Piloten moeten gevaarlijke vluchten kunnen weigeren Euromast wil hogerop Christelijke werkgevers niet zo blij met programma KVP 111 Tr.v.i:," Genietroepen terug uit T unesië Ook in Leiden afdeling van DS'70 Plan voor lijntaxi's in Utrecht Behoud natuurterrein noodzaak Commissie medische faculteit geïnstalleerd INTERNATIONALE TRANSPQRTFEDERATIE: m Kleine stijging besteedbaar inkomen Welke omroep gaf geld voor bezetters Maagdenhuis? Geertsema is gaan omzien naar hulpkrachten Kritiek op Luns voor wegsturen V AR A-medewerker Gelukwens voor Rhodesië Man neergestoken Prqvo Van Duyn sticht nieuwe partij Matroos bij oefeningen op zee bekneld Nieuwe nota tegen uitbreiding oefengebied Begin Maastrichtse universiteit I uw matras Haarlems matrassenhuis DINSDAG 3 MAART li 2 Kamerlid vraagt: Uitnodiging! TOPVLOER-PARKET Reactie KLM Toch ontslagen Drs. Den Uyl: Geref. Kerk werkt niet mee aan rietsuikeractie te dun of versleten laat het ons even weten profiteer van onze inruilactie MO,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. „Amsterdam- Kabouter stad" flodderig HAARLEM Geen enkele werknemer in de burgerluchtvaart kan verplicht wor den grotere risico's te lopen dan normaal aan de uitoefening van zijn functie zijn verbonden. Dat is de opvatting van de Internationale Transportfederatie die de bij haar aangesloten organisaties heeft gevraagd hun leden te adviseren werk te weigeren waaraan meer dan normale gevaren zijn verbonden. In zulke gevallen dienen de leden volledige bescherming te genieten van hun bonden tegen sancties van de werkgever, met name tegen ontslag. SM, 7 De cockpit van een vliegtuig was lang het heilig domein van de piloten. Nu zijn steeds meer maatregelen nodig om dit domein tegen gewapende binnendringers te beschermen. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Harmsen heeft minister Klompé gevraagd, welke omroepvereniging 20.000 beschik baar heeft gesteld voor de Maagdenhuis bezetters. Hij vraagt of hierdoor openlijk steun wordt gegeven „aan hen, die er op uit zijn de democratie te ondermijnen". De heer Harmsen dringt er bij minister Klom pé op aan, strenge maatregelen tegen de betrokken omroepvereniging te nemen, omdat „het hier gelden betreft welke door de Nederlandse bevolking zijn opgebracht". MAASTRICHT. Minister dr. G. H. Veringa van Onderwijs en Wetenschap pen heeft gisteren in het stadhuis van Maastricht, de commissie van voorberei ding voor de vestiging van een medische faculteit in Maastricht geïnstalleerd, die de aanzet moet vormen voor een op te richten universiteit in de Limburgse hoofdstad. De commissie bestaat uit dr. 3. Tans (voorzitter), dr. A. Rottier, de heer G. Heiligers, ir. C. Doets, dr. H. Huls man en prof. dr. A. Querido. In verband met de benoeming van dr. Tans tot voorzitter is het onzeker gewor den of hij Kamerlid zal blijven. Als eerste taak heeft de commissie het ontwerpen van een plan in hoofdlijnen. Later zal het plan nader worden uitge werkt. Dr. Tans betoogde dat de vestiging van de medische faculteit in Maastricht als begin van een universiteit niet slechts van regionaal, maar ook van nationaal en wellicht zelfs van internationaal be lang is. Een onmisbaar uitgangspunt voor de commissie noemde dr. Tans de soepel heid bij de opzet en de uitwerking van de plannen. De beweging en beroering die het onderwijs thans te zien geeft, hangen nauw samen met het maatschappelijke evolutieproces. Het onderwijs kan en moet in dat vernieuwingsproces een rol van vitale betekenis spelen. Zonder ver nieuwing van het onderwijs zal daarvan geen sprake kunnen zijn, aldus dr. Tans. „Ik begrijp daarom degenen wel, die be togen dat het stichten van een instelling van wetenschappelijk onderwijs een unie ke kans biedt om ruim baan te maken voor onderwijs en deskundige reconstruc tie, en om daardoor een krachtige injectie te geven aan het afstemmen op de toe komst van ons onderwijsbestel in zijn ge heel", aldus dr. Tans. „Reeds nu is komen vast te staan, dat aan de onderwijsbehoeften van de eenen twintigste eeuw niet meer zal kunnen worden voldaan, zonder een zo efficiënt mogelijke regionalisatie van het weten schappelijk onderwijs. Meer dan voor een ADVERTENTIE Kom woensdagavond naar voor het juiste advies HOE wordt parket gelegd? HOE wordt parket geschuurd? O HOE wordt parket veredeld? O HOE blijft parket jarenlang vlekvrij? 0 HOE wordt een oude parketvloer weer nieuw? Op deze en nog veel meer vragen ge ven wij U o.a. elke woensdagavond van 7-9 uur een deskundig antwoord Vrijblijvend Show-room Zeestraat 57 Beverwijk Tel. 02510-23592 De ITF kwam tot deze aanbeveling op een dezer dagen te Londen gehouden bui tengewone vergadering naar aanleiding van de aanslagen op vliegtuigen door po litieke terroristen zoals onlangs in Zwit serland waar een verkeersvliegtuig van Swissair na een explosie neerstortte. Alle inzittenden kwamen daarbij om het leven. De vergadering werd voorgezeten door de Nederlandse afgevaardigde de heer J. K. Post. Besloten werd dat in het belang van de burgerluchtvaart zowel van beman ning, passagiers als publiek op korte termijn maatregelen moeten worden ge nomen teneinde alle betrokkene te be schermen tegen verwonding en dood. Gepleit wordt voor rigoreuze controle op post, bagage en vracht en dit in over leg met de vakbonden. De extra kosten en het ongemak moeten worden gedragen „in het besef van de alles overheersende noodzaak levens te beschermen". Op na tionaal niveau moeten veiligheidscommis sies worden ingesteld, bestaande uit werk gevers en werknemers. Op internationaal niveau dient bovendien door de Verenig de Naties een wereldconferentie over dit onderwerp te worden belegd. Mocht dit onmogelijk blijken dan zal de ITF zelf zo'n conferentie organiseren. Van de zijde van de KLM werd ons des gevraagd meegedeeld dat het ITF-advies aan de aangesloten bonden „in feite niets nieuws bevat". i „De gezagvoerder Is verantwoordelijk voor zijn toestel en de passagiers. Hij pleegt voor elke start een routine contro le op motoren te houden, zo ook kan hij verlangen dat passagiers worden gevisi teerd of de bagageruimte wordt gecon troleerd. Gebeurt dit niet naar zijn ge noegen dan kan hij de vlucht weigeren", zo werd verklaard. „Natuurlijk moet in overleg tussen di rectie en gezagvoerder wel worden be- boeiende opdracht ziet onze commissie zich dan ook gesteld voor een voor deze streek gewoon levensnoodzakelijke op dracht. Wij zullen ons niet terugtrekken achter gesloten deuren en gordijnen. In alle openheid zullen wij trachten te pro fiteren van de inspraak van allen, die daarvoor maar enigszins in aanmerking komen. Dat zal ons werk niet ophouden, integendeel, het zal er door worden ge stuwd", aldus dr. Tans. DEN HAAG. Na een verblijf van drie maanden in Tunesië keert de geniecon- structiecompagnie, die werd in gezet om daar de gevolgen van de watersnood te be strijden, in ons land terug. Zowel op don derdag 5 maart als op vrijdag 6 maart ver wacht men 's middags om drie uur op Schiphol een detachement van ongeveer 80 militairen. Bij het detachement van vrij dag is ook een aantal vertegenwoordigers van de koninklijke luchtmacht. De reis wordt met een chartervliegtuig gemaakt. Half maart volgen er nog 30 militairen, die onder meer belast zijn met de verla ding van het materieel dat per schip naar Nederland wordt teruggebracht. Donderdag is generaal-majoor N. Berg- huijs, plaatsvervangend bevelhebber der landstrijdkrachten, ter begroeting aanwe zig. De bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-generaal W. van Rijn, zal vrijdag het detachement verwelkomen. DEN HAAG. De nota over de situe ring van nieuwe terreinen voor militai re doeleinden van minister ir. W F. Schut en staatssecretaris J. C. E. Haex maakte wat de algemeen-planologische aspecten betreft de indruk opi achterhaal de uitgangspunten te berusten. Dit komt in het bijzonder tot uiting bij vergelijking van enerzijds de begin 1966 door het mi nisterie van Defensie geformuleerde wen sen met anderzijds de eind 1969 door de regering gepubliceerde keuze. Dit wordt gezegd in een door de stich ting Recreatie en de Contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming samengesteld advies, dat niet alleen aan geroemde bewindslieden, maar ook aan de leden van de Tweede Kamer is aan geboden. paald waar de grenzen van de redelijk heid liggen ten aanzien van controlemaat regelen. Maar al van oudsher geldt dat piloten gevaarlijke-buiten de normale arbeidssfeer vallende-opdrachten kunnen weigeren zonder sancties te ondergaan". Hiermee lijkt in strijd dat op 27 februa ri gezagvoerder J. van Riemsdijk werd ontslagen omdat hij in september had ge weigerd een door El Al gecharterd vlieg tuig naar New York te vliegen. De KLM deelt in verband met deze kwestie thans mee dat deze vluchtweigering niet op zichzelf de oorzaak van het ontslag was geweest, maar dat in dit speciale geval meespeelde dat ook voorheen communi catiestoornissen tussen de directie en de heer Van Riemsdijk hadden bestaan die tenslotte tot het ontslag hebben geleid. (Van onze correspondent) LEIDEN. Binnenkort zal in Leiden een afdeling van de nieuwe politieke par tij DS '70 worden opgericht. Deze zal meedoen aan de komende gemeenteraads verkiezingen. Wethouder Sannes en de raadsleden Fakkel, Versnel en Zunder- man, die onlangs de P.v.d.A. hebben ver laten, zullen voor DS'70 aan de verkiezin gen deelnemen. DEN HAAG. „De aanhang van de confessionele partijen is zo ver geslon ken dat de heer Geertsema is gaan om zien naar hulpkrachten voor het conser vatieve akkoord". Aldus een reactie van P.v.d.A.-fractievoorzitter Den Uyl op het eind vorige week gehouden V.V.D.-con gres. Hij meende dat D'66 „het aan zich zelf te wijten" heeft indien zij zich in de aandacht van de V.V.D.-fractieleider mag verheugen: D'66 steunde niet het verzoek van de oppositie aan minister Schut om af te treden. „Maar de V.V.D. onderschat D'66 als zij meent D'66 voor het conservatieve akkoord te kunnen vangen. Van Mierlo heeft deksels goed begrepen dat als h ij maar één vinger zou reiken aan de meest stabiele gevestigde macht in ons land de V.V.D. D'66 met zijn aanspraak van vernieuwingsdrang voorgoed kan in pakken, zo zei de heer Den Uyl. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. meende dat mr. Geertsema tegen beter weten in stelt dat de P.v.d.A. de partij van Nieuw Links is geworden, teneinde zijr „houdgreep" op de weerspannige confessionele partijen te handhaven. „De enige radicaal die zich op het V.V.D.-partijcongres liet horen, werd door mr. Geertsema, die zit opgescheept met het betonnen image van het conser vatisme en zich blijkbaar realiseert dat de dagen van de bestaande regeringscoa litie van confessionele partijen en V.V.D. zijn geteld, welhaast omhelsd", aldus drs. Den Uyl. LUNTEREN. Met 36 tegen 22 stem men heeft de Gereformeerde synode be sloten niet mee te werken aan de pro paganda voor de rietsuikeractie in de kerken. Gevraagd was om deze actie bij de kerken aan te bevelen als een illustra tief voorbeeld gericht tegen de achterstel ling van arme landen. Ook verwierp de synode met 38 tegen 18 stemmen een voorstel om de politieke partijen aan te sporen in hun actiepro gramma een verhoging van de ontwikke lingshulp tot 2 percent van het nationale inkomen op te nemen. Op geen enkele wijze wordt de ver schuiving van de opvattingen over het onttrekken aan de agrarische produktie van landbouwgronden weerspiegeld. Inte gendeel, de regering heeft de op korte termijn goedkoopste oplossing gekozen en daarmee blijk gegeven van een gebrek aan visie op hetgeen voor een optimaal leefmilieu in Nederland noodzakelijk is. Het behoud van de schaarse natuurgebie den, die ons nog resten, is een dringende noodzaak; het gaat om een onvervang baar biologisch en recreatief potentieel aldus de stichting en de contactcommis sie. Beide instellingen stellen voor op korte termijn een bodemkundige en landbouw- economische inventarisatie te doen ver richten van gronden, die uit oogpunt van efficiënte landbouwproduktie uit de cul- De Euromast moet ongeveer zeventig meter hoger worden om zijn junctie als toeristische trekpleister te blijven vervullen. De bouw in de directe omgeving van hoge flats en een ziekenhuis heeft de 102 meter hoge toren namelijk „overschaduwd". Hier wordt het eerste 1600 kg wegende segment omhoog getakeld. Op de be staande toren wordt een smalle paal gebouwd waarlangs een roterende cabine de liefhebbers tot het hoogste puntje zal gaan voeren. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid drs. Aarden heeft de minister van Bui tenlandse Zaken gevraagd of deze bij zijn terugkeer uit Tanzania op 27 februari heeft geweigerd journalisten te woord te staan als daarbij VARA-medewerker dr. S. Bosgra aanwezig zou zijn. Drs. Aarden vraagt of het waar is dat minister Luns zich eerst naar de zaal voor de p ersconferentie heeft begeven, nadat hem gebleken was dat dr. Bosgra desgevraagd de zaal had verlaten. Het Kamerlid informeert of het de minister bekend was dat dr. Bosgra als medewer ker van de VARA voor Zuid-Afrikaanse zaken aanwezig was en zo ja, of de be windsman zich er dan niet van bewust is dat hij de vrijheid van deze omroep vereniging heeft aangetast. De heer Aar den vraagt verder of de minister, indien dit niet zo is, voornemens is te verklaren dat hij ten onrechte heeft geëist dat dr. Bosgra de conferentiezaal zou verlaten. DEN HAAG. De vereniging Neder landRhodesië heeft de regering van Rhodesië haar gelukwensen gezonden ter gelegenheid van de uitroeping van de on afhankelijke republiek Rhodesië, „als af sluiting van haar rationale politiek om de belangen van blanken en zwarten in han den te laten van een op rationele basis samengestelde regering, in plaats van in die van een regering, die gebaseerd is op de irrationele criteria van huids kleur en geboortegrond, welke niets met bekwaamheid te maken hebben". „Rhodesië heeft hierbij weliswaar de hele wereld tegen zich, maar dat be wijst nog niet dat zij ongelijk heeft. In elk geval gaat het haar ongetwijfeld veel beter, dan de onafhankelijke zwarte sta ten," aldus de vereniging Nederland-Rho- desië. tuur kunnen worden genomen. Op grond van militaire, planologische, natuur-we- tenschappelijke en recreatieve criteria zal een hernieuwde keuze moeten worden gedaan, die recht doet wedervaren aan de uitgangspunten van het nationale ruim telijke beleid. Het advies, dat de regeringsnota vol gens de opstellers, in grote landen van de hand wijst, beziet ook de milieuhygiëni sche kanten van de zaak en concludeert onder meer, dat de bestemmingsverande ring van grond slechts mag worden toe gelaten na voorafgaand onderzoek n aar de gevolgen van de milieuhygiëne. Vóór 1973 dienen minstens 400 milieu-onderzoe kers werkzaam te zijn voor behoud van de leefruimte. Een conclusie, waarbij wordt aangetekend: „Op dit moment kan een aantal volledig gekwalificeerde vege- (Van onze redactie economie) DEN IIAAG. Het Nederlands Chris telijke Werkgevers Verbond is van me ning dat het pas gelanceerde kernpro gramma van de K.V.P. de reële welvaarts verbetering aantast. In een voorlopig com mentaar, dat overigens het programma als zodanig niet wil afvallen, hebben de verbondssecretarissen drs. F. Sweens en drs. H. de Klerk voorgerekend, dat het vrij besteedbare inkomen volgens de K.V.P.-wensen met niet meer dan I per cent per jaar kan stijgen. Daartoe moet het Nederlandse volk dan bereid zijn, als AMSTERDAM. Een 32-jarige man is in de nacht van zondag op maandag bjj een vechtpartij in de Van Ostadestraat in Am sterdam met een mes ernstig gewond. De man werd met steekwonden in buik, borst en rug opgenomen in het Wilhelmina Gast huis. De politie vermoedt dat de dader een 50-jarige man is, die voortvluchtig is. De politie had een 35-jarige koopman in ver band met deze zaak gearresteerd, maar deze had, zo bleek later, niets met de steekpartij uit te staan. prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaft grote houtstraat 103 haarlem telefoon 31 10 23 .AMSTERDAM. Bij de komende ge meenteraadsverkiezingen zal het Provo raadslid Roel van Duyn met een eigen lijst uitkomen. De partjj draagt de naam „Amsterdam-Kabouterstad". De heer Van Duyn zei ons dat de onlangs opgerichte „Oranje Vrijstaat", die de maatschappij hervorming beoogt, in de gemeenteraad met een eigen „ambassadeur" vertegen woordigd wil zijn. De partij, die nauw zal gaan samen werken met de Bond van Beeldende Kunstenaars zal donderdag in het BBK- centrum worden opgericht. Zoals ook bij Provo gebruikelijk was zullen de raads leden elkaar om het jaar aflossen. Op de kabouterlijst komen verder voor ASï VA-voorzitter J. Middendorp en het ex- provo-raadslid Luud Schimmelpenninck. Overwogen wordt om ook in enkele an dere grote plaatsen met een kabouter- lijst uit te komen. DEN HAAG. Tijdens oefeningen in de Noorse wateren is gisteren de 23-jari- ge matroos K. Loonstra uit Drachten van het Nederlandse fregat „Isaak Sweers" omgekomen. Bij richtoefeningen met een 10 centimeterkanon bleef hij, staande op een draaiend deel van het kanon, met de capuchon van ziin pooljekker aan een vast deel haken. Hierdoor werd hij dode lijk beklemd. Een ander fregat de „Van Speijk" dat een wereldreis maakt, is met schade aan een der schroeven in een marinedok in San Diego opgenomen. De schade was ontstaan tijdens de doorvaart van het Panamakanaal. het dit ontwerp-verkiezingsprogramma ongewijzigd aanvaardt. Voor dit jaar wordt een economische groei van 4,8 percent ver wacht. Vorig jaar was dat 5,5 percent. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond is bereid aan een inkomens beleid mee te werken als de vakbewe ging dat ook wil, rekening houdend met het sociaal-economische beleid. Het ver bond heeft thans de indruk dat een deel van de vakbeweging niets voelt voor ge zamenlijk overleg. Het werkgeversverbond is van mening dat het ontwerp met de zakelijke toets van de economische haalbaarheid moet worden beoordeeld. Aan die haalbaarheid nu wordt getwijfeld, onder meer omdat de vakbeweging zich inspanningen ge troost die zich moeilijk laten rijmen met het verwezenlijken van de wensen, die in het ontwerp-programma van de K.V.P zijn neergelegd. Ook de P.v.d.A. heeft kritiek op het K.V.P.-kernprogramma. Het is aldus de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, drs. J M. den Uyl, niet minder vaag dan de enige tijd geleden ge publiceerde blauwdruk. Wat in het ene punt aan progressiviteit wordt gegeven wordt in het andere punt weer teruggenomen, aldus drs. Den Uyl, die sprak in een radio-uitzending van zijn partij. Drs. Den Uyl zei het een vooruitgang te achten dat voor verhoging van de be lastingdruk wordt gepleit, maar voegde hier onmiddellijk aan toe: wat te denken van een partij als de K.V.P, die als rege ringspartij nu meehelpt de belasting met 900 miljoen gulden te verlagen en tegelijk komt vertellen dat de belasting na 1971 met 2 miljard gulden omhoog moet. De fractieleider noemde het kernpro gram een nogal flodderig stuk met veel innerlijke tegenspraak Men is voor recht vaardiger inkomens- en vermogensver houdingen, maar het program bevat nau welijks een voorstel dat zal leiden tot vermindering van de grote inkomens-ver schillen. Maatregelen tegen grondspecu- latie worden niet gespecificeerd. UTRECHT. De Utrechtse taxionder neming Ratax heeft bjj het gemeentebe stuur van Utrecht het verzoek ingediend lijntaxi's te mogen gaan exploiteren. Ala eerste lijn denkt het bedrijf aan een ring vormige route in de binnenstad, vooral tatiekundigen geen passende baan vinden en moeten noodgedwongen andersoortig werk accepteren." Verder wordt opge merkt, dat geen natuurkundig gebied of open ruimten met aanzienlijke potentiële biologische buffercapaciteit niet voor tankoefenterrein mag worden bestemd, ongeacht de operationele capaciteit. Wijzende op de recreatieve aspecten zegt het advies voorzien van bijlagen met cijfermateriaal dat in 1958 in ons land per inwoner 420 vierkante meter aan bos, heide en woeste grond beschikbaar was, maar dat dit cijfer vorig jaar ge daald was tot 350 vierkante meter. Alleen al het handhaven van dit areaal aan bos, heide en woeste grond per inwoner eist in de komende tien jaar een uitbreiding van dit areaal met zeker 60.000 hectare. door die straten waar geen bussen van het openbaar vervoer rijden. Het gemeentebestuur heeft een com missie, bestaande uit ambtenaren en een vertegenwoordiger van Ratax, ingesteld om het plan te bestuderen. B. en W. van Utrecht staan niet afwijzend tegenover het idee van de lijntaxi. Zij zien het meer als aanvulling dan als concurrent van het openbaar vervoer met bussen. Een beletsel voor het plan is de bepaling in de wet dat een taxi in zijn geheel moet worden verhuurd en niet per zitplaats. Overigens heeft reeds een landelijke stuur groep de minister geadviseerd de wet op dit punt te wijzigen. De Utrechtse onder neming wil wagens met zeven zitplaatsen met een vaste frequentie en op een vaste route laten rijden. Overal op die route kan men in- en uitstappen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2