VAN DAG TOT DAG STOUTENBEEK OOSTENRIJK MAAKT ZWAAI NAAR LINKS Sneeuw in Rusland „Zeven van Chicago" Rumor geeft zijn opdracht terug Britten hebben slag tegen Ian Smith nu definitief verloren Zandvoortse pier? ja of neen? Bahr weer in Moskou Socialistische verkiezingsoverwinning vrij „T sjechoslowaakse zuivering in '50 eiste leven van 178 mensen" President Thieu lijdt nederlaag in parlement Afrikaanse landen solidair met Egypte REGERINGSFORMA TIE IN ITALIË MISLUKT RHODESIË WERD OM MIDDERNACHT EEN REPUBLIEK Biafranen deden aanval op politiepost commentaar op actuele zaken 2 MAANDAG 2 MAART 1970 3 Londense Sunday Times:" OP DE TAPIJTSHOW (van 25 februari tot 7 maart a.s.) Woninginrichting te Beverwijk kunt U iedere dag maximaal lelf 600.- verdienen. Parijs ontkent verkoop Mirages aan China V aticaan (Van onze correspondent) LONDEN Rhodesië heeft de laatste band met Engeland verbroken. Sinds middernacht is het land een republiek. De aankondiging daarvan geschiedde op bijna steelse wijze, zon der enige ophef. De blanke bevolking scheen er gedurende het afgelopen weekeinde, gewijd aan sport en ver maak, volgens een atmosfeerbeeld uit Salisbury er zelfs helemaal niet over te praten. Rhodesië wil er geen feest van maken, omdat de algemene si tuatie nog steeds wankel is en het de buitenwereld niet onnodig wil provo ceren. Met andere woorden: het is bang voor hardere tegenmaatregelen. Lichtvaardig Zuid-Afrika Schok Vriend Vijfentwintig doden Morgen komt in de Zandvoortse ge meenteraad de vraag aan de orde of de voorbereidingen tot de eventuele bouw van een pier aan het Zandvoortse strand moeten worden voortgezet of niet. Daar over heeft de gemeenteraad te beslissen, ofschoon men moeilijk kan volhouden dat een politiek college de uitsluitende zeggenschap toekomt in een aangelegen heid die van elk politiek aspect gespeend is. Wil men een houdbaar argument aan voeren voor het bindend verklaren van een gemeenteraadsuitspraak in deze kwestie, dan kan men zich slechts beroe pen op het feit dat de gemeenteraad de wens van de Zandvoortse bevolking weer spiegelt en als zodanig het reeht heeft, zich met het al of niet aanleggen van een wandelhoofd te bemoeien. Welnu, de Zandvoortse bevolking wenst de pier niet. Dat blijkt nog eens duide lijk uit een naar alle regelen van de kunst uitgevoerde enquête door een onaf hankelijk bureau voor opiniepeiling. Slechts een kwart van de Zandvoortse bevolking is overtuigd van de wenselijk heid om een wandelpier te bouwen, meer dan de helft van de bevolking wil er gedecideerd niet aan en iets minder dan een kwart kan moeilijk kiezen tussen ja of neen. Het heeft op dit moment weinig zin meer, nog uitvoerig in te gaan op de be zwaren tegen een pier en de vermeende voordelen ervan. Die zijn in de loop van de voorbije jaren al zo vaak onderwerp van discussie en vergelijking geweest, dat iedereen langzamerhand wel op de hoogte is van de argumenten die voor- en te genstanders aanvoeren. Ook de leden van de gemeenteraad kennen die argumenten en hebben hun opstelling ten aanzien van het pierplan afgestemd op een afwe ging van de voor- en nadelen, waarbij uiteraard niet een persoonlijke voorkeur maar het algemene gemeentebelang nor matief is geweest. Het algemene gemeentebelang eist zon der meer dat goede, op de toekomst van de badplaats gerichte bestemmingsplan nen worden ontworpen en vastgesteld, die de functie van Zandvoort als recreatie oord ondersteunen en bevorderen. Dat een gemeenteraad zich volgens de geldende procedure en na kennisneming van bezwaarschriften uitspreekt over een bepaald bestemmingsplan, zoals dat door B. en W. wordt voorgelegd, behoort uiter aard tot de taak van dit college ook al is ieder verband met zijn politieke repre sentatie afwezig. Maar wanneer een be stemmingsplan een zo ingrijpende veran dering van het aspect der zeekust als pièce de résistance heeft, dan is het be lang van de gehele Zandvoortse bevolking in het geding en kan een gemeenteraad naar onze mening niet voorbijgaan aan het feit dat hij namens de gehele bevol king een keus doet en dus de mening van die bevolking dient te respecteren. De resultaten van de enquête tonen aan, dat de vraag of Zandvoort wel of geen pier zal moeten krijgen geen scheidslijn trekt tussen jong en oud. Men kan niet volhouden dat de tegenstanders conserva tieve oude mensen zijn en de voorstan ders progressieve en modem denkende jongeren. Ook bij de jeugd is de meer derheid tegen. Men kan rustig concluderen dat dege nen die zich tegen de bouw van een pier verzetten, evenzeer oog hebben voor het belang van Zandvoort als de voorstanders van het pierplan, maar dat het verschil van mening over deze kwestie ligt in de vraag of zo'n pier voor Zandvoort wel zo'n enorme vooruitgang zou betekenen als sommigen menen. Als de gemeenteraad een beslissing zou nemen zonder dit eigenlijke verschil van mening aan een grondiger studie te on derwerpen dan tot dusver het geval is geweest, loopt hij de kans met goede bedoelingen een verkeerde keus te maken. 'WtAAAMAAA/UVNAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAfWIAAAAAAAAA AA'uwwv/vn/VAAAAA/VAA/WA/WAAAAAAAAA/WAAAAAAAAAAAAAA/tAA/WVA/WWWWWAA/VAAAAAAAA/WVAAAAA/VAA/Wt FRANKFORT (AP) Egon Bahr ,de af gezant van de Bondskanselier die in Mos kou besprekingen voert, is gisteren ver trokken voor zjjn tweede missie naar de Russische hoofdstad. Hij heeft gedurende tien dagen de West- duitse regering uitvoerig ingelicht over de vooruitgang die hij gemaakt heeft bij zijn inleidende besprekingen met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko. Bahr heeft tot opdracht na te gaan of er een reële mogelijkheid bestaat om niet aanvals-verklaringen tussen West- Duitsland en de Sowjet-Unie uit te wis.- selen. LONDEN (AP). Uit een geheim over zicht van de Tsjechoslowaakse communis tische party blijkt dat de zuiveringspro cessen in de jaren '50 de dood van 178 mensep en vryheidsberoving voor meer dan tienduizend politieke gevangenen heb ben betekend. Dit meldde gisteren de Lon dense „Sunday Times". Volgens het blad is het document van 402 getikte pagina's uit Tsjecho-Slowakije gesmokkeld. In april 1968 had Jan Pillar van de toenmalige partijleider Alexander Dubcek opdracht gekregen dit onderzoek in te stellen. Het document, waarvan de „Sunday Times" de nauwkeurigheid garandeert, verhaalt over martelingen door de politie, van buiten geleerde „bekentenissen", ver zonnen bewijsmateriaal, Hongaarse en Russische interventie en over de doodvon nissen voor 233 meensen. Het zoeken naar een zondebok die met het Westen zou hebben gecollaboreerd be reikte een hoogtepunt met de aanklacht tegen Rudolf Slansky, secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij. Hij werd in 1952 terechtgesteld, na dat hij schuldig was bevonden de leiding te hebben gehad van een complot tegen de staat. ADVERTENTIE WENEN (Reuter, AFP en DPA) De kiezers bij de zondag in Oostenrijk gehouden algemene verkiezingen heb ben een ommezwaai naar links ge maakt, waardoor de socialistische SPÖ van Bruno Kreisky voor het eerst de grootste partij is geworden. Zij kwam slechts twee zetels tekort voor een absolute meerderheid. De partijleiders komen vandaag bijeen om te trachten het vraagstuk van de toe komstige regeringsvorm op te lossen: Een „Rooms-rode coalitie" van de rege rende Oostenrijkse Volkspartij met de so cialisten of een kleine coalitie van so cialisten en de rechts-liberale Vrijheids partij. Deze kleine partij kreeg gisteren zes zetels. De „zwart-rode coalitie" heeft het land van 1945 tot 1966 geregeerd. Volgens de voorlopige einduitslagen wordt de verdeling in de Nationalrat, het 165 afgevaardigden tellende parlement als volgt: socialisten 81, volkspartij 78 en vrijheidspartij 6 zetels. De regering van de verslagen volks partij onder kanselier Josef Klaus komt woensdag bijeen om haar ontslag aan te bieden en president Franz Jonas heeft dan de grondwettelijke taak een nieuwe kanselier aan te wijzen. Verwacht wordt dat Klaus de leiding van de Volkspartij zal neerleggen. De kans is groot dat de 59-jarige Kreisky, die in zijn verkiezings campagne onder meer beloofde Oosten rijk te zullen moderniseren en de dienst- Een voetgangster baant zich een weg door de sneeuw in het Russische stad je Joezno-Sachalinsk waar eind fe bruari vijf dagen achtereen een hevige sneeuwstorm heeft gewoed. De juf frouw op de foto gebruikt de ver keerslichten als markante punten in de sneeuw om toch nog naar haar werk te kunnen komen. ■&&/SA j, f v t'j('W'V a# 'S.S plicht tot een half jaar terug te bren gen, de eerste socialistische kanselier in de geschiedenis van de Oostenrijkse re publiek zal worden. Hij heeft tijdens de verkiezingscampagne herhaaldelijk een samengaan met de Vrijheidspartij, die volgens hem geen werkelijk liberale par tij is, uitgesloten. De „zwart-rode coalitie", die direct na de oorlog veel succes had en in 1955 het staatsverdrag het licht deed zien dat to het vertrek van de bezettingslegers leid de en Oostenrijk zijn soevereiniteit terug gaf, verstarde in het begin van de jaren zestig. Het wantrouwen van de regerings partners, dat nog uit de periode tussen de beide wereldoorlogen stamde, ver hardde de tegenstelling zodanig dat zij tenslotte eikaars initiatieven gingen blok keren, waardoor belangrijke vraagstuk ken niet konden worden opgelost en op de lange baan geschoven moesten worden Daarbij kwam dat het parlement niet die rol kon vervullen die het normaal in een democratie heeft. Belangrijke besluiten werden door de coalitiegenoten binnens kamers genomen en stonden al vast voor het parlement zich erover kon uitspre ken. De opkomst van de kiezers was zon dag met 90,67 percent iets minder dan in 1966, toen deze 93,80 percent bedroeg. De socialisten kregen 48,39 percent (in 1966 42,56) en 81 zetels (74), de conser vatieven 44,69 (48,35) en 78 zetels (85), de conservatief-liberale partij 5,45 percent (5,35) en zes zetels (onv.) Alle overige deelnemende partijen, de communistische partij (1,4 percent) de Nationaal-Demo- cratische Party en de Democratische Vooruitstrevende Partij van de voorma lige minister van binnenlandse zaken Franz Ola, behaalden geen zetels. SAIGON (AFP). Het parlement van Zuid-Vietnam heeft een essentieel onder deel van een westontwerp ter regeling van de aanstaande provinciale verkiezingen verworpen. De stemming werd gehouden na een stormachtige bijeenkomst, waarop afge vaardigden en senatoren heftige critiek uitoefenden op president Thieu en op de voorzitter van het parlement, omdat deze toestemming hadden gegeven voor de ar restatie van het parlementslid Tran Ngoc Tsjau. De parlementsleden hebben een de legatie samengesteld, die een bezoek aan Tsjau in de gevangenis van Tsji Hoa moet brengen. Tsjau is tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij met Noord- vietnamezen zou hebben samengewerkt. ADDIS ABEBA (AFP). De minister raad van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid heeft besloten een solidariteitsbe tuiging te sturen aan president Nasser. Het besluit is na langdurige discussie met grote meerderheid genomen, hoewel enkele landen, waaronder Gabon, Lesotho, Malawi en Swaziland zich van stemming onthielden. Het idee van een solidariteits betuiging aan Egypte werd geopperd nadat een vertegenwoordiger van Egypte een verklaring over de ontwikkeling in het Midden-Oosten had voorgelezen. BRUNO KREISKY CHICAGO (Reuter). De zeven ver dachten in het Chicago-proces zijn za terdag op last van een Amerikaans Hof van Appel tegen borgtocht vrijgelaten in afwachting van de behandeling van hun zaak in beroep. Bij het verlaten van het Gerechtsge bouw (met de waarschuwing dat ze geen opruiende taal mogen uitslaan) werden ze begroet door een honderdtal aanhan gers en familieleden. Daarna begaven ze zich naar een kerk aan de overkant van de straat voor een persconferentie. Ze vertelden dat in de gevangenis van Cook, waar ze zijn vastgehouden, „de mensen worden behandeld als beesten". Zij nul len de aandacht gaan vestigen op „de afschuwelijke toestanden in deze Ameri kaanse gevangenis." PARIJS (AP). Hooggeplaatste Fran se functionarissen hebben gezegd niets af te weten van de verkoop van 48 Fran se mirage straaljagers aan China. Een bericht van deze strekking werd zaterdag gepubliceerd in een dagblad in Hongkong. (Van onze correspondent) ROME. De politieke crisis in Italië heeft een nieuw dieptepunt bereikt met het besluit van kabinetsformateur Maria no Rumor om zijn opdracht tot het vor men van een middenlinks kabinet terug te geven. Vandaag zal president Saragat in sneltreintempo al die personen bij zich ontvangen, die in een dergelijke situatie dienen te worden gehoord. Wat er daarna zal gebeuren, blijft in het duister. Hoewel Italiaanse kranten het doen voorkomen of de huidige crisis beslist niet dramatisch is, lijkt het er toch wel op dat de mogelijkheid van een nieuwe midden-linkse regering voorlopig als uit geschakeld moet worden beschouwd. Ve len beschouwen zo'n regering als de eni ge uitweg voor Italië in de huidige crsis. De socialisten stellen namelijk eisen die de christen-democraten op het ogenblik niet kunnen inwilligen. Een dergelijke midden-links-regering zal moeten bestaan uit socialisten, sociaal-democraten, chris ten-democraten en republikeinen. Ook de republikeinen een partij die overigens kleiner is dan die der fascisten willen toezeggingen van de christen democraten die deze kennelijk niet kun nen geven. Deze toestand is ontstaan na het in grijpen van het Vaticaan in de formatie- onderhandeling, door onverwacht terug te komen op de echtscheidingsafbraken in het verdrag van Lateranen van 1929. Een wet met betrekking tot de echtscheiding is al door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen. Als ook de Senaat die zou aannemen, zou de macht van het Vaticaan Misschien moffelde premier Ian Smith de zaak opzettelijk weg nadat hij zich jarenlang, zij het steeds minder geloof waardig aan de illusie van zijn trouw aan koningin Elizabeth trachtte over te geven. De uitroeping van de republiek is tech nisch de zoveelste illegale daad van het regime, maar na de in werking treding van de nieuwste grondtvet en de terug trekking van de Britse gouverneur niet meer dan een formaliteit en in werke lijkheid sinds de eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring van vier jaar geleden en het referendum van 1969 de bevesti ging van een bestaande toestand. Voor premier Wilson mocht het een symbool zijn van de definitieve misluk king van zijn hardnekkige pogingen om met Smith tot een vergelijk te komen en het doorslaggevend bewijs dat het aanvankelijke Britse optimisme lichtvaar dig is geweest. Toen het eindelijk tot verplichte VN- sancties tegen Rhodesië kwam, meende Wilson dat hij het eerder in weken dan in maanden op de knieën zou krijgen, maar hij had kunnen beseffen dat de sancties tegen Rhodesië, zeker met bu ren als Zuid-Afrika en Portugal, een lek mandje zouden zijn. Voor Londen, dat van het begin af in dit deel van Afrika geen tweede Algerije wilde en weigerde Britten het bloed van andere Britten te laten vergieten, zit er thans niets anders op dan een ruiterlijke erkenning dat het ook door de onmacht der Afrikaners en van de Afrikaanse sta ten om iets praktisch te doen, de slag heeft verloren en dat de Afrikaanse meer derheid waarschijnlijk pas over één of meer generaties en dan misschien alleen nog door middel van geweld aan bod zal kunnen komen. Engeland als het centrum van het Britse Gemenebest kan zich niet veroorloven de spons in de ring te wer pen en het kan niets anders doen dan zonder veel hoop op de resultaten aan dringen op een sterker aandraaien van de internationale sanctie-schroef. De Britse regering heeft haar VN-verte genwoordiger Lord Caradon reeds ver zocht dit te doen. Engeland gelooft dat door goed georganiseerde internationale actie de Rhodesische economie veel ern stiger schade kan worden toegebracht dan thans het geval is. Ook mag niet worden vergeten dat de sancties de toe vloed van buitenlands kapitaal voor Rho desië hebben tegengehouden. De verwachting is dat Rhodesië econo misch en wat zijn drang naar apartheid betreft steeds meer zal gaan aanleunen tegen de Unie van Zuid-Afrika. De uitroeping van de republiek bete kent ook een hard gelag voor de minder heid onder Engelse conservatieven die tegen sancties zijn en met Smith wilden aanpappen. Hoge functionarissen in Rhodesië heb ben namelijk meteen al laten weten dat Rhodesië nooit meer zijn republikeinse status zal opgeven en de koningin erken nen al blijven zij hopen dat wanneer de Conservatieven de verkiezingen zouden winnen, zij tot een „eervolle" regeling met Engeland zullen kunnen komen. De conservatieve politicus Lord Al- port, gewezen gemenebest-minister en vroegere Britse Hoge Commissaris in Sa lisbury, heeft gisteren verklaard dat de genen die zo redeneren de realiteit van de situatie niet begrijpen. Van nu af heeft Rhodesië zich wat Engeland betreft vol komen geïsoleerd. Een kernpunt vormen thans de consu laten die dertien landen, waaronder de Verenigde Staten, West-Duitsland, Frank rijk, België, Zwitserland, Denemarken en Nederland, er in Salisbury op na hou den Voor Londen vormt het Amerikaan se consulaat het grootste probleem, >m- dat wanneer dit in Salisbury zou blijven, het als 'n voorbeeld voor de andere landen zou worden beschouwd en een de facto- erkenning van het republikeinse regime, en daarmede een nieuwe ondermijning van de sanctiepolitiek. Ian Smith heeft het risico van een sluiting van een aantal consulaten open lijk toegegeven, maar hij acht de voor delen van een republiek op korte termijn belangrijker. Technisch zijn de consulaten geaccre diteerd bij koningin Elizabeth en de Ver enigde Staten en de andere twaalf lan den hebben in hun betrekkingen met Rho desië de Britse souvereiniteit over dat land erkend. Premier Wilson heeft tijdens zijn be zoek aan Washington president Nixon verzocht het consulaat te sluiten. Na de schok door een verklaring van het Witte Huis dat het consulaat zou worden ge handhaafd, volgde een correctie, zowel namens de president als het departement van buitenlandse zaken, waarin met na druk werd gezegd dat de kwestie nog niet is beslist. In Londen beseft men dat deze aarze ling het gevolg is van een conflict tus sen zakenbelangen en politiek. Amerika houdt het oog gericht op Rhodesische chromium en andere begerenswaardige ertsen, maar wil aan de andere kant niet de goodwill van de Afrikaanse landen, pas naar men hoopt versterkt door het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rogers, verliezen. over de echtscheiding in Italië verbroken zijn. De midden en linkse groepen in de christen-democratische partij durfden echter hun gehoorzaamheid aan het Va ticaan niet op te geven Dit wil niet zeg gen dat men ook hier niet ernstig ver stoord zou zijn over de botte inmenging van het Vaticaan in de binnenlands-Ita liaanse politiek op een moment dat het land zich niet veel moeilijkheden meer kan getroosten. In Rome wordt aangenomen dat het Vaticaan erop uit is de politieke carrière van de huidige premier Mariano Rumor te breken ten gunste van Giilio Andreotti, een vriend van de paus. Wanneer Andreotti werkelijk tot het premierschap zou worden geroepen, zou dit echter moeten zijn als hoofd van een zelfde minderheidskabinet, als Rumor enige weken geleden heeft opgegeven. Men houdt ook nog rekening met de mogelijkheid dat president Saragat alge mene verkiezingen uitschrijft. Deze zou den dan plaatsvinden drie jaar voor de wettelijk voorgeschreven tijd Zij zouden het einde van de echtscheidingswet bete kenen, die door een nieuw parlement van voren af aan dient te worden behandeld. Uit dergelijke verkiezingen zouden de communisten en socialisten echter als winnaars uit de bus komen, zo wordt hier gesteld. LAGOS (AFP). Vijfentwintig Ni- geriaanse politiemannen zijn gedood en vijftig gewond bij een aanval vorige week van een groep gewapende voormalige Biafraanse militairen op een politiepost in het noorden van het vroegere afge scheiden gebied. Aldus betrouwbare berichten uit Lagos. De aanval volgde op sporadische ge vechten in de gebieden van Awka en Abakaliki. Awka ligt aan de weg van Onitsja naar Enoegoe, Abakaliki is meer oostelijk gelegen. De militairen die de aanval deden, zijn vermoedelijk na de val van Biafra, zeven weken geleden, de bossen ingevlucht. Volgens dezelfde be richten is een afdeling federale troepen naar het gebied gezonden, en zijn troepen in Kadoena in staat van paraatheid ge bracht. DEN HAAG Koningin Juliana is zaterdag per Fokker Friendship van Soes- terberg naar Parijs gegaan voor een kort bezoek aan prinses Irene en haar jongste kleinzoon, die op het ogenblik in de Fran se hoofdstad verblijven. De koningin keer de vandaag terug. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3