Sociale werkplaats totaal verloren MILJOEN SCHADE BIJ BRAND IN VELSEN Rhodesië werd republiek Politie houdt jongeman aan Mansholt wil akkoord tegen overschotten afdwingen Bewakers redden vliegtuig Ed Hoornik overleden Zandvoortse bevolking in meerderheid tegen pier Nadat Attje kampioene werd Groot feest in huize Keulen AGENDA pagina 7 Verder in de krant HET WEER Bom juist op tijd naar buiten Guerrillastrijder in Guatemala vrijgelaten Onderzoek Nederlandse Stichting voor Statistiek (in opdracht van ons blad) wijst uit: 3 weken IJMUIDER COURANT 60e JAARGANG NUMMER 100 MAANDAG 2 MAART 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L, Lodewijks Koning Weer lichte vorst Het woord is aan Geruild tegen minister (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Tweeënvijftig percent van de inwoners van Zandvoort zegt „nee" tegen het pierpian. Vijfentwintig percent is vóór het plan en drieëntwintig percent heeft geen mening. Aldus de uitslag van een representatieve steekproef, die donderdag en vrijdag in opdracht van ons blad door de in Den Haag gevestigde Nederlandse Stichting voor Statistiek is uitgevoerd in Zandvoort. CHU lijst 5 Christelijk-Historische Unie Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,franco per post, f 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur - v -v4- -A- -v<- - SALISBURY, (Reuter) Rhodesië is sinds middernacht een republiek. Vier Jaar en vier maanden na haar eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring heeft de vroegere Britse kolonie daarmee de laat ste banden met Groot-Brittannië verbro ken. De eerste president van de nieuwe re publiek wordt de vroegere Londense ad vocaat Clifford Dupont, die gisteren de proclamatie tot republiek ondertekende. Dupont was door de regering van Ian Smith al in 1965 als staatshoofd beëdigd en fungeerde sindsdien als „tegengou- verneur" van de vertegenwoordiger van de Britse kroon. Op 10 april zullen parlementsverkiezin gen worden gehouden. Met de proclama tie is ook de nieuwe grondwet van Rho desië van kracht geworden, die het aan de macht blijven van de blanke minder heid moet verzekeren. Deze „apartheids grondwet" werd vorig jaar goedgekeurd bij een referendum, waarbij de ongeveer 250.000 blanken door circa 100.000 kiezers waren vertegenwoordigd, terwijl van de meer dan vier miljoen gekleurde inwo ners van Rhodesië slechts 7000 stemge rechtigd waren. (Zie ook pagina 3). Weerrapport 7 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 6 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 4,5, 6, 19 Kunst 9 Radio en tv9 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 A angestipt 7 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 SportZie bijlage Luidsprekers 8 Deze krant bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N..M.1. toi dins dagavond: Wisselend bewolkt met enkele hagel en sneeuwbuien. Matige tot krachtige, aan de kust harde 1 noordwestelijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst. M'orgen overdag ongeveer de- zel; fde temperaturen als vandaag. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Een felle brand heeft in de afgelopen nacht de sociale werkplaats „Het Seepaerdt" op de hoek van de Kalverstraat en De Lu- meystraat volkomen in de as gelegd. Op het moment, dat het vuur ontdekt werd omstreeks kwart voor drie was er geen kans meer op blussen. Met moeite zijn de brandweerlieden erin geslaagd de woningen aan de overzijde van de Kalverstraat, als mede de naast de werkplaats gelegen „Stormvogelsgarage" voor het vuur te sparen. Vooral bij de garage was het „een dubbeltje op zijn kant" aldus de brandweer, die hier met veertig man uren achtereen actief is geweest en assistentie heeft gehad van de brandweren in Beverwijk en Haar lem. De schade wordt geraamd op ruim één miljoen gulden. Een gelukkige omstandigheid is ge weest, dat de wind de vlammen en het rondvliegend vuur dwars de straat heeft overgejaagd en niet in de lengterichting van de Kalverstraat, daar anders de toe komst voor de Stormvogelsgarage en de ernaast gelegen Zaanlandse Houthandel er somber had uitgezien. Niettemin slaagde het vuur er toch in het dak en de dakgoot van de garage aan te tasten, doch de watervloed welke de brandweer de vlammen tegemoet joeg voorkwam, dat de brand kon overslaan op het ge bouw. Drie vletterlieden, die direkt naar de brand waren gekomen hebben onmid dellijk een begin gemaakt met het verwij deren van de vijftig auto's die in de ga rage gestald waren. Niets is meer over van de kort ge leden geheel nieuw ingerichte werk plaats. Door de hitte in elkaar ge kronkelde stalen balken, puin en smeulende brokstukken is al hetgeen restte. Door de politie is kort na het consta teren van het vuur een jongeman aange houden, die in de omgeving van het ge bouw rondliep. Zijn aanhouding hield ver band met de ontdekking', dat er vlak voor het uitbreken van de brand in het ge bouw was ingebroken en hij in het bezit was van rookgerei dat vermoedelijk uit het gebouw afkomstig was. (Zie verder pagina 5) BRUSSEL. Dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzitter voor landbouw van de Europese Commissie, wil een beslissing over verlaging van de landbouwprijzen ter bestrijding van overschotten afdwin gen door de kwestie voor te leggen aan de vergadering van de ministers van Bui tenlandse Zaken en Financiën als de mi nisters van Landbouw vandaag en dins dag op hun vergadering niet tot een ak koord komen. ROME (Reuter, DPA en AFP). Ze venentwintig passagiers, onder wie de mi nister van Buitenlandse Zaken van de Afrikaanse republiek Gabon, Ajoen, zijn gisteravond op het vliegveld van Rome ontsnapt aan een bomaanslag op een Ethiopisch passagiersvliegtuig. Het toestel reed al naar het einde van de startbaan toen het plotseling s topte. Twee Ethiopische veiligheidsagenten sprongen door een nooduitgang naar bui ten. Een van hen wierp een pakket weg, dat onmiddellijk daarna explodeerde. Niemand werd getroffen. Men neemt aan dat de aanslag het werk is van het front voor de bevrijding van Eritrea, een provincie van Ethiopië. Bacon: Et is geen grote schoonheid die in haar proporties niet iets vreemdi heeft. AMSTERDAM. In zijn huis in Am sterdam is zondagmiddag op 59-jarige leeftijd de Nederlandse dichter en auteur Ed Hoornik aan een hartaanval overle den. De begrafenis is vastgesteld op don derdag 5 maart op de Nieuwe Oosterbe graafplaats in Amsterdam. (Zie verder pagina 9) GUATEMALA, (AFP) De guerilla- strijder José Vincente Giron Calvillo, die het afgelopen weekeinde in Guatemala door de autoriteiten werd vrijgelaten in ruil voor de vrijdag ontvoerde minister van Buitenlandse Zaken Mohr, is in Me xico aangekomen. Hij was in gezelschap van een lid van de Mexicaanse ambassade in Guatemala. De 24-jarige guerillastrijder was door de autoriteiten van het kleine Centraal-Ame- rikaanse land aan deze ambassade over gedragen, nadat de verzetsorganisatie waarvan Calvillo lid is had gezegd mi nister Mohz te zullen doden als Gi ron Calvillo, die sinds 25 februari in ge vangenschap zat, niet zou worden vrij gelaten. Het onderzoek, dat was gespreid over de verschillende welstandsklassen, strekte zicli uit over 300 inwoners van de badplaats, van wie 144 mannen en 156 vrouwen. Van de mannelijke inwoners verklaarde zich 54 percent tegen het plan en 29 percent vóór; 17 percent had geen mening. Bij de vrouwelijke inwoners was de groep „geen mening" aanzienlijk groter, namelijk 30 percent van de ondervraagden. Negenenveertig percent van de vrouwen ziet geen heil in de komst van een pier in de badplaats en 21 per cent is vóór. Als men de .itkomst onderverdeelt naar leeftijd blijkt dat de meeste tegen stemmers in de leeftijdsgroep van 30 tot en met 44 jaar vallen. Zevenenvijftig percent van hen is tegen, 26 percent voor en 17 percent heeft geen mening. Heel anders ligt de uitslag bij de 19- tot 29- jarigen. Van hen keert 45 percent zich tegen het plan, 32 percent is vóór en 23 percent heeft geen mening. Aanmerkelijk is het verschil dan weer met de groep ouder dan 45. Tweeënvijftig percent van deze Zandvoorters is tegen het pierpian, slechts 20 percent is vóór en 28 percent heeft geen mening. De voorstemmers hanteerden als hun belangrijkste argument de toeristische aantrekkelijkheid (15 percent) van het plan. Het leek hun gezellig, leuk en modern (6 percent). De tegenstemmers brachten het „min der vrij uitzicht" in het geding (17 per cent) en de onderbreking van het strand (18 percent). Anderen (10 percent) noem den de uitvoering van de plannen zonder meer geldverspilling. Van de overigen vond een deel dat één pier (de Scheve- ningse) aan de -.ust genoeg is, dat het geld beter aan de bouw van zwembaden besteed kan worden en dat de komst van de pier ten koste zal gaan van het welstandsaanzien - m Zandvoort. Van het totaal 'er ondervraagden was 9 percent werkzaam in het toerisme. In deze groep was het aantal voor- en te genstanders gelijk; één op de vier a vijf had geen mening. Voor ons commentaar op de uitslag van dit onderzoek verwijzen wij naar pagina 3. S3&: IRNSUM. Tot diep in de nacht van zondag op maandag was het feest op de boerderij van Jelle Keulen, de echtgenoot van wereldkampioene Attje Keulen-Deel stra. Zodra het bekend was, dat Attje de titel had veroverd, stroomden de in woners van Irnsum in jubelstemming uit de huizen in de richting van de boerderij om veehouder Keulen te feliciteren. Het is geweldig, stamelde hij, „het hele dorp is uitgelopen. Er is ook al een fakkelop tocht geweest. En de mensen blijven maar komen". De heer Keulen had gedurende het weekeinde voortdurend in grote spanning gezeten. „Op de televisie hoorden we dat Ans Schut gevallen was. Toen maakte At tje een mooie kans. De spanning werd er nog groter door". Van de drie kinderen was alleen dochter Boukje door het on gewone lawaai wakker geworden. „De jongens slapen rustig door. Ze weten nog van niets", aldus Jelle Keulen, die het spijtig vond, dat zijn succesvolle echtge note zover weg is. „En straks gaat Attje vanuit Kopenhagen meteen door naar In zeil. Volgende week komt ze pas hier te rug" Het staat vast dat Irnsum de nieu we wereldkampioene dan een grootst/ ontvangst zal bereiden. Minister Kiompé zond de echtgenot' van Jelle na het behalen van het kampi oenschan het volgende telegram: War here Friezinne hwat hawwe jo jo ward stop lokwinske mei dizze strielmnde oer winning slop it hiele nederlan is greatsk op jo stop minister Kiompé. (dappere Friezinne, wat heb je je geweldig ge weerd stop gelukwensen met deze schit terende overwinning stop heel Nederland is trots op je stop minister Kiompé). (Zie verder onze bijlage „sportief") ATTJE KEULEN-DEELSTRA De ongebroken kustlijn van Zand voort. Het pijltje geeft de plaats aan waar de omstreden pier zou moeten komen. ONDERSTAANDE Bon opsturen aan IJmuider Courant. Postbus 18, IJmuiden Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor totaal f 1.13 NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van de IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1