Grote Kerk is na meer dan 325 jaar dringend aan grote restauratie toe Kosten ruim een miljoen Oorzaak ramp „Johanna" 204 niet zeker vast te stellen „KOSTERSWONING" WORDT WEER TOEGANGSPORTAAL CPN tegen actie Vrij Heemskerk Kotterschipper berispt na overvaren van sportvissersboot Voor 26.000 aan brons gestolen Radio Nordsee hindert radio loodswezen IN DE V1SHAL Faillissementen Ook op IJsselmeer moet schip zeewaardig zijn 5 3 weken IJMUIDER COURANT AANHOUDING NA INBRAAK LTS WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 IJMUIDER COURANT Exclusieve couture Betere indeling Een cadeaubon van „DE LUIFEL" is een welkom geschenk MARKTPLEIN 7 ELKE DAG NIEUWS Voor do prijs van 1 week 1.13) ontvangt u Lering OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties Orionweg 88 - IJmuiden - Tel. 1 22 32 wmm IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Grote Kerk van de Hervormde Gemeente Beverwijk-Heems kerk, in 1592 gebouwd op de resten van een kerk die uit het einde van de veertien de eeuw stamde en in de jaren 1572-'67 was verwoest, werd pas in 1644 geheel hersteld. Nu, bijna 325 jaar nadat dit werk gereed kwam, is algehele restauratie drin gend geboden. Technisch zijn er geen bij zondere moeilijkheden, maar het grote probleem wordt opgeworpen door de kos ten: tussen de één en het anderhalf mil joen. Monumentenzorg is bereid de gebrui kelijke helft van de subsidiabele kosten, de blote restauratiekosten, bij te dragen, waarna gewoonlijk een provinciale en een gemeentelijke bijdrage volgen. De subsidie kan echter op zijn vroegst pas in de jaren 1976-1979 worden opgenomen in de begro ting van Monumentenzorg. De Grote Kerk vormt met de Wijker- toren het enige monument van betekenis in Beverwijk. Zoals bekend is het herstel van de (gemeente-) toren in voorberei ding; de gemeenteraad heeft er bijna 350.000,voor gevoteerd. Aan restaura tie van de toren valt nog niet te denken. De kosten daarvan worden geschat op ruim zeven ton. Misschien komt men hier aan toch toe wanneer de Hervormde ge meente de financiële medewerking ver krijgt van Monumentenzorg, zodat toren en kerk als één werk worden uitgevoerd. Zekerheid over de kerk heeft men echter niet Hoe dringend restauratie van het kerk gebouw nodig is kan zelfs de leek zien die, voorbijwandelend, het gehavende met selwerk opmerkt. De technicus zal nog een heleboel meer opmerken aan het gebouw, dat de indruk wekt het niet lang meer te zullen houden. Eeuwen geleden bouwde men wel „voor de eeuwigheid", maar in dit geval moet die eeuwigheid niet te lang meer duren. Architect H. W. van Kem pen uit Bloemendaal heeft er enkele ja- Een foto van de consistorieruimte, die afgebroken moet worden en ver vangen door een portaal, dat oor spronkelijk bij de kerk hoorde. Een detailtekening, die aanduidt hoe architect Van Kempen zich het nieuwe portaal denkt. In deze entree- partij moeten een kamer, een garde robe, een toilet en een bergkast komen. ren geleden al een rapport over gemaakt en daaruit blijkt onder meer dat grote delen van de gevels, die nog slechts be staan uit los op elkaar liggende stenen, dringend noodherstel behoeven om onge lukken te voorkomen. Het volgende werk staat voor de res tauratie op het programma. Behalve de algehele restauratie van het hoofdgebouw aan binnen- en buitenzijde, moet een aan bouw aan de zuidgevel gesloopt worden die waarschijnlijk in 1869 is gebouwd, be doeld als kosterwoning en later in gebruik als consistorie. Twee steunberen zijn hier voor afgebroken. Het is een slecht ge bouwd en storend element, dat de archi tect wil laten vervangen door een toe gangsportaal, zoals dat te reconstrueren is uit oude gravures van de kerk. De twee steunberen zouden ook terug moeten ko men. De twee grafkapellen, van Harencars- pel en Daniel Hogguer, respectievelijk aan de zuid- en de noordzijde, dienen geres taureerd te worden, waarbij de laatse een tentdak krijgt in plaats van het uit de toon vallende platte dak. De derde grafkapel van Johannes Corver, is in 1961 pas geres taureerd. Verder dient het verbindingsportaal tussen kerk en toren gerestaureerd te worden en behoeven de orgelkas en de tribune herstel. Het orgel, gebouwd door Christiaen Muller en aan de kerk ge schonken in 1756. zal binnen niet te lange tijd appart gerestaureerd worden door een orgeldeskundige. Tenslotte moeten er installaties voor centrale verwarming en elektriciteit in de kerk worden aange bracht. Het kerkhof met grafkelders, de bestrating, de riolering en andere zaken die met de kerk verband houden moeten worden gereorganiseerd en aangepast aan het saneringsplan van Beverwijk. De architect stelt ook een betere inde ling van het merendeels waardevolle meu bilair voor. Hij wil onder meer het mooie koorhek van de noordbeuk naar de mid- denbeuk verplaatsen, zoals waarschijnlijk vroeger het geval is geweest. De noord- beuk zou passend afgesloten moeten wor den, waardoor hier een avondmaalruimte ontstaat, die het kerkbestuur wenst. In de middenbeuk zou dan een kapel gevormd worden voor bijzondere plechtigheden, zo als bij huwelijk en overlijden. De Grote Kerk van Beverwijk zoals hij er volgens een kopergravure in 1768 moet hebben uit gezien, honderdtwintig jaar na de totale her bouw, landelijk gelegen midden in Beverwijk. Aan de linkerzijde van het gebouw ziet men het portaal, dat de architect nu wil herbouwen in plaats van de niet bij het gebouw passende consistorieruimte, aanvankelijk be doeld als kosterswoning. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Vorig jaar, op 20 okto ber, heeft het vissersvaartuig Sandra Pe tra WR 75, op de Noordzee onder de kust ter hoogte van Camperduin een bemande sloep overvaren. De vier opvarenden van de sloep werden gered. De schipper van de Sandra Petra is door de Raad voor de Scheepvaart berispt. In de sloep bevonden zich sportvissers. De vier opvarenden geraakten na de aan varing te water en wisten zich drijvende te houden. Zij werden opgepikt door de bemanning van de Sandra Petra. De schipper van de Wieringer kotter is schuldig bevonden. Hij heeft slecht uitkijk gehouden en heeft, ofschoon er voldoende zicht was, de sportvissersboot niet opge merkt. Betrokkene is ernstig tekort ge schoten. Hij liep alleen wacht op de brug, zijn schip werd automatisch bestuurd. Het bijstaan van de radar aan boord van de Wieringer was geen reden om de ge wone uitkijk te verslappen. Het sportvissersvaartuig heeft geen ge luidsignalen gegeven toen het gevaar dreigde: er was niet eens een signaal hoorn of toeter aan boord. De raad be twijfelt het of gegeven signalen door de schipper zouden zijn gehoord, zodat on zeker is of er oorzakelijk verband bestaat tussen het niet geven door het sportvis sersvaartuig van signalen en de ramp. Gelet op de grove nalatigheid van de schipper van de kotter, zou het passend zijn hem voor geruimte tijd de bevoegd heid om als schipper te varen te ontne men. Echter, volgens dc geldende bepa lingen, was hier geen diploma vereist. Daarom ziet de raad zich genoodzaakt niet verder te gaan dan het uitspreken van een berisping. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de nacht van maan dag op dinsdag is bij de N. V. Kopergie terij De Nijverheid voor een waarde van ƒ26.000,- aan bronsblokken gestolen. Over diverse daken is men het bedrijf binnengekomen via een kantelraam, dat niet was afgesloten, zeven meter boven de grond. Een hangslot van een schuif deur werd geforceerd en ook het toegangs hek van het terrein, waarna een vracht auto het magazijn binnengereden kon worden. Daar werden vijfhonderd blokken brons van acht kilo per stuk, die ter ver werking in het bedrijf waren opgeslagen, op de auto geladen. ADVERTENTIE ONDERSTAANDE BON SEEF1 Bon opsturen sanIJmuidar Courant Postbus 18, IJmuiden Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor totaal f 1.13 ADRES WOONPLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van da IJmuider Courant (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Sinds kort wordt de vaste golflengte van de roeiers- wacht van het Vlissingse loodswezen ernstig gestoord door de werking van de nieuwe piratenzender „Nordsee In ternational". Van het moment af dat deze piratenzender is gaan proefdraai en voor de kust van Noordwijk, is de communicatie van het zesde loodsen- district tussen de wal en de scheep vaart vrijwel onverstaanbaar gewor den door een ritmisch stampend ge luid. Om aan deze bemoeilijking voor het radioverkeer een einde te maken, heeft de roeierswacht vorige week donder dag haar frequentie op die van het vijfde district afgestemd. De distric ten onderling ondervinden van elkaar geen enkele last, terwijl ze beide ge lijktijdig op dezelfde golflengte opere ren, aldus de heer M. Siereveld van de roeierswacht. Inmiddels heeft het Vlissingse loods wezen contact met de PTT i n Den Haag opgenomen, in de verwachting dat men van die zijde iets aan deze radiostoringen kan verhelpen. dit is onder de gestelde norm, die inter nationaal wordt aanvaard. De UK 204 was in dit opzicht nog niet verbeterd; het viel niet in de groep van de grootste urgentie in het kader van de stabiliteitsverbetering van (boom-) kot ters. Ondanks het niet volledig vaststaan van de oorzaak van de ramp, kan er toch een algemene lering uit worden getrok ken. Ook op de thuisreis, en zelfs op het IJsselmeer, moet het schip in volledig zeewaardige toestand worden gehouden. De wacht moet door bekwaam en beva ren personeel worden waargenomen, in dien nodig door de schipper zelf. Het wrak werd gevonden op vijf en een halve mijl ten noordwesten van Urk. Bij de ramp zijn omgekomen: Cornelis de Boer, schipper-eigenaar; matroos Mein- dert de Boer; matroos Jan Willem De Boer; matroos Jan van der Lee; matroos Sjouke Vink. De raad spreekt zijn deelneming uit met de nabestaanden van de bemanning. ADVERTENTIE ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 14880 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Dinsdag heeft een 20-jarige Heemskerker zich bij de Be- verwijkse politie gemeld, nadat in de nacht van zondag op maandag zijn maat, een 19-jarige Heemskerker, was aange houden bij een poging tot inbraak in de Christelijke LTS aan de Luxemburglaan. De politie was die nacht gewaarschuwd dat er twee mannen uit een auto waren gestapt en zich op het terrein van de lts hadden begeven, waarna glasgerin kel werd gehoord. De politie ontdekte dat er een raam was vernield en dat twee nooddeuren van de werkplaats Tpen stonden. Ook de auto werd gevonden en later kon men de jongste van de twee aanhouden. De oudste wist te ontkomen, maar heeft zich dinsdag zelf op het poli tiebureau gemeld, waar hij ook nog de diefstal van twee plaids uit auto's, vorige week in de buurt van de Antillenstraat, bekende. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Zes vaartuigen hebben woensdagmorgen in IJmuiden aange voerd: 996 kisten vis, 1300 kilogram tong en 1520 stijve kabeljauwen. Bij de aan voer waren: 20 kisten wijting, 120 kis ten gul en kabeljauw, 400 kisten haring, 400 kisten schol en 30 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tar bot 9.50, grote tong 7.87-7.69, grootmid del tong 8.47-8.35, kleinmidde] tone 9.90- 9.77, tong I 9.32-9.25, tong II 8.49-8.33. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 200, middel kabeljauw 192-180. Per tien stuks: grote kabeljauw 130-102, middel kabeljauw 82-76. Per 50 kilogram: kabeljauw I 75-70, ka beljauw II 70-60, kabeljauw III 52-50, gro te schol 25-24, schol I 36-30, schol II 40- 36, schol III 50-40, schar 90-82, gestripte wijting 62-45, dichte wijting 43-38, tarbot 230, griet 152, haring 75-14, kuit 36-20, le ver 28-23. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond woensdagmorgen uit: 50 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw, 10 kisten schol en 350 kilogram tong. Urk Zeventien vaartuigen hebben maandag in Urk aangevoerd (in kilogrammen) en geveild (in guldens): 16.127 tong, 6.89-9.99 974 tarbot, 4.30-8.62; 321 griet, 2.20-2.62; 70.000 schol, 030-0.90; 2500 kabeljauw ,1.30 -1.50; 200 wijting, 1.20-1.60; 10 schar, 1.- -1.4. Van 16 tot en met 21 februari werd 114.165 kg. Noordzeevis ter waarde van ƒ211.536,03 aangevoerd. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De affiche-actie van het comité Vrij Heemskerk heeft ver schillende reacties los gemaakt, waar bij blijkt dat niet iedereen zonder meer achter de actie staat. De afdelingen Heemskerk en Bever wijk van de Communistische Partij Nederland hebben al officieel gereageerd op de actie om de verkiezingen te boy cotten. Zij verwerpen de actie en menen dat deze juist de voorstanders van de gemeentelijke fusie in de kaart speelt. ADVERTENTIE HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft op dinsdag 24 februari in staat van faillissement verklaard: Sjoerd Brattinga, h.o. Bratta Stijlmeu- belen, wonende te Hillegom, Hoofdstraat 176, Rechter-commissaris: mr. G. H. Zweers. Curator: mr. W. C. A. Klaufus, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 24 februari ge ëindigd het faillissement van: Johannes Paulus Penning, wonende in Heemskerk, Jan van Bergenstraat 23, uitgesproken op 24 juni 1969, curator mr. J. W. Crefeld, advocaat en procureur in IJmuiden. Wegens gebrek aan actief is bij vonnis van de rechtbank op 24 februari uitge sproken de opheffing van het faillissement van: H. van Dijk, wonende in Hillegom, Weeresteijnstraat 45a, uitgesproken op 20 januari. Curator was mr. G. Eusel, advo caat en procureur kt Haarlem. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het valt niet met zeker heid vast te stellen welke omstandighe den hebben geleid tot de ondergang van de UK 204, het vissersvaartuig Johanna, dat op 12 april van het vorig jaar tij dens stormweer op het IJsselmeer met man en muis is vergaan. Aldus de uit spraak door de Raad voor de Scheep vaart met betrekking tot deze ramp, die aan vijf mensen het leven heeft gekost. Geen van de vijf bemanningsleden was gediplomeerd en er was dus niet voldaan aan de wet op de zeevaartdiploma's. Er was niemand gemonsterd. Hierbij dient te worden opgemerkt dat ten tijde van de ramp het schip „binnengaats" was en de betreffende bepalingen niet (meer) van toepassing waren. Het schip had geen certivicaat van deugdelijkheid, maar er is geen aanlei ding om aan te nemen dat het schip niet in zeewaardige staat was. Na de ramp en het lichten van het wrak is dit droog staand onderzocht: daarbij is niet geble ken van gebreken die bij de ramp een rol kunnen hebben gespeeld. De wind, zware storm met stoten tot orkaankracht, moet bijna dwars of iets achterlijker dan dwars zijn ingekomen. Dit is op zichzelf genoeg om een schip te doen kapseizen. Daarbij hangt natuur lijk veel af van de bekwaamheid van de man op de brug. Een andere mogelijkheid is, dat het bakboordvistuig door veel overkomend water gelicht en overboord is gegaan. Zo dra dat in het water komt te hangen wordt het schip onder die weersomstan digheden bij volle kracht vaak over bak boord omgetrokken. Bij dit alles heeft uit de aard der zaak de stabiliteit een rol gespeeld. Het schip had diverse malen stormweer buitengaats goed doorstaan. Berekend is echter dat het schip bij 30 graden helling een sta tische arm had van tien centimeter en

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5