FRIESE BOEREN PROTESTEREN TEGEN SLECHTE OPBRENGSTEN Werk gezocht voor 9000 man in Oost- Groningen Prettig werken in onze moderne zaak Ie VERKOOPSTER Meisjeskonfektie le VERKOOPSTER HERENMODE Middenstandsbank maakt hogere winst De Kleine Wereld Verolme heeft negen mammoetschepen onder handen a Amro-bank verwacht geen lagere rente Overheid geeft garantie voor toeristische bouwplannen ORGELS Actie bij standbeeld „Us mem General Electric toch naar Bergen op Zoom? Eerstvolgende opdracht naar NDSM ^•GRATIS: Aiphenaar Marktmeester in beroep tegen zijn ontslag VOORJAARSBEURS VERLICHTINGSBEURS FILM EN FOTO VAKBEURS KARWEI TECHN0-BEURS PRETVOGEL NO. 1 DONDERDAG 5 MAART 1970 Spandoeken Verlaging ,Fout systeem Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkso Courant Regeling verbeterd KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL, 023-320244 9-18 uur 9-18 uur 9-18 uur 9-18 uur 9-18 uur geëindigd geëindigd 9 -18 uur 9 -18 uur 9 - 18 uur Vooraeiige. reis-toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar./ Beatrixgebouw; Jaarbeursplein loeselaanterremMarijkehal, Julianahal, Bernhardhal en Irenehal ADVERTENTIE DEN HAAG. „Oostelijk Groningen ligt wat buiten de route, waarlangs de welvaart is gegaan en zal blijven gaan als we thans met elkaar geen maatregelen nemen, geen goede plannen op tafel leg gen." Aldus de uitgaaf „uw oostelijk Gronin gen", waarin is samengevat het rapport van de noordelijk economisch-technolo- gische organisatie (NETO) te Groningen over de herstructurering van oostelijk Groningen. Daarin wordt erop gewezen, dat ooste lijk Groningen, met een bevolking van rond 150.000 inwoners, een zwakke eeo nomische structuur heeft, die met name tot uiting komt in een tekort aan werk gelegenheid en in een laag gemiddeld in komen. Bij ongewijzigd beleid, zo wordt berekend, dreigt in de komende vijf jaren in oostelijk Groningen een werkgelegen- heidstekort van ruim 9.000 arbeidsplaat sen. In het rapport wordt een herstructure ringsplan ontwikkeld en wordt aange drongen op de vestiging van enkele zeer grote bedrijven om het acute werkgele- genheidstekort op te heffen. Het her structureringsplan omvat een stelsel van samenhangende maatregelen op lange termijn om het gewenste doel te berei ken. Kernpunten daaruit zijn een indus trialisatieprogramma, de verbetering van het verkeersverbindingennet, verbetering van het leefmilieu en een verbetering van het onderwijsprogramma. Het (omvangrijk) programma wordt dringend noodzakelijk genoemd in het belang van de toekomstmogelijkheden van alle inwoners van oostelijk Gronin gen. In het rapport wördt erop aange drongen, dat oost-Groningen voor de pe riode na 1975 de status krijgt van speci fiek stimuleringsgebied en worden spe ciale maatregelen gevraagd ten aanzien van een verruiming van het industriële premiëringsbeleid, het energiebeleid, de woningbouw en onder meer het arbeids marktbeleid. (Van onze redactie economie) LEEUWARDEN. Tweeduizend Frie se boeren zijn gisteren na afloop van de voorjaarsvergadering van de Friese maat schappij van landbouw naar het stand beeld van de koe „Us Mem" in Leeuwar den getrokken. Uit protest tegen de slech te uitkomsten in het landbouwbedrijf hebben zij een zes bij vier meter groot rouwkleed over het standbeeld gehangen. Bij het koe-beeld werd ook een rouw krans gelegd. Dat was het einde van* een vergadering, waarin soms de emoties hoog opliepen. Kreten als „Mansholt is een uitrangeer der: Van Dam (voorzitter Produktschap Zuivel) een beklager en Lardinois een leedaanzegger" toonden de geladenheid van de vergadering. Er werd om een „Kloos" geroepen voor de landbouw en verder werd geopperd om met trekkers de wegen te versperren of er mee naar Den Haag op te rukken. Het voorstel om met vrachtwagens vol lege beurzen naar de minister van Landbouw in Den Haag te rijden, werd door het hoofdbestuur voor nadere uitwerking overgenomen. Daar werd een commissie van actie voor in het leven geroepen. sumptiemelk, zodat de kostprijs met inbegrip van een bedrijfsleiders belo ning wordt gedekt. Een verbetering van de afvloeiings en omschakelingsregeling. Het intrekken van uitvoervergunnin gen voor eetaardappelen. Een snelle en doeltreffende hulp voor bedrijfstakken die ernstig zijn getrof fen door maatregelen in andere EEG landen, zoals de fruitteelt. Het bevonderen van een beter en doelmatiger grondgebruik in ruilver kavelingen voor snellere bedrijfsver groting, aanpassen van bedrijfsgebou wen en perceelsvergroting in akker bouwgebieden. Het verhogen van uitkeringen voor waterschappen en Het afschaffen van strijk- en ver hooggelden. Dat de boeren actie wilden, was met een al duidelijk. Normaal wordt de voor jaarsvergadering bezocht door vier- tot vijfhonderd leden. Nu waren er door de afdelingen bussen gecharterd, waarmee een tweeduizend man naar de beurs in de Friese hoofdstad trok. Voorafgaande aan de vergadering maakte een deel der boeren een demonstratieve mars door het centrum van Leeuwarden. Daarbij wer den tal van spandoeken meegevoerd. Voorop werd het doek gedragen „boeren uit het hele land, laat wat van je horen, want ze willen ons laten smoren". Ondanks de voelbare spanning had de vergadering een ordelijk verloop. Voor zitter ir. G. J. A. Bouma werd nauwe lijks onderbroken toen hij zijn openings rede uitsprak. Toen zijn inleiding in be spreking werd gegeven, bleek echter dui delijk de zorg, die de boeren nu en voor de toekomst hebben. In zijn rede stelde de voorzitter de volgende maatregelen voor: Het instellen van een belastingvrije, in het eigen bedrijf te beleggen, re serve voor de oudedagsvoorziening, Het verhogen van de prijs van con- ADVERTENTIE Wij hebben plaats voor een en een voor de afd. voor de afd. Natuurlijk komen gehuwde dames welke van dinsdag t.m. zater dag willen werken, b.v. van 10-17 uur, ook in aanmerking. Naast de meest gunstige sociale voorzieningen bieden wij 9 een prima salaris 3 weken vakantie 9 3 snipperdagen 9 gunstige spaarregeling 9 korting in al onze zaken Sollicitaties schriftelijk of mondeling na tel. afspraak 02510-26921 toestel 08 of 3. Hr. v. Zalinge, modehuis beverwijk AMSTERDAM. Blijkens het heden verschenen jaarverslag van de Neder- landsche Middenstandsbank NV heeft de hank in 1969 opnieuw goede resultaten behaald. Het totaal van de gecombineerde balans passeerde de 5 miljard. In 1968 werd de ƒ4 miljard- en in 1967 de ƒ3- miljardgrens overschreden. De baten waren ƒ34,7 min hoger dan in 1968, waartegenover een eveneens ster ke stijging van grotendeels salarislasten stond. De voorziening voor vennoot schapsbelasting vergt ƒ18,9 min tegen 17,5 min in 1968. Het winstsaldo bedroeg f 22,1 min, een stijging van 2,4 min t.o.v. vorig jaar. Van deze winst wordt, bij goedkeuring van het dividendvoorstel, uitgekeerd 9,7 min en 12,4 min in het bedrijf gehouden. Na winstverdeling be lopen de open reserves 88 min. Vrijwel alle bedrijfsonderdelen droegen tot het hogere resultaat bij. Debiteuren stegen met 366 min tot 2.522 min, de toever trouwde middelen waren 800 min ho ger dan per ultimo 1968 en bedroegen per ultimo 1969 4.705 min. De gestegen winst maakt het opnieuw mogelijk voor te stellen het dividend te verhogen van ƒ5,50 (11 pet) tot ƒ6 (12 pet) per aan deel van 50. De winst per aandeel steeg van 12,25 in 1968 tot ƒ1 3,74 in 1969. De onrust onder de Friese boeren wordt voor ee i, belangrijk deel veroorzaakt door de recente verlaging van de uitbetalings- prijzen der zuivelfabrieken in Friesland. In de tweede helft van februari was de voorschotprijs die de Friese zuivelfabrie ken aan de boeren betaalden ƒ39,40 per honderd kg bij een vetgehalte van 3,95 percent. Een jaar tevoren was dat nog 40,60 bij een vetgehalte van 3,90 per cent. Dit zijn brutoprijzen, waar nog fa briekskosten af moeten. Die fabriekskos- ten zijn in een jaar tijds ook wat hoger geworden. Dat in het gehele land de melkprijzen voor de boer lager zijn geworden, blijkt uit een overzicht, dat het Landbouw Economisch Instituut eind februari publi ceerde over de adviesprijzen van de ver- (Van onze correspondent) DEN HAAGVestiging van het Ame rikaan.se concern General Electric in Delf zijl moet hoogst onwaarschijnlijk, zo niet uitgesloten worden geacht. Aldus kon men gisteren in de wandelgangen van de Tweede Kamer vernemen. De besprekingen van Economische Za ken met vertegenwoordigers van het con cern concentreren zich thans op een even tuele vestiging van het bedrijf in Bergen op Zoom. Vandaag zal daarover op Econo mische Zaken opnieuw worden gesproken. Leidën de onderhandelingen uiteinde lijk niet tot overeenstemming dan moet worden aangenomen dat General Electric in het buitenland daarbij in de eerste plaats denkend aan België zal trachten tot een vestiging te komen. Onder de naam toekomstplan heeft de n.v. Levensverzekering Maatschappij De Neder landen van 1870 per 1 maart 1970 een aan- delen-spaarplan gelanceerd. Aan het toekomst plan is een overlijdensverzekering gekoppeld met als bijzonderheid dat ingeval van over lijden voor het einde van de spaarperiode het plan kan worden voltooid zonder dat verder nog stortingen verricht behoeven te worden. De periodiek ingelegde bedragen worden be legd in het beleggingsfonds Finance-Union, dat op de Amsterdamse beurs is genoteerd. Dit fonds is geseticht door een aantal gerenom meerde Europese banken voor Nederland Pierson, Heldring en Piersom. Deelname is ai mogelijk met stortingen van 25.— per maand en men kan sparen voor perioden van 10, 15, 20, 30 en 40 jaar of voor een periode die ein digt bij het bereiken van de 60- of 65-jarige leeftijd. schillende gewestelijke zuivelbonden voor de tweede helft van januari. Dit zijn prijzen waarvan al verschillende inhou dingen zijn afgetrokken en die gelden per honderd kilo melk met 3,7 percent vet. De verlaging van die adviesprijzen in de verschillende gebieden varieerde van 1,24 in Friesland tot 3,01 in Noord- Holland. Friesland zakte van ƒ34,48 tot 33,24 per 100 kg en had daarmee zowel vorig jaar als dit jaar in de tweede helft van januari de laagste adviesprijs van het land. Het gebied met de hoogste ad viesprijzen, het CMC-gebied (Zuid-Hol land) ging met 1,77 terug van 39,75 land) ging met l,77t erug van ƒ39,75 tot ƒ37,98. De voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus, heeft woensdag ge pleit voor het vrijlaten van de consump- tiemelkprijs. Wanneer de overheid de prijsvorming van de consumptiemelk geen onbeperkte uitloop zou willen toestaan, zou een maximumprijs tenminste moeten worden gebaseerd op de richtprijs met doorberekening van alle gemaakte kosten. In de opvatting van het Landbouwschap moet de opbrengstprijs van de voor con sumptie bestemde melk voor de veehou der hoger zijn dan bij alle andere ge bruik van melk. Het huidige consumptie- melkbeleid voldoet niet aan deze eis. Vol gens ir. Knottnerus is vorig jaar april een verkeerd systeem gevolgd, namelijk de koppeling van de consumptiemelkprijs aan de opbrengst van de industriemelk. Ir. Knottnerus laakte de politieke be sluiteloosheid van de EEG-regeringen ten aanzien van het landbouwbeleid, zoals die zich ook deze week weer in Brussel heeft gemanifesteerd. Er zijn op het platteland steeds meer tekenen van onrust, zei hij. De voorzitter van het Landbouwschap stelde dat in niet-agrarische kringen vele stemmen opgaan om het overschottenpro- bleem via prijsverlagingen over de rug van de boeren op te lossen. „Ik stel met nadruk dat dit in onze huidige welvaarts maatschappij onaanvaardbaar Is", zei hij. Hu bi boekvorm door Jot Lodewijkt Een keuze uit de gelijknamige rubriek die sinds 1948 bi onze bladen ver schijnt. In paperback-uitvoering Prijs f 3.64 p. stuk, afgehaald aan onze loketten. Wilt u het boekje per post gezonden hebben, maakt u dan 8,64 1 verzendkosten f 4,64 over op post giro 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Vermeldt u dan op het biljet „De Kleine Wereld". Een speciale uitgave voor de abon nees van (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De NDSM krijgt de eerstkomende opdrachten van het Ver- olme-concern uit te voeren. Verolme heeft orders voor negen mammoettankers lo pen. De besprekingen die het Verolme- concern over de bestelling voert met en kele grote oliemaatschappijen, zijn in een vergevorderd stadium. Binnen enkele we ken verwacht men concrete resultaten te hebben geboekt. Een woordvoerder van het scheeps bouwbedrijf heeft tegengesproken dat er wordt onderhandeld met de Israëlische rederij Zim. Deze scheepvaartmaatschap pij wil twee tankers van 250.000 ton en een van 300.000 ton laten bouwen. Be sprekingen daarover zijn gaande met wer ven in Engeland en West-Duitsland. Het is waarschijnlijk dat de Shell nu als eerste oliemaatschappij na de Esso bij Verolme een order zal plaatsen. On langs heeft de Shell bekendgemaakt „in de markt te zijn" voor tien mammoet tankers. Daarbij werd toen ook gesteld dat men hoopte dat Verolme een rol zou spelen bij de bouw van deze schepen. Behalve de twee tankers van elk 253.000 ton. die de Esso twee weken ge leden bij Verolme bestelde, heeft het con cern nog zeven mammoets te bouwen. Bij de NDSM in Amsterdam werkt men op dit ogenblik aan de Martica (een schip van 210.000 ton voor de Shell). Er moet nog begonnen wonden aan twee 225.000- tonners voor Petrofina in België. In de Botlek is de Esso Nederland (253.000 ton) in afbouw en staat een zus terschip op de helling. Daarna zullen nog volgen twee schepen van 255.000 ton voor Chevron en de twee Esso-tankers die zeer recent zijn besteld. /'KOM MÏj"\ OPHALEN J ROTTERDAM. Alle landen in Euro pa zijn nog zeer voorzichtig met het wa gen van de eerste stap, die kan lelden tot de creatie van een Europese munt eenheid. Niettemin wist de ontwikkeling in het overleg van de laatste maanden erop, dat er tekenen zijn dat binnen zes of zeven jaar de eerste schreden op deze weg gezet kunnen worden. De komende vijf a zes jaar zullen zeker niets ver anderen, omdat de eigen valuta nog al tijd een onderdeel is van de autonomie van een |and. Voorlopig blijft de dollar nog de belangrijkste sleutelvaluta. De exorbitante hoge rente weerspie gelt in sterke mate liet inflatoire kli maat in de wereld. De Amsterdam-Rot terdam Bank hecht niet zoveel waarde aan de maatregel van twee kleine ban ken in de Verenigde Staten om het rente percentage 1e verlagen. Wel is zij ervan overtuigd, dat er in Amerika een gevoel bestaat dat het renteplafond bereikt is, zo verklaarde het bestuur in de jaar vergadering in Rotterdam. Ondanks de hoge rentestand blijft bij DEN HAAG. In de Staatscourant is afgekondigd de kredietbeschikking toe ristische accommodatie 1970, ondertekend door de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. L. J. M. van Son. Door deze nieuwe beschikking die per 5 maart 1970 in werking treedt is de bestaande liotei- kredietbeschikking 1962 ingetrokken. De kredietbeschikking toeristische ac commodatie maakt het mogelijk onder gedeeltelijke garantie van de overheid kredieten te verstrekken voor de bouw, de uitbreiding van de modernisering van: Hotels of motels. Kampeer- of bungalowbedrijven of daarmee gelijk te stellen toeristische verblijfsaccommodatie. Jachthavens, die in het bijzonder be stemd zijn voor het gebruik door toeristen. Zwembaden, die in het bijzonder be stemd zijn voor het bezoek door toeristen. Toeristische attractiepunten. Onder attractiepunten wordt in dit verband verstaan: voor blijvende exploitatie bestemde, lomstmatig aangelegde complexen, die als bezienswaardig heid of anderzins op grote schaal door toeristen worden bezocht. Het toepassingsgebied van de krediet verlening onder overheidsgarantie voor toeristische objecten is door de nieuwe beschikking belangrijk uitgebreid. Naast de nieuwe beschikking toeristi sche accommodatie 1970, is de met in gang van 15 augustus 1969 getroffen te- geling van kracht, die voor grote hotel projecten van 200 kamers en meer in ste den of gebieden met een structureel te kort aan hotelaccommodatie voor bijzon dere gevallen en onder bepaalde voor waarden de mogelijkheid van een parti cipatie onder staatsgarantie in hotels voor ziet. het bedrijfsleven de trend bestaan door te gaan met investeren. Er bestaat zelfs een sterke drang tot uitbreiding van die investeringen, die gericht zijn op expan sie. De normen voor de rentabiliteit op projecten zijn evenwel scherper gewor den. Op langere termijn wordt een gun stig rendement verwacht. Hierbij moet gedacht worden aan een tijd van tien tot twintig jaar. Het bestuur gelooft niet, dat er een de pressie op komst is. De omstandigheden verschillen wezenlijk van die in de jaren '20, toen de ingebouwde zekerheden van thans nog niet aanwezig waren. ADVERTENTIE v. 995.- tot 17.000.- HAARLEM DEN HAAG DELFT Ook op de Haarlemse Voorjaarsbeurs. UTRECHT Een 63-jarige Arnhemmer die in 1967 door de gemeente Arnhem is ontslagen als marktmeester omdat hij fooien had aangenomen en omdat hij e<m door zijn assistent gepleegde fraude niet had gemeld, heeft de Centrale Raad van Beroep in Utrecht gevraagd het ontslag nietig te verklaren. Het ambtenarenge recht had eerder het ontslag gehandhaafd maar verklaarde dat het zelf een lichtere straf zou hebben opgelegd als het in de schoenen van de gemeente zou hebben ge staan. De marktmeester heeft een 82-jarige staat van dienst als ambtenaar. Hij 'kreeg in 1957 het beheer over de zeven markten in Arnhem. Zijn assistent was een man die als gemeente-ambtenaar al diverse functies achter de rug had en al eens eer der fraude had gepleegd, waarvan de marktmeester niet op de hoogte was. De assistent pleegde fraude met kwitan ties van de markt en stak marktgelden die hij inde in eigen zak. De marktmees ter zou de fraude pas later hebben ont dekt. Na een belofte van de assistent dat hij het verduisterde bedrag zou aanzuive ren, liet hij zich ertoe vermurwen geen aangifte te doen. Dat hij fooien zou hebben aangenomen ontkende hij. Hij had slechts zijn aandeel gekregen uit een sinds mensenheugeni» op de markt bestaande fooienpot. De Centrale Raad beslist later. ADVERTENTIE KONINKLIJKE NEDERLANDSE JAARBEURS UTRECHT

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17