Het Kuinderbos en Zuidelijk Flevoland blijven gespaard Mag soldaat naar vrede verlangen? Computer tekende postzegels Door vader ontvoerde jongetje weer terug I Handkus voor Danny Pikmeer wordt uitgebaggerd Zorg om verdeeldheid bij Nederlandse katholieken Nationaal Comité onthult zijn plannen KAMERMEERDERHEID OVER OEFENTERREINEN: Premier staat achter minister Schut Kamerlid vraagt naar richtlijnen Thuisreis met militairen uit Tunesië Publicatie van Lotto-uitslagen mag Bejaarde vrouw neergeslagen en beroofd van 2000 Mgr. Bluyssen tot verontrusten: Yoor 60 mille aan textiel gestolen LANDELIJKE BEVRIJDINGSFEESTEN OP 5 MEI Benoeming prof. Verdam stond los van verkiezingen H&J LAMP nederiand nederiand nederland nederiand nederiand steeds jonger VRIJDAG 6 MAART 1970 Herhaling verklaring Politieke discussies in kazernes SUÈDE-TUNIEK JACKS en ROKKEN Voor kieljachten Bejaarde dood door kolendamp Minister Beernink: |r\ als het maar past li l ls> in de romantische (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is nu wel zeker dat er in de Tweede Kamer een meerderheid bestaat die zich keert tegen de uitbreiding van de Harskamp tot militair oefenterrein. Er zijn te veel natuurwetenschappelijke bezwaren tegen de bestemming van dit bijzonder unieke gebied tot militair terrein. Als schietterrein zal de Harskamp echter blijven bestaan. Dat betekent dat de plannen om in het Kuinderbos een militair schietterrein aan te leggen van de baan zijn. Hetzelfde geldt voor Zuidelijk Flevo land. Dat gebied is weliswaar genoemd als alternatief voor het Kuinderbos, maar nu er geen vervanging voor de Harskamp nodig is, is zowel het Kuinderbos als Zuidelijk Flevoland als oefenterrein van de baan. Het staat vast, zowel in militaire als in politieke kringen, dat er binnen de Neder landse grenzen nieuwe oefenterreinen ge vonden moeten worden. De oefenmoge lijkheden in Duitsland zijn beperkt en ook Frankrijk zal niet zoveel ruimte bieden dat er binnenslands niet meer geoefend behoeft te worden. Bovendien verkeren de plannen voor oefenen in Frankrijk nog in een stadium van onderzoek. Een sugges tie om in Denemarken oefenruimte te zoe ken schijnt op militair gronden niet mo gelijk te zijn. De plannen voor militaire oefenterrei nen in ons land concentreren zich nu op de Lauwerszee, Vlagtwedde of de Wad- DEN HAAG. Dr. Imkamp, lid van de Tweede Kamer voor D'66, heeft de minister van Defensie schriftelijk de vraag gesteld of hij het juist vindt dat een dienstplichtige op grond van het reglement krijgstucht wordt ge straft als hij uiting geeft aan zijn ver langen naar vrede. Het gaat hier om een dienstplichtige sergeant die in de Oranjekazerne in Schaarsbergen met 7 dagen verzwaard arrest werd gestraft wegens onder meer het dragen van het internatio nale vredesteken op zijn burgerkle ding. Dr. Imkamp wil weten of er een relatie bestaat tussen bovengenoemd feit en het terugstellen bij administra tieve maatregel van deze sergeant tot soldaat en zijn overplaatsing naar de legerplaats te Garderen. denzee. De plannen voor de ingepolderde Lauwerszee worden in politieke kringen nogal gunstig beoordeeld. Er zullen ech ter nog wel enkele jaren voorbijgaan, voordat dit gebied beschikbaar komt. Ook Vlagtwedde. het door het Kamerlid Kik kert gepropageerde plan, is een bruik baar alternatief. Ook hierbij spelen ech ter de hoge kosten een rol. Dan is nog een derde alternatief: een droog te leg gen deel van de Waddenzee. Volgens des kundigen is daar echter slechts een strook grond van een kilometer breedte tech- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft premier De Jong gistermiddag her haald dat hij in een verkiezingsbijeen komst in Roermond abusievelijk over het woningbeleid heeft gesproken, ter wijl hij de woningproduktie bedoelde. De premier had vorige week vrijdag na de vergadering van deze ministerraad deze verklaring al afgelegd. De uitleg van de oppositie, dat hij niet achter het beleid van minister Schut zou staan, wees hij als volkomen onjuist van de hand. „Er is zelfs geen begin van on enigheid over dit beleid, dat duidelijk een kabinetsbeleid is", aldus premier De Jong. De heer Wiebenga (P.S.P.) stelde vast dat de minister-president zich zeer on zorgvuldig in Roermond heeft uitgedrukt wat hij hem zeer kwalijk nam. Mr. Vro lijk (P.v.d.A.) stelde zich op hetzelfde standpunt. Ook hij werd door de Kamer voorzitter enkele malen tot de orde ge- reopen, evenals mr. Kronenburg (On- afh.) die tot driemaal toe een poging waagde om over andere zaken te spre ken, maar steeds werd afgehamerd. nisch geschikt. Deskundigen menen dat deze strook kunstmatig verbreed kan worden, maar op dit moment is er nie mand die zelfs maar een schatting kan maken omtrent de kosten daarvan. De K.V.P. heeft al eerder laten blijken graag geld over te hebben voor oefen terreinen in het buitenland. De bijzonde re commissie, die zich met de problema tiek van de oefenterreinen bezig houdt, heeft zich donderdagmiddag in besloten kring laten voorlichten over een aantal technische en militaire aspecten. De be velhebber van de landmacht, luitenant- generaal Van Rijn, heeft daarbij een groot aantal vragen van Kamerleden be antwoord. Van militaire zijde is geen en kele voorkeur voor welk terrein dan ook uitgesproken. De fracties in de Tweede Kamer hebben nog een maand om hun standpunt vast te stellen, want op 8 april inoet dit kenbaar gemaakt worden in het Voorlopig Verslag (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Naar aanleiding van een televisie-uitzending in de rubriek „Achter het Nieuws" op 2 maart wil het tweede kamerlid Wieldraaijer (P.v.d.A.) graag dat de minister van Defensie dui delijk toelicht wat er onder politieke dis cussiebijeenkomsten in de kazerne moet worden verstaan. Bij de militairen blijkt nogal onduidelijkheid te bestaan over het verbod van de minister tot het houden van dergelijke bijeenkomsten in de ka zerne. Het Kamerlid wil van de minister we ten of hij richtlijnen over zijn beleid en de uitvoering daarvan op andere niveaus heeft gegeven en of hij bereid is deze richtlijnen openbaar te maken. Voorts wil de heer Wieldraaijer dat de minister verklaart dat hij geen tegenstander is van discussiebijeenkomsten in de kazerne, ge organiseerd door de militairen, indien daar bijvoorbeeld gediscussieerd zou wor den over de vraag van oorlog en vrede, de verhouding tussen de NAVO en het Warschau-Pact, het vraagstuk van de nu cleaire bewapening, het geweldloze ver zet, de problematiek van de ontwikke lingslanden en het gezag en de uitoefe ning daarvan. SCHIPHOL. Met hetzelfde toestel, waarmee Nederlandse militairen uit Tu nesië naar ons land terugkeerden, Ls de U-jarige Stefano Bevers uit het Overijs selse Borne teruggekeerd. Op 22 februari werd hij door zijn vader, ir. F. Bevers, na schooltijd opgewacht en meegenomen. Enige jaren geleden is ir. Bevers ge scheiden van zijn toenmalige echtgenote, aan wie de vier kinderen, drie dochter tjes en Stefano, werden toegewezen. De vader wilde zich daar niet bij neerleggen en ging er op 22 februari toe over zijn zoontje te ontvoeren. Ir. Bevers ging met het kind naar Afri ka. Interpol, wist vader en zoon al vrij spoedig in Marokko te signaleren, maar bij gebrek aan een uitleveringsverdrag konden de Nederlandse autoriteiten niets doen om het jongetje bij zijn moeder te rug te brengen. Toen vader en zoon zich in Algiers be vonden, waar de plaatselijke politie hen herkende, sprak een lid van de Neder landse ambassade het jongetje aan en vroeg hem of hij naar huis terug wilde. Stefano antwoordde bevestigend en werd ADVERTENTIE /V/WyyWWWWWtAA/VAAAA/UVAAAA/VAAAAA/VAAAAAMAfW met en zonder FRANJE REEDS VANAF f 47.50 Zijlstr. 29 Tel. 31 07 66 De grootste speciaalzaak in SUEDE - NAPPA en LEDEREN KLEDING in Algiers nogmaals ontvoerd, maar nu op legale wijze. Hij werd naar de ambas sade in Tunesië gebracht omdat dit land wel een uitleveringsverdrag met Neder land heeft. Zo kon de knaap naar Nede-- land terugkeren met het vliegtuig, waar mee de 81 militairen uit Tunesië vertrok ken. Vanmiddag arriveerde de tweede groep van 80 militairen op Schiphol. De laatste groep van 30 man komt medio maart. Zij zorgt voor de verlading van het materi aal, dat per schip naar Nederland terug komt. De zomerpostzegels van dit jaar zijn ontworpen met behulp van een computer. Het idee hiervoor is van de grafische ontwerper R. Oxe- naar. De groep numerieke besturing van de Technische Hogeschool verleende mede werking. De structuren die de computer tekende moes ten aan bepaalde eisen voldoen. Zo moesten de contouren in de lijnstruc- tuur herkenbaar blijven op dat identificatie van de zegels onderling mogelijk was. De zomerpostzegels zullen van 7 april tot en met 23 mei verkocht worden. ROTTERDAM. Het Rotterdamsch Nieuwsblad is door de kantonrechter ont slagen van rechtsvervolging inzake een ten laste gelegde overtreding van de Wet op de Kansspelen door het publiceren van de Duitse Lotto. De officier van Justitie had een boete van ƒ11 gevorderd om in deze princi piële zaak appel mogelijk te maken. De kantonrechter, mr. J J. van Wessem, betwijfelde echter of door het publiceren van de uitslagen het kansspel wordt be vorderd. Daarom ontsloeg hij het dag blad van rechtsvervolging. Op Schiphol begroet minister Luns terwijl voetballer Johan Cruyff glimlachend toeziet diens echtge note Danny met een hoffelijke hand kus. De heren Cruyff en Luns gingen vervolgens vergezeld van hun echt genotes op weg naar Londen waar zij gisteravond te gast waren op een diner ter gelegenheid van het 200- jarig bestaan van het wassenbeelden kabinet Madame Tussaud. In dat kabinet is de minister al opgenomen, terwijl binnenkort van Johan Cruyff ook een afgietsel zal worden ge plaatst. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Zoals het nu staat zal in juli worden begonnen met het uit baggeren van het Pikmeer bij Grouw. Het meer zal op een diepte van 2.10 me ter worden gebracht. Dit drukst bevaren meer van Friesland was voor kieljachten bijna onbevaarbaar geworden, hetgeen tot grote ongerustheid bij de waterspor ters heeft geleid. Het Tweede Kamerlid drs. M. Dijkstra (D'66) heeft de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Wek schrifte lijk gevraagd welke maatregelen de be windsvrouwe wil gaan nemen om te voor komen, dat het meer verder onbruikbaar wondt voor de watersport. Gedeputeerde Staten van Friesland is door het Staten lid J. Kluitenberg (P.v.d.A) gevraagd welke maatregelen zullen worden geno men. In watersportkringen schrijft men de ondiepten in het meer toe aan onzorg vuldig baggeren van de vaargeul (onder deel van het Prinses Margrietkanaal van Lemmer naar Groningen), die door het meer loopt. De grote vrachtschepen ja gen steeds weer bagger uit de geul het meer in. Het meer zal gebaggerd worden op kos ten van het Recreatieschap voor de Frie se meren, dat hiervoor wel rekent op een rijkssubsidie. (Van onze correspondent) BARNEVELD. In de afgelopen nacht hebben onbekenden een roofoverval ge pleegd op een 75-jarige weduwe in Barne- veld. De overvallers hebben de vrouw be wusteloos geslagen en in bed vastgebon den, waarna ze het hele huis overhoop hebben gehaald. Met een buit van ongeveer 2000 gulden hebben zij zich uit de voeten gemaakt. (Van onze correspondent) DEN BOSCH „Er bljjkt in Nederland een groot verlangen te bestaan om de een heid met de paus en de wereldkerk ongeschonden te bewaren en te verdedigen". Dit schrjjft mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, in antwoord op vele vragen die hjj heeft ontvangen sinds de laatste zitting van het pastoraal concilie in Noordwijker- hout. De bisschop heeft een algemene brief laten uitgaan omdat het hem onmogelijk is alle briefschrijvers persoonlijk te antwoorden. De bisschop toont zich bezorgd over de sfeer in de Nederlandse kerkprovin cie. „Hoewel ik behoorlijk op de hoogte was van de verdeeldheid onder de Ne derlandse katholieken, heeft deze corres pondentie mij geschokt. Een directe con frontatie in deze hoeveelheid met wat mensen bezighoudt doet je echt wel iets. Bovendien uitten een aantal briefschrij vers zich wel wat hard en onbarmhartig, soms op het onmenselijke en onchriste lijke af", aldus de bisschop. De bisschop vervolgt: „Ik raad mijn opponenten aan eens nauwkeurig na te gaan wat het concilie in feite heeft ge accepteerd. De bisschoppen bepalen uit eindelijk het beleid, het concilie neemt geen beleidsbeslissingen", zo is het ce libaat door het concilie niet afgeschaft. De conciliegangers hebben slechts hun wensen ten aanzien van dit vraagstuk kenbaar gemaakt. Ook de bisschoppen hebben de celibaatswet niet opgegeven, maar willen de kwestie met de paus en het wereldepiscopaat in discussie bren gen. De kwestie van trouw aan de celibaats- gelofte blijkt voor veel katholieken een emotionele zaak. De bisschop wijst echter zonder meer het verwijt als generaliserend van de hand, dat het celibaatsprobleem een ge volg is van egoisme en degeneratie. Hij zegt zeer te voelen voor de suggestie dat de bisschoppen de ontkoppeling al leen verdedigen voor hen die bewezen hebben goede priesters te zijn. De bisschoppen bepleiten voorts dis- AMSTERDAM. Een 27-jarige stoker, die deze week werd aangehouden wegens diefstal van rollen stof bij zijn werkge ver, een textielfirma in de Amsterdamse Rapenburgerstraat wordt ervan ver dacht sinds medio januari vier partijen stof, totaal 5.000 meter, ter waarde van 60.000 te hebben ontvreemd. Hij zou hierbij hebben samengewerkt met een 20- jarige jongeman die inmiddels ook is aangehouden. DEN HAAG. De 71-jarige J. A. G. Reijven uit Den Haag L door kolendamp vergiftiging in zijn woning om het leven gekomen. Bij onderzoek bleek dat de ka chelpijp uit de schoorsteen was gezakt. cussie. Zij wensen beslist geen breuk in de kerk. Daar de paus geen discussie wenst kan men volgens mgr. Bluyssen I de Nederlandse bisschoppen verwijten dat zij met hun verklaring tegen de wil van de paus zijn ingegaan. „Ik kan u zeggen dat zij dat met grote moeite heb ben gedaan en na rijp beraad, „maar ook uit de overtuiging dat de vele vra gen rond het verplichte celibaat openlijk overleg en discussie noodzakelijk maken. Zij „spelen daarmee hoog spel", hetgeen onder andere blijkt uit de weerstand en het misverstand dat daaruit gevolgd is, maar het welzijn en de eenheid van de kerk willen zij daarmee alleen maar die nen". „Er is wel een conflict ontstaan en dat is erg genoeg maar een breuk of schisma is ondenkbaar", aldus ten slotte de bisschop van Den Bosch. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De benoeming van prof. mr. Verdam tot commissaris der koningin in de provincie Utrecht staat geheel los van de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten. De uitslag van deze verkiezingen zal en zou geen enkele invloed op deze benoeming heb ben. Het is de gewoonte een dergelijke belangrijke post zo kort mogelijk onbe zet te laten. De sinds 1 maart bestaande vacature wordt per 16 maart door prof. Verdam vervuld. Dit heeft minister Beernink van Bin nenlandse Zaken in de Tweede Kamer geantwoord op vragen van de heren Van Thijn (P.v.d.A.), Wiebenga (P.S.P.) en Aarden (P.P.R.). De heer Van Thijn had gewild dat de benoeming was uitgesteld tot na de verkiezingen Nu dit niet meer mogelijk is verweet hij de minister dat deze bij een dergelijke belangrijke be noeming voorbij gaat aan de uitslag van de verkiezingen, hetgeen zijns inziens getuigt van minachting voor de burger. Minister Beernink wees erop dat bij een dergelijke benoeming meer op de landelijke verhoudingen dan op de ver kiezingsuitslag in de provincie wordt ge let. Hij liet blijken dat geheel voldaan is aan de wensen die de fractievoorzitters van de Provinciale Staten in Utrecht ken baar hadden gemaakt. ADVERTENTIE DEN HAAG. Het Nationaal Comité 25 jaar bevrijding organiseert niet alleen de plechtige herdenkingsbijeenkomst in de Sint Laurenskerk in Rotterdam op 5 mei met vertegenwoordigers van alle groeperingen uit de elf provincies, het is ook verantwoordelijk voor de manifesta tie in de Expohal in Hilversum onder de naam „Balans '70" en voor een televi sie-uitzending. Voorts zal het een op de jongeren gericht programma verzorgen rond het thema „Vrijheid ook voor de ander". Daarnaast heeft het Nationaal Comité het tot zijn taak gerekend een brochure te verspreiden met „wenken voor de vie ring", een maandelijks mededelingenblad uit te geven, en een goedkope herdruk van „In de schaduw van het verzet" van H. M. van Randwijk te verzorgen. Ten slotte heeft het Nationaal Comité nog een affiche uitgebracht, die dezer dagen over het gehele land zal worden verspreid. Eén en ander is vandaag in het pers centrum Nieuwspoort in Den Haag door het presidium van het Nationaal Comité onder voorzitterschap van mr. H. A. M. T. Kolfschoten, meegedeeld. Het comité telt twintig leden, die de verschillende groeperingen in ons volk, ook de jonge ren representeren. Het comité heeft con tact met de gemeentebesturen en met meer dan 900 plaatselijke 5-mei-comité's. Mr. Kolfschoten zei in een inleiding, dat het comité zich bewust is geweest van het feit, dat in ons volk genuanceerd over herdenking van de bevrijding wordt ge dacht. Geconstateerd werd, dat een al te uitbundige viering niet op zijn plaats zou zijn. „Als men het zo voelt, moet men het ook zo doen", aldus mr. Kolfschoten. Hij zou het evenwel een smadelijke zaak vinden, als de oudere generatie niet de kans zou krijgen de bevrijding op haar eigen wijze te herdenken wanneer deze weinig in de actuele politiek wordt ge trokken. Een nationaal aspect zit vast aan het grote défilé, dat onder auspiciën van het ministerie van Defensie op 5 mei op de Scheveningse boulevard zal worden ge houden. Daarin zullen vertegenwoordi gers meelopen van zoveel mogelijk groe peringen, zoals oud-strijders, verzetsmen sen en vertegenwoordigers van de koop vaardij en visserij, die meewerkten aan de bevrijding van Nederland. Uitgangs punt hierbij is het betoon van erkente lijkheid voor de destijds gebrachte of fers. Het zal in Scheveningen overigens geen militaire aangelegenheid zijn. „Een echte militaire parade kan in dit volk geen plaats meer krijgen, en dat is maar gelukkig ook", aldus mr. Kolfscho ten. De door het comité aangegeven gedach te, dat bij de voering van 25 jaar bevrij ding naast het element feest ook het ele ment bezinning op zijn plaats zou zijn, heeft veel weerklank gevonden. Dit komt bijvoorbeeld tot uiting in tal van exposi ties. De belangrijkste is die in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Een groot deel van deze tentoonstelling, die de jaren 1930 tot 1970 betreft, is gewijd aan de vraag „wat hebben we met onze vrijheid gedaan?" Volgens de plannen van het Nationaal Comité zal koningin Juliana op 5 mei in Rotterdam juist voor de aanvang van de plechtigheid in de Sint Laurenskerk, een fakkel in ontvangst nemen om er een bevrijdingsvlam mee te ontsteken. De fakkel wordt uit Wageningen aangevoerd, de plaats waar in 1945 de capitulatie van de bezetters werd getekend. In de kerk zullen drieduizend personen de plechtig heid bijwonen. In de namiddag van 5 mei zendt de NOS het programma van jonge mensen „Vrijheid ook voor de ander" uit. Daaraan zullen meewerken: Arena, de Nieuwe Komedie, het Scapino Ballet en Carrousel. Over evenementen in de grote steden, werd meegedeeld, dat in Amsterdam op de Dam een tentenstad zal verrijzen, waar iedereen creatief bezig kan zijn. Bovendien zijn er vrij toegankelijke door lopende voorstellingen. Ook laten de Am sterdamse organisatoren een film over de vijfde mei maken. landelijke keuken. Groene roemers: voor wijn dessert nootjes sigaretten, bruine blaker van de Provence, soep- zout- r pruttel- jam- jus- toemaar- doemaar- potten van vriend schappelijk aardewerk, kaboutergrilletjes, bebloemde peper draaier naast gehertshoornde wild- schaar, kruidenballen voor de soep. Mensen van de pruttelende pot scharrelen in't Pothuis bij Lamp. Jawel. j BARTPLIORISSTRAAT18 TFLFFOON 310049 HQFIEVERANCIF.R

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2