Deel van Palestijnse strijdmacht gaat naar Jordanië LIBANON VERBIEDT GUERRILLA-ACTIES Kernverdrag van kracht geworden - s. Op oefenreis in de Middellandse Zee Franse onderzeeër Eurydice met 57 opvarenden vergaan Mogelijk op 16 maart Duits topgesprek Invalide redt kind uit sloot „Woningnood in 1974 voorbij" Per 1 juni goedkoper aardgas voor tuinders Tien jaar voor Zuidvietnamees parlementslid Netto-winst Hoogovens stijgt met 17 percent morris morgen gebakken spek Afbraak op nieuwe Schiphol r Atoom geheimen wellicht aan DDR verraden AGENDA pagina 9 Verder in de krant HET WEER See m before you buy your real sheepskin coat 4e JAARGANG NUMMER 68 DONDERDAG 5 MAART 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. 1 ..odewijk» E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, f 16,franco per post, f 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur Het woord is aan... U lira-centrifuge project Kans op sneeuw Een archieffoto van de Franse onderzeeër „Eurydice". v%\ Negen Minister Schut blijft optimistisch Beschuldigd van spionage C H U lijst 5 Autobedrijf KONING N.V. Haarlem: Barteljorisstraat,Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 22 35 96 Een goed stuk vlees hoort erbij kropsla of rauwe andijvie met Serveren met gebakken aardappelen of friten. IJmuider Courant Albert Einstein: Nationalisme is de kinderziekte der mensheid. BEIROET (AFP, DPA en AP) De Arabische guerrillastrijders die in Zuid-Libanon zijn gelegerd hebben opdracht gekregen hun activiteiten in het gebied langs de Israëlische grens te staken. Een deel van de Palestijnse strijdmacht zal uit het zuidelijk grensgebied worden teruggetrokken en naar Jordanië worden overgebracht. Dit is vandaag van gezaghebbende zijde in Beiroet vernomen. Israel heeft gisteren geëist dat de Libanese autoriteiten een einde zouden maken aan de toenemende activiteiten van guerrilla's op Libanees gebied. voerend comité van de Organisatie voor de Bevrijding van Palestina en leider van de verzetsbeweging „El fatah", zal bin nenkort naar Peking reizen. Dit meldt het Libanese blad „Al Nahar". Arafat zal vergezeld worden door een belangrijke delegatie van het Palestijnse verzet. Volgens „Al Nahar" zal het vraagstuk van het Midden-Oosten niet langer be perkt blijven tot de Grote Vier, omdat „China spoedig een belangrijke rol zou kunnen spelen in dit gebied van de wereld." (Van onze correspondent) BONN. De kans bestaat dat de bete kenis van het Nederlands-Westduits-Brit se ultracentrifugeproject voor het verrij ken van uranium ook de regering van de DDR tot in details bekend is. Dit vermoeden rijst in Bonn na de arrestatie van de 91-jarige Irene Schultz, een secretaresse van de minister van We tenschappen, die ervan wordt verdacht voor de Oostduitse staatsveiligheidsdienst te hebben gespioneerd. Zij heeft toegang gehad tot geheime kabinetsstukken, onder andere ook tot die over de Westduitse ondertekening van het verdrag tegen ver dere verspreiding van kernwapens. (Zie ook pagina 3) De Israëlische waarschuwing werd aan Libanon overgebracht via enkele weste lijke ambassadeurs. Voorts verzocht de Israëlische vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Jo seph Tekoah, secretaris-generaal Oe Thant de Libanese regering ervan te over tuigen dat een einde moest worden ge maakt aan de „daden van agressie die vanaf Libanees grondgebied tegen Israel worden ondernomen." Oe Thant besprak de kwestie vervolgens met de V.N.-ver tegenwoordiger van Libanon. Vooral na oktober vorig jaar, aldus meldt onze correspondent in Jeruzalem, hebben de Palestijnse guerrilla's hun be wegingsvrijheid in Libanon belangrijk weten uit te breiden. Daarbij hebben zij vooral gebruikge maakt van de tegenstellingen tussen de beide Libanese bevolkingsgroepen. De moslems zien in de steun aan de comman do's een mogelijkheid tot het uitbreiden van hun macht. In de chaos die ontstaat door de commando-activiteiten zou het gemakkelijker zijn de christenen de huidige machthebbers naar de achter grond te dringen. De regeerders zouden verder gedwongen zijn hun politiek meer in overeenstemming te brengen met die van de andere Arabische regeringen, wat eveneens de positie van de moslems ten goede moet komen. Yasser Arafat, voorzitter van het uit- MOSKOU (Tass, AFP en Reuter). Het door de Sovjet-Unie en de VS opgestelde verdrag tegen de verspreiding van kern wapens het zogenaamde non-prolifera tieverdrag is vandaag van kracht ge worden. Beide landen hebben in Moskou de rati ficatie-oorkonden gedeponeerd. Dit ge schiedde tijdens een plechtige bijeenkomst in de Russische hoofdstad waarop het woord werd gevoerd door premier Alexei Kosygin. „De Russische regering", aldus Kosygin, „hecht zeer veel waarde aan het gesprek met de Verenigde Staten over een beper king van de strategische wapens, dat eind vorig jaar is begonnen. Wij bereiden ons ernstig voor op de onderhandelingen over deze kwestie die in april in Wenen zullen beginnen. Het resultaat van deze bespre kingen zal afhangen van de goede wil van beide partijen". Uit het binnenland2, IS Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 19 Films 7 Weerrapport 9 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Kunst 11 Radio en tv11 Economisch nieuws 17, 21 A chtergrond 19 Sport 19, 23, 2S Scheepsberichten 21 Beurs 21 Luidsprekers 8, 10 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot vrijdag avond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk neerslag, meest in de vorm van sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen west en noord. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. f - O »-■ -1'. - S jy§; -Jv-WyO.;. y v. nsa'. .«A. 9. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse onderzeeër „Eurydice", die gistermorgen uit Saint Tropez naar Cap Camarat ver trok voor een oefenreis is enige uren later in het zicht van de Franse kust met 57 man aan boord vergaan. Nor maal heeft de boot een bemanning van 45 koppen. De „Eurydice", die tot de „Daphne"- klasse behoort, moet onder water zijn geëxplodeerd. Kort voor achten werd op een observatiepost bij Toulon althans een enorme knal geregistreerd zonder dat men die explosie toen al bracht met de onderzeeër. in verband Bij zijn vertrek werd de „Eurydice" zoals gewoonlijk door een marinevliegtuig begeleid. Het toestel verloor echter enke le uren later het contact met de boot. Onmiddellijk werden verschillende een heden van de Franse Middellandse Zee vloot en ook vele vliegtuigen ingescha keld om de zoekgeraakte onderzeeër op te sporen. Ook Amerikaanse marinesche pen verleenden aan die opsporingen hun medewerking. Pas in de vroege middag werd in de buurt van Cap Camarat niet ver van Marseille een olievlek ontdekt die zich in de loop van volgende uren steeds verder uitbreidde. Een nader onderzoek bracht toen al gauw aan het licht dat die stook olie omhoog borrelde waarna men de „Eurydice" als verloren kon beschouwen. Een onderzeeboot van dezelfde klasse, de „Minerve", verdween op 27 januari 1968 in het westen van de Middellandse Zee. Toen kwamen 52 bemanningsleden om. Beide onderzeeërs, waarvan de Franse marine er nog nog negen heeft, hadden een lengte van bijna zestig meter en een Wat nauwelijks vier jaar geleden op het nieuwe Schiphol is gebouwd moet al weer worden afgebroken in ver band met de komst van de enorme „Jumbo-Jets". Met een zware ijzeren bal aan een hijskraan wordt momen teel een van de betonnen buitentrap pen naar de vertrekhal stukgeslagen. BONN. (AFP) Van doorgaans be trouwbare zijde in Bonn is vandaag ver nomen dat Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland naar alle waarschijn lijkheid premier Willi Stoph van Oost- Duitsland op maandag 16 maart in Oost- Berlijn zal ontmoeten. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De 66-jarige Bossche naar F. van Helden, die gedeeltelijk ver lamd is, heeft zijn 3-jarig buurjongetje uit een sloot gered. De invalide, die met longontsteking te bed lag, zag vanuit zijn huis het kind in het water vallen. In zijn pyama liep hij de straat op, dook het kind vervolgens achterna en trok het naar de kant. Zijn vrouw en "nurvrouw tilden het drenke- lingetje op de wal. Voor zijn daad werd hij door de overgelukkige ouders van het geredde kind en het gemeentebestuur be loond met iekele fruitmanden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kwantitatieve woningnood in ons land zal in 1973 of uiterlijk in 1974 zijn opgeheven. Dat is nog steeds de mening van minister Schut van Volkshuisvesting. Hij zei dit gisteravond in de NOS-televisierubriek „Persoonlijk". Pessimistisch was de minister ten aanzien van de kwalitatieve woningnood, vooral door de steeds hogere eisen die de Nederlander aan zijn woning stelt. Op de vraag of de woningnood in ons land wel ooit tot een einde is te brengen als de produktie niet wordt opgevoerd tot misschien wel 200.000 huizen per jaar, zei de minister dat dit aantal niet haalbaar is. Een huis kost gemiddeld nog altijd 40.000 gulden. Een hoge huurprijs moet het bouwen van nieuwe huizen mogelijk maken. In dit verband wees de minister op de nog steeds bestaande moeilijkheid dat de oudere huizen veel te laag in huur liggen. Hij kondigde aan met ingang van 1 juli te starten met een individuele huursubsidie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Om tuinders die ge bruik maken van luchtverontreinigende stookolie over te halen voortaan aardgas te gaan gebruiken als warmtebron heeft minister Lardinois in overeenstemming met de Gasunie en de itasverspreidingsbe drijven besloten de prijs van aardgas per juli te verlagen voor die tuinders die meer dan 170.000 kubieke meter gas per jaar zullen afnemen. Thans gebruiken nog veel tuinders stookolie, omdat zij bij export van hun produkten de accijns gerestitueerd krij gen. Dit veroorzaakt onder meer in het Westland veel luchtverontreiniging. Glo baal wordt ongeveer 75 percent van de tuinbouwprodukten uitgevoerd, dat wil zeggen dat 75 percent van de accijns dit is 10,50 per ton stookolie terug gegeven wordt. Een bedrag van 10,50 per ton stookolie komt neer op 0,87 cent per kubieke meter aardgas. „Om met stookolie te kunnen concurreren, behoeft de aardgasprijs echter niet met die volle dige bedrag verlaagd te worden," aldus zei minister Lardinois gisteravond in de eerste kamer. Het prijsverschil wordt nu vor ongeveer 90 percent overbrugd. Omdat bij grotere glasoppervlakte het gebruik van aardgas minder onvoordelig wordt, wordt de tegemoetkoming per ku bieke meter gas kleiner naarmate de tuin der meer gebruikt. Afnemers van 170.000 kubieke meter gas tot 380.000 kubieke me ter gas krijgen een tegemoetkoming van 0,9 cent per kubieke meter gas. Voor de volgende 620.000 kubieke meter gas be draagt deze tegemoetkoming 0,45 cent per kubieke meter. De maximum tege moetkoming per bedrijf bedraagt ruim 6.000 gulden. Voorts is besloten dat de gasleidingen kosteloos tot enkele meters op het bedrijf worden aangelegd. inhoud van 1000 ton. Ze waren met het modernste langeafstandgeschut uitgerust. Afgezien van de beide kernonderzeeërs waarvan er vorig jaar december al een in de vaart werd gebracht, behoorde de „Eurydice" tot de zwaarste en machtig ste onderzeeboten van de Franse marine. SAIGON. (Reuter/AFP) Een Zuid- vietnamese militaire rechtbank heeft van daag de Zuidvietnamese volksvertegen woordiger Tran Ngoc Tsjau tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld wegens ver standhouding met de vijand en het be rokkenen van schade aan de staatsvei ligheid. Dit is het tweede proces tegen Tsjau geweest. De vorige week werd hij bij verstek tot twintig jaar dwangarbeid ver oordeeld. Hij werd ervan beschuldigd, voeling te houden met zijn broer, kapi tein en lid van de Noord Vietnamese in lichtingendienst, die als getuige tegen Tsjau is opgeroepen. Tsjau's broer is reeds tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. ADVERTENTIES Christelijk-Historische Unie (Van onze redactie economie) IJMUIDEN In het vierde kwartaal 1969 heeft Hoogovens 44 miljoen netto winst gemaakt. Dat is 44,3 percent meer dan in hetzelfde kwartaal van het jaar daarvoor. Het totale netto-winstcijfer bij Hoogovens is daarmee gestegen tot 137,8 miljoen. Dit betekent een toename van de netto-winst van 17 percent ten opzichte van 1968. De geconsolideerde winst steeg van 207,6 miljoen tot 255,9 miljoen (een stijging van 23,3 percent). Vooral het tweede half jaar is voor het gestegen winstcijfer van betekenis ge weest. Toen kwamen de nieuwe walserijen in gebruik en verbeterden de opbrengst- prijzen. De winstmarge (winst uitgedrukt in percenten van de omzet) herstelde zich in het derde kwartaal en liep in het vier de kwartaal verder op tot 16.8 percent. Over het hele jaar was de marge gemid deld 14,8 percent, zoals vorig jaar. De marge was aanvankelijk gedaald door het gestegen loonkostenniveau en aanloop kosten voor nieuwe fabrieken. Prijsverbe tering en sterke teruggang van de aan loopkosten compenseerden dit later. Op 12 maart zal de raad van bestuur van Hoog ovens het dividend-voorstel bekend ma ken. De winst per aandeel van f 20 is van f 9,80 tot f 11,22 gestegen. Uit de kwartaalcijfers blijkt dat de om zet 530 miljoen is geweest (370,4 miljoen in het veierde kwartaal 1968), de geconsoli deerde bedrijfswinst 89 miljoen (53,3) en de netto-winst 44 miljoen (30,5). De net to-winst per aandeel in het vierde kwar taal was f 3,54 per stuk van f 20 (f 2,54). Nog enkele cijfers: omzet 1748,5 miljoen, geconsolideerde bedrijfswinst 255,9 mil joen, ruw-ijzerproduktie in IJmuiden was in het vierde kwartaal 923.000 ton (in 1968 743.000). Voor ruw staal waren de verge lijkende kwartaalcijfers 1.168.000 en 940.000 ton. Over heel 1969 bezien kwam de ruw-ijzerproduktie op 3.469.000 ton en de ruwstaal-produktie op 4.296.000 ton. ADVERTENTIES Offici: dealer v./h. W ZWIER Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 15141* ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN IN ONZE SHOWRUIMTE Uitgebreide sortering dames* heren-en kinder sue de- nappa-en lamsvacht jassen. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vtees, Vleeswaren en Vleesconserven

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1