Nuestra Casa Nostra in de steigers mmmm m v v «ss Centrum krijgt etage erbij Werkcomité voor dorpshuis Wijk aan Zee Oud-Fortunaspeler Pieneman komt in juni naar Heemskerk DERDEKLASER ADO '20 TROK OEFENMEESTER IN VASTE DIENST AAN Gemeenschapsraad is nooit klaar; alleen, het moet telkens anders mil Parkeerregeling voor Lenteflora en Voorjaarsbeurs Marktberichten Vragen over Hoogovens op Maasvlakte Spoedeisende vergadering over Het Seepaerdt In toekomst is doorstroming steeds nodig Voor aanrijden kleuters twee weken hechtenis 1 VA 3 weken IJMUIDER COURANT 4 DONDERDAG 5 MAART 1970 IJMUIDER COURANT 5 lllte HUISHOUDTRAPPEN LOENDERSLOOT Kort IJmondnieuws T uinbouwstudieclub heeft 225 leden ELKE DAG NIEUWS Voor do prij» van 1 week 1.13) ontvangt u J. JONGSMA NA NEGEN JAAR VOORZITTERSCHAP: MM Voorlichting Hobbycentrum Bemanning Uitspraak rechtbank Openbare vergadering van de C.P.N. KAREL VAN DILLEN BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK Hl 8sfeuv. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK „Nuestra Casa Nostra", het centrum van de Peregrinusstichting voor buitenlandse werknemers in de IJmond, krijgt er een verdieping bij. Het werk aan het gebouw in de Prins Bern- hardlaan is vorige week begonnen en zal in het najaar gereed zijn. Bij de bouw van de „Casa" in 1964 is er, met name in de fundering, al reke ning gehouden met een tweede etage. De sterke ontwikkeling van het werk en de uitbreiding van de werkzaamheden die daaruit voortvloeiden deed vooral het laat- »te jaar het gebrek aan ruimte duidelijk voelen. Dat heeft niets te maken met de fusie van de Peregrinusstichting en de stichting in Alkmaar; de uitbreiding was er toch wel gekomen. Zoals bekend hoopt men in Alkmaar binnenkort een dé pendance te openen. De noodzakelijke uitbreiding van het personeel er zijn al advertenties voor geplaatst zoekt men in begeleidings- ADVERTENT1E met garantie. Veilige stalen trappen 18.50 - 23.95 25.95 ALUMINIUM ^TRAPPEN v.a. 55.75 BRABANTIA TRAPPEN 29.—, 35.—, 42.— VERCHR. KEUKENSTOELEN v.a. 17.85 VERCHR. KEUKENTAFELS met for mica blad, vanaf 33.95 De grootste sortering vindt u bij Lange Nieuwstraat - IJmuiden - Tel. 14654 (Van een onzer verslaggevers) I HAARLEM. In verband met de ver wachte verkeersdrukte Is voor bezoekers van de Haarlemse Voorjaarsbeurs en de Lenteflora Haarlem 1970 die met de auto komen, een parkeerregeling vastgesteld. Het parkeerterrein van het Haarlemter rein, de Planetenlaan en het verhoogde gedeelte van het Plesmanplein zullen als parkeerplaatsen dienen, vanaf die plaat sen worden de bezoekers per pendeldienst met autobussen naar de Kennemersport- hal gebracht en uiteraard ook weer te rug. De route naar deze parkeerplaatsen is op borden aangegeven. De politie ver zoekt het publiek met klem de aanwijzin gen stipt op te volgen. De Voorjaarsbeurs en de Lenteflora worden vrijdag 6 maart om 13.00 voor het publiek opengesteld. Op werkdagen is de tentoonstelling van 10 tot 17 en van 19 tot 23 uur open; op zondag alleen van 13 tot 17 uur. De beurs en de flora blijven tot en met 15 maart in de Kennemer- sporthal. BEVERWIJK Noteringen bloemenvei ling van woensdag: amaryllis 20-40, anjers 18-30, tros anjers 150-170, anthurium 110-310, blauwe druif 32-68, calla 54, chrysant jaar rond 220-420, forsythia 32-60, fresia 125-560, gerbera 30- 60, hyacinten 15-32, per bos 95-105, irissen 220-340, lelie per tak 90-165, narcissen 50- 160, orchidee 75-420, roos 45-90, babyroos 18-30, tulpen 90-300. Planten: azalea 125-420, begonia 45-95, cineraria 40-80, poinsetia 40, hertshoorn 220-330, pot chrysant 50-85, primula 35, vinca 320, gemengde planten 90-175. Noteringen groenteveiling van woensdag: spinazie 144-146, breekpeen 6-20, boeren kool 32-45, rode kool 35-47, prei 35-88, spruiten 45-165, witlof 55-85, uien 35-72. Nuestra Casa Nostra staat al in de steigers. Men hoopt er in het najaar een etage bij te hebben. functionarissen, dus niet alleen maat schappelijk werkers, die men liefst als specialist voor bijvoorbeeld Spanjaarden of Turken wil zien. Het gaat dus om een ander soort beroepskrachten naast de bestaande. Drie kamers voor deze krachten ko men er dan ook op de tweede etage. Ook komt een conferentiezaal in, zodat de activiteiten op dit gebied, die tot nu toe beperkt bleven, wat beter ontwikkeld kunnen worden. Er komt een kamer voor directeur A. van der Velden en een voor een secretaresse. Het werk wordt uitge voerd door aannemersbedrijf Holleman uit Santpoort en architect is de heer H. J. Th. Zoetmulder uit Beverwijk. (Van een onzer verlsaggevers) WIJK AAN ZEE. Nu er twee ton be schikbaar is voor het dorpshuis in Wijk aan Zee, is er een werkcomité in het leven geroepen, dat de bouw gaat voor bereiden. Dit comité zal eerst een onder zoek instellen naar de wensen van de be volking door middel van een enquête. Het geld is besckihbaar gekomen door dat het geschonken is bij het gouden ju bileum van Hoogovens. Het is het start kapitaal voor het dorpshuis, dat al meer dan tien jaar op het verlanglijstje staat. Tijdens een vergadering vorige week, op initiatief van de Beverwijkse Sociaal Cul turele Voorzieningen, is het bestaande Comité Dorpshuis aangevuld met nieuwe belangstellenden. Er is een klein voorlo pig werkcomité gevormd, dat bestaat uit de heren A. Bodewes, A. Both, S. Smit, C. van Soest en L. Stuifbergen met als coördinator drs. C. van der Aart, directeur van de BSCR, en mejuffrouw I. Guinée, die werkzaam is bij deze raad, als secre taresse. Het werkcomité gaat in eerste instantie drie dingen doen: een onderzoek instel len naar de wensen van de bevolking, met name bij alle verenigingen en in stanties, het „vertalen" van deze wensen in een bouwplan en het aanvragen van subsidies. Er wordt een enquête gehou den, gecombineerd met een enquête van de WV over het toeristenbezoek, 't Comi té hoopt binnen een maand een inzicht te hebben in de situatie, voldoende voor een bouwplan, 't Secretariaat van 't comité is gevestigd op het bureau van de BSCR aan de Velserweg. Beroep. Ds. L. Dorst van Helpman (bij Groningen) heeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk in IJmuiden aange- DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid dr. Van der Lek (P.S.P.) heeft de mi nisters van Economische Zaken, van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of het de bedoeling is, ten aanzien van de eventuele vestiging van een staalbedrijf van Hoogovens-Hoesch op de Maasvlakte, een convenant te sluiten tussen de be trokken overheden. Als dit inderdaad het plan is, zou het convenant samen met de te stellen eisen op het gebied van de mi lieuhygiëne openbaar moeten worden ge maakt vóórdat definitief over de vesti ging wordt beslist, aldus het Kamerlid Spreekuur. De wethouder voor open bare werken in de gemeente Velsen, de heer C. Ockeloen, en de wethouder van financiën, de heer J. G. Kolkman, hou den woensdag 11 maart geen spreekuur. (Van een onzer verlsaggevers) BEVERWIJK. Op dinsdagavond 10 maart houdt het Sociaal Werkvoorzie ningschap De Tunnel een spoedeisende vergadering over de sociale werkplaats Het Seepaerdt te IJmuiden, die zoals be kend deze week volledig is afgebrand. De gevolgen van de brand zullen wor den besproken en het dagelijks bestuur vraagt machtiging om de nodige voorbe reidende maatregelen te treffen. De hele inventaris is verloren gegaan, het werk ligt stil, de lonen worden met machtiging van het ministerie van Sociale Zaken doorbetaald. Men wil op korte termijn tij delijke werkruimten huren, zodat de hon derd werknemers aan het werk kunnen. Op de agenda staat voorts het zo spoedig mogelijk realiseren van een nieuwe soci ale werkplaats voor lichamelijk gehandi capten op een terrein in het industriege bied te Velsen-Noord. Zoals bekend had De Tunnel, die pas kort de sociale werkplaatsen in Velsen en Beverwijk in beheer heeft, een plan om één grote sociale werkplaats te stichten in Velsen-Noord. Het ziet er naar uit dat dit plan nu door de brand versneld in uitvoering komt. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Op de 32-ste jaarver gadering van de Tuinbouwstudieclub is gebleken dat de vereniging 225 leden en nog altijd zo'n aantrekkelijk programma weet te bieden dat de bijeenkomsten druk worden bezocht. Verscheidene avon den in het afgelopen seizoen trokken meer dan honderd belangstellenden. De irissenavond is nog steeds het hoogte punt. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren G. Tabak, R. Plet ting en G. van Velsen herkozen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Als eerste amateur vereniging in het gebied vanaf Haarlem, de Zaanstreek en de kop van Noord-Hol land met uitzondering van Den Helder heeft de Heemskerkse voetbalvereniging ADO '20 besloten om per 1 juli 1970 de heer A. Pieneman als trainer in vaste dienst aan te stellen. De heer P. Hooy donk legt zijn functie als part-time-trai- ner neer, maar de huidige jeugdtrainer A. Tol blijft wel in dienst. Te zamen met het bestuur zullen Pieneman en Tol wer ken aan een brede basis om successen in de toekomst te waarborgen. De heer Pieneman is 39 jaar, gehuwd en heeft twee zoons en een dochter. Hij is oorsproneklijk afkomstig uit Baambrug- ge en woont nu in Treebeek in Lim burg. Begin juni krijgt hij vermoedelijk een woning in Heemskerk toegewezen. Pieneman is zijn carrière als voetballer begonnen op 16-jarige leeftijd bij OVVO bij welke club hij tot zijn twintigste jaar in het eerste elftal heeft gespeeld. Na zijn verhuizing naar Limburg werd hij lid van de voetbalclub Emma tot aan het ontstaan van het betaald voetbal. In deze periode heeft hij zeven jaar gespeeld in het eerste elftal van Fortuna uit Geleen en vormde bij deze club de halflinie met Cor van der Hart en Jan Notermans. Vanaf 1961 is hij onder meer amateur- trainer geweest bij EHC, Emma en RIOS '31. Hij is reeds in het bezit van het di ploma B voor bondsoefenmeester en stu deert nu voor het diploma A, dat hij in april hoopt te behalen. De beslissing tot het aantrekken van een fulltime trainer is genomen na lang- ONDERSTAANDE BON GEEF1 Bon opsturen aanIJmuidar Courant, Postbus 18, IJmuiden Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor totaal f 1.13. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van de IJmuider Courant (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. „De taak van zo'n gemeenschapsraad je komt er nooit mee klaar. Alleen, het moet telkens weer anders." En: „Een gemeenschap in op bouw heeft zo'n raad nodig. Castricum is er nu ook mee bezig." Het zijn uit spraken van de heer J. R. J. Jongsma, die na negen jaar voorzitterschap van de Stichting Gemeenschapsraad Heemskerk de hamer heeft overgedragen. Vorige week heeft hij afscheid genomen, waar bij hij en zijn echtgenote danig in de bloemetjes zijn gezet. De Gemeenschapsraad is in november 1961 begonnen in Heemskerk en de heer Jongsma, een nieuwkomer, werd ervoor gevraagd. Hij werd onmiddellijk vice- voorzitter en al gauw, toen voorzitter C. Marjot wegens drukke werkzaamheden aftrad, ook voorzitter. Dat is hij negen jaar gebleven, een stormachtige periode waarin Heemskerk zijn grootste groei De heer Jongsma, ex-voorzitter van de Gemeenschapsraad Heemskerk. v doormaakte, een aanwas die waarschijn lijk uniek is in ons land. In een derge lijke situatie heb je een coördinerend instituut nodig. In Heemskerk ontstond het uit de Katholieke Raad van Overleg en de Heemskerkse Verenigingsraad. Al eerder was er het Initiatiefcomité, „een stelletje mensen dat voelde dat er iets moest gebeuren", aldus de heer Jongs ma, die er voor het eerst mee kennis maakte toen hij zelf als nieuwkomer een begroetingsavond meemaakte. De begroetingsavonden vormen nog steeds een belangrijk, spectaculair en sympathiek programmapunt van de Ge meenschapsraad. Voordat die raad er was, in 1957, organiseerde het comité al avon den voor nieuwkomers. De heer Jongsma herinnert zich zijn eigen begroetings avond in café Dam (dat thans op de nomi natie staat voor de sloop) nog levendig. Vooral heeft toen indruk op hem gemaakt dat het gemeentebestuur niet alleen sterk was vertegenwoordigd, maar dat zelfs burgemeester Nielen aan het einde van de bijeenkomst bij de deur ging staan en iedere nieuwe inwoner een hand gaf. Nu kan dat natuurlijk niet meer, hoewel het dagelijkse gemeentebestuur nog steeds bijzonder actief is en bereid tot een ge sprek met iedereen op de begroetings avonden. Het Initiatiefcomité heeft nog een tijd voortbestaan naast de Gemeenschapsraad, maar is er later een werkgroep of sectie van geworden. Dat was het beste toen de raad levensvatbaarheid bleek te heb ben, die aanvankelijk bereikt moest wor den door nauwkeurig de verhouding tus sen roomsen en niet-roomsen in het stichtingsbestuur op fifty-fifty te houden. Het al of niet rooms-katholiek zijn van de medewerkers is nu al lang geen pro bleem meer. De sectie begroeting en voorlichting besteedt ook veel aandacht aan het laat ste begrip in haar naam, onder meer door middel van het blad De Streng, dat in nauwe samenwerking met het gemeen tebestuur tot stand komt, en met behulp van de Wegwijzer, het boekje dat elke nieuwe inwoner krijgt. Er is nu een aan gepaste druk in voorbereiding. Daarnaast is de sectie bezig de begroetingsavonden aan te passen, een opgave waarvan de uitvoering niet meevalt. Men denkt nu een beter resultaat te bereiken met een film over Heemskerk. Naast de sectie begroeting zijn er de secties cultuur, festiviteiten, jeugd, sport, tentoonstellingen en culturele manifesta ties. Alle zijn ze bijzonder actief en tre den ze op gepaste tijden naar buiten. Er zijn ook een groot aantal zaken waar mee men niet zo aan de weg timmert, maar die soms van essentieel belang zijn om het in de statuten vastgelegde doel van de Gemeenschapsraad uit te voeren: de gemeenschapszin van de bevolking versterken en de bereidheid tot samen werking van bevolkingsgroepen bevorde ren. Natuurlijk zijn er een heleboel dingen die niet van de grond gekomen zijn. Al het werk moet per slot van rekening in vrije tijd gebeuren. Gevraagd naar voor beelden wil de heer Jongsma noemen een hobbycentrum en een ijsbaan, dingen die ondanks eindeloze besprekingen niet tot stand konden komen. Over de medewerking van het gemeen tebestuur is hij enthousiast. „We hebben er altijd een enorme entree gehad, zon der dat ze ooit gezegd hebben: dat moet je zó of zó doen." Er zitten ook geen raadsleden in de stichting en het aantal ambtenaren is maximaal twee. Dat is zo consequent doorgevoerd dat, toen de heer Van Herpen in de raad kwam, hij uit de Gemeenschapsraad stapte. Enkele keren per jaar kon het bestuur bij het college van B. en W. aankloppen. „We verzamelden een aantal puntjes en dan konden we weer eens een avond ko men praten", vertelt de heer Jongsma, die de beste herinneringen aan deze bij eenkomsten heeft. Hoe ziet hij de toekomst? „Er hangt heel veel af van de bemanning". Een be stuurslid kan statutair hoogstens drie jaar blijven zitten, maar daar heeft de stich ting zich nooit aan gestoord. Toch gelooft de ex-voorzitter dat het goed is zich daar aan te houden, want doorstroming is no dig. Zelf heeft hij er nu een begin mee gemaakt door er uit te stappen, wat ove rigens ook wegens steeds drukkere werk zaamheden gebeurt. „Maar dan komt de vraag: hoe vind je telkens mensen die ertoe bereid zijn? Vooral jonge mensen hebben we nodig, met frisse ideeën." durig overleg in net bestuur en informatie bij de KNVB. Een onderzoek naar de trainingsmogelijkheden rond het sport park De Vlotter en naar de te verwachten groei van de vereniging is uiteraard eveneens aan dit besluit voorafgegaan De enorme groei van de vereniging maakte het onmogelijk dat part-time-trainer Hooydonk het alleen af kon. Door de aanstelling van Pieneman kan nu 's mid dags om ongeveer vier uur met de da gelijkse training worden begonnen. Dit houdt in dat een groot deel van de jeugd al vóór zes uur 's avonds de training ach ter de rug heeft en het betekent boven dien een stimulans tot bevordering van de actieve recreatie. Tenslotte wordt dan ook De Vlotter ontlast omdat gebruik kan worden gemaakt van de duinen en de bossen in de omgeving. Het voornaamste motief voor het aan trekken van de heer Pieneman als trainer is natuurlijk de wens van het bestuur om betere resultaten te krijgen. Het be stuur is ervan overtuigd dat incidentele successen hiervoor geen voldoende brede basis moet worden gestreefd. Het dienst- basis moet worden gestreefd Het dienst verband van de beroepstrainer bij ADO '20 heeft vanzelfsprekend voor de Heems kerkse club een bijkomende consequen tie. Het gaat veel geld kosten en bij de huidige stand van zaken is het onvermij delijk dat op de eerstvolgende ledenver gadering een contributieverhoging aan de orde wordt gesteld. Dit zal echter wel geen moeilijkheden opleveren omdat uiteraard de gehele vereniging van dit besluit profiteert. HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft vanmorgen een 27-jarige Haarlemmer veroordeeld tot twee we ken hechtenis, een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en f 100 boete. Op 24 september reed de man met zijn bestelauto vier overstekende kinderen aan op de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord. Twee vijfjarige jongetjes werden ernstig gewond. De Haarlemmer was door het rode licht gereden op de krui sing Rijksstraatweg-Vergierdeweg. Ook de verkeersbrigadiertjes die de kinde ren hielpen oversteken had hij niet op gemerkt. De auto was in een zeer slech te toestand. De officier van justitie had drie weken hechtenis, een jaar ontzegging en 100 boete voor het rijden met gladde banden geëist. ADVERTENTIE BEZOEKT DE afd. IJMUIDEN, op VRIJDAG 6 MAART a.s. in hotel Kennemerhof, Kennemerlaan 116. SPREKER (lid partijbestuur C.P.N.) Discussie mogelijk met forum waarin zitten de kopkandidaat Mr. M. Proper en het gemeenteraadslid G. Hoorn. Aanvang8.00 uur. GEBOREN: Myra d.v. J. H- de Wit en J. E. de Smit; Abraham T. z.v. A. L. Stolk en C. C. M. Sinnige; Maureen P. d.v. J. E. Nuijen en A. I- Horrocks; Sylvia M. H. d.v. F. J. M. Muller en A. M. Bakkum; Bastiaan P. z.v. A. T. de Graaf en J. M. C. Twisk; Robert C. z.v. C. H- Boeder en G. J. Bruin; Judith J. d.v. F. Ekkelkamp en J. L. Los; Daniëlle d.v. J. J. Twaalfhoven en W. M. Adrichem; Ellen d.v. H- J. Stevenhaagen en E. J. Icke; Geordie-John z.v. T. J. Klein en M. M. J. Schaap; Patricia M. W. d.v. P. G. C. van Duivenvoorde en C- G. M. Kuil; Eduard z.v. N. Kamerbeek en B. H. van Rij; Markus J. z.v. N. W. G. Brantjes en U. A. W. van den Berg; Alida M. d.v- H. M. G. van Opzeeland en A. M. M. Martens; lij a A. d.v. W. P. J. Smitt en E. Sturm; Debby d.v. H. A. van der Geld en C- J. G. Berg mans; Bianca M. d.v. W. J P. Vendel en P. H. Claessen; René z.v. C. E. Asjes en C. A. M- van Haagen; Nathalie E. M. d.v. J. M. Numan en E. W. Beentjes; Annemiek G. J. d.v. H. J. Minnes en M. B. C. C. Beek. ONDERTROUWD: T. C. Cooke en G. T- W. Heerens; F. Wolf en T. Stam; J. W. Coenen en I. E. van den Brand; P. A. J. M. Turkenburg en C. C. de Wit. GETROUWD: H. Otto en M- J. C. Knaap; H. G. Pas en C. G. Zoetbrood. OVERLEDENF. Huneker, 83 jaar; D. A. Paijens, 66 jaar; M. de Grand, 89 jaar. OVERLEDEN W. J. van 't Veer, 54 jaar; W. van der Pol. 78 jaar; J. H. Slats, 78 jaar, echtgenote van A. Knijnenburg; J. A. Kroese, 67 jaar.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5