MINISTER BAKKER IN TWEEDE KAMER: Expansie waterweggebied beperkt Aantrekkelijke mogelijkheden voor spreiding Werkgevers willen geen vast loon in horeca Geen binding voor gelijke betaling bij alle dochters Ex-BP-Ieden willen eigen partij "Er is nu Cassis vein SiSi" "Cassis van wie?" "Cassis vanSiSi!" SPIJKERBROEKEN kijkje van op nietwaar, UNILEVER: Goedkoper reizen voor passagiers die vooruit betalen Vervoerpersoneel in Italië krijgt 7 hoger loon Vrouw na wanhoopsdaad voor de rechter Herdenking van Luther King in Amsterdam T aak verlichting voor schoolhoofd Verzending zeepost Journalisten zijn vóór stakingen uit solidariteit Teelt virusvrije fresiarassen nu mogelijk dat ik voor mijn AOW een bank-rekening heb geopend! ga metuiv tjjd mee - ga naardenmb DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 Veel geld Verwonderd Fantasie BIJ BOAC: Geref Kerk (vrijgemaakt) niet naar hervormde synode V (Van onze correspondent) DEN HAAG. De regering voert op het ogenblik een zeehavenbeleid, dat is gerust op enkele zeer concrete punten, zo heeft minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat woensdagmiddag bij de behan deling van zijn begroting laten weten. Het gaat er daarbij om dat: 1. De verdere expiansie van het Water weggebied wordt beperkt. 2. Aantrekkelijke mogelijkheden worden geschapen voor spreiding van zeeha ven-industrieën, met name in een gro te ring rond Rotterdam (Moerdijk, het Westerscheldebekken en Reimerswaal, gezien als één functioneel geheel) en in het Eeemsmondgebied. S. Een federatief havenbeheer tot stand komt, waarbij de samenwerking in het zuidwesten van het land wordt ge plaatst in een nationaal kader. Uitgelokt door de woordvoerders van de verschillende fracties in de Tweede Kamer, die de minister de dag tevoren bij de algemene beschouwingen hadden verweten dat hij in zijn begroting zo wei nig duidelijk was geweest over het zee havenbeleid voor de toekomst, trok de bewindsman in zijn antwoord een paar duidelijke lijnen. Zo zei hij dat de rege ring de consequenties heeft getrokken uit haar beginselstandpunt, dat een gezonde ontwikkeling van de zeehavens moet worden bevorderd. Die liggen op het ter rein van voorzieningen voor infrastruc tuur, voor woon- en leefklimaat, voor werkgelegenheid en een evenwichtige spreiding daarvan. „Die hebben ons tot het inzicht gebracht dat in het Rijnmond gebied een streng selectief beleid bij de uitgifte van industriegronden zal moeten worden gevoerd. De tijd is aangebroken dat zo'n beleid geen zaak meer kan zijn van één havenbeheerder of gemeente al- ADVERTENTIE RIB-CORD - VELOUR - DENIM LEVIS - LEE-SALIK - ROY ROGER Kindermaten v.a13.90 Dames en herenmaten v.a. 17.50 de grootste keus bij PAARLAARSTEEG1 - HAARLEM leen, de rijksoverheid heeft hier een uit gesproken taak om een dergelijk tot nu toe lokaal gevoerd en door lokale of regio nale belangen ingegeven beleid in natio naal kader te centraliseren". De minister was zich bewust dat een spreidingsbeleid van zeehavenindustrieën veel geld kan gaan kosten. „Maar aan de andere kant moet men bedenken dat het toelaten van een bedrijf, waar de milieusituatie dat in feite niet meer ge doogt, de maatschappij eveneens zeer veel kan kosten, omdat hier waarden in het geding zijn, die mede de tóekomst van ons land bepalen". Daarom stelde de bewindsman vast dat de zeehavenontwikkeling bijzonder die in het Deltagebied, gebaseerd zal moeten zijn op weloverwogen studies. De sociaal-economische en maatschap pelijke voor- en nadelen van alternatieve havenplannen en hun ruimtelijke conse quenties zullen zoveel mogelijk kwantita tief bepaald moeten worden en zorgvul dig tegen elkaar afgewogen om voor ons gehele land tot een ontwikkelingspro gramma te komen". De minister vond in dit verband dan ook dat uitstelsel over bepaalde deelgebie den pas kan worden gegeven, nadat men van het geheel een overzicht heeft. Van beslissingen tot op zekere hoogte moeten wij af, zo stelde de minister. Overigens moest hij meteen wel aankondigen dat de studies, met name die van de nationale commissie zeehavenoverleg, niet op korte termijn kunnen worden afgerond. Wat aan de andere kant weer niet mag be tekenen dat de ontwikkeling stagneert. „Ze moet in goede banen worden geleid, opdat de zaak niet scheef groeit. En daar zorgen we voor". Minister Bakker verwonderde er zich dan ook een beetje over, dat de Kamer leden Zegering Hadders (V.V.D.) en Ass- mann (K.V.P.) nog zo om duidelijke uit spraken hadden gevraagd, als zou men bijvoorbeeld in Rotterdam niet weten waaraan men toe is. Hij wilde nog wel eens (op verzoek) herhalen: Voor uitbreiding van de Maasvlakte houdt de regering vast aan de demar catielijn voor de kust van Voome. De regering wijst een zeehavenont wikkeling op Voorne-Putten en de Hoeksche Waard van de hand. De verdere expansie van het Water weggebied moet beperkt blijven tot op- en overslag, tot vestigingen die ligging aan zeer diep vaarwater ver eisen en tot vestigingen die absoluut verbonden zijn aan een industriële agglomeratie Rotterdam. Wat dat laatste betreft voegde de be windsman er nog het volgende aan toe: .hiervoor zullen wel zwaarwegende argu menten moeten worden aangevoerd en zal de zekerheid moeten bestaan dat het woon- en leefklimaat niet wordt ver stoord. Beperking van de toename van het aantal arbeidsplaatsen is daarbij noodzakelijk, omdat het arbeidsaan bod onmogelijk éen voortzetting van de huidige expansie kan bijhouden. Het in schakelen van buitenlandse arbeidskrach- UTRECHT. Bij de onderhandelingen over de nieuwe Horeca-cao is geen over eenstemming bereikt over het voorstel om naast het bestaande bedieningsgeldsy- steem een systeem van vast loon te be talen. De voorzitter van de Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven, de heer G. E. van Goor, zegt deze week in een interview in „Servio," het blad van de katholieke bond van personeel in Agrari sche en voedings- en genotmiddelenbedrij- ven, dat de horecabedrijfstak in de toe komst niet zal kunnen ontkomen aan een industriële vorm van beloning, met vast loon en vergoeding voor overwerk. Bij onderhandelingen hebben de werk gevers 6,5 procent „geboden," zonder bij sturingsmogelijkheid. De vakbonden me nen, dat dit veel te weinig is om een werkelijke koopkrachtverbetering veilig te stellen. Verkorting van de werktijd tot 90 uur per twee weken, zoals de bonden vragen, is door de werkgevers niet aanvaard, ver korting tot 91 uur wel. Ook tegen 't voor stel, in de horecasector de vijfdaagse werkweek in te voeren met toeslagen voor arbeid op zaterdag en zondag, heb ben de werkgevers bezwaar. Ze hebben verder een uitkering voor georganiseer - den en opneming in de cao van een vrije dag voor vorming en scholing van jeug digen afgewezen. Andere wrijfpunten zijn de vakantie en de vakantietoeslag. De on derhandelingen zullen waarschijnlijk op korte termijn worden afgerond. ROTTERDAM In verband met de recente moeilijkheden over CAO-onder- handelingen bij een van de Unilever-be- drijven, Betuwe en Tiel heeft de directie van Unilever heden aan het personeel van haar bedrijven in Nederland het volgende bekendgemaakt: „In het kader van het streven naar ge leidelijke afbouw van niet gemotiveerde verschillen in arbeidsvoorwaarden voor arbeiders en beambten bij de tot Unilever behorende bedrijven in Nederland is al ge ruime tijd overleg gaande met de vak verenigingen over dit onderwerp. Zo werd enkele weken geleden overeenstemming bereikt over het afsluiten van een alge mene arbeidsvoorwaardenregeling waarin de rechtspositie van arbeiders en beamb ten met betrekking tot de secundaire ar beidsvoorwaarden is geharmoniseerd. De primaire arbeidsvoorwaarden voor beamb ten zijn al jaren voor de verschillende be drijven op gelijke wijze geregeld. De lo nen van het produktie- en onderhouds personeel worden per bedrijf in een af zonderlijke C.A.O. geregeld. De niveaus van de lonen verschillen dan ook onder ling, omdat deze zijn afgestemd op de ver houdingen zoals deze in uiteenlopende be drijfstakken in ons land worden aange troffen. De vakverenigingen stellen zich op het standpunt dat de bij Unilever be staande toonverschillen dienen te verdwij nen. Zij hebben hiertoe bij verschillende bedrijven voorstellen ingediend. Deze voorstellen houden in feite in dat thans reeds definitief zou moeten worden vast gesteld dat in de toekomst voor alle Uni- lever-bedrijven in Nederland een gelijk loonniveau zal gelden. De afzonderlijke bedrijven kunnen zich daartoe thans niet binden. Een en ander moet namelijk wor den bezien in het licht van de ontwikke lingen van het bedrijfsleven als geheel en met name in die sectoren waarin de bedrij ven van Unilever werkzaam zijn. Dit houdt uiteraard niet in dat bij het af sluiten van nieuwe C.A.O.'s de bestaande onderlinge verschillen zonder meer zou den moeten worden gehandhaafd". MINISTER BAKKER ten vormt in dit verband een probleem dat tot voorzichtigheid maant". Uit de lucht gegrepen noemde de mi nister het verhaal van de heer Zegering Hadders als zou hij bij het spreidings beleid Zeeland en Brabant beschou wen als satellieten van Rotterdam. „Elke haven heeft bij de samenwerking in het zuidwesten een eigen functie, terwijl zich daarnaast in toenemende mate ongetwij feld ook een autonome groei zal mani festeren. De mogelijkheden voor de ontvangst van het zeer diep stekende schip moeten volgens minister Bakker in Rotterdam zoveel mogelijk worden uitgebuit. Hij noemde dat logisch. Hij attendeerde in dit verband op het verzoek van Rotter dam om de zogenaamde oliegeul met nog een meter te verdiepen, zodat Europoort en Maasvlakte bereikbaar worden voor schepen tot 65 voet. „Inderdaad het over wegen waard", noemde minister Bakker dit verzoek, waarbij hij wel de aanteke ning maakte dat de waterhuishoudkundi- ge consequenties ervan nog grondig moe ten worden bestudeerd. Het probleem van Amsterdam is vol gens de minister de toegankelijkheid van de haven voor grotere schepen waarbij het plan voor de aanleg van een buitenhaven te IJmuiden in het geding is, tevens be stemd voor container, lash- en ferrysche pen. Een spoedige beslissing achtte hij daarover gewenst. De studie daarvan zal met voorrang worden uitgevoerd. LONDEN. De Britse luchtvaartmaat schappij BOAC heeft voor de Middenat- lantische luchtroutes een stelsel van voor uitbetaling i ngevoerd, waarmee passa giers een derde van de reiskosten kunnen besparen. Om hiervan te profiteren, moet men tenminste vier maanden tevoren zijn reis betalen. Een retourbiljet van Londen naar Bermuda kost dan 75 pond (180 dol lar) en van Londen naar de Bahama's 95 pond (204 dollar). Werkt dit systeem naar wens, dan zal de BOAC het ook gaan toepassen op de luchtverbindingen met New York en an dere steden. ROME. De 90.000 werknemers bij de Italiaanse bus- en tramondernemingen krijgen een loonsverhoging van 7%. De werkweek zal geleidelijk worden verkort tot veertig uur. Dit zijn de voornaamste punten uit een overeenkomst die woens dag is bereikt tijdens besprekingen tus sen de vakbonden en de werkgevers. Hiermee is een einde gekomen aan de langdurige crisis bij de vervoerbedrijven. Alle voorgenomen stakingen zijn door de vakbonden afgelast. Door deze overeenkomst, die ook betrek king heeft op de premies en de overwerk vergoedingen, zullen de personeelskosten bij de stedelijke vervoersbedrijven met 11,5% stijgen. Politieke waarnemers in Rome zijn van mening dat de regeling van het vervoers- geschil op een gelukkig moment komt voor Mariano Rumor, die hard werkt aan een stabiel coalitiekabinet van vier par tijen. HOOGEVEEN. De Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) zal geen gevolg ge ven aan de uitnodiging van de synode van de Nederlands Hervormde Kerk om een vertegenwoordiging te zenden naar de algemene kerkvergadering van de Hervormde Kerk die met Pinksteren wordt gehouden. Dat heeft de synode van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) in Hoogeveen vandaag besloten. Zij zal een brief schrijven aan de her vormde synode, waarin zij erop wijst dat zij in de Hervormde Kerk nog geen we derkeer ziet tot de Heilige Schrift. Zij schrijft in deze brief verder dat zij de Heer om deze wederkeer zal bidden en er naar zal blijven uitzien. DEN HAAG. De wanhoopsdaad van een 45-jarige Boskoopse huisvrouw kreeg gisteren een nasleep voor de Haagse rechtbank, waar zij een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden tegen zich hoorde eisen. In juni van het vorig jaar moest zij haar twee maanden te vroeg geboren dochtertje Tonnie in het ziekenhuis ach terlaten. Het kind woog slechts 3,5 pond en moest in de couveuse blijven. De vrouw had tien miskramen gehad. Vier van haar veertien kinderen waren kort na de geboorte gestorven. Bij de gedach te dat zij ook haar pasgeborene zou ver liezen, raakte de vrouw in paniek. In brieven aan het ziekenhuis en aan de po litie eiste zij: „Als jullie dat kind niet thuis brengen, steek ik de boel in brand. Ik geef jullie een uur de tijd!" Zij verschanste zich met haar vier jongsten (2, 6, 11 en 12 jaar) en met een kan petroleum en lucifers op de vliering van haar huis om te wachten tot het uur voorbij zou zijn. Toen haar man, de ou dere kinderen en de inmiddels gewaar schuwde huisarts probeerden haar te kal meren, goot zij de petroleum over de zol dervloer, de bedden en de meubels en hield er een lucifer bij. De snel om zich heen grijpende vlammen brachten de vrouw tot bezinning. In haar doodsangst lukte het haar, het vuur met een deken te blussen. (Van onze correspondent) BERKHOUT. De heer B. M. Steur is voornemens met een aantal ex-Boe renpartij Staten- en raadsleden uit Lim burg, Noord-Holland, Zeeland en Fries land een eigen partij op te richten. Naar zijn zeggen zal de partij waarschijnlijk Democraten 2000 gaan heten. De heer Steur is volgens zijn medede lingen van mening dat hij zich nu ook als democraat dient op te stellen. Daarom zal hij volgende week zijn Boerenpartij - zetel in de Provinciale Staten van Noord- Holland en zijn zetel in de gemeenteraad van Berkhout overdragen. Als mede-De mocraten 2000 noemt de heer Steur: De Ridder uit Zeeland, prof. dr. Hooykaas uit Den Haag, de ex-Boerenpartij frac tievoorzitters van de Staten van Noord- Brabant, Limburg en Friesland, respec tievelijk de heren F. Veraart, C. den Har- tog en F. R. de Vries en de heer C. van de Zande uit Helvoirt. AMSTERDAM. Een in Amsterdam opgericht herdenkingscomité Martin Lu ther King wil op zaterdag 4 april de dag waarop de Amerikaanse negerleider twee jaar geleden werd vermoord in de hoofdstad een conferentie, vredes mars en een herdenkingsbijeenkomst houden. Op het congres zullen sprekers uit Amerika, India, Vietnam, Oostenrijk en Nederland het woord voeren. Deze week, zaterdagavond wil het co mité een herdenkingsbijeenkomst houden met films over King, liederen en muziek, teksten van King en Loethoeli, vertegen woordigers van geweldloze revolutionai re bewegingen en het Nederlands Vre- desinstituut. Dan zal ook de actie Brood- mand worden begonnen. Er zal brood uitgedeeld worden als symbool van voed sel voor iedereen. DEN HAAG. Overwogen wordt of in de begroting voor het dienstjaar 1971 ruimte kan worden gevonden voor maat regelen tot een verdere taakverlichting van hoofden van basisscholen. Dit heeft staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen vandaag geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid van Bennekom (A.R.P.), die samen met dr. Schuring (C.H.U.) op dergelijke maatregelen had aangedrongen. Sinds enkele jaren wordt, met toepas sing van de Lageronderwijswet 1920, rijksvergoeding verleend voor het sala ris van een extra onderwijzer voor de taakverlichting van het hoofd van een school waaraan naast het hoofd elf of meer verplichte leerkrachten verbonden zijn. In de begroting voor het dienstjaar 1970 zijn, zo schrijft mr. Grosheide ver der nog, geen gelden uitgetrokken voor een uitbreiding van deze maatregel. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Alcor" 4-3; Austra lië: ms „Waalekerk 6-3; Brazilië: ms „Al cor" 4-3; Canada: ms „Beavermondo" 4-3; Chili: ms -,Achilles" 3-3; Kenya. Ooegan- da en Tanzanië: ms „Rostock" 4-3; Ned. Antillen: ms „Kreon" 4-3; Suriname: ms „Diogenes" 2-3; Verenigde Staten: ms m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Randfontein" 3-3. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. ADVERTENTIE Ja, dat heb Ik goed geschoten, mijn AOW bi] de NMB. Want wie vindt het bijvoorbeeld leuk om in de rij te staan voor zijn eigen 4T geldi Niemand toch? Alleen daarom zou je al naar de NMB gaan. Maar er is veel meer voordeel aan zo'n rekening. Neem de betalingen j maar: via de NMB laat ik de huur, gas en licht en dat soort dingen automatisch afschrij ven. Ik heb er geen om kijken naar. Hou ik wat geld over dan laat ik dat rustig op mijn rekening staan. Dat levert nog rente op óók! En dan is er nog een belangrijk Iets: ook met het oog op andere financiële problemen is het geweldig gemakkelijk wanneer je een bank ais de NMB achter je hebt staan. Als je voelt wat ik bedoel... Begrijp je nu waarom ik voor mijn AOW een rekening bij de NMB heb geopend? nederiandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! ADVERTENTIE a 'X* 'J AMSTERDAM. Het dagelijks be stuur van de Nederlandse Journalisten is van oordeel dat het recht om te staken een fundamenteel recht van werknemers is en dus ook van journalisten. Wanneer men van dit recht gebruik maakt, werkt men mee aan een collectieve actie. Het dagelijks bestuur van de NVJ deelt dit mee in een advies aan de ministers van justitie en van Sociale Zaken en Volks gezondheid over de wetsontwerpen over het recht van werkstaking en commissies van onderzoek inzake werkstaking. Het dagelijks bestuur van de NVJ zou het juister achten het recht om stakin gen uit te roepen en te leiden toe te ken nen aan iedere collectiviteit, aan iedere vakorganisatie, ongeacht of deze (reeds) bevoegd is een cao in de desbetreffende sector af te sluiten. Het dagelijks bestuur acht het onjuist dat geen ruimte is gelaten voor een soli- dariteitsstaking al dan niet over de gren zen heen. Het kan zich voorts allerminst verenigen met de opvatting dat een te gen de nationale overheid gerichte werk staking integraal zou moeten worden ver boden. Een politieke staking is zijn in- inziens wel degelijk geoorloofd als de overheid de grondrechten met voeten treedt. Voor journalisten moet hierbij zijn inziens allereerst worden gedacht aan een inbreuk op de persvrijheid. BAARN. In het phytapathologisch instituut in Baarn is men erin geslaagd virusvrije fresiarassen te kweken. Veel fresia's in Nederland zijn namelijk virus- ziek. Van sommige rassen op het veld is 90 tot 95 percent ziek. Oorzaak is een virus, waartegen tot nog toe geen bestrij dingsmiddel was gevonden. Sinds 1963 is er aan het kweken van gezonde exemplaren gewerkt. Het geheim schuilt hierin dat van een zieke fresiabol kort np het uitkomen ééntiende millime ter van het topje gesneden wordt. De praktijk wijst uit dat daarin geen virus zit. Neemt men meer. bijvoorbeeld twee- diende millimeter, dan zit dat virus er wel in. Neemt men minder dan ééntiende millimeter, dan zijn er te weinig cellen over en groeit het niet meer. Het afge sneden topje wordt in een speciaal ge prepareerde voedingsbodem geplant en groeit dan uit tot een volwassen plant. Over een jaar of drie kunnen voldoen de hoeveelheden gezonde exemplaren ge produceerd zijn, zodat ze uitgedeeld kun nen worden aan ie kwekers. Het insti tuut leidt ook mensen op om deze kweek- methode onder de knie te krijgen. Het onderzoek naar hoe het komt dat dat miniscuul kleine topje virusvrij is, is nog in vole gang.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15