Feijenoord ploeg van wereldklasse FRITZ BELGER SPIONEERT TOCH Supporters hoeven niet in Oost-Berlijn te slapen Kampioenschap kan reserves VHS nauwelijks nog ontgaan Ajax door pooltoestanden in Weimar Damesturnploeg tegen Oostenrijk IJshockeyteam VS ongenaakbaar Zesdaagse Groningen GVAV-NAC verschoven Engelse league T afeltennisteam voor Moskou Swift vrijdag in Oss tegen Niloc om handbaltitel DINSDAG 3 MAART 1970 12 Groen verloor in Cannes Maatregelen Bokskampioenschappen van Zuid-Holland Ziek Terugkeer Prima (Van onze sportredactie) OOST-BERLIJN - Fritz Delger, chef-trainer van Vorwarts Berlin, blijkt vrijdagavond toch een bezoek te hebben gebracht aan GVAV Feijenoord. Samen met zijn assistent Hans Georg Kiupel, die de Rotter dammers tegen NAC al aan het werk zag, heeft hij zich „verdekt" opgesteld tussen de toeschouwers en de oefen- meester liet zich evenmin na afloop zien. „Ik dring me niet graag op", verweerde de bescheiden Belger zich gisteravond. „Mijn enige interesse ging uit naar Feijenoord. Iviupel had me al veel over onze tegenstander verteld, maar ik wilde graag een bevestiging van zijn woorden. We zijn vrijdagavond samen gaan spio neren, omdat vier ogen nu eenmaal meer zien dan twee." Wat dan heeft het trainersduo wel ge zien? Wat is de voornaamste indruk van de Nederlandse kampioen? Fritz Belger: „Wat ik tot nu toe ge hoord en gelezen heb over het elftal heb ik nu zelf ook kunnen constateren: Feijenoord is een ploeg van wereldklasse. Natuurlijk, het verweer van GVAV was kwalitatief niet zo groot om te kunnen zien wat de Rotterdammers werkelijk waard zijn indien zij tot het uiterste moe ten gaan." h „Maar het imponeerde me toch, dat ze het karwei niet luchthartig opnamen, niet terugschakelden op halve kracht en ieder een in dienst van het elftal speelde. Tech niek, vechtlust en vooral die zakelijke doelmatigheid zijn Feijenoords sterkste punten." „Ik heb bijna geen nutteloze dribbel gezien. Er werd steeds gehandeld naar het advies de bal het werk te laten doen tot een opening voor het doel van de te genstander werd gevonden." Waarna Belger beweert, dat Feijenoord absoluut sterker is dan de twee vorige partners van Vorwarts in het Europacup toernooi, Panathinaios Athene en Rode Ster Belgrado. Die overigens ook favoriet waren tegen de Oostduitse kampioen Maar de Berlijnse legerploeg trok zich fel op aan de betere kwaliteit, zozeer zelfs, dat de kwartfinale werd bereikt. „Daarin ligt nu weer onze kans", er kent de oefenmeester. „Hoewel we toen juist in uitwedstrijden het hoogste niveau haalden. Nu moeten we thuis voor een zo goed mogelijk resultaat vechten. Want in Rotterdam krijgen we het erg moeilijk. Dat heb ik wel begrepen." Later, als hij nog dieper analyseert en Feijenoord verder ontleedt, wist Fritz Belger trouwens het toch al bescheiden optimisme ten aanzien van de thuiswed strijd uit. In Groningen bewees Feijen oord, dat het ook op vreemde grond agres sief kan spelen. In de sporadische aanval len bracht het de massale verdediging van GVAV toch ook in paniek en het gaf zelf weinig kansen weg." Dat, die grote kracht van de Rotterdam se defensie, is voor Belger een enorm pro bleem. Hij heeft zijn mannen, die de af gelopen week bij gebrek aan wedstrijden dagelijks op ruige sneeuwvelden trainden, op de geroutineerde afweer gewezen en nadrukkelijk verteld, dat een formidabel en constant hoog tempo de enige methode is om succes te kunnen hebben. „Temeer, omdat Feijenoord uitgaat van een harde mandekking en de verdediging voortreffelijk georganiseerd wordt door kapitein Israel", gaf hij als extra-verkla ring. Fritz Belger waarschuwde tevens voor de aanvalskracht der Nederlanders: gppsjp^lffig JT - 1 ,.We moeten verdomd goed letten op Kindvall, Moulijn, Wery en Jansen en Van Hanegem beslist niet vergeten. Zij sturen bliksemsnelle, scherpe passes naar hun voorhoede en verzuimen niet zelf eveneens aan te vallen." Belgers legerformatie moet dus twee maal drie kwartier paraat zijn wat in middels goed is doorgedrongen tot de spe lers. Ze beseffen, dat een plaats in de halve finale het Oostduitse voetbal erg welkom zou zijn. Ze weten ook, dat Vor warts door de lange winterpauze een ach terstand heeft op Feijenoord. Niemand kan zeggen hoe groot dat ver schil is. „We hebben enkele oefenwed strijden gespeeld in Afrika en daarna dagelijks getraind op moeilijke grond" meldt Belger. „Maar daarmee kom je nog niet terug in je competitieritme. De ge schiedenis heeft bewezen dat clubs uit de oostelijke landen na de winterstop meest al strandden in het vervolg van het Europacup-toernooi." „Het nadeel van die onderbreking dien de zich tijdens onze trainingstrip al aan. Er werd technisch wel goed gespeeld, met veel inzet ook, maar als ploeg stelden we teleur. Er was geen harmonie, geen dui delijk verband tussen de linies. Bij Feijenoord, dat de laatste weken weer fel om de punten moest strijden, klopt dat wei." De naar algehele erkenning hunkeren de Oostduitse voetballers worden door nog een tekortkoming gekweld. Wat even grote zorgen baart als het gemelde manco in wedstrijdritme. Vorwarts Berlin, sa mengesteld uit toch geharde soldaten, is niet gewend aan krachtvoetbal. De spe lers hebben er ook een hekel aan. „Veel liever willen zij hun technische capaciteiten aanwenden. Maar dat alleen is tegenwoordig niet meer voldoende om in het internationale voetbal bij te blij ven", weet Fritz Belger maar al te goed. Van Hanegem „hielp" de Oostduitse soldaten met het schoonmaken van het veld. HAARLEM. De Nederlandse dames turnploeg, die op 14 maart te Salzburg zal uitkomen tegen de Oostenrijkse da mes, bestaat uit: Ans Moen-Heerschop, (Tumlust, Huizen), Cora Stins, (Hercu- les-Hygiea, Noord Scharwoude), Ans van Gerwen (PSV, Eindhoven), Stientje de Goede (Quick, Huizum), Marian van Zet ten (Pro Patria, Zoetermeer), Willy de Groote (TIOS, Erica). Als reserve is Mar jan Cafferata (Kralingen, Rotterdam) aangewezen. BOEKAREST. In de wereldkampioen schappen ijshockey groep B heeft de ploeg van de Verenigde Staten gisteren zijn vijf de achtereenvolgende overwinning be haald. De Amerikanen versloegen Roe menië met 9-1 (4-1, 1-0, 4-0). De overige uitslagen waren: JoegoslaviëZwitserland 6-3 (2-0, 2-2 en 2-1) en NoorwegenJapan 5-5 (2-1, 1-1 en 2-3). CANNES. De Nederlander Guus Groen heeft gisteren in de eerste ronde herenenkelspel van een internationaal ten nistoernooi op de banen van de Carlton club te Cannes met 3-6 2-6 verloren van de Australiër Robert Rheinberger. r "W- BrMB W M| (Van onze sportredactie) OOST-BERLIJN. De Nederlandse supporters, die de Europa Cupwedstrijd Vorwarts BerlinFeijenoord bezoeken en in West-Berlijn logeren, kunnen gerust zijn: het is pertinent onjuist, dat zij minstens één nacht in Oost-Berlijn moe ten blijven. Vorige week werd paniek gezaaid met de mededeling, dat het va derlandse legioen tenminsten één over nachting in de hoofdstad van de DDR moest boeken, omdat er anders geen kaartjes voor de wedstrijd beschikbaar zouden worden gesteld. Gisteren ontzenuwde een nogal boze directeur van het Oostduitse staats-reis- bureau, de heer Ermer, deze mededeling. Hij was erop geattendeerd door een tele gram van de ANWB,, dat hij enkele uren eerder had ontvangen, en door de heer Struyk, vertegenwoordiger van American Express in Rotterdam. „Waanzin", zei de heer Ermer. „Iedereen mag slapen waar hij wil, ook in West-Berlijn. Wij kunnen zelfs niemand meer onderbrengen, want alle bedden zijn bezet, ook in de naaste omgeving van onze stad. En natuurlijk krijgen alle Nederlandse supporters kaartjes. Wij zullen namelijk alles in het werk stellen om het Feijenoords „Schlach- tenbummler" naar de zin te maken." Daarvoor zijn speciale maatregelen ge troffen. In samenwerking met de staats politie en vertegenwoordigers van alle reisbureaus in Oost-Berlijn wordt ge ijverd voor een zo soepel mogelijke gang van zaken. Wat inhoudt, dat de overgang bij alle grensposten razendsnel dient te verlopen, dat particuliere auto's, vliegtui gen en bussen geen moeilijkheden zul len ondervinden. Alle restaurants zijn ook ingelicht: hun personeel moet klaar staan GRONINGEN. De stand bij de zes daagse van Groningen was om midder nacht: 1. Post-Janssen 900 punten; 2. Gilmore-Renz 271; op een ronde 3. Bugdahl-Kemper 315 op drie ronden 4. De Wit-Koel 459 op zes ronden 5. Ver- schüren-Seeuws 274. DEN HAAG. De gisteravond in Den Haag gebokste partijen voor de Zuid-Hol landse kampioenschappen (A-klasse) had den de volgende resultaten: Lichtgewicht: Eversteijn (Rotterdam) wint op punten van Knoop (Dordrecht). Middengewicht: Jansen (Rotterdam) wint op punten van Tabben (Honselersdijk). Halfzwaargewicht: I. Tabben (Honselers dijk) wint op punten van Verkade (Honse lersdijk). om onverwacht arriverende Nederlanders op hun wenken te bedienen. En zelfs die supporters, die op het laatste moment besluiten Feijenoord aan te gaan moedi gen, kunnen als zij direct via Marien- bom naar Oost-Berlijn rijden op spe ciale service rekenen: tot woensdagmor gen tien uur. „U ziet, dat wij er alles aan doen", merkte de heer Ermer kribbig op. „Alle leden van ons comité zijn gek op voetbal. Het is de eerste keer dat wij met zo'n supportersinvasie te maken hebben. U begrijpt toch, dat het voor ons ook een eer is die zaak zo goed en snel mogelijk te laten verlopen." GRONINGEN. De competitiewed strijd voor de eredivisie tussen GVAV en NAC, die voor donderdagavond op het programma stond, zal op verzoek van de KNVB verschoven worden naar tweede paasdag, 30 maart. NEW CASTLE. Newcastle United heeft gisteravond op eigen terrein de competitiewedstrijd voor de Engelse Lea gue (eerste divisie) tegen West Ham United met 4-1 gewonnen. DEN HAAG Het Nederlandse tafel tennis team zal een week voor de Euro pese kampioenschappen, die van 1 tm 8 april in Moskou worden gehouden met de Russische tafeltennissers in een trainings kamp gaan. Aan het trainingskamp en de Europese kampioenschappen nemen deel: Heren: Bert v/d Helm, Frans Schoofs, Bert Sehoofs en Nico van Slobbe. Hans v/d Broek komt wel uit op de Europese kam pioenschappen maar gaat niet naar het trainingskamp. De dames afvaardiging (voor trainings kamp en kampioenschappen) bestaat uit Ellen Klatt en Aukje Wynia. Een derde speelster zal later worden aangewezen. UTRECHT. De beslissingswedstrijd tussen Swift Roermond (titelverdediger) en Niloc Amsterdam om het landskam pioenschap zaalhandbal bij de dames zal vrijdagavond in de sporthal te Oss wor den gespeeld. (Van onze schaakmedewerker) HAARLEM. Hoewel de reserves van VHS in de promotieklasse van de Noord hollandse Schaakbond op verrassend ster ke tegenstand stootten van hekkesluiter ZSC (Zaandam) is het toch welhaast ze ker dat de Haarlemmers het kampioen schap zullen veroveren. De 4-4 voorlopige uitslag mag dan teleurstellend zijn, de 6-4 nederlaag van concurrent Pat Mat tegen Purmerend maakte in feite alles weer goed voor hen. Deze week komen Pat Mat en VHS 2 tegen elkaar in het strijdperk en zal Pat Mat de laatste po ging kunnen ondernemen VHS alsnog van de titel af te houden. Merkwaardig in deze afdeling is het feit dat de 24 november gespeelde wed strijd HeemstedePat Mat nog steeds niet definitief is beslist. Tegen de 5-5 eindstand heeft Pat Mat destijds beroep aangetekend. Arbiter Henneberke heeft evenwel ondanks herhaalde verzoeken van competitieleider Muyen nog steeds }^/y^/\/V\/\/\/yy\/y\/\/yy\/\/W\/VWWWVWWV\/VWVWWV\/W\/W\/VVVV\fWVWWVWV.Vt/VvTV'VV\/VV\A/V\/\A/\A/\A/\/\A/\/\A/V\A/\A/\A/V\AAéV\/VV\/\AA/\/\AAA/V\A/\/VVV\A/\/\/\AA/\A/\/\/\A/\A/\/\AAAA/\A/\AA#\/\A/W%A/V\AA/NO/VV\/V\/V\/\A/V%AAAAA/W\AAAAAAA/VVVV\A/V\/V\/\/VVVA/V\/V\A/^VV\A/^/VV\/V\/VVV (Van onze sportredacteur) WEIMAR Na een zeer vermoeiende Poolexpeditie is Ajax gisteravond pas om half twaalf in het enige hotel van Weimar „Elefant" aangekomen. Ter oriëntatie: de reis naar Oost-Duitsland was om kwart over twee (al met vertraging) begonnen op Schiphol. Via een tussenlanding in Dresden, naar welke luchthaven moest worden uitgeweken in verband met een enorm pak sneeuw dat op Oost-Duitsland neerkwam, via Leipzig, waar paden voor het taxiënde vliegtuig op het vliegveld moesten worden gebaand door de sneeuwmassa's en via een inklaringsprocedure die een uur in beslag nam kon tenslotte via een moeizame busreis van Leipzig naar Weimar het voor lopige reisdoel worden bereikt. Ajax is in Weimar ingetrokken, op 20 kilometer van de plaats van handeling voor de eerste wedstrijd in de kwart finales voor de jaarbeursbeker tegen Carl Zeiss Jena. Secretaris Kessler van de Oostduitse club verzekerde dat toen hij van Jena naar Leipzig vertrok (om Ajax te verwelkomen) het veld onder de sneeuw lag, maar redelijk bespeelbaar leek. „Maar", zo zei hij, „ik weet natuur lijk niet hoeveel het nog gaat sneeuwen." Overigens vreesde hij meer regen dan sneeuw. „Als het gaat regenen zie ik het somber in voor woensdag." Wat al die narigheid betreft heeft Ben nie Muller het eigenlijk nog het beste bekeken. Hij meldde zich vlak voor de «tart op Schiphol ziek. Dokter Rolink «tuurde hem prompt naar huis. Het elftal van Ajax weet nu ook pre cies hoe men vliegtuigvleugels van een dikke laag sneeuw ontdoet. Een demon stratie daarvan werd op de minuscule luchthaven van Dresden gegeven. Ter wijl de spelers ruim een uur in het vlieg tuig zaten toe te kijken, haalden man- men met bezems de sneeuw op de vleu gels weg en werd de brandweer inge schakeld om de vleugels sneeuwvrij te spuiten. De Fokker Fellowship was naar Dres den uitgeweken, omdat Leipzig 's middags onder een dik pak sneeuw bedolven lag en daar niet volgens plan geland kon worden. Maar in Dresden was de situatie nauwelijks beter. De hele vlucht had dan ook bijzonder veel weg van een onvrij willige poolexpeditie. Een half uur na het officiële vertrek- tijdstip kreeg de captain Mossel van de Fellowship, het bericht dat Leipzig sneeuwvrij was gemaakt. Onderweg bleek de toestand in Oost-Duitssland weer ver slechterd. Geen landing dus in Leipzig. Het toestel boorde zich nu door felle sneeuwjachten met een stevige turbulen tie naar de uitwijkhaven van Berlijn en Leipzig, Dresden. Daar had men in aller ijl het landingspunt sneeuwvrij gemaakt. De rest van de landingsbaan was even wit als de rest van het landschap. In een grauwe wachtkamer kleiner dan in een behoorlijk NS-station waar zich al een gezelschap gestrande Neder landse Leipziger Messe-gangers bevonden en waar ook nog een honderdtal uit Sofia afkomstige toeristen moest worden geher bergd, kwam Ajax-voorzitter Van Praag in actie. Jlet voorstel van de Oostduitsers om de spelers met een bus (die nog uit Leipzig moest komen) van Dresden naar Weimar of Jena te vervoeren over de gladde we gen, werd resoluut afgewezen. Er werd zelfs overwogen naar Amsterdam terug te vliegen. Na een half uur praten, spelend op het prestigegevoel van de Oostduitsers, stel de Van Praag voor om legerhelikopters te laten charteren. Er werd serieus over gediscussieerd. Totdat ineens het verlos sende woord kwam dat Leipzig weer open was. Eerst moest het ingesneeuwde vlieg tuig echter weer van zijn witte last wor den ontdaan. Pas om half zeven gisteravond kon aan stalten gemaakt worden om weer op te stijgen. In Leipzig lag een laag sneeuw die provisorisch was verwijderd van de startbanen door twee sneeuwschuivers, waarvan een werd voortgedreven door een oude GMC, bekend uit de Tweede Wereldoorlog. Pas na ruim een uur de vlucht door de sneeuwwolken duurde een kwartier, maar er moest eerst weer een weg ge baand worden door de poolvlakten van het Leipziger vliegveld kon men in klaren. Voor Ajax-administrateur Dal- muller was het een duidelijke zaak: „er wordt in het Europa Cup-voetbal zo veel gerommeld. Het ziet er naar uit dat men ons door alle gesjouw en gereis uit ons normale doen wil halen. Ze wisten toch dat het slecht weer was, dat er volop sneeuw lag en dat er eigenlijk niet ge voetbald kon worden." Het. bestuur van Carl Zeiss Jena had vrijdag nog laten weten dat alles er prima bij lag. Maar nadere informatie bij een door zoveel onverwachte reizigers enigs zins in paniek geraakte juffrouw aan een balie op de luchthaven Dresden en bij enige militairen, leerde dat er al sinds begin december sneeuw ligt die nog niet weggeweest is. Ook niet in Jena, al was het dan zondag gaan regenen en leek het toen de goede kant op te gaan om de sneeuw kwijt te raken. Maar er kwamen gisteren weer nieuwe ladingen sneeuw naar beneden. Michels bleef stoïcijns onder alle moei lijkheden. Hij ging rustig een kaartje leggen zoals natuurlijk ook de spelers deden volgens traditie en knikte de bedrijvige voorzitter Van Praag steeds bemoedigend toe bij zijn pogingen de reis te laten voortgaan. Bij Carl Zeiss Jena houdt men troepen achter de hand om het veld toch bespeel baar te maken. Alle kaarten zijn uitver kocht zodat er 22.000 toeschouwers aan wezig kunnen zijn. Het team van Carl Zeiss Jena is compleet. Er zijn geen blessures. „Het enige nadeel voor de ploeg is" zo zei de Oostduitser Kessler, „dat we sinds de vorige jaarbeursbekerwedstrijd tegen Dosza Ujpest geen echte wedstrijd meer hebben gespeeld. Wij hebben alleen maar getraind, afgewisseld met twee sparring-duels met onbetekenende club jes." HANS ROMBOUTS geen uitsluitsel gegeven, waardoor de the oretische kanshebbers Pat Mat en Heem stede nog steeds niet precies weten hoe ze er nu eigenlijk voorstaan. Onderaan in de promotieklasse is de zaak wel beslist. Behalve het nog steedi puntloze ZSC is ook het Beverwij ker Weenink nu gedoemd een klasse af te dalen. De belangrijke wedstrijd tegen Het Oosten 2 gaat verloren en nu Pur merend verrassend Pat Mat heeft onder uitgehaald, is de achterstand voor Wee nink praktisch onoverbrugbaar geworden. In de eerste klasse A is MSC (Den Hel der) na een grote zege op Het Oosten 4 met Kijk Uit 2 in de running gebleven in de strijd om promotie. Het Oosten 4 zal zich nu niet veel illusies meer maken op handhaving in deze klasse. Hetzelfde geldt voor Kijk Uit 3 in 1B dat weliswaar HWP een gelijk spel afdwong maar tegen Santpoort kansloos tenonder ging (3-7). Castricum 2 kwam in 2C na een 7-3 zege op Pat Mat 2 weer naast Heemstede 2 aan de leiding. Op 9 maart ontmoeten beide rivalen elkaar in Heemstede en dan zal de beslissing wel vallen. De wedloop in 2D tussen Hoofddorp en De Uil duurt onverminderd voort nu De Uil op haar beurt Pat Mat 3 geen kans gaf. Onderaan werd het vonnis over Zandvoort bijna voltrokken nu het tegen Castricum 3 bakzeil haalde en daarmee een belangrijke medegegadigde voor de laatste plaats afstand zag nemen. Bijzonder verrassend was de ontwikke ling in de 3de klasse D waar kanshebbers Aalsmeer 2 en Vier Torens van Rolland 2 en Het Oosten 5 klop kregen waardoor het aantal kanshebbers weer aanzienlijk is toegenomen. Heemstede 3 is hier nu gedegradeerd. Een sensatie in 4B was de nederlaag van Castricum 5 tegen De Weyze 2. De overwinning van SVS (Schalkwijk) op Bloemendaal 3 heeft de Haarlemmers in 4D op de drempel van het kampioenschap gebracht. De uitslagen zijn: Promotieklasse: Het Oosten 2ZSC 6-4; ZSCVH9 2 4-4 vl. WeeninkHet Oosten 2 3-3 voorl., Pat MatPurmerend 4-6, CastricumPat Mat 4-6. Ie klasse, afd. A: Het Oosten 4MSC 3-7, afd. B: Kijk Uit 3—Santpoort 3-7, HWPKijk Uit 3 5-5, Het Oosten 3 Santpoort 2-3 vl. 2de klasse, afd. A: Wieringermeer KTV 3-4 vl., afd. B: Saende 2—VVV 2 lVi-8%, Purmerend 2Assendelft 5%-4'/i afd. C: Castricum 2Pat Mat 2 7-3, afd. D: Pat Mat 3—De Uil 3V2-6V2, Zand voortCastricum 3 4V^-5%. 3e klasse, afd. D: Het Oosten 5De Vier Torens 5V2-4V2, Aalsmeer 2Rol land 2 4-6. 4e klasse, afd. B: Castricum 5De Wey ze 2 3-5, afd. D: Santpoort 3Excelsior 2 uitgesteld tot 3 maart, Bloemendaal 3 SVS 2-6.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 12