D '66 wil niet samen met liberalen AFWIJZEND ANTWOORD TEGENVALLER VOOR VVD Dronken man rijdt op zebra 2 mensen dood Onderwijzers willen langere cursus Politieke keuze van de vakbeweging nodig Ook in VVD radicalen Kamerlid Egas tegen buitenspel zetten van ouderen Munitiefabriek Hembrug niet opheffen Kelner uitgeschu d en stervend achtergelaten Autodief sprong uit rijdende trein Ongelukken in het weekeinde Man omgekomen in brandend huis VOOR LAGER BEROEPSONDERWIJS PAK-congres in Breda: Student voelt zich beledigd door prof. Daudt Douane vindt 4,5 miljoen sigaretten Minister bekeek overstromingen MAANDAG 2 MAART 1970 Senator Van Riel: „N AVO-voorraad slechts voor negentig dagen" Kiesdrempel Splijtzwam Stemalures Smokkelaars gevlucht (Van onze parlementsredactie) BREDA Nadat op het V.V.D.-congres zowel mr. Geertsema als mevrouw Van Someren duidelijk de deur had opengezet voor een gesprek met D'66 over een eventuele samenwerking bij een komende kabinetsformatie, hebben de heren Beek mans en Van Mierlo, respectievelijk voorzitter en fractievoorzitter van D'66, laten weten op dit moment nog niets te voelen voor een dergelijk gesprek. (Van onze parlementsredactie) BREDA O phet partijcongres van de V.V.D. in Breda is gebleken dat ook deze partij thans radicalen onder haar leden telt. Toen de leden de ge legenheid kregen vragen te stellen aan de Kamerleden stelde de Utrechtse meteoroloog W. Ottevanger zich voor als één van de links-liberalen uit Utrecht, die in opstand zijn gekomen tegen de partijleiding, die volgens hen niet liberaal maar conservatief is. Hij vroeg zich af waarom er geen verzet van de V.V.D. is geweest tegen bepaalde autoritaire schooldirecteuren en tegen perscensuur,. die er volgens hem wel degelijk is, gezien het porno grafieverbod. De heer Ottevanger wees erop dat veel liberalen die progressief zijn naar D'66 zijn overgelopen. Volgens hem wordt in de V.V.D. een discussie over essentiële zaken verstikt. Hij ver- W. OTTENVANGER klaarde voorts voor een onvoorwaarde lijke erkenning van Oost-Duitsland te zijn. De heer Ottevanger behoort tot een groep Utrechtse V.V.D.'ers die onge veer een half jaar geleden een motie van wantrouwen tegen het districtsbe- stuur hadden ingediend. Deze motie werd toen met 61 tegen 35 stemmen verworpen. De ontevredenen zijn daar na als groep blijven optreden en heb ben contact opgenomen met gelijkge zinden in de Amersfoortse afdeling van de V.V.D. Volgens de heer Otte vanger krijgen de radicale liberalen waarschijnlijk een vertegenwoordiger in de staten van Utrecht, omdat hun vertegenwoordiger, de heer Van der Burg, op een verkiesbare plaats staat In een persbijeenkomst deelde V.V.D.-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Geertsema, mee dat heel veel van wat de heer Ottevanger had gezegd hem erg aanspreekt. Hij noemde diens betoog zelfs „een steun in de rug". „Ik heb vaak de grootste moeite mijn partij in een wat radicalere richting te trekken", zei hij „Met mijn ideeën moet ik nogal wat zielenmassage toepassen". UTRECHT. Het P.v.d.A.-Kamerlid Egas, tevens directeur van de Nederland se Federatie voor Bejaardenzorg, heeft een interpellatie in de Tweede Kamer ge vraagd over het bejaardenbeleid. Het af remmen van de bouw van bejaardente huizen is aanleiding hiertoe geweest. De heer Egas deelde dit mee tijdens een congres van A.R.-radicalen in Utrecht. Hij ergerde zich aan het feit, dat boven de 65-jarigen door de maat schappij buitenspel worden gezet. Hij noemde dit een uiting van het westers ra tionalistisch en materialistisch denken. Declassering en psychische onzekerheid beginnen reeds rond de middelbare leeftijd zowel bij mannen als bij vrouwen door dat maatschappelijke jeugdigheid, sexu- ele aantrekkelijkheid, vitaliteit, hoge pres taties en het zich snel instellen op nieuwe ontwikkelingen in onze samenleving zeer hoog worden aangeslagen, aldus de heer Egas. De uitstoting uit het arbeidspro ces met 65 jaar verhoogt de psychische crisis meestal. De heer Egas toonde zich voorstander van een zodanig pensionering dat men op oudere leeftijd normaal en volwaardig kan meedoen. Is een volwaardige pensionering bereikt dan moet men ophouden met het geduvel rond de 65 plus, hetgeen verne derend en declasserend is, zo zei de heer Egas. D '66-voorzitter Beekmans zei weinig te voelen voor een samenwerking tussen D '66 en V.V.D. „Deze V.V.D. en deze V.V.D.-kamerfractie zijn belist niet de aangewezen groepen om samen met D '66 een programma uit te voeren". Hij voegde er aan toe, dat D '66 vóór 1971 de eisen over deelneming aan de rege ring zal opstellen. „Vóór de verkiezin gen zal er duidelijkheid door D '66 wor den geboden." In een reactie hierop verklaarde mr. (Van onze parlementsredactie) BREDA. De Kamerleden Van Riel en Koudijs hebben zaterdag op het V.V.D.-congres hun tegengestelde stand punten over het al of niet liquideren van het Staatsbedrijf Artillerie-inrichtingen aan de Hemweg verduidelijkt. Het Twee de Kamerlid Koudijs verklaarde dat hem en de defensiespecialisten van de andere regeringsfracties is gebleken dat de prij zen van de artillerie-inrichtingen aan zienlijk hoger zijn dan die op de vrije markt. Bovendien vroeg hij zich af of Nederland wel behoefte heeft aan een eigen munitie-industrie, te meer daar es sentiële onderdelen van onze munitie toch niet door de Artillerie-inrichtingen worden vervaardigd. Mr. Van Riel, de V.V.D.-fractievoor zitter in de Eerste Kamer, was van me ning dat de Artillerie-inrichtingen wel de gelijk moeten blijven bestaan omdat in tijden van oplopende spanningen ner gens wapens meer te krijgen zijn. Hij wees daarbij op de periode vlak voor de Tweede Wereldoorlog, toen ook geen wa pens meer via de vrije markt waren te verkrijgen. Hij herinnerde daarbij aan het feit dat de Navo slechts over een noodvoorziening voor 90 dagen beschikt. „Ik verklap geen geheim", aldus de se nator, „als ik zeg dat de Navo-voorraad niet in alle opzichten op het vereiste ni veau is gebracht." Een efficiencybureau is bezig met het doorlichten van de Artillerie-inrichting. In mei wordt het rapport verwacht. AMSTERDAM. Twee mannen heb ben in de nacht van zaterdag op zon dag de 28-jarige Amsterdamse kelner H. van den End geheel ontkleed in de vries kou op het Bijlmerplein achtergelaten. De man is in de loop van de nacht over leden. De kelner was na zijn werk in Duivendrecht een borrel gaan drinken. Daar ontmoette hij een 20-jarige chauf feur. Tegen sluitingstijd had de kelner zo veel gedronken dat hij zich niet meer in staat achtte auto te rijden. De chauffeur bood hem daarop aan naar huis te brengen. Eenmaal in de Bijlmer kon de kelner zijn adres niet meer vinden en doolde wat verloren rond in deze stad-in-opbouw. Tijdens de ze tocht ontmoette het tweetal een 32- jarige koopman, die wel een handje zou helpen. Maar ook voor hem was het adres niet te vinden. Ten slotte werd de koopman zo razend van het gezoek dat hij de kelner afroste en hem vrijwel alle kleren van het lichaam rukte. Toen hij zijn woede had gekoeld haalde hij de zakken van het slachtoffer leeg, pak te onder meer de portefeuille weg en liet de uitgeschudde man aan zijn lot over. De chauffeur had zich daarbij af zijdig gehouden en ging naar huis. De politie kon de zaak vrij snel oplos sen toen men de auto van de kelner voor een café aantrof. De chauffeur is na ver hoor vrijgelaten, de koopman blijft in arrest. Geertsema geen bewondering te hebben voor dergelijke overhaaste uitspraken, temeer niet omdat hij vreest dat ons land daardoor onregeerbaar zal worden. Hij voelt er niets voor om in een impas se een minderheidskabinet te vormen, waarvan mr. Van Mierlo juist wèl een voorstander is. Het image van de V.V.D. als een con servatieve werkgeverspartij is op het congres menigmaal onderwerp van ge sprek geweest. „Ik vecht tegen dit be tonnen imago van de partij", aldus voor zitster mevrouw Van Someren. „Wij heb ben zeventien leden in de Tweede Kamer. Dat is elf percent. Hoe kan men volhou den dat er elf percent welgestelden in Ne derland zijn? Die zeventien Kamerleden, zijn dat typische werkgevers? De V.V.D. is niet conservatief op grond van haar kiezers, leden, fractie en beleid", ver klaarde mevrouw Van Someren. Het Eerste Kamerlid mr. Van Tiel wees erop dat mr. Geertsema een lijn heeft aangegeven van „onbeschrijfelijke tolerantie" ten aanzien van extreme groepen en opvattingen in onze maat schappij. „De opvatting van mr. Geert sema zal misschien bij duizenden van zijn partij verkeerd vallen", zo merkte de senator op. Maar volgens hem moest de heer Geertsema zich daardoor niet la ten weerhouden. De V.V.D. is tegen verhoging van de kiesdrempel, verklaarde zowel mr. Van Riel als mr. Geertsema. Mr. Van Riel wees op de ideologische waarde van klei ne partijen. Hij noemde de S.G.P., de P.S.P., het G.P.V. en ook de CPN on misbare elementen in de totaliteit van de partijen. „Laten wij hun vooral alle kans geven", betoogde hij. Het congres stemde daarmee in. Het congres besloot de tijd waarop men lid van worden te verlagen tot 18 geren kunnen aspirant-lid hebben geen stemrecht. Someren vond dit zelf een rijkste besluiten van het ze maar komen, laat ze ten", zei zij. minimumleef- de V.V.D. kan jaar. Nog jon- worden, maar Mevrouw Van van de belang- congres. „Laat maar meepra- Mevrouw Haya van Someren-Downer, voorzitster van de V.V.D., ontving op het congres een zakje met geld ter dekking van het begrotingstekort van V.V.D.-minister Witteveen. Het werd haar aangeboden door de heer Stemerdink, afgevaardigd door het in een naburig gebouw gehouden PAK- congres. Tussen beiden in, mr. H. van Riel, fractievoorzitter voor de V.V.D. in de Eerste Kamer. LAGE ZWALUWE Een 18-jarige jongen uit Pijnacker is zondagmiddag uit de rijdende internationale trein Rotter- dam-Antwerpen gesprongen. De trein had op dat moment een snelheid van slechts 30 kilometer per uur. De jongen liep slechts lichte ontvellingen op. De rijkspolitie hield korte tijd later de jongen aan. Hij bleek zaterdagavond met een gestolen auto in Pijnacker een aan rijding te hebben veroorzaakt. Hij vluchtte daarop naar Amsterdam en liftte vandaar naar Rotterdam. Zondagmiddag wilde hij naar het buitenland uitwijken. Hij stapte zonder kaartje in de internationale trein. Toen een controleur verscheen sprong hij uit de trein, die op dat moment wegens een onveilig signaal met geringe snelheid reed. ZAANDAM. Di Zaandam zijn in de nacht van zaterdag op zondag de 57- jarige chemicus C. A. Schmitz en de 55-jarige mevr. B. II. Kuiper-Spiering om het leven gekomen, toen ze op een zebrapad werden aangereden door een zeer snel rijdende sportwagen. Ze wer den twintig meter meegesleurd. De auto, bestuurd door een 26-jarige man, stopte even en reed daarna met ge doofde lichten door. Nummer en signa lement werden echter door ooggetui gen doorgegeven. De automobilist werd korte tijd later aangehouden. Hij was onder invloed. Hjj had twaalf glazen bier gedronken. SWALMEN. Vier mensen hebben zon dagavond het leven verloren bij een verkeersongeluk op rijksweg 72 tussen Venlo en Roermond. Ter hoogte van S'walmen verliet een vermoedelijk Duit se personenwagen een file om in te halen. De auto botste daarbij op en uit de tegenovergestelde richting ko mende autobus. De bestuurder en twee passagiers van de Duitse auto, allen afkomstig uit West-Duitsland, waren op slag dood. Het 18-jarige meisje C. Majollee uit Roermond kwam bij de botsing eveneens om het leven. De 14- jarige Elisabeth Nass uit Roermond werd met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis in Roermond vervoerd. OMMEN. Bij Ommen is zaterdag avond een auto in de berm gereden, gekanteld en tegen een andere auto aangebotst. Dit ongeluk kostte de 36- jarige leraar Y. Hanning uit Leeu warden en de 50-jarige textielarbeider G. Y. Bussches uit Almelo het leven. Mevrouw K. G. M. Bussches-Wessels werd ernstig gewond. HAVELTE. Onder Havelte zijn zater dagavond twee kinderen 4 en 3 jaar uit het gezin van de familie Vast uit Amersfoort om het leven ge komen. Hun ouders en een derde kind zijn met verwondingen in het zieken huis opgenomen. Hun auto kreeg geen voorrang. HAVELTE. De 65-jarige weduwe A. Knorren-Bruggink uit Hogersmilde is zondagmiddag om het leven gekomen, toen de auto, waarin zij als passagiere meereed, in een bocht van de weg in de Drentse Hoofdvaart geraakte. De bestuurder van de auto, de schoonzoon van het slachtoffer, diens vrouw en zoontje en een buurjongetje, konden tijdig door passerende automobilisten uit het water worden gehaald. De be stuurder had de auto sinds zaterdag. ID AARDER ADEEL. De 26-jarige E. K. van der Bij uit Jubbega-Schurega is zondag op de weg tussen Oldeboorn en Gorredijk verongelukt. De man reed met zijn wagen tegen een boom. Hij overleed ter plaatse. OUDENBOSCH. In Oudenbosch is zon dag omstreeks half acht de 65-jarige A. Kuijstermans uit deze plaats, die op een fiets reed en tegelijkertijd een fiets aan de hand meevoerde, door een achteropkomende personenauto aange reden. De man overleed kort na het ongeluk. WORMERVEER. In Wormerveer zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee auto's frontaal op elkaar gebotst. Hierbij kwam een 70-jarige vrouw uit Westzaan om het leven. ENKHUIZEN Zondagmiddag is de 60-jarige ongehuwde J. van Marle bij een brand in zijn woning aan de Noorder gracht in Enkhuizen om het leven geko men. Het huis, dat alleen door het slacht offer werd bewoond, brandde geheel af. Tijdens de brand deden zich enkele ont ploffingen voor, vermoedelijk veroorzaakt door ontsnappend gas. Er klonk maar een zwak geluid ter verdediging van de argumenten van de heer Mertens. Het feit dat de heer Lanser onlangs bleek niet te willen kiezen,maar later toch de verdediging van de radica len in het A.R.-convent op zich nam, was voor de heer Jurgens aanleiding te ver klaren dat de C.H.U.-voorzitter binnen een week van een Saulus een Paulus was geworden. De heer Kwakkenbos, NKB-bestuurder, zag er kennelijk niet tegenop de vakbe weging te doen scheuren, hetgeen waar schijnlijk zou gebeuren, wanneer Mer tens zich vóór of tegen de K.V.P. uit spreekt. „Als we bang zijn voor een splijtzwam, dan is er iets fout in de vak beweging." Hij pleitte voor één grote vak bond en tevens voor een scheiding der geesten. Zij die niet gediend zijn van een duidelijke links-politieke keuze zul len dan maar een conservatieve vakbon'1 moeten oprichten, zo meende hij. Er werd voorts niet al te loffelijk ge sproken over wat vakbondsmensen de laatste tijd hebben gepresteerd, maar aan de heer Kok was het wel toevertrouwd de verdediging op zich te nemen. Het radicale Kamerlid mej Kessels (P.P.R.) riep tenslotte de werknemers op zich mas saal bij de vakbeweging aan te sluiten. De heer Kok verzette zich tegen het idee, dat de vakbeweging zijn weer- standskassen, die omstreeks 50 miljoen gulden waard zijn, zou beschikbaar stel len voor het ontwikkelingswerk in Zuid- Amerika en andere landen, een idee dat MR. F. JURGENS (P.P.R.) UTRECHT. De secties lager econo misch- en administratief onderwijs (leao) van het Katholiek Onderwijzersverbond, van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel willen de tot op heden drie jarige cursusduur van de leao-opleidin- gen met één jaar verlengen. De drie secties verzoeken in een ranport het be stuur van de Algemene Nederlandse On derwijsfederatie, waarin de drie onder wijzersbonden samenwerken, er voor te ijveren dat de cursusduur al in het ko mende cursusjaar wordt verlengd. Dit heeft de voorzitter van de sectie middenstands, economisch-administra- tief- en lager algemeen vormend onder wijs, de heer A. van de Beek, zaterdag in Utrecht tijdens de jaarvergadering van deze sectie meegedeeld. In het gezamenlijk rapport wijzen de drie secties erop dat de huidige cursus duur aanleiding geeft tot grote moeilijk heden. Een jaar langer dagonderwijs is volgens hem noodzakelijk omdat de leao- leerlingen, willen zij zich in hun branche behoorlijk kunnen handhaven, een alge mene kennis zullen moeten vergroten Dat moet nu nog gebeuren via aanvul lende cursussen of avondscholen. Bo vendien vinden vooral de grotere bedrij ven werknemers van 15 jaar te jong, ze ker yoor de administratieve functies. Veel bedrijven hebben zelfs "oor 15-jarige ad ministratief personeel geen salarisschalen, aldus het rapport. In de driejarige cursus is het zelfs voor een uitstekende leao-leerling uitge sloten het vereiste niveau te bereiken voor doorstroming naar het middelbaar economisch- en administratief onderwijs. De cursusduur van het leao werd voor lopig op drie jaar gesteld omdat men verwachtte, dat slechts een gering aantal leerlingen het vierde jaar zou willen vol gen. Volgens de secties is inmiddels ech ter gebleken, dat de vraag naar meer dagonderwijs enorm is toegenomen, het geen blijkt uit de „vlucht" van leao-ge- diplomeerden naar scholen voor detail handel, mavo-scholen enzovoorts. „De ouders ervaren, dat hun kinderen in een doodlopend slop verzeild zijn ge raakt. Het is een ontoelaatbare zaak dat een vrij groot aantal jongelui op hun vijftiende jaar wordt veroordeeld om tot de bedrijfsjeugd te behoren, hoewel ze graag verder dagonderwijs hadden willen volgen", zo staat in het rapport. De heer Van de Beek wees erop dat de hele affaire nog urgenter is geworden nu vorige week de SER heeft geadviseerd een arbeidsverbod in te stellen voor 15- jarigen. In 1970 zouden alle Ieao-scholen kunnen beginnen met een opleiding ge richt op een 4-jarige cursusduur en na een aanloopperiode zou vanaf 1974 nog slechts het „nieuwe vierjarig leao exa men" gelden, zo voorziet het rapport. Leerlingen die de school toch na drit jaar willen verlaten zouden mogelijk van rijkswege een getuigschrift kunnen krij gen, zo opperde de lieer Van de Beek desgevraagd. (Van onze correspondent) BREDA Het PAK-congres te Breda onder het motto „Geen vakbeweging zonder politiek" is het er zaterdag inderdaad over eens geworden, dat een vakbeweging niet zonder politiek kan. Veel nieuwe argumenten werden echter niet aangevoerd. Het was een politieke bijeenkomst, waarop de heer W. Kok van het NVV, mr. E. Jurgens van de P.P.R. en de heer J. Kwakkenbos, lijsttrekker van het (socialistisch-radikale) PAK in West-Brabant, pleidooien kwamen houden voor het PAK-idee. De heren Mertens en Lanser, voorzitters van het NKV en het CNV, dienden hierbij als „koppen van Jut" Het werd hen duidelijk kwalijk genomen, dat zij zich niet uitspraken voor de politieke partijen, die in het PAK samen zijn gekomen. overgens wel luid applaus kreeg. Dolf Coppes (Sjaloom-groep) kreeg van de heer Kok daarom het verwijt een de magogisch en goedkoop pleidooi te heb ben gehouden. Men maakte hem duide lijk dat het wegschenken van de .centen van de arbeiders" zou kunnen betekenen, dat de vakbeweging na een paar weken een uitgebreide staking te hebben gehou den van één van zijn belangrijkste wapens zou zijn beroofd. Het congres sprak zich tenslotte uit tegen de V.V.D. en partijen die zich niet distantiëren van de liberalen. Het radi cale Kamerlid Jansen had tevoren nog gewaarschuwd de vakbeweging niét te vragen een negatief stemadvies te geven, zoals voorgesteld. De potentiële PAK-kie- zers zouden wel eens niet kunnen begrij pen wat dit betekent. Zijn amendement was mede en gevolg van de uitgespro ken vrees, dat de kiezer te veel in het ongewisse wordt gelaten, te weinig wordt voorgelicht, een zaak waarin de vakbe weging op verzoek van het congres ook verbetering wil gaan brengen. AMSTERDAM De heer Tejo Broer- sen, die zich in de schriftelijke discussie in „Propria Cures" heeft gemengd rond het optreden van prof. Daudt, hetgeen aanleiding is geweest voor deze hoogle raar zijn colleges te staken, heeft zich tot de voorzitter van de subfaculteit, prof. dr. De Jong gewend. Hij voelt zich beledigd door de door prof. Daudt gebruikte term: „Destructieve utopisten". Hij vraagt prof. De Jong zijn invloed aan te wenden om prof Daudt er toe te bewegen zijn woor den publiekelijk in te trekken en zijn ex cuses aan te bieden. DEN HAAG De douane-recherche i« in de nacht van zaterdag op zondag bij Wissekerke een kotter op het spoor ge komen met tweeëneenhalf miljoen smok- kelsigaretten aan boord. Bij het naderen van het douanevaartuig is de bemanning van de kotter gevlucht. Later trof de douane-recherche bij Goes een onbeheerde vrachtauto aan, geladen met twee miljoen sigaretten. De sigaretten zijn waarschijnlijk overge nomen van een zeeschip. BERGEN (L.) Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft zaterdag per helikopter een inspectievlucht gemaakt boven de overstromingen van de Maas in Noo-d-Limburg. Op zichzelf zijn overstro mingen van de Maas, waardoor de oude kern van Bergen-Ayen en gedeelten van Wel] herhaaldelijk onder komen te staan geen nieuws. De minister gaat echter nu in samenwerking met de provinciale di rectie van Rijkswaterstaat naar mogelijk heden zoeken om wateroverlast in de toe komst zoveel mogelijk te voorkomen. Het water van de Maas is momentee zover gezakt dat in Noord-Limburg al' dorpen uit hun isolement zijn verlost, leen Ayen en Well zijn nog geïsoleerd, nieuwsgierigen uit alle delen van het zijn gisteren naar de overstroming men kijken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2