VAN DAG TOT DAG Brit voor VEILIGHEIDSRAAD VOOR RHODESIË BIJEEN Toestand in Laos baart de Verenigde Staten zorgen krijgt 10 jaar sabotageplan VHerproef voor Italië Het örote avontuur Poging „El AV'-toestel in Londen op te blazen Verzoek van secretaris-generaal Thant Wellicht nog deze week VN zoeken opvolger voor Oe Thant Nieuw proces tegen Tsjau commentaar op actuele zaken Arabisch vliegtuig keerde terug na loos bomalarm Secretaresse van ministerie in Bonn opgepakt Londens vliegveld Heathrow tijdens nacht gesloten Republikeinen in Italië doen niet mee aan vorming nieuwe regering VREES VOOR EEN TWEEDE VIETNAM Griekenland koopt Franse en Duitse oorlogsschepen 2 DINSDAG 3 MAART 1970 3 Incident op Heathrow Militair arsenaal in Bolivia geëxplodeerd Verdacht van spionage Staking brandweer (Van onze correspondent) WASHINGTON Laos is in Wash ington een schrikwoord geworden. Het recente offensief van de commu nistische Pathet Lao in de Vlakte der Kruiken en uitgelekte berichten over geheime Amerikaanse bombarde- mentsvluchten naar het strijdtoneel hebben de regering-Nixon onder druk gezet om tekst en uitleg te geven. De Republikeinse senator Charles Ma- thias en zijn Democratische collega Mike Mansfield vrezen dat Laos Amerika's tweede Vietnam wordt. Lakoniek Dilemma ietnamees parlementslid: De Italiaanse regeringscrisis zet zieh voort, nadat een hernieuwde poging van de christen-democratische formateur Ru- mor om een coalitie van zijn partij met de socialisten en republikeinen te vormen, schipbreuk heeft geleden. Het grote gevaar dat Italië bedreigt, komt niet van communistische kant maar van de zijde der neo-fascisten, die grote aanhang hebben verworven en talrijke medestanders in het leger tellen. Een groot aantal hoge legerofficieren ziet in de vestiging van een rechtse dictatuur naar het model van Franco-Spanje de enige uitweg, nu volgens hen de demo cratie door de spanningen op het partij politieke vlak onwerkzaam is geworden. Italië bevindt zich op een moeilijk kruispunt van wegen, doordat noodzake lijke maatschappelijke vernieuwingen en een algehele modernisering van een groot deel der wetgeving de socialistische en communistische groeperingen in de kaart zouden spelen. Deze vernieuwingen wor den door confessionele kringen tegenge houden, omdat de macht van de R.-K. Kerk in de Italiaanse samenleving stoelt op verouderde en traditionele so ciale vormen. Een voorbeeld van zo'n tra ditie is het ontbreken van een wettelijke voorziening tot echtscheiding. De wet op de echtscheiding, die onder sterke druk van links tot stand gekomen is en reeds door de volksvertegenwoordiging is aan vaard, moet nog door de Senaat worden goedgekeurd. Het is duidelijk dat Vati caanse kringen de totstandkoming van» zo'n wet met lede ogen aanschouwen en er een „afglijden van de Italiaanse mo raal" in zien. De invloed van het Vaticaan op Italiaanse politici is niet gering. Be paalde machinaties uit de confessionele hoek hebben ertoe bijgedragen dat de christen-democraten zich niet hebben durven wagen aan een compromis met de socialisten, waarvan vooral de meest linkse formatie nog veel meer vernieu wingen van het Italiaanse maatschappe lijke leven op het programma heeft. Eigenlijk moet dus de impasse op re kening van het Vaticaan worden geschre ven, welke belemmering van de demo cratische machinerie het militaire en neo- fascistische gevaar weer dichterbij heeft gebracht. Intussen hebben de republikei nen reeds laten weten dat zij het deelne men aan een beperkte coalitie niet kun nen aanvaarden en daarmee is het mo ment genaderd waarop president Saragat het besluit zou moeten nemen nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Indien dat zou gebeuren, zou Italië op schokkende wijze kunnen ervaren dat extremistische groeperingen van links en rechts de wind in de zeilen hebben gekre gen door een algemene irritatie over het geharrewar bij de kabinetsformatie. Mochten de communisten een grote stem menwinst boeken, dan is het gevaar van een rechtse staatsgreep niet denkbeeldig. Italië heeft een sterk, modern leger dat een belangrijke positie in de NAVO-stra- tegie inneemt. Uit het oogpunt van West- europese defensie bezien zou een mili tair-confessionele dictatuur in Italië de NAVO-belangen uitstekend van pas ko men. Een wankele democratie met sterke linkse neigingen vormt voor dit militaire monsterverbond altijd een gevaarlijk zwakke plek. Met het Griekse voorbeeld voor ogen ondergaat de Italiaanse de mocratie op het ogenblik een riskante vuurproef, waarvan de uitslag voor ge heel Europa uiterst belangrijk zal zijn. Vanavond en zaterdag bewijst de televi sie haar nut als informatief medium bij uitstek voor degenen, die lezen en na pluizen een al te vermoeiend werkje vinden: tweemaal een confrontatie tussen toplieden van D'66 en V.V.D. Mevrouw Van Someren en Geertsema tegen Beek mans en Van Mierlo. Onderwerp: waarom heeft D'66 het aanbod van de V.V.D. tot samenwerking in een stembusakkoord verworpen? Het is merkwaardig dat de ontsteltenis over de afwijzing van D'66 bij de V.V.D zo'n omvang heeft aangenomen. Want wat is er eigenlijk bij de WD gebeurd dat deze partij plotseling in de smaak zou doen vallen bij de radicalen van D'66? Het is genoegzaam bekend dat D'66 een algehele reorganisatie en heroriëntatie in het Nederlandse politieke leven voor staat. Daarvoor is deze partij opgericht. De befaamde „ontploffingstheorie" hield oorspronkelijk zelfs de mogelijkheid in dat. de Democraten zichzelf overbodig zouden bevinden, als de explosies aan hun wensen zouden beantwoorden. Het is intussen wel duidelijk geworden dat D'66 er nog lang niet aan denkt, zichzelf op te heffen. Integendeel, de ont ploffingen moeten nog komen want wat er bijvoorbeeld in de K.V.P. en de P.v.d.A. is gebeurd kunnen nauwelijks explosies worden genoemd in de zin die de Democraten in 1966 voor ogen stond. Het. is vanzelfsprekend dat D'66 het grote avontuur van de verkiezingen in ieder geval wil ingaan met ongebonden han den. Men weet bij D'66 waarschijnlijk drommels goed, dat de V.V.D. in de ver kiezingen de taaiste en meest homogene partij is, die in plaats van ontploffen waarschijnlijk stevig zal groeien. Deze uitdaging is voor de avontuurlijke poli tieke carrière van D'66 eigenlijk de in teressantste kant van de verkiezingen. V.V.D. betekent: vrijheid en democratie. D'66 verstaat onder democratie echter heel wat anders dan de grootste moot van de V.V.D., waarin slechts enkele randfiguren hun opvattingen over demo cratie blijken te willen moderniseren. Het gaat er ook allerminst om of de interpretatie van het woord democratie bij D'66 een grotere regeerbaarheid en een zuiverder politiek-maatschappelijk beeld zal opleveren dan de interpretatie van de V.V.D. Waar het in de eerste plaats om gaat is de vraag, of de inter pretatie van D'66 inderdaad door een zo grote groep van de kiezers wordt ver kozen, dat de andere partijen noodge dwongen hun eigen formule zullen moe ten herzien. Dat. is de eigenlijke beteke nis van de ontploffingstheorie. Het is best mogelijk dat de elite-democraten van 1966 zullen ondervinden, dat het kiezers korps hun radicale vernieuwingsdrang niet durft te volgen. Maar dat zullen zij nooit te weten komen als zij bij voorbaat compromissen aangaan. Vandaar, dat men bij de V.V.D. nu klaagt over „onduide lijkheid" bij D'66. Die duidelijkheid moe ten de kiezers leveren. D'66 verwacht er veel van. Té vee] misschien? AAAA^AWAAAAAAAAAAAAAAAiWAAAWIA>UUUUWIAlU%AAiU>AAAA*A>A««««.»ftfl^rtftrt<Vt<1)WWV)J>A)^ l'WX/VWVW*'VWWVV\A/\A/V\/VVWVWVVWVVVWV\nA/\/WWV/VWWV\/WVVVVVVVVWVWVV*A*VVVVV*AA#V\AAAA« LONDEN (Rtr), Een viermotorige Convair van de Arabische luchtvaartmaat schappij Middle East Airways is gisteren haastig naar het Britse vliegveld Heathrow teruggekeerd, nadat een onbekende de luchthaven had opgebeld met de medede ling dat er een tijdbom in het vliegtuig verborgen was en dat de explosie zich bin nen een half uur zou voordoen. Het toestel, dat net was vertrokken naar Beiroet, maakte een spoedlanding op Heathrow, waar brandweer- en zieken auto's al klaar stonden. De zestien passa giers en negen bemanningsleden verlieten de Convair hals over kop via een nooduit gang. Na een grondig onderzoek bleek dat er geen bom aan boord was. Het was het tweede loze bomalarm op Heathrow bin nen vier dagen. Vrijdag ontstond conster natie toen men bij een bagageloods een pakje vond waaruit een tikkend geluid kwam. Er zat een wekker in. LA PAZ (AFP en Reuter). In het arsenaal van de Boliviaanse strijdkrach ten in La Paz zijn bij een reeks explo sies drie militairen om het leven geko men en dertig gewond. De explosies veroorzaakten paniek in de Boliviaanse hoofdstad waar duizenden mensen de vlucht namen. Binnen een straal van driehonderd meter van het ar senaal is de bevolking geëvacueerd. De ontploffingen zijn waarschijnlijk ontstaan toen een soldaat i.en kist munitie liet val len. KARLSRUHE (DPA en Reuter). Op verdenking van spionage voor Oost-Duits- land is in Bonn de 5I-jarige Irene Schultz, secretaresse van de Westduitse minister van Onderwijs en Wetenschappen, gear resteerd. Eveneens Ls aangehouden de 42-jarige employée Liane Lindner, die als psycho loge werkzaam was. Naar het openbaar ministerie in Karls ruhe meedeelde, zijn de arrestaties al eind vorige week verricht. De vrouwen behoor den tot een door de contraspionage ont- "dekt spionagenet, dat werkte voor de Oostduitse staatsveiligheidsdienst. Irene Schultz, die weduwe is. werkte sinds 1962 op het ministerie. LONDEN (Reuter-AFP). Het vlieg veld Heathrow bij Londen is gisteravond als gevolg van een staking van het brand weerpersoneel geheel gesloten. Het is de eerste maal in het 24-jarige bestaan van deze drukke luchthaven dat een derge lijke maatregel moest worden genomen. Het negentig leden tellende brandweer korps besloot tot. een staking van onbe paalde duur om kracht bij te zetten aan eisen voor verbetering van salarissen en arbeidsvoorwaarden. Zij willen dezelfde behandeling als hun collega's in gemeen tedienst. Een woordvoerder op Hathrow zei dat alle vliegtuigen die gisteravond de lucht haven zouden aandoen, naar andere vlieg velden moesten uitwijken. Zij hadden echter geen gebruik kunnen maken van de andere vliegvelden in het gebied van Londen, Gatwick en Stansted. Volgens de woordvoerder nemen deze vliegvelden geen uitgeweken vluchten aan. De vrees, dat het vliegveld Heathrow, voorlopig gefloten zou moeten worden.is niet bewaarheid. Nadat het luchtverkeer een uur had stilgelegen, werd de lucht haven gedurende de avond weer openge steld JDe sluiting geldt nog we! voor de nacht. Vandaag is het vliegveld open van 8 tot 20 uur. De brandweerlieden staken nog steeds, maar hun werk is door hun chefs overgenomen. OETHANT ROME (AFP). De Republikeinse Partij wil niet meer deelnemen aan onderhande lingen tot vorming van een regering. Dit is gisteren door het partijbestuur bekendge maakt, nadat de Republikeinen „nota had den genomen van de mislukking van de besprekingen die tot doel hadden een coa litieregering te vormen". De Republikeinen zijn van oordeel dat de christen-democraten bij de huidige stand van zaken maar een „politieke oplossing" voor de moeilijkheden moeten vinden. NEW HORK (Reuter en AP) Secre taris-generaal Oe Thant van de Verenig de Naties heeft de leden van de Veilig heidsraad verzocht in spoedvergadering bijeen te komen om zich te beraden over acties na de proclamatie tot republiek van het door een blanke minderheid ge regeerde Rhodesië. Een VN-woordvoerder verklaarde, dat de secretaris-generaal een oproep tot de leden van de raad heeft gericht bijeen te komen zonder gebruik te maken van artikel 99 van het VN-handvest, dat hem het recht geeft de Raad bijeen te roe pen. Hij achtte dit niet noodzakelijk om dat er al overleg gaande was om tot een spoedzitting te komen. Gevraagd naar commentaar van Thant op de prclamatie van de republiek Rho desië zei de woordvoerder „de secreta ris-generaal betreurt natuurlijk de ont wikkeling. In overeenstemming met de resoluties van de Algemene Ver gadering en de Veiligheidsraad over Rho desië is hij van mening dat de Veilig heidsraad met spoed bijeen dient te ko men om te overwegen welke stappen in het licht van deze jongste ontwikkeling genomen zouden moeten worden." De enige maal dat het artikel 99 werd gehanteerd was toen Dag Hammarskjöld in 1960 een bijeenkomst van de Veilig heidsraad gelastte in verband met het uit breken van gevechten in Kongo. De Raad vergaderde de laatste maal over Rhodesië op 24 juni vorig jaar op verzoek van de Afrikaans-Aziatische le den van de Verenigde Naties. Hij slaagde er toen niet in overeenstemming te berei ken over een ontwerp-resolutie, waarin Groot-Brittannië werd aangespoord de afscheiding van zijn kolonie met geweld ongedaan te maken. Men verwacht in VN-kringen. dat de Veiligheidsraad nog deze week bijeen zal komen op verzoek van de Afrikaanse le den, Boeroendi, Sierra Leone en Zambia. Senator William Fulbright, de voorzit ter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, vermoedt dat de regering al dieper in het politieke moeras van Laos is weggezakt dan uit de schaar- (Van onze correspondent LONDEN. De rechtbank van Oxford heeft gisteren de 10-,jarige oud-militair Trevor Owen Williams tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het in bezit hebben van explosieven en voorbe reiding tol hel opblazen van een „El Al" toestel. Williams, een failliete aannemer uit Crownthorne in Berkshire, vader van vier kinderen, stond al eerder in Brack nell terecht. De aanslag ^orig jaar december op het Londense vliegveld Heathrow vormde een onderdeel van een ten be hoeve van een Arabische verzetsorgani satie volgens Williams was dit El Fa tah uit te voeren sabotageprogramma. Een van de hoofdpunten ervan was de ontvoering van welgestelde Britse bur gers van joodse afkomst, die Israel finan cieel steunen. Het was de bedoeling hen en hun naaste familieleden in bewustelo ze toestand naar Amman over te bren gen met behulp van vliegtuigen en heli kopters. Voor ieder van hen zou een los geld van bijna negen miljoen gulden geëist worden. Voor het opblazen van het „El Ai"-toe- stel zou Williams ruim 350.000 gulden ont vangen. Hij werd echter verraden door zijn handlanger, de 40-jarige Engelsman Ronald Hannan, die op het laatste mo ment de moed in de schoenen zonk. Han nan beschreef tegenover de politie alle projecten, die het tweetal zou uitvoeren en was de enige getuige a charge. Op die manier ontsprong hij de dans. De rechter noemde Williams een ver achtelijke figuur, >mdat hij een huurling- saboteur was, die voor de meestbiedende werkte. Hij zei, dat wanneer Israel meer zou hebben betaald, Williams zonder twij fel bereid zou zijn geweest hetzelfde voor dat land te doen. Op het lijstje van Williams kwamen voor het laten zinken van een schip met voor Israel bestemde „Chieftain"-tanks en het stelen van een nucleair projectiel met lanceerinrichting om Israel's cen trum voor kernonderzoek te vernietigen. De plannen, die Williams verder nog in petto had, zouden de wereld diep ge schokt hebben, als zij tot uitvoering wa ren gebracht maar de Britse recherche, die onder de strengste geheimhouding hierover een rapport aan premier Wilson zond, was stomverbaasd in plaats van een felle gewetenloze terrorist een onbedui dend mannetje met een kinderlijk brein aan te treffen. Williams wordt door vrienden „een vro lijke avonturier genoemd", die faalde bij alles wat hij aanpakte. Hij dreef enige tijd een melkzaak in Londen en vestigde zich later als aannemer in de provincie. Alles mislukte en zijn ondernemingen gin gen over de kop. se berichten blijkt. De regering zelf doet er nog steeds het zwijgen toe. Minister Meivin Laird van Defensie heeft het Congres weliswaar verzekerd dat de president geen Amerikaanse ge vechtstroepen in Laos zal inzetten zonder toestemming van het Congres, maar hij koos zijn woorden zo zorgvuldig, dat uit hetgeen hij niet zei de conclusie getrok ken kon worden, dat de president wèl de bevoegdheid heeft om zonder die toe stemming het bedreigde Laos op alle mo gelijke andere manieren bij te springen. Bijvoorbeeld door middel van geheime vliegbases, geheime troepen in burger, en „adviseurs", die in werkelijkheid bevel hebbers zijn. De verwarring over de ware stand van zaken in het kleine koninkrijk van de duizend olifanten, dat als een soort sandwichbelegging tussen Thailand en Vietnam in ligt, wordt nog vergroot om dat de berichten van verslaggevers ter plaatse, ondanks de opgezweepte politieke gemoederen in Washington .lakoniek zijn. Deze berichten zeggen, dat serieuze waarnemers in Laos geen ogenblik gelo ven, dat het de Pathet Lao er om te doen is Amerika uit zijn tent te lokken, of om er een tweede Vietnam voor te bereiden. Het gaat volgens deze waarnemers om de gebruikelijke militaire acties, die ten doel hebben de paraatheid van de tegen stander te testen, claims te laten gelden en hoogstens om de aanvoerlijn van Noord- naar Zuid-Vietnam, die gedeelte lijk door Laos loopt, te beschermen. Maar de reeente successen van de Pa thet Lao, wat hun verdere bedoelingen ook mogen zijn, hebben in ieder geval ook hereikldat de Amerikaanse regering zich pijnlijk bewust is geworden van de kwetsbaarheid van de „Nixon-doctrine". Deze „doctrine", die door de president verleden jaar op Guam werd geformu leerd, houdt in dat Amerika zich in Azië alleen nog maar wil inzetten voor de vei ligheid van een bevriend land, wanneer er sprake is van een bedreiging met kernwapens En deze beveiliging zou dan vermoedelijk bestaan, niet uit het zenden van Amerikaanse strijdkrachten, maar uit een tegendreigement met het gebruik van kernwapens. De situatie in Laos illustreert voor het eerst dat deze „doctrine" zo goed als on houdbaar is, wanneer andere Amerikaan se belangen op het spel staan. Stel dat Amerika het gammele legertje van de neutralistische premier Souvanna Phou- ma niet zou bijspringen en dat de beter uitgeruste Pathet Lao de rest van het land zouden bezetten, dan krijgt de oor log in Zuid-Vietnam een dimensie waar door (zoals senator Mansfield opmerkte) alle plannen voor de „Vietnamisering" van de oorlog op niets zullen uitlopen. Geen enkele expert twijfelt er aan dat de Pathet Lao, wanneer de V.S. niet tus senbeide komen, de neutralisten kan verslaan. Dit is een troef die Hanoi ach ter de hand heeft, en die het met het jongste offensief in de Vlakte der Krui. ken even heeft laten zien. Want hoe deze troef ook wordt gespeeld, zij zal altijd het gewenste resultaat hebben, Komen de V.S. Souvanna Phouma te hulp, dan is de ge loofwaardigheid van de Nixon-doctrine te niet gedaan en (zo zou Hanoi speculeren) dan zou de Amerikaanse regering ook in ernstige moeilijkheden kunnen komen met de publieke opinie in de Verenigde Staten zelf. Een andere ernstige conse quentie hiervan zou zijn dat de kerncon ferentie met Moskou en Amerika's pogin gen om de relaties met China te verbete ren, lam gelegd wórden. Laten de Verenigde Staten daarentegen Laos vallen, dan is het gevolg dat de plan nen voor de terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Zuid-Vietnain ernstig ondermijnd worden en dat Washington dan bovendien voor de moeilijke beslis sing komt te staan om Thailand door de aldus toegenomen dreiging aan zijn gren zen al of niet bij te staan. De oorlog dreigt zich in dat geval tot een tweede land uit te breiden, ook al zal Hanoi er weinig belang bij hebben Thailand te betrekken in zijn machtsgebied. Het Amerikaanse streven is om de Ge- neefse conferentie die in 1954 over de af braak en herverdeling van het voorma lige Franse koloniale bezit besliste, weer bijeen te roepen om nieuwe garanties te krijgen voor de souvereiniteit van Laos. Theoretisch is dit inderdaad de meest aannemelijke oplossing voor de onaan vaardbare alternatieven waar Amerika zich voor geplaatst ziet. Maar in de prak tijk zou men er alleen maar in slagen om de souvereiniteit te garanderen van een in wezen fictief land. Laos heeft drie miljoen inwoners, die voor het overgrote deel (95 percent) hun bestaan vinden in primitief beoefende landbouw. Het land heeft zo goed als geen eigen inkomen en wordt letterlijk op de been gehouden door de tweehonderd mil joen gulden die de V.S. jaarlijks ter be schikking stellen. Onder deze omstandig heden betekent de souvereiniteit van Laos totale afhankelijkheid van een land dat zioh juist heeft voorgenomen zijn rol in Azië aanzienlijk te beperken. ADVERTENTIE Duim Voorzitter is deze maand de Columbiaan Vallejo Arbelaez. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten hun consulaat in Rho desië zullen handhaven in afwachting van een onzerzoek naar de nieuwe status van het land. De Afrikaanse groep van veertig VN- delegaties heeft de nieuwe proclama tie van een republiek in Rhodesië ver oordeeld. Er zijn voorbereidingen getrof fen voor een zitting van de Veiligheids raad ter bespreking van de kwestie. (Van onze correspondent) WASHINGTON. In de Verenigde Naties wordt achter de schermen al ge zocht naar een opvolger voor secretaris generaal Oe Thant, wiens termijn op 31 december 1971 afloopt. Hoewel zijn opvolging pas ter sprake zal komen als een officieel agendapunt op de Algemene Vergadering in september van dat jaar, is het een openbaar geheim dat afgevaardigden elkaar nu al polsen over mogelijke kandidaten en hun aanvaard baarheid bij andere delegaties. Zoals bij de benoeming van de vorige secretarissen-generaal zal de opvolging van Oe Thant voornamelijk beslist wor den door het vinden van een balans tus sen de voorkeuren van de delegaties uit oost en west. Het is waarschijnlijk dat de nieuwe lei der van het gigantische secretariaat, even als zijn voorgangers voort zal komen uit de kringen van de Verenigde Naties zelf. De eerste secretaris-generaal Trygve Lie, stond aan het hoofd van de Noorse dele gatie die in 1945 de historische''conferen tie in San Francisco bijwoonde waar de grondslag werd gelegd voor de wereldor ganisatie. Dag Hammerskjöld was het hoofd van de Zweedse delegatie toen hij Lie opvolgde. Ook Oe Thant leidde de delegatie van Birma toen hij werd geko zen. Als een van de mogelijke kandidaten werd onlangs de Finse V.N.-ambassadeur Max Jakobson genoemd. Zijn naam werd genoemd nadat de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Hambro, gevraagd werd of hij belangstelling had voor de top V.N.-post. Hambro antwoordde ontwij kend, maar liet de naam van Jakobson vallen. Voor zover iets gedistilleerd kan wor den uit de talrijke speculaties en geruch ten zouden de Arabische delegaties be zwaren hebben tegen Jakobson omdat hij getrouwd is met een joodse vrouw. Dit feit, vrezen de Arabieren, zou hem de objectiviteit ontnemen om geloofwaardig op te treden in de kwestie van het Mid den-Oosten. ATHENE (DPA). De Griekse regering heeft bevestigd, dat In het buitenland acht oorlogsschepen zijn gekocht. Bij Westduitse werven zijn vier onderzeeërs gekocht. In Frankrijk zijn vier motorpatrouilleboten met lange-afstandgeschut aangekocht. Het is nog niet bekend wanneer de schepen zullen worden afgeleverd. SAIGON (Reuter/AFP). „Wij heb ben hier geen buitenlanders nodig. Dit is een Vietnamees hof". Met deze woor den beschikte de voorzitter van het mili tair tribunaal van Saigon gisteren afwij zend op het verzoek van de advocaat van het Zuidvietnamese parlementslid Tran •Ngoc Tsjau, om de Amerikaanse ambas sadeur Ellsworth Bunker en andere voor aanstaande Amerikaanse functionarissen als getuigen te mogen horen. „Tsjau is vorige week woensdag door hetzelfde tribunaal bij verstek tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld omdat hij van 1965 tot 1969 achtmaal contact met zijn broer, die voor Noord-Vietnam werkt, zou hebben gehadd. De openbare aanklager had een nieuw proces gelast omdat Tsjau en zijn advocaten woensdag afwezig wa ren. Tsjau had zijn toevlucht in het par lementsgebouw gezocht, maar na vier da gen werd hij daar door de politie met ge weld weggehaald en naar de gevangenis gebracht. Toen hij gisteren voor het tribu naal verscheen, had hij verband om zijn nek. Het proces staat sterk in de belang stelling vanwege de geweldpleging waar mee Tsjau's arrestatie gepaard ging, van wege de verklaringen die Tsjau de 36 uur na het vonnis van woensdag nog af heeft kunnen leggen tegenover Vietnamese en buitenlandse journalisten en vanwege de deining, die deze kwestie vooral in het parlement heeft veroorzaakt. De gehele procedure en de houding van president Thieu hebben veel critiek gewekt in Sai gon. De verdediging heeft het opperste gerechtshof verzocht een uitspraak te doen over de grondwettigheid van de gevolgde procedure. De exacte formulering van de aanklacht is niet bekend. Waarschijnlijk zal Tsjau ten laste worden gelegd dat hij „op heter daad is betrapt op het onderhouden van betrekkingen met de vijand".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3