Bas van Duivenbode flinke naar Europees titelgevecht VAN ISPELEN BOKSTE STERK, MAAR LUBBERS STAL DE SHOW PETER EIMERS: Dat er bij uitwedstrijden van GVAV nooit een arts meegaat, vind ik schandalig Ga békeren met de SJajott wellicht voor u een prijs in! Zwemcoördinator De Vos: Eerste werk is praten met directies van zwembaden DE ELFSTEDELINC a Reybroek won derde etappe Verheyen won op drieduizend meter Verenigde Staten versloegen Japan Henning Jensen naar PSV c V WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 19 Aantrekkelijk Flinke stap Haarzuiver Fortuna VI. AZ 2 PSV Den Bosch 1 Go Ahead RBC1 Ronde van Sardinië IJshockey Noodsituatie i Hoge huur DOOR OICK BRUYNESTEYN C H R I S R A C K Rudi Lubbers heeft reden tot vreugde. In zijn eerste profwedstrijd heeft hij zijn Franse tegenstander op bijzonder knappe wijze verslagen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het kleine Nederlandse profbokswereldje heeft er in Rudi Lubbers en Jan van Ispelen twee waardevolle krachten bijgekregen. Beide boksers, die als amateur reeds hun sporen verdienden, hadden gisteren in de Rotterdamse Rivièrahal bij hun debuut in de profgelederen geen noemenswaardige moeilijkheden. Van Ispelen kwam nauwelijks in gevaar tegen de Franse kleurling Georges Danain, terwijl Rudi Lubbers zoals ver wacht de show stal met een vakmanschap waar de 28-jarige José Guillois niet tegenop kon. Het werd trouwens voor alle vier de Nederlandse boksers die voor 1.300 toeschouwers in de ring kwamen een succesvolle avond want ook Bas van Duivenbode en Jan Lubbers bleven baas over respectievelijk Arno Prick en Hanri Ferjules. Van Duivenbode leverde ongetwijfeld de zwaarste slag tegen de Westduitser Prick, voor hij in januari het Duitse titelgevecht verloor van Schmidke nog als derde geklasseerd op de Euro pese ranglijst. „Nu kan Bas kandidaat worden gesteld voor een titelgevecht", vertelde optimistische trainer Wim Snoek na afloop. De Nederlandse Boks Bond heeft vannacht inderdaad besloten Van Duivenbode kandidaat te stellen voor een gevecht om de Europese titel tegen Del Papa. Jan van Ispelen kwam gisteren geladen tussen de touwen. Niet alleen over zijn debuut, maar ook over de uitspraak van promotor Theo Huizenaar (de Rotterdam mer had gezegd dat het onverantwoord was van de NBB om licenties aan be paalde boksers uit te reiken), had hij zich opgewonden. De Haarlemmer kreeg tegen Danain echter weinig kans om zijn klasse te tonen. Hij bokste weliswaar een regelmatige wedstrijd, waarin hij het voordeel van zijn lange armen volledig uitbuitte, maar door het bepaald lage ni veau van zijn tegenstander leidde dit niet tot een hoogstaand gevecht. Danain is een typisch voorbeeld van de laaggeplaatste Franse boksers, die vaak voor profpartijen naar Nederland worden gehaald. De 30-jarige neger werd pas dit jaar beroepsbokser, nadat hij welgeteld 18 amateurwedstrijden op zijn lijst had staan. „Het geld maakt bij ons een snelle overgang naar de beroepsboksers aan trekkelijk," lichtte hij toe. Dat aantrek kelijke bedrag bestond voor Danain uit welgeteld 65 Franse francs (ongeveer 45 gulden). De vriendelijke Danain, die pas op 27-jarige leeftijd met boksen begon, keek wat ongelovig toen hij hoorde dat zijn tegenstander meer dan het tienvoudi ge van dit bedrag opstreek. Hoewel hij zojuist zijn eerste prof over winning (op punten) geboekt had, was Van Ispelen niet helemaal tevreden over de manier waarop die tot stand was ge komen. „Ik ben in de eerste drie ronden te snel van start gegaan, terwijl ik wist dat ik mijn krachten eigenlijk had moe ten sparen. In de vierde ronde kreeg ik daardoor een terugslag," aldus Van Is pelen, die zijn inzinking teboven kwam en beheerst naar een verdiend succes bokste, ste. Kon Jan van Ispelen het publiek in de openingspartij boeien, tot een werkelijke ovatie kwam het pas toen Rudi Lubbers tegen José Guillois zijn klasse had laten zien. Lubbers beheerste de strijd volko men. Met series linkse en rechtse hoe ken dreef hij zich tegenstander herhaal delijk in de touwen. De lang verwachte eindstoot bleef echter uit. „Nu weet ik het niet meer," sprak hij in de kleed kamer," zou ik nu nóg niet goed geslagen hebben, of hoe zit daar. Ik heb die vent zo vaak goed geraakt en hij ging toch niet neer". Het was inderdaad aan het grote incasseringsvermogen van de Fransman te danken dat het gevecht niet voortijdig werd uitgemaakt. Lubbers daarentegen kreeg erg weinig klappen. Bijzonder kundig manoeuvreerde hij uit de gevaarlijke hoeken, waardoor de moe dige Gallois geen vat op hem kon krijgen. In de hoofdpartij van het programma zette Bas van Duivenbode een flinke stap op weg naar een titelgevecht. De Am sterdamse autohandelaar bouwde in de eerste fase mede door een knock down in de tweede ronde, een voorsprong op die hij in de resterende tijd beheerst ver dedigde. Het was voor Van Duivenbode, die in de zesde ronde veel last kreeg van een hevige bloedneus, tot in de laatste seconde uitkijken geblazen tegen de koel bloedige Prick. In tegenstelling tot zijn voorgaande gevechten liet Van Duivenbo de zich dit keer niet verleiden tot onbe zonnen aanvallen. Acties die hem tegen de berekenende Westduitser duur hadden komen staan. Trainer Wim Snoek hierover: „Te gen een man als Prick kan Bas van Dui venbode dat niet maken. Hij moest zich beheersen, niet alleen willen vechten. En dat is goed gelukt." Dezelfde verandering in mentaliteit was trouwens ook bij Jan Lubbers te constateren. Ook Lubbers had zijn jacht op een punch laten schieten. In tegenstelling tot zijn vorige wedstrijd, waarin hij de Belg Peyre als boksbal kon gebruiken, toonde ook Lubbers dit keer tegen Ferjules een ongekende zelfbeheer sing. Lubbers: „Waarom zou ik me for ceren. In de laatste wedstrijd in Duits land heb ik mijn les geleerd. Daar begon ik de eerste vier ronden ook sterk maar de laatste twee liep ik vast." De nog steeds ongeslagen Amsterdam mer kwam in de tweede ronde al op een goede voorsprong toen hij Ferjules met een haarzuivere linkse op de punt van zijn kaak voor acht tellen neerhaalde. De Fransman was gewaarschuwd en zorgde voor de rest van de tijd dat hij voldoende afstand hield. In de voorlaatste ronde leek 99 (Van onze sportredactie HAARLEM. Toen Haarlem-doel man Piet Paternotte maandagochtend op zijn werk kwam, moet hij toch wel even geschrokken zijn. Daar vernam hij van collega's hoe ernstig de toe stand van GVAV-speler Peter Eimers in feite was geweest. Een geschrokken Paternotte spoedde zich zo snel moge lijk met een deputatie van het bestuur van Haarlem en een fruitmand naar het Sint Joannes de Deo ziekenhuis waar hij de juiste toedracht van het geval Eimers vernam. De Groninger die na een botsing met Paternotte zijn borstbeen brak dat zijn long per foreerde heeft onbewust enkele u- ren in een levensgevaarlijke situatie - .V l" 'ii iiiinT' verkeerd. Bij iedere stap die Eimers tijdens en na de wedstrijd heeft ge daan had het borstbeen verder kunnen zakken, waardoor zijn long zou zijn ge scheurd. Het is echter allemaal wondergoed afgelopen. Als er zich geen complica ties voordoen mag de Groninger bin nen een week liggend naar Groningen worden vervoerd en kan hij over een paar maanden weer aan voetballen gaan denken. Wie had gedacht dat 20- jarige pechvogel Eimers die na een kuitbeenbreuk al acht maanden op non-actief stond zich wel even zou bedenken voordat hij opnieuw met voetballen begint, komt bedrogen uit. „Want," vertelt Eimers, „Hoewel ik tot nu toe niet erg veel geluk heb ge had met voetballen, prakkizeer ik er niet over om er definitief mee te stop pen. Er zijn spelers die nog meer heb ben gehad dan ik. Je hebt ook spelers die nooit iets overkomt. Dat zijn ech ter meestal verdedigers. Neem bijvoor beeld een Laseroms toch bepaald geen zachte jongen die nooit iets heeft. Een verdediger heeft echter vol gens mij meer mogelijkheden om bles sures te ontlopen. Hij ziet een aanval ler aankomen en kan zich daar op in stellen." Toch blijft zijn blessure een verve lende zaak. Ook voor Eimers die ver telt: „Dat er bij uitwedstrijden van GVAV nooit een arts meegaat, vind ik schandalig. Het is trouwens niet de eerste keer dat zoiets gebeurt. Ik heb het een keer meegemaakt toen wij in Engeland speelden en Jan Schipper zijn kaak brak. Ook toen was er geen dokter in de buurt." Het getuigt vol gens Eimers afkomstig van Be Quick van een amateuristische be geleiding. Dat Eimers desondanks met voet ballen door wil gaan wordt wellicht duidelijker indien men bedenkt dat verenigingen als Ajax en Feijenoord hem als zestienjarige al wilden con tracteren voor hun respectieve jeug delf tallen. Vader Eimers weigerde (hij wilde dat zijn zoon eerst het dip loma van de nationale schildersvak school zou behalen) echter zijn hand tekening onder de contracten te zetten en de zaak ging niet door. Dit jaar leek het er aanvankelijk op dat Ei mers eindelijk in het elftal van de Groningers zou doorbreken. Tot het noodlot toesloeg en hij zijn kuitbeen brak in de bekerwedstrijd tegen Vo- lendam. Tegen Haarlem kreeg hij een nieuwe kans. Eimers: Jk begon er na het vertrek van Veg en de komst van De Jong echt weer in te ge loven. Ik had vooral de laatste weken duidelijk meer zelfvertrouwen. Als ik nu echter weer kan gaan voetballen over een paar maanden, is de compe titie afgelopen. Ik moet weer helemaal opnieuw beginnen." Of dit echter bij GVAV zal zijn (dit jaar loopt zijn contract af) weet hij nog niet. Hij heeft nog geen ander contract aangeboden gekregen. De Groninger club deed dit wel met het oog op dreigende degradatie aan de Deen Fritsen (voor één jaar), aan libero Koeman (één jaar) en aan doelman Tonnie van Leeuwen (voor twee jaar). Dat Van Leeuwen dit con tract heeft geaccepteerd is voor hem logischer dan voor veel buitenstaan ders. Eimers legt uit: „Hij heeft een goede baan als vertegenwoordiger van Quick voetbalschoenen. Zijn werk le vert hem net zoveel op als zijn con tract. Met het oog op zijn functie moet hij in het noorden wonen. Hij is ten slotte al zevenentwintig jaar en over een paar jaar is hij uitgevoetbald. Hij moet verder kijken. In zijn positie was ik ook gebleven." De tototips van Peter Eimers luiden: Sparta Haarlem1 ADO DOS 1 Twente NAC 1 Telstar Excelsior 3 Elinkwijk Willem II1 Volewijckers De Graafschap 1 DWS Hermes DVS1 Heracles Blauw Wit 3 Veendam RCH 1 HVC Volendam2 het erop dat Lubbers zijn gevecht alsnog met een k.o. wilde beëindigen. Een uit gebreide serie rechtsen bracht Ferjules alsnog in moeilijkheden. Hij slaagde er echter in zich ten koste van heel wat hangwerk, waarvoor hij op de valreep een openbare waarschuwing kreeg, tot de laatste gongslag op de been te houden. ORISTANO De Belg Guido Rey- broeck heeft dinsdag de derde etappe van de Ronde van Sardinië, een rit over 115 kilometer van Cagliari naar Oristano, gewonnen. De Italiaan Franco Bitossi heeft de leiderstrui overgenomen van zijn landgenoot Polidori. DEVENTER Eddy Verheyen heeft in Deventer de 3000 meter gewonnen in de uitstekende tijd van 4 min. en 26.5 sec. Daardoor nam de Deventer onderwijzer de leiding in het klassement na twee af standen. Piet Vink had op de drie kilo meter maar liefst vijf seconden achter stand op Verheyen. De omstandigheden waren gunstig. HEREN (aUroundklassei 500 meter: 1. Alexander Ivamov (Rusl.) en 2. Arie Eriks (Ned.) 42.6 sec.; 3. Palsma (Ned.) en 4. Alexander Tsjigankov (Rusl.) 42.8; 5. Ron Nooitgedacht (Ned.) 43.3; 6. Eddy Verheyen (Ned.) 43.4; 7. Karei te Winkel (Ned.) 43.5: 6. Henk Beltman (Ned.) 43.9; 9. Anatoli Masjkov (Rusl.) 44.0; 10. Henk Waanders (Ned.) en Piet Vink (Ned.) 44.0. 1. Verheyen 4.26.5; 2. Vink 4.31.5; 3. Palsma 4.32.2; 4. Te Winkel 4.32.8; 5. Nooitgedagt 4.33.6; 6. Masjkov 4.34.7; 7. Eriks 4.35.3; 8. Tsjigankov 4.36.5; 9. Giling 4.38.5: 10. Hapalov 4.40.7 Sprinterklasse 500 meter: 1. Valeri Troitsky (Rusl.) 41.6: 2. Piet de Boer (Ned. 42.2; 3. Jan Pasman (Ned.) 42.4; 4. Eppie Bleeker (Ned.) 42.8. 1000 meter: 1. Troitsky 1.23.6 (nieuw baan record); 2. Bleeker 1.25.9; 3. Pasman 1.26.4; 4. De Boer 1.27.7. Klassement: 1. Troitsky 83.400; 2. Pasman 85.600 3. Bleeker 85.750 4. De Boer 86.050. DAMES Klassement na twee afstanden: 1. Van der Lende 95.700 2. Burgmeyer 96.233 3. Dijkstra 96.767; 4. Van Dalsen 96.800 5. Soerovikina 96.833 6. Rep 96.933; 7. Taris 97.833 8. Seregina 98.067 9 Falkena 98.233: 10. Pflug 98.933 BOEKAREST. Het ijshoekeyteam van de Verenigde Staten heeft dinsdag in Boekarest met 11-1 (4-1, 3-0, 4-0) ge wonnen van Japan in een ontmoeting voor het toernooi om het wereldkam pioenschap in de B-groep. In dezelfde groep versloeg Zwitserland Bulgarije met 4-2. De tussenstanden wa ren 2-1 1-0 en 1-1. De overige uitslagen luidenWest Duitsland-Zuidslavië 6-3 (1-1 2-1 3-1); Noorwegen-Roemenië 4-3 (2-0 2-0 0-3). ADVERTENTIE •i_i EINDHOVEN. Het bestuur van PSV en de Deense internationaal Henning Munk Jensen hebben in principe over eenstemming bereikt over het aanvaar den van een contract voor het volgende seizoen. Secretaris Ben van Gelder ver klaarde dinsdag: „Het ligt in de bedoe ling, dat in juni de overeenkomst onder tekend wordt". Jensen, die bij voorkeur als libero speelt, maar ook uit de voeten kan als halfspeler, komt voor Aalborg BK uit. De 23-jarige Deen speelde 21 maal in het nationale elftal. PSV heeft dan de beschikking over drie denen: Schmidt Hansen, Bjerre en Jensen. Schmidt Hansen is in juni drie jaar in Nederland en zal dan volgens de regle menten niet meer als buitenlandse spe ler worden beschouwd. (Van onze correspondent) BREDA. De Zwembond heeft maan den gezocht naar een coördinator. En na Mexico, waar de Nederlandse zwem- équipe veelal in de series bleef steken, stond hij op het verlanglijstje van urgen te vernieuwingen. Hij zou in het gezel schap van vier technische adviseurs, die vorig jaar maart werden benoemd, ko men. Afgelopen week volgde dan die ont brekende benoeming. Uit een aanbod van bijna veertig sollicitanten viel de keuze op Cees de Vos (43 jaar). Aan zwemkenners behoeft hij niet wor den voorgesteld. De Bredanaar beweegt zich al sedert de tweede wereldoorlog langs allerlei bassins. Of erin. Want twintig jaar schoof hij heen en weer in het waterpolodoel van Surae. „Nu keep ik alweer een jaartje of drie in het der de elftal". Ook als organisator drijft hij op veel ervaring: sinds 1948 bestuurslid van Su rae (alweer geruime tijd tc-voorzitter), sinds 1952 gecombineerd met een functie in de kring Noord-Brabant (inmiddels ook praeses). In beide gevallen moet hij de hamer neerleggen. „Alleen al maar om de schijn van subjectiviteit te vermijden. Anders kan ik nauwelijks in Brabant werken. Dan zou ik me slechts voor mijn eigen kring inspannen, gaan ze mopperen". Dat gewest is trouwens niet het meest nijpende probleemgebied. De Vos over zijn woonplaats: „In 1971 moet hier een overdekt 50 meterbad ge reed staan. Dat is dan wel vier jaar la ter dan was afgesproken, maar van uit stel is, zoals hier en daar, gelukkig géén afstel gekomen. Daarna wil men vier in- structiebaden aanleggen. In elke wind richting van de stad één. Die zouden dan 's avonds door de cluhs te gebruiken zijn. Je kan wel merken, dat de burgemees ter van Breda een zwementhousiast is". Elders hebben de vroede vaderen an dere hobby's. Met name in Amsterdam. Nico van Dam, één van de technische raadgevers: „Daar is het op het ogen blik het ergst. Daar moet hoognodig op grote schaal meer ruimte worden gefor ceerd. Ook Jaap Ploeg heeft het momen teel bijzonder moeilijk". Het zijn de steeds weer aanzwellende klachten. Maar ze hollen de kloof met de concurrentie wel degelijk meer en meer uit. Cees de Vos: „We zullen in Nederland driemaal daags moeten trainen. We ma ken te weinig kilometers, waardoor an dere landen nog verder uitlopen. Met tact en diplomatic zullen we de baddi- recties trachten te overtuigen, dat onze top zonder betere trainingsmogelijkheden zal blijven figureren. Ik weet dat ze bang zijn voor kritiek van het publiek, maar heus dat extra-baantje moet worden uitgelegd". Eigenlijk praat hij hiermee voor zijn beurt. Want hij treedt pas 1 mei in dienst bij de KNZB als full-timer. Allicht, ge zien de zwaarte van de problematiek. Tot dan werkt hij als chef-planning (weer een pre bij zijn sollicitatie) bij Ambac, het vroegere Hispano Suiza, dat injec tiepompen voor dieselmotoren vervaar digt. „Ik heb altijd al een baantje in de sport geambieerd. En dan nog het liefst in de zwemmerij, waarmee ik zo ver trouwd ben". De innige connectie met de zwem- sport leverde h em de betrekking op. Klaas van der Pol, voorzitter sportcom- missie KNZB: „Hij weet bijzonder veel van de materie af, dat is een niet te on derschatten voordeel". Nochtans waren bijna de getuigschriften van Cees de Vos niet eens opgemerkt. Want in de herfst van 1969 leek een capabele coördinator gevonden. Maar het contact werd, om geheim ge houden redenen, niet opgesteld. Waarop de bond een advertentie in De Zwemkro- niek liet afdrukken. Uit de vloed van kan didaten schepte de KNZB de huidige orga nisator Cees de Vos. Een voltreffer, stellig. Temeer, omdat hij zich niet eens behoeft in te werken. De klaar liggende werkzaamheden zijn hem genoegzaam bekend: naast trainings mogelijkheden lospraten bij baden enof gemeenten, de sociaal maatschappelijke begeleiding van de topsporters (ook die uit het waterpolo, schoonspringen en kunstzwemmen) en de vergroting van de liquide middelen. Eventueel door het werven van spon sors? „Daar ben ik persoonlijk wel voor. zij het in een afgebakende vorm. Zoals nu al wordt toegepast bij HDZ met de gelijknamige ringen en bij Jonas met d* stijlgroep Groningen". Zwemmen is duur, tenminste voor de vereniging, Surae, waar mevrouw De Vos training geeft, betaalt de baddirec- tie na 1 april 110 voor één uur avonds van 6 tot 7) watergebruik, 's mor gens om dezelfde tijd kost het twintig gulden, wat voor de directie puur is mee genomen, omdat het onrendabel-vroeg ia. „Wij treffen het in Breda, want wij krij gen hier van de gemeente een goede sub sidie". Cees de Vos wijdt, begrijpelijk, voor namelijk uit over de besognes in en rond om zijn woonplaats. „Ik moet me nog helemaal oriënteren", zo excuseert hij zich voor die eenzijdigheid. Onnodige be scheidenheid echter. Want hij kent ook al ettelijke noden uit ander estreken. „Ze praten in Den Haag over een fu sie. Althans die gedachte leeft er. Dat i* al belangrijk. Als de fusie op allerlei sen timentele gronden zou afketsen, bestaat er misschien toch een oplossing. Ik denk hierbij aan het Duitse systeem van start verenigingen. Ik weet er nog niet het precieze van. Ik geloof, dat zich daarin de plaatselijke of regionale top verza melt. Aldus geconcentreerd wordt die groep deskundiger begeleid, doet ze mee aan speciale wedstrijden, maar kan daar naast op de nationale kampioenschappen weer voor de eigen club uitkomen. Zo steekt het, dacht ik, in elkaar". „Neem nou dat hele vroege trainen, 's Morgens van zes tot zeven. Ik ben daar niet uitgesproken tegen. Als de kin deren op tijd naar bed gaan, zie ik geen overkomelijke bezwaren. Maar daarnaast moet er perse nog twee keer per dag worden geoefend. En door een complex van factoren gebeurt dat nog steedg niet". Hij crawlt al volledig door de beslom meringen van zijn nieuwe ambacht. „Ik vind het goed, dat het accent is verlegd naar de clubtrainers. Die decentralisatie past beter bij de Nederlandse mentaliteit. Zwemmen is bovendien een individualis tische sport. Dan heb je mijns inzien» geen behoefte aan één nationale coach".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19