„Fantasie en gehoorzaamheid", nieuw boek van Dorothee Sölle va/tervaktie'70 giro 5850 - utrecht Dr. M. J. Arnzten, verontrust gereformeerd theoloog, over het leven en de dood ■i Critiek op dr. Sölle Legerpredikanten voor 1980 Conferentie over bedrijfsapostolaat Conferenties Projecten voor vastenaktie Beatgroep in kathedraal Erbij 14 Ziende gehoorzaamheid Gelukkigste mens Theologische commissie rooms-katholieken en gereformeerden Afrika Latijns-Amerika Azië en Oceanië (Van een medewerker) VOOR MIJN KINDEREN Martin, Michaela en Caroline, die zelden gehoorzaam zijn". Deze opdracht heeft de bekende Duitse theologe en filosofe Dorothee Sölle geschreven in een nieuw boekje „Fantasie en gehoorzaamheid" (toekomst en christelijke ethiek). Zij is, nadat zij enkele jaren geleden was gescheiden, onlangs opnieuw getrouwd met een uitgetreden rooms-katholiek priester en is bij die huwelijkssluiting on gehoorzaam geweest aan allerlei kerkelijke reglementen, zowel van de r.-k. kerk als van de evangelische kerk van Duitsland. en vrij. Dorothee Sölle moet niet veel hebben van de vaste rollen die man en vrouw voor het lever, moeten spelen onder het devies van opofferingsgezind heid. Zij houdt een pleidooi voor het geluk Wij ervaren geluk vaak als ge stolen: hoe gelukkiger wij zijn des te steelser onze 'reugde. De werkelijke gelukkige is vernieuwd en vernieuwt zelf. Geluk is fantasierijk, spontaan en creatief. Jezus van Nazareth is lang als voor- Dit boekje tandelt over de christe lijke gehoorzaamheid op een oorspron kelijke, voor sommigen stellig inspire rende, voor andere irriterende maai in elk geval gedurhtenst.imvlerende wijze. Dorothee Sölle richt zich tegen een volgzame gehoorzaamheid, die overal gedwee. ,ja en amen" op zegt en kiest voor een critische, fantasie rijke gehoorzaamheid, die „neen" durft te zeggen. Dat is voor haar ware christelijke gehoorzaamheid. „Wij leven in een tijd, waarin het geloof in Christus het meest bedreigd wordt door liegenen die het zorgvul dig willen bewaren", zo stelt zij uit dagend in de eerste zinnen van dit geschrift. Maar God is een God van de geschiedenis, van verandering Jezus van Nazareth staat al tweeduizend jaar op. Hij verandert de harten van de mensen, die in Hem geloven en daarmee ook hun handelen Hij leeft en handelt nu, in onze tiid en in onze werkelijkheid Dorothee Sölle haalt de Hitler-tijd aan als afschrikwekkend voorbeeld van waartoe blinde gehoor zaamheid kan leiden. Christelijke ge hoorzaamheid moet volgens haar cri- tisch en radikaal zijn Het christelijk denken over de gehoorzaamheid heeft zich in de loop der tijden vooral ge concentreerd on de uitvoering, de tech niek, de wijze van gehoorzamen. De inhoud van de geho- zaamheid werd buiten haakjes gezet Niet was iemand al gehoorzamend deed was beslissend maar hoe snel, hoe nauwkeurig, met hoeveel vreugde hij gehoorzaamde. In een dergelijke gehoorzaamheid was geen ruimte voor zelfstandig, cri- tisch denken. Het had de sociaal-hy giënische functie, schuldgevoelens te verdrijven. Gehoorzamen werd op deze wijze doel in zichzelf en dan doet noch het doel. noch de gebieder ertoe, zelfs niet als die Hitier, Himmler of Eich- mann heet. Christelijke gehoorzaamheid is niet een blinde, maar een ziende gehoor zaamheid, die Gods wil pas in de si tuatie ontdekt, een ontdekkende ge hoorzaamheid dus. Zij werkt spontaan men zich niet krampachtig om het hem toegevallen stuk leven. Zijn handen kunnen zich openen. De fantasie van Christus is de fantasie van de hoop. Heiligen zijn fantasten. In de christelijke fantasie wordt het onzichtbare ontdekt, gevonden en zicht baar gemaakt. „God heeft zich, zo zegt de christelijke traditie, zozeer in onze handen gelegd, dat hij te vinden is in het gezicht van de naaste: dat hij te ontdekken is in de versteende or deningen die we konden veranderen, dat hij als produktieve oneindigheid zichtbaar wordt in onze wereld", zo besluit Dorothee Sölle. Dit boekje is verschenen in de nieu we serie „Oekumene", die de uitgeve rij Bosch en Keuning NV Baarn uit geeft samen met het „Oekumenisch Aktie Centrum". In verband met de tiende vasten- aktie hebben kardinaal Alfrink en ir. J. Hanraets, als voorzitter en vice- voorzitter van de vastenaktie Neder land, onlangs een brief aan alle pas toors en rektoren ter inleiding van de ze aktie voor ontwikkelingssamenwer king gestuurd. Uit deze brief laten wij de voor naamste passages volgen: „Honger stillen, mensen redden die getroffen zijn door rampen, voorko men dat hele volkeren van ellende om komen zijn primaire taken van ieder beschaafd volk en ieder christenmens. Maar hoe triest het ook klinkt: dit al les helpt niet om de kloof tussen arm en rijk. ontwikkelingslanden en wel vaartslanden te overbruggen; dit al- In ELK, het blad van de Evange lisch Lutherse Kerk, gaat ds. Allan in opde figuur van Dorothee Sölle, die na haar huwelijk met de vroegere Be- nediktijner pater Fulbert Steffensky meer dan ooit in Duitsland een omstre den figuur is geworden. Hij geeft de complete tekst van een persbericht, waarin de mening is weergegeven van dr. J. Beckmann. praeses van de evan gelische kerk in het Rijnland. Deze luidt als volgt: 1. Dr. Beckmann heeft ernstige bezwa ren tegen de theologie van me vrouw Sölle, die zich volgens hem niet binnen de ruimte van de evan gelische kerk beweegt. 2. In haar geloofsbelijdenis staat dwaalleer in de zinnen: „Ik geloof in Jezus Christus die gelijk had toen hij, „een enkeling die niets kan doen", precies zoals wij, aan de verandering an alle toestanden werkte, en daaraan ten gronde ging" en „ik geloof in Jezus Chris tus, die opstaat in on: leven, opdat wij vrij worden van vooroordelen en aanmatiging van angsten haat en zijn revolutie verder voeren tot aan zijn rijk" Het politieke avondgebed is meer politieke demonstratie dan eredienst. Men mag de kerk niet voor een politie ke wagen spannen zoals de Duitse christenen in 1933 geprobeerd hebben. Wij moeten wel over het politieke en gagement van de christenen spreken, maar niet in een kerkdienst. 3. Wie de geloofsbelijdenis van me vrouw Sölle als zijn geloofsbelijde nis in de kerk gebruikt, kan geen predikant Olijven Veel van wat via studenten op de kerk afkomt is ge vaarlijker dan destijds de bedrei ging door de Duitse christenen. Wanneer wij de wereld om ons heen in brand zien staar en zien hoe zij meer en neer onleefbaar wordt dan komt bij velen de wens naar voren om „de sterke man" zoals in de dagen van Mozes. die kon en durfde zeggen: „Herwaarts tot mij die de Heer toebehoort", nadat net volk afgodendienst had bedreven met het gouden kalf Het gebruik van het credo van dr. Sölle is nog verfijnder. nog geraffineerder, daarom des te gevaarlijker. Wie durft te stellen: te geloven in Chris tus, die opstaat in ons leven, maakt van Christus een afgod Wie de jeugd voorhoudt angst te hebben dat Christus vergeefs is gestorven, omdat Hij in onze kerken begraven is, gelooft niet in Hem Wie Hem ziet als revolutionair maakt van Hem een mens, een oproerkraaier. Wie in de eredienst een credo ge bruikt dat wat de inhoui' betreft af wijkt van de algemene gelhofsbelij- denis, stelt zichzelf en de gemeen te buiten de kerk". Aldus dr. Beck mann. Dorothee Sölle beeld gesteld van opofferingsgezind heid, zelfverloochening en gehoor zaamheid. Maar hij eiste allereerst waakzaamheid. Hij verwachtte van de mensen, dat zij de wereld zouden gaan veranderen- Hij was zo vrij en fantasierijk om allerlei regels te laten vallen. Hij stond onbevangen tegenover vrienden en vijanden. Hij predikte geen nieuwe deugden en plichten, maar hij veranderde de situatie van hen, die hij ontmoette. Zijn fantasie kende geen grenzen van naties, sociale klassen, ontwikkeling, geslachten en religies. „Ik beschouw Jezus van Nazareth als de gelukkigste mens, die ooit heeft geleefd" zo concludeert Dorothee Sölle „Ik denk, dat we de kracht van zijn fantasie moeten verstaan vanuit het geluk" Van Jezus leren we: hoe ge lukkiger iemand is des te gemakkelij- er kan hij loslaten.. Zijn handen klem- DRIEBERGEN. Het centraal in terkerkelijk bureau voor het bedrijfs leven en de stichting „Kerk en We reld" hebben in Driebergen een con ferentie gehouden over het bedrijfs apostolaat. Van de vijftig deelnemers was ongeveer de helft afkomstig uit het protestants christelijke en rooms- katholieke bedrijfsapostolaat en de an dere helft uit vakbeweging, werkge- gen van bedrijven en vormingscentra. Het beraad had ten doel vast te stellen welke rol het kerkelijke werk in het bedrijfsleven kan spelen naast de vakbeweging en de personeelsafdelin gen. Het uitgangspunt was. dat er een situatie is ontstaan waarin de gemid delde inkomens een niveau hebben be reikt, waarbij inkomensvermeerdering niet meer het belangrijkste motief is voor het verrichten van arbeid. Ter conferentie kwam men tot de conclusie dat het huidige personeelsbe leid faalt in veel bedrijven ten opzichte van de werknemers boven de veertig jaar. Onvoldoende carrière planning en het gebrek aan mogelijk heden om na het passeren van de 40 van betrekking te veranderen zijn er de oorzaak van dat velen in de betref fende leeftijdsgroep geen geschikte plaats in het arbeidsproces kunnen vinden. Een rol daarbij speelt dat pen sioenvoorzieningen te veel aan de be drijven zijn gebonden. De bedrijfsapos- tolaten zullen zich met dit vraagstuk gaan bezighouden. Voorts zal de aan dacht worden gericht op: meer actie voor de invoering van het zogenoemde sabbatsjaar, betaald verlof bij een vormingsperiode, bestudering van het probleem van het ziekteverzuim en een actie voor de invoering van een des kundig personeelsbeleid in elke onder neming. Op 14 en 15 maart wordt in Kras- napolsky het derde lustrum van „Gees telijk Reveil" gevierd onder het motto „Wat -is het nieuwe in deze tijd? En waar brengt het ons?" Sprekers uit verschillende kringen zullen belangrij ke aspecten en perspectieven van de huidige ontwikkeling belichten, terwijl ook door gedachtenwisseling, muziek, uitbeelding en op andere wijzen wordt getracht dit reveil te maken tot een waardevolle ontmoeting, een veelzijdi ge bezinning en een gemeenschappe lijke beleving. Men kan zich opgeven bij Secreta riaat Geestelijk Reveil, postbus 144, Amsterdam. Op donderdag 26 maart organiseert het Hervormd Opleidingscentrum te Doorn een oriëntatiedag over theolo gische studie en predikantschap, in samenwerking met de commissie voor theologisch wetenschappelijk onder wijs. Inlichtingen bij ds. D. J. Karres, Horstlaan 29, Driebergen. De Commissie voor Evangelie en Samenleving van de Remonstrantse Broederschap organiseert op 13 en 14 maart de Sociale Conferentie 1970 in het conferentiecentrum De Hoorne boeg te Hollandse Rading. Het thema van de conferentie is: „Van welvaart tot welzijn". Inlichtingen: De Hoorne boeg, Hoomeboeg 5, Hilversum. Tel. 02157-231. Het Humanistisch Verbond houdt discussiedagen waar een grote delega tie hoofdbestuursleden aanwezig zal zijn om met de leden te praten over de plaats van het Humanisme in onze maatschappij. De middagen worden gehouden: Assen, zaterdag 21 maart. Deventer 4 april, Utrecht 11 april. Am sterdam 25 april, Rotterdam 9 mei en Eindhoven 23 mei. Inlichtingen post bus 114, Utrecht. Tel. 030-24641. les helpt niet om te voorkomen dat telkens opnieuw miljoenen mensen van ellende en honger kreperen. Daarvoor is nodig, dat de economie en de gehele maatschappelijke struc tuur van die pauperlanden worden ver beterd; dat mensen, geld, wetenschap en techniek worden ingezet om de toe komst veilig te stellen. Het getuigde van realiteitszin en vi sie op de wereld van vandaag dat de Kerk van Nederland de vastenoffers aangreep om mee te helpen aan de bouw van de toekomst van misdeelde landen en gebieden. Dit gebeurt door de financiering van honderden ont wikkelingsprojecten. Dankzij de offerzin van katholiek Nederland, dankzij de persoonlijke in zet van vele vrijwilligers, dankzij Vooral ook uw inspanning en mede werking steeg de opbrengst van de Vastenaktie ieder jaar met een sprong om in 1969 te resulteren in 5,4 miljoen gulden. Dit jaar de vastenaktie '70 wil len wij méér. Het is het tiende jaar en wij streven naar de 10 miljoen. De grondgedachte van de vastenak tie '70 is: de mens moet niet alleen een minimum aan levensonderhoud hebben, hij moet een menswaardig bestaan kunnen opbouwen Deze ge dachte vindt u in alle propaganda-ui- tingen in de zin verankerd' hij heeft geen honger maar ook geen leven. De vaste slogan van de Vastenaktie '70 luidt: „Mens durf te geven!" VATIKAANSTAD. De wereld bond van de gereformeerde kerk heeft met de rooms-katholieke kerk over eenstemming bereikt over het instel len van een gezamenlijke theologische commissie. Deze commissie zal zich gaan bezighouden met de bestudering van vraagstukken die voortvloeien uit de traditie van beide kerken. Dit heeft het secretariaat van het Vatikaan meegedeeld. De eerste bij eenkomst van de commissie zal in april in Rome worden gehouden. Het thema van die bijeenkomst is de ver houding van Christus tot de kerk. Op de lijst van vastenaktie '70 staan 526 projecten. Een keuze uit deze lijst: Mali (Mopti), bouw en inrichting van een sociaal centrum te Ségué Benodigd bedrag: 25.000. Senegal (Dakar), afbouw zieken huis te N'Guéniène. Benodigd bedrag: f 8.000. Kameroen (Yaoundé), oprichting van modeldorp in Bitoukouk, Makak. Benodigd bedrag: 25.000. Centraal Afrikaanse Republiek (Bangassou), bouw atelier voor ge handicapten en huisjes te Kandogo Benodigd bedrag' f 15.000. Kongo-Brazza (Brazzaville), aan koop fietsjes voor polionatiëntjes. Benodigd bedrag: f 10.000. Ghana (Tamale), graven van 10 putten in omgeving van Salaga. Benodigd bedrag: f 10 000. Kenia (Ngong), bouw 10 dorps huisjes, aanleg waterleiding en elektriciteit te Kilgoris. Benodigd bedrag: f 13.000. Angola (Nova Lisboa), bouw klein hospitaaltje te Quipeio. Benodigd bedrag: f 13.000. Colombia (Ipiales), afbouw so ciaal centrum en aanschaf naai machines. Benodigd bedrag: 20.500. Peru (Tacna), voltooiing installa tie radioschoolzender. Benodigd bedrag: 29.000. Brazilië (Recife), bouw schuur en aankoop rijstmachine te AlvarSes. Benodigd bedrag: f 15.000. Brazilië (Petropolis), aanleg drinkwater- en afvoernet. Benodigd bedrag: 10.000. Paraguay (Asuncion), uitbreiding project verbouw- en verkoopont wikkeling van soja. Benodigd bedrag: f32.500. Uruguay (Algemeen), bevorde ring van de diverse coöperaties. Benodigd bedrag: f 30.000. Syrië (Hauran), bouw zaal voor naaischool, handwerk etc. Benodigd bedrag: f 25.000. India (Warangal), graven van bronnen. Benodigd bedrag: ƒ9.000. Hong Kong (Hong Kong), bouw van 4 huizen voor vluchtelingen. Benodigd bedrag: 10 000. Nieuw Guinea (Mount Hagen), fokken van vee door bevolking. Benodigd bedrag: 21.000. NUNSPEET. Op het jaarlijkse congres van legerpredikanten in Nun- speet zijn dit jaar harde noten ge kraakt. Dit congres dat sedert jaren wordt opgezet als een studieconferen tie, droeg dit jaar een ander karakter. Op aandrang van de legerpredikanten zelf, die behoren tot tien verschillen de kerkelijke groeperingen, werd een Onze medewerker Rik Valken burg hield een interview met dr. M. J. Amtzen, een verontrust ge reformeerd theoloog. Deze geniet vooral bekendheid door zijn in 1965 gepubliceerde brochure „De crisis in de Gereformeerde Ker ken", die toen sterk de aandacht trok. De discussie ging over het probleem van zonde en dood, mede in verband met de prehistorie. Dominee Amtzen, gaat u er van uit dat de gehele bijbel door God geïn spireerd is? Voor mij is dat inderdaad het enige juiste uitgangspunt Als je daaraan gaat tornen, vaar blijf je dan? Geeft u dat geen moeilijkheden met het accepteren van de gegevens over de pre-historie? Wat men over de pre-historie weet en schrijft, berust hoofdzakelijk op hy pothese. Telkens veranderen de opvat tingen weer. Niemand beschikt over exacte gegevens. Dr. K. J. Popma gaat er toch wel een eindje mee mee? Dat weet ik. Volgens mij gaat hij te ver, wat betreft de ouderdom van de aarde. Maar hij wijst toch duide lijk de evolutieleer van prof. Lever af in zijn boek .Evolutie, waar blij ven de voorvragen?' Het gevaarlijke van de evolutie-leer vind ik. dat men daarin tot de slotsom komt, dat zon de en dood er altijd geweest zijn. Als het ware door God gewild en/of gescha pen. De bijbel leert ons, dat de zonde door het overtreden van de duivel in de wereld kwam en dat hij Eva ook verleidde tot zonde Zo kwam door de zonde de dood in de wereld, omdat God gezegd had: Ten dage dat gij daarvan eet. zult gij de dood sterven. Er kan dus geen dood zijn zonder afval van God?.., Augustinus leerde reeds, dat de mens geschapen is met een mogelijk heid tot zondigen en sterven Volgens Paulus is de mens uit de aarde aards. Dus sterfelijk. Maar door gehoorzaam heid kon hij onsterfelijkheid verwer ven. Dr. M. J. Amtzen werd op 14 sep tember 1912 in Amsterdam geboren. Hij promoveerde in 1956 op het proefschrift ,J£en bijdrage tot de theologie van Andreas Osiander". Dr Amtzen doceert momenteel He breeuws aan het lyceum in Dor drecht. Als predikant staat hij sinds 1952 in 's-Gravendeel. Is het niet met elkaar in strijd als u zegt dat de dood door de zonde in de wereld kwam, terwijl u nu beweert dat er reeds een biologische mogelijkheid tot sterven in de mens was? De evolutie-gedachte gaat er vanuit en wil aantonen, dat zonde en dood er altijd geweest zijn. Als een nood wendig gevolg van de aanwezigheid van levende wezens. De mens is dus nooit in een staat van rechtheid ge weest en heeft dan ook nooit volko men Gods beeld gedragen Het een is gevolg van het ander en het een hangt aan het ander Als ik zeg dat de mens uit de aarde-aards b en een mogelijk heid in zich had tot sterven, wil dat nog niet zeggen dat hij noodwendig moest sterven. Integendeel, hij kon opklim men tot eeuwig leven. Én dit was dan ook Gods bedoeling met de mens. Dat is dus een essentieel verschil met de evolutie-leer. Hoe zit dat dan met de dieren? Er zijn fossielen gevonden van meer dan 100 000 jaren geleden. Dus vóór de schepping van Adam. Heerste onder hen dan wèl de dood? Is het bewijsbaar, dat die fossielen zo oud zijn? Door bestraling kan men het vrij nauwkeurig vaststellen Mogelijk. Maar kan men ook vast stellen dat de ontwikkeling altijd in hetzelfde tempo gegaan is, als wij nu kennen? Kan er wellicht een tijdperk geweest zijn dat de ontwikkelingsgang veel sneller was dan nu, zodat het in werkelijkheid niet zo lang geleden is dan het lijkt en geconcludeerd wordt?. Men heeft al zoveel hypothesen moe ten herzien in de loop der jaren. Houd u er dan strak aan vast dat de wereld 6000 jaar oud is? De wereld is ouder. Er staat: In de beginne schiep God de hemel en de aarde Wanneer dat was, weet nie mand. De mens is echter niet zoveel ouder. De dieren kunnen wel veel ouder zijn dan Adam, want er staat nergens, dat de eerste scheppingsdagen 24 uur duurden. Het ligt zelfs voor de hand dat ze langer geduurd hebben Immers, de zon was er pas »p de 4e dag en die bepaalde de duur van de dag, naar Gods beschikking. Ook weten wij niet hoe lang de tussenruimte van de ene tot de andere „scheppingsdag" was. De tijd is specifiek iets mense lijks. Toen God de mens schiep (op de 6e dag) was er eigenlijk pas goed sprake van tijd. Wat vindt u dan van de neandertha- ler? Er kunnen best mensachtige dieren geweest zijn. Ze misten dan echter Gods beeld. HET ess°ntiele kenmerk van de mens (Adam), we moeten niet capituleren voor de wetenschap. Een hypothese is nog geen exacte werke lijkheid. Dan blijft dus toch de vraag klem men of de dood er was voordat de mens zondigde Fossielen zijn immers GESTORVEN dieren!?.. Nog afgezien van het feit dat de ontwikkelingsgang in het verleden ge heel anders kan zijn geweest dan men nu aanneemt, is het sterven van een dier van een geheel andere orde dan van de mens. In het dier is niet Gods adem geblazen. Het dier is louter biolo gisch van structuur en samenstelling. Bij de mens is dat duidelijk anders. In hem is het beeld en de geest van God, zij het dan door de zonde ver troebeld. Zij die de evolutie-leer aanhangen hebben bij wijze van spreken minstens zoveel te geloven als wij die de bij belse gegevens ten grondslag nemen van het ontstaan der dingen. Hoe bedoelt u? Er is nogal wat geloof voor nodig om aan te nemen dat er eens zomaar een oercel ontstond. Door de bestra ling, zegt men Maar waar kwam die bestraling vandaan? Wat was het al lereerste begin? Hoe intstond er iets uit niets?? Laat men daar eens heel diep over nadenken Er moet toch een keer NIETS geweest zijn! Wat er was MOET er gekomen zijn. Waar kwam het dan vandaan? Ik geloof in God. de Vader, de Al machtige, Schepper van hemel en van aarde". RIK VALKENBURG. critische doorlichting van het gehele werk der geestelijke verzorging gege ven door een daartoe benoemde com missie. De titel van haar rapport 'uid- de „Geestelijke verzorging model 1980". De conclusies van deze commissie waren ingrijpend. De geestelijke ver zorging, beweerde zij, zal in haar hui dige opzet en werkwijze niet meer passen bij de ontwikkelingen in de samenleving in de komende jaren Als geestelijke verzorging betekent dat men het getuigenis aan de dienst der kerk in de strijdkrachten gestalte moet geven, is het nodig dat er er- anderingen plaatsvinden in haar struc turen. Met kracht werd naar voren gebracht dat de wijziging in denken en leven van de mens in de moderne maatschappij moet worden gediscon teerd in een nieuwe aanpak, wil zij kans maken op geloofwaardigheid. Van de vele wijzigingen, die als noodzakelijke eisen ter tafel kwamen, waren de vier belangrijkste: een sa menwerkingsvorm in federatieve zin van de protestants-geestelijke verzor ging en de rooms-katholiek-geestelijke verzorging, eigen vormen van gemeen te-zijn in kazernes, een nieuwe taak verdeling waarbij de uiterste efficiën- cy betracht moet worden, vormingsda- gen in plaats van de wekelijkse ge- spreksuren van de geestelijke verzor gers. Aangezien de overheid de jongeren door de dienstplicht noodzaakt in een geheel eigen wereld te leven, moet ze daarvan ook de consequentie aanvaar den dat de geestelijke verzorging daar in noodzakelijk een plaats inneemt. Ter viering van de Heilige Eucha ristie door mgr. Aloys Zichem is in de kathedraal te Paramaribo een „grootscheepse jongerenmis voor de tieners van de middelbare opleidin- en en werkende jeugd" georgani seerd. Voor de muzikale begeleiding zorgde een beatgroep. De belangstel ling voor deze dienst was enorm. De kathedraal, die ongeveer 800 zitplaat sen telt, bleek te klein, zodat tiental len jeugdige kerkgangers met een staanplaats genoegen moesten nemen. Ook de 35-iarige mgr Aloys Zichem was kennelijk beduusd van deze mas sale opkomst. .Zijn jullie nu voor de dienst, voor mij of voor de beatmu- ziek naar de kerk gekomen?", zo vroeg hij en voegde daar onder grote hilariteit van de meisjes, die in aan tal de jongens overtroffen, nog aan toe: ,of zijn de jongens alleen maar naar de kerk gekomen om naar de meisjes te kijken?" Het ijs was ge broken en de aanwezigen, onder wie zeer veel niet-katholieken volgden met grote belangstelling de dienst, de lie deren, met begeleiding van de beat groep, enthousiast meezingend.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 14