Nieuwe scheurmaker in rode gelederen IJmuider Courant MIKKEN OP DE MIDDEN MOOT IN DE P.V.D.A. WË v. d. Louw: Vondeling: (Van een onzer redacteuren) DRS A VAN STUIJVENBERG, 42 jaar oud en wet houder van Eindhoven heeft met pijn in het hart af scheid genomen van de P.v.d.A. Hij heeft met een groep geestverwanten de nieuwe partij Democratisch Socialisten '70 opgericht In de praktijk is dat al af gekort tot DS '70. hoewel hij de voorkeur geeft aan Dem Soc. '70. Wat heeft hem er toe bewogen de partij waaraan hij vele jaren van zijn leven gewerkt heeft te verlaten? Het antwoord is: Nieuw Links. Meer con creet: de manier waarop Nieuw Links (met de „Nieuw- Linkserigen") de oude vertrouwde partij in korte tijd heeft overrompeld. In een gesprek dat wij met hem hadden in zijn kraakheldere werkkamer in het spik splinternieuwe gemeentehuis te Eindhoven zet wet houder Van Stuijvenberg uiteen wat hem in Nieuw Links benauwt. Krijgsgehuil Maagdenhuis In de regering Minder „kreterig" Image Coalitie Belastingen Politiek fatsoen NEDERLAND heeft er weer een nieuwe socialistische partij bij: de in Eindhoven geboren partii Detno- cratisch-Socialisten'70 Het kleuren spectrum in de v ritakkige groe peringen die >oit Knn inspiratie ir Marx vonden is daarmee onnieuw uitgebreid. Zou -»n van donker rood naar -ose gaan (O.P N P.SP Nieuw Links hoofdmoot P.v d.A Democratisch Appèl) dan vindt DS'70. naar nnHnpiee en voor zichtige observatie, een plaatsje vóór de hekkenslui't Democratisch Appel. De nieuwste partij is name lijk niet slechts „verontrust" maar spreekt zich job met nadruk uit vóór allerlei zaken zoals uitbrei ding van te ïtvvikkeMngshulp etc De gemeenteraadsverkiezingen van deze zomer en de Kamerver kiezingen van volgend jaar zullen waarschijnlijk een flinke verschui ving zichtbaar maken in de vader landse politieke verhoudingen Om dat de P.v.d.A. sinds de oorlog een vooraanst; vnde positie, beur telings in kabinet en parlement heeft ingenomen, zal vooral de ont wikkeling van deze partij grote aandacht krijgen Ir verband hier mee hebben wij een gesprek gehad met de initiatiefnemer van het „schisma" in deze partij, de Eind- hovense wethouder voor bedrijven drs. A. van Stuijvenberg. 42 jaar oud sinds 1965 wethouder voor de P.v.d.A, en van jongsaf aan zeer actief in die partij. Hij was o.m. hoofdbestuurslid van de P.W.G., de onlangs opgeheven protestantse werkgemeenschap Apart vermelden wij reacties van partijvoorzitter dr A. Vonde ling en hoofdbestuurslid André van der Louw, exponent van Nieuw Links en daardoor medeveroorza ker van de „scheuring". D.S. '70 „ZIJ HADDEN aanvankelijk de in druk gewekt een boodschap te hebben voor de wat ingedommelde P.v d.A zo zegt hij. en zij hadden succes wan neer zij op een of andere ntaatsehike afdeling met iong etan de nartij nieuw leven in wilden blazen Deze image bleek echter niet meer dan mterliike schijn. Zij wilden de P.v d.A. naar hun hand zetten Wie het er niet mee eens was. kon vertrekken Voormalige medestanders in de partii werden ge woon afgeschreven", zo stelt de heer Van Stuwenberg vast Zij hadden geen boodschap vóór ons maar een be doeling mét ons." En: Tk ga ervan uit dat democratie een kwestie is van mentaliteit en niet alleen van roye menten Natnurliik is hot moveliiV om op slecht bezochte afdelingsavonden met een grote groen geestverwanten on te komen en dan de netto-meerderheid van de helft oius één te halen Dat is ..mathematische democratie" In wer- keliikheid wordt op die manier de de mocratische gedachte verlaten en wordt met de leden gemanipuleerd." VERBITTERD stelt hij vast hoe de Nieuw-Linksers bij het veroveren van weer een zetel in het hoofdbestuur op het congres te Groningen een krijgsge huil van vreugde aanhieven „alsof een vijand was verslagen, ja alsof het land gered was van nazi's." Dat is een te genstelling binnen één partij die niet meer te accepteren ir Uit eigen ervaring heeft hij een groot aantal grieven tegen de tactiek van Nieuw Links. PARTIJVOORZITTER dr. A. Vondeling heeft direct na d»,op richting van Dem.-Soc. '70 als reactie gegeven dat „de heer Van Stuii ven berg de vergissing van ziin leven maakte". In een tijd die geknemerkt wordt door steeds verder vaan- de nolitieke samenwerking heeft deze man een snlintemartii op gericht die hoogstens het front van de Pv.d.A. wat kan ver zwakken mar* de kiezers niet weg zal kunnen zuigen De heer Van StnIIvenberg is geschrok ken van de onstuimigheid van de jeugd Hii kan niet inzien dat het de taak van de P.v.d.A. juist Is om oud en jong in zich te verenigen. UIT EEN radio-interview ci teren wij: „Ik kan me niet voor stellen dat deze partij succes zal boeken en zeker niet het succes dat de heer Van Stuijvenberg zich voorstelt." De heer Van Stuijvenberg zelf daarentegen verklaarde optimis tisch „meer zetels te zullen halen dan D'66 in 1967. die zeven zetels in de Kamer binnen kwam" Over de naam DS'70 vindt hij overigens dat die niet als pla giaat van D'66 moet worden ge zien. Wij noemden ons Demo- cratisch-Socialisten '70. af te korten tot Dem.-Soc.'70 De kran ten maakten er al gauw DS'70 van en nu is daar niet veel meer aan te doen. vrees ik. EN DAN: bij D'66 slaat „66" op het jaar van oprichting, op tiidoliike aspect dat de par tii zei te willen hebben Rij ons «laat '70 on een heel decennium waarin van alles moet gebeuren ENKELE Nieuw-Linksen in het af delingsbestuur stuurden ten tijde van de Maagdenhuisbezetting een telegram van adhesiebetuiging aan de studen ten Zij deden dit echter na*»»ons hét bestuur, zonder eventueel andersden kende bestuursleden te raadplegen „Geen telefoontje werd eraan gewaagd om te vragen wat wij ervan vonden Afgezien van het feit hoe wij over het „maagdenhuis" dachten tekent dit hun mentaliteit. Wij moesten uit de krant lezen wat wij. als bestuur, hadden ge daan." Het harde, rücksichtslose doordruk ken van eigen alléénzaliCTmaIsende ideeën werd wethouder Van Stuijven berg te veel. Hij herinnert aan de eigen soepele houdingen in elk overleg met Nieuw Links. „Wij gingen erg ver in compromissen met hen, wij deden stap voor stap concessies tot vlak bij hun standpunt terwijl zij weigerden ook maar één milimeter van hun kant op te schuiven. Op onze laatste grote vergadering hier in Eindhoven was ook Vondeling aanwezig. Toen hij zag hoe klein het verschil was tussen beide standpunten, zei hij toen bemiddelend tegen ons: „Kom heren, omdat kleine verschil laat u toch de partij niet in de steek", maar Vondeling vergat dat al niet meer helemaal honderd percent is rond de P.v.d.A.) maar ook van el ders uit het land, zij het relatief het geringst uit het noorden. Binnenkort zal Dem. Soc. '70 over gaan tot landelijke acties, het plaatsen van advertenties om steun te vragen van andere „verontruste broeders". Ook wordt een congres voorbereid waarop een definitief programma voor de nieuwe partij moet worden vactve- steld. Een commissie bereidt inmiddels een conceptprogramma voor Voor de Statenverkiezingen is men te laat maar bij de gemeenteraadsverkiezingen van juni zal Dem. Soc. 70 enige liisten heb ben. Na de zomer komt dan het con gres waarop men de rijen hoopt aan één te sluiten voor de Kamerverkie zingen. STEL DAT DS '70 een redelijk grote partij wordt, dat er een flink stuk van het P v.d.A.-kiezerskorps óverkomt, wil men dan regeringsverantwoorde lijkheid? Daarin is wethouder Van Stuijvenberg positief Hij vindt het een gevaarlijke zaak dat de socialisten een ruime periode, ja zelfs tot tien jaar toe, in de oppositie zouden blijven. De ontwikkeling is nu eenmaal zo dat er evenals in het grote bedrijfsleven (Van Stuijvenberg is ex-Philips-man) een steeds groter tijdspanne gaat lig gen tussen de besluitvorming en het besluit zelf. Daar gaan tegenwoordig wel jaren overheen. Een minister Bak ker opent wegen en bruggen die door zijn voorganger(s) gepland zijn en hij zelf laat werk na dat pas onder zijn opvolger(s) voltooiing zal vinden. Door dit bestuurlijke aspect is het noodzakelijk dat ook socialisten erbij Nieuw Links worden waar niet mee te werken valt. .Maar", zo maakt Van Stuijvenberg een reserve, „dit zijn bespiegelingen van mij persoonlijk Het partijcongres zal hier meer klaarheid in brengen." Bij een coalitie blijft het een kwestie van geven en ,iemen. De idealen moe ten nu eenmaal aan de realiteit wor den aangepast. „Men kan na de nacht van Schmelzer emotioneel stellen: „Nooit meer met die K V.P dat kan ik me levendig voorstellen maar zo'n „nooit meer" mag toch nooit lan ger gelden dan voor enkele jaren." Aan de hand van het partijprogram ma van DS '70 zal men kunnen gaan onderhandelen WAT ZAL DAT programma inhou den? In ieder geval zal men in ons pro gramma minder „kreterig" zijn, zo staat voor de Eindhovense wethouder als een paal Do/en water Een kreet als „nationaliseer de farmaceutische industrie" die op het Groninger con gres tot een resolutie werd, bleek later in de Kamer inderdaad niet meer dan een kreet, toen het Kamerlid Van Lier (P.v.d.A.) zei ,best te begrijpen dat zoiets nu eenmaal onuitvoerbaar was" Achteraf blijkt dan dat men met het aannemen van die resolutie alleen maar wilde aangeven dat er in die in dustrietak iets fout zit, dat daar iets aan de hand is dat best eens onder zocht mocht worden Maar Van Stuij venberg zegt daarover „Het is een volwassen partij onwaardig om dan voor het volk wél tot zulke „gedurfde' kreten te komen." HOE ZAL DS'70 deze volgende va riant van het .nternationaal socialis me, zich opstellen ten aanzien van hete hangijzers als NAVO en DDR? „De NAVO is een noodzakelijk kwaad" zo meent drs Van Stuijven berg „we moeten 'oyaal onze bijdrage vervullen." Maar wei tot een minimum beperkt. Er moeten geen kansen zijn voor generaals om zich in „hobby- istische richting' te ontwikkelen. Ook zou men zich als regering wat scherper moeten opstellen tegen de dictaturen van zowel links als rechts. Portugal en Griekenland mogen dan als NATO- Partijvoorzltter Von deling (rechts) heeft Nieuw Linkshier An dré van der Louw, in zijn partij kunnen houden. De lieve vrede werd bewaardmaar het bleek niet voor lang. De zwijgende middenmoof' heeft in drs. Van Stuijvenberg een spreekbuis ge vonden. dat kleine kloof je dat er over was juist zo klein was door de lange reeks con cessies die we al gedaan hadden", al dus Van Stuijvenberg. WAAROM zochten de Eindhovense dissidenten geen aansluiting bij De mocratisch Appèl, om dus binnen de partij blijvend tegenwerk te kunnen leveren? „Allereest om de image die op die heren gedrukt is ook wel door hun eigen fouten als zou het een groep „suikerzakiessparende oudere heren" zijn. Dat heeft geen kracht genoeg. Dat bleek dan ook zo is het tweede bezwaar op het Groningse congres waar Democratisch Appèl niets in te brengen had. „De partij van de Arbeid is al te ver heen." Dus niet binnen de partij maar er buiten, zo werd besloten. De kersverse partij kan, aldus oprichter Van Stuij venberg, al bogen op heel wat adhesie betuigingen. Uit Gorkum, Zeist en Lei den (waar het in de gemeenteraad ook betrokken worden, dat zij dus ook in het kabinet zitten en zich niet bepalen tot parlementswerk waar in veel ge vallen aan een minitieus voorbereide zaak niets meer te doen is. In de regering derhalve, tenzij we niet meer kunnen bereiken dan wat een groep-Aarden buiten de K.V.P. bereikte MAAR MET WIE? In wat voo. een coalitie zou men DS '70 dan kunnen terugvinden? De V.V.D. valt zuidelijk af. „Op het gebied van de sociaal-eco nomische maatregelen staat die partij evenals met betrekking tot de ont wikkelingshulp - te ver van ons af Wél met de confessionelen „Daar treft men genoeg bewogenheid aan en gerichtheid op de menselijke proble men om er garantie te vinden voor een vruchtbare samenwerking De P.v.d.A zeil zal waarschijnlijk (bij een succes van DS '70) steeds fa natieker een getuigenispartij van DRS. A. VAN STUIJVENBERG gestalte te geven. Dat kan juist door ontwikkelingshulp. Daarbij komt hf dan niet zozeer aan op „zoveel percent van het nationale inkomen", (al zou dat best meer kunnen) als wel in de eerste plaats op een mentaliteitsver andering. De inwoners van de rijke landen staan tegenover de ontwikke lingslanden in dezelfde hooghartige verhouding als de 19e-eeuwse kapita list tegenover de toenmalige verpau perde arbeider. Dezelfde argumenten die toen tot machteloosheid doemden doen ook nu weer volop opgeld. Er wordt gesteld dat die landen te lui zijn, dat ze het geld verkeerd besteden (vroeger zei men: ach hij brengt het toch maar naar de kroeg) of dat het een druppel op een gloeiende plaat zal zijn wat men ook aan hulp bie den zal. In dit opzicht blijkt de nood zaak van een mentaliteitsverbetering. Ook al zal de doorsnee-kiezer niet warm lopen voor een programmapunt dat meer ontwikkelingshulp beoogt, dan nog zal DS'70 er voor pleiten. partners wel tegen „het been geschopt worden" als zo'n principiële uitspraak er gewicht door kan krijgen DE DDR? „Ach, we hoeven me' voorop te lopen. Het is wel een heel verschil of men op erkenning aan dringt vlak na de inval in Tsjecho- Slowakije, danwel nu, nu Willy Brandt officiële toenadering heeft gezocht. Als Brandt tot een kkoord komt zal daar genoeg garantie inzitten voor het Wes ten om ook te volgen met een erke ning." VIETNAM? „Ik moet zeggen dat ik daar nog niet u ben", zo formuleert drs. Van Stuyvenberg wat terughou dend. „Vast staat dat er door Amerika grote blunders zijn bt0aan, maar aan de andere kant Ik heb me zo veel mogelijk georiënteerd en over beide partijen informaties verzameld maar ik kom er niet uit Ontwikkelingshulp is duidelijk eei veel tastbaarder terrein vooi de op richter van DS'70 Het is een nieuwe taak voor het socialisme om de soli dariteit in de komende jaren nieuwe OOK DS'70 ziet de overheidsuitga ven. en daarmee de belastingen voor lopig nog stijgen. „Belastingverhoging is noodzakelijk. De rijksuitgaven stij gen jaarlijks met 6 percent tegen het nationaal inkomen met 4.8 percent. Maar er is wel enige correctie moge lijk" Er wordt te veel subsidie gese ven aan personen die het niet. echt nodig hebben Wanneer ik met over heidsgeld een zwembad steun zodat de entreeprijs een kwartje laser kan worden, dan steun ik niet alleen de mensen voor wie de priis een bezwaar is maar ook degenen die het kwartje best zelf kunnen missen. In groter verband geldt dit ook bij voorbeeld voor de woningbouw. We moeten als in Scandinavische lan den inkomensubsidie geven aan mensen die een normale woning niet kunnen betalen en niet de woningen zelf subsidiëren zodat ook mensen met een goed inkomen goedkoper wonen dan voor hen noodzakelijk is. Over inkomens gesproken, wat vindt Van Struijvenberg, en met hem dus voorlopig ook DS'70 van de loonwet van Roolvink? Van Stuijvenberg vindt in deze vraag een aanleiding tot het uiten van een ethisch principe: „Het is een hogere vorm van samenleven, een hoger moreel peil ook van een volk. als men een onpartijdige derde laat uitmaken wat wel en niet kan bij looneisen. Als derhalve het algemeen belang hoe-er staat dan het „geknok per bedrijfstak" Maar (en dat is een dubbel onderstreept „maar") dan moet niet alleen de loonpolitiek gecontro leerd kunnen worden maar dan zou elk inkomen onder controle moeten komen De regering moet niet alleen het loon van de doorsnee-werknemer in een vaste greep houden maar elk ander „vrij" inkomen evenzeer." NOG EVEN terug naar de persoon van wethouder Van Stuijvenberg Hoe kan hij waarmaken dat hij uit de Pv.d.A. getreden zijn wethouders zetel blijft bezetten? „Wel. dat was geen makkelijk be sluit" zegt hij „Ik heb er, zoals dat heet, nachten van wakker gelegen. Maar ik geloof dat ik het besluit toch wel kan verantwoorden Vroeger was het zo dat de oartiien zelf stabiel ble ven. Als iemand de partij verliet was het omdat hiizelf van menine was ver anderd Hii werd hii voorbeeld VVD'er of lid van de C P N In zo'n geval was het inderdaad een zaak van politiek fatsoen om de raads- of wethouders- zetel op te geven Maar m liet dat anders De oartiien zelf zijn in bewe ging Wat nu in de Kamor over de DDR gezegd wordt is iets heel anders dan wat enkele jaren geleden aan de kiezers werd voorgehouden en zo ziin er wel meer voorbeelden re noemen Ik voel me |Uts1 heel sterk verbonden met die partij van toen en vind het dan ook juist om die programmapun ten gestalte te blijven geven, met an dere woorden: aan te blijven." Het afscheid nemen van de P.v.d.A. als zodanig is hem minder zwaar ge vallen. Ik heb als hervormd christen na de oorlog een partij uitgekozen die voor mij het best gestalte gaf aan mijn maatschappijvisie. De partij was voor mij niet als voor velen echte vooroorlogse socialisten een soort godsdienst of levensbeschouwing waarmee men vergroeid raakt. De heer Van Stuijvenberg verwacht ove rigens juist uit het kamp van de voor malige doorbraaksocialisten veel steun. Zelf is hij hoofdbestuurslid ge weest van de Protestantse Werkge meenschap in de P.v.d.A. en hij kan de ideeën in die groep nog wel peilen. Ook al zal DS"70 geen grote partij worden dan nog meent hij dat zijn besluit de partij op te richten nodig was. „Je kunt er uit treden om langs de kant te gaan staan kijken hoe alle» verder fout gaat of zelf iets pogen t« ondernemen." In Eindhoven is daarom na rijp be raad voor dit laatste gekozen. JOHN ROOZEN VICE-VOORZITTER Andre van der Louw, exponent van de Nieuw Linksstroming in het hoofdbestuur, gelooft niet in succes voor DS'70 Hoewel hij niet namens Nieuw Links als zo danig wil spreken, geeft bij als commentaar: „Het enige dat ze kunnen bereiken is schade toe brengen aan de P.v.d.A., niet door zelf veel aanhang te krij gen. maar door bij de kiezers de indruk te versterken dat het niet goed zit bij de P.v.d.A. en dat er kennelijk rotzooi is." MET STELLIGHEID ontkent hij de beschuldigingen van de heer Van Stuijvenberg als zou Nieuw Links met overrompe- linvstactiek werken „Hij ziet gewoon niet dat in brede krin gen symnathie voor Nieuw Links bestaat hetgeen normaal op de afdelingsavonden naar voren komt. Bovendien heeft het con gres in Groningen wel aange toond dat Nieuw Links duidelijk aanspreekt. Democratisch Appèl heeft daar inderdaad weinig in gebracht. Het gaat overigens iuist sinds Nieuw Links demo cratischer toe binnen de P v.d.A „Vroeger zat de massa op zo'r congres braaf te luisteren, nu wordt er gediscussieerd van on derop." „Waar het op aankomt is in 'aatste instantie niet de vraag of de P v.d .A benadeeld wordt („die kan wel tegen een stoot- ie"J maar of we erin slagen een ■*n hropij r^>„—„uïir alternatjfif te vormen voor het tefinet-De tone. Oaarhii vergeld"»™ is elke afcnlïzqfng alleen maar iammer" aifi.it tenslotte André van der I ,onw

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15