Rond de losplank Nieuw gebouwencomplex voor christelijke scholengemeenschap Diep respect voor de heer tijdens hartelijk afscheid Bossers s VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Uitgevaren visserijvaartuigen Expositie bij Hoogovens Vrouwenbond NVV bestaat twintig jaren Ongelooflijke reeks activiteiten voor gemeenschap Blijmoedig als ambteloos burger voorwaarts Minder aanvragen voor stemmen bij volmacht Inzameling Leger des Heils TEL. 15000 ZATERDAG 28 FEBRUARI 1970 IJMUIDER COURANT Velsen-IJ muiden Beverwijk Velsen-Noord Texel Opbrengsten Spanvissers TAXI 3000 TEL. 23000 (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In het Bedrijfsrestaurant van Hoogovens worden vanaf zondag olieverven, aquarellen en etsen geëxpo seerd van de Amsterdamse kunstenaar les Jacobs. De tentoonstelling is zondag middag van 14 tot 17 uur voor het publiek geopend. les Jacobs werd in 1918 in Brighton geboren en verhuisde in 1926 met zijn ouders naar Amsterdam. Pas op latere leeftijd kwam hij in de gelegenheid om zijn aanleg voor tekenen en schilderen in de praktijk te brengen, moeilijkheden van economische aard dwongen hem daar voor als straatmuzikant en reklameteke- naar de kost te verdienen. Hij studeerde aan de kunstnijverheidsschool en kreeg daarnaast individuele schilderlessen. Enige jaren na de oorlog werd hij lid van de Onafhankelij ken. Op de foto een aquarel van de haven van Zeebrugge. ZATERDAG 28 FEBRUARI Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u. „Het oude ijzer", to neel door Entre Nous. Sporthal Zeewijk, tot 22 uur badminton toernooi BC Velsen. Allison, Kanaalstraat, IJmuiden, 20 uur' BC Velsen. IJmuiden. 20 u. „The Fools" „The Fools" uit Volendam. Velserbad, Briniostraat te IJmuiden. 20.45-22 u. VZV-polotraining heren en jon- gens-jeugdteam of polowedstrijden. ZONDAG 1 MAART Rijnmonders, start Sprokkelrit 13.31 u. IJmuiden bij Pavilyjoen IJmond, Sema- foorduin. Velserbad, Briniostraat, open van 10.30 tot 12, 13.15 tot 14.45 en 15 tot 16.30 uur, voor gemengd zwemmen. Velser Zwem vereniging: 8-9 u. training wedstrijdploeg 9-9.45 u. elementair zwemonderricht. 9.45 -10.30 u. polotraining. Strnadloop (Nova Zembla) start llu. vanaf Paviljoen Zuidpier, IJmuiden. MAANDAG 2 MAART De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: bejaardensoos, meisjesclub tiener groep, volksdansen voor jong en oud. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 19.30 tot 20.45 u: bibliotheek en voorlich tingscentrum voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u ;filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord, 14.30 tot 17.30; filiaal Willems- beekweg 96, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19-21 uur; filiaal Venusstraat 15, IJmui den, 15 tot 18 en 19 tot 21 u; filiaal Vel- seiï-Noord, Banjaertstraat 13, 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal „Spaarnberg" Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen IJmuiden, 19.45 u. Bridge-centrum De Jump. ouder- Zaterdag 28 februari De Boog, Hoflanderweg. 20 u. avond pupillen DEM-voetbal. Café Sport, Kerkstraat. Tot 18 u. »cb aaksociëteit door schaakclub Weenink. 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u. speciaal programma voor de jeugd van af 17 jaar. De Slof, Raamveld 2. 19 u. sociëteit. De Uitwijk, Arendsweg 70. 20 u. Bieb- bieb-sociëteit. De Kelder, Hilbersplein. 20 u. disco theek. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. 15.30- 17.30 u. zwem- en waterpolotraining. Zondag 1 maart De Slof, Raamveld 2. 14 u. dansen. De Uitwijk, Arendsweg 70. 20 u. Bieb- bieb-sociëteit. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 9-10.15 en 10.45-12 u. Maandag 2 maart Statenhuis, Velserweg 12. 14 u. cursus beweging. Bejaardenpaviljoen Westerhout, Wester- houtplein 5a. 14 u. handwerken. Kleine Akademie, Hoflanderweg 104. 20 u. handwerken. Huize Scheybeeck, Velserweg 2. 19.30 u. spreekuur Beverwijkse Sportraad. Harmoniegebouw, Groenelaan 72. 20 u., repetitie Beverwijkse Harmoniekapel. Het Groen Huis, Raamveld. 16 u. jon gensclubs (10-11 jaar); 16 uur: ballet (meisjes 7-9 jaar), 16.30 u. kookcursus (jeugd vanaf 12 jaar), 17.15 u. ballet (meisjes 10-13 jaar), 19.30 u. modem bal let (jongeren vanaf 14 jaar). De Slof, Raamveld 2. 20 u. repetitie koor Zang en Vriendschap en toneelver eniging KDO. 't Zwanenest, Dommelsingel 4a. 20 u open huiskamer voor de jeugd vanaf 1( jaar. Zaterdag 28 februari De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 20 u. disco-avond (vanaf 15 jaar). Zondag 1 maart De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 10.30 u. kindercrèche, 11-13 en 14.30-17 u. jeugd- kaffee (vanaf 13 jaar). MAANDAG 2 MAART Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13. Geopend van 14-17 en 19- 21 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend van 9-12, 14-17 en 19-22 u. De Schouw, Bleijenhoevelaan. 19.30 u. gecombineerde vergadering Hoogovencon tact van Unie BHP, NBT en KLP. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 16.15 u. kinderclubs (2-7 jaar), 19 u. muziek- en gitaarlessen (beginners), 21.15 u. muziek les (gevorderden), 18.30 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar) en cursus fijne keuken. Weekeinddienst dierenarts. De dienst voor zieke huisdieren wordt dit week einde waargenomen door de dierenarts H. J. Nederhorst, Raamsingel 28, Haarlem, telefoon 023 - 315301 en niet door Th. Winkel, zoals abussievelijk eerder werd vermeld. IJMUIDEN Het gebouwencomplex van het nieuwe Prins Bernhard College aan de Planetenweg begint enige vorm te krijgen. Zoals bekend komt hier de chris telijke scholengemeenschap tot stand voor de zuidzijde van het kanaal. Met de chris telijke scholengemeenschap aan de noord zijde van het kanaal wordt een gemeen schap van scholen gevormd. In het nieuwe gebouwencomplex zal het heel wat een voudiger zijn alle onderwijsmogelijkheden te benutten dan in de primitieve barak- kenhuisvesting waarover men nu beschikt. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De Vrouwenbond van het NW, afdeling IJmuiden, viert vrijdag avond 6 maart het twintigjarig bestaan met een feestavond in het raadhuis in Velsen. (Van een medewerker) IJMUIDEN Het was maandag in IJmuiden al bekend geworden dat het hier voor de rest van de week met de aanvoer uit de noordelijke Noordzee zuinig zou zijn gesteld, omdat meer dere trawlers hun vangsten reeds en kele dagen daarvoor in diverse Noord- duitse havens van de hand hadden ge daan. Bij de aanvoer van maandag is de aanwezigheid van grote vangsten uit de noord altijd een belemmering gebleken voor het lossen van de klei nere vaart, maar ondanks de afwezig heid van deze noordschepen is het van de vislosregeling toch een wijs besluit geweest de werkzaamheden maandag al om één uur te laten be ginnen. Er ontstond alleen omstreeks zes uur even een gebrek aan schepen voor de wal, omdat de havenslepers e.ven te laat waren begonnen met het afvoeren van reeds geloste vaartuigen. Doch bij het opmaken van de balans bleek het dan toch maar weer te zijn gelukt om, op een vijftal schepen na, de gehele vloot gelost te krijgen. Op deze wijze bestond er dinsdag geen enkel bezwaar de noordtrawler nog even leeg te halen, die enigszins te laat was binnengekomen. DIT IS DE KW 15 „Rijnmond" geweest, die de handel van een mooie partij middel- koolvis kwam voorzien. Daarnaast be- gul en kabeljauw, plus een dozijn kisten schikte men nog over enige schelvis, heek, met de allerbeste poon. Het is vooral aan deze bij vis te danken geweest dat er van een geslaagde reis kon worden gesproken, doordat voor de besomming ruim f 68.000 bij elkaar werd geteld. AAN DE WOENSDAGMARKT meldde zich onder meer de KW 49 „Antje", waar van de bemanning op het laatst van de vorige week een mooie part ij schoi had buitgemaakt. Via zijn radio-ontvanger had de schipper vernomen dat ook door de kotters vrij veel schol was gevangen, zo dat hp besloot zijn vis onmiddellijk aan de wal te brengen. De opbrengst hiervan bedroeg maar liefst ruim f 22.000 en na aan de zuidzijde nog enige voorzieningen te hebben getroffen is de KW 49 weer rap naar zee vertrokken om tot het weekeinde opnieuw aan de visserij te gaan deelnemen. DE KOMST van enkele Texelse kotters heeft donderdag voor een stevige aanvoer gezorgd. Ook deze schepen beschikten over grote partijen, in hoofdzaak ongestripte schol. De handel was evenwel genoodzaakt deze vis toch naar zich toe te halen, bij gebrek aan een betere keuze. De fileer- ders zijn immers niet zo gelukkig met deze magere schol, omdat hiervan slechts wei nig filets worden verkregen. Om echter aan de zaterdagmarkt toch in Engeland present te zijn, werd er van deze schol toch een partijtje bewerkt, dat eventueel aan vullend zal kunnen dienen voor de betere soorten, die aan de vrijdagmarkt mochten worden verwacht. TOT AAN de donderdagmarkt was van de kust nog slechts een drietal schepen binnengekomen, waarvan zich in het laad ruim maar weinig kabeljauw en gul be vond, plus een klein partijtje wijting en haring. Bij een dergelijk geringe aanvoer van wjjting moest het de verkopers dus wel tegenvallen dat er van een lichte prijs daling sprake werd. Wellicht was men bij de handel van mening geweest dat er vrij dag wel meer wijting aanwezig zou zijn, welke veronderstelling echter allerminst is uitgekomen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het afscheid van de heer C. P. Bossers, directeur van de ge meentelijke sociale dienst, is er vooral een geworden in de persoonlijke sfeer. Tijdens de hartelijke intieme bijeenkomst vrijdagmiddag in de koffiekamer van het Stadskantoor kwam het duidelijkst tot uiting hoezeer men hem als mens waar deert. Natuurlijk werd ook het algemene respect uitgesproken voor zijn ongeloof lijke reeks activiteiten voor de gemeen schap, waarvan de openbare receptie even later in de „salie des pas perdus" een afspiegeling was. Die activiteiten logen er niet om. Bur gemeester J. G. S. Bruinsma, die met de wethouders Vessies, Gerritse en Kae- bisch aan de bijeenkomst deelnam, som de de voornaamste op. De heer Bossers was bestuurslid van de Volkskredietbank tot de opheffing ervan in 1961, is vanaf 147 lid van het borgstellingsfonds voor de middenstand, vanaf 1939 voorzitter van de ARKA en bestuurslid van de Katholie ke Actie, van waaruit hij veel initiatie ven heeft genomen. De heer Bossers stichtte in 1945 een culturele stichting Katholiek Beverwijk, waarvan hij voor zitter werd. In 1948 stichtte hij een dis trictshoofdbestuur. waarvan hij voorzitter werd. Op initiatief van dit hoofdbestuur ontstonden in 1949 de commissie voor overleg met Hoogovenvertegenwoordigers in 1950 een afdeling van de Katholieke Filmactie, in 1951 een commissie voor het tot stand brengen van een eigen katho liek dagblad in Beverwijk, waaruit op 8 mei 1953 het Kennemer Dagblad als kop blad van De Tijd voortkwam (dat in middels ter ziele is gegaan), en in 1951 de Katholieke Gemeenschap, waarvan hij voorzitter was. In 1951 heeft hij het Dr. Poels-instituut opgericht en na het tot standkomen van de Katholieke Gemeen schap het Engelmundus Gilde. De heer Bossers heeft meegewerkt aan de oprich ting van de katholieke openbare leeszaal en bibliotheek en was bestuurslid van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemer- land, STOKK. Voor het Katholieke onderwijs is hij van grote betekenis geweest. Hij heeft be langrijke medewerking verleend aan Het Vinkennest, waarvan hij tot 1963 voorzit ter was, aan de Don Bosco-school, waar van hij nog voorzitter is, aan de Mater Amabilisschool en aan de Mgr. Van Vree- Stichting, die in maart, 1953 werd opge richt en waarvan hij voorzitter werd. Op 1 september 1954 heeft hij de ingebruik neming van het Pius X-college mee kun- nen maken, doch in 1967 trad hij om gezondsheidsredenen af. Vanaf het begin was hij presidentcurator van het school bestuur. In 1964 is hij onderscheiden met het ridderschap in de Orde van St. Sylvester. Intussen heeft hij in Beverwijk een geweldige carrière gemaakt bij de socia le dienst, waarvan hij sedert 1946 direc teur is. Zoals bekend moet hij nu om gezondsheidsredenen vervroegd met pen sioen, een feit dat iedereen node accep teert. „Wij zullen vervuld van grote dank baarheid omdat u met uw gaven van hart en ziel, van verstand en talent ten volle hebt meegewerkt in onze gemeenschap", zei de heer Bruinsma, die ook zijn grote bewondering uitte voor mevrouw Bos sers, vooral tijdens de ziekteperiode van haar man. Wethouder E. Gerritse, die de porte feuille van Sociale Zaken beheert, heeft zeventien jaar met de heer Bossers sa mengewerkt, een periode waarin wel al les is voorgekomen wat bij een sociale dienst kan voorkomen. „U hebt u nooit op een voetstuk gesplaatst", zei hij, „in een prima sfeer zijn we altijd tot een goed resultaat gekomen". De heer J. J. Hoogendoorn, de nieuwe directeur, die een reeks cadeaus aanbood zei in zijn toespraak: „U hebt altijd al leen maar aan de mens in nood gedacht, u ging niet uit van de letter, maar van Burgemeester Bruinsma overhandigde de heer Bossers als blijk van grote waardering en diep respect een kost baar boekwerk namens het gemeentebestuur. de geest van de ministeriële regelingen." Zijn bewondering voor de heer Bossers was groot. „Uw inzet is nu voor ons een stimulans om alles te doen voor onze hopelijk nog lang zelfstandige gemeen te Beverwijk." „Ik ben alleen maar dankbaar voor het vele goede dat ik met mijn gezin in Beverwijk heb ontmoet," zei de heer Bos sers in zijn dankwoord. Voor het grote begrip en het medeleven van de burge meester bleef hij zijn leven lang respect verschuldigd. Van wethouder Gerritse trouw en vriendschap en tegen zijn me dewerkers zei hij trots te zijn dat hij met zo'n fijn stel mensen zijn arbeid had kun nen verrichten. „Ik ga nu blijmoedig voorwaarts als ambteloos burger, al hoop ik dat ik toch nog iets voor de gemeen schap zal mogen doen. Lang leve ons dierbare Beverwijk", zo besloot de heer Bossers zijn rede, die hem niet gemakke lijk gevallen zal zijn. Later, tijdens de receptie, kwamen ve len uit Beverwijk en verre omgeving hem en zijn echtgenote de hand schudden, een handeling die vaak vergezeld ging van een geschenk. DAARENTEGEN blijkt de opbrengst van gul en kabeljauw steeds weer een enorme meevaller te zijn, ook al omdat de interesse hiervoor in Frankrijk en België niet min der wordt. Daarbij doet het regelmatig ontbreken van koolvisschepen de vraag naar gul steeds toenemen. Voorts is aan de vrijdagmarkt de aanvoer van schol over heersend geweest, zodat naar andere vis soorten goed moest worden uitgekeken. Vooral de wijting was met een prijs van rond f 35 per premiekistje bijna f 10 hoger gewaardeerd als donderdag. Met uitzonde ring van de schol bewogen ook de prijzen voor de andere soorten zich in een steeds stijgende lijn, waarvan de tong zelfs een kwartje duurder werd. Wat voor het be rekenen van de gemiddelde prijs beteken de, dat de een gemiddeld geen f 8 per kistje kon maken en de ander daar ruim boven ging. Ook de aanvoer hiervan valt steeds weer tegen, ofschoon er wel meer tarbot wordt binnengebracht, welke vis dikwijls een mooie stimulans kan zijn om de kotterbesommingen te verhogen. werd doorgedraaid, met een opbrengst voor de aanvoerder van slechts f 3,50 per kist. Bevindt zich hieronder nog andere haring, dan is de mogelijkheid niet uitge sloten dat deze toters tot een maximum van f 8 kunnen worden overbrugd. VOOR DE komende week mag er wel op een ruimere koolvisaanvoer worden ge rekend. De SCH 171 „Cornells Vrolijk" heeft immers al aan de rederij doorge geven dat men hiervan ruim zeventien honderd kisten aan boord kon halen. De bedoeling was deze lading in IJmuiden aan wal te zetten, terwijl van de overige, in dit gebied opererende schepen ook berich ten over koolvisvangsten zijn binnenge komen. DE GROTERE EENHEDEN die zich steeds rond het Texelse en Terschellingse vuurschip van het nodige konden voorzien, hebben deze visgronden inmiddels losge laten om te gaan opereren aan de oostkant van de stenen van Borkum tot aan de mon ding van de Weser. Over de behaalde resultaten is echter nog maar weinig be kend geworden. Zodat er maandag van een geweldige meevaller sprake kan zijn, maar ook van een enorme „afknapper". De mo gelijkheid om in het midden van de week nog eens te komen markten is wel bij zonder gering, omdat de afstand tussen de visgronden en IJmuiden nog altijd 150 miil bedraagt. Wanneer deze afstand twee maal moet worden afgelegd, is hier meer dan vierentwintig uur stomen mee gemoeid en blijft er aldus te weinig vistijd over. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voor het stemmen in een andere gemeente of het stemmen bij vol macht voor de verkiezingen van de leden van Provinciale Staten zijn dit jaar op het gemeentehuis aanmerkelijk minder aanvragen ingediend dan bij vroegere verkiezingen. Het is mogelijk, dat nog talrijke aanvragen onderweg zijn. De aandacht wordt er daarom op gevestigd, dat volgens de kieswet de termijn voor indiening van zulk een aanvraag sluit op woensdag 4 maart. (Van een ohzer verslaggeefsters) VELSEN Voor het voortzetten en ont wikkelen van de veelomvattende arbeid van het Leger des Heils is financiële hulp onontbeerlijk. De jaarlijkse collecte wordt in de gemeente Velsen gehouden van 2 tot 12 maart door Heilsoldaten, voorzien van een identiteitsbewijs en kenbaar aan de „S" op de kraag. Men kan ook een bedrag gireren op nr. 120.120 ten name van Hoofdkwartier Leger des Heils te Amsterdam, met vermelding van „nationale inzameling". DOOR DE SPANVISSERS wordt bij dit alles nog steeds ijverig op haring gejaagd De grotere eenheden hiervan hebben deze visserij inmiddels onderbroken, om zich nu op de kabeljauw en gul toe te leggen. De kleine schepen blijven zich echter met de haring bezighouden. Wel is hiervan het verschil in grootte opmerkelijk. Is de ha ring normaal van afmetingen, dan is de handel stellig bereid hiervoor een goede prijs te betalen. Bij kleine haring is dus niemand gebaat. Vrijdagmorgen arriveerde er zelfs een auto met kleine haring uit Harlingen, welke partij echter prompt ADVERTENTIE IJMUIDEN en Tel. 14864 - Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: Garage Breestraat 55 Zaterdag 14 februari: rat. Jan Maria KW. 171. Woensdag 16 februari: mt. Michiel Jan VL. 110. Liesje en Rutger VL. 153. Dinsdag 17 februari: hektrawler Hendrika Jo hanna KW. 81, Willy KW. 141, mt. Haarlem IJM. 9, Saklna Marttne KW. 32. Woensdag 18 februari: hektrawler Zeehaan IJM. 57, Tetman Hette KW. 74, Annie Hillina KW. 170, mt. Dirk Maria KW. 80. Donderdag 19 februari: mt. Antje KW. 49. Maandag 23 februari: mt. Protinus IJM. 154, Meyert Menno IJM. 209, Wiron II IJM. 211, Koraalbank KW. 3, Ora et Labora KW. 51, Al batros KW. 87, Ffancina KW. 153, Marian Ellen KW. 159, Onderneming Hl SCH. 117, Onder neming I SCH. 261, Arie KW. 249, Ursinus VL. 1, Anita VL. 34, Elly VL. 73, Caroline VL. 90, Elizabeth VL. 105, Bets en Gerda VL. 112, Wil lem VL. 121. Petronella VL. 131, Voorwaarts VL. 142, ml. Sola Gratia KW. 52. Sursum Corda KW. 124, Jacoba Catharina KW. 132, Mlehiei KW. 167, rak. Gelria IJM. 18, Maarten Cornelia IJM. 44 De Hoop I IJM. 45, De Hoop IV IJM. 46, Nora IJM. 51, Wiron VIII IJM. 205, Wiron III IJM. 221, Deo Volente II KW. 11, Ada KW. 29, Rose Marie KW. 34, Margriet Jozien KW. 63, Rudi Robert KW. 66, Arie KW. 67, Alnilam KW. 90, Jeannette KW. 93, Arendje KW. 98, Rianne KW. 110, Wilma KW. 113, Maarten Se nior KW. 125, Klazina Marijke KW. 127, Dirk Taat KW. 134, Urania KW. 136, Maartje Jacoba KW .137, Anna Lydia KW. 145, Cornells van Beelen KW. 146, Fidusia KW. 155, Alida Jacoba KW. 165, Aquarius KW. 173, Cornelia KW. 174, Solea KW. 180, Aleida KW. 183, Valk KW. 185. Ellv KW. 187. Hans KW. 189, Margaretha Chris tina KW. 190, Deo Volente KW. 191, Vrouw Prijna KW. 193, Eben Haëzer KW. 194, Pieter Jacob KW. 195, Antje KW. 200, Yvonne Yo- landa KW. 206, En Avant KW. 210, Jana KW. 213, Klaas Dubbelaar KW. 214, Anna Hendrika KW. 215. Carry Anita KW. 218, Maarten Cor nells KW. 222, Jacob Senior KW. 226. Marco WR. 32, Tiny WR. 33, Dieuwina WR 45. Bas- tiaan WR. 61. Dinsdag 24 februari: hektrawler Rijnmond III KW. 44, Rijnmond TV KW. 85, Comelis den Duik KW. 144, mt. Salina Martine KW. 32, Wilhelmina Johanna KW. 39, A-ie Jacob KW. 149, Soli Deo Gloria KW. 152, Voorloper VL. 16, Voorbode VL. 103, ml. Nestor KW. 101. Marjan KW. 130, Michiel KW. 167 mk, Maartje IJM. 8, Eben Haëzer IJM. 23, De Hoop 1 IJM. 45, Wiron VIII IJM. 205, Wiron III IJM. 221, Limanda KW. 33, Alie KW. 109, Mare Liberum KW. 117, Elly Gerda KW. 142, Helena KW 164. Dirkje KW. 178, Margaretha Christina KW 190. Willem Senior KW, 197, Geertruida KW 211, Marlena KW. 212. Jannv Jacoba KW 220 Arie Jacob KW. 221

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5