Ajax met cupzorgen naar Haarlem TELSTAR VOOR LASTIG GEVECHT NAAR DWS Flamingo's ten onder tegen Punch renbaan liuindigt OPENING COURSE SEIZOEN Swift weer kampioen Breekpunt: al of niet te harde training Kees Broekman richt pijlen vanuit Inzeil op zijn Visser CONDITIETRAINER CEES TANIA: Hockeyers hebben altijd te veel aan ballast met zich mee getorst DE ELFSTEDELINC Greetje Lukkes en Piet de Boer kortebaankampioen Slot competitie voor amatrices Pessoa de beste in CHI Den Bosch t Jieertwerf ~Voor /<7<z ns bei/ts Bierflessen op Hoky Beatrix Schuba leidt bij WK Nederlaag Okker ZATERDAG 7 MAART 1970 11 23 course agenda a.s. woensdag half twee Spoxt $pet Spanning ff JXpoAeo T^rfteè ör* a./» '/i c/faom UeuAc./t ^CL/id/'ct'JcUinCL 'h JhUU-bjk 4ezzi 3zzot.A onze féazd f3/?<T She/j k/e /-/. Eenling Fijn beroep Twee toppen OOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S C R A C K ©eesokgw/1 a« or-i (Van onze sportredactie) HAARLEM Het interessantste treffen in het betaalde voetbal in deze regionen is ongetwijfeld Haarlem Ajax. Zowel de Haarlemmers als de Amsterdammers komen, naar het zich (Van onze basketbalmedewerker) DELFT. Flamingo's heeft het deze keer niet kunnen klaren tegen Punch in Delft. Werd het vorige week 96-88, voor de Haarlemmers, deze keer bleek Punch het sterkste: 105-88. Toen Flamingo's vlak na de pauze duidelijk terugkwam, schreeuw de het uitbundig chauvinistische publiek Punch door de moeilijkheden heen. De overwinning van de Delftenaren was be paald verdiend. Frans de Haan (31 punten) en Van Woerkom (24) waren wel de grote mannen. Bij Flamingo's bleek de terugkeer van Jimmy Meyers, die drie weken met het Europese luchtmachtteam naar de VS is geweest, merkwaardigerwijs geen verster king. Hij had een heel andere methode van spelen gekregen. Nu moest alles van Frank Kales en J. Smeets (die k.o. ging door een ongelukkige tik) komen- Voor Massaro, die de afwezige coach Janbroers verving, viel er deze keer geen eer te behalen. Hij zag zijn ploeg bij de rust met 46-50 achter staan. Het werd 50-60, waarna het spel door de slechte arbitrage verruwde. Het werd tenslotte 105-88. Uitblinker De Haan maakte het honderdste punt. ADVERTENTIE Waatedorperiaan Wassenaar v dames en kinderen onder geleide op zaterdag gratis toegang laat aanzien, in de sterkste opstelling tegen elkaar uit. Alleen het mee spelen van Suurbier was gisteren nog een onzekere zaak. Hy werd, zoals be kend, in Jena geblesseerd. Telstar gaat trachten zjjn reeks knappe pres taties voort te zetten bjj DWS. Dat wordt, gezien de ranglijst, een be langrijk duel. RCH moet in Arnhem de strijd aanbinden met een van in stelling veranderd Vitesse. EDO kan in Tilburg bij NOAD wellicht een punt weghalen. Voor Haarlem zit er wellicht een kans op een verrassing in. De bekeroverwin ning heeft de Haarlemse formatie natuur lijk goed gedaan (met name ook de twee doelpunten). En Ajax zit in de „tang" van de wedstrijden voor de runners up- cup tegen Carl Zeiss Jena. De ploeg kan niet al te veel risico nemen, omdat er op internationaal vlak woensdag heel wat valt goed te maken. Voor HaarlemAjax zijn er vanaf tien uur aan de loketten nog kaarten te verkrijgen. De opstelling van Ajax; Bals; Suurbier, Vasovic, Hulshoff, Krol; Rijnders, Mjih- ren; Swart, Cruyff, Van Dijk, Keizer. De ploeg van Haarlem (dezelfde als tegen Sparta) ziet er als volgt uit: Paternotte; Wentink. De Haan, Peijs, Koopman; Fransz, Burgers, Van Slooten; Leferink, Hoeben en Couperus. Telstar zal tegen DWS waarschijnlijk De Vries moeten missen. Hij bleek op de training van gisteren niet helemaal fit te zijn. Het lijkt logisch, dat Verschoor zijn plaats zal gaan innemen in de ploeg, die de laatste tijd voortreffelijk draait. Tegen DWS zal nu blijken of de opwaart se lijn in de competitie niet verstoord is door de (eclatante) bekerzege op Excel sior. Telstar moet er nu voor gaan waken de zaken te licht op te vatten. Tenslotte zit DWS om de punten te springen, een DWS, dat het nog steeds zonder Dijkstra en Geurtsen (deze week geopereerd aan een achillespees) doet. De opstelling van DWS: Jongbloed; Pijlman, Soetekouw, Bianchi, Overweg; Flinkevleugel, .To- chems, Nuninga; Seemann, Bish, Bonsink. RCH zal het waarschijnlijk nog zonder Neeskens moeten stellen. De Racing zal zich op een harde strijd moeten voorbe reiden, want de Vitesse-trainer Cor Brom wil meer in de ploeg zien. De wed strijd tegen Ajax heeft al in die richting gewezen. Vitesse verwacht mogelijkheden voor een revanche (de eerste wedstrijd won RCH met 3-2). Vitesse komt met: Van der Zwaard; Veenstra, Bosma (wiens HEERENVEEN. Greetje Lukkes-Oos- terhof en Piet de Boer zijn vrijdag op de kunstijsbaan van Heerenveen Nederlands kampioen op de kortebaan geworden. De 26-jarige Grietje Lukkes-Oosterhof, die de in Inzeil vertoevende Attje Keulen-Deel stra als titelhoudster opvolgde, was ook reeds kampioene in het seizoen 62-63 en 63-64. Piet de Boer was de sterkste in het seizoen 67-68- VOETBAL. Colombia heeft zich kandi daat gesteld voor de organisatie van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in 1986. De volgende toernooien om de wereldbeker worden in West- Duitsland (1974), Argentinië (1978) en Spanje (1982) gehouden. meespelen in verband met het overlijden van zijn vader onzeker is), Van Kerkhof en Heijneman; De Vries, Kunst, Van In- gen; Cleeren, Hofs, Maurits. Het elftal van RCH luidt: Bes; Driesen, Wijers, Van Eijden, Croes; Severijnse, Smit, Koster; Kamoen, v.d. Berg, Meijer. EDO kan misschien de smaad van de grote nederlaag in het begin van het sei zoen tegen NOAD uitwissen. Beide ploe gen hebben hetzelfde speltype. EDO reist naar Tilburg met: Oosterbaan, Van der Putten, Breeuwer, Nijssen, Koster; Van Haalem, Kroonsberg, Koek, Van der Luh- be; Bosdijk; Van Polanen. NOAD: Van Dieten, Van der Pas, Maas, Janssen, Van der Steen; Van Ranzaw, G. Netten; T. Netten, Stovers, Zieltjens, Van Dijk. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM De amatrices besluiten de competitie om de wintertitels met de fina le. Hoewel er 12 amatrices mogen star ten is het veld beperkt gebleven tot ne gen paarden. Hiervan zullen Herman, Grace Rodney, Edelvaik S en Eland de lakens uitdelen. Vooral Eland, indien hij zijn traditionele fout even achterwege laat. In het internationale nummer we derom een optreden van de Amerikaan se merrie Neon Rodney, die een belang rijke aanwinst kan worden. De tips: 1. Nootdorp-prijs: 1. Impala 2. Interest 3. Hea du Commer. Outs: Handsome Mac. Mereveld-prijs: 1. Hea Alkestis VE 2. Galatea 3. Gaudy Way Outs: Gaai. 3. Wolvega-prijs: 1. Hurricane GG 2. Helene H 3. Hortence. Outs: Honey Six. 4. Amatrice winterkampioenschap (fi nale): 1. Eland 2. Herman 3. Edelvaik. Outs: Grace Rodney. 5. Emmeloord-prijs: 1. Esta Beroona 2. Neon Rodney 3. Cereal Spencer. Outs: Beachcomber 6. Groningen-prijs: 1. Fleche 2. Esme- raldine H 3. Edoublaise. Outs: Guy Hano ver II. 7. Duindigt-prijs: 1. Keuze J. Wagenaar Jr. (Eronica W - Edelscott Six) 2. Eve lyn Hollandia. 3. George van Rhea Outs: Fullspeed. 8. Alkmaar Vooruit-prijs: 1. Frio Duf fy 2. Guy Volann 3. Estella. Outs: Festi. Kees Broekman ten voeten uit. Hier probeert hij Stien Kaiser naar een zo goed mogelijke tijd te coachen. DEN BOSCH. Nelson Pessoa, de sier lijke Braziliaanse springruiter is de grote winnaar geworden van de openingsdag van het vierde concours hippique indoor Brabant. In het eerste springconcours, waarbij de hoogte van de hindernissen 1.40 meter bedroeg, werd Pessoa tweede achter de bekende Nederlander Anton Ebben, die met Kairouan een halve se conde minder nodig had om foutloos rond te komen. Met Sirene was Pessoa vervol gens het sterkst in de barrage van het tweede internationale onderdeel. De hoog te van de hindernissen bedroeg toen 1.60 meter. Ebben had voor dit nummer niet inge schreven. Slechts vier ruiters bleven in het internationale openingsnummer zon der fouten: Anton Ebben met Kairouan, Nelson Pessoa met Brasiliana, Harry Wouters van den Oudenweijer met Aba- dan en de op haar verjaardag debuteren de Engelse Ann Foergensen met Shannon 29th. De Westduitser Hartwig Steenken, die als eerste rijder in de ring was geko men, kreeg 16 strafpunten. Dat was een verrassing, want Steenken heeft begin februari in Berlijn met Amos nog de Gro te Prijs van West-Duitsland gewonnen. In het tweede nummer werden zes com binaties tot de barrage toegelaten, waar onder geen enkele Nederlandse. Twee kwamen foutloos rond: Nelson Pessoa met Sirene en Janet Smith met Saila. Van hen was Pessoa duidelijk het snelst. ADVERTENTIE i QOhfr LL of» of-e DEN HAAG. De vriendschappelijk! ijshockey wedstrijd tussen Hijs Hoky en ZKLO uit Brno is gisteravond twee mi nuten voor tijd gestaakt bij de stand van 9-5 voor de gasten. Het Haagse publiek bemoeide zich met de leiding van de Ca nadese scheidsrechter Lennon en gooide bierflesjes op het ijs. Brno, dat veel ster ker was, sloot de eerste speeltijd af met de stand 3-1, de tweede met 5-2 en stond met 2-1 voor in de derde periode. OSS. Swift Roermond heeft vrijdag avond in Oss de beslissingswedstrijd tegen Niloc met 8-5 gewonnen en is daarmee Ne- delands kampioen dameszaalhandbal ge worden- LJUBLJANA. Na de verplichte figu ren van het kunstrijden voor dames bij de wereldkampioenschappen in Ljubljana staat Beatrix Schuba (Oost.) op de eerste plaats. Net als bij het toernooi om de Eu ropese titel wordt zij in het klassement ge volgd door Gabrielle Seifert (O.-Did.). Het Russische paar Ljoedmilla Pakho- mova en Aleksander Gortsjkov heeft de de titel in het ijsdansen veroverd. (Van onze sportredactie) INZELL. Kees Broekman, vroeger vaak behaaglijk knikkebollende in de warmte van het succes, wil anno 1970 toch niet rusten op de lauweren, die Attje Keulen-Deelstra en Stien Kaiser voor hem in de Verenigde Staten pluk ten. De „Westlandse Noor" richt vanuit Inzeil de blik al weer op een volgend seizoen en praat, nauwelijks bekomen van het vermoeiend „Amerikaanse avon tuur", opvallend fel van zich af, als het er om gaat de afgelopen schaatsraaan- den nu eens kritisch te overzien. De vroe- (Van onze sportredactie) ZWOLLE. Toen Cees Tania in 1962 ais sportleider begon wist hij nauwelijks hoe een hockeystick eruit zag. Nu, bijna acht jaar later, is hij algemeen trainer van het Nederlands hockey-elftal en houdt hij zich op het allerhoogste niveau met de sport bezig. Bij trainers ligt over het algemeen een snelle opkomst minder In de lijn der verwachtingen, omdat hun kwaliteiten natuurlijk in de eerste plaats gebaseerd moeten zijn op een door de jaren gegroeid vakmanschap en een on misbare ervaring. Maar Cees Tania heeft bewezen dat een bliksemcarrière ook voor een topi-trainer tot de mogelijkhe den behoort. Natuurlijk heeft Tania de wind in de zeilen gehad. Hij is zelf de eerste die dat erkent. Hij heeft kunnen profiteren van een situatie, die beoefenaars van andere, op professionele leest geschoeide sporten merkwaardig zal voorkomen. De hockeywereld heeft altijd haar geheel eigen sfeer en stijl gehad. Het amateu risme in zijn puurste vorm het sport bedrijven om de gezelligheid en het ple zier was de hockeyers zo in het hart gebakken dat er een paradoxaal, in elk geval ietwat inconsequente benadering van de sport uit voort vloeide. In vrij wel geen andere sport treft men onder beoefenaars en bestuursleden zoveel „in tellectuelen" en zakenmensen die in hun maatschappelijk leven gewend zijn voor uit te zien, maar aan de andere kant heeft men dit ook vrijwel nergens zo weinig gedaan. Het begrip „betaalde trainer" kwam vroeger niet in het woordenboek van de hockeyers voor. Ook op internationaal ni veau werkte men met vrijwillige krach ten meestal oud-internationals die het Nederlandse elftal door hun persoon lijkheid en hun enorme inzet tot grote prestaties Olympische medailles en an dere hoogtepunten hebben geïnspireerd. Maar het bleef- een blijmoedig en achter de feiten aanlopend amateurisme, dat de ontwikkeling van de hockeysport in Ne derland vrijwel op een dood spoor moest zetten. De successen van andere landen, waar een veel kleiner potentieel aan spelers dan in ons land te vinden is, heeft de ogen van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond geopend. Men ging zich rea liseren dat er vrijwel nooit iets was ge daan aan de opleiding van professionele instructeurs. Men hoorde plotseling over al het geroep om trainers, die het ver starde niveau van het Nederlandse ho ckey omhoog zouden kunnen stoten in de vaart van de andere hockeyvolken. Nu is men zover, dat er jaarlijks een aantal hockeyspecialisten door de CIOS- opleiding worden afgeleverd. Maar in de tijd dat Cees Tania zich als vakman in de sport voor hockey begon te interes seren, was hij een eenling temidden van veel goedwillende amateurs, die braaf de verouderde begrippen oplepelden. Het is de grote verdienste van Tania, dat hij het vele kaf van het koren in de oefen stof wist te scheiden en op een intelli gente wijze nieuwe wegen heeft gewezen. Dit verklaart ten dele de bliksemcar rière en succesvolle metamorfose van een outsider, die op 24-jarige leeftijd voor het eerst een stick ter hand nam, tot een gezaghebbende insider, die straks in München met de spelers van de oran- jeploeg een gooi naar Olympisch ereme taal gaat doen. Cees Tania is nu 31 jaar. Dat is erg jong voor een trainer, die nauwelijks minder oude tophockeyers bovendien nog behorend tot het kritische studenten milieu naar zijn hand zal moeten zet ten. De ervaringen van het afgelopen sei zoen hebben hem echter vertrouwen ge noeg gegeven dat het allemaal best zal lukken. Tania vindt dat hij een „schandalig" fijn beroep heeft. „Maar je bent wel erg kwetsbaar", zegt hij. „Je bent namelijk vreselijk afhankelijk van de publieke opi nie. De meetbare resultaten zijn in de ogen van de meesten nu eenmaal het belangrijkst. Je hebt die functie gekre gen bij de gratie van een groep. Dat moet je accepteren". Hij stelt zich veel voor van de samen werking met de Enschedese oud-interna tional Hans Schnitger, die na het plot selinge vertrek van coach Roepie Krui- ze dit lopende seizoen als een soort ma nager van het nationaal elftal zal funge ren. Met de vorige coach Kruize heeft trai ner Tania niet veel contact gehad. „Ik ging mijn eigen weg en hij ook. Dat kan natuurlijk nooit helemaal goed gaan. Speltechniek, tactiek en mentale voor bereiding voor zeer zware krachttoeren als dat toernooi in India kun je niet van elkaar scheiden". Het huidige organisatieschema van de trainingen, die Tania aan de tophockeyers geeft, zal een half jaar duren. In die tijd vallen enkele normale interlandwed strijden en in september het nieu we Europa cup-toernooi in Brussel. Vol gend seizoen gaat de KNHB alles op nieuw bekijken en dan zit er voor Tania een full time functie als vaste trainer in, waarbij ook de opleiding van club- trainers hoort. ger excellente stijlrijder, die vaak een schouderophalend „we zullen wel zien" bijdroeg aan de onvermijdelijke nabe schouwing, wil nu in opmerkelijk felle bewoordingen zijn soms sceptisch ge hoor overtuigen van zijn gelijk: „Alleen bij mij in de kernploeg, kon Attje zo ver komen. Ze heeft in ons gezelschap de rust gevonden, die broodnodig was na een veel te overtrokken begin van het seizoen. En verder hoeft niemand zich op de borst te slaan, dat hij Attje ge bracht zou hebben want Attje heeft het allemaal zélf gedaan. Het is een fantastische sportvrouw, die bij iedere coach erg ver zou zijn gekomen. Ik wil de, dat alle meisjes in de kernploeg die instelling hadden. Ik heb Attje alleen maar zo goed mogelijk kunnen bege leiden. Dat moet ook. Je dient als coach het vermogen te hebben jezef weg te cijferen. Zo'n succes als dat van Attje is, zoals zo vaak, niet de prestatie van de coach, maar van de sportman of sport vrouw zelf". De pijlen van Broekman zijn daar mee toch wel duidelijk gericht op Klaas Visser, de Friese coach, die een rumoe rig spoor langs de vaderlandse ijspistes trok, óók toen zijn aanwezigheid langs het gladde ovaal in het kader van andere verplichtingen op zijn minst „verrassend" mocht heten. Broekman, overigens, is niet de enige die zich afvraagt of het nu wel zo broodnodig was, dat Visser een deel van de aan zijn zorgen toevertrouw de kernploeg een aantal dagen „onbe heerd" in Inzeil achterliet om spoorslags naar Heerenveen te reizen, teneinde Attje Keulen-Deelstra in de Europese titelstrijd bij te staan en Akke Falkena de weg te wijzen in de doolhof van el kaar opvolgende bondsbeslissingen. „Ik zou", bedenkt Broekman in ieder geval, „toch wel rustig bij mijn ploeg in Inzeil gebleven zijn". De rijzige coach lijkt overigens zélf vastberadener dan in de „wilde" januari-maand, toen selec tieproblemen slechts leken te worden op gelost door eindeloze compromissen, ook van zijn kant. „Maar altijd", zegt hij nu, „stelde ik het belang van de rijdsters daarbij voorop. Het is nooit bij mij op gekomen om als coach op de voorgrond te treden en mijn opvattingen omtrent training en voorbereiding op te dringen". Het „breekpunt" tussen Broekman en bijvoorbeeld Klaas Visser mag als bekend worden verondersteld: Visser stelt onomwonden dat zijn leerlingen vele weken achtereen in topvorm kunnen ver keren, Broekman staat een voorzichtiger aanpak voor. „Ik schrok", vertelt hij, „toen ik in Davos van Attje en Akke hoorde welk een ontstellend zwaar pro gramma zij hadden afgewerkt en eigen lijk nóg moesten afwerken. Ik raad pleegde deskundigen en zij deelden mijn mening: dit was te gek, dit doen nauwe lijks kerels". En dan ontleedt hij de problemen van het afgelopen seizoen verder, aan de hand van Visser's veronderstelling, dat het mogelijk moet zijn een langdurige top vorm te handhaven. „Lichamelijk is dat zeer wel mogelijk, maar psychisch niet. Je kunt de concentratie niet laten voort duren. Visser werkt bovendien met zo iets als de macht van het getal. Als je honderd mensen een onmenselijk zwaar programma voorzet, dan blijven er mis schien altijd wel twee of drie bovendrij ven. Maar al die anderen gaan kapot en hun kwaliteiten worden afgeknepen. Dat is mijn manier helemaal niet. Visser heeft ook bezwaren gehad tegen de lange „rustperioden", die ik in zou lassen. Maar dat was juist nodig. Dit seizoen zat verschrikkelijk slecht in elkaar. Late nationale kamnioenschappen en een veel te groot gat tussen de Eurot>ese en de wereldkampioenschappen. Over een zo lange periode kun je de optimale wed strijd-instelling niet handhaven". „De periode was te kort om er twee toppen in te kweken en te lang om één top te kunnen handhaven. Daardoor ook zijn die selectie-problemen bij de Neder landse kampioenschappen ontstaan. Ik kan van de kernploeg niet eisen, dat zij al een top bereikt zou hebben, toen. want die top zou niet kunnen worden gehandhaafd. En een dalende lijn kon ik me na die kampioenschappen ook niet permitteren, want dat zou het weer op laden voor de internationale wedstrijden te moeilijk hebben gemaakt. Daarvoor was de tijd gewoon toch weer te kort. Trouwens, met die top bij de wedstrijden in Deventer was het ook niet zo slecht gesteld als sommige mensen willen doen geloven. Reed Ans Schut niet toen al een drie kilometer in vijf minuten?". Kees Broekman gelooft dan ook vol doende feitenmateriaal bij de hand te hebben om voor een andere indeling van een volgend seizoen te pleiten. „Het maakt het voor de begeleiding wat moei lijker, maar het moet, om alle problemen te omzeilen: de nationale kampioenschap pen moeten naar voren op de kalender. Dan wordt het mogelijk om naar twee toppen m één seizoen te werken. En dan kun je bij de Nederlandse kampioen schappen een keiharde selectie toepas sen: wie niet bij de eerste zes is, gaat niet mee". LONDEN Tom Okker heeft in de halve finale van het internationale indoor- tennistoernooi in de Albert Hall in Londen verrassend verloren van de Amerikaan Marty Riessen. De setstanden waren 79 en 36. *DE KoP~ GROEP..! ALS CUQ1S ZU RIEMP <JE WIET* 1/JIKWBnJ WARÊfd 'slMIMdf- EK) DMJ MOETBsJ WE T UJOJDÊR OOfcr MOÖ 'M MAUOJE WEL-Pg/O

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11