Vertrek van Hughes is een ramp HAARLEM-TRAINER: IK KON HET DE JONGENS NIET ZEGGEN Ook jarige Laseroms kreeg ADO niet kapot Meesterlijke goal van Piet Keizer gaf goed spelend Haarlem de genadeklap Hulshoff: geen tonnen voor "A SPOR TIEF BEZIEN Ajax-Feijenoord Haar ERE-DIVISIE IN CIJFERS J MAANDAG 9 MAART 1970 11 Klijnjan vervanger van Brokamp in Jong Oranje 5 t - <jSwi ff (Van onze sportredacteur) HAARLEM. Barry Hughes gaat aan het eind van dit seizoen weg bij Haarlem. Dat werd gistermiddag na HaarlemAjax officieel gemeld door het bestuur van Haarlem via een com muniqué. De spelers vernamen dat niet officieel. Het bestuur van Haarlem had het bericht zelf onmiddellijk na de wedstrijd willen melden, maar Hughes had gevraagd het niet te doen: „Ik wil de jongens van de week zelf een uit eenzetting geven." Het feit was en Hughes, de uiterlijk keiharde voetbal- coach, gaf dat later op de avond toe: „Ik kon het de jongens gewoon zelf Hoeben zit verslagen te kijken na het lezen van het communiqué over het vertrek van Hughes. Haarlem verzorger v. d. Zwaard neemt de ver klaring door. niet zeggen" dat de Engelsman er zelf erg mee in zit. Hij krijgt bij Go Ahead kansen, die hij bij Haarlem door de financiële beperkingen, die de club heeft niet mag verwachten. „Het is vreselijk moeilijk voor mij", zuchtte Barry Hughes, „weggaan bij zo'n geweldige club, bij een Hut en Gosen, die keihard voor mij geknokt hebben om geld bij de gemeente los te branden, weggaan bij de boys, die in elke wedstrijd alles geven, het is ellendig." En gretig was zijn vraag: „Hebben de jongens gezegd, hoe ze het vonden, dat ik niet meer kan blij ven?" Die jongens vonden het inder daad óók verschrikkelijk, zoals Henk Kors de gedachten van het bestuur uitdrukte: „Hughes is een witte raaf onder de trainers. Hij is enorm". Tekenend is de reactie van enfant terrible Gerrit Peijs, die het nog al eens aan de stok heeft gehad met zijn t V" trainer: „Ik vind het heel spijtig dat hij vertrekt. Hughes is niet gemakke lijk. Maar hij weet je te bezielen." Tekenend is ook, dat er gisteravond in Haarlem-Noord door ten wanhoop gedreven Haarlem-supporters op straat gecollecteerd is om geld bij elkaar te schrapen om Hughes te houden. En dat voor nuchtere Haarlemmers. Hughes heeft nog niet getekend bij Go Ahead. De 32-jarige trainer heeft wel uitvoerige gesprekken gehad met Go Ahead. „Ik ga er financieel zelf vreselijk op vooruit. Maar dat is ge woon het belangrijkste punt niet. Ik krijg daar kansen voor mijn trainers- carrière, die ik bij Haarlem tenzij er een wonder gebeurt niet kan verwachten. Het is niet de schuld van het Haarlem-bestuur. Dat heeft er al les aan gedaan. Ik wil met de jongens 's middags trainen, zodat je gelijke kansen hebt als andere clubs. Daar heb je geld, veel geld voor nodig en dat is er in de gemeente Haarlem kennelijk niet. Als je me vraagt: ben je absoluut zeker, dat je gaat, dan zeg ik eerlijk: in mijn hart weet ik het nog niet. Je droomt en hoopt nog steeds, want Haarlem is een geweldige club. Had ik maar een excuus, dat ik kon zeggen: ik ga weg, want ik heb een hekel aan die of die, maar dat is niet zo. Ik wil gewoon een goed paard berijden als jockey, een paard, dat kans heeft te winnen. Haarlem staat niet onderaan, anders was ik niet ge gaan, dan zou ik een lafaard geweest zijn. Ik moet je zeggen: ik zit eigen lijk met de hele zaak vreselijk in de put. Aan de ene kant vind ik het prachtig zo'n kans te krijgen bij Go Ahead en aan de andere kant vind ik het afschuwelijk weg te moeten gaan. Maar voor de ontplooiing van mijn carrière is het nodig. Tenzij. Voorzitter Henk Hut van Haarlem beschrijft het vertrek van Hughes als „een ramp". Hij heeft het financiële probleem om rnee te kunnen blijven draaien in de top van het Nederlandse voetbal met de gemeentelijke over heid besproken, want op eigen kracht kan de club dat niet realiseren. Dat was op 7 januari, een week, voordat Hughes liet weten, dat hij een aanbod van Go Ahead had gekregen. Voorzitter Hut: „We hebben niets meer van de gemeente vernomen, niets defi nitiefs. We nemen aan, dat het er slecht uitziet met die steun. De wet houders van financiën en van sport, Spek en Voskuilen, die ook bij Haar lemAjax waren, zagen praktisch geen soulaas". De zeer teleurgestelde Henk Hut: „Men zegt wel, we staan achter jullie, maar daar hebben we weinig aan. Kijk eens naar Groningen. Daar veranderen ze de naam van GVAV in FC Gro ningen en krijgen dan een kwart mil joen van de gemeente. Wij zullen Haarlem maar HVAV noemen. Onze publicity voor de stad Haarlem brengt niets op." Wat zegt wethouder P. Voskuilen daarvan? „Persoonlijk vind ik het ook verschrikkelijk dat Hughes weggaat. Ik heb zitten genieten vanmiddag. En je ziet, dat 17.000 mensen er plezier aan beleven. Het zou ontzettend zijn, als Haarlem door gebrek aan financiën uit de eredivisie zou moeten verdwij nen. Maar je moet het reëel zien. Als we als gemeentebestuur iets zouden kunnen doen, zouden we dat zeker doen. Niets liever dan dat. Maar we zitten met grote financiële tekorten. We zitten met handen en voeten ge bonden aan het vijfjarenplan. In Gro ningen is dat anders. Daar heeft men een sluitende begroting. Wij niet. De gemeente doet natuurlijk al wel het een en ander voor Haarlem. Daar is de jaarlijkse garantie van minimaal ƒ60.000 gedurende drie jaar. We wer ken samen met Haarlem aan de ver betering van de accommodatie. We zouden veel meer willen doen. Maar daar is op dit ogenblik weinig van te zeggen. Het is beslist geen onwil van het college van B. en W. Het is on macht. Je vraagt je zo kijkend bij zo'n vol stadion wel eens af: is alles wel goed verdeeld? Maar er zijn ook nog andere belangrijke zaken te be kostigen. Het zou prettig zijn als ook de industrie er eens iets aan ging doen." HANS ROMBOUTS (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. In de zes minuten extra speeltijd, door omstreden arbiter Frans Derks bijgetrokken wegens nor maal en onnodig oponthoud, voerde Theo Laseroms Fejjenoords voorhoede aan. „Om op verdwaalde ballen te wachten," zoals de jarige Laseroms (30) later zelf zei. Maar die kwamen niet en dus finishte juichend ADO op de beoogde 0-0. De Rot terdammers mochten na afloop terecht enige excuses aanvoeren, wijzen op mis- ZEIST. In het elftal van Jong Oran je, dat dinsdagavond op het veld van PSV te Eindhoven tegen Luxemburg speelt, is Jan Klijnjan (Sparta) aangewe zen als vervanger van Willy Brokamp. De Maastrichtenaar, die in het Neder lands elftal debuteerde in de wedstrijd IsraelNederland, heeft wegens ziekte moeten afzeggen. Jong Oranje is als volgt samengesteld: doel: Schrijvers (FC Twente); achter: Drost (FC Twente), Strik (PSV), Mans veld (ADO) en Mellaard (NEC); midden: Boskamp (Holland Sport) en Van Iersel (FC Twente); voor: Brouwers (NAC), Van der Kuylen (PSV), Klijnjan (Spar ta) en Pahlplatz (FC Twente). Strik is aanvoerder. De wisselspelers zijn: Ruiter (Volendam), Schneider (Go Ahead), Van der Veen (Sparta), Veenstra (PSV) en Bonfrère (MW). De eredivisieclub Haarlem zit in moei lijkheden. Het raakt zijn trainer, Hughes, kwijt, omdat men niet over de financiën beschikt om hem de mogelijkheden te verschaffen te kunnen concurreren op eredivisieniveau. Dat is een spijtige zaak. Natuurlijk is niemand overvangbaar, maar wel is het zo, dat Hughes groots werk heeft verricht door deze Haarlem- ploeg naar de eredivisie te brengen en aan te tonen, dat deze ook in de top klasse kan meedraaien. Maar Hughes en het bestuur van Haarlem is het daar natuurlijk roerend mee eens weet drommels goed, dat het elftal versterkt moet worden en dat de spelers overdag moeten kunnen trainen, kortom, dat men naar het full-professionalisme moet stre ven wil men blijven meetellen. En dat nu is voor Haarlem niet haalbaar. De club heeft verzoeken tot de gemeen te gericht om dit passieve amusement voor de Haarlemmers financieel steviger te steunen. Maar de gemeente heeft slechts een zeer kleine polsstok, waar mee men bij wijze van spreken niet de Jan Gijzenvaart over kan springen; De gemeente Haarlem is trots op zijn ere divisieclub, maar wil men die club aan de top houden, dan zal er toch iets moe ten gebeuren. En dan niet alleen van de zijde van de gemeente, die misschien nog wel een financieel zijpaadje kan vinden om de zaak te redden. Ook het bedrijfs leven zal iets moeten gaan doen. Ook in de particuliere sector zal men initiatief moeten tonen. Niet voor niets krijgt Ajax steun van een stichting om Ajax- talent vast te houden. Zoiets zou toch ook in Haarlem mogelijk moeten zijn. Haar lem is een cultuurstad, zeker. Maar wan neer komen er per voorstelling van een zwaar gesubsidieerd toneelgezelschap 17.000 toeschouwers? De vraag is nu maar: wordt deze Haarlem-formatie voor bestemd voor een blijspel of een tragedie? De Haarlemmers zullen aan het werk moeten, wil men op voetbalgebied blij ven meetellen. En wie zou dat niet wil len met de herinnering aan zo'n voor treffelijke wedstrijd als HaarlemAjax in het achterhoofd? AMSTERDAM Michejs en de spe lers van Ajax willen 26 april liever in het eigen Ajax-stadion tegen Feijenoord spelen dan in het Olympisch stadion. Het hangt van de stand van de ranglijst van dat moment af of men dat inderdaad gaat doen. ,De kans op het kampioen schap gaat ons boven een uitverkocht Olympisch stadion", aldus voorzitter Van Praag. (Van onze sportredacteur) HAARLEM. Kees van Sloten was ongewild de beslissende man in het duel HaarlemAjax. De jonge linksbuiten van Haarlem miste in de eerste helft een beste kans hij kopte niet strak genoeg in en gaf in de achtentwintigste mi nuut van de tweede helft de bal voor de voeten van Piet Keizer. Dat moet je als voetballer natuurlijk bij niemand doen, maar zeker niet bij de Ajacied. Hij kon even kijken en aanleggen. Met de bui tenkant van de linkervoet gaf Keizer de bal die onnavolgbare curve, die zijn ge heim is. Paternotte was dan ook kansloos. Gerrit Peijs (zoals iedereen vol bewon dering voor zo'n treffer): „Ik zag die bal van zijn voet gaan en wist toen al zeker dat het een doelpunt zou worden." Dat ene doelpunt moest tenslotte de strijd be slissen. Haarlem speelde immers voor treffelijk en drong Ajax nogal eens terug. En de Amsterdammers? Men kan natuur lijk beweren, dat Ajax professioneel op winst speelde met zo weinig mogelijk in spanning in verband met de wedstrijd tegen Carl Zeiss Jena, maar dat is een schijnredenering. Eén doelpunt en zo Iaat gescoord is een te magere marge. Suurbier gaf het eerlijk toe: „Ajax draait de laatste tijd niet meer zo soepel. Ik weet niet hoe dat komt. Vandaag was het ook weer zo." Haarlem explodeerde weer eens ouder wets. Het legde al zijn geïnsnireerdheif aangedragen door Barry Hughes die ook nu weer niet stil ken blijven zitten, hoewel hem een (voorwaardelijke) straf van 500 boven het hoofd hangt in zijn pogingen Ajax in bedwang te hou den. Dat lukte heel goed. De Haarlem defensie sloot uitstekend Er werden wei nig kansen weggegeven. En het merk waardige is dan altijd, dat Haarlem wei gert om consequente mandekking toe te passen. Dat lijkt op het eerste gezicht op zelfmoord, maar het wordt een soort zelf behoud. Cruyff daarover: „Het is natuur lijk een vreemde gewaarwording voor me, als ik geen man op mijn hielen heb lopen. Je denkt, hoe is het mogelijk. Maar Haarlem hanteert het zone-defensie-sys teem goed En waarom zouden ze het dan veranderen?" Aan de andere kant was er wél een duidelijk bewakingplan Suurbier hield zich alleen met Couperus op en deed dat zeer voortreffelijk: „Ik heb het idee. dat Couperus zich snel laat intimideren. Mis schien ook had hij zijn dag nietHughes echter had een andere verklaring: „Ik vind Suurbier één van de beste Europese persoonlijke bewakers. Hij doet dat ge weldig." Hulshoff had met name in de eerste helft wat meer moeilijkhe den met de bedrijvige Hoeben Door het tweetal Couperus en Hoeben zoveel mo gelijk aan banden te leggen was Haar lems aanvalskracht natuurlijk praktisch van zijn angel ontdaan. Het ontbreekt de ploeg aan mannen, die vanuit de tweede of derde lijn kunnen vuren. Het ont breekt de ploeg ook aan de mogelijkhe den om tegen een Ajax zonder grote risico's naar voren te trekken. Niet /oor niets joeg Hughes Peijs terug, toen deze zich te veel naar voren waagde Terwijl Ajax in het begin probeerde Haarlem met te statische aanvalspatro- nen te overmeesteren Paternotte greep steeds goed in op de voorzetten van links fVt i i'. O" -^.V *- w ,-xv - o* f zocht Haarlem zijn heil in snelle te genstoten via Hoeben en Couperus, waar bij Van Sloten voor de verrassende scho ten of kopballen moest zorgen. De grote kans voor Van Sloten kwam na twintig minuten. Hoeben zette hoog voor. Van Sloten kopte wel, maar er zat te weinig kracht achter Even later was hij wel fel genoeg, bij een kogel, maar nu stond Bals hem in de weg. Het zag er voor Haarlem even precair uit, toen De Haan, met Peijs, Wentink en vooral Koopman een sterk achter kwartet vormend, aan het oog werd ge wond door een te hoge trap van Rijn- ders. Hughes wilde De Haan eruit halen, maar Peijs overtuigde zijn trainer even te wachten tot de rust. Het bleek een goed advies, waarvoor Hughes alle waar dering had. Ajax was dicht bij een doel punt, toen Paternotte op simpele wijze de door Krol aangespeelde bal uit de han den liet vallen. Cruyff tikte de bal naar het doel, maar Wentink haalde hem van de lijn. In de tweede helft ging Ajax wat meer drukken. Daar was een knappe één-twee Cruyff-Keizer, waaruit Keizer tegen de lat schoot. Onmiddellijk daarop weer een mooie combinatie tussen het dure Ajax- duo. Nu volgde er een kogel, die door Paternotte knap werd gekeerd. Het antwoord van Haarlem was ener giek. Van Sloten schoof de bal in de rich ting van Bals, Couperus was Bals voor. De bal rolde tegen de paal. Suurbier kon op de lijn redden. Ajax had tenslotte een mistrap van Van Sloten nodig om de winst te kunnen grijpen. Keizer maakte er meesterlijk gebruik *mn, 0-1. Toen de geblesseerde Van Sloten ver vangen werd door Boszhardt scheen dat een grote surprise te gaan opleveren. Want onmiddellijk al stelde Boszhardt. Het doelpunt van Keizer (rechts). Paternotte graait in het luchtledige, omdat Keizer zoveel effect aan de bal heeft gegeven. Links van de Ajacied Van Sloten, die Keizer de bal toe speelde. Verder ziet men Koopman en De Haan. Bals voor een zeer moeilijk probleem Met een knappe reactie kon de Ajax-doel man een treffer voorkomen Ajax ging nadat het Suurendonk in plaats van de falende Van Dijk in zijn midden had gekregen op balbezit spe len. Toch ontstonden er nog aan beide zijden verwarde situaties, waarbij Ajax een keer recht meende te hebben op een strafschop. Scheidsrechter Hoppenbrou wer: „Keizer maakte zich klein en pleeg de obstructie." Ajax vond het na negen tig minuten uiteindelijk wel goed zo natuurlijk. fortuin. Die kopbal van Wim van Hane- gem tegen de lat. Het voor rust onthouden van een penalty bij een duide lijk handsgeval van Mansveld. Lukrake reddingen in de doelmond bij harde in zetten. „En niet te vergeten," sprak Ernst Happel in dit verband, „het gewel dige werk van Ton Thie. Hij heeft zijn doel formidabel verdedigd." Maar Feijenoords improduktiviteit was toch vooral een gevolg van eigen tekort komingen. Het speurde volgens een te eenvoudig, te doorzichtig patroon naar succes. Steeds volgens dezelfde methode. Met hoge ballen en verre trappen door het centrum. Men miste de improviatie, het vermogen variaties aan te brengen in de opzet der aanvalsacties. „Alleen als Moulijn aan de bal was, werden we ge vaarlijk," merkte Rinus Israel op. „Hij had misschien moeten proberen vaker aan de bal te komen." De linksbuiten glipte herhaaldelijk langs fanatieke Theo van der Burch, spurtte vaak door tot op de doellijn en trok dan voor: waarna de bal dan meestal wéér een prooi werd van de „kluit" ADO-verdedigers. „We had den," verontschuldigde Moulijn zich, meer moeten combineren. Met die lange ballen heb je bijna nooit succes." Wat waar is. Aleen: ADO drong haastig Feijen oord deze speelwijze min of meer op. Door een straffe bewaking van de „voe dende" middenvelders Jansen, Van Hane- gem en Hasil, die zich maar moeilijk los konden maken van Vos. Korevaar en Ad vocaat. En door een zorgvuldige bezet ting van het centrum, waar Mansveld en de Zoete de ruimte voor Thie afscherm den en Kindvall en Wery kansloos maak ten. „Die verdediging was natuurlijk sterk, maar we hebben toch teveel kansen ge mist", wide Happel kwijt. „Daarom ben ik teleurgesteld. Het laatste kwartier vóór rust en de hele tweede helft over heersten we. Het was een kwestie van één doelpunt. Nu lukte het niet. Misschien tegen Vorwarts wél." ADO-trainer Jezek: „Ik verwachtte een soort psychische vermoeidheid bij Feijen oord na de cupwedstrijd tegen Vorwarts. Dat is een normale reactie. Daarom dacht ik, dat we de tegenstander konden ver rassen. Met aanvallend voetbal". Die sterke start van ADO maakte niet alleen het gros der 54.000 toeschouwers stil, maar imponeerde ook Ernst Happel. De oefenmeester later: „Ik had het niet verwacht. Het verraste me. ADO speelde toen goed. Kón ook voetballen, omdat de linies bij ons niet aansloten en enkelen van ons onvoldoende geconcentreerd wa ren. Een mentale terugslag misschien van de wedstrijd in Berlijn. Maar later zakte ADO toch ver weg". En kon Feijen oord een gigantisch offensief inzetten. Coen Moulijn luidde de ommekeer in. Een doorbraak van de 'linksbuiten werd door de arm van vallende Mansveld gestuit. Maar Derks strafte niet. Wat maar één van de vele arbitrale „missers" was. Feijenoord zélf echter blunderde het meest. Uitslagen: DWSTelstar 30; NAC— SVV 40: FeijenoordADO 0—0: DOS MW 11; FC TwenteGo Ahead 30; PSVSparta 11; Holland SportNEC 2—0: Haarlem—Ajax 0—1; AZ '67—GVAV 0—1. Stand: Feijennoord 23 18 5 0 41 59—10 Ajax 22 19 2 1 40 57—13 PSV 2? 12 5 5 29 47—25 ADO 22 9 8 5 26 36—22 FC Twente 22 9 8 5 26 29—23 Sparta 23 10 6 7 26 37—29 NAC 21 9 6 6 24 26—25 MW 22 7 10 5 24 32—28 Holl. Sport 22 10 4 8 24 32—32 Haarlem 22 5 10 7 20 15—22 NEC 20 6 7 7 19 20—21 AZ '67 22 6 6 10 18 20—31 Go Ahead 22 5 8 9 18 22—35 DOS 23 4 6 13 14 15—39 Telstar 23 4 6 13 14 22—36 DWS 22 4 4 14 12 16—35 GVAV 20 3 5 12 11 11—29 SVV 23 3 4 16 10 21—62 Programma: GVAVTelstar; SW DWS; ADO—NAC; Go Ahead—DOS; SpartaFC Twente; NECPSV; Ajax Holland Sport; AZ' 67Haarlem. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Gaat Ajax een soort financiële schaduwclub krijgen? Zoals in een deel van onze oplage zaterdag al ge meld, heeft de aannemer Freek v.d. Meij- den het initiatief genomen om een stich ting tot behoud van Ajax-voetbaltalent op te richten. Aanleiding natuurlijk het nakend vertrek van Cruyff. Is het be stuur van Ajax niet bang dat die finan cieringsclub te machtig wordt? „Geen sprake van" meent voorzitter Van Praag: „de stichtingsakte wordt zo opgemaakt, dat het laatste woord altijd bij ons ligt en dat er geen ongewenste situaties kun nen ontstaan." De eerste aanwijzing van het Ajax-bestuur is al gegeven aan de stichting in oprichting: het geld niet al leen te bestemmen voor Cruyff, maar voor alle Ajax-spelers, als dat nodig is. „Anders hebben we binnen de kortste ke ren bonje met de anderen", aldus Van Praag. De stichting zal onder andere ook bij calamiteiten met spelers hulp bieden, In de stichting zal de penningmeester van Ajax zitting hebben. De stichting wil aan financiën komen door jaarlijkse bijdragen van minimaal 25 („maar er zijn al aanbiedingen van 1000".) en de recettes van enkele bene- fitwedstrijden per jaar. Als een speler dertig jaar is ontvangt hij het hem door de stichting toegezegde bedrag. Dat is ook het geval als hij voetbalongeschikt wordt. Ajax, dat blij is met de activitei ten van de stichting, kan zelf weinig doen op het gebied van de extra-finan ciering. „Wij kunnen de entree-prijzen niet omhoog brengen door beschikkingen van het ministerie van Economische Za ken. Onze eigen middelen zijn onvoldoen de om een wegzuiging van topspelers door buitenlandse clubs te voorkomen." Hulshoff: „Alleen voor Cruyff zoiets opzetten zou ook te gek geweest zijn. Het is toch al een irreële zaak. Neem een man aJs Swart Hij heeft 12 jaar onschat bare diensten aan Ajax bewezen. Hij krijgt geen 7,5 ton als hij stopt". Het belangrijkste punt rond de kwes- tie-Cruyff is: kan de stichting hem een dusdanig bedrag garanderen, dat hij inclusief belastingaftrek evenveel zal krijgen als in het buitenland. „Wij heb ben tot 1 juni de tijd om dat te regelen. Dan gaat het in feite pas spelen". Ajax is inmiddels het vertrouwen in het contact met FC Barcelona wel kwijt, met name in Vick Buckingham. Ajax had hem gemeld, dat hij op zijn ver zoek zaterdag jl. welkom was. maar hij belde zaterdagochtend Cruyff op, dat hij nog steeds geen bevestiging had ge had. Nu komt hij wellicht woensdag pra ten. Ajax gaat binnenkort de accommodatie verder verbeteren. Met een lichtinstalla tie wacht men nog even, omdat de KNVB een collectieve overeenkomst wil sluiten voor de clubs, die ook een installatie moe ten aanschaffen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11