Westduitse rechter werkte twintig jaar lang voor de DDR SPIONAGESCHANDAAL IN WEST-DUITSLAND Springer toch verschenen in rechtzaal Joegoslavische schrijver Mihajlov vrijgelaten Laos roept zo nodig Amerikanen te hulp Brandt terug naar Bonn Brits-W estduitse overeenstemming 00 Vrijer verkeer F. J. DRIESSEN N.V. KELTUMCORNER commentaar op actuele zaken Harriman: Thieu dwarsboomde vredesoverleg „Weg open voor samenwerking met de V.S. PREMIER SOEVANNAH PHOEMA Op luchthavens komen speciale veiligheids commissies T sjechoslowaakse emigranten raken hun huizen kwijt Ingesloten Britse mijnwerkers weer naar boven 2 DONDERDAG 5 MAART 1970 3 Proefterrein „Voor de vrede" Pompidou in Parijs: VOORJAARSBEURS STAND no. 119-120 KELTUM BLOEMVAAS 23,75 NU 12,50 KELTUM BONBONMANDJE 27,50 NU 13,50 KELTUM KANDELAAR 21,75 NU 9,50 KELTUM KINDERBEKER met oor 27,50 NU 12,00 OUD-HOLLANDSE ASBAKJES 18,00 NU 7,50 enz. enz. Nederland, Engeland en West-Duitsland hebben gisteren in Almelo het zogenaam de „ultracentrifuge-verdrag" ondertekend, dat de grondslag vormt van een samen werking tussen de drie landen op het ge bied van de uraniumverrijking voor de vredelievende toepassing van atoomener gie. Het ultracentrifugeproject is ontwik keld door de Nederlandse kernfysicus prof. Kistemaker en heeft een zeer efficiënte methode opgeleverd voor de technische toepassing van de verrijkingsbeginselen op uranium, waardoor een betrekkelijk goedkope splijtstof wordt verkregen die bij de opwekking van atoomenergie nodig is. De Westduitse minister heeft gisteren in Almelo een zeer onplezierige mededeling aan zijn Nederlandse en Engelse collega's moeten doen, namelijk dat het geheim van prof. Kistemaker geen geheim meer is. De ultracentrifugemethode is, waarschijnlijk met vrijwel alle wetenschappelijke gehei men die in het bezit van de Westduitse regering waren, doorgeleverd aan de Sov- jetrussische geheime dienst én aldus in het bezit van de Sovjetrussische geleerden gekomen. De spionage heeft op deze ma nier van de nieuwste vorderingen der Westelijke wetenschap gemeengoed ge maakt. De mededelingen over de ontdekking van het spionagenet, waarvan uitlopers diep in de Westduitse regeringsbureaus waren doorgedrongen, doen vermoeden dat slechts een fractie van een Oosteuro- pese spionage-organisatie is afgesneden. De rest, waarvan de omvang nauwelijks te schatten is, werkt rustig door en trekt zich van het wegvallen van enkele figu ren in West-Duitsland waarschijnlijk wei nig aan. In sommige persberichten werden Duit se functionarissen geciteerd, die spraken van „het topje van een reusachtige Rus sische ijsberg", waarmee zij wilden aange ven dat het overgrote deel van de Rus sische spionage-organisatie in West-Euro pa onaantastbaar is gebleven. Men vraagt zich af of het eigenlijk nog wel zin heeft, een bepaalde wetenschap pelijke vinding die geheel en al dienstbaar wordt gemaakt aan de menselijke vooruit gang en niets met militaire toepassing te maken heeft, als een topgeheim te be schouwen en als zodanig binnen een klei ne kring van naties te monopoliseren. Men zou zich namelijk kunnen voorstellen dat met het uraniumproject, evenals met an dere wetenschappelijke vindingen, gehan deld zou zijn volgens de ethische begin selen van de wetenschappelijke moraal, die de vrije toegang tot alle wetenschappe lijke vindingen van vredelievende aard voorschrijven. Op het gebied van de me dische wetenschap bijvoorbeeld en kor telings is ook op het gebied van de ruim tevaart iets dergelijks afgesproken gaat de uitwisseling van gegevens en ontdek kingen over de nationale grenzen heen, ongeacht de vraag of die grenzen een communistisch dan wel een kapitalistisch maatschappelijk stelsel omsluiten. „Al te goed is buurmans gek" zou waar schijnlijk de reactie zijn op een voorstel om voortaan maar alle westelijke weten schappelijke vorderingen vrij over de we reld te verspreiden en nergens een ge heim van te maken. Maar wie deze reac tie ten beste zou geven, zou wel dienen te beseffen dat niet zozeer overdreven goedheid maar eenvoudig het gezonde ver stand aan zo'n vrije wetenschapsverbrei ding ten grondslag zou moeten liggen. Want men zou daardoor de spionage heel wat wind uit de zeilen nemen en de ren tabiliteit van dat geheime dienstgedoe tot bedenkelijke laagte kunnen doen zakken. Het resultaat behoeft geen discussie: dat is namelijk toch hetzelfde. Vrij of niet vrij, op den duur komt iedere natie achter elk geheim van iedere andere natie. De com municatiemogelijkheden op onze wereld hebben zich zo sterk ontwikkeld, dat geen enkel geheim meer veilig is. Waarom dan nog steeds die ingewikkelde, gevaarlijke en dure spionage? Voor militaire aangelegenheden zal het geheime gesnuffel altijd wel blijven be staan, maar het zou kunnen zijn dat door een grotere vrijmoedigheid op het gebied van de civiele wetenschappen en door een beter georganiseerd internationaal uitwis selingssysteem ook die spionage-bedrijvig- heid veel minder zou worden. Er is boven dien nog een andere, merkwaardige theo rie: Indien de zwaarbewapende krijgs machten inderdaad slechts dienen ter af schrikking, zoals bewapeningsapostelen steeds weer prediken, dan heeft het zin om de vijand zo goed mogelijk op de hoogte te houden van wat hem te wachten staat, als hij neiging zou hebben tot geweldda digheden over te gaan vwvvvvwvuwvvvwl'vwvlAAA'wvl/wwwwwvvtfwwwwwwwvwwwwwwwwwwvwwvww%#wwwwvwvwv«wwwwww KARLSRUHE (DPA) De West duitse rechter dr. Heinrich Wiede mann heeft bijna twintig jaar lang voor het Oostduitse ministerie voor de Staatsveiligheid gewerkt. Dit heeft de procureur-generaal van het opperste gerechtshof in West-Duits land in Karlsruhe gisteren meege deeld. Volgens de openbaar aankla ger, Ludwig Martin, houdt deze spio- BERLIJN (DPA). De Westduitse persmagnaat Axel Springer is gisteren eindelijk verschenen in de Westberjijnse rechtszaal, waar nog eens gesproken wordt over de ongeregeldheden tegen het Springer-concern in april 1968. Springer was al tweemaal gedagvaard, maar hij kwam niet opdagen, waarvoor hij met boetes werd gestraft. Toen de krantenkoning verscheen, werd hij geëscorteerd door drie politiemannen. Zijn eerder wegblijven had hij gemoti veerd met de stelling dat hij lijfsgevaar zou lopen. Springer werd gedagvaard op verzoek van de verdachte, de 34-jarige linkse ad vocaat Horst Mahler, die ervan wordt be schuldigd een van de leiders van de beto gingen te zijn geweest. Deze onlusten ontstonden toen Westberlijnse studenten massaal protesteerden tegen de aanslag op hun linkse leider Rudi Dutschke. De verdediging van Mahler heeft ge steld, dat Springer via zijn bladen stelsel matig het psychologische klimaat heeft geschapen, waarin de onlusten konden ontstaan. Op de bewuste dag zou hij zelfs voor de rellen op een redactievergadering met nadruk hebben gezegd, dat Mahler wel betrokken zou zijn bij eventuele de monstraties. Toen Springer herhaaldelijk weigerde de verantwoordelijkheid te aan vaarden voor de publikatie van tal van tegen de studenten gerichte ingezonden stukken, sprong een student op de pu blieke tribune op, en riep „laf zwijn". Daarop werd de rechtszaal ontruimd. On der het roepen van „Springer - moorde naar" verlieten de ongeveer zeventig jon geren de zaal. Fotografen hadden grote belangstel ling voor de Westduitse persmagnaat Axel Springer, die gisteren na aan vankelijke weigeringen toch besloot voor de rechtbank in West-Berlijn te verschijnen. PRINCETON, New Jersey (AP) Ave- rell Harriman, het vroegere hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Parijse vre desbesprekingen, heeft gisteren verklaard, dat president Nguyen Van Thieu herhaal de malen de onderhandelingen gedwars boomd heeft. Harriman, die sprak voor de Woodrow Wilson Faculteit voor openbare en inter nationale zaken van de Princeton univer siteit, zei dat Thieu het volk van Zuid- Vietnam niet vertegenwoordigt en dat zijn bewind iedereen die een regeling door on derhandelingen of een coalitieregering voorstelt, de mond snoert. Thieu dwarsboomde de onderhandelin gen herhaalde malen, omdat hij geen waardering kon opbrengen voor hun ver loop. „Onze beste onderhandelingen wer den achter gesloten deuren gevoerd, maar Thieu zei gewoonweg dat hij niet in het geheim wilde spreken en daarom was het onmogelijk vorderingen te maken. BELGRADO, (Reuter) De 36-jarige Joegoslavische schrijver dr. Mihajlo Mi hajlov is gisteren in vrijheid gesteld na een verblijf van drieënhalf jaar in de gevangenis van Sremska Mitrovica. Hij was op 19 april 1967 wegens staatsvijan- dige propaganda en het publiceren van artikelen in het buitenland door een rechtbank in Belgrado tot vierenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Servische oppergerechtshof ver minderde vorig jaar oktober d eze straf met één jaar. Na zijn vrijlating zei Mihajlov tegen verslaggevers: „Fysiek ben ik uit de ge vangenis, maar mentaal niet". Mihajlov, die kennelijk ingenomen was met de belangstelling die aan zijn invrij- heidsstelling werd geschonken, zei: „Ik heb veel administratief werk te doen. Al lereerst moet ik een identiteitskaart ha len, misschien ook wel een paspoort. Ik ben nooit naar het westen geweest, be halve voor een kort bezoek aan Italië, meer dan tien jaar geleden. Ik heb nog geen plannen voor de toekomst, maar misschien ga ik naar Bern in Zwitser land om mijn uitgever op te zoeken". „Ik heb materiaal voor een boek ver zameld en een verzameling gedachten van filosofische en godsdienstige a ard geschreven." De schrijver was niet on tevreden over zijn verblijf in de gevan genis, sinds hij een jaar geleden van de strafinrichting in Pozarevac naar Srem ska Mitrovica was overgebracht. Hij mocht er lezen en schrijven en hoefde geen lichamelijke arbeid te verrichten. Mihajlov is niet van plan Joegoslavië te verlaten. Hij vindt het land een proef terrein voor wereldproblemen en con flicten. nagezaak verband met de arrestatie van Irene Sehultz, de secretaresse van de Westduitse minister van Weten schappen Hans Leussink. In zijn laat ste functie was Wiedemann werk zaam als voorzitter van de arrondisse mentsrechtbank in Bielefeld in NoordrijnlandWestfalen. Na de arrestatie van Irene Sehultz is in West-Duitsland een stroom van specu laties losgekomen. Volgens deskundigen van de Westduitse veiligheidsdienst is met de arrestaties een goede vangst ge daan. Ook de 42-jarige ambtenares Liane Lindner uit Keulen is in verband met deze spionagezaak gearresteerd. Liane Lindner blijkt in feite sinds 1961 de leiding van het drietal te hebben ge had. In dat jaar reisde zij via Zwitser land naar West-Duitsland, na in Oost- Duitsland een spionage-opleiding te heb ben gevolgd. In haar kamer in Keulen zijn twee geheime verslagen van het ka binetsberaad van 5 en 18 februari ge vonden. Het Westduitse kabinet vergader de op deze data over het antwoord van Brandt op de brief van de Oostduitse premier Stoph, waarin deze besprekingen voorstelde, over de universiteiten en over de nagestreefde rechtstreekse vliegver binding tussen Frankfort en Moskou. Liane Lindner zou tijdens theaterbezoe ken belangrijke inlichtingen en documen ten van Wiedemann en Sehultz hebben ontvangen, die zij doorgaf aan Oost-Ber- lijn. Bij haar arrestatie zei Liane Lindner dat zij „in het belang van de vrede had gewerkt." Zij werd op 26 februari, tege lijkertijd met de 80-jarige Wiedemann en de 51-jarige Irene Sehultz, op het station van Bonn aangehouden, nadat zij geza menlijk een toneeluitvoering hadden be zocht. Mejuffrouw Lindner had toen twee geheime documenten bij zich. In de wo ning van Irene Sehultz werden codelijs- ten, vervalste paspoorten en een foto-uit rusting voor spionagedoeleinden gevon den. De secretaresse van Leussink zou tijdens een bezoek aan Oost-Berlijn, in gezelschap van Wiedemann, gedwongen zijn voor de DDR te spioneren. Zij is daarna werkzaam geweest op het ministe rie van Binnenlandse Zaken en later op het ministerie voor Wetenschappen. Voor haar spionage-activiteit zou zij maan delijks 400 mark en premies voor bijzon dere prestaties hebben ontvangen, aldus de procureur-generaal. Wiedemann zou inlichtingen h ebben verstrekt, die dienden voor werving van nieuwe spionnen. Hij werd in 1946 door het Britse militare bewind belast met de opbouw van het ministerie van Justitie in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen. Volgens Martin kende hij Irene Sehultz. Hij haar in contact hebben gebracht met de Oostduitse veiligheidsdienst en haar later bij haar spionage-activiteiten heb ben gesteund. Lange tijd zou Wiedemann maandelijks een spionagehonorarium van 3000 mark hebben ontvangen. Volgens de openbare aanklager is dit een topsalaris, waaruit het belang van deze spionagezaak blijkt. 7» PARIJS, (Reuter). President Pompi dou heeft in zijn verslag aan het Frans# kabinet over zijn bezoek aan de Verenig de Staten gezegd dat de weg open is voor alle soorten samenwerking tussen Frank rijk en de V.S. Hij prees het „bijzondere karakter" van het welkom dat hem door president Nixon was bereid en legde de nadruk op de persoonlijke betrekkingen tussen hem en de Amerikaanse president. Volgens regeringswoordvoerder Leo Hamon heeft president Nixon zijn waardering geuit voor de bijzondere rol van Frankrijk in wereldaangelegenheden. De Franse president wees met nadruk op de moeilijkheden van de Verenigde Staten als gevolg van de rol van de dol lar als reservewaarde. Hij zei ook dat de Amerikaanse leiders alles doen om te ontkomen aan het risico van waardever mindering van de dollar. Pompidou gaf geen commentaar op de pro-Israelische betogingen in Chicago en New York, maar minister van Buiten landse Zaken Schumann noemde de be togingen het werk van zeer kleine min derheden. Verscheidene joodse delegaties die door Pompidou waren ontvangen, hadden zich zeer gematigd getoond en veel joden hadden niet aan de demonstra ties deelgenomen. Vooral het onverwachte bezoek van Nixon aan Pompidou in New York is door de Franse leiders zeer op prijs gesteld. VIENTIANE (AFP) „Wanneer het nodig is, roepen wij de hulp in van de Amerikaanse luchtmacht om de Noord- vietnamese infiltratieroutes in het oog te houden en de indringers te bombarde ren", zo heeft de Laotiaanse premier Soe- vanna Phoema in een interview voor de Amerikaanse CBS-televisie verklaard. „Om nu 1e spreken over het gebruik van B-52's. Ik zit in Laos en die berichten zijn afkomstig van journalisten in Sai gon. Hier weet men er niets van", zei hij. De premier „kon niets zeggen" over de LONDEN (DPA, AP en AFP). Groot- Brittannië en de Westduitse Bondsrepu bliek zijn het eens in alle belangrijke politieke kwesties. Dit is meegedeeld aan het eind van het bezoek van drie dagen dat kanselier Brandt aan Londen heeft gebracht. Groot-Brittannië staat helemaal achter de initiatieven die de Bondsrepubliek heeft ontplooid met betrekking tot Oost- Europa. Over de uitbreiding van de EEG PARIJS, (Reuter). Op de speciale conferentie over de veiligheid in de bur gerluchtvaart in Parijs, die gisteren is afgesloten, zijn de delegaties van negen tien deelnemende landen overeengeko men speciale luchthavenveiligheidscom- missies in het leven te roepen. Men wil zo de sabotage en het kapen van ver keersvliegtuigen tegengaan. Voorts werd besloten een aantal maat regelen te nemen met betrekking tot het passagiers-, post- en vrachtvervoer. In een slotcommuniqué na afloop van de besloten tweedaagse conferentie wordt gezegd, dat in de speciale commissies le den van de luchthavendirecties, de poli tie, de immigratiediensten, de douane en vertegenwoordigers van de PTT, vracht vervoerders en luchtvaartmaatschap pijen zitting zullen hebben. „We hebben een positief resultaat be reikt", aldus generaal Luis de Azcarrage de Spaanse voorzitter van de conferentie na afloop. De Zweedse vice-voorzitter, Henrik Winberg voegde eraan toe dat de maatregelen die genomen gaan worden niet bekend worden gemaakt, om mogelijke terroristen niet bij voorbaat te helpen". Verder zijn op de conferentie nadere gegevens bekend gemaakt over de „hoogtemeterbom" die geplaatst was in het toestel van de „Swissair", dat tien dagen geleden tijdens een vlucht naar Israel ontplofte en waarbij alle 47 inzit tenden om het leven kwamen. De afgevaardigden uit negentien lan den steunden ook een verzoek van de Zwitserse en Oostenrijkse regering om een speciale wereldconferentie over de veiligheid in de lucht 1 ijeen te roepen binnen het kader van de internationale burgerluchtvaartorganisatie van nationa le overheden. Men verwacht dat deze conferentie begin mei zal kunnen wor den gehouden. Aan de tweedaagse conferentie werd deelgenomen door België, Cyprus, Dene marken, Finland. Frankrijk, Griekenland Groot-Brittannië, Ierland, Italië, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Spanje, Turkije, West-Duits land, Zweden en Zwitserland. en de westelijke verdedigingsstrategie na een vermindering van de Amerikaanse sterkte in Europa denken de twee landen gelijk. Brandt heeft verzekerd dat zijn land niets zal ondernemen dat het vertrouwen van de bondgenoten zal beschamen. Al het mogelijke zal worden gedaan om te voorkomen dat iemand de Bondsrepubliek een vredesverstoorder kan noemen. Groot-Brittannië heeft versterking van het Rijnleger toegezegd. De in 1968 terug getrokken 5.000 Britse militairen gaan naar West-Duitsland terug. De vrees van Groot-Brittannië betrok ken te raken bij een supra-nationaal Europa heeft Brandt ongegrond genoemd. Frankrijk voelt ook niet voor zo'n ont wikkeling. Het scheppen van een boven nationaal Europa moet door toekomstige garanties gebeuren, aldus Brandt. Bondskanselier Brandt is gisteravond van zijn officieel bezoek aan Groot-Brit tannië, dat drie dagen heeft geduurd in Bonn teruggekeerd. Hij zei tot journalisten dat alle ge sprekken in Londen waren gehouden in een „gemakkelijke en prettige sfeer" en dat men overeenstemming heeft bereikt op tal van punten. Vandaag zal de bondskanselier zijn ka binet over de besprekingen in Londen op de hoogte stellen. Amerikaanse militaire activiteit in zijn land. „Dat zijn geheimen", waren zijn woorden. Aan het vijandelijk offensief in zijn land, dat de regeringstroepen noopte tot het prijsgeven van de Vlakte der Krui ken, mocht volgens Soevanna Phoema niet te veel waarde worden gehecht. Het was „een gewoon offensief van het droge seizoen", waarbij „wij natuurlijk man schappen en terrein hebben verloren, maar dat ging de normale grenzen niet te buiten". De gebeurtenissen hadden de re gering niet verrast. Wel hadden de Noord- vietnamezen ditmaal meer materieel en moderne wapens in het noorden van het land ingezet, maar de premier dacht niet dat „de Noordvietnamezen de Verenigde Staten in een grotere oorlog in Indo- China wilden meeslepen." PRAAG (Reuter). Het presidium van het federale parlement van Tsjecho-Slo- wakjje heeft de plaatselijke autoriteiten de bevoegdheid gegeven de huizen van Tsje- choslowaken, die het land illegaal hebben verlaten, in beslag te nemen- Sinds enkele maanden is de termijn ver lopen, waarbinnen de 53.000 Tsjechoslowa- ken, die het land volgens officiële cijferi na de invasie van 1968 hebben verlaten, konden terugkeren. LONDEN (AFP) De ongeveer 700 mijnwerkers die sinds gistermiddag in en kele mijnen bij de Engelse plaats Bet- teshanger onder de grond moesten blij ven omdat door het uitvallen van de stroomvoorziening de liften niet meer werkten, zijn vanmorgen vroeg weer naar boven gekomen. Britse militairen waren erin geslaagd twee nood-aggregaten aan te brengen. De mannen hebben hun ge dwongen verblijf ondergronds niet zwaar opgenomen. ADVERTENTIE Juweliers sinds 1776 Barteljorisstr. 1 in samenwerking met de N.V. Kon. v. Kempen en Begeer, fabriek van gouden en zilveren werken te Zeist, doen wij U ter gelegenheid van de 28e Voorjaarsbeurs de volgende aanbiedingen Bij aankoop boven 25.00 een leuke verrassing. Bij aanschaf van een Juwelierspleet-cassette, gratis een zwaar verzilverde broodmand cadeau.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3