MINISTERIE WIL EEN EINDE MAKEN AAN DE TERREUR EN DE BIJSTANDS-XHANTAGE" VAN WOONWAGENBEWONERS WOONWAGENKAMPEN: klachten over en weer Guerrilla's in Latijns-Amerika steeds actiever I Zo lang wij nog bedelen moeten om een emmertje water kunnen ze die hele fatsoenlijke maatschappij van mij cadeau krijgen ZATERDAG 7 MAART 1970 Erbij Haarlemmermeer: zo lang er nog geen goede regionale kam pen zijn blijft het letterlijk en figuurlijk modderen X HAARLEM HOOFDDORP Het ziet ernaar uit dat de „gecivili seerde" maatschappij nog jaren moeite zal hebben met woon wagenbewoners. Ondanks de nieuwe wet die het parlement al is gepasseerd, maar nog altijd niet van kracht geworden is. Dat komt, zeggen de mensen van de kampen, omdat er in dit land erger wordt gediscrimineerd, dan uit tientallen protestdemonstraties zou kunnen blijken. Overal is er een afkeer merkbaar tegen gezinnen, die niet op een vaste plaats in een gewoon huis wonen. Ze worden in de pu blieke opinie allemaal op een hoop geveegd en beschouwd als „vuile zwervers, die te lui zijn om te wer ken en vegeteren op gemeenschaps geld". Zo ervaren de trekkers het, die zonder uitzondering vertellen het beu te zijn van de ene naar de andere plaats te worden gejaagd. En die voor geen geld naar de re gionale kampen zouden willen, die regering en volksvertegenwoordi ging als de oplossing voor een eindeloze reeks van moeilijkheden zien. Incidenten Afgekocht U niformiteit MmmmmnMnuonmnnnn^^ Jitwerpselen in 1 gemeentehuis 1 gedeponeerd Sympatie winnen ïlag met politie in I woonwagenkamp [Eindhoven W erk gele genheid ft .tt IS DE CRITIEK van deze groep woonwagenbewoners terecht? Daar is geen ja en geen nee op te zeggen. Er zijn dorpen, waar de bevolking verha len kan doen, die van die critiek niets heel te laten. Maar spreek je met maatschappelijke werkers en besturen van woonwagencentra, dan zijn ook andere conclusies mogelijk. Uit die ge sprekken krijg je de indruk, dat er met te weinig nuance over woonwagen bewoners wordt gepraat. Dat kan ook niet anders, omdat de wet daarvoor nergens enig houvast biedt. Wie met z'n wagen al jaren op een vast kamp staat, werk in de buurt heeft en zijn kinderen gewoon naar de lagere school stuurt, mag in de praktijk eigenlijk niet worden vergeleken met een trek ker. Die zwerver is een heel ander mens met een mentaliteit, die niet is afgestemd op een geregeld, burgerlijk leven. En omdat de nieuwe wet ook hem in het gareel probeert te krijgen, doen zich hier en daar incidenten voor. Want als het om de centen gaat, zijn die trekkers niet voor één gat te van gen. Hun standpunt is: als we dan van dorp naar dorp worden gejaagd, dan zullen we er ook een slaatje uit slaan. IN DE AFGELOPEN maanden zijn er nogal wat van die incidenten ge weest. In de Betuwe en in Zuid-Hol land traden knokploegen op, die kleine gemeenten probeerden te intimideren. Ze namen een agressieve houding aan tegenover de bijstandsambtenaren, die vaak maar amper wisten hoe ze er zon der brokken af moesten komen. In het uiterste geval kwam de burgemeester eraan te pas om de zaak te sussen. Meestal lukte dat pas als hij geld liet zien. HET MINISTERIE van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk kent die gevallen. De woordvoerder zei ons: „We gaan er iets aan doen. Zolang er nog onvoldoende regionale woonwa gencentra zijn. moeten we proberen die wantoestanden te vermijden. Dat kan, als die woonwagenbewoners in de kleinere plaatsen niet meer uitslui tend op dat beperkte, gemeentelijke apparaat zijn aangewezen, maar naar de toekomstige centrum-gemeente kunnen worden doorgestuurd. Daar kunnen ze er dan op rekenen en hun personeelsbezetting aanpassen als dat nodig is. Dan voorkom je toestanden, waarbij die ene rijkspolitieman die het geïntimideerde dorp dan nog rijk is, voor een overmacht komt te staan." IN OVERLEG met de gemeenten wil het ministerie dus alvast vooruitlopen op de wettelijke situatie, zoals die met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari zou moeten gelden. Volgens die nieuwe wet krijgt Nederland 52 re gionale centra. Daarvan zijn er nu nog maar 26. Bovendien zitten er nog enke le witte plekken in de kaart. Plaatsen als Uithoorn en Amstelveen weten nog steeds niet of ze hun zaken nu zelf moeten regelen of aansluiting moeten zoeken bij een gemeenschappelijke re geling, waarbij ze nu nog niet betrok ken zijn. Binnenkort wordt daarover voor Noord-Holland in het Haarlemse Provinciehuis overlegd. HET MINISTERIE heeft toegegeven, dat er in enkele kleinere gemeenten chantagepraktijken zijn toegepast. Daar is geld gegeven om rellen te voorkomen. En dat is niet de bedoe ling van de Bijstandswet. Maar wat doe je, wanneer er een blokkade van woonwagens voor je deur komt en de hele gang van zaken op de secretarie in de war dreigt te worden gestuurd? „Dan geef je wat, om van het geduvel af te zijn". Meest al zijn de namen van de obstinate doordouwers wel bij de gemeenten be kend. Het zijn niet de mensen met de vaste staanplaatsen, maar de trekkers die er soms stevig tegenaan gaan. To taal zo'n driehonderd man, aldus de woordvoerder van het departement. Het ministerie houdt er registers op na, waarin precies staat opgetekend, waar en wanneer woonwagenbewo ners bijstand hebben gekregen. Niette min blijven ze proberen. De bijstands ambtenaren moeten dan maar zien dat ze eruit komen. Ze bellen naar het departement en informeren naar de rechtmatigheid van een uitkering. Blijkt zo'n kleine gemeente dan bij stand te weigeren, dan is een veldslag niet uitgesloten. Het Betuwse Beesd is een van de plaatsen, die daarover kunnen meepraten. VOLGENS HET departement is het optreden van deze terreurgroep de meeste 'andere woonwagenbewoners niet welgevallig. Maar zij wagen zich niet aan een openlijke krachtmeting met de vechtjassen. Het optreden te gen deze gang van zaken is eigenlijk aan de justitie. Die moet dan over bewijsmateriaal beschikken. Het ver zamelen daarvan is voor onderbezette politiebrigades onbegonnen werk. Veel directeuren van sociale dien sten vinden dat de nieuwe wet moet worden aangevuld. Zij zijn de men sen, die dagelijks te maken krijgen met de haken en ogen, die aan de bij standswetgeving zitten. Wie buiten zijn schuld niet in staat is in zijn levens onderhoud te voorzien, zo zegt de wet, komt in aanmerking voor een uitke ring. De woonwagenbewoners maken daar een slim gebruik van. Ze halen eruit wat eruit te halen valt. En dat kost de gemeenten, die er financieel toch al niet zo rooskleurig voorzitten, meer dan ze eigenlijk kunnen ver antwoorden. DIRECTEUR J. A. Boender van de sociale dienst in de gemeente Haar lemmermeer: „We zouden zo snel mo gelijk naar een rijksgroepsregeling voor woonwagenbewoners moeten. Je kunt al die gemeenten niet zelf de zaak laten opknappen. Dat zou het rijk moeten doen. Om te beginnen zou er meer uniformiteit in de normen voor bijstand moeten komen. Om maar eens iets te noemen: er zijn gemeen ten die voor een gezin met twee kin deren 30 bijstand per dag betalen. In andere plaatsen is dat maar 20. Logisch dat er dan een toeloop komt in de best betalende gemeenten. Dat geldt ook voor het aanschaffen van woonwagens. De ene gemeente geeft geld voor een flinke grote, de andere betaalt voor een caravan. In het laat ste geval ontstaat er een nieuw pro bleem. Want caravans worden volgens de wet niet als woonwagens be schouwd. De narigheid daarmee is dat. het rijk niets vergoedt aan de ge meente, die zo'n gezin in een caravan bijstandsgeld betaalt. Als er nu eens richtlijnen zouden komen voor woon wagenvergoedingen, dan waren we al een stuk verder. Een andere zaak is: moet je voor een uitkering niet als voorwaarde gaan stellen, dat zo'n woonwagenbewoner ook staat inge schreven bij het arbeidsbureau? Nu kunnen die trekkers eigenlijk leven van wat ze bij al die verschillende gemeenten los weten te praten. Hier kost ons dat zo'n vierhonderd gulden per week voor een gemiddeld aantal van acht trekkers-wagens." HAARLEMMERMEER is een van de 52 gemeenten, die een regionaal wipon- wagencentrum zouden moeten krijgen volgens de wet. Alle woonwagens, die tot nog toe voor Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Zandvoort en Bloemen- daal belangstelling hadden, tenzij er extra overloopruimte komt, zullen daar straks niet meer mogen staan. Waar dat dan wèl mag in Haarlem mermeer is nog niet uitgemaakt. Want de vijfde startbaan van Schiphol, waarover nog druk wordt gediscus sieerd, is precies over het terrein voor het regionale centrum geprojecteerd. Er zijn twee andere plaatsen waaraan te denken valt, als het oorspronkelijke plan afketst. Maar zolang er nog geen zekerheid is, moet Haarlemmermeer het doen met het wat opgelapte oude kamp aan de Vijfhuizerweg. DIRECTEUR Boender: „Wij geven de trekkers bijstandsgeld voor twee dagen, als ze hier komen. En meestal doen we er ook nog een tientje ben- zinegeld bij. Die uitkering wordt ook wel „vertrekgeld" genoemd. Want de wagens mogen nu eenmaal niet blijven staan. Met dat werken van die zwer- VLAGTWEDDE Een ton, waarin tie! de uitwerpselen van seven gezinnen be l vonden, is gistermiddag leeggestort In da hal van het gemeentehuis in Hellingen! (gemeente Vlagtwedde). Dat gebeurd^ voor de ogen van burgemeester G. L atra. Drie woonwagenbewoners van hel terrein in de buurtschap Rijsdam waren voör deze actie verantwoordelijk. Zij wilJ I den hiermee uiting geven aan de opgei kropte gevoelens van de bewoners varf L het kamp ten aanzien van de voorziening Igen aldaar. (Vervolg van vorige pagina) begon in augustus 1968. De president van het staats-electriciteitsbedrijf, dr. Ulises Fereira Reverbel, een van de naaste medewerkers en vriend van de president van de republiek, Jorge Pa- checo Areco, werd vijf dagen lang ver borgen gehouden. Het is niet bekend op grond van welke tegenprestatie hij toen ongedeerd werd vrijgelaten. Nog gro ter opzien baarde de in september 1969 volgende ontvoering van de directeur van een bank en een uitgeverij, dr. Caetano Pellegrini Giampietro. Na ruim twee maanden was de politie er ondanks 'n uitgeloofde beloning van vijf miljoen pesos nog niet in ge slaagd zijn verblijfplaats op te sporen. Er werden daarentegen geheime on derhandelingen gevoerd tussen colle ga's van de ontvoerde en zijn kidnap pers. Men kwam blijkbaar tot een over eenkomst. De vrienden van de ontvoer de „schonken" vijftien miljoen pesos voor liefdadige doelen. Dr. Pellegrini werd na 72 dagen vrijgelaten. DE TUPAMAROS hebben verder verscheidene financieringsmaatschap pijen overvallen en de kasboeken ge roofd, die voorzien van de deskundige aantekeningen over zwendelarijen (waarbij ook mensen uit regerings kringen betrokken waren) voor de deu ren van bevoegde rechters werden ge deponeerd. Ze hebben verder in talloze gevallen wapens geroofd, onder andere ook die de politie in beslag heeft genomen en bij de rechter van instructie in ver zekerde bewaring zijn gesteld. Behal ve bij de bankovervallen, hebben ze ook door de overval op het casino in de mondaine badplaats Punta del Este 55 miljoen pesos (circa één miljoen gulden) buit gemaakt. Toen het perso neel van het casino zich erover be klaagde dat daarbij ook hun fooien wa ren verdwenen, boden de terroristen aan deze onder zekere garanties terug te geven. De regering wees de onder handelingen van de hand en vergoedde zelf het ontbrekende bedrag. DE TUPAMAROS achten het win nen van de sympathie van de bevolking het belangrijkste element van hun re volutieplanning. Bij de eerste actie van de „hongercommando's", bij de overval op het casino en bij de roof van de compromitterende stukken van de fi nancieringsondernemingen was een sterke golf van sympathie te bespeu ren. Zo schreef het conservatieve dag blad „El Pais": „De openbare mening heeft het galante beeld van de edele ridder Don Quichote, die anoniem tegen de corruptie van een beslist on aantastbare sector van de samenleving vecht, vervangen voor een ideologie die berust op het verstoren van de orde, chaos en het geweld". Anderzijds wekt het doodschieten van politiemannen en buitenstaanders grote woede op. De bewering van het hoofd van de geheime politie dat niemand de guerrilla-acties met sympathie be keken heeft, is stellig niet juist. Maar het is uitgesloten dat de Tupamaros een „revolutionaire wil" bij de bevolking opgeroepen heeft. Over 't algemeen kan men zeggen dat de „man in de straat" zich toeschouwer voelt. In dit verband is een andere overwe ging van het grootste belang. Tegen over de mogelijkheid dat de Tupama ros in Uruguay aan de macht kunnen komen, wordt vooral aangevoerd dat in dat geval Argentinië en Brazilië geen communistisch regime zullen dulden in deze bufferstaat en openlijk tussenbei de komen. De '"upamaros wensen zo'n bezetting gewoonweg zoals uit hun antwoord op de „dertig vragen aan een Tupamaros" blijkt om het patriot tische gevoel van de bevolking ten op zichte van zo'n buitenlandse interven tie te benutten. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Een nor lang heef 1 I gisteren een veldsla* gewoed tussen veer-1 I tig man van de Elndhovense politie en del 1 bewoners van het woonwagenkamp. Oor 1 I zaak was het verslepen van twee boven-1 I tallige wagens, die elders in het land een| I standplaats moesten zoeken. Drie politiemannen moesten naar eerl ziekenhuis worden overgebracht nadatl mannen, vrouwen en kinderen met sta-l ven ijzer, tandwielen en allerlei ijzeraf-T val naar de agenten hadden gesmeten. I Eerst werd door de politie van de korte I wapenstok, later van de lange stok enl schilden gebruik gemaakt. Het werd eenl complete veldslag. vers valt het over het algemeen wel mee. Er zitten schareslijpers bij, die hier en daar eens iets verdienen. Maar je kunt beslist niet zeggen, dat die trekkers er goed voor zitten. Ze zijn handig, dat wel. Als ze maar even de kans zien, proberen ze iets aan ons te verdienen. Ze vragen dan geld -'oor nieuwe banden of voor een autorepa ratie. Die laten wij dan altijd verrich ten door een garage hier uit de ge meente. Dan weten we zeker dat ons geld ook de goede bestemming krijgt. Tenminste, dat hopen we dan. Want het zou best eens kunnen voorkomen dat de man, die ons gladde autobanden laat zien, een paar splinternieuwe in z'n wagen heeft liggen." HET MINISTERIE vindt, dat er juist voor die trekkers werkgelegen heid zou moeten zijn in de buurt van de regionale centra. Dan zou er een tegenprestatie kunnen komen voor de uitkeringen, waar nu in de meeste gevallen niets tegenover staat. En dan zouden de profiteurs zichzelf ontmas keren. Dat hebben ze ook gedaan in Apeldoorn. Toen daar een ambtenaar liet weten, dat de heren voor een kar wei In de bosbouw werden verwacht, lieten ze zich niet meer zien. DE TREKKERS zelf zien het anders. Ze blijven op het standpunt staan dat zij de mogelijkheid moeten hebben, om een „menswaardig bestaan" te lei den. Dat houdt in: fatsoenlijke staan plaatsen met een toilet en een water kraantje op kleine kampjes waar ze niet worden „weggejaagd". Een van de zwervende handelaars in Hoofddorp: „Zolang wij nog moeten bedelen om een emmertje water en zomaar langs de slootkant moeten poepen, kunnen ze die hele fatsoenlij ke maatschappij van mü gestolen krij gen." JOHN BINDELS

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 16