„Te veel tegen elkaar uitgespeeld" KAMER WIL VOORRANG VOOR ZEEHAVENBELEID Verlegging Russische rivieren gevaarlijk 25 american cigarettes 1.40 Verscherpte maatregelen op Israëlisch vliegveld w U weet, Ed Laurens maakt ze. DON V WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 SLANKE BRITSE GELEERDE VREEST GROTE KLIMATOLOGISCHE VERANDERINGEN W aterweggebied Prijs betalen 33 ?L SCE&Jr».JW flRJWÖwM AMERICAN CIGARETTES Voor jarigen tussen 19 februari en 20 maart Mannén, geboren onder het teken Vissen willen hoger, steeds hoger. Maar die weg is niet makkelijk. Zij hebben een natuurlijk gevoel voor het lief en leed van anderen. Vissen houden van de natuur. Zij zijn idealistisch. Liefde is een belangrijk punt. Vissen zijn zeer gastvrij. En gevoelig. Gevoelig voor een welgemeend presentje: voor Boldon. De after shave met de praktische roller. En met de frisse, manlijke geur. BOLDON: After shave, pre shave, scheercr&me, haarlotion, haarcr&m» =a| mm AFTER SHAVE Omgekeerde Dagelijks bestuur CPN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met dikke strepen er onder heeft de Tweede Kamer dinsdag de wens op de regeringstafel gedeponeerd: het wordt hoog tfld dat er nu eindelijk een nationaal zeehavenbeleid wordt gecreëerd. De woordvoerders van de fracties die een dag lang de begroting van Verkeer en Waterstaat onderhanden namen, stelden met spjjt in hun stem vast dat de minister dit toch zo belangrijke hoofdstuk in zijn me morie van toelichting met een paar magere opmerkingen heeft afgedaan. Vooral omdat diezelfde bewindsman op andere plaatsen (in een toespraak in december in Zaandam) veel duidelijker heeft gezegd hoe hij daarover denkt. Vooral ook omdat er op dit terrein nog zoveel aan de gang is. „Naast een selectief spreidingsbeleid voor havenindustrie is er onmiddellijk behoefte aan een inrichtingsplan voor de hele delta en aan een aantal nationale richtlijnen, die houvast bieden aan al die Ijverige instan ties, commissies en organen", zei bijvoorbeeld drs. A. J. Lems (P.v.d.A.). In het al gemeen vertolkte hjj wel ongeveer de algemene aandrang uit de Kamer op minister Bakker. Eigenlijk ging de Kamer ervan uit dat Nederland er met een nationaal haven- beleid nog niet eens zal komen. De haven specialisten van de verschillende fracties gingen nog een stap verder: „Voor het Westerschelde-bekken heb ben we een internationale aanpak nodig. Temeer nu ook in België belangrijke ha venontwikkelingen op gang zijn gekomen en er bovendien een netwerk van pijp leidingen ontstaat, dat vanuit het Water weggebied uitwaaiert. De regering moet een uitspraak doen wat er met Zeeuws- Vlaanderen moet gebeuren." (W. Ass- mann, K.V.P.). „Havens worden te veel tegen elkaar uitgespeeld. Dat is een ongewenste toe stand. Kunnen we niet op korte termijn een inventarisatie van vestigingsvoor waarden en exploitatie-opzetten van ha- ADVERTENTIE vengebieden op tafel krijgen? We heb ben namelijk een Europees havenbeleid nodig." (Drs. M. Dijkstra, D'66). „We moeten niet treuzelen en niet aar zelen beslissingen te nemen, opdat het bedrijfsleven, maar ook Rotterdam en omgeving weet waaraan het toe is." (R. Zegering Hadders, V.V.D.). Het was voor de Kamer een wat moei lijk te verteren zaak dat via de begro ting van Verkeer en Waterstaat de in druk wordt gewekt, dat bij de behande ling van de havenontwikkeling kan wor den volstaan met enige gratuite bewerin gen („het standpunt heeft geen wijziging ondergaan sinds de behandeling van de zeehavennota") en dat wordt overgegaan tot de orde van de dag. „Op het ogenblik is het zeehavenbeleid in handen van vrij onafhankelijke en elkaar soms beconcur rerende havenbeheerders", aldus de heer Lems. „De minister is eigenlijk afhanke lijk van de welwillendheid van lagere organen". Om te illustreren hoe hard het nodig is dat er duidelijke lijnen worden uitgezet, schetste hij even de gang van zaken in het overlegorgaan zeehavenont wikkeling Zuid-West-Nederland. „Al een paar keer heeft die overlegclub voor de gouden delta op springen gestaan. Alleen uit prestige-overwegingen is hij in leven gebleven. Als dit belangrijke werk aan zo'n zijden draad hangt, dan is het toch eigenlijk niet best gesteld." De socialist wilde van de minister weten welke ad viesaanvragen er nu zijn uitgegaan naar de nationale commissie zeehavenoverleg (commissie-Posthumus). Hoe staat het met de vorderingen van de studie van het centraal planbureau en die van het Ne derlands Economisch Instituut? Hoe staat het met de Eemshaven, met Temeuzen en met het plan-Reimerswaal? Vindt de minister het niet nodig om nu eens duide lijk een prioriteitenschema en een finan cieringsplan vast te stellen? Hij herin nerde in dit verband aan een toezegging dat het kabinet met een meerjarenplan voor overheidsinvesteringen zou komen. De heer Lems was bang dat dit kabinet zich met toezeggingen niet verder zou LONDEN, (AP) De Russische plan nen om drie grote Siberische rivieren die nu naar de Poolzee stromen, een mon ding in het zuiden te geven zouden tot klimaatsveranderingen in de gehele we reld kunnen leiden. Dit is de mening van Hubert Lamb, een klimatoloog van de Britse meteorologische dienst die in een vraaggesprek zei: „De omlegging zal tot gevolg hebben dat de klimaatgordels in de wereld verder naar het noorden wor den verschoven. Dit zou kunnen beteke nen dat het weer van de Middellandse Zee-landen Noordafrikaans wordt en dat het weertype van de Middellandse Zee zich verder in noordelijke richting in Europa verplaatst. „Wij hebben altijd gevreesd dat met de voortschrijdende techniek pogingen op grote schaal zullen worden gedaan om het klimaat te wijzigen zonder dat wij ook maar bij benadering de gevol gen kunnen voorspellen. Ik geloof dat het klimatologisch zeer gevaarlijk is op een dergelijke schaal te experimenteren omdat wij nog steeds niet in staat zijn de resultaten te voorspellen. Ik geloof dat ieder zich terecht zorgen maakt". Er is gemeld dat de Russen reeds be gonnen zijn met een project van 15 jaar om het stroomgebied van de Petsjora, Ob en Jenisei naar het woestijngebied rond de Kaspische Zee en het Aralmeer te verleggen. Lamb meende dat dit wel eens kon betekenen dat er uiteinde lijk de helft minder water naar de Pool zee zou stromen. De verschuiving van de klimaatgor dels in noordelijke richting zou een ver dere uitbreiding van de woestijnen in Midden-Azië kunnen betekenen en moge lijk hoewel niet waarschijnlijk tot uitbreiding van de woestijngebieden in de VS leiden. „Ik geloof dat de Russen 20 jaar lang getalmd hebben met een beslissing over dit plan omdat zij onzeker zijn over de gevolgen. Hoewel de ingenieurs en boe ren waarschijnlijk er op aandringen het plan aan te pakken, zullen de natuurkun digen waarschijnlijk bezwaar maken," Aangenomen wordt dat de voordelen van het plan voor de Russen geweldig zouden zijn de irrigatie van een 35 miljoen ha. droog, maar vruchtbaar land en de drainage van een 60 miljoen ha. moerasland. Lamb waarschuwde echter dat de ge volgen op lange termijn rampzalig zou den kunnen zijn. „De Siberische rivieren zijn van belang voor de handhaving van de ijskap in de Poolzee. Zij leveren veel van het water dat de bovenlaag van die oceaan betrekkelijk vers houdt, zodat deze gemakkelijker bevriest. Als' de aan voer wordt verminderd of afgesneden zou het ijs op grote schaal wegsmelten". De Russische geleerden wijzen er op dat het waterpeil in de Kaspische Zee de laatste 20 jaar ruim 2 meter is gedaald en dat het Aralmeer gevaar loopt volle dig op te drogen. Bovendien zou de ge- ringerer ijsvorming in de Poolzee van groot voordeel zijn voor de Russische scheepvaart naar het oosten. willen binden dan tot juni 1971, de ko mende Kamerverkiezingen. Op zichzelf geen ramp, maar de onzekerheid en de mogelijkheid van onvolkomenheden in het beleid zouden zich volgens deze P.v.d.A.-woordvoerder wel eens tot in de volgende eeuw kunnen wreken. Drs. Lems attendeerde de bewindsman erop dat hij bij 'het indienen van zijp be groting had vergeten wat er op het ogen blik op allerlei terreinen rondom de ha venontwikkeling speelt. Hoewel hij er meteen bij vermeldde dat bijvoorbeeld het werk van het overlegorgaan zuid-west niet anders kan worden gezien dan als een heel wankele stap van de regio uit in de richting van een nationaal havenbe leid. Ook staat hij vrij sceptisch tegen over het nu dan opgerichte gezamenlijke informatie- en acquisitiebureau voor het deltagebied. „De resultaten daarvan kun nen alleen maar meevallen." De Kamer wil nu ook wel eens een duidelijk antwoord van de minister op de vraag wat zijn houding is tegenover de verdere havenontwikkeling van het Nieu we Waterweggebied en de plannen van Rotterdam. „Over de Hoeksche Waard hebben de ministers wel iets gezegd, maar ze zijn niet duidelijk geweest. Mag daar nu wel of geen havenontwikkeling ko men?", zo drong de heer Assmann aan. Dit K.V.P.-Kamerlid wees nog eens op de belangrijke industriële aanzetten die in het zuidelijk deltagebied tot stand zijn gekomen (Shell aan Moerdijk en Pechi- ney in het Sloegebied). Hij vroeg bijzondere aandacht voor het Reimerswaalproject en herinnerde de mi nister aan „concrete toezeggingen die daarover zijn gedaan." In dit verband at tendeerde hij nog op de beslissing, die moet worden genomen, over de kruising van het kanaal door Zuid-Bevelanid met de nieuwe rijksweg 58. De investeringen daarvoor kunnen volgens de heer Ass mann wel eens beslissend zijn of het Rei merswaalproject al dan niet zal kunnen worden uitgevoerd. Volgens de heer Zegering Hadders heb ben de uitlatingen van de minister in Zaandam over het toekomstig havenbe leid in Temeuzen onrust gezaaid, omdat de bewindsman de indruk zou hebben ge wekt Vlissingen en Temeuzen als satel lieten van Rotterdam te beschouwen. On gerust ook toonde de heer Zegering Had ders zich erover dat op grond van proble men van luchtverontreiniging aan be staande industrieën in het Rotterdamse havengebied beperkingen zouden worden opgelegd om zich verder uit te breiden. „Als dat daar niet kan, is de kans groot dat zij dit bij hun andere vestigingen in Europa doen, zoals raffinaderijen en dat deze bedrijven dan groeien ten koste van de vestigingen in Rotterdam-Europoort. Ik ben er nog steeds van overtuigd dat uitbreidingen van zeehavenindustrieën, zoals in Rotterdam-Europoort staan (er zijn plannen om daar in de komende twaalf jaar voor 10 tot 15 miljard gulden te investeren) zich niet lenen voor sprei ding. Zij moeten tegen bestaande indus trieën aanleunen, die zich in Rotterdam bevinden en niet elders in Nederland. Als deze miljardeninvesteringen naar het bui tenland verdwijnen, heeft dit een grote invloed op onze betalingsbalans en op de exportpositie van onze havens." Volgens de heer Zegering Hadders wordt er, wat deze uitbreidingen betreft, nog even te veel nadruk gelegd op de problemen die zouden kunnen ontstaan door luchtverontreiniging, wanneer geen goede voorzorgsmaatregelen zouden wor den genomen. „Ik heb de indruk dat de techniek ook in deze zaken met sprongen vooruitgaat en dat op dit gebied veel el lende kan worden voorkomen." De V.V.D.-woordvoerder zei zich overi gens wel te kunnen indenken dat voor- ADVERTENTIE Nu ook zonder filter !!U!!!!!!i!|H!!!Hüi!in!Hi!|] Ed. LAURENS CONTINENTAL Doen. lopig niet gedacht wordt aan nog meer grote nieuwe industrieën in het Rotter damse havengebied, voordat een grondig onderzoek heeft uitgemaakt dat deze be drijven niet elders kunnen worden ge vestigd. Leefklimaat en milieuhygiëne in havenindustriegebieden kregen ook uit voerige aandacht van drs. Lems. Hij zei: „De mens anno 1970, die kwaliteitseisen stelt aan zijn leven en die met de dag kieskeuriger wordt, weet dat er voor dat milieu en voor dat leefklimaat een prijs betaald moet worden. In concreto be staat die prijs bijvoorbeeld uit pijpleidin gen, infrastructurele voorzieningen, zoals wegen, openbaar vervoer en dergelijke. Wat is nu het standpunt van de minister, wanneer hij deze zaken op langere ter mijn bekijkt en die spreiding wil effec tueren? Is de minister bereid die prijs te betalen en is hij bovendien bereid de kosten te verhalen op degenen die vesti gingsvoordelen genieten?" (Van onze correspondent) JERUZALEM. Na de luchtramp in Zwitserland en de explosie in Oostenrijk zijn ook op het Israëlische vliegveld Lod (Lydda) verscherpte maatregelen geno men ter bescherming van passagiers en toestellen tegen aanslagen van Arabische guerrillastrijders. De bewaking van het stationsgebouw en de startbanen is geïntensiveerd en men denkt er hard over een speciaal be wakingskorps in het leven te roepen van al aan de luchthaven verbonden perso neel, dat op basis van vrijwilligheid dienst zou doen. ADVERTENTIE GEEF HET AANDE VISSEN BOL.DOOT produkt 't is wonderhoel, 't is wonderful. De voorvallen van het afgelopen week einde hebben ook onder het vliegend per soneel van de luchtvaartmaatschappijen, die Lod aandoen, grote ongerustheid ge wekt. Een KLM-piloot zei in een gesprek met een Israëlische journalist ronduit: „zonder dat ik mij zelf daarvan altijd bewust ben zit ik op de vlucht naar Is rael voortdurend in spanning. Waarom proclameren jullie niet openlijk, dat jul lie van plan zijn een internationaal vlieg veld in een van de Arabische landen te bombarderen? Dat zou een effectief mid del zijn om de luchtvaartmaatschappijen ertoe te brengen hun diensten stop te zetten. Jullie behoeven zo iets maar een dag of drie tevoren aan te kondigen. Dat zou al voldoende zijn om de Arabieren een toontje lager te laten zingen." De jongste gebeurtenissen schijnen overigens weinig of geen invloed te heb ben gehad op de reisplannen van Israë liërs. Sinds zaterdag heeft bij El Al al thans niemand afgezegd. Het besluit van enige Europese lucht vaartmaatschappijen om voorlopig geen vracht en post naar Israel te vervoeren, heeft hier critiek uitgelokt. Men ziet die maatregel zo dat men in de internatio nale vliegwereld in zijn schulp kruipt voor het Arabische terrorisme. Israels grootste dagblad, „Ma'Arev", schreef in dit verband: „De eerste reactie van de luchtvaartmaatschappijen, die diensten onderhouden op Lod en het Na bije Oosten, is precies het omgekeerde van wat men had mogen verwachten. In plaats van zich te organiseren voor de strijd tegen het luchtpiratendom accep teerden zij de Arabische terreur als een voldongen feit en overleggen zij hoe het gevaar te verkleinen. Zij begaan daar mee een fatale vergissing. Zij zelf vergro ten het gevaar, niet alleen voor de ver bindingen met Israel en het Midden- Oosten, maar voor alle luchtlijnen ter we reld. Het had de betrokken maatschap pijen en regeringen duidelijk moeten zijn, dat als zij de terreur in de lucht in dit deel van de wereld niet de kop indrukken hei euvel zich over heel de wereld zal verspreiden." AMSTERDAM. Het partijbestuur van de Communistische Partij van Ne derland heeft een dagelijks bestuur geko zen bestaande uit de heren Marcus Bak ker, Henk Hoekstra, Fré Meis, Wim Nieu- wenhuyse, Roel Walraven, Jaap Wolff, Joop Wolff, Joop Eiysberg en Cees IJm- kers. Tot voorzitter van het partijbestuur werd Henk Hoekstra gekozen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15