Visserijbedrijf niet klaar voor Codex Alimontarius „Beverwijk 5 naar Duitsland Demonstratie van olifanten op Binnenhof Haarlem doet weinig aan Gaudeamus-j ubileum Met weduwe verdwenen ook haar sieraden In Wilhelshaven wacht eerste karwei IN DE IJMOND „Know-how" en deskundige inspectie ontbreken Strandloop voor het Rode Kruis Vijfde berging van de Friesland IN DE VISHAL IJmuiden Goed idee voor steenfabriek beloond Beverwijk Heemskerk DONDERDAG 5 MAART 1970 7 Klaar Krijgen wij ook subsidie STICHTING VOOR NIEUWE MUZIEK BESTAAT VIJFENTWINTIG JAAR Geen controleurs Juist nu wel Gebrek organisatie City VRIJDAGAVOND begint in dit theater een serie interessante weder- vertoningen van de film „Barabbas", een bewerking door Christopher Fry van Nobelprijswinnaar Par Lager- kvists gelijknamige roman. De inhoud betreft het niet-historische verhaal van de man die door Pontius Pilatus op last van het volk werd vrijgelaten, nadat het voor de keuze was gesteld of Christus, dan wel Barabbas die dag moest worden gekruisigd. Wat de mis dadiger vervolgens met zijn nieuw verworven vrijheid doet, laat de film aldus in extenso zien. Christus blijft hem in zijn zo miraculeus herwonnen leven volgen en dit brengt hem via allerlei omzwervingen in Rome, waar hij het begin van het Christendom meemaakt en de vervolging van dit nieuwe geloof, tot ook hij tenslotte als martelaar moet sterven. Stadsschouwburg Luxor Cinema Marquette Politie vraagt tips Biebbieb:sociëteit gaat enkele maanden dicht Niet-deskunidigen zullen zich misschien afvragen hoe het mogelijk is dat een en ander zo langzaam vooruit gaat. Dit nu heeft vele oorzaken. Als een aanvoerder veel aandacht be steedt aan de kwaliteitsverbetering van de gevangen vis, dan wordt zo iets lang niet altijd geonoreerd. Het is namelijk geen uitzondering dat vis van vrij slechte kwali teit tegen 't eind van de veiling weinig op brengt en zelfs doordraait (omdat er geen kopers meer zijn). Ongetwijfeld is een gebrek aan organi satie, van welke zijde dan ook, hieraan schuldig. Een van de gebreken is het feit dat er voor de meeste vissoorten geen meldingsplicht vooraf is, zodat de handel niet altijd van tevoren weet wat ter af slag zal worden aangeboden. Men kan zich voorstellen dat in derge lijke gevallen de opvarenden van de sche pen de lust tot het op de juiste wijze be handelen van de vis vergaat. De heer Houwing wees er vervolgens op dat zijn instituut op meer fronten klaar staat voor de toekomst. Zoals bijvoor beeld het behulpzaam zijn bij het inrich ten van visruimen, het onderzoek naar de IJMUIDEN. Ir. A. A. van der Poel, onderdirekteur produktie van Hoogovens heeft een hoge beloning uitgereikt voor een goed idee aan de heer C. de Wit uit Beemster, werkzaam in de dolomiet- steenfabriek. die een enveloppe met 800 aangeboden kreeg; bovendien werd hem de zilveren ideeën-onderscheiding toege kend. De vondst van de heer De Wit heeft een aanzienlijke vermindering van sto ring van het produktieproces in de dolo mietsteenfabriek tot gevolg. Door de op slagcapaciteiten van de bunkers voor fijne stampmassa een noodzakelijk bestanddeel voor de steenproduktie te vergroten, kan de aanvoer van deze mas sa naar de fabriek thans continu plaats vinden. Hierdoor wordt voorkomen, dat de produktie van dolomietsteen stag neert. Ir. Van der Poel zei tijdens de uitrei king, dat hij het bijzonder aantrekkelijk vindt, dat uit de vrij kleine steenfabriek er werken ongeveer 30 man —dikwijls ideeën naar voren komen. Tot de regel matige inzenders behoort de heer De Wit die zijn volhouden woensdag op vorste lijke wijze beloond zag. Acht bankbiljetten van honderd gulden krijgt de heer C. de Wit uit Beemster uitgeteld. IJMUIDEN. De „Beverwijk 5", een door de scheepswerf Stapel n.v. in Spaarn- dam gebouwde baggermolen van 60 meter lengte en een breedte van bijna 12 meter, is woensdagmiddag, via de sluizen van IJmuiden, zijn reis naar Wilhelmshaven begonnen. De baggermolen is eigendom van Van Hattum en Blankevoort N.V. in Beverwijk. Sleepboten van Ulrich Harms brengen de „Beverwijk 5" naar Wilhelms haven, waar het eerste buitenlandse kar wei wacht. De „Beverwijk 5" heeft gedurende twee weken gebaggerd in het Noordzeekanaal, alvorens naar Duitsland te vertrekken. Deze baggermolen heeft een baggerdiepte van maximaal 25 meter. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het debat van de volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer is vanmiddag overstemd door het getrompetter van drie olifanten van het circus Boltini. De dieren droegen broden waarop stond: „Wij zijn ook naakt. Krijgen wij ook subsidie? Het circus is een cultureel volksvermaat en denkt u ook aan de kin deren?" Deze dierlijke demonstratie, glimlachend geobserveerd door de pre mier en minister Schut, viel samen met het moment, waarop in de Kamer vragen werden gesteld over het toneelstuk „De stukken van Jan Cremer". Het Kamerlid Kronenburg wilde van minister Klompé weten of er subsidie was verleend voor dit stuk, waarin enkele actrices naakt moeten verschijnen. Circusdirecteur Boltini vroeg met deze demonstratie de aandacht voor de finan ciële moeilijkheden waarin ons enige na tionale circus zich bevidt. films (Van een verslaggever) IJMUIDEN. „Het is niet te hopen dat al binnenkort ons de Internationale Warenwet wordt opgedrongen, omdat wij lang niet altijd aan de eisen zullen kun nen voldoen, noch wat betreft de kwali teit van de aangevoerde vis, noch wat be treft de inrichting van de visverwerkende industrie". Deze woorden, hedenmiddag uitgespro ken door de heer H. Houwing, waarne mend directeur van het Instituut voor visprodukten TNO, bij gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe gebou wencomplex aan de IJmuidense Dokweg, zullen de overheid en het visserijbedrijf in zijn totaliteit ongetwijfeld stof tot na denken geven. De heer Houwing gaf een nadere uit eenzetting van de feiten. In de eerste plaats ontbreekt het bij de betrokkenen aan „know how" op dit gebied. .In de tweede plaats zijn er in ons land geen deskundige controleurs. Wij kennen mo menteel slechts ambtenaren van de Keu ringsdiensten van Waren. Zij keuren vis alleen dan af als ze niet meer geschikt is voor menselijke consumptie. Volgens de bestaande Warenwet hebben deze ambtenaren ook geen andere taak dan het verichten van keuringen op deze manier. Maar het staat wel vast, dat de toekomstige keuringen veel meer het ka rakter van „houdbaarheidskeuringen" moeten hebben. Het is de taak van het Instituut voor visprodukten TNO deel te nemen aan alle geledingen van de Internationale Waren wet (Codex Alimentarius) althans bij de opzet hiervan. In feite is bij de opzet van de uitbreiding van het instituut hier mee al rekening gehouden. Een en ander kan echter met de huidige personeelsbe zetting nog niet worden gerealiseerd. Het instituut in IJmuiden is in zijn huidige vorm en inrichting op zijn gebied het best geoutilleerde op het vasteland van West-Europa. Sceptici hebben al la ten horen: Is een dergelijk instituut nodig, juist op een moment dat de haringvang sten slecht zijn, de rederijen er niet roos kleurig voorstaan en de handel hier en daar niet kan concurreren met het bui tenland? Het antwoord is: Juist nu wèl. Het motto in de jaren '70 moet zijn: Geen kwantiteit, maar kwaliteit, met behoud van de huidige verdiensten en waar mo gelijk met meer. Tot nu toe heeft de nationale en inter nationale aanvoersector altijd getracht zoveel mogelijk vis te vangen, zonder zich af te vragen of men hiermee zelf gebaat (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Door de basketbalvereni ging „Exercitia" uit IJmuiden wordt in samenwerking met de heer J. Stoop, lei der van een ploeg amateur wielrijders voor zondag 22 maart een strandloop voorbereid, waarvan de baten zijn be stemd voor het Rode Kruis. De afstan den bedragen 4 en 7,5 km, waarvoor om 11.30 uur op het IJmuidense strand bij paviljoen Zuid zal worden gestart. De deelnemers die deze strandloop met goed gevolg hebben afgelegd, zullen een fraai uitgevoerd vaantje ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De zeesleper „Friesland" van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden, heeft onder bevel van kapitein H. Korendijk uit Beverwijk zijn vijfde berging van de hui dige reis tot een goed einde gebracht. Deze huidige operatie betrof de Ierse kustvaar der van 472 brt. „Oranmore", die wegens de slechte weersomstandigheden ten noor den van Valencia in moeilijkheden was ge raakt. Het heeft de bemanning van de „Friesland" veel werk en overleg gekost om de „Oranmore" vast te maken, hetgeen woensdagmiddag eindelijk is gelukt. De IJmuidense sleper is thans met de kust vaarder onderweg naar Verolme in het Ierse Cork. IJMUIDEN. Acht vaartuigen heb ben donderdagmorgen in IJmuiden aan gevoerd 733 kisten vis, 250 kilogram tong en 200 stijve kabeljauwen. Bij de aan voer waren: 600 kisten gul en kabeljauw, 100 kisten schol en 20 kisten varia. Nog 1000 kisten spanharing werden in de loop van de dag verwacht. Prijzen, per kilogram, in guldens: gro te tong 6.17-5.48, grootmiddel tong 7.03- 6.52, kleinmiddel tong 6.84-6.69, tong I 6.82-6.80, tong II 6.19-6.01. Per tien stuks: grote kabeljauw 80-60, middel kabeljauw 60-50. Per 50 kilogram: kabeljauw 1 55-46, kabeljauw II 41-36, kabeljauw III 40-35, grote schol 25, schol I 28-26, schol II 45- 26, schol III 38-32, schar 82-56, gestripte wijting 55-42. Scheveningen. De aanvoer in Scheveningen bestond donderdagmorgen uit: 120 kisten wijting, 200 kisten gul en kabeljauw, 800 kisten en 480 kleine kisten haring, 40 kisten schol en 100 kilogram tong. zou zijn of een ander. Aan de andere kant kan men dit een schipper die in feite een jager is nauwelijks kwalijk nemen. Nu het getij dreigt te keren, dient men zich mede in verband met het steeds kritischer wordende publiek te reali seren, dat men niet alles meer kan ver kopen. Of de handel zich dit altijd wel realiseert, is de vraag. Vaak schijnt men te denken, dat een koelcel de vis onbe perkt houdbaar maakt. Aanvoerders, beheerders van visveilin- gen en vishandelaren schijnen niet altijd te beseffen welk kwaad zij eventueel ten aanzien van de kwaliteit kunnen aanrich ten. Het feit dat zij dit op dat moment niet opmerken zal wel de reden zijn van dit eventuele falen. Toch wordt hier en daar de laatste ja ren, mede door de overheidssteun, vrij "eel aan kwaliteitsverbetering gedaan en wel met name in de aanvoersector. HET MOOIE EN zinvolle van Lager- kvists verhaal is in deze Amerikaans- Italiaanse bewerking slechts ten dele bewaard gebleven, omdat de filmers hun kracht voornamelijk hebben gezocht in de spectaculaire kanten van deze histo rie. Toch heeft regisseur Fleischer be wezen dat aantrekkelijk kijkspel zich zeer wel laat combineren met een se rieus behandeld en interessant onder werp, mede d oor de indrukwekkende creatie van Anthony Quinn in de titelrol. Vooral de scènes in de zwavelmijnen, optimale voorbewerking van vis aan boord van schepen en het verpakken van deze vis, hetzij van verse, hetzij van gezouten vis. Bij de jongste bijeenkomst voor de zee visserij op de Volkshogeschool in Bergen kwam de noodzaak van een bundeling van krachten naar voren. Met name werden producentenconcentraties genoemd. Wel nu, ook op bepaalde facetten hiervan is het Instituut voor Visserijprodukten TNO in IJmuiden voorbereid, met name als het gaat om het keuren van gezamenlijk in gekocht touw- en netwerk. De heer Houwing besloot met de woor den: „Visserij, wij staan voor U klaar." (Van een verslaggever) een soort afdaling in de onderwereld, zijn uiterst benauwend en bijna Dantesk van sfeer. De film draait hier tot en met woensdagavond. DIT WEEKPROGRAMMA wordt he denavond ingezet met „Een lange, zwoe le nacht", een passende titel voor het verhaal over twee Parijse meisjes, die als stripteaseuses de kost verdienen en in haar gezamenlijke flat door een sym pathieke inbreker worden overvallen. Tenslotte wordt de traditionele portie sensatie voor de matinee van zondag dit maal verzorgd door „Gordon, de zwarte piraat", uit welke titel gemakkelijk kan worden afgeleid dat het hier een pittige zeeroversfilm betreft, met zeeslagen en degengevechten. LLOYD BRIDGES en Andrew Keir spelen in de oorlogsfilm „Vernietigings commando's" de rollen van twee Ame rikaanse officieren, die worden betrok ken bij een overval op een belangrijk Duits dok in de Franse havenplaats Le- claire. Er wordt hiervoor een stoutmoe dig plan ontworpen, met de bedoeling een schip vol explosieven de haven bin nen te smokkelen, waarmee het dok dan kon worden geramd en tot ontploffing gebracht. Een levensgevaarlijke op dracht, waarvan de uitvoering onmoge lijk werd geacht, hoewel deze door de ingeschakelde commando's na een serie hachelijke avonturen toch tot een voor de Amerikanen goed en voor de Duit sers slecht einde wordt gebracht. De manier waarop dit alles geschiedt wordt van vrijdag- tot en met zondagavond in dit theater gedemonstreerd. Deze bloe dige oorlogshandelingen worden zondag middag even onderbroken voor de vro lijke avonturen van de door Chr. van Ab- koude zo populair geworden Rotterdam se straatjongen „Pietje Bell', in de ge lijknamige Nederlandse film voor de jeugd. DESTIJDS IS de Duitse film „Liane, het meisje uit het oerwoud" nogal popu lair gewonden, zodat men zich erover kan verbazen dat het zo lang geduurd heeft eer het succes van deze Tarzan- imitatie zou worden voortgezet. DIT IS DAN inmiddels geschied met „Gungala, de maagd van de jungle", met de welschapen Kitty Swan als het oerwoudmeisje in een exotisch drama, dat vender vooral met de menselijke heb zucht heeft te maken. Opvallend is bij dit alles de goede lokale sfeer, hetgeen overigens niet zo verwonderlijk is als men weet, dat de film geheel in Oegan da werd opgenomen. Een prettige tijds passering voor de zondagmiddag dus. SPIONAGE en sabotage zijn weer vol op in het geding met „Spionnen achter het front", een spannende film over de gevaarlijke manipulaties van een Fran se, Amerikaanse en Engelse agent, die midden in het vijandige Duitsland voor de geallieerden beslag weten te leggen op een nieuw type torpedo. Al deze actie en emotie kan in dit theater worden be leefd van donderdag- tot en met zater dagavond, waarna het programma tot en met woensdagavond wordt vervolgd met „De afpersers", een sensationeel gangsterdrama over de beruchte Maffia, met als inzet een vermogen aan verdo vende middelen. DRACULA, al zoveel doden gestorven, weet toch telkens weer uit zijp marme ren tombes te herrijzen. Lekker rillen om deze vampier behoort al tientallen (Van onze kunstredactie) UTRECHT/HAARLEM. De stichting Gaudeamus, die de nieuwe muziek be vordert, bestaat op 4 november 25 jaar. Dit jubileum is aanleiding tot een aantal concerten en recitals in het land waarbij het doel van de stichting in het oog wordt gehouden. Dit doel is jonge Nederlandse componisten op alle daarvoor in aanmer king komende manieren te steunen en de avantgardistische muziek in het alge meen meer bekendheid te geven. In Haarlem zal de VPRO in het kader van dit jubileum in samenwerking met de stichting Schouwburg en Concertge bouw een concert organiseren van werk van de allerjongste Nederlandse compo nisten. De meeste studeren nog. Voor dit concert worden speciale ensembles sa mengesteld. Dit concert zou in februari al hebben plaatsgehad. Het is uitgesteld tot mei of juni. Verder wordt er in Haarlem weinig aan het jubileum gedaan Het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft geen speci aal concert op het programma staan, zo als veel andere orkesten dat wel hebben. Directeur R. Mulder van het N.Ph.O zegt, dat het orkest geen tijd heeft om de extra-repetities te houden, die avantgar- de-muziek nodig heeft. Hij voegt er aan toe, dat het orkest zijn eigen serie moder ne muziek heeft zij het dat het geen avantgarde is. Hij wijst er op, dat het or kest onlangs de „Cyclofonieën" van Ton de Leeuw heeft gespeeld. Evenmin als het N.Ph.O, besteedt het Concertgebouw orkest aandacht aan het Gaudeamus-ju- bileum Andere orkesten daarentegen wel. Het Utrechts Stedelijk Orkest geeft samen met het Noordelijk Philhatmonisch Orkest een muziekweek in september in Hilver sum. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest geeft in juni en concert in de Doe len, waarop onder andere een nieuwe compositie wordt uitgevoerd van Louis Katy Jurado en Anthony Quinn in de even boeiende als spectaculaire speelfilm „Barabbas", deze week in City-IJmuiden. jaren tot het grootste vermaak van een griezeliglustig bioscooppubliek. WELNU, HIJ IS er weer, nu van don- derdag- tot en met dinsdagavond in Ci nema Marquette, compleet met zijn zo nu en dan en op de meest onverwach te ogenblikken in de blanke hals van vrouwelijke slachtoffers slaat, teneinde zich aan haar bloed te bezatten. EENMAAL OPGESTAAN uit zijn graf oefent de vampier in „De terugkeer van Dracula" een ware terreur op zijn om geving uit maar, zoals in alle vooraf gaande afleveringen van de serie, zijn er gelukkig nog het kruis en de priester, waar het monster afgrijselijk gillend aan ten onder gaat. Voor liefhebbers van het ijzeren genre van de griezelfilm wel licht een aardige onderbreking van de dagelijkse sleur. En voor het geval men over een andere smaak beschikt, kan voor de beide matinees van zondag een keuze worden gemaakt uit de western „Colt 45" en „De fatale spion". Andriessen. Het Brabants Orkest wijdt op een aantal concerten in de Brabant se steden aandacht aan de moderne mu ziek, terwijl het Overijssels Orkest denkt aan een toernee door West Nederland met een speciaal Gaudeamus-programma. Ver der verzorgen de NOS en de VARA, even als de VPRO, uitzendingen in het kader van het jubileum. De VARA heeft Ton de Leeuw opdracht gegeven een muziekdra matisch werk te componeren, dat in de muziekweek wordt uitgezonden. Eenzelfde model en merk horloge als het hier getoonde had de verdwenen weduwe Akersloot-König in haar be zit. Met haar verdween ook het hor loge. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse recherche gaat onverdroten door met het onderzoek in de zaak van de verdwenen weduwe Akersloot-König. Nadat zowel een zorg vuldige speurtocht in de Hout als dreggen in het Spaarne niets heeft opgeleverd, gooit de recherche het nu weer over een andere boeg. Door navraag bij tal van juweliers in Haarlem en door andere informatie,is de recherche er achter gekomen, dat de we duwe een aantal sieraden had die nu ver dwenen zijn. De sieraden zijn: een scha kelarmband met gouden munten waarbij een gouden USdollar en mogelijk ook een gouden pondje; een geel gekleurde barn stenen broche (vlindermodel); een paar gouden antieke oorhangers flang model); een gouden armband, mogelijk een sla- venarmband en een gouden horloge, merk Alpina, kastnummer 227632, model-uur werknummer 556 met een gouden band met matjesmotief. De recherche sluit de mogelijkheid niet uit, dat de ingesloten colporteur, die slecht bij kas zat, deze sieraden in de week tussen de verdwijning van de we duwe en zijn arrestatie verkocht heeft aan juweliers of opkopers. Iedereen die over deze sieraden inlich tingen kan verstrekken wordt dan ook verzocht zich te melden bij de Haarlemse recherche of bij de plaatselijke politie. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In verband met de reorganisatie van de Biebbieb-sociëteit, welke is gevestigd in het clubhuis De Uitwijk van de stichting Bijzonder Ge- zins- en Jeugdwerk is met ingang van woensdag 4 maart gelsoten. Het ligt in de bedoeling om over en kele maanden weer te heropenen met een geheel nieuwe opzet en een veranderde werkwijze.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7