Kamerminderheid tegen vestiging: DEENSE FABRIEK OORLOGSWAPENS MAG GEEN UITVOEREN Lager netto-resultaat bij KNSM Amsterdam Wat hebje aan een dure automobiel... als er geen Mercedes-service achter staat Ui Haar modejournaal Lentemode voorbeeld in naar Parijs' Nederland Rijkspostspaarbank rente tot 7% van WIJK van MECHELEN Mwashanden, ruwe handen.winterhanden! WOENSDAG 4 MAART 19 70 SLANKE i: Stijgen Moeilijk Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zijn vak niet even vak-kundig is als de constructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto als de kwaliteit en de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan een dure automobiel N.V. AUTOBEDRIJF GARAGE ,,.r. Dick Holthaus 999-123 (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Nederland heeft zijn eerste eigen voorjaars- maxi's en natuurlijk tvas het de Amsterdamse couturier Dick Holt haus, die voor die primeur wist te zorgen. In zijn met kristallen kroonluchters feestelijk verlichte modepaleis liet hij meer dan hon derd vrij in het Nederlands ver taalde Parijse maxi's showen. Max Heymans Köster-boutique HAARLEM Met de douane biljetten nog aan de zomen gespeld kwamen dinsdagmiddag in allerijl de nieuwste modellen uit Parijs binnen voor de modeshow van de Köster-boutique aan de Wagenweg in Haarlem. ADVERTENTIE DEN HAAG De voorgenomen vestiging van de Deense fabriek Jorgen-Hoyer In Ubach over Worms heeft gisteren in de Tweede Kamer geleid tot het indienen van twee moties. Volgens de motie van de P.S.P.-afgevaardigde A. G. van der Spek, die de ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken over deze vestiging interpelleerde moet de regering al het mogelijke doen om, voor zover het militaire produktie betreft, deze vestiging te voorkomen. Zij zou financiële steun in het kader van de investerings-premieregeling of anderszins, en exportvergunningen voor de produktie van het bedrijf, moeten weigeren. Dr. ir. A. P. Oele (P.v.d.A.) vroeg de regering in een motie geen vergunning te verlenen voor de export van wapens of onderdelen, waarvan in redelijkheid mag worden aangenomen dat deze direct of indirect zullen bijdragen tot evenwichtsverstoring en escalatie in met oorlog bedreigde gebieden. Er bestaat, aldus de motie, geen bezwaar tegen de vestiging en premiëring van een bedrijf voor fjjnmechanische bewerking als zodanig, maar er bestaat wel bezwaar als het bedrijf op basis van civiele produktie onvoldoende levensvatbaar kan worden geacht. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, noemde de motie-Van der Spek „onrechtvaardig en onjuist", omdat het Deense bedrijf zijns inziens als iedere andere onderneming moet worden behandeld. Hij verklaarde geen grote bezwaren te hebben tegen de motie-Oele, omdat hetgeen wat wordt gevraagd overeenkomt met het regeringsbeleid. Minister Luns verklaarde dat voor de uitvoer van wapens vergunning van de regering nodig is, en dat dit beleid steeds stringenter wordt. Wanneer Jorgen- Hoyer, dat thans voor 20 percent voor militaire doeleinden fabriceert en voor 80 percent voor diviele doeleinden, uitslui tend of voornamelijk oorlogsmaterieel zou gaan produceren, is de Nederlandse vestiging „geen lang lejjen beschoren", aldus de minister. In tegenstelling tot verschillende afge vaardigden van de P.S.P. en mr. dr. M. J. J. A. Imkamp (D'66) meent de minis ter dait de bestemming van wapenleve ranties die bijna alle naar regeringen gaan gemakkelijk te controleren is. ADVERTENTIE Als blijkt dat een regering door Neder land geleverde wapens doorlevert, is de deur voor verdere transacties praktisch gesloten. Evenals de minister van Economische Zaken, mr. R. J. Nelissen, verklaarde minister Luns uitdrukkelijk, dat verzoe ken om exportvergunning van geval tot geval worden bekeken. Bij de behande ling van vergunningaanvragen staan po litieke overwegingen op de eerste plaats. De minister ontkende dat er ook maar de geringste aanwijzingen bestaan, dat Nederland tot de middelgrote wapenex porteurs moet worden gerekend en dat men in Den Haag slordiger met het ver lenen van exportvergunningen zou zijn dan in andere landen. Het tegendeel is volgens hem eerder waar). In antwoord op de vragen van de heer Van der Spek verklaarde minister Nelis sen dat het ministerie van Economische Zaken, wegens het ontbreken van vol doende gegevens, nog niet heeft beslist over de premie-aanvrage. De twee hectare waarop het bedrijf zal worden gevestigd en met de verkoop waarvan de gemeenteraad van Ubaeh over Worms heeft ingestemd zijn nog niet betaald. De plannen zijn om begin volgend jaar met de bouw van de fabriek, waarin aanvankelijk 120, en later 250 personen zullen werken, te beginnen. Jorgen Hoyer. aldus de minister, is in Denemarken wel schuldig bevonden aan het verstrekken van een onjuiste opgave bij een aanvraag voor een exportvergun ning, maar niet veroordeeld. In afwach ting van de uitspraak van het gerechts hof werden de staatsgaranties voor kre dieten ingetrokken. Volgens de P.S.P. heeft Jorgen Hoyer ten onrechte opgegeven fijn-mechanische apparatuur te willen exporteren, terwijl het in feite om onderdelen van granaten ging, die door het Amerikaanse leger wel licht in Vietnam worden gebruikt. Het Deense bedrijf vreesde toen geen verdere AMSTERDAM. De bedrijfswinst voor afschrijvingen van de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappi j NV over het boekjaar 1969 bedroeg 27,3 min (v.j. ƒ31,3 min). De afschrijvingen kwamen op ƒ21,3 min, uit diverse andere baten zoals winst op verkopen zeesche pen en interest werd f 6,4 min verkregen. Na aftrek van belastingen bedraagt het nettoresultaat ƒ8,6 min fv.j. ƒ12,3 min). Dit blijkt uit de geconsolideerde winst- en verliesrekening over het boekjaar 1969 van de KNSM. In een algemeen overzicht schetst het verslag de economische ontwikkeling in Nederland. „Om ons heen zien wij thans het ene bedrijf na het andere, zelfs hele takken van industrie, in moeilijkheden komen doordat de kostenstijgingen de concurrentiepositie zowel nationaal als in ternationaal ondermijnen. Hierdoor ver leggen vele bedrijven hun produktie ge deeltelijk naar andere landen waar de ondememings- en arbeidslust nog niet worden afgeremd. Tegelijkertijd zien wij dat, ondanks deze ontwikkelingen, door de vertegenwoordigens der werknemers steeds hogere eisen worden gesteld. In dien men niet wil begrijpen dat hogere beloningen, in welke vorm dan ook, al leen gecompenseerd kunnen worden door een evenredige verbetering van de pro- duktiviteit, dan zal de economische at mosfeer in Nederland dermate ongezond worden, dat een vlucht van ondernemin gen te verwachten is", aldus de directie, die verder zegt dat deze opmerkingen ook betrekking hebben op de scheepvaartin dustrie. Het blijkt in steeds mindere mate mo gelijk het vrachtenpeil op te trekken om enigermate compensatie voor de stijgen de exploitatiekosten te verkrijgen. Als de inflatie niet wordt beteugeld, zal men er begrip voor moeten hebben, dat de trans portkosten blijven stijgen. Over het re sultaat van het overleg inzake het zoge noemde rapport-Oyevaar kan de directie momenteel nog niet oordelen. Verheugend wordt in elk geval geacht, dat de regering een positieve belangstelling toont voor de problematiek waarmee de Nederlandse scheepvaartindustrie zich ziet geconfron teerd. In de internationale sfeer ziet de direc tie met voldoening een verdere intensi vering van de samenwerking. In het jaar verslag wordt gewezen op de economische gevolgen van vlagbevoorrechting en bila- teralisme. Geconstateerd wordt dat in 1969 de tegenstand ten aanzien van vlag- discriminatoire maatregelen aanzienlijk aan kracht won, maar dat het euvel nau welijks kon worden teruggedrongen. Lijnrederijen behoeven hier de steun van hun regeringen om met enige kans van slagen gevallen van vlagdiscriminatie te vervangen door internationale samenwer king. Het is wel duidelijk dat deze ver schijnselen ook in de komende jaren veel aandacht zullen vragen alvorens een evenwichtig transportsysteem overzee ter beschikking zal staan. exportvergunningen te ontvangen, en be sloot de al bestaande vestiging in Tree beek in Ubach over Worms uit te breiden. De voorganger van minister Nelissen, mr. L. de Block, heeft in antwoord op vragen van de heer Van der Spek ver klaard dat vergunningen zijn verleend voor export naar de Verenigde Staten van in Limburg vervaardigde granaaton derdelen. Het was minister De Block niet bekend of granaten met de in Nederland vervaardigde onderdelen bestemd waren voor de oorlogvoering in Vietnam. Minister Luns verklaarde in eerste in stantie dat de Nederlandse regering moei lijk verantwoordelijk kan worden gesteld, wanneer een land, ondanks het in Ne derland verrichte onderzoek uit Neder land afkomstige wapens toch doorlevert aan een derde land. Het beleid is in zoverre selectief, dat wordt nagegaan of het land van bestem ming zich in een feitelijke oorlogssituatie of daarmee vergelijkbare situatie bevindt. Dit geldt, getuige het wapenembargo op Portugal en Griekenland, ook voor NAVO-landen, aldus minister Luns. Er zijn, zo verklaarde minister Luns, tot dus ver geen aanwijzingen die aanleiding zou den kunnen geven om terug te komen van de uitspraak van minister De Block, dat Nederland geen munitie noch napalm bommen levert aan de oorlogvoerende partijen in Vietnam. De motie-Oele en de motie-Van der Spek die door de groep-Aarden wordt gesteund komen de volgende week in stemming. De motie-Van der Spek zal. gezien de uitspraken van de afgevaardigden der regeringspartijen, zeker worden verwor pen. Mr. F. Portheine (V.V.D.) sprak van „een overtrokken actie. Gezien de be staande controlemogelijkheden is tegen deze, in het belang van Limburg zijnde, vestiging geen bezwaar. Ook T. Walburg (A.R.P.) meende dat de regering over voldoende waarborgen beschikt. De Anti-Revolutionairen zouden zwaarder tillen aan de voorgenomen ves tiging, wanneer vaststond dat speciaal voor de oorlog in Vietnam zou worden geproduceerd, maar dat is niet gebleken. H. Kikkert (C.H.U.) achtte een actie tegen een bepaald bedrijf weinig zinvol, constateerde dat de civiele produktie de werkgelegenheid bevordert en merkte op dat geen enkele controleregeling water dicht kan zijn. - I Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023 - 32 62 50 Hoofddorp, Marktplein 43, tel. 02503 - 65 47 26 A/W\AA/UWVAyW\/W\A/VA/VW\/W\AAA/WWUW\AA/VW\A/UUI Dick Holthaus liet een rode linnen mantel met bijpassende broekrok en bruine zijden jersey blouse zien (links), en daarnaast een geruit uxpllen jasje met een broekrok. ADVERTENTIE ^,OSTSfM SPAARBANK SSRII* IN VOLGI Uw spaarrekening u bekend o •«■a- f» wlgnuranacr. V'wme! op de formulieren wocr Met en brieven, die a een de Ceninle Ri.ktptnupurtwrrk «endt. Pt STA A T nparhorft kt „ft. é—r ie AiH'per', spaarbank r Anpm kaar duo* n/krartarar RW 1 AU Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. JUIST OM ae overgang naar maxi's niet al te groot te maken, koos Holt haus voor overdag voor de splitmaxi's van Nina Ricci. Creaties die vrijwel allemaal bestonden uit combinaties van korte linnen jasjes met een bij passende maxi-doorknooprok, statig, maar bepaald niet sexy. En datzelfde gold ook voor de lijzig lange broekrok ensembles, een Schot in de roos wat de nieuwe mode betreft, maar tegelij kertijd een treffend voorbeeld van de mode waarmee de vrouw door Parijs voor schut wordt gezet. Dick Holthaus kan het als meer zaken- dan mode- man ook niet helpen, maar het blijft alleen een raadsel waarom de Parijse door de Amsterdamse ontwerper zo trouwhartig nagevolgde maxi's nu per se zo onflatteus moeten zijn. GELUKKIG ZOU Holthaus Holthaus niet zijn als hij zijn klanten niet zo'n ruime keus uit vele tientallen moge lijkheden zou bieden. Wie het wil, kan bij hem het maxirokprobleem omzei len door te kiezen voor een pantalon met lange jas. En daarmee trad hij in de sporen van het Parijse modehuis Dior, want ook Holthaus liet zijn man tels met smalle biesjes reptielenleer gameren. Bij Dior deed hij waarschijnlijk ook zijn inspiratie op voor zijn over mini- jurken gedragen flinterdunne door zichtige cocktailmaxijurken. Dat alles in zijn favoriete nieuwe modekleuren marine, zwart, wit, rood en beige- bruin. Tinten die ook weer terug te vinden waren in zijn oriëntaalse stof fen, die hij evenals Yves St. Laurent voor zijn rijkelijk met kwastjes en passementen gegarneerde avondjur ken gebruikte. En of men nu voor de nieuwe maxi's is of niet Dick Holthaus verdient be slist wel een compliment omdat de Nederlandse vrouw dank zij hem zo razend snel up to date kan zijn. AMSTERDAM. De 52-jarige Am sterdamse couturier Max Heymans heeft maandagmiddag in eigen huis zijn voorjaarscollectie getoond. Wat de rokzoom betreft heeft Hey mans een consequente keus gemaakt: tien centimeter ofte wel een hand breedte onder de knie, de lengte die ook het het huis Dior voor zijn voor jaarscollectie koos. En dat is een leng te die nu niet bepaald gunstig is voor Heymans cliëntele die grotendeels uit vrouwen van een „zekere leeftijd" be staat: half lang maakt oud. VOOR OVERDAG ONTWIERP de bekende tailleurs met korte jakjes, ge voerd met dezelfde stof als de boven lijfjes onder de jasjes. Niet nieuw, af gezien van de roklengte. Wat wel op vallend is zijn de kleuren die Heymans voor deze voorjaarscollectie gebruikt: heel veel rijpe diepe geeltinten, wit, beige en grijs. Voor 's avonds koos hij goudgele kleuren. Hij had speciaal de schoorsteen geel laten verven en grote bossen gele rozen neergezet. Bij zijn cocktail- en avondkleding gaat Hey mans zowaar op de frivole toer. Wat hij in dit genre ontwierp, is eigentijd ser en gedurfder dan we in jaren van hem te zien kregen. TOT SLOT LIET hij een bruid op draven in een jurk, waarvan het hele bovenstuk van volkomen doorschijnen de voile was gemaakt en de rok van een stevige gewatteerde cloqué. HET WAREN kopieën van be roemde Franse modehuizen zoals Pierre Balmain, Nina Ricci, Cardin en Yves Saint Laurent. Alle lengtes wa ren vertegenwoordigd, mini, midi en maxi. De voorkeur ging uit naar de iets langere rok. Zoals steeds muntten de modellen weer uit door de combina tie van mooie stoffen met eenvoudige lijnen. Aardige vondsten waren een zwart cocktailjurkje nair Cardin met rond om lusvormig vastgezette smalle stro ken, een oranje-rood complet met ron de zoom verwerking en een jurkje en lange rok van patchwork van felge kleurde katoenen tricot. NAAST DEZE jeugdige creaties wa ren er talrijke stijlvolle en rustige complets, mantels en pakjes voor de vrouw die er wel mooi maar niet te opvallend uit ,/il zien. Veel pasteltin ten, wit en crème voor de komende lente en zomer, maar ook enkele felle tinten zoals hardrood of -groen. Nog steeds favoriet was het broek- pak gecombineerd met tuniek. Geen bruid dit keer, maar wel enkele „dro men" van lange zuiver zijden avond toiletten. ADVERTENTIE Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèt doet 'tl U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. OftIHl handcrême maakt uw handen weer gaaf en zacht.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15