ONGELUKKIG DING OP ONGELUKKIGE PLAATS Herinvoering nummerbewi j s voor auto's bepleit Stadslichten nieuwe stijl voor auto's ÉS Hert met record-gewei gestorven Redactie op straat - m NS verheugd over Amsterdamse metro Verzet tegen industrie in Maasvlakte ST0UTENBEEK V erdachten van overval in Best aangehouden KRITIEK IN KAMER OP VIJFDE SCHIPHOLBAAN Weer onderscheid bij onder scheidingen? Ron Boot thans buitengewoon dienstplichtig S WO V bepleit in rapport: Scherpe bewaking van vliegtuigen naar Israel TREINEN OOK OP OOSTLIJN Werkster vond bijna zes kilo hasjisch FELLE KRITIEK OP HOOGOVENS-HOESCH Zaak-Stanley Brown voor Hoge Raad WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 11 11 Kamerlid vraagt: Schiphol Geluidshinder Vrachtverkeer in weekeinde Op 5 mei tulpenregen in Bergen aan Zee Openbaar vervoer Schiphollijn sti mtm immmm SLAGVAARDIG In toilet op Schiphol OP DE TAPIJTSHOW (van 25 februari tot 7 maart a.s.) Woninginrichting te Beverwijk kunt U iedere dag maximaal 600.- verdienen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „Is het de bedoe ling dat Jan met de Pet dit jaar weer medailles krijgt en Piet met de Hoed linten?" Dat wil dr. A. Vonde ling (P.v.d.A.) van de minister-pre sident weten blijkens zijn vragen over het decoratiebeleid. „Is de regering wederom van plan op Koninginnedag voor een stortre gen van eretekenen te zorgen?", vraagt dr. Vondeling, die erop wijst dat de koningin bij het geven van on derscheidingen van de Huisorde van Oranje niet langer verschil zal ma ken op grond van maatschappelijke positie of verantwoordelijkheid. „Moet hieruit worden afgeleid", zo vraagt de heer Vondeling, „dat het kabinet opnieuw achterblijft in het streven naar democratisering?" Hij wil ook weten of de beslissing van de koningin onderworpen is geweest aan ministeriële goedkeuring. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bi) de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat ztJn gisteren in de Tweede Kamer tal van actuele onderwerpen aan de orde gekomen zoals de beveiliging van het luchtverkeer tegen aanslagen, de verkeersveiligheid, het open baar vervoer, de financiële verhouding tussen rijk en spoorwegen, de Schipholljjn en de opheffing van onrendabele lijnen. DEN HAAG. De Haagse dienstwei geraar Ron Boot, is buitengewoon dienst plichtig geworden. Een herkeuring, die twee weken geleden werd afgesloten, le verde het oordeel op, dat hij als militair minder goed indeelbaar zou zijn. Dit komt er op neer, dat Ron Boot ook niet voor de vervangende dienst in aanmer king komt, die hij had moeten vervullen, omdat zijn gewetensbezwaren, zij het in tweede instantie, waren erkend. Buitengewoon dienstplichtig betekent dat hij alsnog voor dienst kan worden op geroepen in tijd van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandig heden. Zoals bekend is, kwam Ron Boot in het nieuws, doordat hij in eerste instantie zijn bezwaren tegen militaire dienst niet erkend zag en dienst weigerde, nadat hij voor dienstplichtvervulling was opge haald. In de gevangenis in Scheveningen ging hij in hongerstaking. Na door de krijgsraad wegens dienstweigering te zijn veroordeeld ging Ron Boot in beroep bij het hoog militair gerechtshof. Het hof meende, dat het mogelijk was, d at de dienstweigeraar zijn bezwaren bij de „Commissie gewetensbezwaren" niet op de juiste wijze naar voren had kunnen brengen. Een tweede beroep op de com missie gewetenbezwaren had wel succes. Het probleem van een gedegen bevei liging van het vliegverkeer tegen bomaan slagen werd onder andere aangesneden door de heer Oele (P.v.d.A.), die stelde dat de vluchten naar Israel in elk geval moeten doorgaan. Evenals de heer Cor- nelissen (K.V.P.) wilde hij overleg tus sen de EEG-landen om aan het probleem van het kapen en vernietigen van ver keersvliegtuigen paal en perk te stellen. De heer Oele wil op Schiphol een bijzon dere controle van passagiers met Arabi sche paspoorten. Niet alleen controle van de bagage maar ook van de post op de aanwezigheid van explosieven is volgens hem noodzakelijk. Ook de plaats van Schiphol als lucht haven werd door verscheidene sprekers kritisch onder de loep genomen. Met name werd gevraagd naar de plannen voor de aanleg van een vijfde baan. De heer Dijk stra (D'66) noemde deze baan „een on gelukkig ding op een ongelukkige plaats". De heer Gortzak (P.S.P.) kondigde een motie aan voor het geval dat de regering niet wenst in te gaan op een aandringen van Provinciale Staten van Noord-Hol land dat zowel de provincie als de ge meenteraden van de betrokken plaatsen tevoren gekend worden in de plannen voor uitbreiding van Schiphol en voor een tweede internationale luchthaven. Vol gens de heer Zegering Hadders (V.V.D.) mag een tweede nationale luchthaven niet ver van Schiphol komen. Ook de geluidshinder kwam ter sprake, met name de komst van de supergrote verkeersvliegtuigen. Gevraagd werd of de meldingsmogelijkheden wel voldoende zijn om volledig effect te hebben. De heer Oele vroeg zich af of er niet een nodig is om alle mogelijkheden tot het uiterste te benutten en een zo goed mo gelijke serviceverlening te waarborgen. De heer Cornelissen (K.V.P.) vroeg een onderzoek naar eventuele beperkende maatregelen voor het zware vrachtverkeer tijdens weekeinden. Tevens drong hij aan op meer inschakeling van radio en tv bij verkeersgeleiding. De heer Van Thijn (P.v.d.A.) was niet enthousiast over het wegenbeleid van de minister die zegt vóór 1973 de rijkswegen met 800 kilometer te hebben uitgebreid. DEN HAAG. Auto's zouden 's avonds In de stad een verlichting moeten hebben, die ligt tussen de nu gebruikelijke dim lichten en stadslichten. Er zouden daar om „stadslichten nieuwe stijl" moeten komen, omdat dimlichten, evenals de nieuw ontwikkelde duplohalogeenlampen, een ontoelaatbare verblinding bij avond veroorzaken. Stadslichten (de Nederland se automobilist heeft vrije keuze tussen stads- en dimlicht) zijn echter te onop vallend. Dit zegt de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV), die in opdracht van de minister van Ver keer en Waterstaat een onderzoek heeft ingesteld en haar bevindingen heeft neer gelegd in het woensdag verschenen rap port „Stads- en dimlichten binnen de be bouwde kom". Het gelijk naast elkaar voorkomen van beide soorten verlichting werkt verwar rend en kan een bron van verkeersonvei ligheid zijn. Van groot belang noemt de stichting het daarom, dat de autoverlich- ting zo uniform mogelijk is. Ook geeft de SWOV in haar rapport een eis voor (Van onze correspondent) ALKMAAR. Op 5 mei zal het in Bergen aan Zee tulpen regenen. Helikop ters zullen vroeg in de avond van deze bevrijdingsdag vijfendertigduizend bloe men boven het kustplaatsje uitstrooien. Deze „regenbui" wordt mogelijk ge maakt door de plaatselijke VW in sa menwerking met hotelhouders uit Eg- mond aan Zee, Bergen en Bergen aan Zee. Tijdens de oorlog werd Bergen aan Zes destijds ruim dertig jaar oud gro tendeels gesloopt. De Duitsers maakten bijna alle huizen met de grond gelijk om er ondergrondse bunkers te kunnen bou wen. u een bepaald niveau van de openbare ver lichting in overweging voor straten, die een verkeersfunctie hebben. Voor het onderzoek heeft Utrecht als ptoefstad gediend. De automobilisten in deze stad is enige jaren geleden ge vraagd tijdens de proefperiode zoveel mo gelijk met dimlicht te rijden. Vóór de actie gebruikte 37 percent van de in Utrecht rijdende automobilisten 's avonds dimlicht. Tijdens de actie liep dat per centage op tot 80. Amsterdam, Groningen en Den Haag waren, wat de SWOV noem de controlesteden. De toename van het dimlichtgebruik tijdens de actie in Utrecht heeft volgens de stichting geen aantoonbare invloed op het aantal onge vallen gehad. Amsterdam en Den Haag bleken typische „stadslichtsteden", ter wijl Groningen een uitgesproken „dim- lichtstad" is, zo bleek de stichting. „De minister heeft zich in deze 800 kilo meter vastgebeten zoals zijn collega Schut in de 125.000 woningen", aldus drs. Van Thijn. „Er is slechts één verschil. Als minister Bakker het niet haalt ontlaadt de donderbui zich boven het hoofd van zijn opvolger". De heren Cornelissen en Koning (V.V.D gingen uitvoerig in op dé verkeersonvei ligheid. De heer Koning vroeg zich af of de straffen wegens rijden onder invloed wel hoog genoeg zijn. Hij wees ook op het moeilijk achterhalen van verkeers- misdadigers tengevolge van moeilijke identificatie bij het huidige systeem van de kentekens. Hij pleitte voor een herin voering van het nummerbewijs dat niet bij de auto maar bij de bestuurder be hoort. De heer Cornelissen informeerde naar de stand van zaken met het centrale alarmnummer, de praatpalen en de we genwachtstations. Unaniem waren de Kamerleden van oor deel dat een goed openbaar vervoer van algemeen belang is. De heer Dijkstra (D'66) had kritiek op de manier waarop de overheid de vervoersbedrijven finan cieel steunt. De heer Van Thijn wees op de noodzakelijke keuze-mogelijkheid tus sen weg- en railvervoer. Het aantal auto's neemt zodanig toe dat er over tien jaar vijf miljoen zullen zijn. Dat betekent dat ze vrijwel niet meer voor het woonwerk verkeer te gebruiken zijn. De grotere frequentie en de grotere snel heid van de treinen zijn volgens de heer Cornelissen oorzaak van een groter aantal ongelukken op de spoorwegovergangen. De heer Posthumus (P.v.d.A.) had kritiek op de service van de spoorwegen. Hij vroeg zich af wie nu eigenlijk bepaalt of een spoorlijn onrendabel is: de regering of de NS. De Schiphollijn is naar de mening van D'66, P.v.d.A. en P.S.P. op korte termijn noodzakelij k. De heer Posthumus hield een motie achter de hand om het bestekklaar- maken van deze lijn te eisen. De heer Gortzak (P.S.P.) was van oor deel dat uitbreiding van het lijnennet eer der tot een oplossing van de financiële problemen van de NS kan leiden dan het afstoten van lijnen. De oppositiepartijen hadden over het al gemeen kritiek op het opschorten van de beslissing over de opheffing. Vliegtuigen die naar Israel vertrek ken worden scherper dan ooit be waakt. Ook de bagage wordt streng gecontroleerd op mogelijke aanwezig heid van bommen. Dit toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al vertrok gisteren van Schiphol. EDE. Claus, het hert met het voor zover bekend grootste gewei van alle herten in West-Europa, is dood. Jachtopzieners, op zoek gegaan omdat het dier al enkele weken niet meer op de vaste voederplaatsen in het park de Hoge Veluwe was verschenen, von den het kadaver. Het gewei was echter verwijderd. Daarop heeft de Arnhemse politie een onderzoek ingesteld om het gewei terug te vinden. Drie jongens in de leeftijd van 14, 15 en 16 jaar bleken de daders te zijn. Het gewei lag in Ede bij de vader van een van de jon gens. De politie heeft het terugge bracht naar de Hoge Veluwe en boven dien proces-verbaal opgemaakt. Claus, een zogenaamde 20-ender, is elf jaar geworden. m. De redactie van het Amsterdamse universiteitsblad „Folia Ci tatis" heeft gisteren haar werkzaamheden op straat verricht. Zij protesteerde ook het redactiekantoor van het blad. daarmee tegen de sluiting van het universiteitsgebouw aan de Oude Turfmarkt in verband met verwachte rellen. In dit gebouw bevindt zich AMSTERDAM De Nederlandse Spoorwegen juichen het ten zeerste toe dat Amsterdam kan beginnen met de aanleg van de stadsspoorweg. Het is van het grootst* belang dat thans in Amsterdam een uitbreiding van de railinfrastructuur zal worden verwezenlijkt in het belang van het openbaar vervoer, zo zeggen de Nederlands* Spoorwegen in een commentaar. De Heinspoortunnel, onder meer van belang voor de ontsluiting van de Zaan streek, zal worden gebouwd door de Rijkswaterstaat. Aan de Amsterdamse bouwplannen zitten ook voor de NS vele werkzaamheden vast. Zo zullen de NS een nieuw station en emplacement in Zaandam moeten bou wen. Ook dient de bestaande spoorlijn Amsterdam-Halfweg over een lengte van ongeveer tien kilometer en een breedte van ongeveer 400 meter in noordwaartse richting te worden verlengd, zoals al langer bekend is. Dit betekent tevens een nieuw station Sloterdijk. Tenslotte zuilden de Spoorwegen onder, zoeken of het aanbeveling verdient tege> lijkertijd met de verlegging van de spoor baan, de kunstwerken te bouwen die ter plaatse van het nieuwe station Sloterdijk noodzakelijk zijn voor de aansluiting van de geplande Schiphollijn eerste fase in de richting Centraal Station en voor de aansluiting van de goederenringbaan in de richting van de Hemspoortunnel. Er is reeds geruime tijd overleg tus sen gemeente en NS. Dit overleg heeft zowel betrekking op de NS-spoorwegwer ken die een gevolg zijn van de bouw van de Oostlijn van de metro en op de ver schillende aspecten va neen vergaande samenwerking wordt ook gedacht aan een medegebruik van een deel van de sporen van de Oostlijn door de treinen van NS. Nader vernemen wij van ingewijden, dat uit de voorwaarden van de regering voor het verlenen van een rijksbijdrage kan worden afgeleid, dat gedacht wordt aan een integratie van stads- en rand- stadvervoer, een oplossing die steeds door de spoorwegen is bepleit. Het betreft daarbij met name het gemeenschappe' lijk gebruik van tunnels en andere in frastructuur. De spoorwegen menen dat naar aan leiding van de recente ontwikkelingen de behoefte is versterkt de slagvaardigheid van zijn dienst weg en werken te verbe- (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Een der grootste parijen narcotica die ooit op Schiphol in beslag werd genomen, is door een werk ster in een toilet gevonden. Vermoedelijk heeft een vliegtuigpassagier zich ervan ontdaan uit vrees te worden ontdekt bij de scherpe controle. In een draaggordel, die ook door goud smokkelaars wordt gebruikt, werd ruim 5600 gram hasjiesj gevonden. De waarde van de hasjiesj op de zwarte markt wordt geraamd op 25.000, HOEK VAN HOLLAND. Burgemees ter Thomassen van Rotterdam is van avond in Hoek van Holland geconfron teerd met zeer felle critiek op de plan nen van Hoogovens-Hoesch voor vesti ging van een staalindustrie op de bij Hoek van Holland liggende Maasvlakte. De critiek in een openbare wijkraads vergadering (Hoek van Holland is een deel van Rotterdam) kwam van de wijkraad en van de meer dan 300 be zoekers. Vrijwel allen keerden zich te gen het principebesluit van de Rotter damse raad tot uitgifte van grond aan de beide staalconcerns. „Wij mogen mee praten over een wachthuisje voor de bus halte, maar over de werkelijke belang rijke zaken komen wij niet aan bod". En ook de heer Thomassen komt de zaak sussen, met inspraak heeft dit niets te maken". Angst voor luchtverontreiniging en in het algemeen aantasting van het leef milieu klonk in de felle uiteenzettingen van wijkraadsleden en van een actie groep „Schone Randstad-Zuid". Men sprak over „de vraatzucht van de indu strie" en besloot toespraken met uitroe pen als „Wij hebben ons voorgenomen de industriële expansie een halt toe te roepen". Een groep van met gangmakers voorziene kampeergasten, die tijdens de bijeen komst voorzien van borden met opschrif ten de zaal binnenkwam, werd enthou siast toegejuicht. Een grote foto van het Hoogovenbedrijf in IJmuiden waarop zware wolken stof en rook te zien waren verwekte boze uitroepen. Slechts één spreker wees op de belangen voor de werkgelegenheid in Hoek van Holland. De foto werkte overigens het gramschap op van burgemeester Thomassen: „Dit is een trucfoto, dit is een falsificatie", zo zei hij. De foto is gemaakt door de fotograaf Dolf Kruger in Zaandam. Het comité „Schone Lucht Randstad Zuid" liet de foto door de heer Kruger nemen om te tonen hoe in het IJmondgebied luchtver vuiling optreedt door het hoogovenbe drijf. Burgemeester Thomassen: „Er is nog nooit iemand geweest die dit heeft ge zien met mensenogen. Met een camera kun je alles". De fotograaf ontkende dat het een truc foto is. Het actiecomité liet de burgemeester weten dat zijn beschuldiging „zeer ern stig "is. „Wij overwegen actie te ne men, opdat er duidelijk een uitspraak komt of er iets met deze foto is gebeurd". Burgemeester Thomassen: „Dat is dan heel nuttig". De burgemeester zei verder dat er geen verschil van inzicht kan bestaan over het belang van een goed milieubeheer. „De voorwaarden op het gebied van de luchtverontreiniging, op te leggen aan Hoogovens, zullen worden opgesteld in overleg met rijksdeskundigen". teren. De NS menen dit doel te kunnen bereiken door een integratie van de spoor wegen gecoördineerde taken en de instel ling van een zelfstandig realiseringsteam voor zeer grote projecten. Binnenkort zullen bouwprojecten aangaande Amster dam worden geformuleerd onder leiding van NS-staffunctionaris ir. B. H. J Claassen. Een en ander heeft geleid tot het treffen van voorbereidingen om da samenvoeging van drie afdelingen van de dienst weg en werken te bereiken. Het betreft de afdelingen s tedebouwkundige voorzieningen, nieuwe werken en ver- keerskruisingen. ADVERTENTIE EINDHOVEN. De districtsrecher che van de rijkspolitie Eindhoven heeft de vermoedelijke daders van de roof overval op de Boerenleenbank te Best op 5 februari, van hun bed gelicht en in gesloten. In Best werden op een adre» drie jongemannen van 21 tot 16 jaar ge arresteerd. De vierde werd door de Eind- hovense gemeentepolitie op de markt in Eindhoven aangehouden. Bij de over val werd 26.000 gulden gestolen. De huiszoekingen in het perceel t* Best leverden een aantal goederen op af komstig uit een Citroën die bij de over val gebruikt werd, maar later werd ach tergelaten. De Citroën was gestolen op een parkeerterrein te Eindhoven. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Voor de Hoge Raad heeft mr. A. Mout vernietiging bepleit van het arrest van het Hof van Justitie van de Nederlandse Antillen, waarbij de leider van de radicale werknemersbewe ging op Curagao, Stanley Brown, is ver oordeeld tot vier maanden gevangenis straf. Stanley Brown heeft in mei van het vo rig jaar artikelen over sociale wantoe standen in de Nederlandse Antillen ge schreven in het door hem geredigeerde en uitgegeven weekblad „Vito". Op grond van deze artikelen werd hij vervolgd voor het „stemming maken voor verstoring van de openbare orde". Volgens mr. Mout moet de dagvaarding nietig worden verklaard omdat niet is aan gegeven om welke passages het gaat in die artikelen. Ook is volgens hem een veel te ruime interpretatie gegeven aan het begrip „stemming maken voor". Mr. Mout betoogde dat de vrije menings uiting slechts in uiterste noodzaak aan banden kan worden gelegd. Op 10 maart zal de advocaat-generaal conclusie nemen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2