W etenschappelijk aan duinrand onderzoek van IJmuiden I In de vishal en op zee Jachtgebieden verpachten, anders strop van 7 ton BOERENOORLOG Bedankt voor lidmaatschap IN STATEN VERENIGINGSNIEOWS Instituut voor Visserijprodukten van TNO „AOW-premie te zwaar voor kleine zelfstandigen" Havenberichten G.S. willen geen BTW op wandelen in de duinen Van Ravens klaagt Kroesemeijer aan Fascisme en oplichting in partij van Koekoekzegt geroyeerde B. Steur Oppassen in Velsertunnel ■INMHHHHi DINSDAG 3 MAART 1970 IJMUIDER COURANT Minister Roolvink vraagt SER-advies Schriftelijk stemmen voor Ondernemingsraad Uit het politierapport KBSi ggö st* i wêmêê Beslissingsduel Aurora-Vogel MR. VOÜTE IN DE STATEN: Omstreden uitlating na Spart a-Holland Sport 99- 99 Velsen-IJ muiden Velsen-Noord (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Bij de pogingen om een oplossing te vinden voor het voedselpro bleem waarmee het overgrote deel van de wereld wordt geconfronteerd er is vooral een enorm tekort aan eiwitten wordt de laatste jaren veel aandacht be steed aan de voedselproduktie uit de zee. Wetenschappelijke artikelen en meer populaire verhalen deels gebaseerd op wetenschappelijk vastgestelde feiten en anderdeels op fantasie geven wel zeer uiteenlopende cijfers over de „produktie- capaciteit van de oceaan". Zo is er een schatting volgens welke de drie belangrijkste cleanen in het jaar 1980 honderd miljoen ton vis zullen op leveren. Dat is een respectabele hoeveelheid, maar daar moet dan onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat een groot per centage van die aangevoerde vis nooit de consument bereikt. Meer dan de helft van bovengenoemde aanvoer moet uit de Pacific komen, ge volgd door de Atlantische Oceaan met 37,9 miljoen en de Indische Oceaan met 7,6 miljoen ton. Misschien minder bekend is, dat in tropische landen 'onminste dertig per cent van de aangevoerde verse en be werkte vis door bederf ongeschikt is voor menselijke consumptie. Bederf, om dat er geen koel- en vriesfaciliteiten en den aanwezig zijn. Deze situatie schreeuwt om verbetering. In talloze laboratoria, verspreid over de gehele wereld, wordt met dit doel voor ogen, hard gewerkt. Ook in IJmuiden, met name op het In stituut voor VisserijproduktLn TNO. Uiter aard betreft het hier in de eerste plaats onderzoek inzake problemen die zich in ons land presenteren, alhoewel de resul taten hiervan toch heel dikwijls bruik baar zijn tot ver buiten de landsgrenzen. De hoofdtaak van het Instituut voor DEN HAAG. De minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid B. Rool vink, zal de Sociaal-Economische Raad vragen het probleem van de AOW-pre- mies voor kleine zelfstandigen te onder zoeken. Dit blijkt uit zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr. W Scholten (C.H.U.). De inkomensgrenzen waar beneden de premie niet of slechts gedeeltelijk wordt ingevoerd zijn sinds 1 januari 1965 niet aangepast. Mede op grond van het feit dat de laagst betaalde loontrekkenden wèl de volledige premie moeten betalen is de regeling al is zij niet geheel bevredigend niet aangepast. De pre mie is, in verhouding .net het besteed bare inkomen, volgens de minister wel zwaar. Maar gezien de adviesaanvrage aan de SER wil de heer Roolvink de re geling nu nog niet veranderen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Op een vergade ring van het Hoogovencontact Unie BHP- NBT-KLP in De Schouw te Velsen-Noord is maandagavond meegedeeld dat voor de verkiezing van de Onderrieminesraad voor het eerst de mogelijkheid wordt ge opend om schrift lijk te stemmen. Die mogelijkheid is geschapen voor de mensen die op 22 en 23 april niet in de ge legenheid zijn om zelf te stemmen. Op de bijeenkomst in De Schouw is een voorlo pige kandidatenlijst, een zogenaamde combi-lijst voor de beambten die lid zijn van de Unie van reambten en hoger pe. soneel (BHP) de Nederlandse Katholiek* bond van leidinggevend en toezichthou dend personeel (KLP), opgesteld. De lijst telt vijftien namen en lijsttrekker is B.M Roozekrans. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De politie heeft de han den vol gehad aan twee kettingbotsin gen, welke zich maandag in de westbuis van de Velsertunnel hebben voorgedaan. Hierbij waren respectievelijk drie en vier auto's betrokken, die materiële schade opliepen. Een IJmuider loodgieter heeft aangifte gedaan van de diefstal van een electrische slijpmachine ter waarde van ƒ225. Politie-assistentie is gevraagd en ver leend toen ruim 20 kinderen op het terrein van het bedrijf voor gas en water allerlei baldadigheden bedreven en een vuurtje stookten onder een stapel in carboleum gedrenkte palen. Een deugdelijke afras tering van het terrein rou een einde ma ken aan deze vrij regelmatig voorkomen de baldadigheden. Op een terrein van een bouwwerk aan het begin van de Amsterdamseweg zijn twee mannen aangehouden, die bezig wa ren met het weghalen van rivierzand, dat hier opgeslagen ligt. Zij werden meege nomen naar het hoofdbureau van politie Van een stuk land in de Midden Hee renduinen is ten nadele van een IJmui der caféhouder een hoeveelheid hooi ge stolen. Een 26-jarige IJmuidenaar werd als dader aangehouden. Visserijprodukten TNO in IJmuiden is het verrichten van speurwerk ten behoe ve van de visverwerkende industrie. Een belangrijk aspect bij de visver werking is de kwaliteit van de aange voerde vis. Daarom is een deel van de activiteit van het instituut gericht op de behandeling van de gevangen vis aan boord van het vaartuig. Voor dit doel heeft het Ministerie van Landbouw en Visserij het onderzoekingsvaartuig „Tri- dens" ter beschikking gesteld. Het onderzoek naar en de bestrijding van de haringwormziekte is een ander voorbeeld van speurwerk van het insti tuut, dat zowel verricht wordt ten behoe ve van de consument als ten behoeve van de visverwerkende industrie. Met steun van de Nederlandse ontwik kelingshulp heeft het instituut onder an dere geassisteerd bij het inrichten van een onderzoekstation in Mwanza aan het Victoriameer in Tanzania (waarover men in deze krant heeft kunnen lezen). Het is de taak van dit station de bevolking te helpen bij het beter gebruik maken van vis als voedingsmiddel. De leiding van dit project in Mwanza is reeds ten dele overgedragen aan de heei Bandio, een Tanzaniaan die na een universitaire opleiding in Dar es Salaam een verde re specialisatische bekwaamheid verwierf op het IJmuidense insituut. Een van de laboratoria van het insti tuut in IJmuiden, waar de wetenschappe lijke staf bijzonder blij mee is, is het lab voor chromatografie, dat een moderne manier van analyseren mogelijk maakt. Hier is hét mogelijk om bijzonder kleine hoeveelheden mengsels van stoffen uit el kaar te peuteren en de componenten goed zichtbaar te maken. Er is reïeds een dank baar gebruik van gemaakt bij bepaalde bederf-analyses van vis. Ruiken is, om bederf van vis vast te stellen, niet ge noeg. De onderzoeker moet weten welke de bestanddelen zijn van de bederf-geur en wat de aard is van het bederf, welke stoffen bepaalde bederfprodukten produ ceren. Eerst dan is het mogelijk de aard van het bederf vast te stellen. Een dergelijk onderzoek is van het grootste belang bij het streven naar kwa liteitsbeheersing. Andere onderwerpen van onderzoek zijn: het vervaardigen van een hoogwaar dig, kleur- en reukloos eiwit uit visafval; het conserveren van vis door diepvriezen; het beoordelen van de kwaliteiten van vis serij materialen, zoals touwen, kabels, net ten en garens. De afdeling voor het keuren van ge noemde materialen is kort geleden van Utrecht naar IJmuiden overgeplaatst. De apparatuur in deze afdeling is in staat garen tot een breeksterkte van drie kilo gram le keuren, naar ook touw tot een breekkracht van 65 ton, nylonbanden tot een breekkracht van dertig ton; voorts worden er beproefd banden voor het los sen en laden van containers en manila- en nylontrossen die in de havens van ons land worden gebruikt en die moeten vol doen aan de eisen welke de arbeidsinspec tie stelt aan dit materiaal. In de afdeling waar materialen wor den onderzocht: soms garen tot een breeksterkte van drie kilogram, soms een dikker draad, die 65 ton moet kunnen trekken. - V ^V.V-v,v-^v^ V .v: V, Het nieuwe gebouwencomplex van het Instituut voor Visserijprodukten TNO aan de Dokweg in IJmuiden. *4 (Van een medewerker) IJMUIDEN. Dertig vaartuigen heb ben dinsdag in IJmuiden 7310 kisten en 2260 kleine kisten vis aangevoerd, als mede 20.000 kilogram tong en 7050 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 50 kisten en 80 kleine kisten schelvis, 250 kisten en 1490 kleine kisten wijting, 230 kisten gul en kabeljauw, 3750 kisten kool- ivs, 465 kisten en 516 kleine kisten ha ring, 1950 kisten schol, 15 kisten tarbot, 200 kisten en 180 kleine kisten varia. Prijzen, per kilogram, in gulens: tar bot 9.50-8, grote tong 5.77-5.45, grootmid del tong 6.81-6.68, kleinmiddel tong 7.02- 6.79, tong I 7.19-7.02. tong II 6.89-6.58. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 120- 108, middel kabeljauw 130-112. grote kool- vis 82-62, middel kabeljauw 55-42. Per tien stuks: grote kabeljauw 70-60, middel kabeljauw 55-47. Per 50 kilogram: grote schelvis 62-60, middel schelvis 64-37, kleinmiddel schel vis 78-62, schelvis I 80-79, schelvis II 79- 69, kabeljauw I 62-51, kabeljauw II 60-50, kabeljauw III 58-48, grote schol 22-20, schol I 22-20, schol II 26-20, schol III 26 15, schar 61-42, gestripte wijting 60-40, tar bot 320-200, koolvis 19-16L, koolvis II 21- Maandag aangekomen In IJmuiden: Stubhitz, Wismar; La Gunita, Souhda-Bay; Sunnaham, Port Saduin, IJmuiden; Mees Cremer, Newport, IJmuiden; Hartwig Busé, Uddevalla; Karglt Bagenkop, Par; Ida von Bargen. Mostynn: Christel Vinnen, Rotterdam. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Zaan- stroom, Felixtowe; Alcetas, Antwerpen; Balong. Antwerpen; Nieuwland, Leith. Maardag vertrokken van IJmuiden: Berkei- borg, Berwick, IJmuiden; C. V. Staghound, Bremen; Angel, New Orleans; Prinses Margriet, Swansea; Seinelloyd, Antwerpen' Oranjeborg, Delfzijl Zaandam; Aida, Antwerpen, Zaandam; Chevron Delfzijl, Rotterdam; Jan Tavenier Rot terdam, Zaandam; Stubhitz, Gent; Clarksavon, Port Talbot; Dania, Rotterdam; Brlnda Poole; Hertna, Falmout, IJmuiden; Spaarneborg, Aber deen, IJmuiden. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Caichas, Rotterdam; Klorte Lagoon, Hamburg; Martha Friesecke. Londen, IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het betreffende schip van of naar Amsterdam ge gaan.) 16, haring 37-14, kleine kuit 74-68, grote kuit 22-17, haai 78, bot 8, lever 17. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond dinsdagmorgen uit: 25 kisten schelvis, 2500 koolvis en 1500 kisten import haring. Urk Maandag werden in Urk door 45 vaar tuigen aangevoerd (in kilogrammen) en geveild (in guldens): 56.125 tong, 6.05-7.35 4821 tarbot, 4.18-8.10; 639 griet, 2.70-3.20; 208.000 schol, 0.30-0.55; 10.000 kabeljauw, 0.70-1; 1050 wijting, .08-1.5; 110 schar 0.48-1.09; 105 schelvis 1.69-1.75. De wetenschappelijke staf in het laboratorium voor chromatografie; van links naar rechts: ir. B. Meyboom, de heren T. M. Ritske, L. van Pel, H. Houwing ing. (waarnemend direc teur), mej. ir. K. J. A. Preekens, dr. A. Ruiter, ir. J. Bon en de heer M. Kotte. HAARLEM. De beslissingswedstrijd om het microkorfbalkampioenschap van de eerste klasse B tussen Aurora en Vo gel (Utrecht) wordt a.s. zondagavond in de Snorthal Zuid te Amsterdam ge speeld; de aanvangstijd is 20.40 uur. De kampioen promoveert naar de over gangsklasse van de KNKB. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De provincie zou di dagvergunningen voor jachtpartijen ii het duingebied van het FWN moeten af schaffen en deze in plaats daarvan gaan verpachten. Volgens mr. Voute, die dit voorstel gisteren in Provinciale Staten lanceerde, zou verpachting van de „jacht velden" de provincie in vier jaar tijds een voordeel van drie ton opleveren, te gen nu nog een verlies van 4 ton. Dat is in totaal een strop van f 700.000. becijfer' de hij. De P.S.P. voelde daar niets voor. Na mens deze fractie zei de heer De Nie al vast, dat de duinen behalve voor de wa terwinning primair voor recreatie be stemd zijn. Het is geen zaak. dat men daar voor „zijn plezier gaat moorden". Gezien het antwoord van Gedeputeerde Mensink maakt het voorstel dan ook wei nig kans. Voor een jachtnota is er ad vies gevraagd aan het faunabeheer. Dat is nu binnen. Aam de andere kant is de provincie enkele jaren geleden van de verpachting afgestapt, omdat men daar (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Scheidsrechter Lau van Ravens heeft bij de strafcommissie van de KNVB een klacht ingediend tegen het bestuurslid L. Kroesemeijer van Holland Sport naar aanleiding van diens uitlatin gen gedaan na de wedstrijd Sparta-Hol- land Sport op 8 februari. De heer Kroe semeijer moet toen de heer Van Ravens hebben toegevoegd: „Hij heeft ons de wedstrijd ontstolen." Na die wedstrijd, die door Sparta met 2-1 werd gewonnen, liep de heer Van Ravens na afloop tij dens ongeregeldheden een hersenschud ding op. De strafcommissie van de KNVB heeft de heer Kroesemeijer een brief gestuurd waarin een nadere uiteenzetting wordt gevraagd. De strafcommissie kan de vol gende straffen opleggen: een berisping, een schorsing of in het ernstigste geval een verbod opleggen om een tijd als be stuurslid op te treden. Andere zaken die bij de strafcommis sie in onderzoek zijn betreffen de or deverstoringen die tijdens de wedstrijden SWFeijenoord, op 7 februari gespeeld op het Sparta-terrein, en bij MWFC Twente, eveneens 7 februari, zijn voorge komen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Fascisme, omkoperij, terreur en gelegaliseerde oplichting", dat waren de kreten waarmee Bernard Steur uit het Westfriese dorpje Bobeldijk zich bediende toen hij het gistermiddag in de vergadering van Provinciale Staten nad over de Boerenpartij. Toen andere „boe ren" zich met de zaak gingen bemoeien, leek het er zelfs even op dat het in de Sta ten op een complete boerenoorlog zou uit draaien. Dat viel achteraf echter mee. De discussie vlamde op nadat Statenlid J. Pluister schriftelijk had laten weten, dat de partij van Koekoek geen verant woordelijkheid meer wenste te aanvaar den voor het optreden van het eind ja nuari geroyeerde hoofdbestuurslid Steur. Dat was voor laatstgenoemde het sein om de knuppel in het hoenderhok van de B.P. te gooien. „Het geroyeerd zijn", zo zei hij, „is voor mij een compliment omdat ik het programma van deze partij nie* meer kan en durf te onderschrijven. Democratie wordt daar alleen met de mond beleden. De B.P. heeft het kaliber van een duivenfokvereniging, waar elke vorm van organisatie ontbreekt. Ze heb ben het zo druk met het royeren /an leden, dat ze geen tijd voor democratie meer hebben", aldus de heer Steur. Volgens hem bestaat de enige vorm van rechtspraak, die in de B.P gehan teerd wordt, uit geweldpleging, bedrei ging en omkoping Reactie uit de Staten: Het zal je kind maar wezen". Omdat de heer Steur dat ook vond, had hij beslo ten om voor het Statenlidmaatschap te bedanken om mogelijk langs democrati sche weg als „Democraat 2000" (de door hem opgerichte nieuwe partij, die vol gens het programma tussen P.v.d.A. en V.V.D. balanceert) terug te keren. Namens de Boerenpartij voerde de heer T. Nuijens een felle tegenaanval uit. „Steur", zei hij, „heeft zich op een niveau begeven, dat naar riool riekt." En hoe kan hij de partij nu plotseling fascistiscn noemen, terwijl hij in juli vorig jaar in een interview nog opmerkte: „Ik laat me geen NSB'er noemen. De B.P. fascistisch? Nonsens!" De „kameleon" Steur had zich aldus de heer Nuijens, op meer punter tegengesproken. Had hij op 30 december 1969 immers niet nog verklaard, dat hij het een hele eer vond in het bestuur van de B.P. te mogen zitten? De kern van de zaak zit 'm naar zijn mening in het feit. dar de heer Steur het vertrouwen van de leden van Koekoek kwijt was. Ex-boer J. W. Boon, nu voor Binding Rechts in de Staten, deed ook nog een duit in het zakje. De heer Steur had. zo zei hij, onlangs nog gevraagd of hij zich bij Binding Rechts zou mogen aansluiten Maar het bestuur, dat overigens niets me* de andere Boerenpartijen heeft te maken, had dit geweigerd, aldus de heer Boon. juist slechte ervaringen mee had gekre gen. Overigens streven GS er naar om te voorkomen, dat de toegangsprijzen voor wandelaars in het duingebied door de BTW-omslag verhoogd zullen worden. In dit verband is er een brief gestuurd naar het desbetreffende ministerie. Gedepu teerde Roelse zei voorts niet te verwach ten, dat de nota over de ontsluiting van de kust nog deze zittingsperiode van de Staten aan de orde komt. Mevrouw Harms-Matser (P.S.P.) kwam terug op de kwestie van de hoorzitting van het Informatiecentrum Geluidshinder Schiphol en de persconferentie, die de di recteur van de luchthaven enkele dagen later over op handen zijnde uitbreidingen gaf. Zij had zich hierdoor „genomen" ge voeld. Gedeputeerde De Jong in feite ook wel een beetje, al zei hij dat minder dui delijk. Over deze mededelingen was hij niet van te voren ingelicht en dat vond de Gedeputeerde jammer, omdat er na afloop veel vragen op hem waren „afge stormd". Aan de andere kant kan vol gens hem niet van een tegenstelling tus sen het IGS en Schiphol worden gespro ken. Tenslotte gingen Provinciale Staten ak koord met het opstellen van een eenheid 24 met een vermogen van 440 MW in de PEN-centrale Velsen 2. Inclusief de bouw van kantoorgebouwen en een koppelver binding tussen de centrales van Velsen en Diemen kost deze verhoging van de electriciteitsproductie de provincie 220 miljoen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de afgelopen twee da gen is een nauwgezette controle geweest op het naleven van de voorschriften ten aanzien van het kruis-pijl-systeem aan de noordzijde van de Velsertunnel, als mede op het overschrijden van de door getrokken witte lijn op het wegdek. Vast gesteld werd, dat vijftig automobilisten zich niet aan de aanwijzingen hebben ge houden. Hun kentekennummers zijn geno teerd, zodat zij een dezer dagen nader bericht thuis kunnen verwachten. DINSDAG 3 MAART PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat, 19-20 u, spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Openbare leeszaal en bibliotheek, fili aal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19 tot 21.30 uur. WOENSDAG 4 MAART Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Santpoort-Noord Spaarnberg, Wüstela~-> 79, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Banjaertstraat 13. Velsen-Noord 14 tot 17 uur. Velserbad. Briniostraat, IJmuiden, 19.30-20.10 u. zwemtraining tot 12 jaar; 20.10-20.50 u. zwemtraining 12-14 jaar; 20.50-21.30 u. training ouderen en wed- strijdploeg. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den. Bejaardensoos, kinderclubs, ontspan- ninggymnastiek voor dames. DINSDAG 3 MAART Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend 19-22 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 19.30 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar), 20 u. „Van alles" (13-15 jaar). WOENSDAG 4 MAART Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13 Geopend van 14-17 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend van 9-12, 14-17 en 19-22 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 13.30 u. cursus koken (10-14 jaar), 14 en 16 u. kinderfilms (vanaf 3 jaar), 15.30 u. cur sus fijne keuken (14-17 jaar), 18.30 u. jeugdkaffee (13-15 jaar), 19.30 u. jeugd kaffee (vanaf 15 jaar). 19 u. „Van alles" (9-12 jaar), 21 u. „Van alles" (13-15 jaar).

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 6