ijjn. Burgemeester dr. I. Samkalden, die dit vanochtend bekendmaakte, toonde zich „zeker niet onvoldaan" over de resultaten van de besprekingen tussen het rjjk en zijn gemeente die mede hebben geleid tot het besluit om aan de eerste metrolijn te beginnen. Hij vond het echter nog te vroeg om „we zijn tevreden" te zeggen. Het overleg tussen het Rijk en de ge meente over problemen waar Amsterdam en zijn randgemeenten mee worstelen, is gisteren afgerond. De regering is verder bereid maatregelen te bevorderen om de last van de opgelopen tekorten op de hoofdstedelijke begroting op te vangen. Voor de toegankelijkheid van de Am sterdamse haven en de industriële ont wikkeling van het Noordzeekanaalgebied zouden voorts vergaande maatregelen moeten worden genomen. Deze zouden een grotere diepgang van het kanaal in houden en een verdere verbreding als mede vervanging van de Velsertunnels. Rijk en gemeente overwegen een andere mogelijkheid en vel het bouwen van een buitenhaven voor Amsterdam in IJmui- den. Het belang van de IR «spoortunnel, zo wel voor de ontsluiting van de Zaan streek als voor de scheepvaart in het Noordzeekanaal, is door de regering in die zin erkend, dat zal worden getracht op de rijksbegroting voor 1971 een aanvangs- bedrag voor de bouw op te nemen. Over de stadsvernieuwing is eveneens overeenstemming bereikt. De urgentie van de vernieuwing van de oude stads delen van Amsterdam werd duidelijk ge acht. De rijksbijdrageregelingen zullen van kracht zijn en ook andere leefbaar heidsaspecten zullen kunnen rekenen op steun van de regering Binnen het raam van de Rijksbegroting heeft de regering zich bereid verklaard tot naar verhou ding sterke steun aan de gemeente Am sterdam voor zijn stadsvernieuwingen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De tot twee maanden gevangenisstraf veroordeelde Haarlemse rechter heeft tegen het arrest van het Haagse gerechtshof beroep in cassatie ingesteld. Dit betekent, dat de Hoge Raad de zaak in laatste instantie kan verwijzen naar een ander gerechtshof indien er in de bewijsvoering fouten zouden zijn ge maakt. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 4, 5 W eer rapport 7 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 A angestipt 7 Economisch nieuws9, 13 Kunst 11 Radio en tv11 Luidsprekers 12 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport15 Deze krant bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.Mo, tot woens dagavond: Aanvankelijk opklaringen, maar van bet westen uit geleidelijk meer bewolking, gevolgd door enige regen. Tot matig of krach tig en aan de kust af en toe hard toenemende wind, krimpend naar zuidwest tot zuid. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Van onze correspondent) ALPHEN AAN DE RIJN. Een hevige brand vanmorgen, die de chemische in dustrie Mavom in Alphen aan de Rijn in de as legde, heeft het leven gekost aan de 58-jarige W. Zwart uit Leiden, die bij het bedrijf werkte. Een andere man, een 44- jarige Alphenaar, is met ernstige brand wonden in een ziekenhuis opgenomen. De schade wordt voorlopig geschat op twee miljoen gulden. Alleen het kantoorgebouw van de industrie werd behouden. De brand brak om tien voor half negen uit. Mavom, dat vroeger in Leiden was gevestigd, had vorig jaar in Alphen aan de Rijn een nieuw fabriekspand betrok ken. Tot kilometers in de omgeving zag men een dikke rookkolom die boven de plaats hing. Het vuur is ontstaan tijdens het over gieten van chemicaliën in een van de machines. In de nabijheid ervan was men met een lasapparaat bezig een vorkhef truck te repareren. Een vonk is toen overgesprongen in de chemische stof. Rond tien uur stand vast dat het kan toorgebouw en de dichtbij gelegen fa briek Zanussi geen gevaar liepen. De brandweer liet Mavom toen geheel uit branden om te voorkomen dat giftige stoffen het water van de industriehaven en de Oude Rijn en de Gouwe zouden verontreinigen. AMMAN, (AP). De Jordaanse minis ter van Binnenlandse Zaken Mahomm Mohammed Rassoul Kilani is gisteren af getreden. Nog geen 24 uur nadat de regering in Amman en het opperbevel van de Pa lestijnse guerrillaorganisaties een over eenkomst hadden gesloten nam Kilani zijn besluit. Het is bekend dat Kilani een krachtig tegenstander is van de guerrilla- activiteiten in Jordanië. Waarnemers houden er rekening mee dat ook premier Talhoenj zal aftreden. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Vannacht is het nieuwe ketelhuis van het sanatorium en revalidatieoord Heliomare in Wijk aan Zee zwaar beschadigd bij een brand, die overigens door snel en doeltreffend optreden van de Beverwijkse brandweer tijdig bedwongen kon worden. Er ontstond geen paniek in het gebou wencomplex, waar de rook op sommige plaatsen verstikkend in de gangen hing, maar wel waren natuurlijk alle patiën ten en het verplegend personeel wakker. Uit voorzorg heeft de politie enkele zie kenzaaltjes in de nabijheid van de brand ontruimd, maar gelukkig bleek dit ach teraf een overbodige maatregel. De schade aan het ketelhuis van de centrale verwarming, dat eind maart op geleverd zou worden doch al enkele we ken in gebruik was, werd vannacht voor lopig geschat op honderdduizend gulden. (Zie verder pagina 5). RANGOON, (Reuter, AFP en AP). Secretaris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties heeft zijn vakantie in Birma afgebroken met het oog op de toestand in het Midden-Oosten. Hij keert vandaag naar New York terug. De Internationale Federatie van Burgerluchtvaartpiloten (Ifalpa) overweegt een staking van 24 uur uit te roepen als de VN en de luchtvaart maatschappijen geen einde van de ter reurdaden tegen de luchtvaart kunnen garanderen. „El Fatah", de Palestijnse guerrilla organisatie, heeft gisteren in Genève een verklaring uitgegeven waarin de afkeu ring wordt uitgesproken over de sabotage daad waardoor het toestel van de Swis sair zaterdag is verongelukt. El Fatah richt oprecht condoleances tot het Zwit serse volk. Het Israëlische ministerie voor de Pos terijen heeft PTT-instanties in diverse Europese landen gevraagd waarom de postzendingen zo lang uitbleven. „De bij de Wereldpostunie aangesloten landen zijn verplicht, zonder uitstel alle voor het buitenland bestemde post op te sturen, zo verklaarde het ministerie. „Alle uitgaande postzendingen vanuit Israel verlopen normaal", werd eraan toegevoegd. Verscheidene Europese luchtvaartmaat schappijen, waaronder de KLM, hebben dit weekeinde het vervoer van vracht en post van en naar Israel opgeschort na het verongelukken van het Zwitserse passa giersvliegtuig. Air France en de KLM hebben inmiddels het vrachtvervoer naar Israel hervat. De Britse maatschappijen BEA en BOAC hebben de stop op het vrachtvervoer naar Israel tot vandaag verlengd. Het probleem zal intussen worden bestudeerd. Tientallen Britse piloten hebben ver klaard dat zij na de aanslag op het Zwit serse vliegtuig niet graag meer op de lij nen naar het Midden-Oosten vliegen. Zij verlangen dat de veiligheidsmaatregelen op de vliegvelden worden uitgebreid. De Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa, die wekelijks vier vluchten op Israel uitvoert, heeft maatregelen getrof fen om de veiligheid van haar passagiers en vliegtuigen te waarborgen. Israel zal niet om een zitting van de Veiligheidsraad verzoeken naar aanlei ding van de vliegtuig-aanslagen, omdat het niet gelooft dat de wereldorganisatie bereid is de juiste stappen te ondernemen. Dit is vandaag verklaard door de Is raëlische ambassadeur. Josef Tekoah. Hij sloot echter niet de mogelijkheid uit, dat Israel schriftelijk bij de raad of bij Oe Thant zal protesteren tegen de aanslag op het toestel van de „Swissair". Voor vandaag is op het Engelse vlieg veld Heathrow een bespreking vastge steld waaraan waarschijnlijk alle 53 lucht vaartmaatschappijen die Heathrow aan doen zullen deelnemen (Zie verder pagina 3). Het was voor de brandweer een hele toer vannacht om in de ingewikkelde installatie in het ketelhuis van Helio mare het smeulende vuur te doven. Teixeira de Pascoaes: Wie door mijn mond spreekt is een ander dan die door mijn oren luis tert. (Van onze sportredactie) OOST-BERLIJN. In Oost-Duitsland houdt men rekening met de mogelijkheid dat de kwartfinale om de Europese beker voor landskampioenen tussen Vorwarts uit Oost-Berlijn en Feijenoord, die vol gende week woensdag moet worden ge speeld. niet kan doorgaan. Het speelveld in het Walter Ulbricht- stadion is bedekt met een vier tot vijf centimeter dikke ijsplaat, die onmogelijk te verwijderen is. Zondag heeft het en kele uren achtereen gesneeuwd, waarna in de loop van gisteren de sneeuw over ging in regen. In de afgelopen nacht heeft het in Oost-Berlijn enkele graden gevro ren. De weersverwachting voor Oost-Berlijn vandaag: lichte 'orst, kans op sneeuw. Als de dooi inzet al het nog verschei dene dagen duren voordat de keiharde ijs- plaat geheel verdwenen is. Blijft het ech ter sneeuwen en vriezen dan wordt de kans op doorgaan bijzonder klein. Er is namelijk geen uitwijkmogelijkheid naar een ander even groot stadion. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Werkgevers en werk nemers in de zeevaart hebben zich tot de regering gewend met het verzoek om financiële steun. Ze vinden dat alleen op die manier de achterstand in de bedrijfs uitoefening ten opzichte van het buiten land kan worden ingehaald. In de nota zeggen de werkgevers- en werknemers organisaties dat de Nederlandse koop vaardij goede toekomst heeft als zij erin slaagt op korte termijn en op grote schaal haar vloot te vernieuwen en daar door kan blijven concurreren in het toe nemende zeevervoer. De sterke stijging van de kosten zo zegt de inmiddels bij staatssecretaris Keyzer ingediende nota, maken het noodzakelijk de produktivi- teit per schip drastisch te verhogen. Tot 1975 is hiervoor, alleen al voor de lijn- vaart, een investering van 1600 miljoen gulden nodig. Dit bedrag gaat de huidige financiële draag- en aantrekkingskracht van de bedrijfstak te boven, aldus de organisaties. De aan de overheid gevraagd maatre gelen zijn: Een rentesubisideregeling, kredietga ranties, en verhoging van de inves teringsaftrek voor schepen tot een peil dat geldt voor de luchtvaart, met extra-aftrek voor orders die bij Ne derlandse werven worden geplaatst. Faciliteiten voor afschrijving over eenkomstig de economische benutting van de schepen, die in de koopvaar dij nu eenmaal zeer grillig verloopt. Een financiële bijdrage van de over heid in de research. In de nota, waarvoor het zogenoemde rapport-Oyevaar van vo.ig jaar mede als basis heeft gediend, worden ook de so ciale consequenties van de ontwikkeling in de zeevaart vermeld. Hierover zal, naar verwacht wordt, ir april nog een aanvullende nota worden uitgebracht. Er is tussen werkgevers en werknemers in principe al overeenstemming bereikt over de volgende hoofdpunten: 1. Een beleid gericht op de ontwikkeling van de sociale positie van de zeevaren den in overeenstemming met. de ont wikkeling van vergelijkbare groepen aan de wal. 2. Planmatige vaststelling van behoefte aan personeel op de vloot. 3. Het bevorderen van de aantrekking van zoveel mogelijk vakbekwaam Ne derlands personeel op de vloot en de beoordeling van de omvang waarin buitenlanders in aanmerking komen om de Nederlandse koopvaardij te bemannen. 4. Doelmatige wettelijk voorgeschreven vakopleiding van officieren en gezel- FORBACH, (AP). In de Oostfranse stad Forbach is een ziekenhuis voor een maand gesloten omdat er een geval van pokken is geconstateerd. Een 70-jarige vrouw lijdt aan de be smettelijke ziekte. Verleden week zijn in de Westduitse stad Trier, 100 kilometer van Forbach twee gevallen van pokken geconstateerd. len begeleid door een orgaan waarin de werkgevers, werknemers en de overheid vertegenwoordig zijn. 5. Passende voorzieningen voor herscho ling, herplaatsing en compensatie waar de technisch-economische ontwikkeling dit noodzakelijk maakt. In verband daarmee wordt van de overheid daad werkelijke medewerking gevraagd. In het algemeen is het de doelstelling van het beleid, te komen tot een ombui ging van de ongunstige groei die in be ginsel levensvatbare Nederlandse koop vaardij in de afgelopen jaren heeft door gemaakt. Voorwaarde daarvoor is een wezenlijke verbetering van de rentabili teit van het scheepvaart bedrijf. Ver wacht mag worden, aldus de organisa ties, dat de uitvoering van het proces van herstructurering, dat zowel bestaat uit modernisering van de vloot als uit andere maatregelen om de produktiviteit van het scheepvaartbedrijf te vergroten, tot dit doel zal leiden. ADVERTENTIES Christelijk-Historische Unie (Van onze correspondent) ARNHEM. Op de Rijn bij Emmerik is maandagmiddag omstreeks kwart voor vier het Duitse jacht „.Esperanza" ge- enterd. Het schip had voor een half mil joen aan valse Duitse bankbiljetten aan boord. Deze zouden in de afgelopen nacht in Amsterdam worden afgeleverd. Aan boord van de „Esperanza" bevonden zich twee Duitsers uit Düsseldorf. Zij zijn ge arresteerd. De „Esperanza" is in de haven van Emmerik aan de ketting gelegd. Het vaLse geld bevond zich in een aktetas aan boord. SION, (AFP) Tussen de Zwitserse plaatsen Reckingen en Gluringen zijn vanochtend verscheidene gebouwen waarin militairen-op-oefening verbleven, door een lawine getroffen. Dertig solda ten zitten onder de sneeuw. Volgens het Zwitserse persbureau zijn al vier doden geborgen. De reddingsoperatie is moeilijk. De plaats kan alleen per helikopter worden bereikt. ADVERTENTIES Panklaar bestellen bij de slager. 10 11 minuten braden onder geregeld omkeren en bedruipen. Serveren op een verwarmde schaal met aardappelpuree en groente naar keuze. Smakelijk etenl Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleesconserven

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1