Eerste dag in Inzeil mooi, maar voor bijna alle rijders nutteloos Bols had lak aan de sneeuw en vermorzelde zijn schema Piet Romeijn gestraft door Feijenoord Amerikaan Wood overtuigend wereldkampioen kunstrijden Zeer duur schaatscircus in Inzeil Turncoach Joop Wickel gefascineerd door de Russische oefenmethode 2000 m2 SHOW lUaranka meubelen tijdelijk hele literfles LOOP VRU IN EN UIT BU WERELD-SCHAATSELITE STRIJKT IN DUITSLAND NEER Flamingo's wacht tegen Punch weer een krachtproef Verdonck twee weken geschorst Royal Club Tonic depittige tonic m VRIJDAG 6 MAART 1970 Formaliteit Hoogste toppen (Van onze sportredactie) INZELL De Duitse schaatsbaas Ludwig Schwabl heeft het weer eens voor elkaar. De burgemeester van Inzeil, die zich overigens het Beierse vakantiedorpje met de wonderbaarlijke mooie sportaccommodaties wat ontgroeit voelt, getuige zijn politieke activiteiten in „provincialer" verband, de burgemeester dan bereidt de internationale schaatswereld een grandioos feest aan het einde van alweer een interessant en vooral vermoeiend sei zoen. Vandaag, zaterdag en zondag meten opnieuw de „azen" van het gladde ovaal eikaars krachten op de wonderhaan aan de voet van de Beierse Alpen. Het zal, hopen de nijvere dorpelingen, zeker een jacht op records worden, maar ook en dat is de dimensie die aan de traditionele maart wedstrijden is toegevoegd een vinnige vijfkamp tussen de landen, die zich „schaatsnatie" mogen noemen. Records en heftige landenstrijd. Twee zaken die de positieve sluitpost moeten vormen van een balans waaraan de imposante investering van 80.000 Duitse marken ten grondslag ligt. Nieuwe opzet DOOR OICK BRUYNESTEYN AAAA/v*AA/VVXAA/VAAAAAAAA/XAAAAAA/VAAAAAA/\AAAAAA/\AAAAA^AAU\^\AAAAAAA/\AAAAA/\AAAAAAA/\/\A/N/\AAAA/\/\AA/V\AAAAAAAy\AAAA/\AAAAAAAAAAAAAAAAA/\AAAAl#W\AAAAAAi (Van onze sportredactie) INZELL Toen de wanhopige pogingen van een wanordelijk leger baan vegers tenslotte vrijwel onbeloond bleven en Inzells ijspiste volkomen ten onder dreigde te gaan in eindeloos vallende sneeuw, toen wenste Jan Bols toch nog te vechten. Zoals altijd. De gedrongen Drent beet zich weer eens vast aan een tegenstander en vergat op slag het voorzichtige schema dat hem moeiteloos door drie natte oefen-kilometers heen had moeten loodsen. Jan Bols knokte weer tegen Björn Tveter, de bonkige Noor, die slechts een persoonlijke vete met Per Willy Guttormsen had willen beslechten met een opvallende tijd, sneller dan die van de weer tot de landenploeg toegelaten Guttormsen. Tveter slaagde niet. Maar Jan Bols wèl. Hij ver frommelde al strijdend het plan om op 4.24 uit te komen en raakte dicht in de buurt van het wereldrecord, dat niet kon en niet mocht gebroken worden. „Ik had", zei hij later, „onder deze omstandigheden natuurlijk helemaal niet aan een recordpoging gedacht. Dat blijkt ook wel uit het feit dat ik vroeg om op 4.24 weg te mogen gaan. Maar ik wilde me niet door die Tveter laten kloppen. Toen ik even op het schema van mijn wereld record raakte, heb ik het direct toch weer laten schieten. Onder deze om standigheden had forceren geen zin. We moeten aan het weekeinde denken". Wat helemaal past in het kader van de Nederlandse plannen om toch vooral hef tige strijd te leveren in de vijf landen- wedstrijd. In het kader van dat voorne men bleef Kees Verkerk buiten de baan hoewel hij zich als sneeuwruimer uiterst verdienstelijk maakte en be sloot Ard Schenk („die reis was fnuikend, ik stond bij de training te trillen op mijn benen") af te zeggen voor een record- jacht, die wel zonder succes moest blij ven, omdat Inzeil onvoorstelbaar ruim met sneeuw wordt bedacht in deze dagen. Dat alles degradeerde de toch al nau welijks serieus te nemen races op de eer ste dag van het ijsfeest van drie etmalen tot een stukje variété tegen een overwel digend wit decor. Wel mooi, maar nutte loos. Behalve dan voor enkelingen als Er- hard Keiler, de wat op de achtergrond geraakte, vroegere sprinterskoning. Zijn 39.3 in de sneeuwjacht mocht alleszins geprezen worden, maar laadde op de Duitser toch wel weer de verdenking een „thuisrijder" te zijn. Keiler: „Hier in In zeil gaat het nou eenmaal altijd het beste met mij. Ik wilde die Zweden eens wat laten zien. Onder deze omstandigheden moet je ook sterk kunnen sprinten, niet waar?" „Der Goldjunge" slaagde in zijn opzet: König, Boerjes en Holmgren wer den zacht ijs, sneeuwaanslag, soms rigens gebeurde dat wel via tijden, die nog vorig jaar onder deze omstandighe den zacht ijs, sneeuwaanslag, somde weinige wind voor onmogelijk moesten worden gehouden. Ook König en Boerjes scoorden onder veertig seconden. Eigenlijk gold dat laatste ook voor de duizend meter, die nog veel meer een for maliteit was. Niettemin legde Svein Erik Stiansen, die in de nadagen van zijn car rière een financieel voordeeltje uit de kortere afstanden wil halen een knappe 1.20,7 neer. lavr Eriksen, de gerenom meerde specialist op de kilometer, volgde met 1.21, voordat de omstandigheden zo erbarmelijk werden, dat Peter Nottets 1.22.5 zelfs hogelijk gewaardeerd moest worden. Voor de drie kilometer diende daarna een vrijwilligerskorps op de been ge bracht te worden, teneinde de baan nog enigszins te laten afsteken in de witte wereld. Toch kwam men her en der nog tot aanvaardbaar werk: Verheyen en Van Dijk knokten zich naar tijden rond 4.24, Guttormsen snelde langs de baanvegers naar 4.18.9 en Bols onderstreepte in het laatste paar onder abnormale om standigheden, dat van „Inzeil" toch iets schijnt uit te gaan er wordt, lijkt het. altijd en onder de vreemdsoortigste voor waarden snel gereden. Bols bracht ook 4.18.9 op de klokken, en dat, zei Leen Pfrommer, heeft toch weinig moeite ge kost. Jan zal in het weekeinde daarvan geen last hebben." Kees Verkerk, de man die zijn ploeg genoten juist nu wil opzwepen naar het winnen van de landenprijs, beaamde dat voorzichtig: „Als je maar niet te sterk bent geconcentreerd op zo'n record. Dan laat een snelle race geen sporen achter." En Pfrommer weer: „In Noorwegen reden de jongens toch ook bijna dag-in-dag-uit wedstrijden. Nee, aan de conditie en de inzet hoeft niet getwijfeld te worden." Wel aan het succes. Pfrommer: „Drie sprinters en drie klassementsrijders dat legt weer veel te veel de nadruk op de sprint. Wij kunnen het nauwelijks ha len. Twee keer een sprint en een twee keer een duizend meter gaat ons veel te veel punten kosten. De Noren zetten man nen als Lind en Eriksen in. Daar kunnen wij alleen een Bazen tegenover zetten. Palsma en Nottet kun je niet met die ka nonnen vergelijken, nee, die klassements rijders van ons zullen vreselijk hard moe ten knokken om nog iets goed te maken." Voordeel is daarbij wel, dat de punten waardering niet op de tijden is gebaseerd, maar op de klassering. Een eerste plaats levert zestien punten op, een tweede veertien, een derde dertien enz. Wat Schenk, Verkerk en Bols verplicht om op vijf en tien kilometer naar de hoogste toppen van de ranglijst te klimmen om, behalve het Noorse tenminste ook nog het Zweedse sprintgeweld te kunnen nivelle ren. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Keiler (Wdl.) 39.30 sec.; 2. Koe- nig (Zwe.) 39.60; 3. Boerjes (Zwe.) 39.75; 4. Haenenninen (Finl.) 40.33 5. Holmgren (Zwe.) 40.46; 6. Lichtenstem (Wdl.) 40.72; 7. Bazen (Ned.) 40.81; 8. Bols (Ned.) 40.83; 9. Stiansen (Noorw.) 40.91; 10. Hoeglin (Zwe.) 40.95; 14. Nottet (Ned.) 41.41; 16. Verheyen 41.58; 18. Palsma 41.75; 24. Van Dijk 42.13. 1000 meter: 1. Stiansen (Noorw.) 1.20.7; 2. Eriksen (Noorw.) 1.21.0; 3. Koenig (Zwe.) 1.21.8, 4. Lind (Noorw.) 1.22.0; 5. Nottet (Ned.) 1.22.5, 6. Hoeglin (Zwe.) 1.22.6; 7. Zimmermann (Wdl.) 1.22.9; 8. Hujanen (Finl.) en Boertjes (Zwe./ 1.24.0; 10. Haenninen (Finl.) 1.25.3; 11. Palsma (Ned.) 1.25.4. 3000 meter: 1. Bols (Ned.) en Guttormsen (Noorw.) 4.18.9; 3. Tveter (Noorw.) 4.19.9; 4. Verheyen (Ned.) 4.24.1; 5. Van Dijk (Ned.) 4.24.2; 6. Henriksen (Noorw.) 4.26.6; 7. Sandler (Zwe.) 4.29.8; 8. Koskinen (Finl.) 4.31.1; 9. Hietala (Finl.) 4.31.2; 10. Naito (Japan) 4.33.4; 16. Bazen (Ned.) 4.41.0. ADVERTENTIE Anegang 39, Haarlem Tel. 32 47 64 .(Van onze sportredactie) HAARLEM. Piet Romeijn is van morgen door zijn club Feijenoord gestraft voor de zware overtreding die hij woens dag tegen de Oostduitser Piepenburg be ging. De Rotterdammer werd door de scheidsrechher uit het veld gestuurd, om dat hij zijn tegenstander in de maag gesprek met Romeijn hadden gehad, be slisten trainer Happel en manager Brox vanmorgen definitief over de straf van Romeijn. Wat de straf inhoudt wilde Brox niet meedelen. „Dat is een zaak die alleen Feijenoord en Romeijn aangaat", aldus de manager. LJUBLJANA. Eveneens vorig jaar in Colorado Springs is Tim Wood gister avond in Ljubljana uitgeroepen tot de sterkste kunstrijder ter wereld. De na de verplichte figuren nog op de tweede plaats staande 21-jarige Amerikaan ver drong de Europese kampioen Andrej Ne- pala met duidelijk verschil. Wood's ele- kante kiir, waarin een drievoudige toe loop en de drievoudige salchow waren verwerkt, gaf de jury aanleiding tot zeer hoge cijfers. De drie dames: de Hon gaarse Leces, de Amerikaanse Graham en de Engelse Philipps gaven hem zelfs de hoogste absolute waardering: een zes. Met uitzondering van tweemaal een 5.8 kreeg Wood voor de rest alleen maar vijf komma negens. Andrej Nepela, die onmiddellijk voor Wood het ijs betrad, riskeerde alles. Ook hij sprong een driedubbele salchow. Bij De Amerikaanse wereldkampioen Tim Wood, geflankeerd door de Tsjech Nepala (twee, links) en de Oostduit ser Zöller (derde). zijn drievoudige toeloop kwam hij echter enigszins ongelukkig neer. Desondanks kwam hij aanzienlijk beter voor de dag, dan vier weken geleden in Leningrad. Zijn beste notering was viermaal 5.9. De Oostduitser Günter Zöller viel op door de krachtige wijze van rijden. Daarmee be hield hij de derde plaats, die hij reeds na de verplichte figuren bezette. Bij de dames is de strijd om de we reldkampioenschappen kunstrijden voort gezet met de verplichte figuren. Na drie figuren staat de Oostenrijkse Beatrix Schuba op de eerste plaats. Zij wordt op ruim tien punten gevolgd door de titel verdedigster, de Oostduitse Gabrielle Sey- fert. Schwabl, al eerder zwaaiend met een van subsidiegelden bijkans uitpuilende portefeuille om de vedettes naar „zijn Inzell-ijs te trekken, heeft de commercie onomwonden binnengehaald om de re cordpiste in de belangstelling te houden. Het toernooi staat onder auspiciën van de Henninger brouwerijen uit Frankfort, die de 80 briefjes van 1.000 uit de reclamepot hebben gehaald ter bevordering van de ijssport in Duitsland. Schwabl: „Alles wordt dan ook betaald. Het gezelschap sterren dat in West Allis zit, vliegt recht streeks naar hier en wij nemen een groot deel van de kosten voor onze rekening. De reizen van de rijders, die elders uit Europa komen, worden betaald. De ver blijfkosten zijn óók voor onze kas." Dat wil zeggen: de nota's gaan naar de brou werij, die er ook nog een imposante prij- zenkas tegenaan slingerde. Overigens: he lemaal onbekend is het Henninger gerste nat niet, in de sport. Onder patronage van de brouwers staat ook de enige echte wielercours voor profs, die Duitsland nog op de agenda heeft, de klassieker „Rund um den Henninger Turm". Maar genoeg over de commercie, die de schaatssport toch al niet onberoerd heeft gelaten (vooral ook in Zweden knijpt men vele oogjes toe, en daar zetelt tenslotte Laftman zelf) en die in een door drie weken sneeuw achtereen bijkans be dolven Inzeil zeker niet opvallend de kop opsteekt. Wat mag men van de wedstrij den verwachten? „Dat hangt ervan af", zegt Kees Verkerk, gisteren met Jan Bols en Jappie van Dijk als voorhoede van het rijdersleger uit Noorwegen gearriveerd. De kleine technicus, die onder meer zijn fabuleuze record over 10 km in Inzeil neerlegde: „Het gaat er maar om, waar je de voorkeur aan geeft. Aan records of aan winst in de landenwedstrijd. Ik voor mij zou het nou eens leuk vinden, als we als ploeg de kroon zouden zetten op zo'n mooi seizoen, door ook die landenwed strijd te winnen. Maar dan moet je mor gen niet per se een record willen binnen halen op bijvoorbeeld de 3 km, zo iets kost te veel concentratie. Als Jan zijn record op de drieduizend meter scherper wil stellen en Ard aast op de kilometer, dan ben je als ploeg misschien in het weekeinde nergens. Dan zie ik er voor mezelf ook niet veel heil in." Verkerk, Bols en Schenk vertegenwoor digen Nederland in de landenstrijd, met Jappie van Dijk als reserve. Welke laat ste omstandigheid overigens niet heeft verhinderd, dat ook Verheijen en Nottet in Inzeil zijn neergestreken, tuk op ver betering van persoonlijke records op voor al de kortere afstanden, waarvoor ze nog wel zullen worden bijgeschreven. KEES VERKERK Die laatste bezigheid kan overigens ver gemakkelijkt worden door de nieuwe op zet van de „grote meerkamp" in het weekeinde. Een langgekoesterde wens van een aantal schaatsofficials gaat in vervulling, nu Schwabl besloten heeft tot een selectieve indeling van de rijders. „Zwakkeren", komen eerst en tegen elkaar aan bod, zodat de loting van de „a-klasse" bijna uitsluitend „sterke pa ren" te zien zal geven. Rijders dus, die elkaar kunnen opjagen naar supersnelle chrono's. Die a-klasse wordt ingedeeld in overleg met de coaches van de deelne mende landen: Noorwegen, Nederland, Zweden, Finland en Duitsland, dat uiter aard, met Zimmermann als enige mar kante figuur, voor de vorm mee doet. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Joop Wickel legt zijn benen op tafel om met behulp hiervan te demonstreren hoe ze" in Rusland de absolute kracht van een turner meten. Hij zegt: „De man of vrouw ligt op een bank met de benen vastgeregen, zodat alleen de romp nog maar kan worden be wogen. Om het middel zit een band. Tus sen het wandrek en de man in hangt aan kettingen een ijzeren ring. In die ring zit een meter. Als nu zware druk op die ring wordt uitgeoefend en dat gebeurt zodra de tur ner zich van de muur afdrukt krimpt de ring iets in elkaar. Twee staafjes gaan tegen de klok aan en registreren de ab solute kracht, die de man gebruikte. Joop Wickel, sinds elf januari bonds- trainer van de dameskeurtumploeg van de KNGV, ervaarde dit Russische kracht- meten vorige week in Moskou. Dinsdag keerde hij terug met bij zich een groot aantal onverwerkte gegevens, opgetekend tijdens drie dagen van lezingen, discus sies en praktische leerstof. Joop Wickel maakte als enige Neder lander deel uit van vijfendertig buiten landse oefenmeesters van nationale tum- ploegen. Zij verbleven in Moskou op uit nodiging van de Russische turnfederatie. Wickel evenals de andere bondstrainers onder wie de Zweedse Ula Berg, de Tsjechische Elena Tinterova en de En gelsman Nick Stewart namen de invita tie maar al te graag aan. In Rusland, dat als toptumnatie slechts Japan en de Verenigde Staten in zijn spoor kent, zou slechts wijsheid opge7 daan kunnen worden, zouden onbewezen technieken, waarvan de westerse trai ners dachten dat ze goed en juist wa ren, worden bevestigd. Wickel: „Een hoop oefeningen, die ik al toepaste, kwam ik bij de praktische uren tegen in het Russische oefensche- (Van onze sportredactie) HAARLEM. Flamingo's wacht van avond opnieuw de zware uitwedstrijd te gen Punch. Flamingo's, dat woensdag in Leiden Bona Stars verrassend ruim met 55-73 voor de beker klopte, kan zich een voudig niet veroorloven nog misstappen te begaan. Als de vorige week op het appèl ontbrekende Jimmy Mjjers ook van de partij is, kunnen de punten meer naar Haarlem genomen wórden- Haarlem Cardinals gaat het komende weekeind op bezoek bij Wilskracht en kan in Amsterdam misschien de winst voor zich opeisen. Daar de Kennemer-Sporthal in verband met de Damesbeurs niet be schikbaar is staat ook voor HOC een uit wedstrijd op het programma. Tegen DED heeft de Haarlemse ploeg redelijke winst kansen. De rayonklassers beginnen al aan de voorlaatste ronde. Slotermeer zal tot de degradatie veroordeeld worden na de ne derlaag tegen Exercitia Voor Schoten en The Typhoons zullen Giants en EBOH naar alle waarschijnlijkheid te sterke te genstanders zijn. Lions zal in Zandvoort tegen HAV ongeslagen blijven, terwijl de dames van Execitia thuis moeten kunnen winnen van Flamingo's. De districtscompetitie zal deze week beperkt blijven tot IJmuiden, waar he denavond gespeeld zullen worden: 19.00 uur: Excercitia 2The White Stars 4, Akrides 2Flamingo's 2 (dames). 20.15 uur: ExcercitiaSlotermeer, Akri des 3Onze Gezellen (heren). Akrides Lions (dames). 21.30 uur: ExcercitiaFlamingo's (da mes), AkridesThe Exeptions, Excerci tia 3The Typhoons 3 (heren). NIJMEGEN. De KNVB heeft Lam bert Verdonck van NEC voor twee we ken geschorst wegens natrappen in de vriendschappelijke ontmoeting van zijn club tegen AGOW afgelopen zondag. Hierdoor kan' Verdonck, die bovendien een boete van 150 gulden kreeg opgelegd, pas op 22 maart weer spelen. NEC ont moet dan Haarlem. ma. Het was voor mij het bewijs dat ik goed zat". Inderdaad, het bewijs. Want nergens anders zag Wickel een zo nauwe samen werking tussen sport er wetenschap. Zo als met die ring, dat meten van de absolute kracht. De methode was nieuw voor Wickel. Misschien niet nieuw, maar in zijn ogen wel frappant waren de noti ties. Elke krachtpoging werd geboekt. Voor de persoonlijke en de totale ge dragslijn. Wickel: „De Russische trainers zijn gek op statistiekjes Ze schermen er heel erg mee" Andere trainingstechnieken waren hem wel bekend zoals het werken met spring- gordels (loden gewichten) Een van die ochtenden waarop een Russische profes sor het internationale klasje oefenles gaf, bestond uit de vorm krachttraining. Wickel: „De Russen laten iedere sport man krachttraining doen. Zij zeggen: iedereen heeft dat bij zijn sport nodig. Het typische was wel dat ze een gerich te en op zichzelf staande krachttraining bij dames afwijzen. De Russische turners en turnsters, die door de „rigoreuze" selectie komen ken nen dan ook de eisen. Scholen zoals er een van in Duitsland bestaat herbergen kinderen van acht tot veertien jaar. Naast het leerprogramma werken de kleintjes nu al aan de turnstof, die ze later nog beter zullen moeten beheersen. Wickel: „Het zijn de belangrijkste ja ren om mee te beginnen. De kinderen zijn nog niet in de puberteit. Ze kennen dan geen angst. Later worden de vol wassen sportmensen vijf dagen per week aan de tand gevoeld. Een dagelijkse training van tweëenhalf tot vier uur". Zoals iedere bondstrainer droomt Joop Wickel er ook van ooit nog eens zoveel tijd tot zijn beschikking te hebben. Van daar ook dat hij direct achter zijn uit roep: „Rusland is een machtig sport land" laat volgen „in Nederland hebben we onze samenlevingsvorm, de indeling van de maatschappij, tegen" „Wat Rusland aan sport doet is door ons niet te ervaren. Het sportcentrum waar wij verbleven was een van de acht in Moskou. Van buitenaf gezien niet zo mooi, maar binnen in de turnzaal alles wat je maar wenst. Bruggen, paarden etc. en tweehonderd matten. In die Rus sische turnzalen (kent Nederland een turnzaal?) ook een speciale vloer. Zach ter en veerkrachtiger" De aandacht die de Russen aan hun mensen wijden? Wickel: „Bij drie turnsters stonden die middag, dat wij er waren, vijf trainers en twee trainsters". ADVERTENTIE ZIE ZO, <3HPl<S KAM VOOPLOP 1(5 VOORO IT /At&j tl/U (S EV£KJ SUDE /co&e>izo£:f=> K'/Ar£X/

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25