Dr. M. van Eekelen opende in IJmuiden grote uitbouw TNO CPN acties staat op de bres voor vernieuwingen en MKER PvdA en PPR stelden kandidaten voor Jac. Zuurbier: „Anderhalf miljard voor buitenhaven" ZATERDAG NACHTCONCERT IN ELECTRIC CE 2 fate# Bedrijfsleven toonde grote belangstelling Eis drie maanden voor aanrijding onder invloed Twee sprekers in Beverwijk Burgerlijke stand van Beverwijk Instant Composers Pool John Tchicay: Onze muziek is soort research Uw leverancier voor KOLEN en OLIE VRIJDAG 6 MAART 1970 9 4ZON ER Willemsbeekweg 88 - Tel. 14627 Vraag naar onze SPAARREGELING Een lijn lunieke aanbieding RECORDERTAPE Stichting Nutsspaarbank (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Met het oog op de komende verkiezingen voor de Provin ciale Staten heeft het bestuur van de afdeling IJmuiden van de Partij van de Arbeid het wenselijk geacht, de mogelijkheid voor de kiezers open te stellen tot een persoonlijke kennismaking met twee kandidaten van de P.v.d.A.: de heren G. van Oort, lijstaanvoerder voor de Provinciale Staten in Noord-Holland en J. J. Voogd, districtskamerlid voor de IJmond. En als gevolg van het destijds gesloten stembusakkoord was hier namens de P.P.R. de heer H. J. Vroom aan toegevoegd. Zoals bekend nemen beide partijen met een gezamenlijk programma aan deze verkiezingen deel, welk besluit de drie genoemde sprekers donderdagavond in gebouw „Velserduin" voor een gering aantal belangstellenden nader hebben toegelicht. Geestverwanten Buitenhaven Voor exclusieve voorjaars collecties van (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Dr. M. van Eekelen, oud-voorzitter van de Voedingsorganisa tie TNO heeft donderdagmiddag het nieu we gebouwencomplex van het Instituut voor Visserijprodukten TNO aan de Dok- weg te IJmuiden officieel geopend. Hij deed dit op verzoek van zijn opvol ger, ir. J. van Mameren, tot voor kort directeur van het instituut in IJmuiden, onder wie de plannen voor de uitbrei ding van het wetenschappelijk werk en de daarvoor noodzakelijke ruimten wer den ontworpen en uitgewerkt. Ir. J. van Doesburg, die tot opvolger van de heer Van Mameren is benoemd, vertoeft nog in het buitenland; de leiding van het In stituut voor Visserijprodukten TNO wordt tot zolang waargenomen door de heer H. Houwing ing. die gistermiddag gelegenheid gaf veel te zien en te horen van wat in dit wetenschappelijk centrum van zo groot belang voor visserijbe drijf in zijn totaliteit en voor de consu ment wordt verricht. Nu heeft het instituut de beschikking over ruim drieduizend vierkante meter vloeroppervlakte. Bijna eenderde hier van is bestemd voor onderzoek op het gebied van steriliserep, roken, drogen, koelen en vriezen van vis, terwijl er ook onderzoekingen worden verricht ten aan zien van de bereiding van gemarineerde en gezouten visprodukten. Problemen die samenhangen met voorverpakte verse, gebakken, gerookte en gezouten vis zijn in het programma van onderzoek opge nomen. Het instituut is er onder meer in ge slaagd een hoogwaardig viseiwit kleurloos en reukloos voor mense lijke consumptie te vervaardigen uit vis afval en zogenoemde doorgedraaide vis. AKZO heeft een bescheiden ruimte in een der gebouwen en onderzoekt met TNO verdere mogelijkheden met dit ei wit. Zoals wij vroeger al hebben gemeld is in Tanzania dankbaar gebruik ge maakt van dit ook aldaar door TNO vervaardigd eiwitconcentraat, waar mee het leven van een groot aantal on dervoede baby's werd gered. Al dit technologische onderzoek is on mogelijk zonder een uitgebreide chemi sche en bacteriologische begeleiding. Daarom zijn er: een chemisch labora torium voor routine-onderzoek, drie che mische research-laboratoria en een mi crobiologisch laboratorium, alle uitge rust met zeer moderne apparatuur, waardoor het mogelijk is geavanceerde technieken toe te passen. Een voorbeeld van onderzoek, dat zo wel is verricht ten behoeve van de vis- verwerkende industrie als ter bescher ming van de consument, is de methode van de bestrijding (invriezen) van de ha ringworm, die door dit instituut is uitge werkt. Het instituut in IJmuiden beschikt voorts over een goedgeoutilleerde biblio theek en een reeks belangrijke tijdschrif ten, die voor iedere belangstellende ter inzage liggen. De 47 medewerkers beschikken over uitstekend materieel en comfortabele ruimten voor hun werk. Het nieuwe gebouwencomplex is ont worpen door de heer Wiedijk, die als ar chitect reeds eerder veel van dergelijke objecten uitgedacht en uitgewerkt heeft (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „De droeve reeks ver keersongevallen onder invloed van drank neemt maar geen einde, ik krijg de in druk dat er zelfs een stijgende lijn in zit", zei donderdag de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman bij de Haarlemse rechtbank. De officier eiste drie maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid tegen een 24-jarige inwoner van Heemskerk. De Heemskerker bezat een eigen auto maar mocht daarin van zijn ouders niet rijden als hij ging drinken. Op de avond van 1 februari zat de jongeman echter toch in een auto terwijl hij veertien glazen bier op had, hij had de wagen van een vriend geleend. Op de Spoorsingel in Beverwijk ging hij zo ver naar links dat hij op de andere weg helft kwam en daar een scooter raakte. De bestuurder, een 25-jarige machine bankwerker uit Heemskerk, kwam er nog betrekkelijk goed af. Zijn 24-jarige vrouw, die achterop had gezeten, kreeg een ge broken been en ernstige kniewonden. De jonge vrouw zal misschien een half jaar nodig hebben om te herstellen. De verdachte zei donderdag niet veel, hij herinnerde zich weinig van de hele zaak. Het drankgebruik gaf hij toe. De rechtbank zal op 19 maart uitspraak doen. ADVERTENTIE Wethouder J. Kolkman biedt ir. J. van Mameren een origineel schil derij, vervaardigd door Pieter van 't Hart, aan. en kan terugblikken op evenzovele suc cessen. De firma Nelis realiseerde de bouw. Het gemeentebestuur van Velsen, ver tegenwoordigd door de wethouders J. G. Kolkman en C. Ockeloen, bood een pas send schilderij een unieke opvatting van een vissersschip van de IJmui- dense kunstschilder Pieter 't Hart aan. Wethouder Kolkman vóór zijn wet houderschap nauw betrokken bij de vis serij en auteur van diverse boeken overhandigde het kunstwerk aan de heer Van Mameren en herinnerde aan het feit dat IJmuiden met vis begon en dat de visserij hier nog altijd van bijzonder groot belang is. Bijzonder belangrijk voor deze visserij is het TNO. Daarom was hij met zijn collega de heer Ocke loen zeer graag getrokken naar „de burcht aan de Dokweg die de haring worm overwon", ook om namens de ge meente uiting te geven van dankbaar heid voor het goede werk, vooral onder de leiding van de heer Van Mameren, verricht in het belang van de gemeen schap. Ir. J. van Mameren, dr. M. van Eeke len en de heer H. Houwing ing. waren het middelpunt van de bijeenkomst ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouwencomplex van TNO aan de IJmuidense Dokweg. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Twee sprekers heb ben donderdagavond in gebouw „De Slof" het woord gevoerd op de verkie zingsvergadering van de plaatselijke af deling der C.P.N. Onderwerpen van ge sprek zijn daarbij geweest de doelstelling en de activiteiten van de C.P.N. bezien tegen de achtergrond van de overige po litieke partijen; alsmede het werk van de leden van Provinciale Staten. De opkomst deze avond was van dien aard, dat af delingsvoorzitter R. v.d. Molen de hoop uitsprak, dat de uitslag van de verkiezin gen voor de C.P.N. niet evenredig daar aan zal zijn. Het C.P.N.-Statenlid G. Maas ging als eerste spreker in op een opmerking van de voorzitter, die had geconstateerd, dat de mensen op drift zijn. De heer Maas verbond hieraan d e vraag „waarom de mensen dan op drift zijn" en beant woordde deze tezelfdertijd door te stellen, dat er in alle politieke partijen behalve dan bij de C.P.N. een crisis gaande is. Een strijd tussen groeperingen, die op de oude voet verder willen gaan en groe peringen, die daar fel tegen gekant zijn. Men vindt dit overigens terug in het maatschappelijk bestel, waar inspraak en medezeggenschap aan de orde van de dag zijn. Tevens als voorbeeld werd ge steld de strijd in Beverwijk bij de Peda gogische Academie. Kreten als „welvaart" en „zich geluk kig voelen" werden door spreker verwor pen als loze kreten, hetgeen blijkt bij de CAO-onderhandelingen en de acties voor meer inspraak. Men voelt zich als arbei dende massa tekort gedaan. Een ver schijnsel, dat bestaat zolang het kapita lisme er is. In werkelijkheid echter heeft men bij alle inspraak en medezeggenschap niets te zeggen. Alle partijen houden zich er mee bezig, de jeugd heeft de zaak aan de orde gesteld, maar bij de politieke par tijen heerst dienaangaande een Babylo nische spraakverwarring aldus spre ker want de heersende klasse wil alles laten zoals het is. Voor de kiezer, die moeilijk een keus kan doen, is er bij nauwlettend gade slaan toch een lijn te bepalen, zo meende de heer Maas op. De oude regeringspar tijen als K.V.P., C.H.U. en A.R. streven naar een C.D.U.-formatie. Waarom? Om dat zij alle drie veel verlies verwachten bij de Statenverkiezingen. De P.v.d.A. zou daarvan kunnen profiteren, ware het niet dat ook daar een definitieve scheuring tot stand is gekomen en nu het zoge heten P.A.K. daar een uitkomst zou moe ten brengen. D'66 zo voerde spreker aan koerst in de richting van de V.V.D.-politiek, zou daarmee samen wel een regeringspartij willen vormen. De P.P.R.-groepering schuurt zich aan tegen de P.v.d.A., hetgeen naar zijn mening een teken van zwakte is. De Boerenpartij is reeds bezig uiteen te vallen (Steur Bin ding Rechts); de P.9.P. vormt een dis cussie-partij zonder eind. Rest dan de C.P.N., de partij die weliswaar niet vol maakt is, doch waarvan men slechts weinig kan zeggen. De C.P.N.-activitei- ten zijn duidelijk zo vernamen de aan wezigen men streeft naar acties tegen tekortkomingen, tegen de kapitalistische structuur van deze maatschappelijke or de en ondersteunt alle acties op dit ter rein. Genoemd werden de activiteiten bij de strokarton, van de studenten in Am sterdam, Tilburg en Beverwijk en van de arbeiders in de Zaanstreek. Al die acties richten zich tegen de grote macht in ons land: het kapitaal, dat zich maar op hoopt, zodat men zich gaat afvragen, waar dat naar toe moet! Dit vormt de kern van het onbehagen. Vorig jaar waren er 600 fusies van bedrijven; dit jaar ver wacht men er 700. De mensen in de be drijven weten niet waar zij aan toe zijn. De C.P.N. is de mening toegedaan, dat dit alles doorbroken moet worden, reden waarom er acties moeten komen en deze partij op de bres staat voor belangen behartiging. Spreker besloot met de ver wachting uit te spreken, dat het de C.P.N. bij de komende verkiezingen goed zal gaan. In aansluiting hierop heeft mr. M. Pro per eveneens Statenlid een uiteen zetting gegeven van de belangrijke ar beid van de Statenleden, die invloed heb ben op de samenstelling van de Eerste Kamer, die zich bezig houden met de streekplannen, met de luchtverontreini ging en met de vestiging van industrieën, om maar enkele van de vele taken te ADVERTENTIE MARKTPLEIN-IJMUIDEN noemen. Juist in verband hiermede wek te spreker op om massaal aan de ver kiezingen deel te nemen en goed te stem men. Met een forum, gevormd door de beide sprekers en het raadslid de heer C. Berg huis, dat vragen van de aanwezigen behandelde werd de avond besloten. ADVERTENTIE Laat je toekomst niet in rook opgaan. SPAAR in de gemeente Velsen. Aldus werd door de heer Van Oort uit eengezet dat beide partijen het welzijn van de mens centraal hebben gesteld, zo wel als individu als in de gemeenschap. Van daar dat dient te worden gestreefd naar een evenwicht tussen economie en welzijn, vooral in een gebied als de IJmond, waar de industrie niet meer valt weg te denken. De realiteit hiervan is dat de mens met de industrie moet leren leven, bij welk streven naar een goede harmonie volgens spreker voor de Provinciale Sta ten met het vaststellen van de streekplan nen een belangrijke taak is weggelegd. De heer Van Oort was ervan overtuigd dat de P.v.d.A. en de P.P.R. de verkie zingsstrijd zijn ingegaan met een pro gramma, dat niet alleen idealistisch is, doch ook reële uitgangspunten bezit tot politiek handelen. „Geen loze kreten dus" besloot de heer Van Oort zijn korte spreekbeurt, „want de kiezer wenst niet langer te worden bedonderd". Als P.P.R.-voorzitter in Noord-Holland werd dit laatste door de heer H. J. Vroom volkomen onderschreven. Hij acht te het daarom van belang er even op in te gaan waarom de leden van de P.P.R. zich dan maar niet bij de P.v.d.A. heb ben aangesloten, nu zij in vele opzichten toch geestverwanten zijn gebleken. Vol gens spreker is de P.P.R. echter opge richt met de bedoeling dat de confessio nele progressieven elkaar in deze nieu we partij kunnen vinden. In de K.V.P. zijn de stemmen van de radikalen im mers gesmoord, welke tendens ook bij de A.R. en de C.H.U. kan worden waar genomen. Daarom wil de P.P.R. een socialistisch geluid laten horen, dat bijvoorbeeld ook aantrekkelijk is voor gereformeerden en katholieken met een progressieve inslag, die er altijd nog van worden weerhouden socialistisch te stemmen. En de heer Vroom meende voldoende reden hebben voor de verwachting, dat een en ander straks werkelijk zal geschieden. Als laatste spreker toonde de heer J. J. Voogd zich voorstander van meer openheid in bestuurszaken, waarbij door hem voor de burger de grootst mogelij ke informatie werd bepleit. Ook de com missievergaderingen dienen volgens de heer Voogd openbaar te zijn, hetgeen een tijdige inspraak zal bevorderen. Op deze wijze kan de burger worden ingescha keld bij het denkproces en behoeft hij geen besluiten meer te vernemen, die al volkomen zijn „uitgedokterd". Als voor beeld voor deze omgeving noemde spre ker de plannen voor een eventuele bui tenhaven, die hier diep op het leven der mensen zullen ingrijpen. Tenslotte werd door de heer Voogd vastgesteld dat de P.v.d.A. een ontmoe tingscentrum wil zijn ter bevordering van een beter contact tussen de beide ge neraties, waarbij de conflicten volgens hem worden veroorzaakt door het feit dat de jeugd geen gezag meer accep teert op grond van prestige, omdat de jongeren thans uitsluitend de prestaties beoordelen. Tijdens de na de pauze gehouden dis cussies, waarbij drs. J. Roessingh als ge- ^nnnnnnnnnnnnAnnnnrmj, spreksleider fungeerde, werd door de P.P.R.-kandidaat Jac Zuurbier ook nog even de kwestie met de buitenhaven aan geroerd. Hij meende te weten dat het rijk de gemeente Amsterdam reeds een bedrag van anderhalf miljard gulden voor de aanleg daarvan heeft toegezegd. De heer Zuurbier vreesde dat op deze wijze het gemeentebestuur van Velsen straks alleen nog maar een formeel be sluit zal mogen nemen over belangrijke zaken, die al lang door andere instanties zijn beslist. ADVERTENTIE Saint Joseph Betty Barclay Rodier PLUtN 1S40-4» telef. i(CS4U GEBOREN: Wendy, d. v. L. J. M. Bon- gaarts en A. W. M. Schuurs; Corrine d.v. J. van Balen en A. Reurslag; Jeroen F. z.v- H. M. Benthem en J. van Mourik; Yvonne d.v. J. A. Arends en D. van der Gaag; Sonja A. T. d.v. J. J- van Vianen en M. J. J. Henneman; Guido L. z.v. J. C. Vogelzang en G. M. v. Nouhuijs; Cornelius A. M. z.v. J- W. Groenewoud en H. A. Wissing. ONDERTROUWD: A. van Duijn en H. C. C. M. J. E. ten Doeschot; P. H. Koster en C. C. E. van Son; A. C. Jongepier en M. C. Kemper; M. J- Tonkes en A. M. van Dijk; J. van Berkel en H. C. A. Plijeter; H. D. van Ebenbeck en M. Jonkers; H. de Vries en E. H. Joffer; H. Cohrs en A. M. Bier steker; C. M. de Wit en S. J- Wormsbecher; J. B. Beers en G. C. M. Dunink; P. de Boer en J. F: E. Schriek. GETROUWD: P. D. Blom en C. H. Klok; Z- Bouchoukh en H. M. van Hout; W. J. F. Hemm en J. van den Braber; B. M. van der Veer en S. P. Leemberg; J. M. Stolp en H. M. Schellevis; J. J. van der Does en M. C. Groenland; W. L. Koster en H. Wever; J. G- W. Döll en A. Senger; M. Damael en C. J. W. T. Raspoort. OVERLEDEN: D. A. Paijens, 65 jaar; M. A. Roomer, 24 jaar, gehuwd met S. C. Groen; D. H. Sieben, 80 jaar, gehuwd ge weest met C. Laagland Winder; G. H. L. Oostervink, 71 jaar; C. Al, 89 jaar; J- M. van den Brand, 74 jaar; G. J. J. Johansen, 75 jaar; P. A. J. Vasen, 63 jaar. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. „Noem mijn werk jazz. Noem het muziek. Of geef het een andere naam" De altsxofonist John Tchicay praat met zachte stem, weloverwogen, de intellectueel eigen. Hij speelt zaterdag op een nachtcon cert in het Electric Centre aan de Ba- kenessergracht. Samen met de Ameri kaanse gitarist Derek Bailey, en de Nederlanders Misha Mengelberg piano en Han Bennink slagwerk. Ze noemen zich de Instant Composers Pool, vrij vertaald: verenigde snelcomponisten. Misha Mengelberg en Han Bennink zijn al goede bekenden bij de Haar lemse liefhebbers van nieuwe muziek. Derek Bailey komt uit Londen en maakte met Bennink een grammofoon plaat. John Tchicay is een Amerikaan se Deen, die in New York ensembles oprichtte voor hedendaagse muziek, o.a. met Archie Shepp en Roswell Rudd. John Tchicay is op 18 april 1936 in Kopenhagen geboren Zijn vader was Joseph Lucianus Tchicay, func tionaris in dienst van de Belgische regering en schatbewaarder van een diplomaat uit Loango in de Kongo. Zijn moeder was een Deense. Tchicay is opgevoed in Aarhus in Jutland. Hij doorliep daar de muziekacademie als leerling-violist, klarinetspeler en al- toïst. Tijdens zijn diensttijd als ma troos mocht hij studeren aan de aca demie te Kopenhagen. John Tchicay was voor het eerst in Nederland te horen als leider van het New York Art Quartet, dat in het voorprogramma speelde van een nachtconcert van Ornette Coleman in het Amsterdamse concertgebouw in 1966. Daarna was hij nog vele malen in Nederland, in 1968 gaf hij een gran dioos concert in Haarlem. Over zijp Nederlandse begeleiders zegt John Tchicay: „Ze spelen een heel andere muziek dan ik gewend ben, dan we in Denemakren maken. Het is met Misha, Han en Derek veel individueler, het is een soort research. Is het moeilijk met hem te spelen? John Thcicay: „Het kan moeilijk zijn als je niet in de stemming bent. Als je niet geïnspireerd bent". Dat zijn muizek de laatste jaren veranderd is vindt John Tchicay moeilijk te zeg gen. Maar er bestaat geen twijfel over dat de structuur anders is: „De tendens is misschien meei econo misch". Op de vraag wat de toe komst van de jazz betreft: „Die is nu individueel. Dus als er een man dood gaat, is er voor hem ook geen toekomst meer" Er is in ieder geval nog jong talent genoeg op jazzgebied. Tchicay: „Dat merk ik alleen in De nemarken al. Daar ken ik vele jazz- talenten. Waar wij mee bezig zijn wordt zeker voortgezet door jonge mensen". De Deen wil muziek maken, meer niet. En wat zijn verdere ideeën be treft: „Burger te worden in een we reld, die geen oorlog kent en waarin liefde voor zijn broeder een ingebo ren houding is, natuurlijk en eeuwig ja, ik geloof erin" Met het concert in het Electric Cen tre wordt het tournee van de Instant Composers Pool besloten. De VPRO maakt televisieopnamen van dit con cert, (wat inhoudt dat de bezoeker op tijd aanwezig moeten zijn, vóór middernacht). Waarschijnlijk zullen ook opnamen gemaakt worden voor een grammofoonplaat.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9