TUNIS EIST ZWITSERSE VISUM VAN BURGERS Jordaniër in Oostenrijk gepakt Portugal sluit faculteit in Coimbra Taai-ombudsman in België „Parijs heeft 48 Mirages aan China verkocht" Hanoi is soepel en redelijk" m Lange weg Saigon opent bureau in Zweden Onrustige stembusstrijd verwacht in Guatemala Oostenrijkse parlementsverkiezingen Pompidou met mini-camera ARABIER IN BONN BEKENT GELEIDELIJK Studentenacties in Italië Vietcong-actie in straten van Saigon Haile Selassie doet beroep op Engeland Reeks politieke moorden v- telegrammen ZATERDAG 28 FEBRUARI 1970 3 Voor zakenman Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen Krant in Hongkong A merikaan Cyrus Eaton: Woordenwisseling Handley Page vraagt surséance J1Jma^nnnJvmnnnnnnnnnrvvvvv WENEN (ANP) Met spanning ziet men in Oostenrijk uit naar de algemene verkiezingen voor het parlement, die morgen worden gehouden. De twee grote partijen, de regerende conservatieve „Oostenrijkse Volks partij" (ÖVP) en de Socialistische Partij (SPÖ) hebben vrijwel dezelfde kansen. Volgens een recente opiniepeiling zouden deze partijen elk 44 percent van de kiezers achter zich hebben. Veelbelovend Nazi's ff TUNIS (AFP, DPA en Reuter) De Tunesische regering heeft bekend gemaakt dat Zwitserse onderdanen vooraan een inreisvisum zullen moe ten aanvragen. Na Marokko en Al gerije heeft Tunesië deze maatregel genomen als vergelding voor het Zwitserse besluit dat burgers uit de Arabische landen over een visum moeten beschikken om het land bin nen te komen. De Arabier Jasser Qasem heeft giste ren tijdens zijn verhoor in Bonn geleide lijk aan toegegeven dat hij indirect be trokken is geweest bij de voorbereiding van de aanslag op het Oostenrijkse pas sagiersvliegtuig vorige week zaterdag. Dit heeft de Westduitse politie gisteren meegedeeld. Qasem is eergisteren samen met een andere Arabier Issa Abdallah Aboe-Toboel in Frankfort gearresteerd. Volgens de politie hebben beiden samen met de nog voortvluchtige Sofian Radi Kaddoemi en Moesa Jawher tijdens een autorit op de Feldberg een hoogtemeter geprobeerd, die later vermoedelijk ge bruikt is om de bom in het vliegtuig tot explosie te brengen. De bom veroorzaak- Met een mini-camera maakte presi dent Pompidou van Frankrijk in San Francisco een plaatje van de fotogra fen die hem „onder vuur namen" tijdens een diner. te een gat in de wand van het vliegtuig. Niemand raakte gewond. Aboe-Toboel kende Kaddoemi al sinds 1961. Zij hadden elkaar vaak in West- Duitsland ontmoet. Aboe-Toboel, die al twee jaar zonder verblijfsvergunning in West-Duitsland woont, hielp de b eide Arabieren met het kopen van een radio toestel, waarin zij waarschijnlijk de bom plaatsten, die later in het vliegtuig tot ontploffing kwam. De goed Duits sprekende Qasem leerde zijn landgenoten toevallig kennen en dien de voor hen als tolk bij het afgeven van een pakket op het postkantoor in Fran- fort. Op het formulier vulde hij in dat het pakket een radiotoestel voor een za kenman in Jeruzalem bevatte. Het is niet duidelijk of hij op de hoogte was van de werkelijke inhoud. Jawher vertrok vorige week vrijdag nog van Frankfort naar Caïro en bevond zich dus ten tijde van de ontploffing al in Egypte. Kaddoemi was vrijdagavond nog in München. De politie in Bern onder zoekt of er verband bestaat tussen de ontploffing in het Oostenrijkse toestel en die in de Zwitserse Coronadol Men acht het mogelijk dat Kaddoemi via München naar Zürich is gereisd. Vanwege het ge lijke tijdstip van de explosies en de mo gelijkheid dat beide door een hoogteme ter tot stand zijn gebracht, vindt de po litie een verband tussen beide gebeurte nissen waarschijnlijk. De Oostenrijkse grenspolitie heeft gis- COIMBRA (Reuter) De faculteit der letteren van de universiteit in Coimbra, het oudste en meest vooraanstaande insti- tuur voor hoger onderwijs in Portugal, is gisteren gesloten. Dit gebeurde nadat stu dentenleiders plannen bekend hadden ge maakt voor het bijeenroepen van een ille gale algemene vergadering. De studenten in Coimbra voeren evenals hun medestudenten in Lissabon al enige tijd actie voor verstrekkende hervorming van de universiteit. De faculteit der rech- tussen linkse en rechtse studenten voor onbepaalde tijd gesloten. ROME (ANP) De maoistische „Stu dentenbeweging" heeft de faculteit der letteren aan de universiteit van Rome be zet. De hoofdingang van het gebouw is met een ketting afgesloten. De lessen zijn gestaakt. Van hun kant hebben neo-fascistische studenten meegedeeld dat zij de ingang van de faculteit der rechten hebben bezet. Deze ingang wordt bewaakt door enige studenten met witte helmen op en de Italiaanse vlag in de hand. Het kwam gis teren tot een kort gevecht waarbij twee neo-fascisten door linkse studenten wer den mishandeld. Ook in Triest en Paler mo zijn studentenacties aan de gang. BRUSSEL (ANP) België krijgt een taai-ombudsman. Deze raadgever die zijn zetel krijgt in het Brusselse ministerie van Nederlandse Cultuur zal dag en nacht via een speciaal telefoonnummer ter beschikking staan van particulieren, bedrijven en overheidsdiensten die advies omtrent goed taalgebruik wensen in te winnen. Overdag zal de ombudsman onmiddel lijk antwoord geven op vragen die hem bereiken, 's Nachts wonden de vragen op een bandapparaat geregistreerd. De nachtelijke vragenstellers krijgen de vol gende dag telefonisch of schriftelijk goe de raad. De Belgische minister van Nederland se Cultuur, prof. van Mechelen, heeft dit gisteren in Brussel bekend gemaakt toen hij een splinternieuwe raad voor taalad vies installeerde. Deze raad zal overigens ook de ombudsman bijstaan. In België wondt volgende week een zo- SAIGON (AFP) Vietcong-strijders zijn gisteravond Cholon, de Chinese wijk van Saigon, binnengedrongen. Het kwam tot een straatgevecht met de politie, waarbij automatische wapens werden ge bruikt. Twee Vietcong-strijders zouden zijn gedood. Van de politiemannen wer den er vijf gewond. ADVERTENTIE is 25,— per m3 te duur Beslist ZELFBOUW bespaart u ƒ2300,—. U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke Prijs. HOSPESLAAN OVERVEEN 55 TEL. 0 23 - 24 20 44 genaamde ABN-week gehouden ,een week waarin het algemeen beschaafd Neder landse grote aandacht krijgt. Om de „uitstraling" van de Neder landse cultuur te bevorderen gaat de Bel gische minister zijn ambtenaren meer zorg laten besteden aan het onderwijs van het Nederlands in het buitenland. In en kele wereld-hoofdsteden zoals Parijs, Londen, Washington en Buenos Aires zul len cursussen Nederlands worden georga niseerd. teren bij het grensstation Gmünd een uit Tsjecho-Slowakije komende Jordaniër ge arresteerd. De 28-jarige man was in het bezit van twee Tsjechische pistolen en munitie. Hij had geen wapenvergunning en ook geen transitopapieren. Men vermoedt dat het paspoort van de Jordaniër is vervalst. Een gezagvoerder van „Air France" heeft gisteravond geweigerd twee Jorda- niërs, die door West-Duitsland waren uit gewezen, als passagiers mee te nemen op zijn vlucht naar Beiroet. Volgens de lucht- havenpolitie waren beide mannen om „administratieve redenen" uitgewezen. De Jordaniërs zouden aanvankelijk met een vliegtuig van de „Middle East Air lines" vliegen, maar zij misten de ver binding omdat ze te laat uit Düsseldorf arriveerden. HONGKONG, (Reuter en AFP). Vol gens het in Hongkong verschijnende blad „The Star" heeft Frankrijk China in het geheim 48 supersone jachtbommenwer pers in het type Mirage verkocht. Het blad zegt dit uit „eigen bronnen in Chi na" te hebben vernomen. De koop was drie maanden geleden in Peking gesloten. Het blad wijst erop dat de Mirages kernbommen kunnen vervoe ren. „Als de bewering officieel beves tigd zou worden, kan dit ernstige reper cussies hebben voor het huidige bezoek van de Franse president Georges Pompi dou aan de V.S., zo schrijft het blad. Deskundige waarnemers beoordeelden vanmorgen het bericht met grote reser ve. Zij wezen erop dat er belangrijke ver schillen tussen de diverse Mirages bestaan met name tussen de Mirage-3 die aan Li bië wordt geleverd, en de Mirage-5. Het eerste toestel is niet uitgerust voor het vervoer van kernbommen, het tweede wel. De Mirage-5 maakt deel uit van de Fran se kernbom-luchtmacht. Er zouden geen toestellen van dit type naar het buiten land worden verkocht. PARIJS (AP) Cyrus Eaton, een indu strieel uit de Amerikaanse stad Cleveland, heeft in Parijs verklaard dat de Noord- vletnamezen „soepel en redelijk" zijn wat betreft het zoeken van een oplossing voor de oorlog in Vietnam. Eaton heeft deze week gesproken met Xuan Thuy, het hoofd van de Noordviet- namese delegatie bij de Vietnamconferen- tie in Parijs en Le Due Tho, lid van het Politburo in Hanoi en speciaal adviseur van de Noordvietnamese delegatie. Eaton zei dat de Noordvietnamezen aan twee zaken buitengewoon groot belang hechten: „Het vaststellen van een tijdsche ma voor de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen en de vorming van een nieuwe regering in Saigon". Hoewel het Zuidvietnamese Bevrijdings front heeft geëist dat de Amerikaanse strijdkrachten binnen zes maanden moeten worden teruggetrokken, verklaarde Eaton, dat Noord-Vietnam over deze kwestie wel zal willen onderhandelen. „Als president Nixon hen ervan zou kunnen overtuigen, dat hij vastbesloten is de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken, dan is het niet zo belang rijk meer of dit binnen zes, twaalf of acht tien maanden gebeurt', aldus Eaton. De 54-jarige Ierse ketellapper, John Kempson, zijn 41-ja rige vrouw Dorothy en hun hond Annie zijn op weg naar Australië. Ze hopen daar een betere toe komst te vinden dan in hun vaderland. Al hun bezittingen heb ben zijn geladen op een kar, die getrok ken wordt door twee ezeltjes. Ongeveer een jaar geleden ver trokken John en Do rothy uit Connemara. Ze zijn nu vlakbij Dover in Zuid-Enge- land: nog een stevig eind van hun eind doel. (Van onze correspondent) STOCKHOLM De Zuidvietnamese regering heeft besloten in Skandinavië een informatiekantoor te openen dat een tegenwicht zal vormen voor het sinds mei 1969 in Stockholm aanwezige infor matiekantoor van Noord-Vietnam. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Stockholm bevestigde gisteren hierover geïnformeerd te zijn. Verwacht wordt dat verdere kantoren zullen worden geopend in München en Parijs. In Zweden verwacht men dat het bureau slechts met behulp van de politie zal kunnen fungeren aangezien professor Myrdal, bekend econoom en leider van de Verenigde Zweedse Vietnam-beweging, heeft geëist dat een inreis en verblijfs vergunning aan de Zuidvietnamezen zal worden geweigerd. Het etableren van een informatiekantoor door de Zuidvietnamese regering is als een provocatie te beschouwen, zo ver klaarde prof. Myrdal in een bezwaar schrift. Demonstraties hiertegen kunnen dan ook worden verwacht. Bij de Zweed se regering heeft hij voor zijn bezwaar geen gehoor ontvangen, ondanks het feit dat de regering de grootste sympathie voor de Noordvietnamese regering koes tert en benevens vele anderen ook de Zuidvietnamese bevrij dingsbeweging st'eunt. ADDIS ABEBA (Reuter) Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft een beroep op Groot-Brittannië en de Verenigde Naties gedaan om doeltreffende maatregelen te nemen tot herstel van de rechten van de Afrikaanse meerderheid in Rhodesië. Het staatshoofd sprak bij de opening van een bijeenkomst van de ministerraad van de organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). De conferentie zal acht dagen du ren. Vertegenwoordigers van 41 lid-staten en verzetsorganisaties zullen zich onder ande re beraden over de begroting van de orga nisatie en over de positie van de negers in die staten in Afrika, waar een blanke min derheid het voor het zeggen heeft. (Van onze correspondent) GUATEMALA. De nieuwe golf van politieke moorden en de presidentsverkie zingen die zondag worden gehouden, plaatsen de Middenamerikaanse staat in het middelpunt van de belangstelling. Met zijn 4,9 miljoen inwoners behoort het tot het kleinste Middenamerikaanse land, met zijn 70 percent analfal>eten tot een van de meest onderontwikkelde (het ge middelde inkomen bedraagt ongeveer dui zend gulden per jaar). Guatemala behoort met zijn 33 vulka nen, Maya-ruïnes, indianenmarkten en de snelle overgang van tropen- naar berg landschap tot het mooiste land van het Amerikaanse continent. Door de heer schappij van de plantagebezitters aan de ene en de Amerikaanse United Fruit Company aan de andere kant, is Guate mala het alarmerende voorbeeld van ka pitaal monopolie en vrijwel koloniale af hankelijkheid. Guatemala is het onrustigste land van deze „Amerikaanse balkan". De macht van de rechtsradikale organisatie ,Mano' is zeer gevaarlijk voor president dr. Men- dez Montenegro, omdat de op een andere lijst gekozen vice-president Clemente Maroquin Rojas met hen onder één hoed je speelt. Rojas is ook uitgever van de rechtsradikale krant „La Hora", waarin hij voortdurend communisten vindt of meent te vinden, die dan dikwijls door de „Mano" worden gedood. De guerrillas oefenen ook terreur uit. Zij zijn georganiseerd in de „Far" (Fuer- zas Armadas Rebebeldes" revolutio naire strijdkrachten), nu onder leiding de student in de rechten Cesar Montes, LONDEN, (AP). Handley Page, de oudste Britse vliegtuigfabrikant, heeft surséance van betaling aangevraagd. Handley Page had een groot aandeel in twee wereldoorlogen en veel militaire acties door de produktie van bommen werpers. Deze situatie brengt met zich mee dat de beslissing wie de macht krijgt afhankelijk kan zijn van een derde. In dit geval wordt die sleutelpositie inge nomen door de „Vrijheidspartij Oos tenrijk". Grote belangstelling wekte dan ook verleden maand de medede ling van deze derde partij in grootte, dat men „om zakelijke en persoonlij ke redenen" geen regeringscoalitie met de socialisten wil. Verder blijven alle mogelijkheden open. Wanneer de conservatieven, die nu 85 zetels hebben, hun absolute meer derheid weten te houden zullen zij, ne- als de afgelopen vier jaar, alleen re geren. Behalen zij slechts een relatieve meerderheid dan kunnen zij met de socialisten samengaan in een „zwart rede" coalitie die Oostenrijk ook in de jaren van 1945 tot 1966 al bestuurde. Tenslotte kan de Volkspartij overwe gen met de „Vrijheids partij" in zee te gaan. Onze correspondent in Wenen tekent hierbij aan: Voor de grote socialisti sche oppositie-party is het niet gemak- kelijk om de kiezers een overtuigend alternatief voor de Volksparty te bie den. De socialisten zouden er bij de hui dige 74 zetels zeker een aantal zetels bij moeten winnen om opnieuw voor een coalitie in aanmerking te komen, temeer omdat de neo-nazistische Vrij heidspartij (met zes zetels) al weken geleden heeft laten weten alleen een coalitie te overwegen met de Volks partij. Daarbij komt, dat het aanzien van socialisten in de afgelopen maanden danig werd geschaad door hevige in terne tegenstellingen. De dynamische progressieve partijvoorzitter Bruno Kreisky ziet zich geconfronteerd met een dogmatische linkervleugel van het oude Oostenrijks-marxistische soort, bestaande uit vroegere favorieten als Pittermann, Probst en Waldbrunner. Deze orthodoxe figuren wier leeftijd ze allang pensioensberechtigd laat schij nen, weigeren aan Kreisky's appel tot modernisering en verjonging gehoor te geven. Het gevolg is een interne stagnatie, een verkiezingscampagne zonder elan, en een toenemend isolement in de par tij van Kreisky, die zodoende geen jon ge generaties in de verkiezingsstrijd kan sturen en die hele strijd als een one-man-show moet voeren. Toch hebben de kansen van de so cialisten in de laatste twee jaar veel belovend geleken. Bij alle provinciale verkiezingen waren ze onverwacht goed uit de bus gekomen. Opiniepeilingen bevestigden de stijgende populariteit van de partij onder Kreisky, die vooral op de zwervende liberale randgroepe- ringen, die in Oostenrijk iedere verkie zing uiteindelijk beslissen, een grote aantrekkingskracht uitoefent. Ook de Volkspartij heeft herhaalde lijk het dalende prestige na 3% jaar alleenregering openlijk toegegeven. Pas in de late herfst van 1969 keende het getij, zodat het nu zeer dubieus lijkt of de socialisten de sprong naar de meerderheid halen, ook al hebben ze bij de jongste provinciale verkiezin gen in Karinthië op 22 februari opnieu winst geboekt. In deze situatie zou de vrijheidspar tij de dankbare maar onverdiend be langrijke rol van beslissende derde in de schoot kunnen vallen, temeer, om dat er geen andere partijen meer zijn, die een noemenswaardig gewicht in de schaal kunnen leggen. De communis ten hebben al sinds tien jaar geen ze tel meer in het parlement en verke ren in een verregaande staat van ont binding. Slaagt de Volkspartij er derhalve niet in de meerderheid te behouden en lukt het de Socialistische Partij niet een achterstand in te halen, dan is een kleine coalitie tussen Volkspartij en Vrijheidspartij, dus een front van de twee burgerlijke rechtse partijen, de meest waarschijnlijke oplossing. Deze mogelijkheid verdient daarom speciale opmerkzaamheid, omdat de vrijheidspartij in Oostenrijk een ver gaarbak van oude en nieuwe nazi's is en omdat de leiders ervan bqna zonder uitzondering uit de gelederen van de vroegere SS en SA afkomstig zijn of anderszins boter op hun hoofd hebben gehad. PRESIDENT MONTENEGRO en de „Movimiento Rebelde 13 de no- viembre" (Revolutionaire beweging van 13 november) onder leiding van de trotz- kist en de Peking-gezinde Yon Sosa, een in het Noordamerkaanse anti-guerrilla- kamp aan het Panamakanaal opgeleide en overgelopen officier. De guerrilla's hebben het hoofd van de militaire missie van de V.S., John Weber, de marine-at taché Ernest Muroe, de Noordamerikaan- se ambassadeur John Gordon Mein en de leider van de „mano" Raul Lorenzana in 1968 neergeschoten. Bij de nieuwe golf van aanslagen, die in december vorig jaar begon, werden tot nu toe zeventien mensen gedood. Tot de slachtoffers behoort ook een van de meest geziene journalisten van het continent, de mede-oprichter en plaatsvervangend hoofdredacteur van het dagblad „Prensa Libre", de 61-jarige Isidro Zarco. Hij was een felle tegenstander van Castro en had al op de interamerikaanse Conferen tie van 1961 een scherpe woordenwisseling met Che Guevara. Verder zijn o.a. het hoofd van de geheime politie, de 47-jarige Ciriaco Lopez Castanza en het vroegere hoofd van politie kolonel Oscar Giron Perrone slachtoffers geworden van aan slagen. Voorts werden warenhuizen en an dere ondernemingen in brand gestoken. De schade wordt geschat op meer dan 35 miljoen gulden. De nieuwe golf van terreur heeft de re gering ertoe gebracht „een kleine staat van beleg" af te kondigen, waarbij ar restaties en huiszoekingen zonder gerech telijk bevel geoorloofd zijn. Dit kan alles bij elkaar een onrustige verkiezingsdag worden morgen in Guatemala. J Partijkrant. De Franse socialistische par tijkrant „Le Populaire" houdt na 48 jaar wegens financiële moeilijkheden op te bestaan. Het blad verscheen de laatste jaren nog maar driemaal per week. Post. In het centraal sorteerbureau van de Belgische posterijen is het personeel in staking gegaan. De post werd pas in Brussel bezorgd. Bij de afhandeling van twee miljoen brieven is vertraging ontstaan. EEG-uitbreiding. In een vraaggesprek voor de radio heeft bondskanselier Wil ly Brandt gezegd dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG-lan- den in mei bijeen zullen komen om te spreken over een politieke unie in ver band met de verwachte uitbreiding van het aantal leden van de EEG. Bevolking. De bevolking van Rome telde begin van dit jaar officieel 2.731.397 zielen. In feite telt Rome nog wel een honderd duizend inwoners meer, maar deze staan niet ingeschreven bij het bevol kingsregister.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3