SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ Puzzel van de week 0E0D0RANT „Mirabel" „Israël heeft ook napalm gebruikt" ..zo bevrijdend fris! uitgeknobbeld tegen likdoorns en eelt Nederlands orgel voor Ottawa Niet meer de „zogenaamde DDR" Nederlandse en Duitse schrijvers bijeen in Keulen VRIJDAG 6 MAART 1970 11 Pierplan Echte boter 2 Weinreb 1 Weinreb 2 Wordt wakker Reizen naar Israel Mosje Day an: Kort nieuws Wat zeg je van het nieuws? Puzzelprijswinnaars ƒ5,—: J. IJmuiden. s Boutique OPERA FORUM" BRENGT WOGGECK %V, 'i "vri tjpl A - r. :y- ■*-. "i-1,-v - ■- v--1 V Als dat pierplan met die landbebouwing hier werkelijk doorgaat, dan kunnen we binnenkort lachen. Met hetzelfde gemak waarmee onze burgemeester de bezwaren en tegenvoorstellen van de tafel veegde, zal hij hier de straat uitgeveegd worden. Te verwachten is namelijk dat er in de nauwste gedeelten van het project enige malen per jaar windsnelheden van 200 kilometer per uur zullen voorkomen. Dui delijk is dan dat men dan van de oostzij de de Trompstraat en de De Ruij terstraat niet zal kunnen binnengaan. Dat deze door de bouw kunstmatig ver snelde wind aanleiding zal zijn tot schade aan personen en gebouwen, is zeker Bij het TNO heeft men iemand bereid ge vonden te verklaren dat het met deze (lucht)stroomversnelling wel mee zal val len. Daar verwacht men „slechts" een snelheidstoename van 25 percent. Verder wil men een luifeltje aanbrengen. Hoe? Ik ben ervan overtuigd dat dit onmoge lijke plan niet zal doorgaan om redenen van gezond verstand. In ieder geval kun nen we erop rekenen, dat, hoewel het pierplan in de raad een meerderheid heeft behaald het laatste woord in deze kwestie nog lang niet gezegd is. Zeker, wanneer men aan de kust woont, moet men met meer wind rekening hou den. Maar waar niemand mee gerekend heeft is dat men hier een tochtgat wil gaan bouwen, waarvan er geen tweede te vinden zal zijn. De gemeenteraad al hier wuift ernstige bezwaren luchtigjes weg. Het komt me voor dat ze daarmee een windje gezaaid hebben, waarvan de oogst een storm zal zijn. Om maar in het meteorologische vlak te blijven. H. KLEYWEG, Zandvoort. Gaarne wil ik even ingaan op het stuk je van de heer Heunks. Mijnheer u bent verwonderd dat de echte boter voor ons arbeiders niet te betalen is? Maar mijn beste mijnheer Heunks, u ziet deze hele boterberg verkeerd. Eveneens de con cerns, kapitalisten, middenstand en hun aanhang. Het zijn toch zij die met hand en tand de NAVO steunen, als schild tegen de communistische dreiging. Wij arbeiders zijn gedwongen terwille van deze heren een duur steentje bij te dragen, gaarne of ongaarne. Daarin heb ben wij niets te zeggen. Als u de krant goed hebt gelezen, zult u hebben gezien dat Rusland een grote partij beste boter af gaat nemen. De kapitalisten vinden dit prachtig Zij verdienen een slordige cent en raken de boter kwijt. Het Russische leger eet dan Hollandse boter op hun communistische boterham. Net als in de tijd van Hitier. Toen kocht Sir Henry Deterding een grote partij Hollands spek, voor de brave nazi's, en zagen wij de Duitsers binnenkomen met lekkere dikke koppies. Snapt u het nu, mijnheer Heunks Geld stinkt niet. Wij, de witte negers van Nederland, eten margarine En die is Goudeerlijk. (Volgens de Ster-reclame). En zo gezond en zo vol vitamine. P. J. OOSTRUM, Haarlem Het nieuws dat het TV-programma „De medemens en Frydrik Weinreb" op don derdag 26 februari niet is doorgegaan, zal velen bijzonder hebben verwonderd. Men vraagt zich af wat er eigenlijk rond deze figuur aan de hand is, het riekt langza merhand naar terreur. Is men zo bang dat als dr. Weinreb over zijn werk als bijbel geleerde gaat spreken, de mensen zullen beseffen dat zijn tegenstanders het bij het verkeerde eind hebben? Nederland is op een onbeschrijflijk lachwekkende manier bezig zijn gezicht te verliezen. Mevrouw M. PIEKHAAR-BIJVOETS Haarlem ADVERTENTIE Vond u likdoornpleisters tot g|| nu toe lastig en vervelend? En vond u tinctuurtjes en stiften ook niet het ware? Dan is Pedosan de oplossing, waarop u al zo lang hebt gewacht! Actieve pleisters in unieke „wilgenblad"-vorm, die niet los kunnen laten, zodat de actieve stoffen blijvend hun werking kunnen uitoefenen en volledig afsluiten. Voor slechts 2,85 weer lopen zonder pijn. Sole distributors Brocades Stheeman Pharmacia, Amsterdam In daw rubriek worden brieven opceoo- xnen, die met uitdrukkelijk verzoek tot pubUkatle aan de redactie worden toege zonden; voorwaarden tot pubUkatie zijn: Het onderwerp dient ven genoegzaam algemeen belang te zijn en uit bet oog punt van dat aigemean belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met z#n volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be knopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op niet esaentiCle punten, of opneming te weigeren. >epaalde 1 tekent allerminst, dat de redactie bet eens la met daarin vervatte meningen of argumenten. Met klèm wens ik te protesteren tegen het besluit van Directie en Bestuur van de Ikor-C.V.K. televisie, om de uitzending van de voordracht, die door Professor Weinreb donderdag j.l. zou worden ge houden op Nederland 2, te verbieden. Zo lang Directie en Bestuur van de Ikor- C.V.K. t.v. zich niet met hand en tand verzetten tegen de zedenbedervende en gezagsondermijnende uitzending van de diverse omroepverenigingen en dat ken nelijk ook niet als hun plicht zien, hoewel zij voorgeven Christelijk te zijn, hebben Directie en Bestuur van de Ikor-C.V.K. t.v. niet het récht uitzendingen met een positieve strekking als die van prof. Wein reb, te boycotten, maar wél de plicht uit zendingen met een dergelijke strekking, te laten doorgaan. Dat is Democratie, He ren, een begrip dat bij velen onbekend schijnt te zijn. Vriendelijk, doch zéér drin gend worden Directie en Bestuur van Ikor-C.V.K. t.v. verzocht alsnog een gun stige beslissing in overweging te nemen i.z. de genoemde uitzendingen van prof. Weinreb. Mevrouw G. D. G. HOEGEN, Haarlem Wij leven in een bezeten wereld. En wij weten het. Het is een wereld, die wij geen van allen hebben gewild. Maar wat doen wij daartegen! Wij gunnen ons geen tijd om na te denken. Wij hebben het vee] te druk met oas werk, met vakantie gaan, de vrije tijd te vullen met kijken naar televisie en horen naar de radio. Ondertussen hebben wij de adem inge houden bij de Cuba-crisis, Vietnam, Hongarije. Tsjecho-Slowakije, Nigerië en straks voor de derke keer bij Israel-Ara- bië. Maar wij gaan gewoon weer verder en gunnen ons niet de tijd ons te realise ren, dat de wereld steeds weer op het punt staat te worden vernietigd met alles wat daarop leeft. Wij zien lijdelijk aan, dat er gevochten wondt tussen Rusland, de Verenigde Staten en China tot de laat ste Cubaan, Vietnamees, lbo, Israëliër, en vul maar aan. Straks tot de laatste Belg, Nederlander, Deen, Noor of Zweed, als wij maar toevallig op de grens van de belangenstrijd staan. Vraagt U zich wel eens af, of wij 1971, 1972 nog wel zullen bereiken? Deze spanningen kan op de duur nie mand meer verdragen en dan breekt de atoombacteriën- en biologische oorlog los. Met als resultaat: ALGEHELE VER NIETIGING. De levenden zullen dan de doden benijden. En mochten er ergens in een uithoek van de wereld dan nog le vende wezens zijn, die nog in staat zijn leven voort te brengen, dan zullen dat gedrochten en monsters zijn. Dit mag niet gebeuren, terwille van ons nageslacht, en ook uit naakt eigenbelang. De regeringen kunnen blijkbaar geen doel matige maatregelen treffen om dit te voorkomen, uit wederzijds wantrouwen met gevolg steeds verdere bewapening, zodat de wapens als 't ware een eigen bestaan voeren en onherroepelijk tot oor log moeten voeren. Nog NOOIT HEEFT BEWAPENING TOT VREDE GELEID. Daarom moeten WIJ, de MILJOENEN GEWONE STERVELINGEN, in bewe ging komen. WIJ MOETEN HET DOEN! Immers miljoenen zijn bereid zich te vergapen aan de parades van macht van de diverse legers. Miljoenen zijn bereid met stampende laarzen en gerichte hoof den (in de dictatoriale landen ook gerich te geesten) te doden. Zolang zovelen nog daartoe bereid zijn (met of zonder redelijke motieven), is er fundamenteel iets mis en dragen wij door onze inactiviteit schuld aan wat onher roepelijk gaat gebeuren, maar dat wij geen van allen willen en wensen. Daarom zou ik een beroep willen doen op pers, ra dio, televisie en op alle mensen, die lei ding geven aan een vereniging, vakbond, kerk of sportvereniging: steek de hoofden bij elkaar, beraam plannen, om honderd duizenden mensen op de been te brengen liefst internationaal om te smeken voor ontwapening, voor vrede. Maak er tijd en geld voor vrij! Het is het eerst- nodige! Als eenmaal de hel losbreekt, is betrekking, kerk, vakbond of vereni ging niet meer belangrijk, dan doet het er niet meer toe, dan is het TE LAAT! Daarom stroom de pleinen op en de straten in, vul de kerken en de lokalen en smeek tezamen om ontwapening, in Gods naam, in hemelsnaam in naam van alle volkeren. Maar doe het goed, dit mag niet mislukken. En dan maar hopen, dat dit in de dic tatoriaal geregeerde landen doordringt, dat het met onze vredeswil ernst is en wij geen steunpunt, invloed of wat dan ook ten koste van hen willen. Alleen maar broederschap, samenwerking, ieder in zijn waarde of systeem latend. Maar het moet wel snel gebeuren, er is niet veel tijd meer. G. STREURMAN, Haarlem. Als trouwe lezer van uw blad, dat wi; overigens redactioneel en informatief uit stekend vinden, moet ons het volgende van het hart. Een van de wereldbrand haarden is het Midden-Oosten. In het oij zonder staat Israel volop in de belangstel' ling. Er gaat praktisch geen dag voorbij of pers, radio en televisie schenken aan dacht aan de onrust in en om Israel Hierbij valt mij één ding in het bijzonder op, de toestanden zoals die geschetst wor den, geven de indruk dat en het gaan naar en het verblijf in Israel een groot gevaar zou inhouden. Juist hiertegen richten zich onze be zwaren want er staat praktisch, ook in uw krant, geen positief geluid tegenover Dagelijks vertrekken tientallen toestellen naar Israel en komen veilig aan. De con trole op deze toestellen en tijdens de vlucht zijn tot een maximum opgevoerd en de verhouding tussen het aantal nor maal verlopen vluchten tot die waarbi; incidenten plaatsvinden, is bijna niet uit te drukken. Ook het verblijf in Israel blijkt ,uit ervaringen door toeristen op gedaan wij zijn hierbij zo recent mo gelijk geïnformeerd geheel te verlO' pen zoals iedere vakantie in elk wille keurig land. Het aantal incidenten staat ook hierbij niet in verhouding tot het aantal nor maal verlopen rondreizen. Natuurlijk willen wij beslist niet elke mogelijkheid van gevaar uitsluiten maar geldt dit ook niet voor ons verkeer? Het aantal verkeersslachtoffers per dag in ons land ligt hoger dan het aantal gesneu velden in de frontlijnen van Israel en zijn belagers. Waarbij nog aangetekend moet worden dat de toeristen verre van deze gebieden gehouden worden. Blijken er bijvoorbeeld pokkenepide mieën in Duitsland, lawines in de winter sportplaatsen of relletjes in Frankrijk te zijn. dan laat praktisch niemand zich af schrikken om toch zijn vakantie hier door te brengen. Wat wij willen, is een lans breken voor diegenen die van plan zijn hun vakantie in Israel door te brengen. Uit ervaring weten wij dat het een fantastische ge waarwording is en de eerste ontevreden teruggekeerde toerist moeten wij nog hO' ren. Onze zaak is in de gelukkige mogelijk heid met onze klanten een foto- en film- reis naar Israel te maken. De laffe terro ristische aanslagen op vliegtuigen en de daaruit volgende publiciteit in de nieuws media waren geen aanbeveling voor een vakantie naar en in Israel. Gelukkig bleek de Hollandse nuchterheid het te winnen van de emoties en besloten alle deelne mers aan onze reis deze toch mee te ma ken. Een betere en objectievere publiciteit zal voor veel liefhebbers voor Israel een steun in de rug zijn want. wij herhalen het nogmaals, zowel de vlucht als het verblijf in Israel zal volledig volgens elke vergelijkbare vakantie verlopen. Het zal ons een genoegen zijn na af loop van onze vakantie u te kunnen be richten over het verloop van de vlucht en de geest en sfeer die momenteel in Israel heerst, alles gezien door de ogen van een toerist. R. VAN FRANK, Haarlem JERUZALEM (Reuter) De Israëli sche minister van Defensie, generaal Mos- e Dayan, heeft in het Israëlische parle ment bevestigd, dat de Israëlische lucht macht bij aanvallen op Egyptische mili taire doelen napalm heeft gebruikt. Dit was volgens minister Dayan niet gebeurd bij de aanval op een metaalfa- briek te Aboe Zabel bij Caïro in februari. Israel heeft de aanval een vergissing ge noemd. De verwondingen die op Egypti sche foto's van getroffen fabrieksarbei ders te zien zijn, zouden veroorzaakt zijn dioor vloeibaar metaal. Dayan verzekerde dat de Israëlische piloten strikte orders hebben om geen bevolkte gebieden te treffen. Hij waarschuwde Egypte dat er bij de genoemde fabriek nog een tijdbom van 200 kilogram ligt, die zal ontploffen als hij niet onschadelijk wordt gemaakt. De bewindsman beschuldigde de Ara bische staten van schending van de Ge- neefse conventies inzake de behandeling van krijgsgevangenen. Zo hebben, aldus Dayan, Egyptenaren een Israëlische pi loot doodgeschoten, toen hij aan zijn val scherm in Egypte was neergekomen. Over de guerrilla-activiteit zei Dayan, dat er in 1969 2.600 verdachten zijn aan gehouden, onder wie honderd Arabische Israëliërs. In dat jaar zijn 586 Arabieren bij incidenten gedood. Arabische guer rillastrijders hebben in de Strook van Gaza achttien Arabieren gedood en 308 gewond. In het bezette deel van Jordanië zijn door toedoen van de guerrilla's 10 doden en 57 gewonden gevallen. Minister Dayan maakte tenslotte melding van gro te wapenvondsten, waaronder duizend lichte wapens, duizend mijnen en hon derd bazooka's en mortieren. DEN HAAG. Het 209 man sterke Christelijk Residentie Mannenkoor" zal van 29 april tot en met 10 mei een concert reis door Canada maken. Het Haagse koor, het grootste mannenkoor in ons land, maakt de reis in het kader van Je herdenking van het feit, dat ons land 25 jaar geleden mede door de Canadezen werd bevrijd. Het koor zal onder leiding van Arie Pronk in Canada concerten geven in Ottawa, Toronto, Hamilton en Montreal. Je hoeft er niets meer van te zeggen, Wanneer je de kranten goed leest en naar de radio luistert, wordt je heel dui delijk voorgeschreven hoe je denken moet De publieke opinie wordt je gewoon opgedrongen en met zoveel argumenten ingeprent, dat er geen tijd meer over blijft om er zelf nog over na te denken. Trouwens, de ene mening is je nog maar nauwelijks opgedrongen of er wordt al weer een volgende bovenop gepropt. Dus weten we nu allemaal precies: Dat de regering niet deugt, waarom, dat doet er niet toe, maar Luns is een kluns, en scholieren en studenten worden gedis crimineerd (we dachten dat ze nogal „in" waren, maar nee hoor, ze worden gediscrimineerd!). En priesters moeten kunnen trouwen (over nonnen wordt niet gerept) en ga zo maar door. Ben je het met al deze dingen niet eens, dan tel je niet mee, dan ben je uit de tijd en valt er niet met je te praten, want je bent niet „politiek geën gageerd" en ook niet „progressief"! Je bent pas iemand, als je scholen be zet, flink schreeuwt, barricades opwerkt en zo meer, waarvoor en waarom, dat doet er niet toe, als ie maar geweld maakt! Nu pas dringt het tot me door, hoe dapper mensen zijn, die desondanks toch nog durven zeggen, dat Luns soms lang geen kluns is, dat professoren en leraren eigenlijk een beetje gediscrimi neerd worden en dat het onwijs is om je te gedragen als een onrijpe puber, die het kranig vindt om schokkende dingen te doen en te zeggen. En dat de wereld pas rijp is voor se rieuze verbetering als al die mensen een maal zijn uitgeraasd, precies als in de natuur, ook daar treedt de bloei pas in, als de maartse buien zijn afgelopen. B. J. DE KAT, Haarlem TORONTO. Een groep Nederlandse Canadezen is woensdag een campagne begonnen om het geld bij elkaar te krij gen om Canada iets te schenken, als be wijs van erkentelijkheid voor de bevrij ding van Nederland 25 jaar geleden. Men wil een concertorgel laten maken voor het nationale kunstcentrum in Otta wa. Het orgel zal in drie jaar worden gebouwd door Flentrop in Zaandam. DEN HAAG Nu de regering heeft besloten de Duitse Democratische Repu bliek in officiële stukken niet langer als „de zogenaamde DDR" aan te duiden of de initialen DDR tussen aanhalingstekens te zetten, dient dit besluit volgens het Tweede-Kamerlid Dankert (P.v.d.A.) ook consequent te worden doorgevoerd. Hij heeft daarom de minister van Bui tenlandse Zaken gevraagd de aanduiding Sowjetrussische bezettingszone" in de lijst van in Den Haag geaccrediteerde diplomaten en in de Staatsalmanak door DDR te vervangen. Op 12 februari heeft minister Luns ver klaard dat het „zogenaamd" en de aan halingstekens niet meer zullen wonden ge bruikt. PUZZEL Nr. 9 Horizontaal: 2. muziekinstrument, soort vloerbedekking, 9. wilde haver, 10. schrede, 12. soort vaartuig, 13. levens lucht, 14. zangstem, 16. drank, 17. waag stuk, 18. inhoudsmaat, 19. laatstleden (afk.), 20 wintervoertuig, 22. hevig, 24. ontkenning, 25. verlaagde toon, 28. cijfe ren, 31. vroeger, 34. landbouwwerktuig, 35. deel v. d. bijbel (afk.), 36. aantekening, 41. sympathieke, 45. heidemeertje, 46. naar mijn mening (afk.), 47. lichaamsvocht, 48 rang i. h. leger (afk.), 49. ter plaatse (afk.), 50. Sociaal Economische Raad (afk.), 52. mal, dwaas, 54. plaats bij Wa geningen, 56. tam, 57. aanw. vnw. 58. wre de keizer, 60. metaal, 61. lidwoord, 63 bast van de kurkeik, 64. bevestigingsmid del. Verticaal: 1. gebogen been, 3. poken, 4. bevel, 5. uitstalkast, 6. eenh. v. druk (afk.i, 7. vis, 8. vernis, 10. tennisterm, 11. uiteinde der aardgas. 15. inwoner van Turkije, 17 duur van eb en vloed, 19. watering, 21. herkauwer, 23. plaat, afbeelding, 24. de onbekende (afk.), 26. de oudere (afk.), 27. bloem, 29. ik (Lat.), 30. bijbelse naam, 32. duur der dingen, 33. soort hond, 37. op dracht, 38. televisie (afk.), 39. dun, 40. aanhaken, 41. ontvangdraad, 42. eenh. stroomsterkte (afk.), 43, vreemde munt, 44. hetzelfde, 47. kleur, 51. getroffen, 53. wiel, 55. vaartuig, woonschip, 57. soort sluiting, 59. bejaard, 62. maanstand (afk.) Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. 10,J. HofmanVlas, Hofdijklaan 88. Driehuis. ƒ7,50: M. Stamvan Houten, Planeten- weg 222, IJmuiden. Harkman, Meeuwenlaan 5, ADVERTENTIE In de bekende, heerlijk-frisse typen Soft - Clear - Dry en zonder alcohol. OPLOSSING PUZZEL No. 8 K R E N K E N S T E N G E L G P E E T T B E A S Z L E A P E L S F I T L A P V I S A L P L E E G P I E P 0 S A A 0 L I K T S S T E R N S L 0 0 T T p A S T A K E I R I 0 I N D S E C E E R S T R B E N D E H R E P A E U D U A U E B A R T S L B W A N T N 0 R D A K E E D A T E T A K P S A I D G E I P E M A L G D R E U M E S S 0 P R A A N ADVERTENTIE Deze week uit Londen DE NIEUWSTE HIPPE ZOMERMODE SPECIALE PRIJS 49,75 Maten 34 - 36 - 38 - 40 r 42 - 44 Barteljorisstraat 33 - Haarlem Telefoon 31 08 73 (Van onze correspondent) BONN. Met een congres van Neder landse en West-Duitse schrijvers vrijdag en zaterdag in Keulen begint het PEN- centrum van de Bondsrepubliek aan de uitvoering van een al enkele jaren ge koesterd plan: een jaarlijkse ontmoeting met schrijvers uit een van de andere Europese landen. Het congres wordt ge houden aan de vooravond van de „Woche der Brüderlichkeit". In Nederlandse culturele kringen be staat, volgens de algemeen secretaris van het Westduitse PEN-centrum. Hans Schwab-Felisch, de opvatting dat de cul turele betrekkingen met de bondsrepu bliek voor verbetering vatbaar zijn. Wan neer in dit geval mag worden aangeno men dat vooral ook grotere interesse voor de Nederlandse PEN-club er niet in is ge slaagd een delegatie samen te stellen, waarin jongere Nederlandse schrijvers wier werk de laatste jaren in het Duits is vertaald (onder anderen Wolkers, Van 't Reve, Heeresma) opgenomen zijn. Vertaalde werken van Nederlandse schrijvers krijgen de aandacht tijdens een boekententoonstelling, die een week zal duren. Voorts is de Duitse belang stelling voor na-oorlogse Nederlandse li teratuur onderwerp van een der eerste referaten, gehouden door de dichtende diplomaat M. Mourik, ambassade-raad aan de Nederlandse ambassade in Bonn. Eerste inleider is de Amsterdamse prof. dr. H. Meyer. Andere Nederlandse spre kers zijn Ad den Besten en Alfred Koss- mann. Tot de vijftien leden tellende Ne derlandse delegatie behoren voorts Teun de Vries en Ad Odijk. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Na vijftien seizoenen acht opera „Forum" de tijd gekomen om het ijzeren repertoire Mozart, Wagner, Verdi, Puccini af te wisselen met mo derne opera's. In het seizoen 1970 '71 zal „Forum," naast bekende werken als Lortzings „Zar und Zimmermann". Puc cini's „La Bohème" en de operette „Die Fledermaus" van Johann Strauss, zich wagen aan „Wocceck" van Aiban Berg. Tevens zal reeds in de komende maand mei in Enschede de première worden ge geven van „Curlew River" van Benjamin Britten. „Forum" zal dit werk uitsluitend in kerkgebouwen uitvoeren. Een andere noviteit is dat „Forum" voor het eerst in zijn bestaan een Ne derlander a!s eerste dirigent krijgt. Het is Hans Bik, die thans nog aan net staatstheater te Wiesbaden verbonden is.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11