Dagelijks kilo's Endosulfan in zijrivier van de Rijn Minister Bakker: Duitsland en Frankrijk hebben andere ASVA houdt congres belangen dan Nederland Minister Luns: „Jeugd van nu slecht geïnformeerd'' Bliks katers! Auto slipte: echtpaar omgekomen Op twee ganzen Ultracentrifuge-verdrag in Almelo ondertekend Gereformeerden kritiseren apartheid 4) L- PAUW shell aula- vakantiereizen WEINIG HEIL VERWACHT VAN NEDERLANDSE STAPPEN Voorwaardelijke straf voor vals signeren van schilderij Kamerlid eist herroeping uitspraak Waterschade groot in rivierengebied van Gelderland Voor 4000 joodse oorlogsslachtoffers aparte pensioen regeling NederlandEngeland en Duitsland Boerenpartij vraagt 2000 van kandidaat- Statenleden Zuidafrikaans beleid voert tot onderdrukking Vo or/aa ns beurs Minister Luns is Vlaamse Oe Thant Zet gesprek over samenwerking voort DICHTER BIJ- DE DIEREN DONDERDAG 5 MAART 1970 de l i n expert Wat een kater als u te laat zou zijn. Blader uw Shell auto-vakantiereizen- catalogus nü door en kies uw reis. Nog een beperkt aantal plaatsen in het hoog seizoen in Spanje, Italië, Duitsland, Oostenrijk of Zwitserland. Stuur meteen uw reserveringskaart! Kamerlid Voogd vraagt: Twee ganzen speelden laatst te Dorth Een fors partijtje ganzebord En trachtten daarbij zonder zeuren Elkander in de put te sleuren Want ganzen zijn tot hun verdriet, Hun broeders ganzenhoeders niet. Trijntje Fop éooni LL oJ> ol-e vr* j&eu&tn jj/roctK 'CudüiCL 'A eó-oom AtmAe/r *Jkix»d/crJcu£r?CL 'h /mrlyk <4ezii ou i-t Sieeh verf. Portugees blad: Moderamen ARP: AMSTERDAM. Reorganisatie van de grondraad van studenten aan de uni versiteit van Amsterdam, de ASVA, en een opstelling van de strategie tegenover de plannen van minister Veringa en de heer Posthumus met betrekking tot de herstructurering van de universiteiten zijn de voornaamste onderwerpen op het komende ASVA-conges op 13 en 14 maart in Amsterdam. Het huidige bestuur vindt, zo deelde de voorzitter, Johan Middendorp, gister middag tijdens een persconferentie mede, dat het parlementaire systeem als orga nisatievorm voor de studenten heeft af gedaan. Naar zijn mening heeft het oude systeem vervreemding van de achterban tot gevolg. Om dit te voorkomen zal er in plaats van de ledenraad, die uit 50 per sonen bestaat, een beleidsraad moeten ko men, die wordt samengesteld uit verte genwoordigers van de faculteiten en stu dierichtingen. Om controle op deze mensen door de achterban mogelijk te maken moeten ze tussentijds afzetbaar zijn en door anderen vervangen kunnen worden. Op het congres zullen ook verder ac ties tegen de wet van minister Veringa over de herstructurering van het weten schappelijke onderwijs worden besproken. ADVERTENTIE Aan een caravan stelt u hoge eisen, dat doen wij ook. Kom daarom voor een luxe Tabbert of Knaus lichtgewicht caravan naar: in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef Rout* Egmond-Bergen. Tel. 02206-1578 DEN HAAG Aangenomen mag worden dat de firma Hoechst een vergunning heeft om dagelijks 3,6 9,6 kilo Endosulfan in de Main te lozen. Dit heeft de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Kruisinga, geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. Tilanus (C.H.U.). Dr. Kruisinga zal zich met de Westduitse instanties in verbinding stellen over deze kwestie. Van hun mede delingen zal het afhangen of kan worden gevraagd deze lozingsvergunning in te trekken. De staatsecretaris neemt aan dat Hoechst bekend is met de grote giftig heid van Endosulfan en acht lozing op de Rijn van vooral voor vissen zeer gif tige stoffen ontoelaatbaar. De vestiging van Hoechst in Vlissingen produceert geen Endosulfan. Het afvalwater van de ze fabriek wordt zodanig gezuiverd dat van schadelijke invloeden geen sprake is. In de Tweede Kamer is gistermiddag ook over de vervuiling van het Rijnwa ter gesproken. Minister Bakker van Ver keer en Waterstaat zei, voorstander te zijn van een internationaal beheersii- AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft een 24-jarige kunstschil der uit de hoofdstad, die een 17de-eeuws Oudhollands schilderij had gemaakt en valselijk gesigneerd met „J. van Son 1661", veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk en een boe te van 400. Voorts werd het schilderij verbeurdverklaard. Een 26-jarige barkeeper uit de hoofd stad, die gepoogd had bij twee kunsthan dels in Amsterdam het schilderij te ver kopen, werd veroordeeld tot twee maan den voorwaardelijk en een boete van ƒ200. Beide mannen zaten in geldnood en dit was het motief geweest van de affaire. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid dr. B. van der Lek (P.S.P.) heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in een open brief gevraagd „zijn in het openbaar geuite beschuldiging" dat de jeugd van nu au fond veel minder demo cratisch en oneindig veel slechter geïnformeerd ls dan de jeugd waartoe ik heb be hoord", terug te nemen. Minister Luns heeft dit gezegd in een Interview met een verslaggever van het Haagse blad „Het Vaderland", aldus dr. Van der Lek. Heit Kamerlid meent dat de minister deze „bijzonder ernstige" beschuldiging niet heeft bewezen, en dat hetgeen de minister aanziet voor een gebrek aan in formatie bij de hem kritiserende jonge ren in feite berust op een gebrek aan informatie bij de minister „of op een zo danig vertekend wereldbeeld" dat hij be paalde informatie niet meer op zijn juiste waarde kan schatten. De beschuldigingen zijn „ongefundeerd en derhalve zeer on verantwoord", aldus dr. Van der Lek. Een voorstelling van zaken als zou een deel van de Nederlandse jeugd door zijn bezorgdheid en actie voor de Brazili aanse indianen hebben blijk gegeven van een tekort aan informatie en zich eigen lijk min of meer belachelijk hebben ge maakt, is niet in overeenstemming met de feiten. De minister weet heel goed dat de Zuidamerikaanse indianen wel dege lijk gevaar lopen te worden uitgeroeid. Dit deel van de bewijsvoering van de minister heeft veel weg van demagogie aldus het Kamerlid. „Ontstellend is ook dat de minister het ADVERTENTIE I SHELL] WTO-370 presteert met betrekking tot Vietnam de massagraven van Hue van stal te halen", aldus dr. Van der Lek. „Het is u blijk baar ontgaan dat dit verhaal (het vinden van graven met de lijken van 3.000 man nen, vrouwen en kinderen na twee weken Vietcong bezetting van Hue) zodanig is achterhaald dat het zelfs door de Ameri kaanse propaganda niet meer wordt ge hanteerd". Het is al vrijwel zeker komen vast te staan, aldus het Kamerlid, dat het hier slachtoffers van het Amerikaanse le ger betreft. „Dat u desondanks een dergelijk dubi eus verhaal in uw argumentatie gebruikt geeft mij de indruk dat niet onze poli tiek geëngageerde jongeren slecht geïn formeerd zijn, maar veeleer de minister van Buitenlandse Zaken. En dat terwijl dat zult u mij toch toe moeten geven aan deze laatste op het stuk van infor matie hogere eisen gesteld mogen wor den". Dr. Van der Lek zegt niet te kunnen begrijpen waar de minister tegen de achtergrond van zijn eigen gekleurde en op bepaalde punten volstrekt onjuiste voorstelling van zaken waarvan hij in zijn functie bij uitstek op de hoogte behoor de te zijn de moed vanddan haalt de Nederlandse jeugd, en met name het poli tiek geëngageerde deel daarvan, te be schuldigen van ondemocratisch hande len en slechte informatie. chaam voor het stroomgebied van de Rijn. Dat beheerslichaam zou dan met voorbijzien van de landsgrenzen door ver ordeningen ervoor moeten zorgen dat de Rijn weer net zo schoon wordt als vroe ger. Onder de huidige verhoudingen heeft de minister echter weinig hoop deze ver wachting verwezenlijkt te kunnen zien. Van verscheidene zijden werd in de Ka mer gewezen op het belang dat de Rijn voor de waterlevering voor ons land heeft. Er werd aangedrongen op een su pranationaal beheer van het stroomge bied van de Rijn. Een door de heer Imkamp (D'66) in gediende en door de Kamer aanvaarde motie om internationaal stappen hiertoe te ondernemen zal door minister Bakker ter kennis worden gebracht van de rege ringen van de betrokken landen. Maar hij zei erbij dat de andere Rijn- oeverstaten geheel andere belangen dan Nederland hebben. Op Nederland drukt vooral het probleem van de verontreini ging. Maar het stroomgebied door ons land is veel kleiner dan door de andere landen gezamenlijk. Besluiten kunnen al leen met aller instemming worden geno men en daarom vreest de minister dat er wel eens beslissingen zouden kunnen vallen die voor ons land niet zo aange naam zijn en die meer de belangen van Duitsland en Frankrijk dienen dan de Nederlandse. En wat -voor de Rijn geldt is in soortgelijke mate van kracht voor de Maas, hoewel daar ook andere aspec ten een rol spelen. Nog veel onderzoek Minister Bakker liet nadrukkelijk blij ken dat er inzake de vervuiling van hef opppervlaktewater veel onderzoek moet wonden verricht. Een tijdschema en een kostenschatting zijn dan ook nog niet over te leggen. Wel staat het voor de minister vast dat een belangrijke stap tegen de maatregelen ook in principe in de kos ten moet bijdragen. Er is niet met ab solute zekerheid te zeggen of zonder enig gevaar in de toekomst voor de water voorziening onbeperkt water uit de rivie ren kan worden binnengelaten. Wel staat vast dat een belangrijke stap teg n de verzilting zal zijn gedaan wanneer het Haringvliet en de Oosterschelde zijn af gesloten. Dan zal de waterafvoer via de Nieuwe Waterweg worden vergroot, waardoor de zoutgrens wordt terugge drongen, hetgeen vooral voor de tuinders in het Westland van groot belang is. Het zal ook in de toekomst moeilijk zijn om het water, dat door „moderne" stof fen verontreinigd is, te zuiveren. Minis ter Bakker wil een dergelijke zuivering door het vermijden van het gebruik van bepaalde wasmiddelen en bepaalde mest stoffen. Er zullen in de toekomst samen met de regionale organen onderzoekingen wor den verricht aan de hand waarvan een vijfjarenplan voor de sanering van de oppervlaktewateren zal worden opgesteld. De kosten van de sanering zal in de mil jarden lopen. TIEL De schade die het hoge water in het Gelders rivierengebied heeft aan gericht, loopt in de vele tienduizenden guldens- Nu langzamerhand het water weer binnen de zomerdijken komt, kunnen de vernielingen die het water heeft aan gericht, geïnventariseerd worden. De Bommelerwaard komt er in dit opzicht het slechtst af. Vooral daar waar het water de buiten dijkse huizen binnendrong, is veel schade aan huisraad ontstaan. De steenfabrieken moeten veelal hun toevoerwegen herstel len, waarvan grote gedeelten door het water zijn weggeslagen. De fabrieken werden verder geconfronteerd met hoge onkosten, doordat er dag en nacht moest worden gepompt. De Westduitse minister Walter Scheel (l.) in gesprek met minister Luns na de ondertekening van het verdrag. In het midden een ambtenaar van Buitenlandse Zaken die bij het op stellen betrokken was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid drs. J. Voogd (P.v.d.A.) wil proberen de positie van de ongeveer 4000 joodse oor logsslachtoffers in ons land te verbeteren door hen onder te brengen in een aparte pensioenregeling, zoals ook geldt voor de slachtoffers van het verzet. Het Kamer lid zal staatssecretaris Van der Poel van Maatschappelijk Werk volgende week met zijn initiatiefvoorstel confronteren bij de behandeling van diens begroting. De joodse oorlogsslachtoffers zijn op het ogenblik ondergebracht in een groeps regeling ingevolge de Bijstandswet, die voorziet in uitkeringen tot een beperkte hoogte. De regeling is niet zo goed als bijvoorbeeld de Wet Buitengewone Pen sioenen, welke verzetsslachtoffers of hun nabestaanden een redelijk pensioen ga randeert. Om voor een bijstandsuitkering in aan merking te komen, moeten formulieren worden ingevuld waarvan de vragen zo danig zijn geredigeerd dat zij bij de aan vragers tragische herinneringen oproe pen, die vaak tot psychische spanningen leiden, aangezien veel joodse oorlogs slachtoffers te kampen hebben met het zo genoemde concentratiekampsyndroom. Onderbrengen in de Wet Buitengewone Pensioenen is volgens drs. Voogd een moeilijke zaak, omdat de wet verlangt dat het causaal verband tussen de invaliditeit en het verblijf in het concentratiekamp wordt aangetoond. ZEVENBERGEN Woensdag is op de rijksweg 16 in Zevenbergsche Hoek (ge meente Zevenbergen) het Eindhovense echtpaar Caminada met zijn auto veron gelukt. De man was 56 jaar, zijn vrouw 44 jaar. Vermoedelijk door de hoge snelheid en de gladheid van de weg slipte de auto van de weg af, botste tegen een boom en reed vervolgens in een sloot langs de weg. ALMELO De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, de Brits* minister voor Technologie, de heer A. Wedgwood Benn, en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Scheel, hebben woensdag in Almelo het verdraf over het ultracentrifugeproject tussen de drie landen getekend. Almelo is als plaati van de ondertekening gekozen omdat daar één van de eerste twee fabrieken tot ver rijking van uranium, waarin het verdrag voorziet, wordt gebouwd. De ondertekening geschiedde bijna anderhalf uur later dan was voorzien, doordat de Britse delegatie ten gevolge van sneeuwstormen was vertraagd. De andere fabriek komt in Capenhurst in Engeland. Na langdurige onderhande lingen bereikten de regeringen van de drie landen in december overeenstem ming. België en Italië, hebben formeel belangstelling getoond voor samenwer king. Er is reeds overleg geweest. De samenwerking tussen de drie ge schiedt in twee ondernemingen: de „ver rijkingsorganisatie" en de „hoofdaanne mer" In beide ondernemingen zullen de aandelen elk voor een dende in het be zit zijn van een commerciële onderne ming of groep van ondernemingen, aan gewezen door elk van de drie regerin gen. De „verrijkingsorganisatie" richt doch terondernemingen op die de eerste fa brieken, Almelo en Capenhurst in eigen dom zullen hebben en zullen exploiteren, alsmede fabrieken die later zullen wor den gebouwd. In het algemeen zal de „verrijkingsorganisatie" minstens 41 per cent van het aandelenkapitaal van elke dochteronderneming verschaffen. Het hoofdkantoor van de' „verrijkingsorgani satie" zal in Groot-Brittannië gevestigd zijn. Het hoofdkantoor van de „hoofdaanne mer", die de fabrieken voor de „verrij kingsorganisatie" of dochtermaatschap pijen zal ontwerpen en bouwen, zal in West-Duitsland komen. Verwacht wondt dat in de loop van 1972 in zowel de fabriek in Almelo als in die in Capenhurst een jaarlijks scheidend vermogen van vijftig ton zal worden be reikt. Het beginprogram voorziet in een totaal scheidend vermogen van de twee fabrieken samen van 350 ton per jaar. Nederland stelt de optimale capaciteit van de fabriek in Almelo op 600 ton. Minister Luns zei in zijn redevoering, dat de drie regeringen zich van het be gin af zeer bewust zijn geweest van hun verantwoordelijkheid voor de niet-ver- spreiding van kernwapens. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat het verdrag zal DEN HAAG. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken vindt het niet op zijn weg liggen om een oordeel uit te spreken over het plan van het hoofdbestuur van de Boerenpartij van alle kandidaten voor de Statenverkiezingen een waarborgsom van ten minste 2.000 gulden te eisen. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw mr. Haars (C.H.U), volgens wie deze eis in strijd is met de eed of gelofte van Staten leden dat zij om te worden benoemd nie mand gaven of giften hebben beloofd of gegeven. De minister spreekt zich er evenmin over uit of het vermelden van H. Koekoek als lijsttrekker in provincies waar hij niet woont en dus niet gekozen kan worden, niet in strijd met de eerlijkheid Ls. De Kieswet schrijft niet voor dat de op de kandidatenlijsten vermelde personen ten tijde van de kandidaatstelling aan de voor het lidmaatschap van een vertegen woordigend lichaam gestelde vereisten moeten voldoen, Deze aangelegenheid komt pas bij het onderzoek van de ge loofsbrieven aan de- orde. bijdragen tot de economische samenwer king in Europa. De centrifugefabriek in Almelo (120 werknemers) moet in mei al klaar zijn, de verrijkingsfabriek (60 werknemers) in de tweede helft van 1971. ADVERTENTIE LUNTEREN. Kerkelijke leiders uit Zuid-Afrika hebben in de Generale Syno de van de Gereformeerde Kerken gepleit voor meer begrip voor de moeilijkheden rondom het rassenvraagstuk en het apart- heidsbeleid in Zuid-Afrika. Onder de Zuidafrikaanse vertegenwoordigers be vond zich dr. J. D. Vorster, broer van de minister-president van Zuid-Afrika en actuaris van de Neder-Duits Gerefor meerde Kerk, die sterk historische ban den heeft met de gereformeerde kerken van Nederland. De meeste leden van de synode kritiseerden het apartheidsbeleid omdat dit voert naar po litieke en sociale onderdrukking van mil joenen mensen in Zuid-Afrika. Zij stelden dat dit beleid in strijd is met de bijbel, die de fundamentele ge lijkheid van alle mensen leert. De Zuid afrikaanse kerkleiders betoogden dat het apartheidsbeleid, ook al heeft dit bezwa ren, erop gericht is iedere groep van de bevolking tot volle ontplooiing te laten komen en er daardoor aan meewerkt de motieven voor discriminatie langzaam weg te werken. Een afgevaardigde van de kerk van Zambia deed daarentegen een dringend beroep op de synode om de apartheids politiek nadrukkelijk te verwerpen. Som mige synodeleden waren van oordeel dat men in Nederland voorzichtig moet zijn met inmenging in de binnenlandse pro blemen van Zuid-Afrika. Besloten werd de Zuidafrikaanse dele gatie een brief mee te geven, waarin de synode uitspreekt, dat zij op grond van de bijbel meent te moeten pleiten voor een andere houding inzake het rassen vraagstuk dan in de synodes van de Zuidafrikaanse kerken wordt aangetrof fen. Ook doet de synode in deze brief een beroep op deze kerken om zich bij de bepaling van hun bijbelse standpun ten niet te zeer te laten beïnvloeden door politieke, sociale en andere omstandighe den in hun land. Verder verwerpt de synode de gedachte alsof het zuiverhou- den van een ras in overeenstemming is met de bijbelse boodschap. De synode roept de Zuidafrikaanse kerken op „zich te laten leiden door de overwinnende kracht van het geloof dat in Christus de scheidsmuren zijn afgebroken". De syno de vraagt hieruit de consequenties te trekken voor het leven in kerk, staat, en maatschappij in Zuid-Afrika. LISSBON. (AP) Het vooraanstaande Portugese blad „Diario de Noticias" heeft woensdag minister Luns „een „Vlaamse gave van secretaris-generaal Oe Thant der VN" genoemd vanwege de anti-Por- lugese opmerkingen die hij in Dar Es Salaam in Tanzania, heeft gemaakt. Minister Luns heeft daar gezegd dat zijn land de acties van de vrijheidsstrij ders in Mozambique goedkeurt. Het hoofdkwartier van Frelimo, de door de communisten gesteunde bevrijdingsbewe ging van Mozambique, is in Dar Es Sa laam gevestigd. Mr. Luns zou er ook gezegd hebben dat hij betreurde dat Nederland, dat even als Portugal lid van de NAVO is, niet het voorbeeld van Zweden de rebellen t« steunen, kan volgen. Het regeringsgezinde blad schreef in een hoofdartikel dat de Nederlandse re gering tot dusver in gebreke was geble ven de verklaring van minister Luns te gen te spreken. DEN HAAG. Het moderamen van de Anti-Revolutionaire Partij is van oor deel dat het gesprek van de A.RP, C H U. en K.V.P. over samenwerking kan en moet worden voortgezet, aldus een brief van het moderamen aan de leden van de partij. Dit gesprek betreft het uitgangspunt voor onze politiek en de mogelijkheid van een gemeenschappelijk programma. Vorming van één partij, een zogenoemde CDU. is niet aan de orde", aldus de brief. Hel moderamen acht samenwerking van A.R.P., C.H.U. en K.V.P een zaak van positieve betekenis. „Het partij con vent van 25 mei 1968 heeft reeds uitge sproken dat onze tijd niet rechtvaardigt een gescheidenheid van diegenen, die vanuit dezelfde evangelische inspira tie een politiek willen bedrijven die streeft naar vernieuwing van de samen leving", zo schrijft het moderamen, dat christelijke politiek geen anti-revolutio nair monopolie noemt

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2