VAN DAG TOT DAG Engeland vraagt bewind Smith niet te erkennen KUYPÏfi Conferentie Brandt-Stop in gevaar MOEILIJKHEDEN VOOR DUITS TOPGESPREK Hele stap voor Anne Half Frankrijk kan morgen ter stembus Garaudy beschuldigt Russische leiders Laos m crisissituatie Studenten in Portugal in actie f MË& Attaché van VS in Guatemala ontvoerd Owen komt op 7 april voor de rechter Elf doden bij vliegongeluk commentaar op actuele zaken VIEUX Griekse dichter mag niet naar Parijs Botsingen tussen linkse en rechtse studenten aan Sorbonne Franse duikboot wellicht na aanvaring gezonken GERINGE OPKOMST VERWACHT 9 ZATERDAG 7 MAART 1970 VEILIGHEIDSRAAD BESPRAK RHODESIE Z/ieaed Onzeker Brits parlementslid van spionage beschuldigd Franco Steun aan kolonels Niet langer zwijgen In Zwitserland FJ' f %%}■■- 'fJè" 'vfv*" -1, - De crisis rondom Laos buurland van Vietnam en in het verleden deel van het door Frankrijk beheerste Indochina vertoont treffende gelijkenis met de eer ste fase van de situatie in Vietnam, die door een verkeerde beoordeling is uitge groeid tot een nutteloze en algemeen be treurde oorlog. Die gelijkenis duidt erop, dat de mo gelijkheid van een nieuwe, netelige ver wikkeling der Verenigde Staten in een gewapend conflict niet uitgesloten is en dat de gehele procedure van geleidelijke stopzetting der vijandelijkheden in Viet nam in gevaar komt. President Nixon heeft, ongetwijfeld uit vrees voor een ontwikkeling van dien aard, de Sovjet-Unie en Engeland ge vraagd de Geneefse akkoorden nog eens uitdrukkelijk te bevestigen en te onder steunen. In die akkoorden werd de positie van Laos als „neutraal" omschreven en gegarandeerd. Dat was in 1962, toen men nog hoopte in dit deel van de wereld een kunstmatige stabiliteit te kunnen force ren die zou kunnen verhinderen dat het voormalige Indochina geleidelijk onder invloed van communistisch China zou raken. De verdeling van Vietnam, even eens in die akkoorden vastgelegd, is later aanleiding geweest tot het uitbreken van de opstand in Zuid-Vietnam en de infil tratie van de Noord-Vietnamezen, met alle gevolgen van dien. Laos is weliswaar niet in twee delen verdeeld, maar bestaat in de praktijk wel uit een communistisch en een neutraal deel. De neutrale regering van Soevannah Phoema is in toenemende mate in gevaar geraakt door de opdringende communisti sche rebellen in het noorden, die nu sa men met Noord-Vietnamezen nogal in drukwekkende militaire vorderingen ma ken. Intussen heeft Washington al op grote schaal militaire hulp aan de neu trale regering verleend, zowel door de levering van oorlogsmaterieel als door luchtacties boven Laotiaans grondgebied. Het is nu de bedoeling van Nixon deze hulp te legaliseren als defensieve acties tegen Noord-Vietnam, dat zijn troepen via Laotiaans grondgebied laat opmarche ren naar strategische punten in Zuid- Vietnam. De publieke mening in Amerika is fel gekant tegen een nieuwe avontuur lijke oorlogsdeelneming in Laos. Vandaar dat Nixon zowel de Geneefse akkoorden in aanzien wil herstellen als de Veilig heidsraad inschakelen, zolang de vijan delijkheden in Laos nog niet de omvang hebben aangenomen, die iedere bemidde ling onmogelijk zou maken, zoals in Vietnam is gebeurd. Men moet de oolitiek van Washington zien als een ernstige poging om een oor log in Laos te voorkomen door interna tionale arbitrage, maar tegelijk de vrije hand te krijgen om met zware militaire druk op te treden tegen het dubbele gevaar waaraan de Amerikanen in dit deel van de wereld blootstaan: een alge hele omschakeling van het bewind in Laos naar communistische trant en een militair verbond tussen Laos en Noord- Vietnam, dat de Noord-Vietnamezen in staat zou stellen een wézenlijke bedrei ging van de nog in Vietnam aanwezige Amerikaanse troepen te vormen, die zou kunnen uitgroeien tot een definitieve Amerikaanse nederlaag of een opnieuw in gigantische afmetingen ontbranden van de Vietnamese oorlog, een oorlog die iedere Amerikaan beu is. WWWWN/WWWUVAA/Wvwwvww^AfWV\ArtAAAArtAAAAAAAAA/\/\AAAAAAAAAAAArtAAAAAAAAAAAAAAAAAMAAA/' NEW YORK (AFP). De veiligheids raad is gisteren op verzoek van Enge land bijeengekomen om over Rhodesië te praten. Lord Caradon, de Britse afge vaardigde, diende een resolutie in, waar in alle leden van de VN wordt verzocht het bewind in Salisbury niet te erken nen, noch het op enigerwijze te helpen. De niet-leden van de VN worden uitge nodigd eenzelfde beleid te volgen. De Afrikaanse leden van de raad wen sen niet dadelijk een stemming over de Britse resolutie. Zij willen dat over de kwestie, met inbegrip van de hulpverle ning aan de autochtone bevolking van Rhodesië, volgende week in de raad diep gaand wordt gesproken. Een simpele ver oordeling van de manier van doen van het blanke bewind in Rhodesië vinden zij niet voldoende. De afgevaardigde van Boeroendi zei dat Engeland zich met veel woorden van kritiek probeert te onttrekken aan de taak een eind te maken aan het bewind van Ian Smith. De vertegenwoordiger van Zambia deel- ADVERTENTIE Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DeKuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. de mee dat volgende week de ministers van buitenlandse zaken van Zambia, Al gerije en Senegal naar New York komen om in opdracht van de organisatie voor, Afrikaanse eenheid dé kwestie-Rhodesië met de raad te bespreken. De bijeenkomst is verdaagd tot dinsdag. ATHENE (AP). De vroegere Griekse parlementariër, Ioannis Coutsocheras heeft van zijn regering geen toestemming gekre gen naar Parijs te gaan en daar een prijs in ontvangst te nemen voor een Frans ge dicht dat hp twee jaar geleden had ge schreven. Hem was voor zijn gedicht de prijs, de „Grand prix de poèsie libre 1970" toege kend door het verbond van Franse journa listen en schrijvers. De uitreiking zou op 18 april in Parijs plaatsvinden. Het gedicht was door Coutsocheras ge schreven ter gelegenheid van het inter nationale jaar voor de mensenrechten, dat door de VN voor het jaar 1968 was uitge roepen. De Engelse primes Anne moest een heel grote stap doen toen zij bij aan komst in de stad Lautoka op de Fiji- eilanden uit de officiële auto stapte. De Engelse koninklijke familie brengt op het ogenblik een bezoek aan de Fiji-eilanden. LISSABON, (Reuter). Een grote groep studenten heeft gisteren een ge bouw van de faculteit van diergenees kunde van de universiteit van Lissabon uren lang bezet gehouden. Direct na de bezetting legde de poli tie een kordon om het gebouw. Inciden ten hebben zich niet voorgedaan. Gister middag trokken de studenten weg. De di recte oorzaak van de bezetting is een meningsverschil tussen de studenten en enkele lectoren. Dit meningsverschil houdt verband met de eis van de studen ten tot een universitaire hervorming over de hele linie. Kort geleden zijn de facul teit der rechten van de universiteit van Lissabon en de faculteit van letteren en wijsbegeerte van de universiteit van Coimbra gesloten na studentenrellen. De regering van premier Caetano probeert de agitatie onder de studenten zoals die zich in andere delen van de wereld heb ben voorgedaan, te voorkomen. Zij heeft onder meer een grondig onderzoek naar de grieven van de studenten toegezegd. BONN (Reuter) De Westduitse regeringswoordvoerder Conrad Ah- lers heeft gisteren in Bonn gezegd dat tenminste een deel van de Oost- duitse leiders er kennelijk de voor keur aan geeft de voorgestelde confe rentie tussen Willy Brandt en Willi Stoph niet te laten doorgaan. In een interview voor de radio zei Ahlers dat hij sceptisch gestemd is over de kansen dat bij de voorbereidende be sprekingen voor die topconferentie maandag in Oost-Berlijn nog vooruit gang zal worden gehoekt. De Westuitse regeringswoordvoerder deed deze uitlatingen in antwoord op een door het Oostduitse blad „Neues Deutsch- land" gepubliceerd bericht dat de Oost duitsers er niet mee akkoord gaan dat Brandt na het eventuele topgesnrek via West-Berlijn naar de Bondsrepubliek zou terugreizen. De Oostduitse partijleiding blijft op het standpunt staan dat de federale autoritei ten niets in West-Berlijn te maken heb ben en dat een bezoek van Brandt aan die stad in strijd is met het volkenrecht. Volgens Ahlers „grenst het aan het ab surde" als de regering in Oost-Berlijn de Bondskanselier uitnodigt maar hem daar bij dan de reisroute wil voorschrijven. Op de vraag of hij er zelf op rekent dat het topgesprek deze maand zal door gaan, zei Ahlers dat hij er van uitgaat dat Oost-Berlijn de uitnodiging ook ge stand zal doen. Maar hij voegde eraan toe: „na de publicatie van het artikel in „Neues Deutschland" ben ik een beetje onzeker geworden in mijn beoordeling." Ahlers legde er tenslotte de nadruk op dat de regering in Bonn het „zeer zou betreuren" als de voorgestelde bespre king niet zou doorgaan. Bondskanselier Brandt heeft gister avond duidelijk gesteld dat de gesprek ken met Oost-Berlijn zonder voorbehoud moeten plaatsvinden. Tijdens een televisie-uitzending zei Brandt te hopen dat Oost-Berlijn zijn houding ten aanzien van de voorberei dende technische besprekingen ..nog eens onder de loep neemt". De DDR zou er GUATEMALA (Reuter). Zes met machinepistolen gewapende jongelui heb ben gisteren in Guatemala-stad een atta ché van de Amerikaanse ambassade ont voerd. Zij dwongen de attaché, de 41-ja- rige Sean Holly, uit zijn wagen in hun auto te stappen »n verdwenen daarna met grote snelheid. De ontvoering soeelde zich af voor een bankgebouw dat door gewapende politie mannen werd bewaakt. Een guerilla-or- ganisatie die zich de „opstandige strijd macht" (FAR) noemt, heeft enige dagen geleden gedreigd drastische maatrege len te zullen nemen wanneer de rege ring een guerillaleider, José Aguirre Mon- zon, niet zou vrijlaten. Monzon zou als contactman zijn opgetreden voor de vrij lating van de minister van buitenlandse zaken, Mohr. Deze werd zaterdag in ruil voor de bevrijding van een andere eueril- lastrijder in vrijheid gesteld. Officieel was verklaard dat Monzon was gearres teerd omdat hij een auto had gestolen. De politie die voor het bankgebouw op wacht stond, keek belangstellend toe tij dens de ontvoering. De mannen dachten dat het een arrestatie was, verricht door politiefunctionarissen. daarbij wel van uit moeten gaan geen „onaanvaardbare voorwaarden" te stellen. De kanselier wees er nog eens op dat beide gesprekspartners al eerder ver klaard hebben een ontmoeting tussen de leiders van groot belang te achten. En het is volgens Brandt zeer ongewoon dan voorwaarden te gaan stellen aan de ma nier van reizen. Bovendien kan een der gelijke maatregel niet zo maar door één gesprekspartner worden vastgesteld. PARIJS (AFP en Reuter) In het gebouw van de faculteit der rechten van de Sorbonne in Parijs is gisteren hevig gevochten tussen linkse en rechtse ex tremistische studenten. Tegen de middag heeft de politie alle studenten uit het ge bouw verwijderd. Woensdag en donder dag zijn in deze faculteit ook al botsin gen voorgekomen, waarbij overigens nie mand ernstig werd gewond. Op de campus in Nanterre vergadert met toestemming van de regering de grootste studentenvakbond, de Nationale Unie van Studenten in Frankrijk (UNEF). De campus is sinds twee da gen gesloten, dat wil zeggen sinds hij beschouwd worden als „openbare weg waarop het de politie toegestaan is tussen beide te komen". Volgens een communi qué van het bureau van premier Jac ques Chaban-Delmas heeft de UNEF be loofd dat de vergadering ordelijk zal ver lopen. De minister van onderwijs Olivier Gui- chard heeft in een interview met het dagblad France Soir gezegd dat hij geen herhaling verwacht van de onlusten van 1968. Hij weet de huidige onrust aan klei ne groepen anarchisten die streven naar vernietiging van de maatschappij. LONDEN (Rtr). De zaak tegen het Britse socialistische parlementslid William Owen, die wordt beschuldigd van het door geven van staatsgeheimen aan een buiten landse mogendheid, is door de politierech ter naar de „Old Bailey" rechtbank ver wezen. De politierechter heeft gisteren de voor behandeling van de zaak, die twee dagen heeft getduurd, afgesloten. De zitting van de rechtbank begint op 7 april. Een ver zoek van de verdediging om Owen van wege zijn zwakke gezondheid op borg tocht vrij te laten, werd afgewezen. Volgens de openbare aanklager Edward Cussen zou Owen onder meer gegevens over geleide projectielen en Chieftain- tanks aan de Tsjechoslowaakse inlichtin gendienst hebben verschaft. Cussen las gis teren verklaringen voor van regeringsfunc tionarissen over de inhoud van de docu menten, die zijn voorgelegd aan de begro tingscommissie van het Lagerhuis, gedu rende de periode dat Owen lid van de commissie was. MARSEILLE (Reuter) Het 1316 ton metende Tunesische schip „Tabarka" vertoont aan stuurboordzijde en onder de waterlijn schrammen en sporen van verf en metaal, waaruit men kan opmaken dat het in aanvaring is geweest met een voorwerp dat zich onder water bevond. Dit meldt de commissie die een on derzoek heeft ingesteld naar het vergaan van de Franse onderzeeboot „Eurydice" die 57 man aan boord had De commis sie zegt dat de „Tabarka" in de buurt van de „Eurydice" voer, toen de onder zeeër ten onder ging. De Franse schout bij-nacht Georges Devie had eerder te gen verslaggevers gezegd dat uit de spo ren op de „Tabarka" gebleken is dat dit schip een metalen voorwerp heeft ge raakt. Maar om nu al te concluderen dat de „Tabarka" in aanvaring met de „Eurydice" is geweest, gaat veel te ver, aldus schout-bij-nacht Devie. De „Tabar ka" is woensdagmiddag de haven van Marseille binnengelopen en wordt sinds donderdag door deskundigen onderzocht. (Van onze correspondent) PARIJS. De helft van stemgerech tigd Frankrjjk leeftijdsgrens (nog al tijd) 21 jaar wordt morgen uitgeno digd zijn burgerplicht weer eens te ver vullen: van de ruim drieduizend kanto nale of algemene raden zal dan eveneens de helft worden vernieuwd. De Parijze- naars zijn echter buitenspel gezet, aan gezien in de Franse hoofdstad de ge meenteraad tevens als algemene raad fungeert. Overal waar geen van de kan didaten een absolute meerderheid van de uitgebrachte stemmen verwerft, zal het feest een week later worden herhaald. Verhoudingsgewijs kan wel worden ge constateerd dat de belangstelling voor deze kantonale stembusstrijd veel duide lijker onder de kandidaten dan onder de kiezers aan de dag treedt. Onder de ver schillende categorieën van verkiezingen voor het presidentschap, het parle ment, de gemeenteraad en de kantonale raden staan die laatste bestuursorga nen in de ogen van het Franse publiek (Van een speciale medewerker) PARIJS De Franse communistische filosoof Roger Garaudy heeft de Russische leiders ervan beschuldigd, dat zij communistische partijen in andere landen die het oneens zijn met het beleid van het Kremlin af straffen door afsplitsingen te bevorderen en door steun te verlenen aan „welk regime dan ook". Bij dit laatste denkt Garaudy in het bijzonder aan Spanje en Griekenland. Maatregelen in de door hem aangeduide richting zouden zijn genomen niet alleen tegen de partijen in genoemde landen maar ook tegen die in Italië en Oostenrijk. De aanleiding zou zijn critiek van al deze partijen op de inval van augustus 1968 in Tsjecho-Slowakije. Ook tot Garaudy's verstoting uit het politieke bureau en uit het Centrale Comité van de Franse Communisti sche Partij op het congres dat in fe bruari in de Parijse voorstad Nanter re werd gehouden, zou het Kremlin hebben aangezet. In het zojuist verschenen boek met deze ernstige beschuldigingen, „De volle Waarheid", herhaalt de 56-jarige directeur van het Franse „centrum voor marxistisch onderzoek en studie" dat naar zijn mening de in Praag ge troffen maatregelen „een herstel van het stalinisme betekenen, die leiden tot een terugkeer naar vroegere misda den". Ze zijn volgens Garaudy niet ge nomen door Tsjechoslowaakse leiders. AANTIJGINGEN van Spaanse com munistische leiders aan het adres van het Kremlin betreffende de Tsjechoslo waakse kwestie hebben volgens Ga raudy de Russen ertoe gebracht te pogen een pro-Russische afsplitsing te organiseren onder de Spaanse commu nisten die in Moskou wonen. Maar de voornaamste partijleidster Dolores Ibarruri („la paionaria") trad krach tig op en wist te bereiken dat de scheurmakers werden uitgestoten. Het gevolg was, zo betoogt Garau dy, dat de Russen besloten de Spaan se Communistische Partij voor dit streven naar onafhankelijkheid te straffen door hun politiek ten opzichte van generalissimo Franco te wijzi gen: na een diplomatieke boycot van dertig jaar werd Franco's minister van Buitenlandse Zaken Lopez Bravo vori ge maand in Moskou ontvangen. En enkele dagen later begonnen Poolse schepen in Spanje kolen te lossen en aldus de generalissimo te helpen de ROGER GARAUDY mijnstaking in de provincie Asturië te breken. GARAUDY STELT voorts, dat de beweegreden tot het verlenen van Rus sische economische steun aan het Griekse kolonelsregime is geweest, de Griekse ondergrondse werkende of ge vangen gezette communisten te straf fen voor hun critiek op de invasie in Tshechoslowakije. De schrijver beticht de Russen er van in Italië chantage te hebben toe gepast om het zover te krijgen dat de Italiaanse partij de onafhankelijk ge zinde communisten rond het tijdschrift „II Manifesto" veroordeelde. Onder meer zou het dreigement zijn gebruikt dat de Russen een splitsing in de Ita liaanse partij zouden financieren. De druk van de Sovjet-Unie heeft de bewegingsvrijheid ingeperkt van een groep leiders die terecht erop uit is de partijeenheid te handhaven. „HET IS NIET langer mogelijk te zwijgen", aldus Garaudy, want daar door wordt men medeplichtig. Ver zwakt men de partij of ruimt men juist een hinderpaal voor de ontplooi ing ervan uit de weg, wanneer men vraagt duidelijk te verklaren of het so cialisme dat wij in Frankrijk willen vestigen hetzelfde is als wat Breznjev Tsjechoslowakije oplegt?" En hij richt tot de partijgenoten de oproep, zich bij zijn analyse van de huidige maatschappij en haar ontwik keling niet op geïmporteerde schema's te baseren maar op „de levende me thode die is uit gewerkt door Marx en vervolgens door Lenin". wel kennelijk op de laatste plaats. Wan neer de helft van ae helft van de stem gerechtigde Fransen zich morgen voor het stemlokaal wil derangeren, zal men nog niet eens boos of ontevreden mogen zijn, want in het verleden werd zelfs dat bescheiden percentage nog lang niet al tijd geregistreerd. Daarentegen blijken ook nu tal van ministers en kamerleden van aanzien het weer niet beneden hun waardigheid geacht te hebben zich kan didaat voor een Kantonale zetel te stel len. Zo'n zetel versterkt dan ook hun al gemene electorale positie in een district en een kamerlid of een minister stelt het daarom wél op prijs op zijn visitekaart je ook nog zijn lidmaatschap van een kantonale raad en bovendien graag van de gemeenteraad en dan natuurlijk liefst nog als burgemeester te kunnen vermelden. Niettemin verbiedt de wet in de kan tonale raden „politiek te bedrijven", hoe moeilijk dat begrip dan ook precies te definiëren is. Zeker is dat de bevoegd heden van deze raden vooral op admini stratief en financieel niveau zijn gele gen. De „Conseillers Généraux", zoals officieel de naam luidt van de leden van de kantonale raden, komen twee keer per jaar in de herfst en in de lente bijeen en ze hebben dan tot taak de over heidssubsidies, aan de hand van de richt lijnen van het vierjarenplan, over de verschillende steden, dorpen en streken te verdelen. Een verdeling waarbij de .politiek" natuurlijk toch wel weer om de hoek van de zittingszaal moet komen kijken, aangezien de partijen die een be paald gebied van het district beheersen ter wille van hun kiezers uiteraard de vetste buit proberen binnen te halen. SAMEDAN, (DPA) Bij Samedan in het Zwitserse kanton Graubünden is gis termiddag een tweemotorig Westduits vliegtuig een Handley Page 137 Jet stream neergestort. Alle elf inzitten den zijn omgekomen. Het toestel behoor de aan het luchtvaartbedrijf Bavaria in München. De slachtoffers zijn een 40-jarige be drijfsleider, tevens chefpiloot van Bava ria en zijn gehele gezin (vrouw en vier kinderen), een vrouw met haar twee kinderen, een zakenman en de tweede piloot, allen uit München. Men zou een wintersportweekeinde doorbrengen in St. Moritz. Kort voor de landing in Samedan is een van de motoren in brand gevlogen. Toen het toestel een noodlanding tracht te te maken, raakte het een hoogspan ningskabel. Sinds het begin van dit jaar vliegt Ba varia geregeld tussen München en Sa medan. In samenwerking met Lufthansa voert de onderneming ook lijndiensten uit tussen Hannover en Stuttgart en tus sen München en Neurenberg.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3