RENATE RUBINSTEIN: Men lijkt bevreesd voor de waarheid over Weinreb Vragen van Vondeling aan Thomassen en Drijver Air Products komt naar Europoort „Nieuw onderzoek door Oorlogsdocumentatie schuift de zaak weer op de lange baan" DEODORANT Haar journaal Honderdjarige Bijenkorf geeft „Buiteltuinen" ...zo bevrijdend fris! Ondernemingsraden bij de krijgsmacht? ga met uw tyd mee ga naar denmb! Soeharto begroet prins Bernhard sta je daar zo van te kijken dat ik klant bij de nmb ben... DINSDAG 3 MAART 1970 AMSTERDAM Het IKOR heeft donderdagavond afgezien van een tv- uitzending over dr. F. Weinreb. Het bestuur achtte dit gewenst na ont vangst van vele brieven met zeer controversiale opvattingen over de persoon van dr. Weinreb en over het geen hij in de bezettingstijd heeft ge daan. Afschuiven' Ander haf jaar „Onvindbaar" T wijf el RENATE RUBINSTEIN AMSTERDAM. Naar aanleiding van het op 19 februari 1970 aangekondigde opgaan van Thomassen en Drijver-Ver- blifa nv. in de nieuwe onderneming Eu- rop-emballage, heeft de voorzitter van de P.v.d.A., ir. A. Vondeling, enige schriftelijke vragen gesteld aan de pre sident-commissaris van het Thomassen en Drijver-concern, dr. W. T. Kroese. Deze vragen luiden: Wat is de reden, dat de mededelingen door de directie zijn gedaan en niet door of namens de raad van commissarissen? Hielden de mededelingen aan het COOR (centrale commissie onderne mingsraden) en de ondernemingsraden over een nauwere band tussen een aan tal verpakkingsindustrieën ook de moge lijkheden in van overdracht van de on derneming aan een Amerikaans concern? Betekent het bod op de aandelen en de converteerbare obligaties dat, ten op zichte van de koers ten tijde van de me dedelingen over reorganisaties van ver leden jaar, een stijging van circa 100 percent is opgetreden, dat wil zeggen een totale realiseerbare vermogensstij ging van 100 miljoen gulden? Is het de bedoeling, dat ook de werk nemers en de gepensioneerden op eni gerlei wijze zullen profiteren van de nu aan het licht tredende geheime reserves en goodwill die in het verleden zijn aan gekweekt, mede dank zij de inspanning van het personeel? Kan de koersstijging, in het bijzonder in de eerste zeven weken van dit jaar een gevolg zijn van voorkennis van de op handen zijnde winstgevende verkoop? Welke onderdelen van het onlangs door de SER uitgebrachte advies over de gedragsregels bij fusies heeft het be stuur in acht genomen en welke niet? Welke garanties over de voortzetting van de Nederlandse bedrijven zijn aan de Amerikanen gevraagd en welke zijn verkregen? Is geprobeerd de samenwerking van ondernemingen van verpakkingsmidde len te Europaniseren alvorens toe te stemmen in een Amerikanisering? Op welke wijze is zekerheid verkregen dat de „fusie" niet strijdig is met de be palingen van art. 86 van het EEG-ver- drag over het „misbruik maken van een machtspositie op de gemeenschappelijke markt of op een wezenlijk deel daar van"? Is het bestuur bereid de nieuwe „re organisatie" te onderwerpen aan het oordeel van de ondernemingsraden (eventueel bijgestaan door deskundigen) en wil het, vooruitlopend op de herzie ning van het vennootschapsrecht, bevor deren dat op de aanstaande aandeelhou dersvergadering enkele commissarissen worden benoemd die geacht kunnen wor den het vertrouwen van de werknemers te hebben, doordat zij zijn aanbevolen door de ondernemingsraden? BRUSSEL. AIR Products Nederland n.v. heeft in Brussel bekend gemaakt een van de omvangrijkste fabrieken in West- Europa te zullen gaan bouwen voor de pro- duktie van grote hoeveelheden zuurstof, stikstof en argon en processtoom. De fa briek komt in Europoort en ze krijgt een produktiecapaciteit van 1.000 ton zuurstof per dag en 225 ton processtoom per uur. Voor het opwekken van de stoom zal waar schijnlijk aardgas gebruikt worden. Grote hoeveelheden zuurstof, stikstof en proces stoom voor het maken van propyleenoxide zullen via een pijpleiding geleverd worden aan de nieuwe chemische fabriek van Oxi- rane Chemie n.v. Samenwerking. Het gewest Amsterdam van de P.v.d.A. heeft zich uitgesproken voor het voortzetten van de besprekin gen met de Amsterdamse afdelingen van de P.P.R. en de P.S.P en het ge westelijk bestuur opgedragen tot sa menwerking met deze groeperingen te komen. ^A/WUWVvWwWWWVV\A/\AAAAA/W\AAAAAAAAAAAAAA/W\/WVAAA/WUVWWW\AAAAAAA/WWVA/\AAAAAAAAArtA/V/> '^VVXA^WWWWWWVVWXA/WWX/WWWWWWWVWVWWWWWVWWVWWWWVWWWVWWWWVWWWWWWWW* Drs. Friedrich Weinreb speelde in de oorlogsjaren een bizar „spel" met de Duitse bezetter door een „Wehrmacht"- generaal te creëren op wiens „gezag" hij honderden joden „sperrde" en aldus al thans wat een groot aantal betrof, het leven redde. Na de bevrijding werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. Men verweet hem met het geld voor zijn vrijsteliingslijsten te hebben ge knoeid en spionage te hebben bedreven toen hij in de klauwen van de SD was geraakt. Het vonnis werd door zijn vrienden en degenen die aan hem hun leven dankten diep betreurd, maar door zijn vele vij anden met instemming begroet. Het is daarna nooit meer rustig rond Weinreb geweest. Zijn tegenstanders maakten het hem lastig tot in Djakarta en Ankara toe, waar hij op voorspraak van prof. Tinber gen als hoogleraar optrad. Het vonnis brak zijn carrière en verstoorde zijn ve- dere leven. In het derde deel van Weinrebs me moires hebben de samenstellers, drs. Aad Nuis en Renate Rubinstein, het be wijsmateriaal waarop het vonnis berust te, uiteengerafeld en daarmee de schijn werpers gericht op de rechters, die in 1947-1948 met de zaak waren bezig ge weest. Daarna werd het voor de justitie „een delicate aangelegenheid." Er kwa men vragen in de Tweede Kamer. Via de ministers Polak en Veringa kwam de zaak bij het Rijksinstituut van Oorlogs documentatie. Eén der medewerkers van dit instituut zal nu in samenwerking met een jurist de hele zaak-Weinreb doorne men aan de hand van de uitgebreide do cumentatie die erover bestaat Dat is overigens al eerder gedaan door prof. Presser, Renate Rubinstein en Aad Nuis. Renate Rubinstein heeft deze gang van zaken als „operatie afschuiven" betiteld. Zij noemt het een schandaal dat de justitie niet zelf de zaak behandelt. „De Neder landse justitie heeft Weinreb dit onrecht aangedaan en hem gebroken. Dan moet de justitie dat zelf ook weer rechtzetten,' is haar oordeel. Zij zegt: „Ik krijg sterk de indruk dat men de werkelijke behandeling van de zaak-Weinreb heeft willen uitstellen en daarom naar Oorlogsdocumentatie ge schoven. Het rapport dat er straks komt zal aantonen dat Weinreb onschuldig is. Maar wat schieten we daarmee op? Het was beter geweest als Den Haag had ge zegd: We laten Oorlogsdocumentatie een onderzoek instellen. Als dit instituut niets bezwarends vindt gaan we meteen aan de revisie van het vonnis beginnen. Maar zo is het niet. En dat is maar op één ding terug te voeren: de angst voor het schuldigstellen van de rechter." Renate Rubinstein had een andere hou ding van de minister van Justitie ver wacht. „Je zou denken dat de minister ons wel een bedankje had kunnen zen den omdat wij hem met de analyse van het vonnis de gelegenheid gaven terug te komen van fouten van vroeger. Maar we kregen zelfs geen briefje over wat hij besloten had. Dat moesten we door de radio horen". De directeur van het Instituut voor Oorlogsdocumentatie, prof. dr. L. de Jong, heeft gezegd dat het onderzoek on geveer anderhalf jaar zal duren. Rena te Rubinstein: „Anderhalf jaar is onnodig lang. Als iemand met een normale wil en intelligentie er al zijn aandacht aan besteedt, kost het doorwerken van de dossiers ongeveer drie tot vier maanden. Als hij dan nog eens twee maanden moet hebben om het rapport te schrijven, dan kan het hele onderzoek in een half jaar bekeken zijn. Het kan nog veel sneller als er meer mensen voor worden aan getrokken". Vreest zij dat het nooit tot eerherstel vooi Weinreb zal komen? Renate Rubinstein: „Die rehabilitatie is onvermijdelijk. Ze komen er niet on deruit. Als het onderzoek anderhalf jaar zou duren en de revisie ook nog eens een paar jaar, dan vraag je je af hoe oud Weinreb moet worden om het nog te beleven". Drs. Weinreb bevindt zich, zoals be kend is, niet in Nederland. Hij vluchtte een paar jaar geleden naar het buiten land, nadat hij tot acht maanden was veroordeeld voor een zedendelict in Vlaardingen. Sommigen, die de details van deze affaire kennen, spraken van „een merkwaardige gang van zaken die het recht kan volgen". Het uitvoerige rapport in deze zaak van de rijksreclas- seringsambtenaar Lahuis, dat uiterst gunstig was voor Weinreb, zou onvol doende aandacht hebben gekregen. Direct na de verschijning van het eer ste deel van de memoires verzocht de procureur-generaal in Den Haag aan In terpol de opsporing van Weinreb. Dat is Interpol nog altijd niet gelukt. Dat is reb vele malen op de tv en de radio is geweest en door tal van journalisten is tamelijk vreemd, omdat sindsdien Wein- geïnterviewd. Renate Rubinstein gelooft niet dat Interpol er moeite voor doet. Weinrebs memoires hebben een grote publiciteit gekregen. Volgens Renate Ru binstein is hij teleurgesteld en soms ook gekwetst door de reacties. Hij vindt dat er teveel sensatie van is gemaakt en dat wil hij nu juist helemaal niet. Hij had gehoopt dat zijn visie op het verzet en op de houding van veel Nederlanders in de oorlogstijd onderwerp van discussie zou worden. Maar op dit moment is men nog altijd hevig de geloofwaardigheid van elk detail te onderzoeken. Men is nog niet toegekomen aan wat er eigen lijk in die memoires straat, aan de diepe mysteries van het menselijk gedrag in de oorlog. Hij vindt het onbegrijpelijk dat zijn tegenstanders ongestraft allerlei beledigingen kunnen neerschrijven en dat zij met feitenmateriaal werken, waar van al jaren geleden is bewezen dat het pertinent onwaar is. Eén van de punten die sommigen doet twijfelen aan de memoires is: hoe kan Weinreb na zo'n kleine dertig jaar zich nog tientallen zelfs tamelijk onbetekenen de gesprekken en gebeurtenissen uit die ti]d herinneren en volledig reconstrueren? Renate Rubinstein zegt: „Weinreb kan er niet voor instaan dat alle gesprekken letterlijk weergegeven zijn, maar zij zul len de waarheid heel dicht nabij komen. Voor de levendigheid van het verhaal heeft hij de gesprekken in de directe re de gezet. Bovendien had hij vlak na de oorlog, in de gevangenis, in een docu ment van ruim 1.500 pagina's zijn bele venissen al genoteerd. Hij had dus ge noeg steunpunten. Maar het is best mo- DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Wieldraaijer (P.v.d.A.) heeft de minister van Defensie gevraagd of hij van plan is bij de landmacht en de luchtmacht onder nemingsraden in te stellen, die bevoegd heden krijgen op het gebied van leefom standigheden, huisvesting en besteding van vrije tijd binnen de kazerne. De heer Wiel-' draaijer vraagt minister Den Toom dit plan te publiceren opdat er een openbare dis cussie over gevoerd kan worden. Tevens verlangt hij dat het rapport over het func tioneren van de contactcommissie in de landmacht in de openbaarheid wordt ge bracht. PROFESSOR WEINREB gelijk dat hij zich een keer vergist heeft. Hij wist tenslotte ook niet alles van wat er zich achter de schermen af speelde. Het is daarom niet uitgesloten dat zijn interpretatie hier en daar niet helemaal juist is. Ik heb hem ook ge zegd, dat ik verbaasd stond, dat hij zich zo ontzettend veel kon herinneren. Hij zei toen: „Ik kan nog elke tafelpoot be schrijven van de kamer, waarin ik toen met de S.D. zat". Hij kan zich niet voor stellen dat mensen niet in staat zijn zich de details van bepaalde gebeurtenissen, en zeker niet die in de oorlogsjaren, te herinneren. „In het begin zeiden Weinrebs vijan den: Alles wat hij heeft geschreven zijn leugens en bedrog. Hij zou onnoemelijke misdrijven hebben begaan en dat zou wel tot uiting komen als de archieven wer den geopend. Maar er kwam niets. Nu is de teneur: Hem is wel onrecht aan gedaan, maar het doet er niet toe. Eer herstel is niet nodig, want hij is en blijft toch een schurk. Er zit me nog iets ge weldig dwars. Onlangs heeft prof. Fred Polak van het Weinreb-comité een pagi na in De Telegraaf over Weinreb ge schreven. Daarop heeft Henriëtte Boas, een tegenstandster van Weinreb, ook een stuk geschreven. Dat wemelde van de on juistheden en prof. Polak zag zich ge noodzaakt op de zaak terug te komen. Dat heeft dat blad geweigerd. Ik ben daar zeer, zeer verontwaardigd over, aldus Renate Rubinstein. ADVERTENTIES In de bekende, heerlijk-frisse typen Soft - Clear - Dry en zonder alcohol. 'WWVWWVWWWVWWWWWVWWWW A/VWWWWWVWWWWWWVVWWWWV kers hebben het verzoek ontvangen een krabbel te maken en die te onder tekenen. Deze krabbels worden ge veild. Bloemen en cadeaus heeft de hon derdjarige Bijenkorf liever niet, zij verzoekt in plaats hiervan een gift te schenken aan de stichting Buitenspe len. ppmK BIJ HET VIEREN van het honderd- ij arigbestaan heeft de Bijenkorf de kinderen en de speelgelegenheid in Nederland in het middelpunt ge plaatst. Er is een nieuwe stichting „Buiten spelen" opgericht. De vier steden waar De Bijenkorf is gevestigd krij- meentebesturen van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven krij gen een kinderspeelplaats. De ge- gen deze „Buiteltuinen" (de naam is van Godfried Bomans) aangeboden op 13 maart. Vrijdag 13 maart wordt voor de Bij enkort een geluksdag met veel festi viteiten op de „Eens in de eeuw avond". Aan de feestavond in de Am sterdamse Bijenkorf werken onder meer Willy en Willeke Alberti, Ton van Duinhoven, Simon Carmiggelt, Kees van Kooten en Wim de Bie en kolonel Bosschardt mee. Hoe groter de omzet van deze avond de zaak zal geopend zijn hoe groter het be ginkapitaal van de stichting Buiten spelen. De „Buiteltuinen" zullen een ontmoeting vormen tussen kunst en het spelende kind. Het idee van dit soort kinderspeelplaatsen is afkom stig van de Franse „Groupe Ludic". Het houdt in dat er speeltoestanden worden gemaakt van eenvoudige vor men uit licht metaal of verstevigd plastic. Er komen klimtouwen, lad ders, schommeltoestellen, rasterwerk en veel kleuren aan te pas. Gezien de kunst die er bij betrok ken zal worden kan het niet anders of hij de overdracht aan de gemeen tebesturen op de „Eens in de eeuw avond" is Pierre Janssen aanwezig. Hij is niet de enige kunstkenner die er zal komen, want enkele bekende schil ders, grafici en beeldhouwers zijn uitgenodigd om tijdens de avond van 13 maart te exposeren en te verkopen. Tot slot is er nog een veiling van „gelegenheidskunst". Alle medewer- 'WVWWVWWWV/WWWWVVVWWVVA/WWV/VWVVVVVVAA/VWVWVVVWVVVWVVVWVWVWWVVWWWWVVf leder mens heeft toch met geld te maken? Veel of weinig, dat doet aan het feit niks af. Neem nou maar als je je keukentje wilt vernieuwen. Dan schiet je spaargeld toch wel eens tekort? Geen ramp, je stapt gewoon bij de bank binnen. Ga je een dagje naar Brussel? Je haalt je francjes bij de bank. Heb je een paar tientjes over? Dan zorgt de bank er wel voor dat je er aan verdient ook! Een bank gaat toch ook met z'n tijd mee. Heus, met de NMB kan ik net zo goed overweg als met m'n huis houden. En dat zegt wel wat, al zeg ik het zelf - V-. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Ook Rusland gaat modeshows houden op de Expo 70 in Japan. Dit is een van de toiletten die zul len worden getoond in Osaka, een avondjapon met motieven naar een van de nationale Russische drach ten. De Russische mode-ontwer pers streven in het algemeen naar het combineren van modieuze met traditionele lijnen. DEN HAAG President Soeharto en zijn vrouw zullen op donderdag 12 maart prins Bernhard op het vliegveld van Dja karta verwelkomen, aldus heeft het In donesische persbureau Antara maandag meegedeeld. Volgens Antara staat een bezoek aan het wildreservaat Toedjong Koeion in West- Java op het programma. In het reser vaat leeft de zeldzame eenhoornige neus hoorn. Sedert 1968 wordt daar een mo torboot gebruikt die door de prins als voorzitter van het World Wild Life Fund is geschonken. De oi miljcx 2. Avonc 136.90 108.20

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 10