Internationale therapie Politiek en militair Actie tegen Arabische guerrilla's STRENGE CONTROLE OP VISA IN ZWITSERLAND Pompidou in W ashington AUTOMATISCHE SPION NEERCEHAALD r Degrelle wil Palestijnen steunen tegen Israel Zes doden bij watersnood in Duitsland Vermindering pilgebruik in VS nu al merkbaar Aanslag op bus met toeristen op actuele zaken Duits-Iraelisch gesprek in Bonn Noordvietnamezen veroveren Muong Soui Ex-rexistenleider woont in Cairo ONGUNSTIGE PUBLICATIES ZORGEN VOOR PANIEK ONDER VROUWEN Gromiko in DDR „DE SPAARNESTAD" nv DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 3 Namen Stad bij Vlakte der Kruiken (Van onze medische medewerker) NEW YORK De enorme publici teit rondom de bijverschijnselen van de pil heeft vooral in de Verenigde Staten reeds duidelijke gevolgen ge had. In het gehele land zien de artsen een toeneming van het aantal onge wenste zwangerschappen bij vrouwen die door de tegenstrijdige berichten over de gevaren van de pil, deze niet meer gebruiken. Debatten Eén klap In bezet Jordanië MOEILIJKHEDEN MET UW AUTO??? AUTOPOLIKLINIEK De dreigende overbevolking van ons land, die bij iedere periodieke becijfering van te verwachten overschotten het spookbeeld oproept van een verstikkende volte, houdt zowel planologen van de overheid als van de politieke partijen voortdurend bezig. Het is duidelijk dat men met bepaalde sociale maatregelen de groei van de be volking kan afremmen of bevorderen. In dat opzicht zijn de nog steeds geldende kinderbijslagwet en de fiscale kinderaf- trekregeling al jaren onderwerp van dis cussie. Sommige politieke partijen zouden beide faciliteiten, die worden beschouwd als een stimulans tot vorming van grotere gezinnen, willen afschaffen, evenals de te zware belasting voor ongehuwden, die eveneens een factor zou kunnen zijn ten gunste van hogere geboortencijfers. D'66 heeft zich nu ook uitgesproken voor een bevolkingspolitiek die gericht is op een afremming van het kindertal en voert daarbij aan, dat ons land onmogelijk meer dan 18 miljoen inwoners kan her bergen zonder aan bewoonbaarheid in te boeten. In een rapport over dit onder werp, dat nog tijdens een in april te houden landelijk congres moet worden behandeld, waarschuwt de commissie die het onderwerp heeft bestudeerd voor het gevaar dat in de toekomst gedwongen sterilisatie bittere noodzaak zou kunnen blijken. Wanneer een bij uitstek voor een zo vrij mogelijke democratische mondigheid van het individu pleitende politieke par tij al van „gedwongen sterilisatie" ge waagt, kan men aannemen dat het studie materiaal tot wel zeer verontrustende conclusies heeft geleid. Toch schuilt er een bijzonder groot gevaar in de over weging van maatregelen tegen overbe volking in louter nationaal kader, omdat het probleem niet een specifiek Neder lands probleem maar een wereldprobleem is. Een naar grondgebied gemeten kleine natie als Nederland zou immers, door haar bevolking af te meten naar de ruimte die beschikbaar is, gedwongen worden te streven naar steeds minder Nederlandse geboorten, terwijl het land vrij toegan kelijk is en er ook ruime mogelijkheden voor buitenlanders zijn om zich hier te vestigen. Op die manier zou er in de verre toekomst een situatie kunnen ontstaan dat de ruimte, die men vrij probeert te hou den door de geboorten te beperken, inge nomen wordt door immigranten. Of men zou moeten denken aan rigoureuze beper kingen voor de binnenkomst van vreem delingen, wat volkomen in strijd zou zijn met de politiek van vrij verkeer binnen het gebied van de Europese gemeenschap. Het probleem lijkt enigszins op de be wapeningswedloop. Er zijn op de wereld landen die in verband met bepaalde poli tieke aspiraties streven naar een zo snel mogelijke bevolkingsaanwas. Naties die vrijwillig hun eigen inwonertal beperken lopen op den duur gevaar, steeds minder te gaan meetellen op de wereld, vooral wanneer de communicatiemiddelen en het internationale verkeer geheel andere si tuaties op de wereld scheppen ten aanzien van vestigingen en onderling verkeer. Wanneer men een land in volkomen ge- isoleerde positie zou kunnen organiseren, zou een afstemming van het bevolkings getal op de beschikbare vierkante kilo meters enige zin hebben. De toenemende internationalisatie, die nationale grenzen doet vervagen en bevolkingsverschuivin gen over de gehele wereld mogelijk maakt, is een factor die wel degelijk in het oog zal moeten worden gehouden bij de keuze van een bepaalde nationale be volkingspolitiek. Evenmin als eenzijdige ontwapening aanvaardbaar is kan eenzij dige nationale ontvolking het werkelijke probleem, namelijk het bederf van het leefmilieu door een te sterke opeenhoping van mensen en industrieën, oplossen. Er zal tenminste in Europees verband een gecoördineerde politiek moeten worden nagestreefd, opdat niet met de beste be doelingen een verkeerde keuze wordt ge maakt die toekomstige generaties Neder landers zuur zou kunnen opbreken. De minister van Defensie Den Toom heeft zich met een maximale gedecideerd heid verzet tegen pogingen van Kamer leden om politieke discussies binnen le gerplaatsen en kazernes toe te laten en zelfs tegen het denkbeeld om er een vrij blijvende proef mee te nemen. Oppervlakkig beschouwd kan men de minister gelijk geven, als hij stelt dat politieke bijeenkomsten in kazernes zou den kunnen leiden tot ongewenste toe standen en ondermijning van de krijgs tucht. Politiek hoort niet in kazernes thuis, zou men kunnen betogen, want de soldaat heeft buiten diensttijd gelegen heid genoeg om zich op de hoogte te stellen van alles wat hem aan politieke informatie nuttig en nodig lijkt. Aan de andere kant is het helaas zo, dat het militaire apparaat zich sterk met een bepaalde politieke opvatting heeft vereenzelvigd. Men behoeft slechts kennis te nemen van wat ter versterking van het moreel en de geest in het leger aan recruten en kader wordt verteld in pu- blikaties en instructies, om te merken dat de politiek allerminst buiten de dienst wordt gehouden. Jonge mensen die hun 7VWWWUWVWV\AAA/VrtA/W\AAA/\AAAA/WVAAAAl\AA/\AAAAArtAAA/NA/VWV\AA/\AAAAAA/\AAAAAAAA/VVAAA#\AAAAAM 'V/v/VAAAA/vv'v'vy^AAAAAAAAA/\AAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAA/VAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAA/W ambities en jeugdig enthousiasme in de kazernes meebrengen als zij hun dienst plicht komen vervullen, worden zeer een zijdig voorgelicht over de politieke situa tie in de wereld. De argumentatie van het bestaan van het Atlantisch bondge nootschap en de grondslagen van de NAVO blijkt nog steeds te worden geput uit een arsenaal van sterk aangepast fei tenmateriaal, waardoor de politieke vor ming van de jonge mensen zeer subjec tief wordt beïnvloed. Dat is ook de reden waarom politieke partijen het recht me nen te hebben, voorlichting te verstrek ken en politieke onderwerpen ter discus sie te stellen. Dat het tamelijk eenvou dige maar zeer onvolledige beeld van de wereldpolitiek, waarmee de soldaat van overheidswege wordt geconfronteerd, daardoor wel wat wijziging zou kunnen ondergaan is vanzelfsprekend. Maar het is merkwaardig dat minister Den Toom voor een confrontatie met de meningen van politieke partijen zó angstig is. Dat doet namelijk enige twijfel rijzen aan de kracht van de argumenten, die in de be staande situatie aan de onervaren en zeer beïnvloedbare dienstplichtige jeugd wor den gepresenteerd. BERN (Reuter, AFP en AP) De Zwitserse regering heeft gisteren in een spoedzitting besloten dat alle per sonen van Arabische nationaliteit een geldig inreisvisum voor Zwitserland moeten hebben. De regering heeft de strengst mogelijke controle op de visa bevolen opdat geen Arabische guer rillastrijders kans zullen zien het land binnen te komen. Zwitserland heeft verder gepleit voor het beleggen van een internationale conferen tie over de veiligheid in de lucht. Dit naar aanleiding van het ongeluk met het passa giersvliegtuig van „Swissair" op zaterdag. President Hans-Peter Tschudi deelde op een persconferentie in Bern mee, dat de Zwitserse regering bereid is als gastvrouw op te treden. Uit een persverklaring van de Zwitserse regering blijkt, dat de visumplicht en de veiligheidsmaatregelen de burgers van alle Arabische landen betreffen. Volgens president Tschudi is het politie toezicht aan de grenzen en op de vlieg velden verscherpt. „Swissair" heeft toe stemming gekregen, vluchten en het ver voer van goederen en post uit te stellen, als dit om veiligheidsredenen geboden zou zijn. De politie van de Westduitse stad Frank fort heeft verklaard over de namen te be schikken van twee buitenlanders die uit deze stad postpakketjes naar Israel hebben verzonden. Het zijn vermoedelijk deze pakketjes ge weest die zaterdag de ontploffing in het Oostenrijkse verkeersvliegtuig hebben ver oorzaakt. De twee mannen zijn geïdentificeerd als Mousa Jawher, een donkere man met snor, tussen de 30 en 40 en Soufian Kaddoeml, een zwaargebouwde, blonde man, die uit stekend Duits spreekt. Zij leverden vrijdag twee pakjes met bestemming Jeruzalem op een postkantoor in Frankfort af. De twee mannen spraken een vreemde taal met elkaar, vermoedelijk Arabisch. De po litie wilde niet zeggen hoe men achter de identiteit van het tweetal is gekomen. Over hun huidige verblijfplaats is niets bekend. Oostenrijk zal in de Verenigde Naties de aandacht van de Commissie voor de Rechten van de Mens vestigen op de twee aanslagen in de afgelopen week. De Oostenrijkse vertegenwoordiger zal pleiten voor maatregelen om dergelijke ge welddaden te voorkomen. De Oostenrijkse secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken ontving maandagmid dag de diplomatieke vertegenwoordigers van de Arabische staten, tegenover wie hij uiting gaf van de Oostenrijkse ongerust heid over de twee aanslagen. Premier Golda Meir van Israel heeft in een verklaring voor het parlement in Jeru- BONN (Reuter). De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, die een officieel bezoek aan West- Duitsland brengt, heeft van gedachten gewisseld met Westduitse regeringslei ders, onder wie minister van Buitenlan- se Zaken Walter Scheel. Na afloop van zijn onderhoud met Eban zei Scheel dat de Israëlische minister hem volledig heeft ingelicht over de si tuatie in het Midden-Oosten. Scheel acht te intensivering en opvoering van de strijd in dit gebied mogelijk, maar ge loofde niet dat dit zou leiden tot een con frontatie van de grote mogendheden. Hij zei dat de Westduitse regering het niet volledig eens is met Israel over de in terpretatie van de resolutie van de Vei ligheidsraad over het Midden-Oosten van 22 november 1967. West-Duitsland, aldus Scheel, is van mening dat deze resolutie in zijn geheel moet worden uitgevoerd om de vrede te waarborgen. zalem de Arabische landen rechtstreeks verantwoordelijk gesteld voor de by aan slagen op lvjnvliegtuigen bedreven moor den. „De Arabische landen zijn de enige ter wereld die zulke misdaden aanmoedigen en de daders bescherming verlenen", zei ze. Mevrouw Meir vroeg regeringen en internationale organisaties, krachtige maatregelen te nemen om aan die mis daden paal en perk te stellen. Wij willen, zo verklaarde zij, dat alle luchtvaartmaat schappijen uit het Midden-Oosten onge hinderd hun diensten kunnen uitvoeren. Dat principe moet voor alle landen gelden. Israel wenst niet het enige land te zijn waarop het niet van toepassing is. WASHINGTON (AP) De Franse presi dent Georges Pompidou is gisteren in de Amerikaanse hoofdstad aangekomeh. Het belangrijkste doel van zijn staatsbe zoek is het klimaat tussen beide landen te verbeteren en in gesprekken met presi dent Nixon het wantrouwen dat tussen beide landen heerst, weg te nemen. Het toestel van Pompidou landde om 21.57 uur (onze tijd) op de luchtmachtbasis Andrews bij Washington. VIENTIANE (AP) Muong Soui, 30 km ten oosten van de Vlakte der Krui ken, is hedenmorgen vroeg door Noord- vietnamese troepen veroverd, aldus kolo nel Thongphanh Knoksy, woordvoerder voor het ministerie van landsverdediging. Een Noordvietnamees bataljon begon de aanval gisteravond na zonsondergang en liep Muong Soui vanmorgen om 9.00 uur onder de voet. Muong Soui, een neutralistisch bolwerk, werd door een compagnie regeringstroe pen verdedigd. Nadere bijzonderheden waren heden morgen nog niet beschikbaar in Vientiane. Muong Soui is een strategisch belang rijke plaats aan route nr. 7, die leidt naar route nr. 13 van Vientiane naar Loeang Prabang. (Van onze correspondent) MADRID. In alle Spaanse politie bureaus hangt nog steeds de volgende or der: „Hoogst urgent en belangrijk: op roep tot aanhouding van de balling in Spanje Leon Degrelle, geboren te Bovil- Ion, België, op 15 juli 1911, zoon van Eduard en Mathilde". De Spaanse politie hoeft zich hier ech ter niet veel zorgen meer om hem te BONN (AFP). De overstromingen in West-Duitsland hebben tot nu toe zes mensenlevens geëist, van wie vijf in Fran kenland. In Beieren blijft de toestand kri tiek. In het zuiden van deze deelstaat zijn tal van dorpen geïsoleerd. De be woners van verscheidene boerderijen moesten in veiligheid worden gebracht. In Baden-Württemberg begint het water te dalen. In Karlsruhe had de Rijn gis teravond een peil van 7.57 meter bereikt. Politie en reddingsploegen zijn gister avond in staat van paraatheid gebracht in verband met de overstromingen die grote delen van het oosten van Frankrijk hebben getroffen. Door de zware regen val zijn tal van rivieren buiten hun oevers getreden. Het treinverkeer op de trajacten Parijs-Milaan en Parijs-Floren- ce moest over Genève worden omgelegd na een grondverzakking bij Montbarrey en wegstremmingen bij Dijon, Besangon en Nancy. In Parijs staat de Seine bijna vijf meter hoger dan normaal. Bij Le Havre is een eeuwenoude toren door de zware regens ingestort. Er werd ernstige schade aangericht aan een nabijgelegen drukkerij. Te Zandvliet bij Antwerpen heeft het water een nieuwe verbindingsweg met de BASF-fabrieken weggespoeld. Verder is daar een hoogspanningscabine door het water weggerukt. Het Belgische ministerie van Defensie heeft gistermiddag een groep militairen naar Tilff gestuurd om daar een vijftig tal gezinnen te bevoorraden die geïso leerd zijn geraakt. De militairen gebrui ken er landingsboten, voorzien van bui tenboordmotoren. Een New Yorkse arts die zich speciaal bezighoudt met geboorteregeling onder minder gegoeden, heeft zich al geplaatst gezien voor zwangerschappen bij heel jonge meisjes die tevoren de pil kregen. Een vrouwenarts in het rijke Park Ave nue-district heeft reeds enkele gefortu neerde, maar onfortuinlijke patiënten die angst voor de pil hadden gekregen, voor een „abortus-trip" naar Londen zien rei zen. In Californië meldt de president van de vereniging voor bewuste gezinsvorming in San Francisco ook een toeneming van het aantal vrouwen en meisjes die om een abortus provocatus vragen, èn van criminele abortus provocatus. Anderen reizen naar Engeland om haar onge wenste zwangerschap te laten onderbre ken. Na elke nieuwe ongunstige publika- tie over de pil, zien de Amerikaanse art sen een golf van paniek onder de pilge- bruiksters optreden, die dan terstond op een ander (of helemaal geen) anticon ceptiemiddelen overschakelen, met alle daaraan verbonden mislukkingen en ge volgen. In het begin van deze maand heeft een „Gallup" onderzoek aangetoond, dat 18 percent der ondervraagde vrouwen die de pil gebruikten, de pil door de ongun stige publikaties hadden afgeschaft en dat nog eens 23 percent van deze vrou wen van plan waren dit alsnog te doen. Vooral de jongste „hearings" in de Se naatscommissie hebben zeer veel publi citeit gekregen en de voortijdige conclu sies missen hun doel niet. Zowel in de pers als bij radio- en tv-uitzendingen en in tal van door leken geschreven boeken en artikelen, wordt fel gedebatteerd over het voor en tegen van de pil. Toen de Senaatscommissie de uitspraak deed dat er geen nieuwe bewijzen voor de schadelijkheid van de pil voor de ge zondheid naar voren waren gekomen, kwam deze beslissing voor een groot aan tal vrouwen te laat om haar angst weg te nemen. Er werd een „run" op andere anticon ceptiemiddelen gerapporteerd (waaron der vooral het spiraaltje) en volgens de apothekers steeg de verkoop van allerlei pasta's en die van condooms in overeen stemming met een gelijktijdige daling van de pilsoorten. Ook namen de verzoe ken van mannen die zich wilden laten steriliseren sterk toe. De gevolgen zullen niet zozeer de beter gesitueerde groepen treffen, die of een ander betrouwbaar an ticonceptivum gaan gebruiken, of zonder bezwaar eventueel meer kinderen kunnen onderhouden. „Maar", zo luidt de me ning van vele artsen die werkzaam zijn aan de voorlichtingscentra voor geboor tebeperking, „juist andere mensen kunnen zich geen nieuw kind veroorloven en in geval van een opgetreden onge wenste zwangerschap geen legale abor tus verkrijgen. Met al de daaraan ver bonden desastreuze gevolgen". maken. De ex-rexistenleider en vrijwil- ligersgeneraal voor Hitler, Leon Degrel le, is niet meer in het land. Het aan houdingsbevel is niets anders meer dan een vriendelijk gebaar tegenover de Bel gische regering, aie Madrid in januari nogmaals er aan herinnerde dat het ver blijf van Degrelle in Spanje bepaald geen positief element 1 okent voor de betrek kingen tussen beide landen. Aangezien Spanj es nieuwe regering er alle belang bij heeft niet voor pro-fas cistisch uitgemaakt te worden viel deze geste haar niet zwaar. Maar Degrelle had nog voldoende vrienden in Madrid om tijdig te verdwijnen en zelfs om het land te verlaten zonder dat de anders zo efficiënte Spaanse politie hem aan hield. Het Madrileense fallangistenblad SP, dat over bijzonder goede contacten be schikt in de kringen waarin Degrelle ver keerde, verzekerde gisteren dat hij op het ogenblik in Cairo verblijft. Dit werd ons ook door andere bronnen uit Degrel- les omgeving bevestigd. Interessanter is nog de uitleg die de SP geeft van De- grelles aanwezigheid in Cairo. De rexis- tenleider die in 1942 de „fünfte Freiwil- ligen Sturmbrigade der WaffenSS, Va- lonia" had opgericht en geleid in de strijd tegen de Sovjet-Unie, wil zijn oor logservaring weer uit de oude doos ha len. SP schrijft: „Het is een curieuze en historisch zuivere ontwikkeling: de rexis- tenleider, die geen enkele echo meer on der het Belgische volk opwekt, heeft zich in deze nieuwe etappe ten doel gesteld de Palestijnse guerrilla's te helpen in hun strijd tegen Israël. Zoals men weet was het rexisme anti-joods, hoewel De grelle in zijn gedenkschriften zijn anti semitisme ontkende". Ook dit bericht werd ons elders bevestigd: Degrelle zou een nieuw vrijwilligerslegioen willen hel pen oprichten om tegen Israël te strij den. Spanje zou hiermee, zij het natuurlijk nooit officieel, twee vliegen in een klap slaan: men raakt een lastige gast kwijt en steunt indirect Je Arabieren, hetgeen de officiële regeringspolitiek van Ma drid inhoudt. Het is te mooi om waar te zijn, en er hebben zich al onverwach te obstakels voorgedaan. Wij laten SP aan het woord: „Volgens betrouwbare bronnen waarderen de Palestijnse guer rilla's dit aanbod niet te zeer, onder an dere omdat zij, als zij het zouden aan nemen, de sympathieën zouden verspe len van een belangrijk deel van het Bel gische volk en zeker van de Belgische regering". Chinese soldaten en burgers ver dringen zich juichend om een onbe mand spionagevliegtuig dat onlange boven het zuidelijk deel van het Chi nese vasteland werd neergeschoten. TEL AVIV, (Reuter). In de buurt van Hebron, op de westelijke oever van de Jordaan, in het bezette deel van Jor danië, is een aanslag gepleegd op een toeristenbus. Een Amerikaanse toeriste, de 31-jarige Barbara Arpel, verloor het leven en drie mensen, onder wie twee Amerikaanse vrouwen, liepen verwondingen op. De bus vervoerde baptistische pelgrims uit de Verenigde Staten. Volgens de Israëlische politie werd de bus onder vuur genomen met automatische wapens. BERLIJN, (Reuter). De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko, is vandaag voor een officieel bezoek in Oost-Duitsland aangekomen. Hoewel in de officiële aankondiging geen bijzonderheden worden gegeven over de aard van de besprekingen, zijn waar nemers in Oost-Berlijn van mening dat Gromiko de Oostduitse leiders zal inlich ten over de voorbereidende besprekingen tussen Moskou en Bonn over een niet- aanvalsverdrag en over de voorgestelde topconferentie tussen Oost- en West- Duitsland. ADVERTENTIE b.v. slecht aanslaan met starten hoog benzineverbruik problemen met meerdere carburators I wielbalans WELK PROBLEEM OOK, KOM BIJ ONS I Exclusief Elektro Techno Test en Diagnose Centrum Friese Varkenmarkt 2-10, Haarlem Telefoon 023 - 31 04 40

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3