Academische Raad snijdt in voorontwerp dr. Veringa VVD voor vernieuwing blok aan het been Op een liegbeest Weinig kans op totale kernstop Geertsema: D'66 doet geen keus v. Mierlo: Geen keuze mogelijk Kraantje Lek Maak van Waddenzee nationaal park PAUW UNIVERSITEITSRAAD MOET KLEINER KROON MOET KUNNEN INGRIJPEN Burger krijgt van overheid te traag antwoord ARJOS-voorzitter De Boer: Bij grenswijziging twee jaar uitstel raadsverkiezing Kamervragen over watervervuiling in het noorden Brand op scheepswerf; miljoen schade Actie voor ezels voor Tunesië Hartpatiënten moeten wachten Controle blijft grote struikelblok Politici debatteerden RAPPORT AAN STAATSSECRETARIS VAN DE POEL: Gondel kabelbaan Haringvliet neergestort ZATERDAG 7 MAART 1970 2 Centrale verwarming Thermo Techniek Tensen Premier De Jong: (Van onze correspondent) DEN HAAG De Academische Raad wil op een aantal essentiële punten ingrijpende wijzigingen in het voorontwerp-Veringa voor een wet op de universitaire bestuurshervorming. De raad wil de „universiteitsraad" zien teruggebracht van 60 tot 40 leden en een andere verdeelsleutel tussen de geledingen Ook wil de raad een ruimere mogelijkheid voor de Kroon om in te grijpen als de organen van de universiteit besluiten nemen die in druisen tegen wet of algemeen belang. Tegenvoorstel Wetsontwerp beoogt: De staatscommissie-Van der Peet Die leugenachtigheid bestreed En algehele volksverdwazing Bevatte tot eenelks verbazing Een lelijk liegbeest uit De Koog Dat altijd in commissie loog. Trijntje Fop (Van een onzer redacteuren) HAARLEM Het belangrijkste probleem bij de pogingen om te ko men tot een volledige stopzetting van de kernbomproeven, ook de onder grondse, is het feit dat de Sovjet-Unie weigert enigerlei controle op de na leving van dit verdrag op haar grond gebied toe te laten. Zolang op dit punt bij de huidige Russisch-Ameri- kaanse besprekingen over de beper king van strategische wapens (SALT) niet een zekere mate van overeen stemming wordt bereikt, komt er geen allesomvattend kernstopverdrag. maandag Chemische wapens de i1 n expert ADVERTENTIE is 25,— per m3 te duur? Beslist! ZELFBOUW bespaart u f 2300,U wordt gesteund door een erkende vak man. die de gasaansluiting inregeling en garantie-service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23 - 24 20 44 DEN HAAG. Als een Nederlandse burger een brief aan de overheid schrijft krijgt hij, naar de mening van minister president De Jong, in veel gevallen nogal laat antwoord. Dat geeft hem een gevoel van het opboksen tegen de grote, bureau cratische mammoet. Na afloop van de kabinetszitting van vrijdag zei de bewindsman dat de mi nisterraad zich dan ook beziggehouden had met het vraagstuk van het contact tussen de verschillende denartementen en de burger. „Wij gaan proberen de beant woording te versnellen. De burger moet eerder antwoord hebben", aldus de pre mier, die voorts liet weten dat op dit ogenblik de verschillende, op de departe menten toegepaste, methodes met elkaar worden vergeleken. Aan de hand van het resultaat van deze vergelijking zal met het departement van Binnenlandse Zaken gezocht worden naar een doelmatiger me thode in de beantwoording van schrifte lijke stukken. De Academische Raad ontkracht noodzakelijkerwijs in een uitvoerige brief aan de minister zijn eigen meningen. Deze kunnen namelijk niet dienen als adviezen in formele zin omdat er geen voldoende aantal leden aanwezig was. Om de minister een beeld te bieden van de meningen, heeft men toch maar telkens gestemd. De raad sprak zich uit voor een ge heel andere gang van zaken bij verkie zingen in de universiteiten De ministe. wil dat als bij een eerste verkiezing minder dan 25 percent van de kiesge rechtigden meestemt de verkiezing binnen drie maanden herhaald moet wor den maar dan zonder beperkende bepa ling. De raad vindt dat dit svsteem juist een averechts effect kan hebben en dat het teveel tijd en aandacht eist van alle betrokkenen. Daarom beveelt de raad het stelsel aan dat voor geledingen ge reserveerde zetels onbezet moeten blij ven in evenredigheid met te weinig uit gebrachte stemmen „Ernstig bezwaar" heeft de raad tegen de voorgestelde zetelverdeling in de uni versiteitsraad. Vele leden verwachten een paritaire vertegenwoordiging van we tenschappelijke staf. studenten en perso neel, omdat studenten en personeel niet zullen rusten voor hun maximum (het derde van vijfzesde der zetels) is ver wezenlijkt. Daarmee zal volgens de raad de universiteitsraad voor twee derden in handen komen van mensen „die (nog) niet deskundig zijn op de gebieden van onderwijs en zelfstandig verrichten van onderzoek" Tegenvoorstel van de Academische Raad is het vijfzesde deel der zetels dat binnen de universiteit moet worden verdeeld (het andere zesde deel is be stemd voor mensen van buiten de univer siteit) als volgt te verdelen: een kwart voor de studenten, een kwart voor het personeel, en de helft voor de weten- (Vervolg van pagina 1) UTRECHT Op de vandaag in Utrecht gehouden algemene vergadering van de A.R.-jongerenorganisatie (ARJOS) heeft de heer H. A. de Boer, voorzitter van de organisatie, zich uitgesproken voor een beleid dat gericht is op de vernieuwing van de samenleving en tegen samenwerking met de V.V.D. bjj het uitvoeren van een dergeljjk vernieuwingsgezind beleid. „Het is niet mijn standpunt de liberalen voor goed bij het vuile goed te gooien, maar ze zijn een blok aan het been wanneer je een vernieuwingsgezind beleid wilt doorvoeren", aldus de heer De Boer. Hij hekelde de afwijzing door de Partij van de Arbeid van de K.V.P., A.R.P. en C.H.U. en merkte onder meer op, dat het begrip voor die houding minder wordt, naarmate de P.v.d.A. zich dwarser blijft gedragen. „Het is voor zo'n constructieve partij als de P.v.d.A. niet vol te houden eigen, interne moeiten af te wentelen op anderen, met name op de K.V.P.", aldus de heer De Boer. Door de genoemde par tijen en de V.V.D af te wijzen, maakt de P.v.d.A. zich naar zijn mening schuldig aan ernstige versluiering, hetgeen „in fla- DEN HAAG Ingediend is een wets ontwerp dat beoogt in een gemeente, die wordt uitgebreid of met een andere wordt samengevoegd, de periodieke gemeente raadsverkiezing twee jaar uit te stellen. Als gevolg van wijzigingen in de ge meentelijke indeling moeten vaak tussen tijdse raadsverkiezingen worden gehou den. Dit is voor zowel de gemeentebesturen als de plaatselijke politieke partijen een ook financieel zware opgave, des te meer als de bijzondere verkiezing kort voor of na de normale periodieke raadsverkiezing moet plaats hebben. Thans wordt in wetsontwerpen die in het houden van tussentijdse raadsverkie zingen voorzien bepaald dat de normale periodieke verkiezing achterwege zal hlij- ven indien 't wetsontwerp enige tijd vóór de dag van de stemming van kracht is ge worden. De duur van de parlementaire be handeling is echter niet tevoren bekend Het al dan niet doorgaan van de periodieke raadsverkiezing is echter gebonden aan het totstandkomen van de wet vóór een bepaalde dag. Om deze bezwaren te ond°r vangen is minister Beernink met een nieuwe regeling gekomen Bij de termijn van twee jaar is uitgegaan van de gemid delde duur van de parlementaire behan deling. Men zou ook geen termijn kunnen stellen en bepalen dat de volgende perio dieke verkiezing achterwege moei blijven Maar wanneer het wetsontwerp de eind streep niet zou halen zou dit ertoe kunnen leiden dat een periodieke verkiezing zou worden overgeslagen. grante strijd is met de aan de kiezers be loofde duidelijkheid". Uitvoerig ging de heer De Boer in op de samenwerking van de K.V.P., A.R.P. en C.H.U. De ARJOS-houding tegenover die samenwerking karakteriseerde hij door „ja, mits", waarbij hij er op wees dat aan dat het „ja" een faire kans moet worden gegeven. In dit verband wees hij het op treden van de A.R.-verontrusten van de hand, evenals de acties van dr. B. de Gaay Fortman, die oproept om op de P.P.R. te stemmen in die provincies waar een vorm van samenwerking met K.V.P. en C.H.U. bestaat. De heer De Boer uitte critiek op het PAK-plan en verweet mr B. W. Bies heuvel, de A.R.-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, binnenkort (in Heerlen en in Leeuwarden) op te treden met de frac tievoorzitter Schmelzer (K.V.P.) en Melle- ma (C.H.U.). De ARJOS-voorzitter noemde dit optreden niet verstandig. In zijn rede merkte hij onder meer nog op, dat drs. Schmelzer niet zal kunnen terugkeren als fractievoorzitter, dat „vanzelfsprekend" dit kabinet geen kabinet is dat om een ver volg vraagt, dat de rol van minister Beer nink in de C.H.U. van 1971 is uitgespeeld en dat de K.V.P. tenslotte haar ideeën over machtspartij-zijn zal moeten prijsgeven. schappelijke staf in vaste dienst. Pogin gen in de Academische Raad om de woorden „in vaste dienst" te laten val len ten behoeve van de mensen die al vele jaren in tijdelijke dienst zijn. strand den. De raad werd het niet eens over een mogelijke afzetbaarheid van gekozen le den van het college van bestuur (de da gelijkse leiding van de universiteit). Een meerderheid was er wel voor het voor stel dit dagelijks bestuur bij grote uni versiteiten te kunnen laten bestaan ujt zeven leden, in plaats van uit. drie of vijf zoals de minister wil. De raad wenst in de wet een inlichtingsplicht van alle la gere organen aan hogere organen. Een poging om een ruimere experimenteer- mogelijkheid te adviseren liep op niets uit. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Veder-Smit (P.v.d.A.) wil graag weten of een plan voor het lozen van industrieel afvalwater uit de drie noor delijke provincies in het Eems-Dollard aestuarium een waterverontreiniging ten gevolge zal hebben die nog aanmerkelijk groter is dan die van Londen en New York met voorsteden te zamen. Zij heeft de minister van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid vragen gesteld over een rapport van de commis sie Industrieel Afvalwater Groningen. Dit rapport bevat een olan voor het lozen van industrieel afvalwater van een aantal strokarton- en aardappelmeelfabrieken, en enkele andere industrieën in de drie noordelijke provincies Uitvoering van dit plan zou, uitgaande van de volledige be nutting van de verwerkingscapaciteit der fabrieken, een verontreiniging veroorza ken, als zou die door 24 miljoen inwoners zijn veroorzaakt. RIDDERKERK Op de scheepswerf De Groot en Van Vliet in Slikkerveer heeft gisteravond een brand gewoed, die volgens een van de directeuren voor een miljoen gulden schade heeft aangericht. Door de brand is aanzienlijke vertraging ontstaan in de afbouw van de Noorse tanker „Ru- bicea". De brand is vermoedelijk ontstaan in de keuken van de kantine in een der bedrij f sgebou wen. SCHIPHOL. Onder het motto „Niet geeft acht, ezels, doch geeft acht ezels" zijn in de afgelopen weken collectes ge houden in en om vele Nederlandse kazer nes 4en bate van het door overstromin gen getroffen gebied in Tunesië. Bij de ramp in september en oktober van het vorige jaar werden ongeveer 10.000 ezels, die het voornaamste transport- en ver voermiddel voor de plaatselijke bevol king vormen door het water en de mod der verzwolgen. Het is de aalmoezenier N. Th. M. Wij nen geweest, die het idee voor deze actie voor de vastentijd heeft gelanceerd om geld in te zamelen voor de koop van ezels. De aalmoezenier keerde gisteren met de tweede groep militairen terug uit het Tunesische rampgebied. Er is tot nu toe geld bijeengebracht voor 225 ezels. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De voltooiing van de nieuwe afdeling voor hartonderzoek en hartchirurgie van de medische facul teit ln Rotterdam is sterk vertraagd. De afdeling had in oktober voltooid moeten zijn. Zestien hartspecialisten uit Zuid west-Nederland hebben hierover in een brief aan de inspecteur voor de Volksge zondheid in Zuid-Holland hun verontrus ting uitgesproken. In de Tweede Kamer zijn over deze kwestie reeds vragen ge steld. In de medische faculteit in Rotterdam staat nu kostbare apparatuur stil eo staan 64 bedden leeg. Financiële moei lijkheden zijn de oorzaak van de ver traging. Er is intussen in Rotterdam en omgeving een wachtlijst van ongeveer honderd hartpatiënten. Bij sommigen moet een operatie binnen bepaalde tijd plaatshebben. Vele hartspecialisten heb ben hun patiënten een behandeling be loofd, maar kunnen deze belofte nu niet nakomen. De Nederlandse Hartstichting deelt mee dat de vertraging voor een groot deel is te wijten aan de snelle en sterke groei op medisch-technisch gebied, die niet voldoende bijgehouden kan worden door de ruimtelijke, financiële en perso nele mogelijkheden. Met name is er een tekort aan speciaal opgeleide verpleeg sters en paramedisch personeel. Dit zei gistermiddag mr. H. E. Es- chauzier, hoofd van de Nederlandse de legatie bij de ontwapeningsonderhande lingen in Genève. Nederland neemt deel aan deze conferentie die aanvankelijk uit achttien landen bestond maar waar in nu 26 staten zijn vertegenwoordigd. De heer Eschauzier hield gisteren een toespraak tot een lunchbijeenkomst van (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De duidelijkheid van D'66 is voor de V.V.D.-fractieleider in de Tweede Kamer, mr. Geertsema, „een nog even grote vraag als voorheen. D'66 doet geen keus" zei hij gisteravond in Frascati in Amsterdam aan het slot van zijn debat met mr. Van Mierlo, de frac tieleider van D'66 in de Tweede Kamer. In zijn inleiding zei mr. Van Mierlo. „Het hangt mij meters de keel uit dat de V.V.D. nu al drie jaar zegt dat wij geen programma hebben". Hij vond het „merkwaardig dat de V.V.D. na alle verwijten aan het adres van D'66 toch met die partij wil samenwerken. Dat is je reinste demagogie". D'66 vindt dat er thans geen keuze mogelijk is en ziet ook geen basis om te komen tot een gesprek met de V.V.D. over samenwerking. De V.V.D. wil niet wezenlijk staatsrechte lijke hervorming tot stand brengen. Als zijn persoonlijke mening gaf hij te ken- ADVERTENTIE OVERVEEN - TEL. 0 23-2412 66 Vanaf 9 MAART zijn wij tijdens het zomerseizoen ook weer op GEOPEND if- Wilt u tijdens de Pasen van een exclusief diner genieten Reserveert u dan tijdig I nen dat hij meer voelde voor de P.v.d.A. en voor Nieuw Links dan voor de V.V.D. Mr. Geertsema: „D'66 heeft van het begin af gesproken over het laten ont ploffen van partijen. Ik vraag mij af of het isolement dat D'66 verkiest dient om te voorkomen dat D'66 zelf ontploft". Op een vraag van iemand uit de zaal of de politieke partijen de woningnood nu eens daadwerkelijk ter hand willen ne men zei mr. Van Mierlo dat D'66 daar aan voorrang zal geven, „maar er moet wel geld voor zijn" Mr. Geertsema zei dat hij het met die opvatting eens was. Mr. Van Mierlo: „Maar als je werke lijk voorrang aan de woningbouw wilt ge ven, moet je ook doen wat de kiezers niet ligt: huren verhogen en doorstro ming bevorderen. De burger kan zelf bij dragen de woningnood op te lossen". In een verkiezingsrede in Meppel heeft de A.R.-fractieleider, mr. Biesheuvel, zich nadrukkelijk gedistantieerd van het plan van zijn V.V.D.-collega Geertsema om een stembusakkoord te vormen tus sen de drie grote confessionele partijen, de V.V.D. en D'66. Hij verwachtte dat er een „zeer grote" samenwerking zal komen tussen de K.V.P., A.R.P. en C.H.U. „Het is daarom vreemd dat de P.v.d.A. zich bewust afscheidt van de K.V.P. Zij komt daardoor in een isolement en dat gevaar dreigt ook voor D'66, aldus mr Biesheuvel. „Een gesprek tussen D'66 en de P.S.P kan zin hebben, maar of we het met el kaar eens worden is een tweede". Dat zei drs. Nypels van D'66 die voor een debat in Den Haag was uitgedaagd door drs. Wiebenga, de politieke leider van de P.S.P. „In principe is geen enkele structuur wijziging ons te dol, als maar aange toond kan worden dat die wenselijk is", zei drs. Nypels. Drs. Wiebenga: „Het verschil tussen u en mij is, dat mijn partij zo ver is, dat zij reeds de bestaande structuur te dol vindt". DEN HAAG. In een door het comité ter voorbereiding van het Europees na tuurbeschermingsjaar 1970 aan de staats secretaris van de Poel van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk aange boden rapport beveelt het comité met de meeste klem aan om het gebied van de Waddenzee en de Waddeneilanden inte graal te beheren als een „nationaal park'' van Europese allure, waarbij de eisen van het natuurbehoud en het landschaps behoud op de eerste plaats moeten ko men. Gedacht wordt aan een op nationaal ni veau beschermd en beheerd landschap, waarin binnen het raam van de tegen woordige mogelij kheden, tevens plaats is voor bepaalde activiteiten, inclusief de recreatie. In het dicht bevolkte Nederland is het Waddengebied het enig overgebleven ge bied waar „ruimte" te vinden is, aldus het rapport. Hoofdgedachte van het rapport noemt de voorzitter van het comité, prof. dr. K. H. Voous, het feit, dat door de huidige ontwikkeling van natuurbehoud tot milieu - beheer,, al deze zaken niet meer onder de bijzondere verantwoordelijkheid van één minister berusten. Sommige comitéleden denken bij de organisatie van het mi lieubeheer aan de instelling van een in terdepartementale raad voor het milieube heer, die op kabinetsniveau zou moeten adviseren. Andere led<m zouden zelfs een apart ministerie voor milieuzaken willen zien ingesteld. Ook wordt gewezen op de noodzakelijkheid om te komen tot e_n Europees handvest voor natuurbehoud en milieubeheer. Uitermate belangrijk acht het comité ook de aanbeveling inzake de Wet be dreigde diersoorten. Het is voor het comité een onverteerbare zaak, dat Nederland nog steeds een handelscentrum is van tal rijke in hun voortbestaan bedreigde dier soorten en dat tot heden de Nederlandse wetgeving de in-, door- en uitvoer van deze in andere landen fel beschermde die ren volledig toestaat. Niet alleen wordt Nederland in internationale congressen reeds jarenlang hierop aangekeken, al dus prof. Voous, Nederland doet ook me? hierdoor aan het uitroeien van bijvoor beeld orang-oetans, chimpansees, goril la's de grote gevlekte katten en sedert de laatste jaren ook de roofvogels en ui len van de gehele wereld en van talrijke andere vogelsoorten. Via het comité is een ontwerp wet hierover de staats-secre taris aangeboden. Enkele van de 72 hoofdstukken van het rapport zijn uitsluitend aan vogels ge wijd. Het is bepaald geen schande, zo zegt de voorzitter van het comité, oir zich voor het voortbestaan van planten en dieren in te spannen en zich desnoods daarvoor offers te getroosten Zolang er nog geen fabrieken bestaan om „vogel tjes, plantjes en vlindertjes" in produktie te nemen, is het naar het oordeel van het comité zinvol om te voorkomen, dat deze levende organismen door mensenhand worden uitgeroeid. de Nederlandse Vereniging voor Interna tionale Rechtsorde (VIRO) in het Kur- haus in Scheveningen. De meest actuele onderwerpen die de conferentie op het ogenblik in behande ling heeft, aldus mr. Eschauzier, zijn het verdrag tot het kernwapenvrij hou den van de oceaanbodem, het verbod op de ontwikkeling, produktie en het op slaan van chemische en biologische wa pens, de stopzetting van de ondergrond se kernproeven en het opstellen van een tienjarenplan voor de ontwapening. De Verenigde Naties hebben de zeventiger jaren uitgeroepen tot ,o,ntwapeningsde- cennium". Wat het kernwapenvrij houden van de zeebodem betreft, t oonde de heer Es chauzier zich optimistisch. Hij verwacht te dat het op dit punt binnenkort wel tot een akkoord zal komen. Het zal dan de eerste maal zijn dat de beide grote mogendheden, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, zich eigener beweging be perkingen opleggen in een omgeving waar de opstelling van kernwapens binnen on middellijk bereik ligt. Minder optimistisch was spreker over de kwestie van de biologische en che mische strijdmiddelen. Wat betreft de biologische wapens zal nog wel een op lossing te vinden zijn, ook al gezien het feit dat het effect van dit soort strijd middelen onmogelijk te voorspellen is en dat men geen controle heeft op de uit werking ervan. Maar bij de chemische wapens is de definitie een groot probleem en ook hier doet zich het probleem voor van weder zijdse inspectie en controle waar vooral de Sovjet-Unie niets voor voelt. In antwoord op een vraag zei de heer Eschauzier nog niets te hebben gemerkt dat wijst op een verandering in de hou ding van Frankrijk ten opzichte van de Geneefse ontwapeningsbesprekingen of tegen het verdrag tegen de verdere ver spreiding van kernwapens (het non-pro liferatieverdrag). De kernmogendheden Frankrijk en China hebben zoals bekend dit verdrag niet ondertekend, evenmin als India en Israel die als potentiële kernmachten worden beschouwd. Ook is er niets dat er op wijst dat Frankrijk binnenkort weer zal gaan deel nemen aan de besprekingen in Genève. Tijdens het presidentschap van de Gaulle heeft Frankrijk afgezien van verdere deel neming aan het overleg. HELLEVOETSLUIS. Vrijdagmiddag is een van de gondels van de kabelbaan over het Haringvliet neergestort. Een man moest met verwondingen in het zieken huis worden opgenomen. Twee anderen kregen lichte schrammen. Het achttien ton wegende gevaarte viel op het land en maakte een val van acht tien meter. De gondel werd geheel ver nield. De kabelbaan wordt gebruikt voor het vervoer van 2,5 ton wegende beton blokken, waarvan er 110.000 in het Ha ringvliet moeten wonden gedeponeerd om het gedeelte te dempen waar nieuwe spuisluizen komen. De kabelbaan was maandag door minister Bakker van Ver keer en Waterstaat in gebruik gesteld. De kabelbaan liep geen schade op, zodat deze weer wordt gebruikt. De oorzaak van het neerstorten is nog niet bekend. DEN HAAG. Koningin Juliana is vrijdagavond van Schiphol naar haar jongste dochter prinses Christina in Ca nada vertrokken. De reis heeft volgens de Rijksvoorlichtingsdienst een strikt parti culier karakter en was al geruime tijd geleden vastgesteld. Verwacht wordt dat de koningin op 17 maart in Nederland terug is. ADVERTENTIE Kiezen is meestal moeilijk I Laat ons dit voor u opknappen; vraag vrijblijvend ad vies, als u de Tabbert en Knaus modellen komt bekijken. in de kop van Noord-Holland Herenweg 286 - Egmond a. d. Hoef Route Egmond-Bergen. Tel. 02206-1579

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2