IJmuider Courant VIJFENZESTIG WORDEN BETEKENT IN FEITE: NIEUW LEVEN BEGINNEN Ook de kunst van het gepensioneerd zijn moet (en kan) geleerd worden .Bedrijven en vakbonden moeten hun mensen beter voorbereiden op problemen van de oude dag ft n (Van een onzer verslaggevers) EEN AFSCHEIDSRECEPTIE. Woorden van dank, een bedrag onder couvert en een geschenk van de collega's en dan is men gepensioneerd. Een nieuwe levensfase, die de één verlangend, de ander huiverend naderbij heeft zien komen, maar die voor iedereen het gevaar van vereenzaming en het gevoel van er-niet-meer-bij-te-horen inhoudt. Het is daarom goed te zien met hoeveel enthou siasme de Stichting Ideële Reclame (SIRE) met haar „Actie 65-f-" (gratis verzorgd door de reclamewereld en kosteloos geplaatst door kranten en andere media) en het vormings centrum „De Haaf" dit probleem trachten op te lossen. Want, zo zegt SIRE in elke adver tentie: „1.342.567 Nederlanders zijn bejaard, niet verjaard!" Opvangen Succes Tweesnijdend Overal in het land zijn werkplaatsen en fabrieken waar hulp van 65-pIussers welkom is en waar de gepensioneerde ook zelf graag komt meewerken, misschien omdat hij niet buiten arbeid kan, misschien om wat hij te verdienen of omdat hij zich anders, bij gebrek aan zinvolle bezigheden, toch maar „te pletter verveelt". Snelle groei Hoogovenprimeur Vijfdaagse Sv Verwijt vakbonden #WVVWVWWVVV\AAWA/WW\AAnAA/WW*AAAfVVWVVVV%*AAArVWVWVW%rtAïV»WV%*W*/VVWVVVVVVVW%/WVWVWA^ ;S: ■•■-:■ 5 44; 4f._ «SS e-v „LATEN de bejaarde mensen toch proberen, activiteiten te ontplooien, dan is de eenzaamheid niet zo groot", zegt mevrouw Louise Wessing-Jans- sens, secretaresse van de stichting Ideële Reclame. „Dan valt de kunst matige scheiding tussen de generaties wat weg en bovendien is het voor oudere mensen goed om via een part time baantje vrij van spanningen die hebben ze al genoeg gehad iets te doen te hebben". Bankje in het park: niet langer de obligate „straf bank" voor de bejaarden. Wie wil, die hoeft niet meer te vegeteren. Voor mannen en vrouwen? „Ja, en ik denk hierbij in het bij zonder aan oudere vrouwen". Zij staat op om de advertentie „Gisteren werd ik weer moeder" ergens vandaan te halen en vervolgt: „Oudere dames kunnen zoveel doen voor gezinnen en daarom vind ik in deze actie vrouwen eigenlijk het belangrijkst. Bij de mannen loopt het al fantastisch, maar de vrouwen moeten nog meer in be weging komen. Wat kunnen zij veel betekenen als hulp voor kinderen in een gezin waar de moeder ziek is, als oppas bij kinderen wier ouders een avondje uit willen en als opvang van het kind van een ongehuwde werken de moeder. Hiermee zou je zo'n vrouw tje de hemel op aarde kunnen bezor gen en wat leuk kan het zijn voor een ouder echtpaar, om als „waar nemend opa en oma" te fungeren". U bent bijzonder enthousiast. „Wij hebben nog geen aktie gehad met zoveel succes al deze. Sinds begin oktober van het afgelopen jaar in amper vier maanden dus heb ben we een paar duizend mensen aan part time-werk kunnen helpen. Het probleem was aanvankelijk de vraag, waar de gepensioneerden die wilden werken zich moesten aanmelden. De oplossing werd gevonden door het pro bleem om te draaien en de bedrijven, die graag gepensioneerden willen heb ben, te laten adverteren met het 65+ vignet. Dat loopt nu, om het maar eens populair te zeggen, als een trein. In Amsterdam hebben we daarbij het geluk dat een huis-aan-huis verspreid advertentieblad (mevr. Wessing heeft zelf jarenlang op een advertentiebu reau gewerkt) sinds december een spe ciale rubriek „65+" opneemt, waarin bejaarde mannen en vrouwen onder codenummer zonder advertentiekosten hun diensten kunnen aanbieden. IN DE EERSTE twee weken van december werden 500 van deze gratis advertenties aangeboden en geplaatst, waarop 100 brieven en telefoontjes kwamen. Met het oog op dit succes neemt dat blad tegenwoordig elke week deze rubriek op. Dat zouden alle huis- aan-huis-bladen in ons land moeten doen. Zelf krijg ik per dag gemid deld zo'n vijf telefoontjes van mensen die iets om handen willen hebben. Maar zoals ik al zei. mijn indruk is dat de animo onder vrouwen minder is dan bij de mannen. Ik krijg ten minste alleen maar mannen aan de telefoon. Ook werkgevers bellen me op. Laatst had ik een notaris aan de lijn die graag gepensioneerden had als getuigen bij het passeren van aktes". Heeft de schaarste op de arbeids markt bijgedragen tot het succes van de actie? „Ik geloof wel dat het gebrek aan arbeidskrachten deze aktie zo'n enorm succes gebracht heeft. Dat neemt niet weg dat de aanvragen overal vandaan komen. Ook uit gebie den waar de arbeidsmarkt minder krap is, komen aanvragen van werkgevers voor gepensioneerden". Kunnen werkzoekende bejaarden niet bij de Arbeidsbureaus terecht? „De arbeidsbureaus staan daar be slist niet afwijzend tegenover, maar ze zijn er toch nog niet aan toe". Wat zijn het voor mensen die willen werken en gaat hjj daarbij vooral om „iets te doen" te hebben of in hoofd zaak om het geld? „Mijn indruk is, dat zich meer ge schoolden zoals kantoorbedienden en vaklieden aanbieden dan ongeschool den. De meeste mensen willen vooral iets te doen hebben, waarbij de be loning pas op de tweede plaats komt. De vraag „wat verdien ik in die baan?1' heb ik tenminste nog nooit gehoord. Deze mensen willen er nog bij horen. Trouwens, de artsen vinden het gezond dat oudere mensen iets om handen hebben, vooral als ze geen hobbies hebben. Bovendien is het goed voor het contact met de jongere generatie. Het helpt, naar twee kanten begrip te kweken. Hebben bejaarden er geen moeite mee in de nieuwe baan op een lager niveau dan ze gewend waren te wer ken? „Daar heb ik nooit klachten over gehad. Trouwens, bejaarden krijgen vaak zelfstandig werk. Bovendien: als je een jaar of zo niets te doen hebt gehad, kan je het vaak niets meer schelen wat je te doen krijgt. Voor zover mij bekend zijn de reacties, zo wel van werkgevers als van bejaar den, gunstig". Hebt u in het kader van deze actie nog meer wensen? „Ik zou graag meer gaan doen voor sleutelkinderen en weekendkinderen. Op dit gebied kunnen oudere mensen prachtig werk doen, door het opvan gen van sleutelkinderen als de moe- 1 tal bijna 65-jarigen komen deze zaken aan de orde, er wordt onderling over gediscussieerd en er wordt voorlich ting gegeven om te bereiken dat de aanstaande gepensioneerde mensen (man èn vrouw) beter geprepareerd zijn op de nieuwe situatie waarin zij straks komen te verkeren. Is het een cursus te noemen? Per se niet. Het zijn vijf dagen van discussie en voorlichting waarin de mensen enige jaren voor hun pen sioen worden voorbereid op de komen de veranderingen in hun levenspa troon. Men probeert hen ervan te doordringen dat ze straks niet zijn uitgeschakeld, dat ze iets te zeggen hebben en dat ze mee kunnen den ken over alles wat gebeurt. De deel nemers praten met elkaar en wisse len daarbij hun gedachten en verwach tingen uit; er worden ontmoetingen gearrangeerd met jonge mensen als oudere-jaarsstudenten en er worden inleidingen gehouden door deskundi gen op allerlei gebied, waarna gedis cussieerd kan worden. Vender wordt er wat aan kunst en aan creatief be zig zijn gedaan, en ook maakt zo'n groep een excursie b.v. naar de NOS- studio's. der werkt, maar ook door kinderen in tehuizen een gezellig weekend te be zorgen. Want er zijn wel kinderen die daar op zaterdagochtend worden af gehaald en 's zondagavonds worden teruggebracht dat zijn de gelukki gen maar er blijven er steeds een aantal achter die nergens naar uit kun nen zien, omdat niemand ze ophaalt. Hier ligt een geweldige taak, niet al leen voor bejaarde mensen, maar ook voor jonge gezinnen". OOK HET vormingscentrum „De Haaf" in het Noordhollandse Bergen houdt zich sinds enige jaren speciaal met de zorg voor de ouder worden de mens bezig. De eerste stoot daar toe kwam van Hoogovens IJmuiden, waar men een jaar of zes geleden begonnen is met voorlichtingsmidda gen voor gepensioneerden en hun vrou wen op medisch, sociaal en financi eel terrein. Dit initiatief werd over genomen door de vier vormingscen tra in Noord-Holland „Dijk en Duin" in Hoorn, „De Haaf" in Bergen, de Volkshogeschool in diezelfde plaats en het Woodbrookershuis in Bentveld, waaruit de hierboven al genoemde vijfdaagse conferenties „Pensioen in zicht" in het vormingscentrum „De Haaf" resulteerden. „Gepensioneerd worden betekent een diepe ingreep in het leven van man en vrouw. Het verplicht de mens, zijn werk los te laten, het betekent gevoelsmatig verlies van status (want vele mensen ontlenen hun zelfrespect aan hun maatschappelijke positie en de verantwoordelijkheid die daarmee samenhangt), zich uitgeschakeld voe len en verlies van contacten. Verder betekent pensionering meestal vermin dering van inkomen en een andere huwelijkssituatie, omdat de man voor taan geen acht tot tien uur per dag meer weg is voor zijn werk". Dit zegt de heer W. van Gelder, staflid en cursusleider van het vor mingscentrum „De Haaf". Tijdens vijfdaagse bijeenkomsten met een aan- Hoe is de belangstelling? Het werk groeit snel. In 1967, het eerste jaar, hadden we één bijeen komst met elf echtparen van zeven verschillende bedrijven. In 1968 drie bijeenkomsten van 67 mensen uit elf bedrijven, in 1969 zes met 135 perso nen uit zestien bedrijven en voor dit jaar zijn elf samenkomsten gepland met ongeveer 270 mensen uit twintig bedrijven. Wat belangrijk is, elders in het land begint dit werk ook van de grond te komen. „De Alerdinck" bij Zwolle werkt eraan en „Oud-Poel- geest" in Zuid-Holland heeft plannen in dezelfde richting. Vindt u het belangrijk dat mensen die met pensioen gaan deze bijeen komsten meemaken? „De deelname is vrijwillig. Een aan tal bedrijven stelt zijn oudere werk nemers en hun vrouwen in staat op kosten van de onderneming derge lijke vijfdaagse bijeenkomsten mee te maken. De mensen die op „De Haaf" zijn geweest, zijn enthousiast en blij dat ze die week hebben meegemaakt. De andere kant van de zaak is dat de meeste mensen die nu aan hun pen sioen toe zijn, reeds op hun twaalf de jaar zijn gaan werken. Deze men sen zijn opgegroeid in een samenle ving waarin werken als alleenzaligma kend gold. OPMERKELIJK is in dit verband, dat uit de gesprekken steeds weer naar voren komt dat de crisis van de dertiger jaren de mensen dieper heeft aangegrepen dan de wereldoorlog. Het onderwijs dat deze mensen heb ben gehad, was bijzonder eenzijdig. Van ontwikkeling der creativiteit was nauwelijks sprake. Een museum en een concertzaal hadden zulke hoge (maakt een gebaar in de lucht) drem pels. We trachten nu die drempelvrees alsnog te overwinnen door deze men sen in aanraking te brengen met kunst en cultuur en hen te stimuleren om zelf leuke dingen te gaan maken. Soms komen ze daarbij tot de ontdek king dat ze op dit gebied echt wat kunnen. Een hobby is reuze belang rijk, maar daar kun je geen 14 tot 16 jaar mee doorbrengen, de tijd die een 65-jarige gemiddeld nog te leven heeft!" Hoe zijn de reacties? „De reacties van de deelnemers zijn bijzonder gunstig. Dat blijkt voor al uit de mondreclame van de mensen die op „De Haaf" zijn geweest. De meesten vinden een week eigenlijk te kort. Velen dringen er op aan dat deze bijeenkomsten eerder worden ge houden, bijvoorbeeld te beginnen bij de 62-jarige leeftijd, met elk jaar een follow-up en kort voor het pensioen nog een uitgebreide bijeenkomst". „Ik zou overigens graag een soci aal-wetenschappelijk onderzoek naar het effect van het vormingswerk doen. Het zou daarbij naar mijn overtuiging kunnen blijken dat de voorbereiding op het pensioen inderdaad uitgebrei der moet zijn. Het begin is nu nog te laat en de duur te kort. Dit hele werk zou feitelijk in het totale personeels beleid moeten worden opgenomen. De vakbeweging zou hiervoor meer aan dacht moeten hebben, maar die bepaalt zich nog steeds goeddeels tot de strijd voor verhoging van lonen en verkorting van werktijden. Zijn er ook bezwaren tegen het ver richten van arbeid door gepensio neerden? „Zolang er werk in overvloed is stellig niet. Alleen bij massale werk loosheid zouden er bezwaren kunnen rijzen, omdat de bejaarden dan mis schien de jongeren „het brood uit de mond zouden stoten". Zo ver zal het evenwel hopelijk nooit meer komen met onze economie. Gepensioneerden die werken willen doen dat meestal, omdat ze er zin in hebben, de arbeid niet missen kunnen alsof werk het enige zinvolle in het leven is! Ande ren zoeken een bijbaantje omdat zij zich zonder dat in de meest letterlijke zin zouden „doodvervelen". En -.vat is er eigenlijk tegen, als zij door hun werk toch allen iets bijdragen aan de welvaart of aan het geluk van ande ren?

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13