IJ mondU Amsterdam^Haarlem Volksfront zal El Al blijven aanvallen KANS OP NIEUWE STRIJD IN JORDANIË GROOT Syrië verwijt Irak verzaken van plicht Pompidou verdedigt Frans beleid in Midden-Oosten l Lange wachtlijst voor reageer buisbabies' één dag in van beleg Bonn staat Tom Mix Gin 21 FEBR. TIM 1 MRT. ANTI-FRANSE BETOGINGEN IN WASHINGTON Eendejacht open in Australië: drie doden T sjecho-Slowakije vierde 22 jaar communisme Vijf ling in New York geboren Veldslag in stadion DOOR BEZOEK VAN EBAN EN DE ZWELLENDE RIJN commentaar op actuele zaken WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 3 Baath-partij (Van onze correspondent) WASHINGTON Ondanks de buitengewone maatregelen van de kant van de Amerikaanse regering, is de eerste dag van president Pompidous officiële bezoek aan de Verenigde Staten niet zonder incidenten verlopen. Toen de Franse president zich na zijn eerste bezoek aan het Witte Huis naar het gebouw van de National Press Club begaf voor de traditionele confrontatie met de internationale pers, werd hij buiten opgewacht door een twintigtal roerige demonstranten, die door de politie in hechtenis wer den genomen. Later werd zijn toespraak geïnterrumpeerd door een 18-jarige joodse studente, die „Franse Hitier" riep. Ze werd door de geheime dienst van het Witte Huis, die het gebouw als een fort bewaakte, gearresteerd en afgevoerd. Eindelijk is er... de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap ook puurïTiörrel voor moderne mensen V riendschappelijk EEG Bevorderd EXPERIMENT IN ENGELAND BEGONNEN 11 RAI CARAVAN RAI70 Symbool K oerswijziging Mede in verband met de komende pro vinciale verkiezingen, die nieuwe elemen ten van progressieve activiteit in het ge westelijke bestuur zullen introduceren, is de nabije toekomst van de IJmondge- meenten van eminent belang. Wat zal er in het gebied van het Noordzeekanaal binnen afzienbare tijd gebeuren en welke verwachtingen m< n IJmond, Zaan streek en ook Zuid-Kennemerland koeste ren met betrekking tot de regionale ont wikkeling en hun verhouding tot de ont vouwing van Amsterdamse plannen en mogelijkheden? Het Noordzeekanaal als voornaamste ader in het bloedsomloopstelsel van de havenstad Amsterdam begint tekenen van een infarct te vertonen. De schepen wor den te groot, hun diepgang wordt te for midabel om nog ongehinderde doorvaart naar Amsterdam te garanderen. Er is reeds gesteld dat de aanwezigheid van de Velsertunnel een ngelimiteerde vergro ting van de capaciteit van het kanaal verhindert. Het is ondenkbaar dat men deze tunnel zou willen opofferen, maar het is niet met zekerheid vastgesteld of het technisch onmogelijk zou zijn de tunnelbuizen op lager niveau te brengen en op die manier een uitdieping van het kanaal mogelijk te maken. Waarschijn lijk echter zou de daardoor verkregen diepte-marge te gering zijn om een zo kostbare technische voorziening te recht vaardigen. Het is in verband met de aan leg van nieuwe tunnels, die van Buiten huizen en de Hemspoorwegtunnel, van groot belang om over die kwestie zeker heid te krijgen, omdat het weinig zin zou hebben de nieuwe tunnels dieper te leggen, als de Velsertunnel de waterdiepte blijft blokkeren. Waarschijnlijker is de mogelijkheid, dat men besluit de havencapaciteit van IJmuiden aanzienlijk uit te breiden en door de aanleg van buitenhavens en nieuwe sluizen de coördinatie tussen de IJmuidense en Amsterdamse havens zo danig op te voeren, dat op den duur een gerekt havencomplex van IJmuiden tot Amsterdam ontstaat waarmede de be langen van IJmuiden en Amsterdam gelijkelijk gediend worden. Samenhangend daarmee tekent zich voor de kanaalzone een ontwikkeling af die in bestaande streekplannen niet is voorzien en die een geheel nieuwe plano logische opzet voor het gehele gebied vereist. Men kan er van uitgaan dat de agglomeratie Groot-Amsterdam een over koepelende bestuursvorm nodig zal heb ben, waarin de IJmondgemeenten, de Zaangemeenten en Amsterdam hun eigen en hun gezamenlijke problematiek op een zo efficiënt mogelijke manier zullen moe ten inbrengen, toetsen en oplossen. Het is duidelijk dat met de ontwikke ling van deze sterk geïndustrialiseerde havenagglomeratie een behoefte aan ver keerswegen voor het bedrijfs ver voer zal ontstaan, die ver uitgaat boven de be staande en geprojecteerde verbindingen. Aangezien de aansluitende agglomera tie in het zuiden, die v .n Kennemerland oftewel „Groot-Haarlem", toenemende invloed zal ondergaan van wat er in het Kanaalgebied gebeurt, is een spoedige opheldering van de inzichten omtrent de ontwikkeling dezer zuidelijker agglome ratie van groot belang. De richting waar in Groot-Amsterdam zich ontvouwt, zal een aanpassende en profiterende ontwik kelingsbevordering in Zuid-Kennemer land vereisen, waarmee men daar tot dusver eigenlijk nog slechts aarzelend vertrouwd lijkt geraakt. Het totaal verschillend karakter van het Groot-Haarlemse verzorgingsgebied maakt een aanpassing aan de kanaalzone niet gemakkelijker, maar aan de andere kant verleent het aan de voorzieningen die hier nodig zijn een duidelijke zelf standigheidsformule, die men in de inter gemeentelijke samenwerking van de Ken- nemer gemeenten zal moeten vaststellen en uitvoeren. Een nieuwe agglomeratie- politiek ten aanzien van de industrialisa tie en woongelegenheid lijkt voor alles noodzakelijk. Als de ontwikkeling van Groot-Amsterdam zich in snel tempo voortzet, zal in Zuid-Kennemerland een toenemende behoefte aan nieuwe in dustrieterreinen optreden, waar de ty pisch op Amsterdam georiënteerde be drijven een plaats zullen kunnen vinden. Daarnaast zullen nieuwe verkeersverbin dingen ook de functie van Zuid-Kenne merland als forensengebied voor de ge hele kanaalzone en Amsterdam vergro ten, waardoor een bepaald type woonge legenheid zal moeten worden geschapen. Deze beide eisen zullen een aanspraak veroorzaken op gronden die oorspronke lijk een andere bestemming hadden en die voornamelijk oostelijk en zuidooste lijk van Haarlem moeten worden gezocht. De betrekkelijk kleine capaciteit in deze streek stelt des te grotere eisen aan de zorgvuldigheid, waarmee de betrokken gemeenten samen een nieuwe planologie en bestuurscoördinatie zullen moeten uit dokteren. Wat dat laatste betreft, zullen traditionele gevoeligheden geen vertra ging mogen veroorzaken, want het vereiste tempo van gewestelijke ontwikkeling ligt bijzonder hoog. AAAAAIWVWVWWVIIWWIlWWWVIIIIIIIIIMIWIIWIfWWIlWIMMIVyVIAfWIAAAIVIIWWI/IIWWIlWyWWWWI/WIIWVMVWW WthWAAArtAAAAAAAA/WW\AA/WVWW\A/tAAA/WWWWW\AAAAM/\AAAAAAAAAftAAAAAfWWW\MAAA«AAAAWUW\/S/UWWU\ (Van onze correspondent) AMMAN Hoewel met het recen te akkoord tussen koning Hoessein en de Palestijnse verzetsorganisaties de rust in Jordanië op het ogenblik is teruggekeerd, heeft de overeenkomst weinig weggenomen van de oorzaken, die tot de gevechten hebben geleid. Anderzijds is de kans op nieuwe bot singen door het uitbreiden van de regeringsmaatregelen toegenomen. De ontevredenheid van de querrilla's over de weinig welwillende houding van de Jordaanse regering tegenover hun compromisloze strijd heeft het wantrou wen tegen de gematigde houding van de Jordaanse koning gehandhaafd. Maar ook de Arabische landen zijn het onderling niet eens. De Syrische Baath- partij heeft Irak, dat eveneens door de panarabisch Baath-partij wordt gere geerd, verweten „zijn plichten in de strijd tegen Israël niet te vervullen," zo heeft een woordvoerder van de partij ver klaard. Irak zou „onder allerlei voor wendselen het grootste deel van zijn le gereenheden van het gemeenschappelijk front tegen Israël hebben teruggetrok ken." Na de juni-oorlog van 1967 heeft Irak ongeveer 12.000 soldaten naar Jorda nië en Syrië gestuurd om het oostelijk Arabisch front tegen Israël te versterken. De ontevredenheid over het uitblijven van een oplossing voor de strijd tussen Arabieren en Israëliërs en de slechte eco nomische toestand uiten zich in Jordanië in een grotere steun aan de Baathpartij, die in Syrië en Irak aan de macht is. Het is juist deze partij, die een dui delijk vijandige houding aanneemt tegen over de gematigde en veelal behoudende regeringen en bovendien grote invloed heeft op de querrilla-organisaties. Met het opvoeren van de onrust hoopt de Baath- partij in Jordanië de macht te kunnen overnemen, waarmee ook de Russische invloed zich zou uitbreiden. Aan de andere kant probeert het Wes ten een verdere uitbreiding van deze in- filtrering te voorkomen. Maar het Wes ten kan door zijn slechte reputatie in de Arabische wereld moeilijk tot een directe beïnvloeding van de gematigde Arabische regeringen overgaan. Het feit, dat Israël door regelmatige aanvallen of represail les de positie van behoudende Arabische leiders verder verzwakt, remt dit land niet in zijn kennelijke verwachting dat Gisteren (een nationale feestdag ter gelegenheid van de geboortedag van George Washington) werd enige uren voordat Pompidou op de militaire lucht haven Andrew buiten Washington arri veerde, rondom het Washington monu ment een anti-Franse demonstratie ge houden waaraan 3500 overwegend joodse Amerikanen deelnamen. ADVERTENTIE Om"lang"te drinken MELBOURNE (Reuter) In de Aus tralische staat Victoria is zondag de een- dejacht geopend. Op de eerste ochtend kwamen al drie jagers om het leven. Het eerste slachtoffer struikelde, waardoor zijn geweer afging en hij zichzelf de volle laag gaf. De tweede verdronk toen hij in een lagune sprong om een aangescho ten eend te pakken. De derde man liet het leven als gevolg van een hartaanval. De eersite ontmoeting tussen de Ameri kaanse en Franse presidenten verliep volgens de officiële versie geheel vriend schappelijk. Op het gazon achter het Witte Huis (waar dank zij de voorzorgs maatregelen in de verste verte geen de monstrant te zien was) begroetten de twee staatshoofden elkaar met impromp tu uitspraken, waarin vooral de nadruk werd gelegd op de historische banden tussen beide landen. Maar zoals later uit de antwoorden van Pompidou op vragen van journalisten bleek, zijn de verschil len in visie inzake essentiële vraagstuk ken groter dan de overeenkomsten. Dit geldt vooral het Midden-Oosten, de toe treding van Engeland tot de EEG, en het internationale monetaire systeem. De Franse president verdedigde de be slissing om ruim honderd Mirage-straal- jagers aan Libië te leveren met de uit leg dat er in Libië na de staatsgreep een plotseling machtsvacuüm was ontstaan. Wat Frankrijk in overeenstemming met zijn eigen belangen heeft opgevuld. „Wij zijn geallieerden uit vrije keuze", zei Pompidou met betrekking tot Amerika, „en niet uit verplichting". Hij wees er overigens op dat de enige Mirages die op het ogenblik door het luchtruim van het Midden-Oosten vliegen, die van Is rael zijn. Uit zijn verdere uiteenzettingen bleek dat de Franse president, evenals generaal De Gaulle, Frankrijk ziet als een land dat door zich aan geen van beide zijden van het conflict ih het Midden-Oosten te scha ren, een positie kan innemen om als be middelaar op te treden. „Israël moet in vrede kunnen voortbestaan", zei hij, „maar Israel moet in het Midden-Oosten geen bruggehoofd (van het Westen) wor den, maar een onderdeel blijven van het Midden-Oosten. Dat is een levensvoor waarde voor dat gebied". Pompidou was ook pessimistisch over de huidige onderhandelingsmogelijkheden en zei dat de Verenigde Naties naar een nieuwe mogelijkheid dienen te zoeken om de gesprekken weer op gang te brengen. Uit zijn reactie op een vraag over de eventuele terugtrekking van Amerikaan se troepen uit West-Europa bleek dat Frankrijk een vermindering van de Ame rikaanse militaire aanwezigheid niet zou betreuren. „Ik weet niet of het precies een opluchting zal zijn", zei Pompdou, „wij hopen in ieder geval dat die aan wezigheid onnodig zal worden, want dat zal ook betekenen dat er begrip is ont staan tussen het Westen en het Oosten". Hij maakte echter zeer duidelijk dat Frankrijk geen plannen heeft om weer tot de NAVO toe te treden. Over de toetreding van Engeland tot de EEG bleek de Franse president scep tisch te zijn. Hij citeerde de uitspraak van Churchill, „wanneer ik tussen Euro pa en de zee moet kiezen, dan zal ik de voorkeur geven aan de zee", als een de monstratie van de aarzelende Britse hou ding. De Franse president zei dat ver dere onderhandelingen nodig waren om de werkelijke Britse houding te peilen. Pompidou bleek ook sceptisch te staan tegenover het huidige internationale mo netaire systeem, waarin naar zijn mening het goud als basis was vervangen door de dollar. „Het systeem, zoals het nu functioneert, is zwak", zei hij. Hij voerde aan dat er twee stabiliteitseenheden die nen te zijn en voorzag de mogelijkheid dat er in de toekomst, naast de dollar, een Europese geldeenheid zou kunnen deze leiders zich door grote afkeer jegens de Baath-partij meer aaneensluiten om zich staande te houden tegen extremis ten. De waarschuwing van Israël, dat dit land bij een werkelijk gevaar voor ko ning Hoessein niet afzijdig zal blijven, zou er op kunnen duiden dat Israël zelfs bereid is daadwerkelijk de verdere op komst van de Baath-partij tegen te gaan door een grote actie tegen Jordanië te ontketenen. In dat geval kan Israël ook de voor Israëliërs lastige Palestijnse com mando's voor het jrootste deel zelf onder controle houden, en zo Hoessein van een moeilijke taak verlossen. Vijftig officieren van de Jordaanse vei ligheidstroepen zijn bij koninklijk besluit in rang bevorderd. Dit meldt het Franse persbureau AFP. Onder hen bevinden zich een aantal of ficieren van de Bedoeïenenstammen. De hoogste leider van de veiligheidstroepen, kolonel Abdallah Souleiman is brigade-ge neraal geworden. Majoor Diab Alaoei is tot kolonel bevorderd. Verder zijn onge veer honderd onder-officieren, onder wie zich ook een groot aantal Bedoeïenen be vinden, in rang bevorderd. „Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina" zal aanslagen blijven plegen op vliegtuigen van de Israëlische lucht vaartmaatschappij „El-Al," waar ze zich ook bevinden. Wij doen dit omdat de toe stellen van „El-Al" door de Israëlische luchtmacht worden gebruikt". Dit heeft de leider van het front George Habasj in de Jordaanse hoofdstad Amman ver klaard. PRAAG. (AFP) Voor de eerste maal sinds 21 augustus 1968 is in Praag een massabijeenkomst gehouden. Voor d« viering van de 22ste verjaardag van de machtsovername door de communisti sche partij in Tsjecho-Slowakije kwamen veel bewoners van Praag in het centrum bijeen. Regimenten van het leger, de politie en de arbeidersmilitie hadden zich op het plein opgesteld. Op een eretribune waren leiders van partij en regering en diploma tieke vertegenwoordigers van de commu nistische landen aanwezig. In een korte toespraak wees partijsecretaris Gustav Husak op de taak van de partij om het vertrouwen van de gehele bevolking te winnen. NEW YORK. (AP) In New York Ie gisteravond een vijfling geboren. De toestand van de drie meisjes en twee jongens is goed. De moeder heeft destijds een injectie ter bevordering van haar vruchtbaarheid gekregen. LONDEN (Reuter) De Britse vrou wenarts dr. Patrick Steptoe heeft zondag avond voor de televisie aangekondigd dat hij een vrouw bereid heeft gevonden zich te onderwerpen aan het experiment van kunstmatige bevruchting. Bij dit experiment zal langs operatieve weg een eicel uit het lichaam van de vrouw worden gehaald, vervolgens in het laboratorium met zaad van haar echtge noot worden bevrucht en tenslotte, nadat de bevruchting is vastgesteld in het li chaam van de vrouw worden terugge plaatst. De 34-jarige patiënte van dr. Steptoe, mevrouw Sylvia Allen, is tot nog toe kinderloos gebleven doordat bevruch ting langs de normale weg niet mogelijk bleek. Na de uitzending hadden zich volgens de arts vijftig vrouwen gemeld, die zich eveneens voor een dergelijke behandeling beschikbaar wilden stellen. Volgens dr. Steptoe zal de eerste „reageerbuisbaby" binnen een jaar een feit kunnen zijn. „Ik President Pompidou (links) en presi dent Nixon gisteren tijdens ontvangst plechtigheden in de Amerikaanse hoofdstad ter gelegenheid van de aankomst van het Franse staatshoofd. ontstaan uit de groeiende samenwerking in EEG-verband. De Amerikaanse en Franse presidenten zullen elkaar vandaag weer ontmoeten. Vandaag zal Pompidou ook zijn rede hou den voor het Amerikaanse Congres, waar verwacht wordt dat een groot aantel le den van het Huis van Afgevaardigden uit protest tegen het Franse beleid in het Midden-Oosten, weg zullen blijven. Naar verluidt heeft de regering het plan om de open zetels op te vullen met func tionarissen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, zodat het effect van het protest in ieder geval onzichtbaar blijft. heb geen morele bezwaren meer tegen dit werk," zei hij. Naar mijn mening be hoefde de kwestie geen discussies met on derzoekers, artsen of kerkelijke personen. De operatie is een kleine ingreep, waar van de vrouw binnen 24 uur geheel is hersteld. Het experiment blijkt inmiddels al be gonnen te zijn met de verwijdering van een eicel bij de vrouwelijke patiënt en de bevruchting. „Ik hoop dat de inplan ting in de komende twee tot zes weken kan worden uitgevoerd," zei dr. Steptoe. Het blad „Evening News" schreef gis ter dat „vele Britse artsen en onderzoe kers zich er zorgen over maken, dat het tijdperk van de reageerbuisbaby, als het uit de hand loopt, een nachtmerrie van biologische techniek zou kunnen worden." Volgens het blad zal de medische wereld waarschijnlijk vragen om garanties en een gedragscode om misbruik tegen te gaan en om te voorkomen dat de ont dekking tot ontwikkelingen leidt die een mens koude rillingen bezorgt als hij eraan denkt. De Anglicaanse kerk heeft een verkla ring uitgegeven waarin wordt gezegd dat deze nieuwe techniek moreel, sociaal en jurdisch nauwkeurig moet worden over wogen. MEVROUW SYLVIA ALLENX ISTANBOEL In het stadion van Diyarbakir (in het zuidoosten van Tur kije) zijn na afloop van een voetbalwed strijd onlusten uitgebroken, waarbij 34 mensen zijn gewond. De aanhangers van het verliezende elftal, die de scheidsrech ter de schuld gaven voor de nederlaag van hun ploeg, stroomden het terrein op na met stenen en andere projectielen gesme ten te hebben naar spelers van de tegen partij en tevens het uitspelende elftal. Er ontstond een veldslag tussen betogers en politie, die gebruik moest maken van vuurwapens en traangas. De politie kon slechts met de hulp van militairen het stadion ontruimen en de orde herstellen. (Van onze correspondent) BONN. Zandzakken aan de rivier, gewapende politiemannen in tuinen, op straathoeken en voor de deuren van open bare gebouwen: het Westduitse rege ringscentrum aan de Rijn in Bonn leek gisteren een stadsdeel in staat van be leg. De lange files auto's die langs de Rijn op politiebevel ondergelopen wegen waren ontweken, werden in de straten van Bonn, waar geen water te bekennen viel, nogmaals over zijwegen gedirigeerd nu ter bescherming van de zwaarst be waakte gast die de Bondsrepubliek ooit heeft ontvangen: Israels minister van buitenlandse zaken Abba Eban. Samen waren die twee gebeurtenissen verantwoordelijk voor een verkeerschaos die de gehele dag duurde. Automobilis ten parkeerden op de Rijnbruggen om te genieten van het uitzicht op de tot record hoogte gestegen rivier (hoger dan ooit in deze eeuw), op de bootjes die door de straten van de stad Beuel voeren en op het meubilair dat ook al in roeiboten uit de onderste verdieping van het parle mentsgebouw dreef. Minder groot was de belangstelling ADVERTENTIE Met twee stielen goed uit! Internationale show van: fietsen, brommers, scooters, motoren, onderdelen en toebehoren Vrij- dan de caravan! Honderden kampeer- en vouwwagens en toebehoren uit Nederland en ver daarbuiten. open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uur toegang f 3,50 AMSTERDAM speciaal Trein-Toegang- biljet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca 140 NS-stations voor de volkomen afgeschermde Abba Eban. De minister discussieerde gister middag geruime tijd met journalisten die een speciale vergunning en een geldig paspoort nodig hadden om langs een drie man sterke politiemacht hun eigen pers- conferentiezaal binnen te komen. Na de aanslagen op vliegtuigen en op het jood se bejaardentehuis in München haid de regering de veiligheidsmaatregelen tot het uiterste voorbereid: 1100 manschap pen hebben de Israëlische minister si rui* zondag bewaakt. Het bezoek, dat na gesprekken met Hel- nemann. Brandt en Scheel vandaag af loopt, is door de regering in Bonn be schouwd als een symbool van de norma lisering der betrekkingen met Israël en Abba Eban zelf heeft er gisteren tijdens zijn gesprek met de pers voor gezorgd dat die betekenis zo duidelijk mogelijk tot uiting kwam. Er waren vlak voor zijn komst storen de wolken aan de diplomatieke hemel verschenen, onder andere omdat de mi nister zou hebben verklaard privé aller minst te voelen voor een reis naar Duits land. De werkelijkheid is, zo verteld* Eban, dat ik in »en interview heb ver teld privé nooit de gelegenheid te hebben gehad Duitsland te bezoeken. Die uitla ting is dus kennelijk nogal verbasterd overgekomen en de toelichting klaarde de lucht op nadat somber gestemde com mentaren royaal aandacht aan het „inci dent" hadden geschonken. Voorts moet net vooral Brandt en Scheel deugd hebben gedaan dat de Is raëlische gast in Bonn een continuering van het gewaardeerde Westduitse beleid jegens zijn land heeft bespeurd, terwijl in het conservatieve deel van de Westduit se pers is geschreven over een koerswij ziging der regering om weer op wat be tere voet met de Arabieren te komen, die zoals bekend alleen de betrekkingen met de Bondsrepubliek verbraken toen dat land Israel diplomatiek erkende. Eban heeft zelfs zijn begrip geuit voor het ver langen om, zonder de banden met Jeru zalem te schaden, tot betere betrekkingen met de Arabieren te komen. Nadrukkelijk oonde Eban bovendien zijn waardering voor de Westduitse po gingen om de beveiliging van het lucht verkeer internationaal te organiseren. En een symptoom van de goede wederzijd se verstandhouding was het onmiddellijk aanvaarden van een tegenbezoek aan Je ruzalem door minister van Buitenlandse zaken ScheeL

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3