AMSTERDAMSE PLOEG OP RAND VAN AFGANG CARL ZEISS DRAAIDE AJAX DOL OP LEVENSGEVAARLIJKE SPIKES Ajax weigerde zeven minuten te spelen 1 Schalke '04 won met vier invallers van Dinamo Zagreb; 1-3 Protest van Ajax tegen ijzeren noppen van Jena Hertha BSC klopt Inter Zandvoortmeeuwen vecht om een plaats in de derde klas cca c. Liverpool met moeite naar winst Motta moet - van rechtbank - slikken! Twee atletes naar Wenen Promotiewedstrijden handbal Sahagon winnaar in vierde etappe Korfbaluitslagen DONDERDAG 5 MAART 1970 25 (Van onze sportredacteur) wmmk Gretig Pelikaan-Van der Hoek tenniskampioen veteranen AS Roma Voetbal-selectie van Wales "fc Uit ritme Moordenaar Ronde van de Levant Okker versloeg Moore - fiii-nir nnnnnini i JENA Bijna had het roerige voetbalvolk van Jena een unieke zaak beleefd: de totale afgang van Ajax. Het stuntelig optredende Amsterdamse team stond na een half uur van uitzichtloos geploeter en volledig falen op een gladde piste met 3—0 achter. Carl Zeiss Jena kon doen wat het wilde. Slechts geluk hield Ajax nog op de been. In de pauze ging Ajax driftig speuren naar de oor zaken of de vermeende oorzaken. De conclusie was: de spelers van Carl Zeiss hebben verboden noppen onder hun schoenen. De Ajax-spelers gingen nauwlettend toe zien, hoe het kwam dat juist de twee spitsen van Carl Zeiss, Schleitler en Peter Ducke als bekwame acrobaten draaiden en keerden, terwijl de Amsterdammers slechts met veel evenwichtsbewegingen op de been konden blijven, laat staan goed voetballen. De bom barstte in de derde minuut na de rust. Bij een corner stortte Wim Suurbier met een kreet van pijn tegen de grond. On middellijk volgde er een run van de Ajax-spelers naar de zwak leidende Italiaanse scheidsrechter Francisco Fran- ciscon, terwyl Dieter Schleitler als een schichtig opge jaagd hert, zich bewust van het uur van de waarheid dat op het punt stond aan te breken over de noppen kwestie, naar de kleedkamer zigzagde tussen de Ajax- spelers door. Alle Amsterdammers waren byzoncler ge- irriteerd door het eigen zwakke vertoon en de 30 achterstand. Ook een man als Michels, anders de rust zelve. Ilij greep Schleitler beet („Ik had in de gaten wat er aan de hand was en kon me niet meer inhouden", al dus Michels, „ik zat niet zo lekker meer op de bank onder deze omstandigheden"). Schleitler ontsnapte en verdween met zyn „spikes" naar de kleedkamer om snel van schoenen te verwisselen. De Ajax-spelers wilden stoppen en van het veld verdwynen, toen ook bleek, dat Peter Ducke en Irmscher verboden en gevaarlyke nop pen onder hun schoenen hadden. Michels kon zijn spelers intomen. „We blijven spelen. We kunnen juist nu, nu we met 3-0 achterstaan niet uit het veld." Michels enkele uren later, weer in zijn oude vertrouwde rol van de rustige coach: „Zoiets kun je toch niet maken, het veld uitlopen. Ik heb Van Praag van de tri bune gehaald om er ook bij te zijn om in te grijpen". Na zeven minuten tenslotte werd er weer gevoetbald. En na nu wel aanvaardbaar voetbal kon Ajax nog door een doelpunt van Vasovic op een rede lijke uitgangsstelling van 3-1 komen, dat wil dus zeggen: woensdag begint Ajax met een 1-2 achterstand aan de return. Carl Zeiss Jena was onmiddellijk be gonnen Ajax in een hoog tempo onder druk te zetten. Dat lukte voortreffelijk, in alle opzichten. Ajax verschraalde on der de series combinaties en rushes van de Oostduitsers tot een armzalig, schamel ploegje. Aan alle kanten vlogen de Car- listen door het wankelende Ajax-defen- sieblok. Suurbier kon de voetbalatleet en uitstekende spitts Peter Ducke niet in be dwang houden („Kunst", zei Wim Suur bier, „met zulke spikes"). Nu kon dat wel als een belangrijk argument aangevoerd worden, omdat tenslotte verdedigers op zo'n glijbaan-veld in het nadeel zijn te genover aanvallers. Maar aan de andere kant bleek er voor geen stuiver aan or ganisatietalent te vinden. Voortdurend liepen er Duitse spelers vrij en op be langrijke momenten werden er grove fou ten gemaakt, zoals bij de doelpunten. Barry Hulshoff: „Ik moet eens rustig voor me zelf gaan uitpuzzelen. hoe zo iets nou toch mogelijk was." En Michels: „Je kunt na zo'n wedstrijd niet zeggen: ik zet er één of meer spelers naast de volgende keer, want ze kunnen zich natuurlijk be roepen op de bizarre terreinamstandig- heden." Feit is, dat de Ajax-defensie, waarin Vasovic geen rustige Ausputzer was en Krol noch Swart de opkomende backs Stein en Schlutter voldoende dekte, volop lekken vertoonde. En werd er mandek king gegeven dan volgde men de man, zoals de oude rot Ronald Ducke, te ver naar de eigen helft. Daardoor konden er verrassende doorstoten van de opkomen de Oostduitse verdedigers komen. Daar was tenslotte dan nog het feit, dat er door Keizer en Van Dijk te weinig ge stoord werd. De coach van Carl Zeiss, Georg Busch- ner sprak er zijn verbazing over uit, dat Ajax in die eerste helft maar met één spits, Johan Cruyff opereerde: „Ik begrijp dat niet. Cruyff kon nu gemakkelijk uit geschakeld worden en wij konden ons volledig op het aanvallen concentreren." Dat deed Carl Zeiss met succes, nadat Cruyff een unieke kans haf gehad om door te stoten. Doelman Blochwitz kon slechts koppend redden. 'Cs' m Rijnders met Irmscher in duel. De Duitser had op dat moment zijn spikesnog aan. COVENTRY. Liverpool heeft gister avond de competitiewedstrijd voor de Engelse League tegen Coventry' City in Coventry ternauwernood met 3-2 gewon- I nen. BRUSSEL. Een rechtbank in Brussel heeft woensdag beslist, dat de Italiaanse wielrenner Gianni Motta zich opnieuw zal moeten onderwerpen aan een onderzoek op stimulerende middelen. Motta werd in april 1969 voor twee maanden uitgesloten van deelneming aan wedstrijden in België omdat hjj tijdens een omnium in het Ant werpse sportpaleis op 28 januari 1968 naar de stimulantia zou hebben gegrepen. Motta verweerde zich indertijd door te zeggen dat de sporen die in zjjn urine werden aange troffen veroorzaakt waren door een verma- geringsprodukt. De Italiaan zal daar nu weer een dosis van moeten innemen, waar na gecontroleerd zal worden of zijn urine dezelfde reactie vertoont. STOCKHOLM. Henk Pellikaan, oud- Nederlands elftalspeler en lid van de lawntennisclub in Tilburg heeft te zamen met Jan van der Hoek van de Haagse metselaars en van de Marlot tennisclub het Europees kampioenschap voor vete ranen gewonnen, dat voor de eerste maal in Stockholm is gehouden. In de eind strijd van de veteranengroep boven 55 jaar versloegen de Nederlandse dubbel spelers, die in dit toernooi voor de eerste maal samenspeelden, de Engelsen Sher wood en Wallis. V OETBAL. De besprekingen tussen de Portugese voetbalclub Benfica en Vasco da Gama uit Brazilië over een eventuele transfer van Eusebio naar de Brazilia nen zijn woensdag op niets uitgelopen. Vasco da Gama wilde Eusebio voor een periode van tien maanden contrac teren tegen een bedrag van drie mil joen escudo (ongeveer 420.000 gulden). Benfica vroeg voor zijn sterspeler ech ter vier miljoen escudo, waarna de on derhandelingen werden afgebroken. HAARLEM. In de kwartfinalewed strijden van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars is de zege van Schalke'04 in Zagreb op Dynamo het meest in het oog springend. De West- duitse bundesligaclub, op het ogenblik vijfde in de competitie, nam kort voor de pauze de leiding door Pirkner. Hoe wel de Duitsers waren verzwakt (Libu- da, Wittkamp, Scheer en Neuser speel den niet mee) was deze voorsprong ver diend. De Zuidslaviërs, die zeven inter' nationals in de gelederen hadden, kre gen hun enige kans in de eerste helft toen de doorgebroken Novak uit een pass van Cercek tegen de paal schoot. Twintig minuten na de hervatting kwam Dynamo op gelijke hoogte door een treffer van Cercek. De Zuidslaviërs poogden hierna door solo-acties meer succes te krijgen. Slechts Novak kon zo nu en dan gevaarlijk worden. Drie mi nuten na de gelijkmaker van Cernek scoorde Fichtel opnieuw voor Schalke uit een voortreffelijke voorzet van Van Haaren. Kort voor het einde zette Bech- tel de Duitsers op 1-3. Een schaduw over dit succes werd geworpen door het uit vallen van Senger, die na een botsing met Belin met een gebroken been op een draagbaar van het veld moest worden gehaald. De wedstrijd moest hiervoor vijf minuten worden onderbroken. AS Roma, in de vorige ronde bedwin ger van PSV, behaalde een verdiende zege (2-0) op Goeztepe Izmir. Opnieuw voor slechts weinig toeschouwers, 10.000 bezoekers bevolkten de tribunes van het Romeinse olympisch stadion, verdeel den Landini en Cappelli de Italiaanse treffers over de twee speelhelften. Ook in Rome deed zich een ongeval voor. De Turkse speler Hoessein raakte bij een botsing dermate gewond dat hij bewusteloos naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Gornik Zabrze veroverde zich een goe de uitgangspositie voor een plaats in de halve finales, 'ondanks de nederlaag in Sofia tegen Levski Spartak. De Polen werden reeds na zes minuten gerugge- steund door een doelpunt van Szolitszik, dat het gevolg was van een fout in de Bulgaarse defensie. Na een klein half uur namen de Bulgaren onder bezielen de leiding van sterspeler Asparoehov het initiatief over. Twee treffers waren hiervan het gevolg. Asparoehov scoorde zelf en Panoff nam het andere doelpunt voor zijn rekening. Banasz bracht de Polen nog wel op gelijke hoogte (2-2), maar drie minuten voör tijd rondde op nieuw Asparoehov een van de Bulgaarse aanvallen doeltreffend met het hoofd af: 3-2. Voor 15.000 toeschouwers hebben Coimbra (Portugal) en Manchester City (Groot-Brittannië) in Lissabon doelpunt loos gelijkspeeld. CARDIFF. De voetbalbond van Wa les heeft veertien spelers aangewezen voor de wedstrijd NederlandWales die zaterdag 21 maart op het TSC-terrein in Oosterhout voor het toernooi om de Eu ropese beker voor amateurlanden wordt gespeeld. Er zijn geen debutanten bij deze selectiegroep. De veertien uitverko renen zijn: Pierce, K. Williams, Rees, Thomas, Price, Evenas, Phillips, Renton, Allan, Beer, Jenkins, Lloyd, M. Williams en Yeats. Nederland heeft aan een gelijkspel voldoende om zich te plaatsen voor de eindronde, die in Toscane wordt afge werkt. DEN HAAG. Nederland zal bij de Europese indoor-atletiekkampioenschap- pen, die op 14 en 15 maart in Wenen worden gehouden, vertegenwoordigd zijn door Wilma van den Berg (de Keien, Uden) en Ilja Keizer (de Spartaan, Lós se). Wilma van den Berg zal op de 60 meter uitkomen en Ilja Keizer neemt deel aan de 800 meter. Begeleidster is mevrouw Fanny Blankers-Koen. Maar daarna tastten de Oostduitsers gretig toe. In de eenentwintigste minuut kreeg Peter Ducke de gelegenheid voor een enorme dribbel, zijn broer nam de slalom over en scoorde (Cruyff: „die man nen hadden natuurlijk omgelegd moeten worden"). Vijf minuten later was het 2-0. Bals liet een kopbal van Schleitler vallen en de op de lijn liggende Stein wurmde de bal in het doel. Zes minuten daarna bereikte de depressie haar hoogtepunt. Na dat Keizer een fout had gemaakt kreeg Peter Ducke de bal met een vrij veld voor zich. Bals was te laat met uitkomen, 3-0. (Suurbier: „Je voelt je op zo'n mo ment ellendig. Je denkt, wat zal het nu worden. Maar je kunt het eens verwach ten, dat je een stevige achterstand op loopt"). Inmiddels had scheidsrechter Franciscon Strampel en Schleitler opge schreven, omdat ze gezamenlijk de op de grond liggende Bals en Hulshoff bewerkt hadden. Van de aanval van Ajax geen nieuws, op één kopbal van Van Dijk na. Met schaamrode kaken moest de Amster damse ploeg naar de kleedkamers om de oorzaak van alle ellende te gaan zoeken. De noppenkwestie scheen dan onmid dellijk na de rust een groot voetbalschan daal te gaan opleveren. Suurbier moest trekkebenend na de aanraking met de spikes van Peter Ducke („de aluminium konisch gedraaide noppen waren bijge slepen", wist Pronk te melden) naar de kant. Suurendonk kwam er in, maar van voetballen kwam voorlopig niets, omdat de spelers van Ajax weigerden verder te spelen. Zeven minuten was na Schleitler ook Peter Ducke vertrokken om an dere schoenen aan te trekken en haastte Irmscher zich om op de reservebank van schoeisel te wisselen. Hij speelde met le ren noppen, waar de spijkers doorstaken. Scheidsrechter Franciscon, die na afloop monter verklaarde, dat er geen moeilijk heden waren geweest, dat alle spelers sportief hadden gevoetbald en dat er geen enkel probleem op te lossen viel, ging overigens wel op zijn rapport naast het noteren van Schleiter, Strempel en Cruyff meldlen, dat Ducke toch met de door hem vóór de wedstrijd verboden schoenen het veld was ingekomen. Merkwaardigerwijs was de stemming na dat incident veel beter in het veld. Maar Carl Zeiss was wél uit zijn ritme gehaald. (Cruyff: „dat was het grote voordeel, dat wij uit die affaire puur den"). Ajax begreep, dat het iets moest doen om zijn internationale prestige, dat een flinke deuk dreigde te krijgen, op te vijzelen. De defensieve tactiek werd los gelaten. Er werd nu goed uitverdedigd en overgenomen op het middenveld. Carl Zeiss-coach Buschner: „wij werden nu onder druk gezet. Het was nu bij Ajax geen kwestie meer van weg-is-weg om prompt de bal weer terug te krijgen met een katapult-effect." Helmut Stein schiet de bal weg voordat Mühren er bij kan. (Van onze sportredacteur) JENA Ajax heeft na afloop van de wedstrijd tegen Carl Zeiss Jena bij de vertegenwoordiger van het runners-up-cup-comité, de Luxemburger Albert Dickes, een officieel protest ingediend over het feit dat enkele spelers van Carl Zeiss met gevaarlijke verboden noppen speelden. Het protest behelsde verder dal de scheidsrechter niet de schoenen van alle spelers op het veld had ge controleerd, maar slechts van twee man per ploeg in de kleedkamers. Peter Ducke had namelijk zijn schoenen snel weer verwisseld nadat hij gecontro leerd was. „Het is niet zo", aldus Van Praag, „dat we verwachten dat de wed strijd zal worden overgespeeld of wat dan ook, maar het is wel een waarschu- wind voor de volgende keer. Het was een levensgevaarlijke zaak. We eisen ook dat woensdag bij de return scheidsrechter Burtonshaw op het veld alle schoenen zal controleren". Of Suurbier, die een trap kreeg en moest uitvallen, zondag tegen Haarlem meespeelt is nog onzeker. Hij kreeg een trap onder de rechter knie. Rijnders had een grote diepe schram op zijn scheenbeen. liet verleden vergeten scheen te hebben. Toen Mij door Strempel (een moordenaar noemde Keizer hem) werd gevloerd, gaf hij de Duitser een stomp tegen de borst. Franciscon gaf slechts een waarschuwing. Hij had Keizer er uit kunnen en in feite ook moeten sturen. Michels: „Hij had het met alle recht kunnen doen." Even later trapte Keizer na. Weer reageerde Fran ciscon te laks. Ook Vasovic, duidelijk door de 3-0 stand geïrriteerd, ging er steviger tegen aan. De druk werd dus duidelijk groter op het doel van Carl Zeiss. Dat mondde tenslotte dan uit in een treffer, die voor twee telde, van Velibor Vasovic. Met ziin zwakste been, het linker, prikte hij de bal in de hoek, 3-1. Daarmee werden de zaken voor Ajax naar een gunstiger kli maat getrokken. HANS ROMBOUTS WEST-BERLIJN. Hertha BSC heeft woensdagavond in West-Berlijn de eente wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi om de Runners Up-cup tegen Internazionale uit Milaan met 1-0 gewon nen. Horr maakte het doelpunt in de 22e minuut. Er waren 45.000 toeschouwers. Voor de aanvang van de wedstrijd zond de Italiaanse club een protest aan het organisatiecomité van de Runnen Up- cup in Zurich, wegens onbespeelbaarheid van het terrein. De wedstrijd ging echter normaal door. (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM Aanstaande zondag wordt in de Sporthal Zuid te Amsterdam een groot aantal promotiewedstrijden ge speeld. De damesploegen van Sport Ver eent (Utrecht), Zandvoortmeeuwen (Haar lem) JOS (Amsterdam) en DTS'59 (Alk maar) hebben in de respektievelijke af delingen beslag gelegd op de tweede plaats en gaan nu onderling uitmaken wie de twee of drie beschikbare plaatsen in de regionale 3e klasse gaan innemen. Wanneer de dames van de Blinkert er zondag in slagen de le klasse te berei ken, dan promoveren drie van de vier teams, anders slechts twee. Bij de heren is de situatie enigszins anders. Daar zowel de nummers één en twee van de vier afdelingen automatisch naar de derde klasse promoveren, ko men hier de als derde geklasseerde ploe. gen eventueel voor promotie in aanmer king. Dit betekent, dat uit Haarlem Ra piditas in het veld zal komen tegen VZV (Alkmaar), AHC'31 3 (Amsterdam en Sport Vereent 2 (Utrecht). Mocht UD er in slagen naar de eerste klasse te pro moveren, dan komt één plaats beschik baar; blijft UD 2e klasser, dan zijn de ze promotieduels onnodig geweest. De junioren-kampioenen gaan strijden om twee plaatsen in de jeugdklasse. Bij de meisjes ontmoet de Haarlemse kam- Er kwam een buitenspelgoal van Ajax, die afgekeurd werd. Keizer werd ineens feller zo zelfs, dat hij alle lessen van BENIDORM De vierde etappe van de Ronde van de Levant is gewonnen door de Spanjaard Enrique Sahagon. Hij legde dorm af in 4 uur 15 minuten 25 secon de 114 kilometer van Elche naar Bem- den. Tweede en derde werden zijn landge noten Galera en Diaz. De Nederlander Henri Hiddinga eindigde op de 17e plaats met een achterstand van twee minuten en een seconde op de winnaar. In het algemeen klassement leidt Diaz voor Manzaneque (Spa.) en Galera. Hier staat Hiddinga op de negentiende plaats op twee en een halve minuut. pioen IJmond de teams van SEW'68, Ookmeer en UD, terwijl de jongera van Concordia strijden tegen Spartanen. Ook meer en BHC. In de sporthal te Epe zul len de Blinkert-dames trachten de le klas se te bereiken ten koste van ACtief-Eel- de en WWV-Winterswijk. (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM. De uitslagen van de in de Kennemer Sporthal gespeelde microkorf- balwedstrijden luiden als volgt: Res. tweede klasse K.N-K.B.: Ooster kwartier 2—Groen Geel 3 66; Afd. Haar lem: Eerste klasse: Haarlem 2Aurora S 36; Rapid 1Oosterkwartier 3 64; Tweede klasse: Rapid 2Haarlem 3 21; Junioren: RapidAnimo Ready 01 (Ani mo Ready Kampioen); Nacompetitiei Eerste klasse: Oosthoek 1—Neptunus 2 1-3; Watervliet 1—Animo Ready 1 1—5; Ju nioren: AuroraParkwijk 14. LONDEN. In de eerste ronde van het internationale tennistoernooi voor be roepsspelers in de Albert Hall te Londen, heeft Tom Okker vanacht gewonnen van de Zuidafrikaan Ray Moore. De stestan- den waren 6-4 en 8-6. De Egyptenaar Ismail el Shafei ver sloeg voor de tweede keer in drie weken de Australische Wimbledon-kampioen Rod Laver, ditmaal met 6-3 6-3. Verdere uitslagen uit de eerste ronde zijn: Earl Bucholz (VS)—Fred Stolle (Aus) 8-6 3-6 6-1; Mark Xoc (GB)— Owen Davidson (Aus) 4-6 6-2 6-3; Cliff Drys- dale (Zaf)—Graham Stilwell (GB) 6-4 6-4. WIELRENNEN. De Caballeroploeg, die op acht maart zal starten in de wegwed strijd Parijs—Nice bestaat uit: Leo Duyn- dam, Jaak Frijters, Harry Sfeevens, Jan Krekels, Gerard Vianen, Daan Holst, Richard Bukacki en Cees Rentmeester.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25