Acties van Israel tegen Egypte en Jordanië ALARM IN LIBANEES LEGER Kernverdrag in we „India bereidt zich op een oorlog voor Erasmusprijs voor architect prof. Scharoun Duits gesprek stokt Berlijn is knelpunt Vietcong: vorig jaar meer dan 4800 burgers vermoord Actie van Statenlid voor schone benzine Bouwvak bond niet blij met vrijstelling dienstplicht Carl Zeiss j mag onder die I naam spelen EKSEPTI0N Alphenaar lac.wanrnng ▼gr ribcord bankset vanaf650l: SSS&BS&bT Premie voor ombouw tot bosgrond Vier deelnemers met dertien goed AGENDA pag. 13 Verder in de krant HET WEER Mogelijk nieuwe Iverkiezing van vakbondsleider I in de V.S. Hoogovens beraadt zich over Ondernemingsraad Siamese tweeling in VS gescheiden Amsterdam-C.S. krijgt moderne beveiliging mm ÉSÉSB 60e JAARGANG NUMMER 104 VRIJDAG 6 MAART 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519! Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lode wijk* E. Koning Chinese beschuldiging: Opklaringen Heilige oorlog Militair gesprek Gisteren is het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens non-proliferatieverdrag van kracht geworden. Tijdens een plechtigheid in het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, zei president Nixon van de Verenigde Staten: „De volgende mijlpaal wordt, hopen wij, beper king van de kernwapens". Links op de foto de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, William Rogers. (Zie verder pagina 3) I Zaak'Jablonski Bij pacificatieprogramma' Uitspraak kort geding Het woord is aan... C H U lijst 5 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur TEL AVIV (Reuter. AP en AFP) Israëlische vliegtuigen hebben van daag een radarpost bij Damiat, diep in Egypte, aangevallen. Gisteren deden Israëlische commando's een aanval tegen een Arabische guerrillabasis op Jordaans grondgebied. Daarbij zouden onder meer raketlanceerapparaten zijn buitgemaakt. Bij een incident gisteravond aan de Israelisch-Libanese grens is een Israëlische militair om bet leven gekomen. Onze correspondent in Jeruzalem meldt: Berichten uit Beiroet maken melding van een alarmtoestand b(j het Libanese leger. De Libanese bladen van gisteren, de ge matigde zowel als de extreme, verwonderen zich in hun hoofdartikelen over het uit blijven van een Israëlische gewapende actie. De VN-vertegenwoordigers van de „Grote Vier" hebben in New York op nieuw beraadslaagd over de toestand in het Midden-Oosten. Gezocht zou zijn naar richtlijnen voor 'n gemeenschappelijk be leid om Gunnar Jarring te helpen bij eventuele pogingen om de partijen in het Midden-Oosten bij elkaar te brengen. Se cretaris-generaal Oe Thant van de VN zou overwegen om zijn speciale vertegen deur, te verzoeken voor overleg naar New York te komen. .99 ÜONGKONG (Reuter). China be schuldigt India van oorlogsvoorbereidin gen langs de Indische grenzen met China en Pakistan. Volgens radio-Peking heeft de Indische regering haar militaire uitgaven dit jaar reusachtig opgevoerd. Langs de Indisch grenzen zouden kleine vliegvelden en spoorlijnen worden aangelegd. In de gren gebieden zouden vele Indische troepen zij samengetrokken. DEN HAAG. Minister Lardinois heeft een regeling ontworpen waarbij diegenen die hun cultuurgrond gaan ombouwen tot bosgrond recht op een premie zullen heb ben- Deze premie-regeling wordt op het ogenblik bestudeerd door bosschap en an dere adviesinstanties. Minister Lardinois hoopte dat deze premie-regeling nog dit jaar in werking zal kunnen treden. (Zie verder pag. 19). DEN HAAG. Voor sporttoto num mer 30 hebben zich vier deelnemers aan gemeld met alle dertien uitslagen juist voorspeld. Ieder ontvangt b ruto 55.801 gulden. De gegevens zijn: Deelnemers 766.403. Bruto inleg: 1.653.365,70. Prijzenbedrag 744.014,56 Eerste prijs: 223 204,37, vier meldin gen, ieder ontvangt bruto 55.801.00. Tweede prijs: f 148.802,92, 156 meldin gen, ieder ontvangt bruto f 953,90 Derde prijs: ƒ223,204,37 2442 meldin gen, ieder ontvangt bruto ƒ91,40. Extra prijs: 148.802,91, 1137 meldin gen, ieder ontvangt bruto 130,90. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws ..4,3,7, 9 Medische verzorging 4 Puzzel 11 Schrijvende lezers 11 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Kunst 15, 17 Radio en tv15 Uitgaan in Haarlem15 Films17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 23, 25 Luidsprekers 4, 12 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot zater dagavond Flinke opklaringen, maar ook tijdelijk sneeuw- of hagelbuien. Overwegend matige wind uit zuidwest tot noordwest. Van nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Mor gen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere Oelema's mohammedaanse reehts- en schriftgeleerden uit 36 mohamme daanse landen die in Cairo bijeen zijn geweest, hebben m een slot-communique I opgeroepen tot een heilige oorlog tegen Israel en gepleit voor het zenden van vrij willigers „die samen met de Arabische legers tegen de Israëlische aanvallers moeten strijden". De Palestijnse zaak, aldus de Oelema's, is ook de zaak van de islam. Zij willen daarom dat er in alle mohammedaanse landen speciale fondsen komen voor de heilige oorlog en ook militaire, financiële en religieuze comité's gevormd zullen worden die ervoor moeten zorgen dat er j vrijwilligers naar de bestandsgrenzen tussen Israel en de Arabische landen wor- l den gezonden. De Oelema's willen voorts meer militaire en politieke steun van de regeringen der mohammedaanse landen voor de Palestijnse zaak. Zij zijn van I mening dat de volledige ontruiming van Jeruzalem en de bezette Arabische ge bieden het enige middel is om de heilige plaatsen van de islam te redden en te beschermen. Het Egyptische blad „Al Achram" meldt, dat in de Libische hoofdstad Tri poli belangrijke militaire besprekingen I gaande zijn tussen Egypte, Libië en Soe dan. Het blad zegt verder dat president Ni xon gunstig beschikt heeft op de Israëli- sche aanvraag van nieuwe Phantom- en Skyhawk-vliegtuigen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De Erasmusprijs voor 1970 is toegekend aan de 76-,iarige prof, dr. ir. Hans Scharoun, architect in Berlijn. De prijs, die honderdduizend gulden be draagt, zal op 30 mei worden uitgereikt aan het slot van het stedebouwkundig congres dat in Rotterdam wordt gehouden. (Zie verder pagina 15) WASHINGTON, (DPA). De Ameri kaanse regering heeft stappen onderno men om de verkiezing van de voorzitter van de mijnwerkersbond, Tony Boyle, ongeldig te laten verklaren. Het ministe rie van Justitie heeft daartoe een ver- zoek bij de rechter ingediend. Bij de verkiezing, die vorig jaar plaats vond, ging de strijd tussen Boyle en Jo seph Jablonski. Jablonski werd op 31 december met zijn vrouw en zijn dochter vermoord. Vijf vermoedelijke daders, onder wie een functionaris van de mijnwerkersbond I zijn onlangs gearresteerd. Het sterke vermoeden bestaat, dat de moord werd gepleegd omdat Jablonski had gezegd over bewijzen te beschikken, dat bij de verkiezing van Boyle onregel matigheden waren gepleegd en dat de nieuwe voorzitter zich aan malversaties en verduistering van bondsgelden zou hebben schuldig gemaakt. <AP> Oost-Duitslanil heeft vandaag onthuld wat het knelpunt is bij Rrn^a? besprekingen voor een ontmoeting lussen Bondskanselier Willv Brandt en de Oostduitse premier Willi Stoph in Oost-Berlijn. Het partijorgaan „Neues Deutschland" schrijft, dat de regering niets wil weten houd "met Staph* Va° Brandt aan het westeUik stadsdeel na afloop van zijn onder- Brandt is jarenlang burgemeester van West-Berlijn geweest, en zijn wegblijven uit de stad kan wellicht gevolgen hebben, niet alleen voor de Westberlijners, maar ook voor de binnenlandse politiek van de Bondsrepubliek. Het vooroverleg werd gisteren afgebroken. De Westduitse onderhandelaar Ulrich Sahm is vanmorgen naar Bonn gevlogen, maar beide partijen hebben blijk gegeven van hun bereidheid, het vooroverleg maandag in Oost-Berlijn te hervatten. PARIJS (Rtr). Mevrouw Ngoejen Thi Binh, hoofd van de afvaardiging van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront, heeft gisteren op de vredesbesprekingen in Pa rijs verklaard dat troepen van de VS en hun bondgenoten in 1969 tijdens de zoge naamde „versnelde pacificatiecampagne' minstens 4.800 burgers hebben vermoord in de provincie Kwang Nam die in het noor den van Zuid-Vietnam ligt. De delegatie van het Bevrijdingsfront publiceerde gisteren een lijst met 172 na men van burgers die op 12 november van het vorig jaar in een district van deze pro vincie zouden zijn vermoord door Zuidviet namese en Zuidkpreaanse troepen die on der Amerikaans bevel stonden. In totaal zouden bij deze actie ruim 800 burgers om het leven zijn gebracht. (Van onze redatie economie) ARNHEM. Er zouden geen ver gunningen voor benzine-stations meer moeten worden afgegeven, zonder de garantie dat er ook „schone" benzine j wordt geleverd. Dat is de mening van C.H.U.-fractievoorzitter H. Alberts in de Gelderse Staten. Hij heeft de ministers van sociale zaken, verkeer en waterstaat en justi-t ie verzocht te bevorderen dat rijk.p rovincie en gemeenten voortaan een dergelijk vergunningen-beleid gaan voeren. Het probleem van de schone brand stof zit niet in de vervaardiging, maar in de kosten, die neerkomen op enkele centen per liter. (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Het afremmen van de vele prestigeobjecten, die vooral in de steden voorkomen waar de woningnood het grootst is, achten wij een méér posi tieve bijdrage tot het oplossen van de woningnood dan de vrijstelling voor jon ge bouwvakkers van militaire dienst'" Dit is de mening van de tweede voor zitter van de Nederlandse Katholieke I Bond van Werknemers in de Bouwnijver heid, de heer J. M. Pot. Hij adviseert om vooi' vrijstelling van dienstplicht géén ge bruik te maken van de regeling die mi nister Den Toom (Defensie) op verzoek van zijn collega Schut (Volkshuisvesting) heeft getroffen. Om voor een definitieve vrijstelling in aanmerking te komen moet de dienst plichtige bouwvakarbeider vier jaar lang onafgebroken in de woningbouw blijven I werken. Omdat er geen enkele garantie bestaat dat hij gedurende de hele ter mijn in deze sector werk zal vinden, vreest de heer Pot dat er vaak geen I sprake zal zijn van vrijstelling maar van „uitstel van executie". Een ander be- I zwaar is, dat mensen die buiten de wo ningbouwsector hun loopbaan zouden kunnen verbeteren, aan banden worden gelegd. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Carl Zeiss Jena mag onder die naam in Amsterdam komen voetballen. Dat heeft vanochtend de vice- president van het Amsterdamse gerechts hof rar. J. van der Esch, beslist in de uitspraak van het kort geding dat de Westduitse Carl Zeiss-fabriek van opti sche instrumenten had aangespannen te gen Ajax en liet Olympisch Stadion. De 1\ estduitsers hadden willen verhinderen, dat het Oostduitse Carl Zeiss hier onder die naam tegen Ajax woensdag zou ko men voetballen voor de runnersup-cup. Mr. Van der Esch grondde zijn uit- spraak op de overweging, dat de West- duitsers geen enkel spoedeisend belang hebben bij de gevraagde voorzieningen (verbod tot het voeren "an de naam te- gen de dwangsommen van resp. een mil- jjoen gulden en een half miljoen gulden). Hij achtte het niet aannemelijk, dat ver hoging van de dwangsom spoedeisend zou zijn. De vice-president overwoog eveneens dat Carl Zeiss Jena al vele malen in West-Europa onder zijn volledige naam is uitgekomen, zonder dat de Westduitse Carl Zeiss daartegen iets heeft ondernomen. Ajax en het Olympisch Stadion hadden de affiches met Carl Zeiss Jena al laten drukken. Ambrose Bierce: Een abt is een vader die gezworen heeft nooit echtgenoot te worden. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Tussen de directie van Hoogovens en de vakhonden is zo blijkt uit een publicatie in de „Metaalkoerier" overeenstemming bereikt om aan de Ondernemingsraad van Hoogovens grote re bevoegdheden te geven. Daartoe zou onder meer behoren het plegen van voor overleg en raadpleging van adviseurs door de gekozen leden van de Ondernemings raad. In de afdelingen waar faciliteiten voor het bedrijvenwerk verstrekt zijn. kunnen ook onbezoldigde functionarissen van de bond - zoals contactcommissieleden als adviseurs aan dat vooroverleg deel nemen. In de Hoogovens-CAO is al een zekere bescherming van de ondernemingsraads leden opgenomen. In het nieuwe onderne mingsraadreglement zou eveneens een be paling komen met dit doel. Bij Hoogovens zal ondermeer voorts een commissie wor den samengesteld, waarin vertegenwoor digers van het bedrijf en van de bonden zitting hebben. Deze commissie zal na gaan in welke bedrijfsonderdelen de faci liteiten voor het bedrijvenwerk zullen cel den. Andere punten zijn de noodzaak om in bedrijfstijd in staat te worden gesteld met leden van bedrijfsoverlegorganen te spreken; het vrijaf krijgen om bedrijfs- contactcommissievergaderingen te be zoeken; het toestaan van overleg in be drijfstijd tussen bezoldigde vakbondsfunc tionarissen en de bedrijfscontactman en het verstrekken door het bedrijf aan de bonden van mededelingen aan het per soneel, verslagen en correspondentie van de bedrijfsoverlegorganen, welke voor de bevordering van een goede samenwerking en overleg nodig zijn. Van de zijde van Hoogovens vernamen wij, dat met betrekking tot deze materie een protocol moet worden opgesteld en worden ondertekend, waarvan de inhoud nog niet vast staat. Van enig commen taar op de publicatie in „De Metaalkoe- rier", wenste men zich te onthouden. ST. LOUIS (Reuter) Een maandag in de Amerikaanse staat Illinois gebo ren tweeling is met goed gevolg geschei den in een ziekenhuis in St. Louis. De operatie duurde vijf uur. AMSTERDAM. Het centraal station in Amsterdam krijgt een gecentraliseerd beveiligingssysteen, dat 13 miljoen gul den kost. De nieuwe beveiliging zal te gen 1974 gereed zijn. Het Amsterdamse centraal station moet zich nu nog behelpen met een tech nisch sterk verouderd mechanisch sy steem dat ongeveer aan zijn topcapaci teit toe is. De nieuwe beveiliging maakt een snellere treinopvolging mogelijk met onderlinge tussenruimte van één minuut. De bediening zal geschieden vanuit een centrale post, zodat het tijdrovende en tot misverstande aanleiding gevende te lefonisch overleg tussen de huidige vijf seinhuizen kan vervallen. De centralisa tie zal bovendien een personeelsbespa- ring van 28 man tot gevolg hebben. Volgens de artsen is de toestand van een van de meisjes Patricia „zeer" goed Voor het andere meisje Penny werden de vooruitzichten minder goed genoemd. ADVERTENTIES Popgroen verkoopt zijn nieuwe LP 14,90 Zaterdag 7 maart van 1.30 tot 3 uur bij J Kruisweg 47-49 f •^^"W^WW^WAAAAAA^AAAAAAAWAWAAAAWW Meisje verdwenen. In Amsterdam is de 13-jarige Geertruida Catharina Holwer- da op 27 februari van huis weggelopen. Zij werd een dag later voor het laatst gezien op het Van Beuningenplein in de hoofdstad. Sindsdien is zijn spoorloos. ADVERTENTIES Christelijk-Historische Unie SMID JUWELIER Korte Houtstraat 16 - Tel. 3115 82 zijstraat Grote Houtstraat 1e straat links vanaf Houtbruo alleen bij woonkunst I Zijlstraat 62 Tel 31 04 13 Haarlem I TURKO een heerlijk TAARTJE, bereid van zuivere roomboter en Turk se hazelnoten. ALS RECLAME per stuk van 3.25 voor 2.95 BOTERBROKKEN, 250 gram 1.50 MINI ZOUTJES, verrukkelijk. PETIT SUISSE. 12 stuks3.75 m..m..mheerlijk Telefoon 16479

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1